Speciale Inricltli voer Diners, Soppers, AveiMoi, eiz. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Een lach en een traan Restaurant „Rusthoek" Een veel belovend begin. 3de Voordrachtavond. Plaatselijk Nieuws. CINEMA PALACE Een Eereschuld DE DROOM 16e Jaargang. ZATERDAG 7 JANUARI 1921. No. 1. BLOEHENDAALSCH WEEKBLAD H■•ttti. .i:,J JVK,Cl&lA i -éfi: A- 1 Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie; De Genestetweg 23. - Tel. 22003 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusscben den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Abonnement: a»» o« ,t'. Voor een half jaar Dit Nummer bestaat uit Twee Bladen waarbij een Kindercourant. Wie meen! dat de eerste stap niet gevaar lijk is, heeft in eijn geest de tweede reeds gezet. HERDENKING. Wij schuilden onder dropp'lend loover, Gedoken aan den plas; De zwaluw glipte 't weivlak over. En speelde om 't zilv'ren gras. Een koeltjen blies, met geur belaan, Het leven door de wilgenblaan. 't Werd stiller; 't groen liet ai van droppen; Geen vogel zwierf meer om De daauw trok langs de heuveltoppen. Waar achter 't westen glom; Daar zong de Mei zijn avondlied! Wij hoorden 't, en wij spraken niet. Ik zag haar aan, en diep bewogen, Smolt ziel met ziel in een. O töoverblik dier min'lijke oogen, Wier flonk'ring op mij scheen! O zoet gelispel van dien mond, Wiens adem de eerste kus verslond! Ons dekte vreedzaam wilgenloover; De scheem'rlng was voorbij; Het duister toog de velden over; En dralend rezen wij. Leef lang in blij herdenken voort, Gewijde stond! geheiligd oord! A. C. W. STARING. Mocht van meni- gen kant de totstandkoming van Vrijheidsbond, uit de fusie van de 7 liberale partijen ontstaan, met Ieede oogen worden gezien, en zelfs wel eens spotachtig (oi was het soms op hoop van zegen?) van een „doodgeboren kindje" wor- denges proken de baby vertoont nu, na negen maanden, zulk een krachtigen groei, dat allen, die deze nieuwe politieke richting een goed hart toedragen, zich in de handen mogen wrijven. Want ziet, wij tellen' reeds 200 afdeelingen en naderen de 100.000 leden lit den grondtoon van ons streven klinkt dan ook dat nieuwe, weldadige geluid, tot dusverre onbekend in de politiek: vredesklan- ken. Neen, wij willen geen klassenstrijd zooals deze tegen onze oprechte overtuiging in, door al wat rood is, gepredikt wordt als onontbeerlijk zijnde voor de oplossing van de sociale en economische vraagstukken en zoo als deze zélfs door de vrijzinnig-democraten kalmweg uitdrukkelijk als iets noodzakelijks wordt erkend. Wij willen daarentegen met alle kracht bevorderen loyale samenwerking tusschen de verschillende lagen van onze sa menleving. Dót is ons parool bij den Vrijheids bond. Ja, samenwerking: noch uitbuiting, noch dagdieven, noch onderling wantrouwen, maar eerlijke plichtsbetrachting van beide kanten. Dót hebben we noodig, om uit het moeras te geraken. Is dat geen utopie? Weineen, want evenals in menig klein huisgezin, bereikt men al leen door dezen goeden geest aan te kwee ken. een schitterend succes in menig groot be drijf. Dus: dank zij onderling welwillend over leg tusschen patroon, arbeider èn kapitaal. Getuige bedrijven zooals Stork, Philips en v. Marken, evenals menig ander kleiner bedrijl. Wat is daartoe echter noodig? Een geest van eerlijk en blijmoedig wederzijdsch vertrouwen, van geven en nemen. Doch in volle vrijheid groeiende en niet in een dwangbuis van knel lende sociale bepalingen gewrongen, die alles over één kam scheren. Maar wij gevoelen tevens ook héél goed, dat daartoe, algemeener dan nu. een nieuwe geest over onze naties moet komen. Daarom moet die geest zelfs in onze scholen gevoeld worden en spreekt onze opvoedingsparagraaf niet alleen van practlscher opvoeding en o. tot de gezinstaak, maar tevens van o. tot het maatschappelijk leven, dus tot maatschappe lijk inzicht en verantwoordelijkheidsgevoel! Geen politiek van klasse-egoïsme: onze V. B. houdt eerlijk het evenwicht tusschen de be langen van allen. Geen staatsalmacht noch kerkelijke dwang, ofschoon wij uitdrukkelijk het groote belang van den godsdienst erkennen, en daar door gebroken hebben met de liberale tra ditie, die daar tegenover vrijwel onverschil lig stond. Verder: zuinigheid en nóg eens zuinigheid en vermijding van bureaucratischen om slag. Dit wordt door den V. B. met meer klem betoogd dan in eenige andere partij en is immers zoo broodnoodig, evenais onze be zuinigingscommissie, in onzen benarden finan- tieelen toestand. Toch blijve onze defensie bij deze zuinig heid behoorlijk verzorgd, dit is onze vaste wensch, al mochten de regeeringsvoorstellen dienaangaande onlangs niet onze goedkeuring wegdragen eenvoudig wijl wij geen waar voor ons geld meenden te zullen verkrijgen. Maar weet de lezer wel, dat er reeds 39, zegge 39 verschillende reorganisatieplannen voor onze defensie de revue passeerden, die elk door militaire autoriteiten werden ver dedigd? Wij vrouwen gevoelen ons in grooten ge tale aangetrokken tot deze partij en weten, dat ook onze speciale belangen daar in veilige have zijn aangeland. Wat zij bij de kerkelijke partijen niet zijn, waar de „onderdanigheid" van de vrouw nog volmondig wordt aanvaard, met al hare consequenties op economisch, burgerrechtelijk en staatsrechtelijk gebied. Ook weten wij, dat ons op de verkiezings lijsten een goede plaats wordt aangeboden als wij met geschikte candidaten voor den dag komen en verheugen ons over de bijzonder aangename samenwerking, welke er juist in onze partij tusschen mannen en vrouwen be staat en in het succes dat onze „Vrouwen groepen" in vele afdeelingen hebben. Dit is een speciale organisatie, welke in het leven geroepen werd, om door intieme bijeenkom sten in alle kringen velen te bereiken, die zioh verre van openbare vergaderingen hielden. Moge het echter op onze constitueerende vergadering blijken (die op 11 dezer 's avonds 8 uur in Vreeburg op eenigszins feestelijke wijze zal plaats vinden en die opgeluisterd zal worden door eenige schoone liederen, welke door Mevrouw Koolhoven zullen wor den voorgedragen), dat ook bij onze vrouwen, die reeds in verblijdend aantal toetraden, de werkelijke belangstelling voor de publieke zaak is ontwaakt. Moge een stampvolle zaal bewijzen, dat het boeiend en geestig betoog van Mevrouw j. Westerman, ons Kamerlid, die wij reeds vroeger met zulk een bijzonder genoegen in ons midden hoorden spreken, op prijs worden gesteld, evenals de gloedvolle redevoering van Mr. Smeengc, ons lid van de Eerste Kamer. Het was ons bestuur eene ware vreugde, twee zulke uitnemende sprekers hier te mo gen vereenigen. Maar er is bovendien een bijzondere reden om allen, zoowel mannen als vrouwen, juist nu onze belangstelling en instemming met den V. B. alhier openlijk te betuigen. Op 27 Jan. zal hier n.m. een tusschentijdsche verkiezing plaats vinden, om een dubbele raad te benoe men, teneinde met volle kracht op te komen tegen de zeer ongewenschte Haarlemsche an nexatieplannen. Met groote kracht moet daar tegen worden geprotesteerd. Op initiatief van den V. B. werd overleg met alle andere partijen gezocht en spoedig verkregen. 1 Alleen de socialisten bleken vóór een ge deeltelijke annexatie te zijn. Doch dat wenscht het overgroote deel van onze burgers niet. Maar dat zal dan ook zon neklaar moeten blijken uit de vele stemmen welke zich daartegen op 27 Jan. zullen ver heffen en daar kan onze vergadering prach tig toe meewerken. Dre P. v. HEERDT TOT EVERSBERG— QUARLES v. UFFORD. Wij zijn van plan dezen winter nog een avondje te geven, doch alvorens een beslis sing te nemen, zouden wij wel eens van onze lezers willen vernemen, of zij aan een bepaal den spreker of aan een bepaald onderwerp de voorkeur geven. Wij verzoeken dus aan alle lezers ons op een blaadje papier een onderwerp te molden, waarover en desgewenscht ook een spreker wien men zou willen hooren spreken. Men gelieve zijn naam en adres eronder te zetten. Wij hopen dat onze lezers het niet bij het plan zullen laten, doch inderdaad zich de ge ringe moeite zullen geven hun voorkeur even te vermelden. Wij zullen uitmaken aan welk onderwerp en aan welken spreker de meeste lezers de voorkeur geven en dan trachten met die voor keur rekening te houden. Wij verwachten dus vele duidelijke inzen dingen. De Uitgevers van het „Bloemendaalsch Weekblad". BLOEMENDAAL. Installatie van onzen Commissaris van Po litie. Woensdagmorgen 12 uur had, nadat de heer Hiemstra voor den Officier van Justi tie te Haarlem de vereischte eeden had afge legd, de installatie plaats op het politiebureau te Overveen. Te 12 uur waren ongeveer alle agenten te genwoordig en stapte de Commissaris ae kamer binnen, welke met planten en bloemen was versierd. De heer Louisse, de oudste in dienstjaren en agent-klerk, verzocht den heer Hiemstra te willen plaats nemen en sprak deze hem on geveer als volgt toe: Mijnheer de Commissaris 1 Nu deze dag is aangebroken, meende het personeel deze heugelijke dag niet onopge merkt te mogen laten voorbijgaan. Vandaar deze zeer eenvoudige ontvangst, welke echter tot het hart spreekt. Het heeft ons allen zeer veel genoegen gedaan, dat de benoeming Is afgekomen, om de eenvoudige reden, dat het ons allen goed deed, dat U tot Commissaris werd benoemd. Door Uw hu maan optreden, door Uw correcte handel wijze, is U ons aller chef niet alleen, doch ook ons aller vriend geworden. De eenvoudige versiering, die w ij hebben aangebracht en de aanwezigheid van ons al len, zijn de kenteekenen van de goede ver standhouding welke steeds tusschen U en het politiecorps geheerscht heeft. Van harte ho pen wij, dat deze verstandhouding zoo moge blijven. De bloeiende plant, welke achter U is ge plaatst, wordt U als een herinnering aange boden. Met een handdruk bezegelde de heer Louisse deze woorden. De Commissaris dankte allen persoonlijk met een handdruk en sprak daarna eenige vriendelijke woorden Allereerst bracht hij dank aan de Koningin en Haar raadslieden, die hem waardig hadden gekeurd, het mooie ambt van Commissaris van Politie in deze gemeente te mogen vervullen. Vervolgens uitte hij woorden van dank aan het adres van GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM TELEFOON 671 Van Vrijdag 6 t/m Maandag 9 Januari. DE NIEUWSTE HOLLANDIA-F1LM Drama in 6 bedrijven naar een oorspronke lijk tooneelspel van ADELQU1 MIGL1AR. In de hoofdrollen: de acteur Adelqui Migliar en Miss Evelijn Brent. Charlie Chaplin is er ook weer. Van Dinsdag I01/m Donderdag 12Januari. Aangrijpend drama in 5 acten, naar een ontwerp van Harriet Bloch, bewerkt door Marie Louise Droop. In de hoofdrol: Olaf Fönss. VERWACHT: Naar de wereldberoemde roman van Emile Zola. den Burgemeester, voor de vele moeite die deze zich getroost had voor het vestigen van een commissariaat in Bloemendaal en voor de verleende medewerking om spreker te doen benoemen. De heer Hiemstra dankte het korps voor deze hartelijke huldebetuiging en den heer Louisse voor diens vriendelijke woorden, waaruit zooveel sympathie sprak. „Het ambt van Commissaris", zei spreker, „is moeilijk, maar toch zal de vervulling er van in Bloe mendaal niet zwaar vallen en wel in de eer ste plaats wegens de ook reeds door den heer Louisse geschetste goede verstandhouding tusschen u en mij en in de tweede plaats om dat ik mag beschikken over een prachtig politiekorps." De heer Hiemstra sprak ten slotte den wensch uit, dat de samenwerking tusschen hem en het personeel steeds goed moge zijn. Namens de afdeeling Bloemendaal van den Alg. Ned. Politiebond prees de voorzitter, de heer J. Suverink, den heer Hiemstra, voor zijn humaniteit en rechtvaardigheid; hij wenschte den Commissaris van harte geluk met zijn be noeming en sprak de hoop uit, dat de heer Hiemstra nog vele jaren in zijn nieuwe be trekking te Bloemendaal werkzaam zal mo gen zijn. De heer G. J. Bronkhorst, bestuurslid der afdeeling Bloemendaal van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland, wees er eveneens op, dat de heer Hiemstra altijd een humaan chef was. Ook hij wenschte hem ge luk en sprak de verwachting uit, dat de heer Hiemstra een democratisch commissaris mag zijn. De heer Hiemstra dankte beide sprekers, waarmede deze plechtigheid afgeloopen was. De bewoners van Bosch en Duin zijn te vreden met hun straatverlichting en kunnen thans zonder gevaar hun woning verlaten. Hoe groot was de ontsteltenis der Bosch en Duiners toen zij gedurende een paar avonden wederom van licht verstoken waren. Ook an dere gedeelten van Bloemendaal waren in duister gehuld. Wat hiervan de oorzaak is ge weest is onbekend gebleven. Het is te hopen, dat dit niet dikwijls voorkomt. Bloemendaal (Eindpunt tram Haarlem-—Bloemendaal) Abonnements-Diners a f 2 per couvert f 50 per maand

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 1