MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V.Modelboèrderlj BRONSTEÊ, Volksuniversiteit Haarlem eu Omstreken. Te Bloemendaal zal ook een luistercursus" gegeven worden, ni door :nej. Annie Salo mons van 's Gravenhage, over moderne lite ratuur en wel op Vrijdagen 18, 25 Nov., 2, 9, 16 en 23 December, des avonds 8 uur, in de tuinzaal van „Rusthoek". Ie avond: Inleiding; 2e „Falcklandjes" v. Heijermans; 3e Guido Gezelle; 4e „Orpheus in de dessah", door Augusta de wit; 5e Adema van Scheltema; 6e „Marginalia", van Dirk Coster. Ernst Vareny, het gemeente-kindje, is onge steld en wordt verpleegd in het gesticht Jo hannes de Deo. In de Zomerzorgerlaan is iets eigenaardigs te zien. Daar is n.i. een kastanjeboom op nieuw aan het bloeien. Uitbreiding werkplaats. De werkplaats der Gcbrs. Beekman alhier zal aanzienlijk worden uitgebreid. De afdeeling rijwielrepa- ratiën bleek te klein te zijn en nu zal de ruimte welke nog beschikbaar was achter de werkplaatsen, erbij worden getrokken. Hier door wordt een ruimte verkregen, welke meer aan de eischen des tijds zal voldoen. De aanbesteding heeft reeds plaats gehad. Het werk is gegund aan den heer Van Buu- ren, aannemer alhier. Onderscheiding. De heer Ir. A. Stoop is benoemd tot ridder in de orde van den Ne- d'erlandschen Leeuw. Wie den heer Stoop kent, of nog juister gezegd wie in deze gemeente woont, weet dat deze onderscheiding aan iemand is toege kend die het van harte wordt gegund. Niet alleen om dit badhuis, ofschoon het een zeer kostbaar geschenk is, maar om alles wat zoo vele jaren lang, ja van het oogenblik af, dat de familie Stoop zich alhier vestigde, van haar in het algemeen belang is uitgegaan. Wij zijn niet in staat (en niemand is dat) om een denkbeeld te geven van wat de heer Stoop en zijn echtrenoote hebben gedaan tot steun van nuttige zaken, maar wij weten, dat' de letters A. S. in tallooze opgaven van inge komen giften voor zoo menig goed doel te vinden zijn en leiden daaruit af, wat ook ach ter de schermen voorvalt. Wij wenschen den heer Stoop van harte geluk met deze onderscheiding. Postkantoor Bloemendaal Lijst van on bestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in het tijdvak van 10 tot 25 September 1921 Mevr. S. F. Heijkoop, Leeuwarden; Zuster P. C. Hulshoff, Santpoort; R. Lowes, Dordrecht; Pou Sandig, Rotterdam; Mevr. Schoevaart, Bloemendaal; W. A. v. d. Valk, Maastricht; J. Volker Tijsz., Vierhouten; Mile I. Damens, Uccle; Ar. J. Dijschaan, Spitsbergen; Mile Nolthenius de Man, Reuti; Mme J. S. Reesch- man, Basel; Mfle J. Schorer, Gand. OVERVEEN. Exploitatie Stoop's Bad. Ter secretarie onzer gemeente ligt een verzoek ter inzage met bijlagen van de Naamlooze Vennootschap Overdekte Bad- en Zweminrichting Stoop's Bad, alhier, om vergunning tot het op richten van en in bedrijf stellen eener in richting voor watervoorziening en verwar ming ten behoeve harer Bad- en Zweminrich ting, waarin zullen worden geplaatst 15 moto ren tot een gezamenlijk vermogen van 83 P.K., aan dë Julianalaan 203. Op Dinsdag den 4en October 1921, des voor middags ten 10 ure, zal in het gemeentehuis te Overveen gelegenheid bestaan, om bezwa ren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekster als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovenvermelde tijdstip op de secretarie der gemeente Bloemendaal kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Hedenmiddag 2 uur wordt de leesbibliotheek in de school weder geopend.-Er zijn veel nieuwe boeken bijgekomen, zoodat er voor pik wat wils is. Tulnbouwcursus. Met October zal hier wederom een tuinbouwcursus (2de jaar) wor den gehouden. Door het gemeentebestuur is een lokaal van- de M. U. L. O.-school beschik baar gesteld'. Kinkhoest. In verschillende gezinnen doen zich hier gevallen van kinkhoest voor, echter hoofdzakelijk in de wijk Tuindorp. N. V. Stoop's Bad. De theeschenkerij, welke aan Stoop's Bad is verbonden, wordt, wat op den openingsdag niet bekend was, ge ëxploiteerd door Franken's Broodfabrieken te Haarlem. Wij weten nu ook, dat het dezelfde firma is die op den openingsdag de gebakjes heeft geleverd, waarover één roep was, n.l. dat het iets fijns was. Per advertentie wordt thans bekend ge maakt, dat de theeschenkerij ook geopend is, al is de badinrichting gesloten, wat ongetwij feld een groot gemak zal zijn. Men behoeft dus nooit buiten te wachten, doch men kan binnen, onder het genot van een kopje thee of iets dergelijks, wachten tot het uur van opening daar is. Zondags is de salon echter nooit geopend. Ook a.s. Zondag niet, al is -dan Stoop's Bad wel geopend van 2—5 uur. SANTPOORT. Tot organist bij de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer D. A. Vrugt, musicus te Haarlem. Het plan bestaat om in dit seizoen eenige kerkconcerten met zang te doen plaats hebben ten voordeele van het fonds om een pijporgel in dë nieuwe kerk aan te schaffen. Tot heden wordt steeds een harmonium ge bruikt om het gemeente-gezang te bege leiden. Op Dinsdag 4 October zal in de Herv. Kerk alhier een kerkconcert worden gegeven ten bate van het orgelfonds. Medewerking zal worden verleend door Mej. Jetty Kleyn, so praan, Haarlem, de heer H. van Velsen, vio- list, Santpoort en Daniël Vrugt, pianist, Haar lem. Het is verplichtend een programma te koopen ad' 75 ct„ welke verkrijgbaar zijn bij- van Meurs, Santpoort en mej. Tammen, Jan Gijsenvaart. VAN HIER EN DAAR. N. V. Sigaren- en Slgarettenhandel voorh. Joh. Maas, Groote Houtstraat hoek Groote Markt. Wij hadden Donderdag het genoe gen een kijkje te nemen in het gerestaureerde Sigarenmagazijn van den heer Maas. De voor naamste verandering is wel het bijtrekken van een aparte gelegenheid in hoofdzaak ten dienste van hen die op hun gemak willen keuze maken uit de groote voorraad si garen van uiteenloopende soorten. Het inwendige ziet er zeer gezellig uit en men kan rustig zijn inkoopen doen. De be timmering is geheel van eikenhout. Een bu reau ministre en. een aardig tafeltje met een paar gemakkelijke stoeltjes maken het ge heel tot een modern ingericht vertrek. Het geheele ontwerp en ook de betimme ring zijn uitgevoerd door den aannemer den heer Klein Schiphorst. De meubileering door den heer F. Duyn en de beschildering door de firma Cramer en Zoon. De mahoniehouten kleur der etalages is in beide magazijnen dezelfde. De reserve-afdeeling is iets eigenaardigs en wel dit, dat elke kooper van een partij si garen, bij gebrek aan gelegenheid, in bewa ring kan geven. Alle orders, op deze reserve- afdeeling in bewaring gegeven, zijn verzekerd tegen brand- en waterschade. Het plaatsen van de sigaren op dë afdeeling reserve brengt dit voordeel mede, dat men verzekerd kan zijn van een uitmuntende bewaring, wat strekt tot verhooging der kwaliteit. Aparte vakken voor Havana-sigaren, in on geveer 20 soorten eii verder groote vakken met Hollandsche prima merken vullen het moderne magazijn. Wij twijielen er niet aan, dat het de firma Joh. Maas aan belangstelling zal ontbreken. Deze verbouwing is zeer zeker ook een aanwinst voor de Groote Houtstraat. Algem. Verg. van het Ned. Schoolmuseum op Zaterdag 8 October a.s. des nam. 3 uur in het Museum-gebouw. Agenda: o.a. Verslag van het Bestuur; Be grooting voor 1922; Bestuursverkiezing. KUNST. Opera en Liefdadigheid. Mevrouw W. de Veer-de Lange, directrice van het Instituut voor muziek te Amsterdam en te Haarlem, Ruychaverstraat 2, heeft het alleraardigste en zeer aantrekkelijke plan op touw gezet van een Opera-avond te geven met haar leer lingen van de Opera-klassen, ten bate der tu- berculose-besirijding in Haarlem en Om streken. Opgevoerd worden, Komische Opera: Har lekijn en Colombine, Gebed van Elisabeth uit Tannhausser, Ballade en Juweelen-Aria uit Faust, Scene uit Thaïs. De uitvoering heeft plaats in den Schouw burg Jansweg op Woensdag 5 October e.-k. Een opera-avond onder beproefde leiding van iemand van naam en talent als Mevrouw de Veer-de Lange, docfner van wijlen onzen beroemden landgenoot en grootmeester in de muziek, Daniël de Lange, is eene attractie op zichzelf, die stellig het muziekminnend pu bliek in Haarlem e. o. in drommen naar den Schouwburg zal doen opgaan. Daarbij een doel zoo sympathiek en nuttig als geen ander, omdat het voor de bestrijding van de ziekte is, die de grootste bedreiging vormt van ons leven en geluk, en in het bij zonder een booze vijand is van onze kin deren. In het belang dan van gansch Haarlem e. o. en tot voldoening van Mevrouw de Veer-de Lange en hare jeugdige leerlingen, hopen wij op een succes, dat de stoutste verwachtingen moge overtreffen, ook van dë thee-tafel, die een handje moet helpen de ontvangsten te doen stijgen. TOONEEL. Asschepoester. Zondag 9 October des namiddags ten 2 uur zal in den Haarlemschen schouwburg een voorstelling gegeven worden door het bekende Kinder-operette-ensemble, onder leiding van Mevrouw N. C. Hopman- Kwast. Opgevoerd wordt „Asschepoester". leder, die de welverzorgde en sympathieke voorstellingen van genoemde dame kent, ver- zuiine niet oeze Matinee te gaan bijwonen. Deze voorstelling wordt niet herhaald. Men profiteere dus van deze uitnemende gelegen heid, om zijn kinderen een allergenoeglijksten middag te verschaffen. Maandschrift voor Moderne Vloeren, Am sterdam, Raadhuisstraat 4951. De uitgave is bedoeld als propaganda voor een hetere verzorging van dit belangrijk onderdeel van den modernen huizenbouw. Spoken. Ongeveer op hetzelfde oogen blik, waarop wij van den Uitgever J. M. Meu- lenhoff te Amsterdam den tweeden druk van Henrik Ibsen's „Spoken" ter aankondiging ontvingen gewerd ons de inededeeling, dat het „Rotterdamsch Tooneel" dit beroemde familiedrama heden, Zaterdagavond, in den Stadsschouwburg, te Haarlem, zal opvoeren. Zooals wij een paar weken geleden uit den mond van den uitgever Meulenhoff vernamen, bestaat er bij het publiek een buitengewoon groote belangstelling vcor het tooneelwerk van Ibsen. Ongetwijfeld zal hiervan ook he denavond in den Stadsschouwburg blijken. Een korte bespreking van dit drama hopen wij in het volgend nummer van ons blad te plaatsea ONTVANGEN BOEKEN. „Kubinke", Roman door Georg Hermann, vertaald door Alice van Nahuys, Uitgave van Em. Querido, Amsterdam. De schrijver van „Jettchen Gebert" heeft in „Kubinike" nogmaals getoond een menschen- kenner te zijn. Hoe juist geeft hij, in dit vlot geschreven boek, de wijze weer, waarop de menschen, inzonderheid de kleine luiden, met elkander omgaan, elkander liefhebben en elkander het leven verzuren. Ik zou u den inhoud van dit boek in vier of vijf regels kunnen weergeven, doch het zou geeji nut hebben, dit te doen, want het gaat bij Hermann niet om het simpele verhaaltje. Zijn kracht legt hij in het detail. Zooveel heeft hij te zeggen over het gewurm en ge ploeter der menschen, dat hij u bijna 300 blad zijden met onverflauwde aandacht, gretig 'laat doorlezen. Het is alsof de vondsten op hem aanvliegen en hij nauwelijks den tijd heeft alles te boek staven van hetgeen hij zoo scherp ziet en zoo raak kan zeggen. In zin en tusschenzin ligt het artistiek geziene eenvoudig opge stapeld. De wakkerheid waarmede Hermann's geest de dingen draait, befast en omspeelt, grenst haast aan het baldadige en toch, nimmer overschrijdt hij die grens. Wanneer ge met Georg Hermann eenige avonden in een buitenwijk van Berlijn zult doorgebracht hebben, dan zult ge moeten be kennen, nimmer geweten te hebben dat het gewone, oogenschijnlijk saaie leven, zoo be langrijk en zoo vol humor is, als hij het u kan laten zien. Ge zult u geamuseerd hebben met den Londenschen cylinder van den heer Max Löwenberg, met Mevrouw Betty Löwenberg's naijver, met de bekwaamheden van den dik ken verhuizersleider, met de deftigheid van den kapper Ziedorn, met het nimmer falende haarmidde'l „Ziedornin" en met zóóveel meer, dat ik kolommen zou kunnen vullen, indien ik alles wilde opsommen. De paedagogische'waarde van „Kubinke" ligt in het feit, dat het boek ons tot het innige besef brengt, hoe klein, nietig en ijd'el het ge- wurm is van den mensch, die streeft naar het bezit van de dingen, die onze hartstochten ons zoo begeerlijk doen schijnen. Henri Bakels. BROCHURE'S EN TIJDSCHRIFTEN. De Nieuwe Koers, Maandblad tot bevorde ring van den vrede, uitgegeven door den Vre- deskring, bevat verschillende artikeltjes over Gewetensvrijheid, zeer zeker waard gelezen te worden. Er komen uitspraken in voor van enkele vooraanstaande personen die te den ken geven. Zoo staat er b.v. in vermeld, dat Lloyd George op een feestmaal ter eere van kolonel Hawey heeft gezegd: „Als deze oor log niet de laatste is geweest, zal de vol gende van Europa een puinhoop maken." Als dat werkelijk met een nuchter hoofd is gezegd, en alles wijst er op dat 't dien kant uit gaat, dan ware het te wenschen dat deze groep van pacifisten gesteund werd. Het ver schrikkelijkste van alles wat gebeuren kan is een herhaling van den oorlog, zooals we die allen gezien en meegemaakt hebben, al zijn we dan ook niet direct bij den oorlog be trokken geweest. Het adres der administratie is: Berkelschc- laan 27a, Rotterdam. „De Gezondheid", populair geneeskundig blad voor het Huisgezin, September '21, heeft als inhoud: Hoe kan men het leven tegen ziekte beschermen. Eerste Hulp (Verdrin king) Benjamin Franklin als Vegetariër. Tabaksvergiftiging. Een vergiftigde zee kust. Het zieleleven van een misdadiger een maatschappelijk vraagstuk. Het niezen en het volksgeloof. Filtreeren. Niezen is gezond. Volksgeneeskunst in Nederland. Vriend of vijand. Steken van bijen. Eerste Hulp (Verstikking en kunstmatige ademhaling). Een Koerd van 150 jaar. Inenting en Pokkea Recepten. Hygiëni sche gewoonten. Vragen en antwoorden. Wetenswaardige zaken. KERKAGENDA. Zondag 2 October. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, v.m. 10 uur, Dr. M. J. A. de Vrijer, n.m. 5 uur Dezelfde. Jongelieden-Samenkomst Gebouw „Marana- tha", Donkere Laan 14, voorm. 10 uur, de heer H. G. Gebhart, van Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK, v.m. 10 uur, de heer G. B. Wurth, theol. cand. n.m. 5 uur, Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga: „Waar heid in liefde", Eph. 4 15a. Collecte Orgelfonds. Dinsdag 4 Oct., 's avonds 8 uur: Kerk concert ten bate van het Orgelfonds. EVANGELISATIE, voorm. 10 uur, Ds. Groot Enzerink, van Leiden. HAARLEM. RELIGIEUS SOC. VERBOND, v.m. halfelf in het Gebouw „de Centrale", Spaarne 94, de heer W. Drop, van Rotterdam. Onder werp: „Midden in de wereld." BURGERLIJKE STAND. van 23 tot en met 29 September. Geboren: z. van J. F. Krabbendam en E. Sliggers; d. van J. H. van Zonneveld en Cli. M. E. van der Haak. Ondertrouwd: C. J. J. Ruedisneli en W. M. van der Kieft. Overleden: A. Roebers, 72 j. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort: D. Eerenvelt, 46 j. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. van Holst, Kerk plein Bloemendaal, een vulpen; J. Koster, Kleverlaan (spoorweg) Bloemendaal, een zwart poesje; J. Snuverink, Kinheimweg 73 Bloemendaal, een zilveren armband; K. Krook, Boschlaan 9 Bloemendaa1, een zilverbon; Koelma, Verbindingsweg 4, Bloemendaal, een zilveren armband; Baat, Korte Hofstraat 2 Haarlem, een gouden manchetknoop; F. Kroon, Graaf Florislaan 16 Vogelenzang, een gouden schakelbroche; C. Heitlager, Korte Zijlweg 4 Overveen, een zilveren armband; Stoffer, Zandvoorterweg 29 Aerdenhout, een zweep; Smalt, Korte Zijlweg 33 Overveen, een poesje; J. van Rossum, Bildërdijkstraat 42 Haarlem, een blikken doosje; Stoop's Bad, een zakdoek en een dasspeld; Metzelaar, Bloet mendaalscheweg 265 Overveen, een pruik; H. Toornent, Boschlaan 6 Bloemendaal, een duimstok; aan het bureau van politie te Over veen, een ceintuur, een waschmand, een por- temonnaie met Engelsch geld, een groene ceintuur, een handschoen. Verloren Voorwerpen. Verloren: een beursje, een huissleutel, een huiswerkboekje, een gouden broche, een por- temonnaie, een cyclometer, eenige boeken. CORRESPONDENTIE. Een paar ingezonden stukken, betreffende den bouw van ons nieuwe Postkantoor, moes ten wegens plaatsgebrek blijven liggen tot de volgende week. Het September-nummer van „Neerlandia", orgaan van het Algemeen Nederlandsch Ver bond, bevat tal van artikels tot opwekking van het nationaal bewustzijn, 't Strookt dus niet heel erg met het bovenstaande, enfin., van alles wat. HEEMSTEDE TELEF. 1790. Telefoon van 9—12 en 2—5$ uur.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 6