BIJVOEGSEL „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 19 November 1921. Plaatselijk Nieuws. No. 47. VOORDRACHTAVOND. Wij herinneren oiize lezers aan de voor dracht Maandagavond' a.s. door Mevr. Sophie Spoor te houden in het gebouw „Zang en Vriendschap" in de Jansstraat, te Haarlem, van het mystiek spel in vijf bedrijven, „Lief de", door Henri iiakels. Zij, die ter gelegenheid van de voordracht in hötel Vreeburg, te Bloemendaal geen plaat sen hebben kunnen bemachtigen, zullen nu in de gelegenheid zijn de voordracht in Haarlem bij te wonen, indien zij zich tijdig van entree- kaarten voorzien bij: Concert-bureau fa. A. Veniout Warmoesstraat 10 Haarlem of bij: De Vereenigde Drukkerijen, De Génestetweg 23, te Bloemendaal. De kaarten kosten 1 gulden. BLOEMENDAAL. Het Nansen-Comité, dat zich ten doel stelt geld bijeen te krijgen voor de noodlijdende kinderen in Rusland, zit niet stil. Hard wordt er gewerkt om zooveel geld te verzamelen, dat de Russische stumpertjes niet van hon ger behoeven om te komen. De leden gever, zich hier heelemaal voor, dagen loopen zij rond om te collecteeren, bijna zonder zich tijd te gunnen om te eten. Hun werk zal beloond worden. Zouden er nog menschen zijn, die uit een politiek oogpunt niet geven? Dit is bijna niet aan te nemen. Maandag en Dinsdag liepen twee olifanten, een groote en een kleine, in ons dorp te wan delen. Natuurlijk hadden deze twee ongewone gasten veel bekijks, vooral de jeugd vond het zeer interessant. De belangstelling werd nog grooter, als de kleine olifant, tot groot ver maak der omstanders, met zijn slurf aan een orgeltje draaide, inet zijn eene poot twee bekkens tegen elkaar sloeg en met zijn staart de Turksche trom bediende. Een mensch zou het hem niet na doen. Deze instrumenten werden op een wagentje vervoerd, waarvoor een alleraardigste ponny gespannen was. De groote olifant had niet veel te doen; deze was waarschijnlijk niet muzikaal aangelegd, en dus aangesteld tot reclamedrager. Evenals zijn lotgenoot droeg hij aan weerskanten van zijn lang niet magere rug, een kleed, waarop te lezen stond: „Voor het hongerend Rus sisch kind, Nansen-Comité". De dieren zijn dus in dienst van het Nansen-Comité en ter wijl de kleinste kolossus, die in staat is heele hoornen uit den grond te trekken, goedig de instrumenten bedient, die hem zijn voorgezet, loopen ijverige dames van het Comité rond met hun busjes. Zoo wordt liet geheele land doorgereisd en wordt iedere plaats, groot en klein, bezocht. Olifanten, ponny en materiaal zijn bereidwillig afgestaan door den heer Willy Hagenbeek, eigenaar van het bekende circus. Woensdagavond had de ceirsto voordracht avond plaats van de reeks welke door Mevr. Dr. J. v. d. Bergh v. Eysinga zullen worden gehouden over de „Ontwikkeling en het Pro gram onzer politieke Partijen". Doordat de opkomst niet best was, hebben we deze inleidende voordracht als hoofd artikel in ons blad mogen opnemen, opdat zij die alsnog deze leerzame avonden willen bij wonen, niets behoeven te missen. De tweede voordracht zal gewijd zijn aan de verdere ontwikkeling der clericale partijen, aan het program van Kuyper en dat van Schaepman. De volgende voordrachten zijn gesteld op Donderdag 1 December 8 uur 's avonds en Maandag 12 December en zullen plaats vinden Parkweg 5. Kaarten zijn alsnog verkrijgbaar bij den boekhandel Eikelenboom en Timmer, De Ge- uestetweg 23, Telefoon 22003. Voor de Gereformeerde Jongelingsvereeni- ging „Rehoböth'' sprak j.l. Woensdagavond in de Geref. kerk aan den Vijverweg alhier, Ds. A. Knoppers van Amsterdam met een propa- ganda-onderwerp „Ernst is het leven". Spr. schetste d'e vreugde der tegenwoordige jeugd, en het zoeken van zinnelijk genot en dergelijke, zulk een vreugde brengt den mensch geen bevrediging, maar de ware christelijke blijdschap schenkt den mensch kracht om het leven door te gaan, om den ernst er van te verstaan. Levensernst is geen zwaarmoedigheid, de zwaarmoedige vergelijkt spreker met het weer op een namiddag in den herfst, wanneer er een lage lucht hangt en een zware mist, waarvan de regen druipende neervalt, zulke menschen weten niet wat ernst is, want ze durven de realiteit van het leven niet onder de oogen zien. Levensernst is ook geen zwaarwichtigheid, de zwaarwichtige die een groote ophef maakt over onbenullige dingen, zich heel voornaam voordoet, terwijl hij het juist niet is, dat lijkt alleen maar ernst, 't zit echter aan den buiten kant. De mensch ziet alleen aan wat voor oogen is. God ziet echter het hart aan. Zulke menschen vormen zichzelf een contrast, het is een' spotten met den ernst des levens. Ware Christelijke levensernst is, dat wc het leven reëel aandurven, trouw aan ons be ginsel, in weerwil van spot en hoon, zoowel op de fabriek als op het kantoor, tocnende dat we in het leven idealen scheppen van een hooger niveau. We weten dat het leven kort van duur is en daarom des te meer verant woordelijk, doch ;tè dit leven wacht ons een eeuwigheid', die wél of wee brengt, dat doet ons streven naar het eeuwige, hemelsche ideaal om God groot te maken. Spr. haalde, sprekende over de moedeloos heid, welke in de tegenwoordige gedichten zijn neergelegd, een gedicht aan van Hélène Swarth, getiteld: „Sterren", en is aan den kop van ons hoofdblad afgedrukt. Met een opwekking tot de jeugd, om trouw te zijn aan en werkende voor het schoont be ginsel, besloot spreker deze opwekkende rede. De kerk was matig bezet. Schoolmiddag over den storm. Op het Kennemer Lyceum was Maandagmiddag j.l. een middag georganiseerd ter bespreking van den jongsten storm en zijn gevolgen. Alle leer lingen en zeer vele ouders waren tegenwoor dig. Na een inleidend woord van den Rector, Dr. A. de Vletter, voerde de heer Jac. P. Thijsse, leeraar in de Natuurt. Historie het woord; hij vertelde van zijn zeer lange erva ringen, bij zijn omzwervingen langs de Hol- landsche en Duitsche kust, met het leven en den strijd der kust- en visschersbevolking en schetste drie episodes daaruit. Toen sprak hij over den ondergang van de reddingboot en huldigde de eenvoudige mannen, die bij het vervullen van hun plicht het leven gelaten had den. Door vier der leerlingen werden daarna voorgelezen de gedichten „De Storm" van E. B. Koster, Het „Lied van de Zee" van Hel. Swarth, „De Reddingsboot" van Speenhoff, en een fragment uit „Onder den Brandaris" van Haspels. Daarna zong Joy Mc Arden, een te Bloemendaal woonachtig bekend zangeres (Jo IJzerman is haar te B. algemeen bekende doopnaam), zichzelf aan den vleugel begelei dend, een zevental Hollandsche, Fransche, Engelsche, Schotsche, Zweedsche en Noorsche liederen over de zee en den storm, met zeer grooten bijval van het jeugdige en het vol wassen publiek. Na afloop werd een collecte gehouden voor de slachtoffers der jongste zeeongelukken; deze bracht een kleine drie honderd gulden op. die aan den heer Thijsse, die onder de omgekomenen eenige vrienden had, oude bekenden (zooals hij In zijn toe spraak h;:d verteld), werden ter hand gesteld. Het Centraal Genootschap voor Kin de r- herstellings- en Vacantiekolonies, door wier toedoen al heel wat kleintjes zijn opgeknapt, d.w.z. zwak en ziekelijk bij de ouders ge haald en frisch en versterkt teruggebracht, heeft het gelukkige idee gehad zich in verbin ding te stellen met de welbekende Naaml. Venn. Zeepfabriek „De Nijverheid" te Zwam- merdam. Deze Maatschappij voegt n.l. bij elk stuk zeep een bon. Deze bon heeft eenige waarde. Zoodra nu het hoofdbestur een voldoend aan tal bonnen van de afdeelingen heeft ontvan gen, gaat zij deze bij de fabriek voor geld inwisselen. Op die manier kan de algemeene kas belangrijk worden gesteund. Iedere huismoeder kan thans dus steunen. Men denkt, aldus handelende, ook om het Hol landsche kind. Men vergete echter vooral niet de bonnen op te zenden. Voor deze gemeente is het adres: Mevr. Molière-Gouda, Midden Duin-en-Daalscheweg 9. OVERVEEN. Zondag 13 November heeft de eerste veld loop, uitgeschreven door de Haarlemsche Athletiek-Vereeniging, plaats gehad. Doordat een groot aantal deelnemers hadden inge schreven en de H. A. V. van alle kanten me dewerking heeft ondervonden, kon het niet anders of deze Veldloop moest slagen, het geen dan ook het geval is geweest. De deel nemers waren in twee groepen verdeeld en wel in groep A en B. Om 2.10 vertrokken de deelnemers, honderd zes en twintig in getal, van groep B. van het beginpunt: Kraantjelek. De loopers, die allen nieuwelingen waren, hadden geen gemakkelijken weg. Toch kwam de eerste na 13 min. 1 en 4/5 sec. weder aan het beginpunt aan. Spoedig volgden de ande ren. Ze hadden een route afgelegd van 31/.. K.M. Groep A. (beroepsloopers) kwam hierna aan de beurt. Nu moest er een route van 5 K.M. afgelegd worden. Een zekere De Boer, uit Den Haag, wist de 5 K.M. in 17 min. en 10 1/5 sec. af te leggen. Hierna werden de prijzen, die bestonden uit vergulde medailles en diploma's der Nederlandsche Athletiek- Unie, aan de winners uitgereikt. Voor de goede orde was door de Bloemen- daalsche politie gezorgd, terwijl de Padvin ders van The Tank zich verdienstelijk maak ten door langs den weg, dien de loopers gain moesten, te posten. Voor het herhalingsonderwijs, dat thans be gonnen is, hebben zich 8 leerlingen opgegeven. Op deze cursussen, die zoowel voor jongens als voor meisjes bestemd zijn, zal les gege ven worden in Lezen, Rekenen, Ned. Taal, Aardrijkskunde, Handwerken en Huisvlijt. Voor verdere bijzonderheden wende men zich tot het hoofd der gemeenteschool, den heer Hoekstra. Dinsdag a.s. zal er een veiling plaats heb ben van de stukken grnods langs de Ram penlaan. Voorwaar voor velen het tegendeel van een buitenkansje. Ook voor de O. V. V. is het niet aangenaam, daar deze Vereeniging nu weer hard kans loopt zonder speelveld te zitten. SANTPOORT. Op een vergadering van de Vereeniging voor Volksonderwijs werden de heeren J. de Vries, B. de Boer, Niemandsverdriet, S. Koe kendorp, A. Verbeek en Mej. van Runhard gekozen tot bestuursleden. De nieuw gekoze nen die aanwezig waren, namen de benoe ming aan. Het Kinder- en Operettekoor, wat onder leiding van den heer Post uit Haarlem flinke vorderingen maakt komt de volger.de week op de planken. A.s. Maandag zal een uitvoering worden gegeven voor ouders, donateurs en genoodig- den, terwijl Zaterdagavond voor het publiek de gelegenheid is opengesteld om te kunnen genieten van de allerliefste kinderstemmetjes. Zaterdags is er tevens gelegenheid tot een dansje. Dinsdagavond a.s. zal door de Ned. Ver eeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken wederom een propagandaavond wor den gehouden in de bewaarschool van Mevr. Wüste. Als spreker zal dan optreden de heer H. Boelmans, propagandist van de Ned. Ver een. Evenals den vorigen avond is er ook thans voor afwisseling gezorgd en zal de avond worden opgeluisterd door piano en viool. Ook zullen weer eenige voorwerpen worden verloot. BROCHURES EN TIJDSCHRIFTEN. Het Novembernummer van „De Gezondheid" heeft als inhoud: Aan de Abonné's. Het vroegtijdig uitval len van het haar. Een bewijs dat het drin ken van koffie niet onschuldig Is en men zich eraan moet gewennen. Radium in nieuwe sterren. Onwelriekende adem. Uitster vende diersoorten. Verlies van het geheu gen. Natura Sanat. Een eigenaardige Visch. Geholpen. Klaver als menschelijk voedsel. Het zieleleven van den misdadiger een maatschappelijk vraagstuk. Schijndood bij slangen. Wenken bij de verzorging van babies. Formoformzeep. Volksgezondheid. Invloed van gassen op planten. Worst vergiftiging. Waarom is Karnemelk als voedsel zoo gezond. De platvoet. Volks geneeskunst in Nederland. Recepten. Vragen en antwoorden. Wetenswaardige zaken. Verschenen is het jaarverslag van het Nederlandsch Schoolmuseum (1 Oct. 1920 30 Sept. 1921). Het verslag gewaagt ook al over de geldmisère. De staat van ontvangsten en uitgaven wijst een bedrag aan van 13.901.22. Ook is er in opgenomen een lijst van de aanwinsten gedurende dat boekjaar. De Vereeniging van Volksbond tegen Drank misbruik gaf een brochure uit, getiteld: „Een woord tot onze aanstaande miliciens door Ds. H. Janssen legerpredikant. Het Novembernummer van het Maandblad der Vereen. „Tegen de Kwakzalverij" bevat als gewoonlijks veel leerzaams. VAN HIER EN DAAR. Lighaluitvoering A. J. Meyerlnk. Door den heer Limperg is tot den heer Meyerink het verzoek gericht, zich weder beschikbaar te stellen tot het geven van een Gymnastiek- uitvoering ten bate van onze tuberculose lijders. Waar, en terecht, tegenwoordig veel wordt gevraagd en gelukkig ook gegeven voor het hongerende Russische kind, voor d'e slacht offers der zee enz. enz., mogen onze eigen arme zieken toch niet vergeten worden. De heer Meyerink heeft nu het voornemen opgevat, gezien het groot aantal deelnemen- den en belangstellende toeschouwers in de laatste jaren, Jnplaats van één uitvoering, twee avonden te geven. Aan de uitvoering van Zaterdag 21 Januari kunnen deelnemen de leerlingen van de M. U. L. O.-School te Bloemendaal en de privaatleerlingen van den heer Meyerink; voor de leerlingen der U. L, O.-School en Opleidingsschool te Haarlem is de avond bepaald op Zaterdag 28 Januari. De uitvoeringen zullen één gemeenschappelijk in termezzo hebben. De heeren IJzerman, hoofd der Bloemen- daalsche M. U. L. O.-School, Popma, hoofd der Haarlemsche U. L. O.-School en Jansen, hoofd der Opleidingsschool alhier, hebben reeds hunne medewerking toegezegd. Hopen we op een gunstig financieel resul taat der uitvoeringen in het belang van onze arme zieken. „Perfect". Dat bij „Perfect'* alles perfect in orde is nu haar magazijn is verplaatst van Jansweg naar Kruisweg behoeft zeker wel geen betoog. De firma heeft thans de beschikking over een veel grootere oppervlakte aan winkel en kantoor, wélke beide met hun fijne witte schil dering, met goud afgezet, een keurigen aan blik bieden. Het zachte, heldere electrische licht doet hierbij prettig aan. Het kantoor is tevens als showroom ingericht, d.w.z. in gla zen kasten tegen den wand zijn de verschil lende artikelen uitgestald. De firma heeft tevens een afdeeling moderne kantoorinrichtingen aan hare zaak verbonden, zooals schrijfmachines, kantoorbenoodigdheden, enz. De kantoorbehoeften zijn op vakkundige wijze in den winkel geëtaleerd. De firma heeft het alleenverkooprecht voor Haarlem van de Con tinental-schrijfmachine. Wat aflevering van stempels betreft, be hoort d'e firma zeker wel onder de vlugsten op haar gebied: in twee uur tijds maakt zij een stempel klaar. Ongetwijfeld is deze verandering een ver betering. Bezuiniging. Een man had zich aange meld om op den lOen dezer te Assen examen te doen voor voorgeoefendheid, art. 70 Mili- tiewet, meldt het „Gron. Dgbl" Hiervooi moesten naar Assen reizen: één kapitein uit Utrecht, één luitenant uit Doesburg en één luitenant uit Kampen, terwijl van het garni zoen Assen voor dit examen beschikbaar werden gesteld: één officier van gezondheid, één luitenant en twee soldaten. De man, die dit examen zou doen, liet zich echter niet zien. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Wanneer men de verschillende problemen beschouwt, welke de conferentie te Washing ton onder de oogen moet zien, zal men ont dekken dat alles afhangt van de Amerikaan- sche politiek. De Europeesche rijken, Frankrijk in de eerste plaats, kunnen veel doen, om de conflicten, welke in het verre Oosten opdagen, te voorkomen en tegelijkertijd den vrede in de Oude Wereld te handhaven. Maar het initiatief in deze aangelegenheid is aan Ame rika, dat deze conferentie heeft bijeengeroepen en er de verantwoordelijkheid voor draagt. MUZIEK. Leandcr Schlegel, de Haarlemsche Brahms. Leander Schlegel is in Haarlem en Om streken bekend genoeg. Maar overigens had hij in het buitenland grooter naam dan in Ne derland. in Weenen noemde men hem den Haarlemschen Brahms. Henri Marteau, de groote violist, voert met bijzondere liefde zijn werken uit. Het Budapester strijkkwartet heeft deze thans in studie genomen en Carl Flesch is dit voornemens. In Holland trachtten Anna Kappel en Barones van Asbeck-Kluit aan zijn composities bekendheid te geven. Weldra zullen wij in de gelegenheid worden gesteld nader te komen tot onzen beroemden tijdgenoot. Op 28 November a.s. zal te Bloe mendaal, in Hotel „Duin en Daal", een con cert worden gegeven ten bate van de Volks- kindertuintjes van den Nederlandschen Kin- derbond, afd. Haarlem. Daar zal een klavier kwartet van Schlegel worden uitgevoerd door Barones van Asbeck, Barones van Tuyll van Serooskerke, den heer Canivez, cellist van het Hollandsch strijkkwartet te Amster dam en den heer Kint, altist van datzelfde kwartet. Het programma van het concert, dat in den namiddag zal plaats hebben, bevat nog ver schillende andere nummers; wij meenden ech ter bijzonder de aandacht te moeten vestigen op de uitvoering van het werk van wijlen on zen grooten componist. Kaarten zijn tegen 3.— verkrijgbaar bij Mevr. Willekes-Macdo- nald. Jansstraat 65, Presidente van de Afd. Haarlem van den Nederlandschen Kinder- bond. KERKAGENDA. Zondag 20 November. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voorin. 10 uur, Ds. N. Padt van Zandvoort. Nam. 5 uur geen dienst. Jongelieden-Samenkomst Gebouw „Maranu- tha", Donkere Laan 14, voorm. 10 uur, de heer H. Gordeau van Bussum. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard, Dankz. voor het ge was. N.in. 5 uur de heer G. B. Wurth. NED. PROT.-BOND, afd. B'oemendaal, in het Gebouw van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging, v.m. halfelf uur, Ds. G. Hulsman van den Haag. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voorm. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „De Sleutel der Kennis". Lk 11:52a. Collecte Valkenheide. EVANGELISATIE, voormiddags 10 uur, de heer Gijsman, Theo!. Cand. Leiden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 5