TWEEDE BLAD „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 7 Januari 1922. Plaatselijk Nieuws. DENNENAPPELS No. 1. BLOEMENDAAL. Er is over onze wegen al heel wat gepraat en geschreven. De roep welke er vroeger van uitging is er niet meer, integendeel, men kan constateeren dat onze wegen thans niets beter zijn dan in andere gemeenten, in enkele ge vallen zelfs slechter. Bekend is dat door den aanleg van de gasbuizen en de ondergrond- sche ttieioonkabeis onze wegen zco zijn ge worden maar daarmede is het euvel nog niet verholpen. We hopen dat ons gemeentebestuur zal inzien dit op enkele plaatsen verbetering dringend noodig is en dat de bezuiniging niet zoo sterk zal worden doorgevoerd dat onze wegen niet behoorlijk bijgehouden kunnen wor den. Er is echter meer. Herhaaldelijk is er in- en buiten den raad gesproken over automobielen en, in verband met ons wegenpeil, over vracht auto's. Ook elders zijn het de vrachtauto's, welke de bijzondere aandacht hebben van de gemeen tebesturen. Zoo is thans in Amsterdam een verordening in werking gesteld welke een jaar geleden was aangenomen en waardoor het vrijwel onmo gelijk is geworden met een zware vrachtauto door die stad te komen daar bijna alle brug gen zijn afgesloten voor dit moderne vervoer middel. Behalve echter dat op 74 bruggen een ver bod tot berijden is gelegd voor motorrijtui gen boven de 4000 K.G., geladen of ongeladen, moeten alle vrachtauto's voorzien zijn van gummi banden en door geen der wielen mag hetzij het voertuig geladen, hetzij ongeladen is een grooter gewicht op den weg worden gebracht dan dat van 100 K.G. per centimeter breedte van den wielband. Een klein voorbeeld om dit te verduidelijken. Veronderstel, dat er een wagen is die een wielbandbreedte van 12 c.M. per w iel heeft. Dan is de gezameliike breedte 4X12 of 48 c.M. Het gewicht van den heelen wagen is dus 48 X 100 4800 K.G. Weegt de wagen zelf 2000 K.G., dan is het duidelijk dat de toelaat bare last 2800 K.G. mag bedragen. Wagens, die smalle wielen hebben en een groot eigen gewicht, dragen vooral veel bij tot de vernieling der wegen en het beschadi gen der bruggen. Zoo zal het kunnen voorko men dat een zware vrachtauto met smalle wielen sleohts een betrekkelijk kleine last zal mogen vervoeren. Een andere voorwaarde is, dat de asaf- stand van het motorrijtuig per 1000 K.G. totaal gewicht niet minder dan 45 c.M. mag bedra gen. Ook op de veering zal streng gelet wor den daar een zwaar geladen auto met slappe veeren nadeeligen invloed uitoefent op het wegdek. Ten slotte zal in den vervolge geen vergun ning meer worden verleend als de asbelas- ting meer bedraagt dan 6000 K.G.' Zoo zien wij dat er ook in de groote plaat sen paal en perk wordt gesteld aan de wegen- vernielende vervoermiddelen en wordt niet gewacht tot van rijkswege bepalingen zullen zijn vastgelegd voor rijks- of provinciale we gen om daarmee de gemeentelijke verordenin gen in overeenstemming te brengen. In onze gemeente wacht men ook op zoo'n rijkswet, naar wij hebben vernomen, doch het zou toch wel wenschelijk zijn dat er alreeds werd begonnen met een nood-verordening vast te stellen totdat de rijksverordening in werking zal tredea Het nieuwe Telefoontarief. Het zal enke le onzer lezers wet interesseeren, te vernemen wat zij zullen moeten betalen met het thans ingevoerde tarief. Wij laten hieronder volgen een uitknipsel uit H. D.: ,_Het is zaak, dat iedereen zich zooveel mogelijk aan de grenzen van de aankondiging houdt, want er wordt vastgehouden aan een zeker aantal gesprekken per maand. Intus- schen: de klasse-indeeling wordt heel ruim berekend. Is iemand b.v. geplaatst in de klasse van 350 gesprekken per maand en voert hij eens in de maand 390 gesprekken, dan wordt maar niet dadelijk gezegd: „die abonné moet in een hoogere klasse geplaatst worden." maar dan wordt door controle nagegaan, of hij altijd „over de schreef gaat" en is dit niet het geval, dan volgt voor hem ook geen verhooging van het tarief. Bovendien: maakt iemand tegen de schatting van het door hem per maand te voeren aantal gesprekken bezwaar, dan wordt hij nog eens apart gecontroleerd en blijkt dan, dat hij inderdaad te hoog is „aangesla gen", dan ontvangt hij het teveel betaalde te rug. Vanaf heden zal men moeten betalen voor een jaarlijksch obonnement voor ten hoogste 120 gesprekken per maand 85.voor 350 gesprekken 110.550 gesprekken 130. en 750 gesprekken per maand 150.— per laar. Bij een nog grooter aantal gesprekken per maand moet men een tweede toestel aan schaffen, d.w.z. een tweede abonnement ne men. Voor Bloemendaal, Aerdenhout en Heem stede geldt hetzelfde tarief, maar het grond- tarief wordt mede berekend naar den afstand van het perceel tot het kantoor van aanslui ting. De minimumafstand tot het centraal kan toor bedraagt voor Haarlem 2000 Meter, maar voor Heemstede, Bloemendaal en Aerdenhout (met het oog op den aanleg door vaak moei lijke boschterreinen) 1000 Meter. Wie in ge noemde plaatsen dus b.v. op 1100 M. afstand van het kantoor van aansluiting woont be taalt evenveel als iemand die te Haarlem op een afstand van 2100 M. van het kantoor van aansluiting woont. De contracten gelden voor een jaar, maar wie al, vóór 't intreden van den nieuwen toe stand, langer dan een jaar een contract had, kan er met een half jaar af. Tusschentijdsche verhooging is dus volstrekt niet uitgesloten. OVERVEEN. Maandag 2 Januari j.l. herdacht de politie agent J. de Vries den dag, dat hij voor 30 jaar terug bij de politie kwam, en waarvan de laatste 20 jaar in onze gemeente. Gedurende 30 lange jaren heeft de Vries zijn plicht als politieman trouw vervuld. In barre koude, regen en wind was hij op zijn post. Dertig jaar geleden werd de Vries op 21- jarigen leeftijd benoemd tot politie-agent te Zandvoort, waar hij alleen bij het badseizoen dienst deed. Deze aanstelling was maar tijde lijk en spoedig werd hij dan ook als zoodanig overgeplaatst naar Halfweg. Dit geschiedde in bet jaar 1890. Daar bleef hij ook niet lang en werd in 1891 benoemd tot agent van po litie te Bloemendaal, waar hij tot op heden bleef. Hij sprak over de enorme verande ringen, die alhier hebben plaats gehad. Veel huizen waren in Bloemendaal dien tijd niet te vinden, alles was bijna nog bosch. Het po litiecorps bestond in mijn tijd, zoo ging de Vries voort, uit vijf man. Drie nachtwakers, veldwachter Van Daalen en ik. We hadden soms nogal eens wat te doen met lastige luidjes, die ons (het waren altijd dezelfden) soms op ergerlijke wijze sarden. Als het ons dan te machtig werd, dan kregen zij een goede kastijding of maakten tegen hen pro ces-verbaal op. Het was onze gewoonte niet om zulke luidjes tweemaal te straffen, dat wil zeggen, ze eerst een warme rug te geven en ze daarna te verbaliseeren. Een van beide was voldoende. De Vries is iemand, die steeds klaar staat een ieder te helpen. Hij heeft door zijn ge moedelijkheid dan ook vele vrienden verwor ven. Ook zijn collega's mogen hem gaarne. Een bewijs is hiervan wel, dat ze hem op zijn jubileumdag een prachtige theetafel aanbo den. Verder werd de dag voor hem door vrienden en kennissen tot een feestdag ge maakt, die hij niet licht vergeten zal. De hul deblijken, die van alle kanten kwamen toe- stroomen, heeft hij ten volle verdiend. Ook wij wenschen de Vries van harte geluk en hopen dat hij nog menig jaartje onze ge meente, d. w. z. de gemeenschap, zal dienen. AERDENHOUT. Een dezer dagen hebben we het nieuwe politiebureau aan den Schulpweg eens be zichtigd. Het wachtlokaal, waar we vertoef den is niet groot, maar ziet er gezellig uit. Alleen de beschildering, die bestond uit een dunne, groene laag verf, waar het witte hout doorheen schemerde, kon ons niet bekoren. In de zoldering is een groote opening, waar mee men op de vliering komt, die bestemd is voor het opbergen van in beslag genomen goederen. In de wanden van het lokaaltje zijn eenige kastjes aangebracht voor het een en ander in te leggen, hoofdzakelijk voor de dienstdoende agenten. Naast het wachtlokaal is een groote bergplaats voor het brandweer materiaal. Haken, ladders, tweeërlei soorten brandslangen en een slangenwagentje zagen we staan. Jammer dat onze gemeente nu nog geen eigen brandweercorps heeft. Verder werden ons de cellen getoond. Bij het openen van een deur zagen we een ruim portaaltje, dat toegang geeft tot twee goed afgesloten cellen. Als het moet kan er op het portaaltje ook nog een persoon opgesloten worden. Door het geheele gebouwtje is electrisch licht SANTPOORT. Voor een ieder, die hiervoor lust gevoeld, is de gelegenheid opengesteld, cursussen te volgen in het knippen en naaien. Deze kuip en naaicursussen gaan uit van de Santpoort- sche Vrouwenclub en staan onder leiding van een der Leeraressen der Haarlemsche Huis houd- en Industrieschool. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Santpoort(Station) en de daaronder ressor- teerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December 1921 ingelegd 9760.10. Terugbetaald 19.394.44. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer 3130. Donderdag 12 Januari a .s., 's avonds 8 uur, zal de tweede cursusvergadering worden gehouden in Café Enzerink alhier, welke is Uitgeschreven door de afdeelingen in onze ge meente van de moderne bonden. De heer E. Broekman, lid van den Gemeen teraad te Amsterdam, heeft zich bereid ver klaard te spreken over „Socialisatie". De toegang en introductie is vrij. Medewerking wordt verleend door de Ar beiderszang vereeniging „Zanglust". Voor de zooveelste maal zijn er in het Duinlustpark fietsen gestolen, thans 2 bij den heer M. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. de beste, gemakkelijkste en zindelijkste brandstof, om de kachel aan te maken. Prijs per H.L. slechts f0.80 vrij thuis. N.V. HOENDERDOS, Brandstoffenhan- del, Leidscheplein 15—19, Telefoon 773. VOLKSGEZONDHEID. WAAROM IS KARNEMELK ALS VOED SEL ZOO GEZOND. Langen tijd heeft men in ons land, zoo bekend om zijn vee en zijn zuivelproducten, de karnemelk beschouwd als een voedsel dat voor de varkens en de kal veren zeer geschikt was, maar voor de men- schen wel een beetje minderwaardig moest worden aangezien. Alleen de boeren en de arbeidersklassen gebruikten het en bevonden er zich wel bij. Gelukkig aldus schreef Dr. L. in de Zw. Cour. dat tegenwoordig een kentering is te bespeuren en dat dit zoo licht verteerbare en uitstekende voedsel langzamer hand de plaats onder de voedingsmiddelen gaat innemen, die het verdient. Dat de karnemelk ontstaat na de vetonttrek- king door het karnen weet ieder. De omzettin gen die de melkeiwitten ondergaan, zullen wij hier niet behandelen, omdat het ons te ver in de scheikunde zou voeren. Maar wel is voor ons een zaak van groot gewicht het feit, dat door de melkzuurbacteriën de melksuiker omgezet wordt in melkzuur. Dit melkzuur heeft de voortreffelijke eigenschap, dat het tal van schadelijke bacteriën doodt oi de ont wikkeling ervan belet. Een mikroskopisch on derzoek van karnemelk toont dan ook aan, dat de bacteriën, die zich erin bevinden, na genoeg alle melkzuurbacteriën zijn, terwijl in de zoete melk een mengelmoes van tal van verschillende bacteriën verblijf houdt en groeit. Deze verdwijnen echter bijna alle bij het zuur worden van de melk. Men heeft in den laatsten tijd heel wat on derzoekingen verricht om de doodende wer king van het melkzuur op de schadelijke ziek te kiemen te weten te komen. Vooral die ziek ten, die dikwijls door de melk worden ver spreid, zijn onderzocht n.I. typhus, cholera en mond- en klauwzeer. Van de laatste ziekte staat nu al vrijwel vast dat het melkzuur de kiemen doodt, zoodat men kan zeggen dat het drinken van karnemelk geen mond- en klauzeer kan veroorzaken. Of typhus en cholera eveneens niet door karnemelk kunnen worden overgebracht, is nog niet met voldoende zekerheid bewezen, proef nemingen op menschen zijn hiermede niet te nemen, zoodat alles in het laboratorium onder zocht moet worden en de laboratoriumproeven verliezen juist dooTdat zij niet aan de praktijk getoest kunnen worden veel vqn hun waarde. In het laboratorium is echter onomstootelijK bewezen, dat de typhus- en de cholera-bacte- riën wel degelijk door het melkzuur gedood worden. De bacteriën, die de doodelijke maag darmontstekingen der kalveren veroorzaken, kunnen er echter nog langen tijd weerstand aan bieden. Bij de menschen kunnen door het gebruik van karnemelk of van zure melk veel maagdarmaandoeningen geweerd worden, om dat het melkzuur de ontwikkeling van tal van schadelijke micro-organismen in het vertcrings- orgaan tegengaat of ze geheel vernietigt. Zie daar het groote nut van de melkzuurbacteriën, dat is de reden, waarom het drinken van kar nemelk „zoo gezond is", zooals het publiek zegt. Men leide hieruit echter niet af, dat alle zure melk gezond is, of zelfs maar onschadelijk. Er zijn bacteriën, die evenals de melkzuurbac teriën de melk zuur maken, terwijl zij daarbij giftige stoffen vormen. Doch deze bacteriën worden in gewone omstandigheden door de melkzuurbacteriën overgroeid en in hun ont wikkeling tegengehouden. Alleen, wanneer be paalde omstandigheden den groei der melkzuur bacteriën beletten, kunnen zij zich vermeerde ren en hun kwaadaardige eigenschappen toonen. Hoofdzakelijk hangt dit van de tempe ratuur af, te warme en te koude temperaturen b.v. beletten op den duur het zuur worden der melk niet, doch dan is het geen verzuring door de heilzame melkzuurbacteriën maar dan is zij toe te schrijven aan de schadelijke mikro-organismen. Een dbg is voor de karnemelk jammer: n.I. dat zij zoo weinig vetrijk is, terwijl er ook nog bijkomt, dat in vele gevallen, tengevolge van het „smeren" van de karn onder het karnen met warm water, de karnemelk zelf wel eens wat al te erg gedoopt wordt. Wordt voor dit smeren wat warme melk of karnemelk zelf gebruikt, of wordt van het warme water een zeer matig gebruik gemaakt, dan wordt de voedzaamheid er natuurlijk niet minder op. Een bewijs dat ook in het zuivelbedrijf de- melkzuurbacteriën een heilzamen en beschut- tenden invloed uitoeienen, kan wel hieruit blijken, dat de meeste gevallen van kaas- en botergebreken veroorzaakten, te dooden. Dan reinigen van al het vaatwerk, gepaard met het gebruiken van een nieuwe cultuur van melkzuurbacteriën. Door de telkens herhaalde overentingen schijnt de oude stam op den duur wat verzwakt te worden en de sterke krach ten van een versche cultuur zijn dan noodig om de schadelijke bacteriën, die de kaas- en botergebreken verdwijnen door het grondig is men weer voor jaren van de gebreken ver lost. En of men nu de Bulgaarsche of de Hollandsche melkzuurbacteriën neemt, of men nu de „langzuur" of de „kortzuur" bacteriën neemt, hun werking komt altijd op hetzelfde neer: belemmering van den groei en vernieti ging van tal van schadelijke ziektekiemen. Dat is hun werk en dat werk doen zij goed. Hygiënische gewoonten. Niet ten onrech te wordt ten allen tijde beweerd, dat de ge woonte een tweede natuur is. Terecht meent daarom de Ligue des Sociétés de la Croix Rouge, dat men van haar moet gebruikmaken om reeds aan het kind hygiënische gewoonten te leeren, waarvan het zich niet meer zal kunnen scheiden en die het zal veroorloven in gezondheid zijn leven te slijten. Daarbij dient er op gelet, dat feitelijk al deze hygiënische gewoonten voorschriften van zoo- danigen eenvoud en gemakkelijkheid zijn, dat men ze slechts verwaarloost om déze reden zelf, want het kost moeite om in te zien hoe groote kracht zij bezitten voor de bestrijding voor zoovele ziekten die nu de menschhnid geeselen. Des ochtends bij het opstaan, oefeningen en een weinig kamergymnastiek, een glas water voor het ontbijt. De levenswijze waarbij vruch ten, groenten, boter, olie en suiker niet verge ten worden om het spierenstelsel te ontwik kelen. Een rechte houding te bewaren, de schou ders achteruit te houden, diep ademhalen, een flinke natuurlijke gang te hebben, geen laisser allertoonen, ziedaar middelen om het ademha lingstelsel te bevorderen. Is men gezeten, dan dient voortdurend aan dacht geschonken aan de gewoonte om de wervelkolom steeds recht te houden, zoo doende voorkomt men groote of kleine af- wijkingea j 'f T| Verder dient men tot gewoonte te nemen om de samenscholing van personen in gesloten lokalen te vermijden; dit voorkomt keelaandoe ningen, verkoudheden en het kouvatten, die vooral voortkomt uit baccillen, opgedaan in zulk een lucht, en waarvan de mensch een ge makkelijke prooi wordt zoodra hij overwerkt of vermoeid is. Aan de gewoonten een einde maken om op den grond te spuwen, houdt ziekte verwijdert, want door niets meer dan daardoor worden in de lucht de baccillen verspreid. Zich tot gewoonte aan te nemen om de tan den goed te verzorgen, verder op andere wijze vergiitiging van ons zoo teer organisme te voorkomen, waarbij nog aa»geteekend wordt, dat een groote reinheid tegenover het eigen lichaam tot ontsmetting als vanzelf kan bij dragen. Gewend't men er zich verder aan om ser vetten en alle eetgerei van strikt persoonlijken aard te maken, dan voorkomt men opnieuw het overnemen van ziektekiemen. Natuurlijk mogen hygiënische zorgen niet ontaarden in angst, die bovendien op de zenu wen een nadeeiigen invloed kan hebben, maar het inachtnemen van hygiënische voorzorgen als de hierbovengenoemde kan niet tot angst worden gerekend en daartoe heeft ieder ge legenheid. Verstikking en kunstmatige ademhaling. De ademhaling staat stil, en verstikking heeft plaats door: le. Uitwendige beklemming van de adem halingswerktuigen, b.v. strop om den hals, bedolven zijn onder zand, enz. 2e. Belemmering in den luchtweg zelf, waardoor de luchttoetreding in d'e long onvol doende is, b.v. brok in de keel, water, modder, enz. 3e. Afwezigheid van lucht bij aanwezig-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5