J Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Antje van Volendam PARIA'S EL DORXDÖ VICTORIA=WATER Raadsoverzicht. Plaatselijk Nieuws. CINEMA PALACE KROKODILLEN 16e Jaargang. ZATERDAG 4 MAART 1922. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 00 3- Abonnement: Voor een half jaar Tot 1 Juli 1.75 f 1.50 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit Nummer bestaat uit Twee Bladen waarbij een Kindercourant. Het grootste genie is niet verheven boven de wet der zedelijkheid. DE VECHT. Er ligt een landhuis aan den stroom verlaten; Verbleekt, met donk're luiken, staart het blind, En laat den stroom, die eenzaam voortglijdt, praten, En luistert niet naar 't fluist'ren van den wind. Maar vroeger, toen Hoogmogenden der Stater. Daar in der zomer poosden van 'l bewind. En staat en krijg voor liris en vree vergaten. En kind'rer. stoeiden over 't melkwit grint, Toen leefde 't huis en de bevolkte stroom Wiegde de schepen, die blank-zeilig gleden, Vredig van gang naar 't schatrijk Amsterdam, Nu droomt het landhuis daar zijn eeuw'gen droom Van eind'loos heimwee naar die lang geleden Glorievolle eeuw, die nimmer wederkwam. FRANS BAST1AANSE. (Uit: „Op Zonnige Wegen") De op 16 Jan. gehouden Raadszitting geeft weinig stof tot nadere bespreking. Dat b.v. een bedankje van de Haarl. Orkest- vereen. is ingekomen voor de aan haar toege zegde subsidie, behoeft niet wederom vermeld te worden. Zoo'n subsidie van een nuburige ge meente is wel een dubbel bedankje waard. We willen het evenwel toch nog eens vermelden, al was het alleen maar om te laten zien, dat wij in onze gemeente nog fl. 2500.voor het weg geven hebben, wat heusch in de meeste ge meenten niet het geval is. Dat het voltrekken van een huwelijk duurder is geworden is al evenmin vermeldenswaard. Voorloopig zal deze instelling er niet onder te lijden hebben, en daar in die dagen niet op een dubbeltje wordt gekeken, staan wij ook hier voor een verstandig besluit van onze vroede vaderen. Gedeputeerde Staten hebben het besluit van den Raad tot aankoop van de Zeeweg-gronden nog niet bekrachtigd, zooals bekend is. Minder bekend is, dat het Raadsbesluit tot verhuring van grond aan den heer Dijkstra, aan het einde van den Zeeweg, ook al is verdaagd. Deze verdaging evenwel moet eene andere oor zaak hebben. De benoeming van een commandant onzer brandweer is tot een volgende vergadering aangehouden. Ik vind dat niet erg, doch sinds ik het volgende gesprek opving: „Wat doet U daar?" „Ik ben bezig met verbranden van onbrand baar riet!" ben ik wel een beetje van meening veranderd. Wat de rieten daken betreft, ons gemeente bestuur heeft de goede gewoonte bij het bou wen van rijen huizen afwisseling van rieten en pannen daken te verlangen: dit is trouwens uit een oogpunt van welstand eveneens aanbeve lenswaardig. De verordening tot verleening van bijslag op het schoolgeld voor het volgen van hooger of middelbaar onderwijs te Haarlem is aange nomen, een zaak waarover in een vorige Raads zitting de stemmen staakten. Het wil zeggen, dat in onze royale gemeente iemand met een inkomen van fl. 200.— per weck nog fl. 40.— bijslag ontvangt per cursusjaar indien hij (zij) een kind naar Haarlem zendt voor het bezoe ken van middelbare school of gymnasium en voor het tweede kind fl. 40.plus 25 pCt. Wie een inkomen heeft van fl. 180.krijgt fl. 80. voor het eerste en fl. 80.plus 25 pCt. voor het tweede kind. Wie een bezit heeft van 2 ton en daaruit als inkomen een rente trekt van 5 pCt. behoort dus nog tot de gelukkigen of ongelukkigen, die uit de algemeene kas worden bedeeld. Terecht werd door den heer Laan opgemerkt dat zoo zoetjes aan alle menschen gemeente- of rijkssteun genieten. Nu weten wij wel dat de heer Laan in dit opzicht misschien gemakkelijk praten heeft, maar een feit blijft een feit. Trou wens op zichzelf is 't niet erg dat wij allen voor elkander werken. Misschien leeren wij ook langs dien weg elkander meer waardeeren en wordt het besef levendiger dat in deze maatschappij wij in onze behoeften (evenals in onze nooden en gebreken) vrijwel op elkaar gelijken. Dat ons gemeentebestuur in dit verband de tanden laat zien aan Haarlem is geen kwaad ding. Als wij moeten betalen voor in Haarlem ter schoolgaande kinderen uit onze gemeente, is het billijk dat Haarlem betale voor haar kinderen welke in onze gemeente een school bezoeken. Gelijke monniken, gelijke kappen. De Kennemerweg is dan toch eindelijk onze gemeente in handen gekomen. Weliswaar gaan er eenige duizenden mee gemoeid, doch die weg eischt dringend verbetering. Wij zullen ons bij die uitgaaf maar neerleggen en denken, dat de eer van onze gemeente er mee ge moeid is. Bij het binnenkomen in onze ge meente moet al dadelijk elk buitenstaander aan den weg zien, dat hij Bloemendaal's grondge bied betreedt. Bovendien, straks is de Brederodeweg ge reed, de Brederodelaan is verfraaid door een rustplaats de De Genestetbank de Zand- voorteriaan komt of is aan de orde om een al- geheele wijziging te ondergaan en zou de Ken nemerweg dan achter kunnen blijven? De Zandvoorterlaan zal beklinkerd worden, waarvoor men een sommetje heeft uitgetrok ken van fl. 52,000.—. Dat doen van flinke grepen uit de gemeente kas gaf nogal stof tot bespreking. Op zulke momenten twijfel ik wel eens aan de nauw keurige werking van mijn kop-station tot het opvangen van geluiden. A. zegt: het kan niet wachten, geen dag en geen nacht; B. stelt voor: tot een volgende vergadering aanhouden; C. ziet erniet de noodzakelijkheid van in om een weg, die niet druk wordt bereden en be treden, met zooveel spoed aan te pakken; D. meent, dat het niet opgaat om een bedrag als nu gevraagd wordt, toe te staan, terwijl de begrooting van die uitgave niet rept; E. en E. hebben ook nog bezwaren. Dan, nadat de Voorz. en de Wethouders eenige woorden hebben gepreveld, komt het voorstel in stemming en wordt het zonder slag of stoot aangenomen. Ik luister dan maar goed naar het laatste woord „aangenomen" en noteer dat zonder langer aan mijzelf of aan eenige mijner orga nen te twijfelen. Maar in den kop van mijn station rijst dan wel eens de vraag: zijn de raadsleden nu eigenlijk stuk voor stuk zoo wei nig mans, dat zij wel pruttelen, maar niet strijden, of wordt (en dit geloof ik, want ik ken mijn strijdbare mannen wel!) alles vooraf prin cipieel uitgemaakt in Commissie's en besloten zittingen? Een rijksambtenaar, die ik hierover aansprak, zei: je hebt een verkeerd idéé van een volksvertegenwoordiging. Die controleert wel het werk van de regeering, maar doet 't werk niet, en controle komt altijd achteraf en dus meestal te laat. De redactie moet er maar eens een onzer met staatsrecht bekende inge zetenen over raadplegen. Tot slot kunnen wij nog melden de aanne ming van het voorstel van B. en W. om den grond bij de Isr. begraafplaats aan te koopen, waardoor wij een mooie aftakking krijgen van af den Zeeweg naar den Tetterodeweg, zoodat die booze plannen, om aan het begin van den Zeeweg een radicale „opruiming" te houden van villa's, alleen maar om den toegang van dien weg wat ruimer, wat grootscher te ma ken, wel voorgoed van de baan zal zijn. OPMERKER. BLOEMENDAAL. Op den Nationalen Schietwedstrijd te Utrecht, heeft „Bloemendaal's Commando" twee 1ste prijzen weten te behalen en wel in den corps en den eere-corpswedstrijd. Wederom is het plaatsen van een fietsen stalling nabij het einde van den Zeeweg toege staan aan den heer C. van Maren, fietsenhan delaar te Overveen. Dinsdag 7 Maart a.s. houdt de Bloemendaal- sche Gymnastiekvereeniging alhier een leden vergadering in Hotel Vreeburg. Ook hier heeft de zangvereeniging „Vox Hu mana" een concert gegeven met medewerking van liet mannenkoor „Euphonia". Deze avond is uitnemend geslaagd en de zangers en zan geressen oogstten veel bijval. Ook het Man nenkoor. Het was wederom een avond van mu zikaal genot. Tot slot was er bal, dat zeer ge zellig ten einde liep. Melden we nog, dat wederom door een do nateur der Vereeniging een groote taart ver loot werd, die gewonnen werd door Mej. P. In de uitstalling van Huize Hilbrands staat wederom iets nieuws. Thans is het een partij gele tulpen, die in een fijn bewerkte bak voor de ramen prijken. De tulpen doen in vorm en kleur niet onder voor natuurlijke en als dit kunstwerk geplaatst zou zijn tusschen een groote hoeveelheid echte tulpen, zou men geen onder scheid kunnen zien. We brengen gaarne den vervaardiger een woordje van lof voor zijn ar beid. In dezelfde etalage liggen reeds Paasch- eieren, dit is bepaald niet te laat. Hetgeen nog in het park Bosch en Duin ont breekt, zijn wegwijzers of althans palen met de namen van de straten. Het is voor iemand, die aldaar nog niet goed den weg weet, zeer lastig zoeken. Mogen we hopen, dat spoedig hierin wordt voorzien. Op het kruispunt bij Hotel Zomerzorg is een wegwijzer noodig. Door de commissie tot wering van school verzuim zijn herbenoemd tot voorzitter en se cretaris de heeren H. Hoekstra te Overveen en A. IJzerman, van hier. Dinsdag 7 Maart e.k. zal de Vereeniging „Bloemendaal's Bloei" in Hotel Vreeburg al hier, een algemeene vergadering houden. Zes punten staan op de agenda vermeld, n.L: No tulen en ingekomen stukken. Benoeming eener commissie tot het nazien van de rekening en verantwoording van den penningmeester. Ver kiezing van 1 bestuurslid wegens periodieke af treding van den heer Mr. W. J. M. Wester- woudt, die herkiesbaar is. Verkiezingen van vier nieuwe bestuursleden wegens bedanken van de heeren Bijvoet, Lutterveld, Ter Gast en Zeegers Veeckens. De twee laatsten bedankten wegens vertrek naar elders. Opmaken van de begrooting van het loopende jaar. Bespreking van de gewijzigde telefoondienst. Bespreking grensregeling. GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 TELEFOON 671 HAARLEM VRIJDAG 3, ZATERDAG 4, ZONDAG 5 EN MAANDAG 6 MAART TWEE HOOFDNUMMERS Drama uit het leven van een Visschers- meisie in 4 acten. In de hoofdrol: LOTTE NEUMAN. De verschillende opnamen wer den te Volendam gemaakt. Een komisch avontuur van de welbekende detective JOE BEERS. DINSDAG 7, WOENSDAG 8 EN DONDERDAG 9 MAART EEN BUITENGEWOON FILMWERK der wereldberoemde „GAUMONT"-fabrieken Melodrama in 6 acten. VERDER UITGEBREID PROGRAMMA. ALS PRIZMA Buitengewoon Interessante opname in natuurlijke kleuren. meer materiaal bij den Reinigingsdienst aange schaft moet worden enhierdoor, wat van zelf spreekt, de belasting hooger zal worden. Wij gelooven zeker, dat de ingezetenen lie ver het vuilnis zullen willen sorteeren en de weegschaal er bij halen, dan hooger belasting betalen. Herhaaldelijk komt het voor, dat op verschil- lende plaatsen in onze gemeente des avonds het het licht niet wil branden. Voor de- bewoners natuurlijk zeer onaangenaam. Deze week was het de Vijverweg, die in duister gehuld was. Nadat men een paar dagen naar het defect ge zocht had, was het zaakje spoedig weder ge zond. Men deelde ons mede, dat het geval te wijten is aan het leggen van gasbuizen, waar door op verschillende punten de electrische ka bels beschadigd zijn. Het is interessant om te zien, wat er zich zooal in den grond bevindt. Een groote hoeveelheid buizen en kabels liggen kris en kras door elkaar en het moeten wel knappe kerels zijn, die hier uit wijs kunnen worden. "Het is ons echter niet duidelijk waar om men op het Raadhuis niet heeft aangelegd en bijhoudt een volledige kaart van den onder grond der openbare wegen en paden; dit zou werkjes als bovengenoemd waarschijnlijk zeer vergemakkelijken. Onze gemeente heeft aan de ingezetenen een circulaire gezonden, waarin vermeld staat, dat het gebleken is, dat de verordening op de heffing der Reinigingsbelasting niet voldoende wordt nageleefd. Vervolgens worden de bepa lingen dier verordening nog eens aangehaald. Deze luiden: le. dat bij het ophalen van het vuilnis, het geen alhier twee keer in de week geschiedt, elke keer niet meer dan 1 H.L. asch of huis houdelijk afval mag worden meegegeven; 2e. dat de asch of vuilnisbak niet zwaarder mag wezen dan 25 K.G.; 3e. dat het afval en de asch steeds afzon derlijk moeten worden gehouden; 4e. dat steeds de asch- of vuilnisbak aan het hek of voor aan het huis gezet moet worden. Hierna volgt een oproep aan de ingezetenen om zich hieraan vooral te houden, daar anders lederen Woensdagavond komen eenige schaakliefhebbers in een der zalen van café Rusthoek bijeen ter beoefening van het edele schaakspel. Woensdagavond j.I. zou men over gaan tot het oprichten van een tweede schaak club alhier. Daar de belangstelling echter ge ring was, kon men niet zoover komen. Toch hoopt men na eenigen tijd een tweede Bloe- mendaalsche schaakclub te kunnen oprichten. Gaarne wekken we liefhebbers van dit spel op om eens des Woensdagsavonds in Rusthoek te gaan kijken. Ieder is welkom. OVERVEEN. Vrijdagavond werd in Hotel Van Ouds het Raadhuis door de afdeeling Bloemendaal van den Bond van Vrijwillige Burgerwachten een propaganda-avond gehouden, waarbij als spre ker optrad de heer Fr. Komman, met als on derwerp: „De gevolgen van het communisme in Rusland". De heer K., die, naar hij zeide, OBERLAHNSTEIN is ook in den winter de meest hygiënische Tafeldrank. Het voordeeligst voor famdiege- bruik in heele Liter schroefflesschen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 1