MmnrnmiimmMmMMM Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Café=Rest. „Rusthoek" 1^2 klas Wilhelmina= Billard De aanhouder wint 1 NATOÜR-BSONffATER REVOLUTIE. GEPLAATST Plaatselijk Nieuws. CINEMA PALACE Een slot dat pakt „DE MAN ZONDER NAAM'' Groot Sint Nicolaasfeest. Hl DRACHEN-QUELLt m 15e Jaargang. ZATERDAG 26 NOVEMBER 1921. No. 48. BLOEMENDAALSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 003 4.- 0.50 LOSSE NUMMERS 10 CENT. AdvertentiËn: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regei meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Abonnement: Voor een vol laar Tot .31 December Dit nummer bestaat uit drie bladen, waarbij een Kindercourant. Niet in 't geloof, in kennis, wetenschap en genie ligt de waarde van den mensch, maar in de deugdlijkheid van 't hart, in de vlek'- loosheid van de eer. Ideën van Quintilianus. WIJ-ZANGEN. LXI1. Als ik je gekleurd speelgoed breng, mijn kind! dan begrijp ik waarom er zulk kleurenspel is op wolken, op water, en waarom bloemen veelverwig zijn als ik gekleurd speelgoed geef aan jou, mijn kind. Als ik zing om je te laten dansen, dan weet ik waarlijk waarom er muziek is in de blade ren en waarom de golven hun stemmenkoor zenden tot het hart der luisterende aarde als ik zing om je te laten dansen. Als ik zoetigheid breng in je greetige hand jes, dan weet ik waarom er hoonig is in dc bloemkelk en waarom vruchten heimelijk ge vuld worden met zoet sap als ik zoetigheid breng in je gretige handjes. Als ik je gezichtje kus om je te doen lachen, inijn lieveling! dan weet ik stellig wat dc vreugde is, die van den hemel stroomt in mor genlicht, en wat het genot is dat de zoomer- koelte aan mijn lichaam brengt als ik ie gezichtje kus om je te doen glimlachen. Uit: „Wij-Zangen" van Rabindranath Tagore. In „De Nieuwe Gids" van November plaatst Willem Kloos eenige verzen op den grooten Engelsciien dichter Percy Bysshe Shelley, die in 1822 op de Tyrrheensche Zee het slachtof fer van roofmoordenaars geworden is. Op deze verzen laat Kloos een toelichting volgen, waaraan wij het hieronder afgedrukte fragment ontleenen, hetwelk den lezer kan toonen hoe do eenmaal, in de tachtiger jaren, op literair terrein zoo revolutionnaire Kloos over de thans op maatschappelijk gebied woe dende revoluties denkt. „Mijn diepst innerlijk wezen voelt reeds veer tig jaren lang voor Shelley's hooge en rijk- verscheiden schoonheid, zooals ieder w-elmee- nend mensch dit doet voor al het zuivere en ideaal-mooie dat op aarde heeft bestaan. En dit is ook heel natuurlijk. Want hoe meer men doordringt in zijn achtereenvolgens door meer dan 12 biographen ernstig bestudeerde levens geschiedenis, zoowel als in zijn werken, van welke een tiental wetenschappelijk-opgezette uitgaven bestaan, en in zijn bijna 500 overge blevene, veelal belangrijke en uitvoerige brie ven, des te meer voelt ieder, die eenig begrip heeft van dicht- en proza-kunst en wijsbegeer te, de overtuiging in zioh versterken, dat de schepper van Prometheus Unbound, van Epi- psychidion en Laan and Cythna, om slechts deze werken te noemen, een der zuiverste, edelste en meest waarachtig-bezielde genieën geweest Is van de totale poëtische letterkunde uit alle landen en eeuwen, en dat men dus, al js hij thans reeds 99 jaren tot den Oneindlgen Grond der Wereld teruggekeerd, innig dank baar en ononderbroken stfl-verheugd moet wezen, dat zóó iemand, als mensch onder mensehen, op de aarde heeft kunnen bestaan. En vooral in onze dagen, nu door al die rede- looze revolutionnaire woelingen vol waanzinni- in de Cafézaal van „Rusthoek" een gen moord en roovende eigenbaat, onder de vlag van aan velen fraai-klinkende maar in hun diepste diepte slechts algemeene verdel ging bergende leuzen, het lot der menschheid op een helling lijkt te balanceeren, die naar den afgrond leidt, nu vooral, zeg ik, kan tiet ieder mensch, die zijn gezond verstand be hield en dus aan de toekomst gaat vertwijfe len, tot troost en kracht zijn, dat er eenmaal een Shdly heeft geleefd. Want zoo iemand, dan kan Hij, door zijn verschijning in onze moderne wereld van na dë Fransche Revolutie, bewijzen, dat de soort der levenden, die men menschen noemt, in waarheid nog iets méér is, in een aantal harer beste exemplaren tenminste, dan een reuzen- troep hebzuchtig en moordgierig blaffende wolven, die soms fraai weet te praten, als de wolf tegen Roodkapje, terwijl zij toch inwendig slechts zichzelve bedoelt. Shelly, die in zijn eerste jeugdjaren zelf revolutionnair was, al bedoelde die revolutie zucht iets geheel anders dan de tegenwoordige, iets meer redelijks en oirbaars, Shelly, zeg ik, tot bewustzijn gekomen en de menschheid in haar waren aard, in de excessen va:i haar onverstand gezien hebbende, trok zich at spoe dig terug uit dé politiek en wijdde zich sinds zijn 23e jaar aan de studie en de kunst. Hij ver zaakte zijn idealen niet, maar hij zag in, dat zij idealen waren, die zich bemorsend met bloed, in haar tegenovergestelde omslaan en ook dat de meerderheid van hen, die met het idéale schermen, niet het ideale bedoelen, maar zich zelf alleen, eenvoudig omdat de mensch heid in 't algemeen alles behalve een verza meling van ideale wezens of engelen kan zijn. Shelly bleef een droomer, zeg il(, en een nógidealere dan vroeger, want hij begreep dat idealen in de praktijk niet deugen, omdat zij dadelijk misbruikt worden door de krachtigen maar gewetenloozen, die er zich ostentatief mee sieren als met een kokarde op hun borst, terwijl de onwetende massa, die achter hen aanloopt, zelf tenslotte hun slachtoffer wordt. En dus beeldde hij voortaan zijn binnenste, de heerlijkheid van zijn idealisme tot de plas tische muziek zijner onsterfelijke scheppingen en werd een dér grootste dichters, ja voor talloos velen de allergrootste der 19e eeuw. Shelly was in zijn jeugd revolutionnair, doch die revolutiezucht bedoelde iets geheet anders dan de tegenwoordige, iets meer rede lijks en oirbaars. Shelly trok zich terug uit het politieke leven toen hij ging beseffen, wat de menschheid van zijn idealen maakte, zoo merkt Willem Kloos op". - Wij zouden eraan toevoegen willen: door alle eeuwen heen heeft de massa, de groote menigte, gemoord, geroofd en vernietigd in naam van profeten, dichters, zieners en hervor mers en door alle eeuwen heen zijn de edelste leuzen dezer voorgangers door politici ver- schacherd tegen volksgunst en door de menig te verfomfaaid tot afschuwelijke strijdkreten. En nochthanswe gaan, zooals het nu eenmaal met een groote menschenmenigte steeds gaat, schuifvoetend vooruit! BLOEMENDAAL. Op Zaterdag 26 en Zondag 27 Nov. a.s. zal een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen, teekeningen, etsen en houtsne den van den ons allen bekenden etser en tee kenaar Graadt van Roggen, in Hotel Duin en Daal, van 10.30 tot 4.30 uur. In 't Brongebouw te Haarlem had dc heer Graadt van Roggen zeer veel succes, zoo veel zelfs, dat hij 't aandurft om onder den rook van die stad nogmaals een tentoonstel ling te houden. De heer O. v. T. heeft er in de St.-Editic het volgende van gezegd: „Vooral als etser heeft Graadt van Roggen bekendheid. Deze tentoonstelling geeft hier omtrent een zeer compleet overzicht. Doch ook treft men er vele schilderijen en teeke ningen van dezen vruchtbaren werker aan, welke om de liefdevolle factuur te prijzen zijn. Hij behoort tot de ouderen, die zonder zich te laten raken door het wilde, het ongebon- dent der nieuwe kunst, toch rustig en vast besloten het eens gekozen pad volgen en zich niet in zijwegen begeven. Toch is er, en dit is voor mij het verblijdende, neiging naar ster ker expressie, getuige zijn teekening uit Bre- tagne, dezen zomer gemaakt. Aan alles is te merken dat Van Roggen een „opdonder" heeft gehad, om Weissenbruch's woord te gebrui ken en niemand beter dan hijzelf zal weten .vat dit zeggen wil. Men vindt overigens, in hetgeen Van Roggen maakt, den kunstenaar san smaak, al zou ik wenschen dat in zijn werk wat meer leefde van het wilde der hem omringende Bergen'sche bent. Alles te zaam genomen (ik zal niet in bij zonderheden treden, al wijs ik gaarne vooral op wat deze Oud-Haarlemmer in Tréboul, Bretagne maakte) zijn Van Roggens laatste teekeningen mij het liefst en ten volle reeds een gang naar deze vier-daagsche expositie in liet Brongebouw waard." Wij hopen dat deze tentoonstelling goed zal slagen. Dat geeft ons het vertrouwen, dat :n de toekomst met kans op eenig succes ook in onze gemeente iets kan worden ondernomen. Dat men niet altijd naar Haarlem behoeft te gaan om iets goeds te zien of te hooren zal door velen zeer zeker op prijs worden ge steld. Op de voordracht voor directeur van de sAEdeliiiee fabrieken van gas en etettriclteit te Leiden komt voor de heer W. L. C. Bruinings, hoofdingenieur bij het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noord-Holland, alhier. Muziek en Zang. Dinsdagavond gaf tnej. Sophie Leendertsz, leerares aan het Instituut voor Muziek te Haarlem, een concert in hotel „Vreeburg. Zij had zich verzekerd van de medewerking van de zangeres mevr. Adric Wicnecke, van Arnhem. Alhoewel hier optrad een ingezetene uit onze gemeente, was de opkomst niet best te noemen, hetgeen o.i. zijn oorzaak vindt in de weinige publiciteit welke aan dit concert i; gegeven. Lang niet alle liefhebbers van mu ziek en zang komen in onze dorpsstraat en ,die er wel komen gaan nog niet allen voor de winkelramen staan om de verschillende (soms 3 of 4 tegelijk)affiches te bestudeeren. Overigens is het voor de beide dames zeer te betreuren dat dë opkomst niet beter was. De aanwezigen hebben werkelijk kunnen genie ten van de muziek van mej. Leendertz en niet minder van de zang van mevr.Wienecke. Men heeft ons echter ats officieel medege deeld dat deze avond zal worden hervat. De vorige week zijn in het DuinlustparK alhier twee fietsen gestolen, wat ons niets verwondert, daar de eigenaars soms wel wat al te gemoedelijk met hun karretje omgaan. Zaterdagavond j.l. gaf de gemengde Arbei ders Zangvcreeniging „Zanglust" in hotel „Vreeburg" een concert, met medewerking van het Mandoline-Ensemble „Ex Animo". Al is het dan ook met behulp van geleende krachten geweest, er werd goed gezongen. „Waak op" van H. J. den Hertog was zelfs uitstekend te noemen. Jammer dat zelfs de leden er voor zorgden dat ook het onrustige, het rumoerige op een hoog peil werd gehouden, waardoor heel veel van het mooie verloren ging. Genieten va:i zang en muziek kan men alleen in een rustige, kalme omgeving. Voor het examen apothekers-assistent is ge slaagd mej. IJ. Teitsma alhier. Vergadering Kennemer Turnkring. Op deze vergadering werd besloten de door de B. G. V. in Beverwijk verdiende doch niet toegekende medaille alsnog aan B. G. V. toe te kennen. Als bestuurslid voor de Kennemer Turnkring werd de heer P. A. Kok alhier benoemd. In de kascommissie werd de heer Kuneman benoemd. Door den Kennemer Turnkring werd een referendum aan de vereenigingen gezonden om GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM TELEFOON 671 Van Vrijdag 25 November tot en met Donderdag 1 December Het 6e en laatste deel van de film getiteld 5 acten. Dit laatste deel overtref t tiet geheel nog verre. In de 3e acte groot origineel „Tyroler Orchest. In de 5e acte een Maskeradefeest zooals men dat alleen in een sprookje kan voorstellen. Enorme ensceneering Het toppunt van humor Zaterdag 26 en Woensdag 30 Nov. telkens 's namiddags half drie. Op deze matinée's wordt als hoofdnummer gegeven: MARY P1CKFORD, de lieftallige filmster in ASSCHhPOhSTER. Een oud verhaal in een modern kleed. St. Nicolaas komt persoonlijk in de zaal om aan ieder kind een aardige verrassing uit te reiken. Woensdag- en Zaterdagmiddag wordt „De Man zonder Naam" niet vertoond. te beslissen over de contributieverhooging. B. G. V. heeft met algemeene stemmen tegen deze verhooging geprotesteerd. SANTPOORT. Op de voordracht voor tijdelijk leéraar aa:i den cursus in de Maleische taal, verbonden aan de gemeentelijke Handelsschool te Rotter dam is geplaatst de heer C. A. Mees alhier. Melkprijs verlaagd. De melkprijs is in ons dorp wederom verlaagd en bedraagt thans 20 cent per liter. Maandagavond j.l. gaf het Kinder- en Ope rettekoor „Kindervreugd" een uitvoering voor ouders, donateurs en genoodigden. Opgevoerd werd het speelliedje „Met va- cantie buiten", daarna „De Woudkoningin". De heer Post, leider van dit kinderkoor, komt allen lof toe voor zijn prestaties. Er werd door de kinderen heel lief gespeeld en alles liep vlot van stapel. De beschermvrouwe, mej. Enschedé, had gezorgd dat er voor dc kinderen iets te bikken viel. Heden, Zaterdagavond heeft dezelfde opvoe ring plaats voor het publiek en dan is er tevens bal na. A.s. Maandagavond zal door de afd. Sant poort der S. D. A. P. een cursusavond worden gehouden en zal door den heer Kees Meijer worden gesproken over „Godsdienst en Soci alisme". De vergadering vindt plaats i:i het cafe van den heer Enzerink, te 8 uur. De toegang is vrij. 8 HEBT U AL EENS Wi. GEPROEFD? lp Raadpleeg Uw Dokter omtrent fff 35 Tafelwater of Medic naai. |j| ïj. Voor familiegebruik is het SR ||$S Tafelwater verkrijgbaar in heeie Jj| Litersschroefflesschen bij eiken so',ec'en handelaar.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 1