Specials InriflüË" rar Diners, Slapers, ATonflpartiinn, enz. w Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Restaurant „Rusthoek'' „TOM MIX" „HELP U ZELF' 't Vriest. Washington. HAARLEMSCHE BANKVEREEN IQ ING Rentevergoeding-. Plaatselijk Nieuws. CINEMA PALACE „Zoo'n ondeugend nest" 3e Groot St. Nicolaasfeest. De Dollar=koning; Alle eendjes zwemmen in hei water 15e Jaargang. ZATERDAG 3 DECEMBER 1921. No. 49. BLOEHENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 22003 Abonnement: Voor een half jaar Tot 31 December 1.75 sratis LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advcrtentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regei meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Leer leven vóór ge sterft, zoo leeft ge in eeuwigheid. Arima'di. Vanaf heden zijn van het nieuwe Adresbeek van Bloemendaal „HELP U ZELF" exemplaren verkrijgbaar aan ons bureau. De prijs is 3. Ook is heden een begin gemaakt met de be zorging aan degenen die reeds een exemplaar hebben besteld 2.50. ABONNF.MENTSVERLAGING De abonnementsprijs van ons blad wordt met 1 Januari a.s. verlaagd en gebracht op 3.50 voor een vol jaar. Om echter tegemoet te komen aan enkele abonnè's en ook omdat niet iedereen zich voor een vol jaar wil ver binden, zullen wij voortaan 2 maal per jaar 1.75 innen en kan men dan ook met I Juli zijn abonnement opzeggen. Voor de losse nummerverkoop is de prijs op 5 cent per nummer gesteld. Wie zich thans opgeeft als abonné, ontvangt tot 31 December ons blad gratis. De Administratie. Vaste in 't ijs staan al de beken, cffenboords, en volgezeeuwd: uitgeweerd twee wulgenreken, weg is 't al, en witgesneeuwd, al, dat nog mijne oogen zagen, rechts geleên twee winterdagen. Weg en wete ik waar mij vinden, batte en bane is doodgedaan; snijden door de snelle winden, 't vogelvolk moet schooien gaan: mii'ssche en merel eten vragen, zoekende in de doorenhagen. Deerlijk is de zonne aan 't zinken, 't beste van den dag is om: 't avondt, en de sterren pinken schielijk, in den hemelkom: scherpe en sterke bijzen vagen 't riispeur van den winterwagen. Toe zijn al de deuren: dichte dekt de sneeuw de daken al: hcinden en verre en zie 'k gezichte dat „goendag!" mij bieden zal: duister wordt de lucht, en 't jagen sneeuw-, weerom, en vlokkenvlagen. Nacht en Winter samenspannen, heere zijn ze, en baas, getween; vreugde is uit ons land gebannen, donker is 't en koud, medeen! Wee- nu mensche en dieren klagen: 's Winters koude tanden knagen. Uit: „Guidó Gezelle's Rijmsnoer". „Als Washington faalt, dan slaat de heele wereld bankroet" is de uitspraak van den Engëlschen Lord-kanselier in een te Londen gehouden bijeenkomst. En generaal Smuts zegt in een te Pretoria gehouden rede onge veer hetzelfde: „As Washington faal. sal die toekoms voorwaar donker wees". Bloemendaal (Eindpunt tram Haarlem Bloemendaal) Abonnements-Diners a f 2 per couvert f 50 per maand BLOEMENDAAL. DEPOSITO dagelijks opeischbaar 2 °/o- voor een maand vast ben. Prolongatiekoirs. voor drie maanden vast 4 voor een jaar vast 4Ve met een jaar opzegging 5 SPAARDEPOSITO (Spaarbankboekjes tot maximum f 2500.—) 4 Dus: Washington mag niet ialen, want het is de reddingsboei waaraan de menschhfcid zich vastklampt. En toch zal Washington falen, trots dat de meeste mannen welke daar aanwezig zijn, doordrongen zijn van den tisch welke door heet de z.g.n. beschaafde wereld is gesteld, trots dat aller oogen op het sierlijke verga derpaleis zijn gericht, waar dan over het wel of wee zal moeten worden beslist. Dezelfde motieven, Iwejke steeds opgeld hebben gedaan, komen ook thans weer naar voren, zij het dan ook verdekt. Frankrijk b.v. is bang voor Duitschland. Briand heeft het in zijn Washingtonsche rede uiteengezet, her haaldelijk onderbroken door bewijzen van instemming zijner aandachtig luisterende hoorders. Duitschland zegt, hij, is voor het oogenblik in materieelen zin ontwapend, dat geef ik toe. Maar, let wel, slechts voor het oogenblik, en slechts in materieelen zin. Die 250,000 man zijn volgens hem meest officieren en onder officieren en daarom geen leger,, doch een kader van 250,000 man, waaromheen een toekomstig leger snef gegroepeerd kan worden. En nu de moreele ontwapening. Daarmee is het nog erger gesteld. Want wel vindt men onder de Duitsche burgerij een zeker aantal demokratisch gezinde menschen, die eerlijk vredelievend zijn, die niet op revanche broe den, en die den oorlog hebben leeren veraf schuwen. Wel vindt men naast deze bourgeois miljoenen Duitsche arbeiders die er evenzoo over denken en hun best doen om verder bloedvergieten te voorkomen. Doch tegen over deze miljoenen vredelievende Duitschers staan andere miljoenen oorlogs- en revanche- zuchtige Duitschers, die met ongeduld het oogenblik beiden waarop ze er weer op los kunnen slaan. Deze miljoenen worden gere- cruteerd uit de conservatieve en reaktionaire kringen. Uit de kringen van den grootland- bouw, den groothandel, de grootnijverheid, het grootkapitaal. Uit de kringen der hoogescho- len, zoowel studenten a'ls hooglceraren, die der vroegere officieren te land en ter zee, en der hoogere ambtenaren. Dit zijn de menschen die niet ontwapend zijn in moreeicn zin, die bij voortduring ophitsen tot revanche. Luden- dorff is hun voornaamste woordvoerder. Wat schreef deze in zijn boek, dat bij honderddui zendtallen verkocht is en dat verslonden word't als geen ander? Hij schreef het vol gende: „Wij moeten leeren begrijpen dat wij leven in een tijdperk van oorlogen. Strijd is een eeuwige regel, evenzeer voor het indi vidu als voor den staat, voor zoover deze zijn grondslag heeft in de goddelijke wereld orde. In de toekomst zal de oorlog het meest afdoende politieke middel zijn." En haalde die zelfde Ludendorff niet de vreeseüjke woorden aan van Moltke: „De eeuwige vrede is een droom, en niet eens een schoone droom. De oorlog is een onderdeel van de door God ge schapen wereldorde. Zonder oorlog zou de wereld verzinken in een poel van materia lisme." Aldus staat het met de moreele ontwape ning van Duitschland, volgens Briand. Hij gaat echter nog verder. Gesterkt als hij is door de luide bijvalsbetuigingen, zegt hij: het Fransche voik is ditmaal te diep ge troffen om de les te vergeten. Er is zooveel rouw in ons land, er zijn zooveel verminkten in ons land, dat de verschrikkingen van den oorlog ons elk oogenblik voor den geest ko men en ons doen beseffen,, dat wij ons land moeten beschermen." Frankrijk moet dus aan zijn buurman den ken. België idem. Japan moet aan Amerika denken, Amerika aan Japan enz. enz. Zoo heeft elk land zijn motieven en is het al dat op 'n zeker punt iets kan worden toe gegeven, dan zit daar toch nog weer iets achter, waarmede men z'n land tracht te be- voordeelen. lil een artikeltje in de „Haagsche Post" wordt een beschouwing weergegeven van G. H. Shaw, de Engefsche schrijver en wijsgeer. Shaw bespreekt de Washington-confcrentie in de „Nation". Hij zegt dan, sprekende over de beperking welke hen 't meest bezig houdt: „De voornaamste is dat beperking van be wapening ter zee zoo'n succes fou is omdat zij ieder land afhelpt van een „reuzenstrop", te weten de groote slagschepen. Die hebben hun lijd gehad. Er is een invloedrijke school vloot- xoerten, aangevoerd door Sir Percy Scott, die reeds tien jaren geleden voorspelden het geen bij Doggersbank, Falklands en Jutland is uitgekomen. Zelfs verwoede slagschip-ma niakken zijn aan het weifelen geraakt over de juistheid hunner theorieën. Afgezien zelfs van budget-overwegingen wil dus ieder land wei met goed fatsoen van zijn slagschepen af. Maar over het afschaffen van duikbooten, vliegtuigen, giftige gassen, tanks, handgrana ten en andere moderne strijdmiddelen spreekt tc Washington geen mensch, evenmin als over het afschaffen van den oorlog zelf." Shaw verwacht dus vermindering van slag schepen, niet om tot inkrimping te komen, doch uit een heel ander oogpunt. Het is dus eigenbelang, het is dus omdat bewezen is dat zij er niet meer zijn kunnen in moderne oorlogen, zooals ook bij de ca valerie gezien wordt: tanks inplaats van ca valerie maar het is niet de waarachtige id'ee welke hen allen bezielt n.l. den strijd durven aanbinden tegen al die onmenschen die uit een oogpunt van eigenbelang al of niet iinancieel aansturen op een nieuwen oorlog. Hun woorden zouden dan niet overstemd worden door bewijzen van instemming van de personen welke om hen heendraaien, doch zij zouden de gansche tnenschheid dienen. BLOEMENDAAL. Al geruimen tijd wordt het Café Rusthoek geëxploiteerd' door den zoon van den heer Reinders, vroegere eigenaar van bovengenoem de inrichting. Laatstgenoemde heeft zich uit de zaak teruggetrokken en woont thans te Soest. De jonge exploitant, tracht het den bezoe kers zoo geriefelijk mogelijk te maken. Door hem is in de groote zaal van het Café een verandering aangebracht, dat wel vermeld dient te worden en een aanwinst voor Bloe mendaal is. Het moet gezegd worden, dat de groote zaai er vroeger altijd netjes uitzag, met zijn goed onderhouden extra aangelegen dansvloer. Toch ontbrak er wat aan en dat was gezelligheid. De eigenaar zag dit ook spoedig in en bedacht een plan om hierin ver andering te brengen. Deze verandering heeft nu plaats gehad. Iedere bezoeker, die thans voor het eerst de zaai van Café Rusthoek binnenkomt, blijft bij den ingang even staan, verrast door dc keu rige nieuwe inrichting. In het midden ligt een dik tapijt, waarop behalve tafeltjes en stoel tjes een keurig tochtscherm gezet is, waarvoor een antieke vaas met bloemen en waarachter een groote palm staat. Verder is de vloer bedekt met prachtige loopers. De twee nissen, waarvan de eene als GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM TELEFOON 671 Van Vrijdag 2 t/m Maandag 5 Dec. TWEE HOOFDNUMMERS de Sympathieke Comby In eenige van zijn Sensationeele avonluren in 5 acten een amusante Cnmedie in 5 acten In de hoofdrolMARQARETH F1SKER Zaterdag 3 Dec. aanvang half drie Speciaal Jeugdprogatmna. Ieder kind ontvangt van St. Nicolaas een aardige verrassing. Van Dinsdag 6 t m Donderd. 8 Dec. Een buitengewoon hoofdnummer: Amerikaansche comedie in 5 acten. Reuzenklucht in 2 acten. Zeden en gewoonten in Egypte. Interessante Natuuropname. tooneel gebruikt kan worden, kan men door middel van zware gordijnen aan het oog ont trekken. De gele gordijnen, die vroeger voor de ramen hingen, zijn ook vervangen door zwaardere. De zaal kan in tweeën gesplitst worden door twee zware gordijnen, die in het midden der zaal zijn aangebracht, dicht te trekken. De eene helft kan als eetzaal, en de andere helft als conversatiezaal gebruikt wor den. De witte muren zijn bedekt met een be hang, dat in overeenstemming komt met het ovm-ige meubilair. Wij maken den jongen exploitant ons compliment over zijn goeden smaak en zijn er van overtuigd, dat het be zoek hierdoor grooter zal worden. Thans is ook een Wilheimina-biljard ge plaatst. Help U Zelf. Het zoo zeer verwachte adresboek voor onze gemeente is verschenen. Heel wat wijzigingen zijn aangebracht en was het voor velen steeds een uitstekende vraagbaak, thans is het bijna onmisbaar te noemen. Alle veranderingen welke aan de huisnummers zijn aangebracht, zijn er in opge nomen, d'e nieuwe telefoonnummers van het Bloemendaalsche net staan er ook in vermeid, terwijl de villalijst zoo volledig mogelijk is. Een platte grond van onze gemeente, uitge voerd in twee kleuren bevindt zich achterin het boek hetwelk een kroon op het werk is. Door de langdurige vorst zijn de vijvers en slooten met een dikke laag ijs bedekt. De ijs banen bij hotel Duin en Daal en aan den Kle verlaan zijn geopend. Druk wordt gereden. Het is werkelijk aangenaam een middag op de Haarlcinsche ijsbaan door te brengen. Het is aldaar een gezellige duiktc terwijl een draai orgel den boel wat opvroolijkt. Ook des avonds wordt druk van de baan gebruik gemaakt. Hoewel de deelname voor de cursussen van het herhalingsonderwijs niet zoo groot was, als men verwacht had, konden deze te Over veen toch doorgaan. In Bloemendaal hebben zich echter hiervoor maar een paar leerlingen aangemeld zood'at de cursussen hier niet ge houden zullen worden. Op de Gem. M. U. L. O.-sohool alhier heeft een collecte plaats gehad voor de noodlijdende kinderen in Rusland. De opbrengst hiervan bedroeg ongeveer 100.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 1