C. Fris Jr. Plaatselijk Nieuws. Timmerman GROOTE OPRUIMING veel voordef.lige aanbiedingen MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.— inooi degelijk AMEUBLE- MENT t 90.-; groote SPIEGEL f 35.-; SCHILDERIJEN f 15.- per paar; SLAAP- KAMERAMEUBLEMENTEN; pracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmaker: egelant1ersgracht 104, Amsterdam. BLOEMENDAAL. (Dit verslat; kon de vorige week niet opge nomen worden wegens plaatsgebrek). Donderdag 26 Jan. hield de afd. Sant- poort-BIoemendaal van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond haar tweede jaarfeest in de zaal „Musis Sacrum" van het Prov. Zieken huis. In zijn openingswoord, waarbij verschillende genoodigden werden verwelkomd, herinnerde de Voorzitter de heer F. Cornelisse, er aan, dat de gedachten van zoovele menschen, alsof deze afdeeling geen recht van bestaan zou hebben, nu geen grortd meer heeft, daar ae afd. met dank aan God een tweejarig tijdperk van bloei achter den rug heeft. Dit bleek trou wens ook wel uit de jaarverslagen van secre taris en penningmeester, telde de afd. het vori ge jaar 73 leden, thans is dit aantal 85, een vooruitgang dus van 12 leden. De aideeling telde nog kort geleden 95 le den, maar door inkrimping van personeel, moesten eenige leden noodwendig bedanken, wat wel zeer jammer was, want de afdeeling had zoo gehoopt spoedig het honderdtal vol te hebben, en alzoo het honderdste lid met een verrassing (een boekwerk) de afdeeling bin nen te leiden, we willen hopen dat haar wen- sclien spoedig vervult moge worden. Als feestredenaar trad op den Weleerw. Heer Ds. J. D. Boerkoel van Velsen, die een opwekkende ieestrede uitsprak, welke met aan dacht werd gevolgd. Spreker doelde op de intensiviteit der leden onderling in hun organisatie, want langs dien weg hebben we een schoone roeping te ver vullen. In de tegenwoordige maatschappij ziet men er zoo weinig van, want de hedendaag- sche mensch leeit alleen voor zichzelf, de schoone leuze van solidariteit vindt hare ver vulling zelden, en geen wonder, want juist het egoïsme dat nu hoogtij viert, brengt de maat schappij ten gronde. Spreker citeerde een gedicht van Adema van Scheltema, over geloof, hoop en liefde, een aloude schoone gedachte, de dichter vond deze drie schoone deugden nergens meer in de wereld, het geheele gedicht getuigde van droefgeestige levensmoeheid, doch als wij die drie leuzen willen nastreven, het geloof in God, de hoop in de verwezenlijking van ons ideaal en de liefde tot onze medemenschen dan zal er ook van het organisatieleven kracht uitgaan. De liefde die Christus ons leert, die zelf uit liefdf het rijk der heerlijk heid verliet en tot deze zondige aarde afdaalde en met de menschen heeft meegeleefd, in hun ellende en ten slotte zichzelf heeft gegeven in den kruisdood tot redding der menschheid, die liefde kunnen wij in beginsel betrachten onder biddend opzien tot Hem. Spreker eindigde met er op te wijzen dat langs dien weg, het mogelijk is otn die spreuk uit de oude doos haar volle schoone beteeke- nis weer te geven, dan zullen de vruchten in de organisatie niet uitblijven. In de pauze werd een collecte gehouden voor de arme veenarbeiders in Drenie, die opbracht fl 26.55. De afdeeling deed er nog fl 10.bij, zoodat er fl 36.55 kon opgezonden worden. Vervolgens werden door eenige zusters tableaux voorgesteld o.a. „Rots der Eeuwen", welke ondanks het gebrekkige materiaal, zeer goed werden opgevoerd. De avond werd verder afgewisseld door voordrachten. Een muziekclubje uit Schoten gaf haar be- langelooze medewerking door den avond op te luisteren met muziek. De uitvoeringen welke zijn georganiseerd door den lieer Meyerink op twee Zaterdag avonden in den Stadsschouwburg zijn een groot succes geweest voor de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Waren het op den eersten avond meest leerlingen van scholen uit onze gemeente, den tweeden avond waren het de Haarlemmers welke hun beste beentje hebben voorgezet. Er werd kranig werk geleverd op de beide avonden en naast den heer Meyerink komt aan de uitvoerenden een woord van lof toe, voor hetgeen' zij gepresteerd hebben. Het resultaat is dan ook verrassend. Een bedrag van f13800. mocht de heer Limperg in ontvangst nemen. Boven verwachting. In 1919 werd het hoogste bedrag bereikt, n.l. f13290.—, terwijl het vorig jaar het bedrag fl 3168.— is geweest. Zeer zeker een schitterend resultaat, een verhoogd saldo van fl 500. Mej. Annie Mons, die tien jaar lang den heer Meycrink behulpzaam is geweest bij de uitvoeringen, mocht een fraai bouquet in ont vangst nemen; de heer Eruid ontving een extra-pluim voor zijn hulp. Te voorzien was 't wel, dat het bestuur van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Haarlem welke 15 jaar lang reeds dc baten dezer uitvoeringen tot stijviug harer kas ontving ditmaal de uitvoeringen niet onopgemerkt voorbij wilde laten gaan. Toen de heer Meyerink gereed was met zijn mede- deelingen en 't applaus verstomd betraden de heeren Dr. Kersbergen en Limperg, be stuursleden van bovengenoemde vereeniging 't podium, 't Woord werd gevoerd door dr. Kersbergen, die den dank der Vereeniging overbracht voor hetgeen de lieer Meyerink gedurende 15 jaren verricht heelt in 't belang der tuberculosebestrijding, door uitvoering der idee: het gezonde kind doen werken voor het zieke kind. Als blijk van erkentelijkheid bood spr. den heer Meyerink een luxe uitgave aan van het werk van D. J. van der Ven: Neerlands Volksleven. Aan mevrouw Meyerink die haar echtgenoot in zijn heerlijk werk zoo krachtig ter zijde staat werd een tweetal zilveren dessert couverts aangeboden. De heer Smit, die den lieer Meyerink trouw assisteert, ontving een half dozijn couverts (lepel en vork) in étui. Nog waren de huldigingen niet afgeloopen, want dr. Kersbergen deelde nu mede dat de Vereeniging den lieer en mevrouw Meyerink tot haar eerste leden van verdienste had be noemd. Tegelijkertijd werd beiden een door den heer G. A. Luitingh gecalligrafeerd diplo ma aangeboden, meldende de benoeming. De lieer en mevrouw Meyerink kunnen met trots op deze uitvoeringen terug zien. Moge- er nog vele zoo volgen!... SANTPOORT. De Haarlenische rechtbank veroordeelde J. P. H. en M. P. K., beiden te Jan Gijzenvaart, bij verstek, wegens strooperij, gepleegd door twee vereenigde personen, ieder tot een geld boete van fl 20.of 10 dagen hechtenis. Aan den lieer L. H. Rings alhier is door de Genie opgedragen het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken van het zui delijk gedeelte van het westelijk front der stelling Amsterdam voor fl 28.000.idem van van de militaire gebouwen en werken van het zuidelijk front der stelling Amsterdam fl 17.400; idetn van het gedeelte van het westelijk front dezer stelling bij IJinuiden voor fl 10.500.— idem van de militaire gebouwen en werken te Haarlem, Overveen en Schoten voor fl 25.500. De heer J. Th. Bülim heeft den moed een nieuwe concertzaal te laten bouwen in ons dorp. De eerste werkzaamheden op deplaats, waar in den loop van dit jaar het gebouw zal ver rijzen, zijn reeds verricht. Het gebouw komt te staan tusschen Hagelingerweg en Rijks straatweg, bijna daar waar deze twee wegen samenkomen. Dat hiermee in een bestaande behoefte voorzien wordt, behoeft voor hen, die de Santpoortsche zalennood kennen geen betoog. in de laatste vergadering van de afdeeling Santpoort-Bloemendaal der Nederlandsche ver eeniging tot afschaffing van Alc. Dranken werden de jaarverslagen door secretaresse en penningmeester uitgebracht. Het blijkt dat ongeveer 80 leden geboekt staan, terwijl de toon welke in het verslag der secretaresse is neergelegd, hoopvol stemt. De penningmeester deelt mede dat het nieu we jaar is ingezet met een saldo van fl 9.40. Om de propaganda beter ter hand te kun nen nemen is een tooneelclub opgericht en is men begonnen met liet instudeeren van een prachtig stuk. Op 14 Februari zal een gezellige bijeen komst worden gehouden. INGEZONDEN. In het Bloemendaalsch Weekblad van 28 Januari kwam onder het plaatselijk nieuws een opmerking voor over het nog steeds ont breken van een uurwerk in den toren der Gereformeerde Kerk aan den Vijverweg, waar voor de wijzerplaten reeds aanwezig zijn. Toen de kerk gebouwd werd, waren we in den duren oorlogstijd en besloot de Kerkeraad dit uurwerk nog maar achterwege te laten om de groote kosten en ook omdat het meer in liet algemeen belang zou zijn dan in dat der gemeenteleden, die bijna allen ver van het kerkgebouw verwijderd wonen, tot in Overveen en Santpoort toe. En thans gelden die redenen nog, zoodat er vooreerst althans wel niets van komen zal. Toch wil liet mij voorkomen dat er veel voor zou te zeggen zijn, indien liet bestuur der burgerlijke gemeente, in het algemeen be lang, zulk een uurwerk in den toren liet aan brengen en dan vooral een met flink duidelijk slagwerk, dat op verren afstand kan gehoord worden; de omwonenden zouden daarmede zeer zijn gebaat. Of, zoo de gemeenteraad hierop niet mocht willen ingaan, zouden de vele omwonenden, in hun eigen belang, goed doen een bedrag bijeen te brengen, om zooda nig werk uit te voeren. Desgewenscht zouden ook de Raad en de omwonenden kunnen samenwerken, 0111 de zaak op de een of andere wijze tot stand te brengen. Th. RUIJS üzn. Bloeuiendaal 28 Januari '1922. MUZIEK. Maatschappij tot bevorderiug der Toon kunst, afd. Haarlem. MIssa Solemnis, van L. van Beethoven. Donderdag 2 Februari gaf bovengenoemde Vereeniging in het Ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem een eerste uitvoering van de Missa Solemnis, het welk Beethoven zelf zijn best geslaagd werk noemde. De Zangvereeniging der Afdeeling en het Residentie-Orkest, stonden onder leiding van den heer Evert Cornelis, Directeur der Zang- afdeeling. Solisten waren Mej. Mia Peltenburg, So praan, ter vervanging van Mevr. Noordewier- Reddingius, die door ongesteldheid verhin derd was; Mej. Meta Reidel, Alt; de Heer Louis van Tulder, Tenor, en de Heer Hen drik van Oort, Bariton. In de beschrijving in het programma lezen wc o.a. omtrent het ontstaan van deze Mis het volgende: „Beethoven begon de Missa Solemnis te componeeren toen het bekend werd, dat zijn leerling, Aartshertog Rudolf, tot Aartsbis- bisschop van Olmütz benoemd zou worden. Toen de plechtigheid op 2U Maart 1820 plaats had, was het werk echter nog lang niet ge reed, daar Beethoven, evenals bij zoovele zijner vorige werken, herhaaldelijk verbeterde en veranderde, zoodat de geheele Mis eerst in 1824 voor het eerst kon opgevoerd worden." Daarna wordt de verdeeling van de Mis besproken: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Be- nedictus, Agnus Dei. Machtig zetten de blaasinstrumenten het hoofdthema in, gevolgd door het koor. Aan grijpend, bijna tragisch, vol van deemoedige stemming, rollen langzaam de massale ac- coorden voort, als een breede golfslag, statig, opeenvolgend, indrukwekkend. Het Kyrie eleison is het gebed tot den Va der en den Zoon om erbarming. „Een innig tusschenspel door de blaasin strumenten gespeeld, schijnt dc biddende ge meente een vreugdevol vertrouwen te willen inboezemen en inderdaad is het een warme, hartelijke vreugde, waarmede eerst de soli en later het koor zich met het „Christe Eleison" tot den Zoon Gods wenden. Er is iets kinder lijks in dit deel van het „Kyrie", waarin de aanroepingen zich voortdurend vriendelijk le vendig herhalen en toch blijft het hoogst ern stige karakter geheel bewaard en wel vooral bij het slot, waarin de smart van het afscheid tot grooter uitdrukking komt." Dit slot is innig aangrijpend, waar koor, so listen en orkest die stemming bereiken, noodig voor het deemoedig gebed, waar de zondaar nederig de knieën buigt. Kyrie Eleison: Heere, erbarm u. Het koor zet het tweede deel, het „Gloria", met versneld tempo in. 't Is alsof Beethoven hier de kroon zet op zijn werk, het in deze lofhymne uitjubelt en uitdavert: al de snaren van zijn fijne ziel doet trillen. Hier ontwikkelt hij een kracht als van een Simson. Niet om de pilaren van der Filistijnen tempel samen te trekken, zoodat Dagons tempel ineenstort, maar een kracht om een tempel van glorieuse muziek op te bou wen en in een verrukking van zijn muzikale zinnen, het als in een onweder uit te bulderen en in schitterende lofaceoorden het uit te gal men, het „Gloria in Exelsis Deo!" Eere zij God in den lioogen! om in het „Laudames te" en „Glorificamus te", wij prijzen u, wij ver heerlijken u een hoogtepunt te bereiken, tot dat in het slot de uitbarsting van den gewel digen jubel komt: de verheerlijking van God den Vader. Na liet „Gloria" volgt het „Credo": Ik geloot"! „Het hoofdthema van het „Credo"", zoo luidt het in het voorwoord van het program ma, „beheerscht slechts het begin, tot de woorden „ante omnia saecula" en wordt eerst later tegen het einde nogmaals gehoord. Kracht en zekerheid zijn de kenmerken van dit deel van Beethoven's „Credo". Daar waar God, de KORTE KLEVERLAAN 40, BLOEMENDAAL Almachtige Vader genoemd wordt, klinken in liet orkest eenige maten zachtere, lieflijke motieven". Het meest aangrijpende in dit „Credo" is wel waar de geniale componist liet lijden en sterven van Christus vertolkt. Crusifixus etiam pro nobis: Die voor ons gekruisigd is gewor den. Smartvol en weemoedig geeft het koor Jiier uitdrukking aan een van dc schoonste en meest treffende deelen van dit kunstgewrocht om dan triumfantelijk in het resurrexit de op standing te bezingen. Het slot van dit „Credo" besluit met een heerlijk indrukwekkend Et expecto resitrrec- tionem mortuorum et vitam venturi saeculi: En ik verwacht de opstanding der dooden en het leven der toekomende eeuwen, met een variatie op Amen! In het „Sanctus", „Benedictus" en „Agnus Dei" weet het koor, solisten en orkest zoo te boeien, dat het is alsof hemelsche lof aceoorden ons in de ooren klinken. De viool-solo in het „Benedictus" was su bliem. De uitvoering van dc Missa Solemnis was om strijd een glorie-avond zoowel voor het koor, en het Residentie-Orkest, de solisten en niet het minst voor den vaardigen dirigent, den heer Evert Cornelis. BROCHURE'S EN TIJDSCHRIFTEN. Wij ontvingen afi. 1 van het zoo populair geneeskundig blad voor het Huisgezin, „De Gezondheid". Dc inhoud van dit nummer is als volgt: De rook als vijand van de Zon. Heilzame werking van radium. De egel en slangen gift. Wenken voor de gezondheid. Sinds wanneer bestaat de verrekijker? Het ziele- leven van den misdadiger enz. Huisdieren zijn gevaarlijk voor de verspreiding van tuber culose. Dressuur van visscheit. Een knoop in den zakdoek. Mondhygiëne. (Slot), Gulzige slangen. Het ondoordringbaar ma ken van zeildoek. Kanker en Charletanneric. Hoe bewaart men rubberartikelen? Geen verplichte vaccinatie meer? De hulp der huisvrouw in den strijd tegen de verval- schingen. Geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk. De gezondheid op reis. Helpt mede de tuberculose bestrijden. Het recept van den busdokter. Vragen en antwoorden. Wetenswaardige zaken. Dit blad bevat steeds nuttige wenken en de prijs, 3.per jaar, is dan ook zeer laag te noemen als men bedenkt dat de leefregels er steeds in vermeld staan en daardoor voor de lezers wel eens een doktersvisite bespaard zal blijven. Men kan zich opgeven aan ons bureau, doch ook bij de administratie: Burge meester Roosstraat 48, Rotterdam. Aflevering I van den 26sten jaargang van „Neerlandia." orgaan van het algemeen Ne- derlandsch Verbond is verschenen. Dit blad vertelt ons elke maand wat er zooal gebeurt of wat er gedaan wordt door Nederlanders in den vreemde. Het tracht de taal, onze taal te verbeteren, te zuiveren en bindt den strijd aan tegen alles wat in ons land dweept of schermt met niet hollandsche woorden. Voor het lidmaatschap of voor inlichtingen wende men zioh tot de administratie van het Alg. Ned Verbond, Groenmarkt 9 Dordrecht. RECHTSQUESTIE'S VAN DE WEEK. De vorige week hebben wij ons uitvoerig beziggehouden met de questic der Haarlem- sche schoolgeldheffing, een voorbeeld van pu bliekrechterlijke knevelarij, waarvan, zoover we weten, in Nederland de weergade nog niet bestond. Wij kunnen onze lezers thans mededeelen, dat zich een comité heeft gevormd om tegen het onrecht, dat hier wordt gepleegd, op te komen. Voor lien die zich daarbij willen aan sluiten zijn wij bereid deszelfs centraal adres op te sporen. Ditmaal een gansch ander geval. Een fourier uit de buurt stond terecht voor een der Nederlandsche Krijgsraden, maar waarom verzwegen welke, het was die te 's Gravenhage. De advocaat had o.m. als ge tuige ter ontlasting, van den beklaagde een officier in werkelijken dienst opgeroepen. Deze was evenwel niet verschenen. Die offi cier had n.b. een briefkaart ontvangen van den auditeur-militair Mr. Van Palthe Wesenhagc, waarin deze verklaarde het in het geheel niet noodig te vinden dat de officier aan dien op roep eenig gevolg gaf, en mondeling had die ambtenaar aan den advocaat verklaard: waar zou het heen als iedere advocaat zoo maar ieder ofiicier kon oproepen! Het antwoord op de vraag: waar zou het heen met liet recht als ieder officier of ander aan eenige Staats organisatie verbonden persoon een oproeping om te getuigen in dienst der waarheid eenvou dig naast zich neer kon leggen. De Krijgsraad hakte den knoop door, door de zitting te schorsen en te bevelen, dat de officier zou worden gehoord. MAISON HETTY GROOTE HOUTSTRAAT 126 TELEFOON 1760 damf.s- en heeren mode-artikelen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2