C. Fris Jr. Als U den weg weet N. KUIPER Timmerman Boschlaan 15, Bloemendaal. VICT0RIA=WATER Op den achtergrond van het Bassin bevinden zich de douchekamertles, links en rechts zijn de kleedkamertjes. van dank uiten aan den aannemer van het bouwwerk, den heer Broersma, die met zijn opzichter, den heer Niemann, getoond heeft te weten wat aanpakken is. Niet mag ik vergeten de firma gebr. Sul- zer te Winterthnr, de aannemers van het technische deel der inrichting, hier vertegen woordigd door den heer Egger, montage- leiter, die niet alleen goed monteeren kan, maar ook een goed „leiter" is. Ook de firma Korting Co., te Hannover, die de ketels met oliestookinrichting leverde, heeft zich behoorlijk van haar taak ge kweten. Verder mijn dank aan den heer ingenieur Halbertsma, gedelegeerd commissaris van de Utrechtsche inrichting, door omstandigheden niet aanwezig, doch wiens plaats ingenomen wordt door den generaal Kleinhens, wiens te genwoordigheid ik zeer op prijs stel en die ik zou, willen verzoeken mijn dank aan den heer Halbertsma over te willen brengen voor de vele inlichtingen welke ik van hem mocht ontvangen. En nu nog een woord'tot het personeel. Wij hebben hier een inrichting zooals er geen in ons land bestaat, laten wij allen zorg dra gen, dat de roep die van deze inrichting uit gaat steeds zal blijven bestaan. Dit kunnen wij bereiken door allen onzen plicht te doen, onze gehecle toewijding te geven aan deze zaak, door een beleefd en voorkomend op treden tegenover het publiek. En mocht ge eens kleine of grootere grieven hebben, kom kunt U goede, sierlijke meubelen voor matigen prijs koopen. De weg is naar RIDDERSTRAAT 28, TEL. 3017. Origineele modellen van J. P. STRIJBOS, Leeraar aan de schooi voor Kunstnijverheid. dan tot mij, dan kunnen wij er eens over praten, want dit wil ik u wel zeggen: voor kankeraars is hier geen plaats. Komende tot het eind van hetgeen ik meen de te moeten zeggen, spreek ik den hart- grondigen wensch uit, dat het Stoop's Bad moge beantwoorden aan de verwachtingen die de oprichter er zich van voorstelt tot heil van deze streek en haar bewoners. Daarna sprak de heer C. W. de Visser als president-commissaris, die met nog twee commissarissen, de heeren Carp en Wolter- beek, aan de bestuurstafel had plaats geno men, een kort woord en wees er op, dat de taak der commissarissen eerst nu begint. Nu wordt het aanpakken en hebben de commis sarissen te zorgen, dat deze instelling voor lichamelijke opvoeding aan hun doel beant woordt. Spreker prees zich gelukkig, te mogen verklaren, dat het college verlof ge kregen had, als blijk van belangstelling, een wijzerplaat voor de klok in de hal te mogen aanbieden. Hij hoopte ten slotte, dat allen zouden samenwerken tot heil van de lichame lijke opvoeding in Bloemendaal. Namens de Commissie tot aanbieding van een huldeblijk, waarvan de leiding in handen is van de heeren: Jhr. A. Bas Backer, eere voorzitter, P. Otto, Lid van de Tweede Ka mer, voorzitter, K. Tinholt, hoofd der ge meenteschool aan den De Genestetweg, se cretaris en F. Baron van Tuyl van Seroos- kerken, penningmeester, werd het woord ge voerd door ons Tweede Kamerlid en plaats genoot Otto. Spr. begon met te zeggen, dat het voor den heer Stoop een wonderlijk gevoel moet zijn geweest zich te begeven naar een plaats waarvan hij wist wat hem te wachten stond. Ik weet, aldus ging spreker verder, dat gij eerder gezocht hebt, deze gelegenheid te ver mijden. Dubbel dankbaar zijn wij u daarom, dat u gehoor gegeven heeft aan ons dringend verzoek, u aan onze eenvoudige betooging niet te onttrekken. Spreker betoogde, dat de gansche bevol king van Bloemendaal verlangde, uiting te geven aan de groote en warme waardeering, die ten opzichte van den heer Stoop wordt gekoesterd. De heer Otto herinnerde in den breede aan de vele verdiensten van den heer Stoop, zoowel in ons Oost-Indisch koloniaal gebied als in Nederland; aan den steun, dien de heer Stoop aan het onderwijs in zijn ver schillende vertakkingen heeft verleend, even als aan de lichamelijke opvoeding. Spreker huldigde in den heer Stoop de verpersoon lijking van ouderwetsche burgerdeugd. Hij wenschtte daarom nog de oude gewoonte te volgen, den heer Stoop te tooien met eiken loof. Onder luide toejuichingen overhandigde de hoofdzwemmeester, de heer Van Baak, een krans aan den heer Stoop. De heer Otto, zijn rede vervolgend, deelde mede, dat het huldigingscomité gemeend had, het geschilderd beeld van den heer Stoop aan den gehuldigde aan te bieden. De nationale kunstenaar, dr. Jan Veth, is bereid gevonden, de opdracht te aanvaarden. Wegens een bui- tenlandsche reis van den schilder kon de heer Otto voorloopig slechts alleen de aankondiging van deze hulde overhandigen. Namens de Bloemendaalsohe ingezetenen werd deze aan kondiging, in een sierlijk gebonden band ge vat, door den heer K. Tinholt, den secretaris van het comité, aan den heer Stoop over handigd. Nadat de heer Otto medegedeeld had, dat de Minister van Onderwijs tot zijn groot leed wezen verhinderd was, aan zijn voornemen gevolg te geven, hier tegenwoordig te zijn, maar het bestuur gelukwenschte met deze mooie inrichting, deelde hij mede, dat de Re geering de daden van den heer Stoop even zeer waardeert als iedere Bloemendaler en daarom den heer Stoop benoemd heeft tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Op déze mededeeling volgde een langdurig applaus en werd de heer Stoop door ver schillende personen gelukgewenscht. Het was Mr. D. E. Lioni, die vervolgens als voorzitter van „Bloemendaal's Bloei" het woord richtte tot den heer Stoop. Ten eerste roemde mr. Lioni in den heer Stoop den bevorderaar van Bloemendaal's Bloei. Deze groote vereeniging, zei spr., die bijdragen van velen distribueert, is nauwelijks te vergelijken met u, die altijd gereed staat uit eigen middelen en geheel uw hart goed te doen, het nuttige te bevorderen, veel leed te verzachten. Op u is dan ook van toepassing het gevleugeld woord van Quack op A. C. Wertheiin: „schatten vergaarend als rent meester van andéren." Ook deze inrichting getuigt op onbekrom pen wijze van uw burgerzin, van uw streven om m»demenschen de rente te doen genieten van uw kapitaal. Toen in deze streek behoefte bleek aan bad- en zwen.gelegenheid, hebt gij uw breede schouders onder deze zaak gezet, hierdoor de tot standkoming bij voorbaat verzekerd. Bloemendaal heeft thans, dank zij u, naast zijn Lyceum, zijn balnéarium, schoone herin nering aan Griekenland's hoogste cultuur, als een heerlijke toepassing van de eeuwen oude waarheid: „mens sana in corpore sano". (Een gezonde geest kan alleen huizen in een gezond lichaam). Uwe vrijgevigheid maakt het mogelijk dat Bloemendaalsche kinderen in eigen omgeving, geestelijk worden gevoed, lichamelijk worden ontwikkeld. Dat verdient bijzondere waardeering en om hieraan uiting te geven, heeft onze vereeni ging in de vestibule van dit gebouw een fon tein doen plaatsen, die blijkens het opschrift getuigenis aflegt van de hulde der Bloemen dalers voor den heer A. Stoop. Straks bij den rondgang zal die fontein een embleem van het frissche water dat deze inrichting zal doorstroomen worden ont huld. Wil, geachte heer Stoop, deze bescheiden hulde aanvaarden, opdat tijdgenoot en nage slacht zullen weten hoe hoogelijk wordt ge waardeerd wat gij door deze stichting tot be vordering van Bloemendaal's bloei hebt bij gedragen. Moge het u persoonlijk gegeven zijn nog jaren lang in goede gezondheid en met opge- wekten geest getuige te zijn ook van den bloei van deze zoo nuttige instelling, die _u zoo. iief is dat gij uwen naam daaraan hebt gegeven. Dr. W. E. Merens voerde het woord na mens de Reddingsbrigade voor drenkelingen, Zignea en de H. V. G. B. en sprak woorden van lof en waardeering en bood den heer Stoop het eere-hdinaatschap aan van deze drie vereenigingen. Onder luid applaus overhandigde de heer A. J. Meijerink den heer Stoop een door den heer G. A. Luitingh gecalligrafeerde oor konde, met den volgenden inhoud: Zignea, H. V. G. B„ Reddingsbrigade. Ter gelegenheid van de opening van Stoop's Bad op 27 September 1921 is aan den heer Adr. Stoop aangeboden het buitengewoon eerelidmaatschap van de Haarlemsche Dames Poloclub Zignea, de Haarlemsche Zwem- en Polo-dub H. V. G. B., de Reddingsbrigade voor Drenkelingen, als blijk van waardeering voor hetgeen hij in het belang van het zwem men heeft tot stand gebracht". (Volgen de namen der bestuursleden). Laatste spreker was de heer Ed. Cuypers, de bouwmeester der Zweminrichting. Deze begon met zijn dank aan den heer Stoop te betuigen. Herinnerde er aan dat de uitnoodi- ging om deze inrichting te bouwen iets nieuws voor hem was, een een verrassing. Ook van zijn reis naar Duitschland gewaagde de heer Cuypers, waar hij veel moois gezien had. Spr. hoopte dat thans bereikt was het geen de heer Stoop bedoeld heeft en bracht zijn waardeering uit aan de medewerking die hij bij den bouw heeft ondervonden van den uitvoerder den heer Broersma en diens on derbaas den heer Nierman. De heer Cuypers verzocht daarna den heer Stoop van hem te aanvaarden een geschenk, de inrichting symboliseerende, bestaande uit een miniatuur bassin, in brons uitgevoerd. Thans verzocht de heer De Roo van Alder- werelt aan den heer Stoop om het bad voor geopend te willen verklaren. Deze voldeed hieraan in de volgende be woordingen: Zie vervolg tweede blad. Denk om de lezing Donderdagavond 6 October in Hotel „Vreeburg". OBERLAHNSTEIN Als bewijs van echtheid eische men op alle schroefllesschen een ongeschonden sluitetiket over de schroefstop.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2