VISCHHANDEL Heilbot raiddelniooten J. BALM ZOON MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.-; mooi degelijk AMEUBLE MENT f 90.— groote SPIEGEL f 35.— SCHILDERIJEN f 15.— per paar; SLAAP KAMERAMEUBLEMENTEN; pracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmaker: EGELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. f 1.25 per 5 ons Versche Holt. Zalm f 4.— Telef. 22007 - BLOEMENDAAL Levering Franco thuis. autoriteiten verandering in den toestand te verkrijgen. In verband met punt 6: de grenswijziging, deelde de voorzitter mede, dat binnenkort een vergadering met dr. Bomwater als spreker zal gehouden worden. Na de rondvraag, die geen bijzonderheden opleverde,' werd de algemeene vergadering gesloten. Postkantoor te Bloemendaal. Naar wij vernemen heeft het Rijk wederom voor eeni- gen tijd waarschijnlijk voor één jaar het gebouw, waarin het postkantoor is onder gebracht, ingehuurd. De plaats, waar het nieuwe postkantoor zal komen, zal nu wel be paald zijn, maar wij kunnen nog niet mededee- len, waar dit is. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 16 Maart 1922, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize te Overveen. AGENDA. 1. Ingekomen Stukken. 2. Ontlieiiing bepalingen der Bouwverorde ning. 3. Benoeming Commandant Brandweer. 4. Aanstellen van Leden voor de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 5. Verzoek om machtiging tot het benoemen van een opzichter voor Publieke Werken. 6. Vaststelling profiel Spoorlaan. 7. Verlaging van den gasprijs. 8. Vaststelling verordeningen ingevolge de Vleeschkeuringswet. Grenswijziging. Gisteren is de onlangs gekozen Commissie uit de ingezetenen, welke rapport heeft uit te brengen omtrent het ont worpen annexatie-plan, door den Burgemees ter van Bloemendaal geïnstalleerd en met hare werkzaamheden begonnen. De vergadering koos uit haar midden een Commissie van rap porteurs, terwijl tot Secretaris der Commissie werd benoemd de heer G. J. van Abs. Wegens ongesteldheid van den Burgemeester kon deze installatie niet eerder plaats hebben. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, van 25 Febr.10 Maart: Cohen, Boekhandel, Amsterdam: Mevr. A. v. Kleef, Den Bosch; Mej. D. Nijman, Amster dam; Miss A. v. Tyen, London. Dinsdag 1.1. hield de Bloemendaalsche üym- nastiek.Vereeniging een algemeene vergade ring in Café Rusthoek, die zeer druk bezvcht was. Na de opening en voorlezing der notulen werden eenige ingekomen stukken behandeld. O.a. was ingekomen een brief, waarin werd medegedeeld, dat het gebouwtje van den B. B. v. L. O., dat thans door de IJsclub werd ge bruikt, aan de B. G. V. is afgestaan. (Dave rend applaus). De commissaris van materiaal werd opgedragen het gebouwtje te onderhou den. Hierna ging men over tot het bespreken van een zomeruitvoering en het houden van afstandsmarschen. Besloten werd in den na zomer een onderlingen wedstrijd te houden voor dames en heeren en van adspirantjes in athletiek en gymnastiek. Het houden van een fietstocht op Hemelvaartsdag werd begrijpelij kerwijs met algemeene stemmen goedgekeurd. Verder werd besloten een gezellige avond te organiseeren voor de adspirantjes, die gehou den zal worden op 8 April e.k. in de zaal van Hotel Vreeburg. Wij verzochten het bestuur der B. G. V. bij verandering van vergaderlokaal ons hiervan tijdig in kennis te stellen. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur kwam een eigenaardig uitziend motorwagentje in onze dorpstraat en hield voor een der winkels stil. Terwijl een der inzittenden zijn inkoopen deed, ging de ander keeren. Dit keeren ge schiedde op een zeer primitieve wijze. De per soon liep er n.l. naast en duwde het wagentje voort totdat hij het gekeerd had. Hierna tracht te hij den motor, die af was gezet, weder op gang te krijgen, maar dit gelukte niet erg, ook de tweede, die er inmiddels bij was gekomen, kon het koppige ding niet in beweging brengen. De heeren namen toen een kloek besluit en terwijl de een in het motorwagentje plaats nam, duwde de ander het voort. Dat hielp. De motor sloeg aan en voort ging het. Het vehikel deed ons denken aan den tijd, toen de auto's pas uitgevonden waren. Niet alleen dat het ding er onooglijk uitzag, ook de motor liep zoo ongeregeld alsof hij 42 graden koorts had en het was een horten, stooten en een geknal, om er kippenvel van te krijgen. Dit mo torwagentje, dat zeer veel belangstelling trok, had echter de eigenaardigheid, dat het ook op water kon tuffen???? Ja, het klinkt vreemd en toch is het zoo. Dit voertuig kon zpnder dat men er iets aan deed, ook in het water varen en dus als motorboot gebruikt worden. Je rijdt dus heerlijk langs berg en dal. Kom je tot de ontdekking, dat de straatwegen min der mooi zijn, dan rijdt je zonder een spier van je gezicht te vertrekken gracht of vaart in en laat je op de kabbelende golfjes voort drijven. Wat er al niet uitgevonden wordt. Er zijn nog genoeg menschen, die eens hun toekomst willen weten en daarvoor naar een waarzegster gaan. De wachtkamers van zulk bijzonder soort menschen zitten propvol met dames (heeren houden zich hier meestal niet mee op), die met smart zitten te wachten om de toekomst te vernemen. Meermalen gebeurt het, dat de toekomst voor een der bezoeksters er niet rooskleurig uitziet en behalve het ge offerde zilverstuk is zij ook haar rust kwijt door de duistere toekomst, die haar wacht. Is het niet treurig, dat er in de 20ste eeuw nog menschen zijn, die aan zulke dingen geloo- ven en hiervoor hun geld besteden? De ar moede doet veel, de armoede maakt ook waarzegsters, die met een handjevol kaarten en een groote hoeveelheid iantasie, de men schen, meestal van een onontwikkeld soort, wat op den mouw spelden en op een gemak kelijke manier geld verdienen. Maandag was er een waarzegster in onze gemêente, die langs de huizen liep en de dienstmeisjes vroeg of zij hun de toekomst mocht voorspellen. Voor slechts f 2.50 kon zij alles vertellen. De meesten gingen er niet op in en besteedden hun geld liever aan nuttiger dingen. Thans worden de twee nieuwe boschwach- tciswoningen aan de Zomerzorgerlaan be woond. De huisjes zien er netjes uit en vooral het uitzicht is schitterend. Voor de bosch wachters, die vroeger te Overveen woonden en iedere keer daar naar toe moesten pedde len, is deze verandering van woonplaats een groote verbetering, daar zij thans vlak bij hun werk wonen. De werkzaamheden aan de verbreeding van den Brederodeweg zijn eenigen tijd geleden weer begonnen, zoodat verwacht kan wor den, dat alles voor den zomer In orde is. Zooals men weet, is men bezig de Zomer zorgerlaan te verbeteren. Tijdens de werk zaamheden worden geen bordjes geplaatst met het opschrift: „Opgebroken rijweg" of iets dergelijks, zoodat vele voertuigen de laan in rijden en een eind verder tot de ontdekking moeten Komen, dat ze niet verder kunnen en weder terug moeten. Is het zooveei moeite om op verschillende punten bordjes te plaatsen? In een woning aan de Zomerzorgerlaan ont stond kortsluiting. Dit geschiedde onder den vloer der woning en men kwam pas tot de entdekking, toen de vlammen reeds het hout verbrand hadden en uit den vloer te voorschijn kwamen. Met een paar emmers water werd het brandje gebluscht en verder onheil voor komen. Huize Veelzicht, aan den Bloemendaalschen weg, wordt veranderd in een melksalon. Mej. Scholte, eigenares van de melkinrichting Har- tenlust, zal haar zaak daarheen verplaatsen. Het huis, waar thans die Melkinrichting is, wordt dan door Gebr. Bonarius in beslag ge nomen, die er een zaak zullen openen in Jun ker en Ruh's gaskachels. Naar we vernemen, zal de zaak bestaan uit een winkel en een monsterkamer. Het is ons gebleken, dat vele abonné's van ons blad verhuisd zijn en hun adresverande ring niet aan ons kantoor htbbe.i opgegeven Toch ontvangen zij de courant, dank zij onzen ijverigen postdirecteur, die alles in het werk stelt goed te bezorgen. We zouden onzen ge- achten lezers echter willen verzoeken ons hun nieuw adres op te geven, dat spaart ons en den postdirecteur veel moeite. Do it now. Dat onze wegen in een slechten staat ver- kecren, is niet onbekend en daarom zullen we er niet meer over reppen. Maar iets is er waar we niet over zwijgen kunnen. Door het drukke verkeer en de zware vrachtwagens zijn er over de geheele breedte van den Bloe mendaalschen straatweg, tegenover den win kel van Gebrs. Beekman, diepe kuilen ont staan. Bestuurders van auto's en motorfietsen worden er niet alleen aan herinnert hoe slecht de weg is, maar ze loopen tevens kans eenige \eeren of iets dergelijks te breken. Vooral voor lichte voertuigen is deze plek zeer ge vaarlijk. Zouden misschien B. en W. hun aan dacht eens aan deze plek willen schenken om zoo noodig hierin verandering te brengen, het geen niet met veel onkosten gepaard kan gaan. Ook zouden we willen wijzen, het gaat tcch in een moeite door, op sommige trot toirs, die in een zeer slechten staat verkee- ren. De trottoirs in kwestie zitten vol gaten en kuilen en menige wandelaar heeft des avonds hiervan onaangename ondervindingen. Misschien zouden ook die eens opgeknapt kunnen worden. Een nieuwe weg wordt aangelegd vanaf de bocht in den Hoogen Duin en Daalschen weg, vlak tegenover de woning van den jachtop ziener De Veer, in de richting van den Zomer zorgerlaan. De weg vormt dus een zijtak van den H. Duin en Daalschen weg, hij loopt ge leidelijk zonder bocht naar de laagte en zal zeker een geliefkoosde plaats worden om des winters de sledesport te beoefenen. OVERVEEN. Wij kunnen onze lezers mededeelen, dat de directie der N. V. Overdekte Bad- en Zwem inrichting „Stoop's Bad" heeft besloten hare tarieven met ingang van 1 April te verlagen. Nadere gegevens hieromtrent kan men vinden in onze advertentie-kolommen. De indertijd wegens ziekte uitgestelde ver gadering, waar Dr. Bornwater zou spreken over de grenswijziging, zal a.s. Woensdag avond worden gehouden in Hotel „Van Ouds het Raedthuis", alhier. De chef van het filiaal van den heer J Pijl, winkelier in comestibles en fijne vleeschwaren te Bloemendaal, had al eenige keeren aan de winkeljuffrouw te kennen ge geven, dat hij geen lust meer in het werk had. Verleden week Vrijdag legde hij het bijltje er bij neer en ging heen om niet meer terug te komen. Met een kleine som gelds heeft hij ook den huissleutel meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. De heer J. Tullenaar, brood- en koekbakker alhier, was zoo vriendelijk ons een eerste aan blik te geven van zijn pas gereedgekomen luxe electr. brood- en koekbakkerij. Voordat we in het nieuwe gedeelte kwamen, liet de heer T. ons de oude bakkerij zien, die bestaat uit een zeer kleine ruimte. In een der hoeken stond een oventje, waarin zich in 't midden een opening bevond om het brood in te schui ven. Alvorens dit gedaan werd, moest de oven natuurlijk warm gemaakt worden. Dit ge schiedde door brandbare stoffen in den oven te leggen. Nadat deze waren verbrand, was de oven verhit. De asch werd er uit gehaald en de gekneede brooden werden er ingestopt. Waren deze gebakken, dan moest de oven op nieuw verhit worden. Hiermee ging natuurlijk veel tijd verloren en deze manier van brood bakken was zeer ouderwetsch. De heer T. heeft hier dan ook verandering in gebracht en een nieuwe bakkerij achter zijn zaak laten bouwen. Na een doolhof van allerlei binnen plaatsjes doorgegaan te zijn, kwamen we ein delijk in het nieuwe gedeelte. De bakkerij is geheel van steen opgetrokken, terwijl de vloer uit cement bestaat. De ruimte is zeker wel 10- maal zoo groot als van de oude bakkerij. We zagen een nieuwe deegmachine, die thans nog rist geniet, maar spoedig door motorische klacht in beweging gebracht zal worden. We zagen verder de nieuwe oven, een van de nieuwste soort, waarin de brooden gebakken worden door middel van heete stoom, die zich in den oven ontwikkelt. In een oogwenk zijn de ovens, die heel wat brooden kunnen be vatten, gevuld met stoom. De twee ovenmon den worden gesloten door twee ijzeren luiken, die niet op scharnieren loopen, maar op ka trollen, waaraan gewichten bevestigd zijn. De stookgelegenheid grenst vlak aan de bak ovens. Verder is er nog een rijskast, waarin het pasgeknede brood gezel wordt om te rij zen. Ovens, stookgelegenheid en rijskast vor men tezamen de groote oven, die geheel uit witte steen is opgetrokken. De nieuwe bak kerij ziet er keurig uit en het is voor den heer 'I. een groote aanwinst, waarmee we hem gaarne gelukwenschen. Zondag 19 Maart e.k. heeft de officieele ope ning plaats. AERDENHOUT. Voor het examen nuttige handwerken is ge slaagd Mej. M. B. Boom, alhier. SANTPOORT. Donderdagavond werd in Hotel „De Weij- man" voor een niet talrijk publiek een open bare vergadering gehouden, uitgaande van de Vrijz. Kiesvereen. „Burgerplicht", afd. van den Vrijheidsbond. Als sprekers waren aangekondigd Mej. Joh. W. A. Naber, met liet otylerwerp: „De vrouw en de Vrijheidsbond" en de heer Mr. Smeenge, Lid van de Eerste Kamer, met liet onder werp: „Waarom Vrijheidsbonder?" Te 8.15 uur opent de Voorz., de heer v. d. Lijn, de vergadering met een korte inleiding en deelt mede, dat mej. Naber verhinderd is op te treden, doch dat in haar plaats is ge komen Mevr. Wijnants Francken-Dyserink. Mevr. Wijnandts Franken krijgt daarna het woord en begint met haar verwondering uit te spreken over het dorpje Santpoort. Treft men in alle plaatsen een belangstelling in de redevoerders voor den Vrijheidsbond en komt men in de meeste plaatsen tot het stichten van een afdeeling, in deze plaats is dit schijnbaar aiet zoo. Uitvoerig zet spreekster uiteen het ontstaan /an den Vrijheidsbond uit zeven fusioneerende partijen, het belangrijk aandeel hetwelk de vrouwen, d.w.z. de vooraanstaande vrouwen in Nederland, bij de oprichting van deze partij hebben gehad en het zich volkomen op haar plaats kunnen gevoelen in deze nog jonge, doch reeds uit 300 afdeelingen bestaande partij. Vervolgens legt spreekster den nadruk op het verschil tusschen de beginselen van de vrouwen in den Vrijheidsbond en de beginse len van de uiterst linksclie partijen, met name de sociaal-democratische en de revolutionnaire. Wil de vrouwengroep uit dezen bond het ge zinsleven zoo hoog mogelijk opvoeren, de inecr linksclie partijen willen juist de ophefiing van het gezinsleven, om de vrouw meer be wegingsvrijheid te geven en haar meer rijp te maken voor de politiek en voor datgene wat thans alleen tot het werk behoort van den man. De wet-Aalberse, n.l. de invoering van de 45-urige werkweek, wordt door spreekster fel bestreden. Na beëindiging van haar rede was er gele genheid tot het stellen van vragen en werd door een der aanwezigen de vraag gedaan hoe de spreekster dacht over het in stand houden van leger en vloot. Het antwoord van spreekster was, dat de vrager gerust kon zijn. Niet een weerloos Ne derland, niet zooals de sociaal-democratische vrouwen zouden willen zien, ons kleine landje tot voorbeeld van ontwapening stellen aan de grootere landen, wil de Vrijheidsbond, maar geleidelijke vermindering van bewapening. Mr. Smeenge kreeg daarna het woord. Als oud-parlementariër, als Eerste Kamer lid, kwam spreker wat men noemt beslagen ten ijs en wist zijn hoorders te boeien door de ministeries, welke gedurende zijn politieke loopbaan zitting hebben gehad, de revue te laten passeeren en in korte trekken de voor naamste gebeurtenissen weer te geven welke hadden plaats gehad. Deze weergave had, in tegenstelling met de vorige spreekster, tame lijk onpartijdig plaats en spreker schaamde zich niet ook zijn eigen partijgenooten, of al thans de richtingen, welke in politieke overtui ging kort bij hem stonden, onderhanden te nemen en op hun fouten te wijzen. De ver deeldheid is links altijd noodlottig geweest en zag men in zekere perioden ook al in dat een dracht macht is, steeds weer was liet ver deeldheid welke de linker partijen parten speelde. Ook deze spreker wijst verder op het ge vaar van de strenge toepassing der Arbeids wet en spoort aan tot aansluiting aan den Vrij heidsbond, opdat gezamenlijk meer vrijheid wordt verkregen of beter gezegd, weer de oude vrijheid worde teruggekregen. De Voorz. dankte de beide sprekers en gaf nogmaals de gelegenheid tot gedachtenwis- seling. Alweer kwam uit de vergadering de vraag hoe de Vrijheidsbonders dachten over het mi litaire stelsel, vervolgens hoe zij dachten over de zoozeer verhoogde salarissen van de hcogere ambtenaren en bij een eventueele ver laging hoe dan hun houding zal zijn voor de lagere ambtenaren en ten slotte hoe zij dach ten over de verhooging met eenige tonnen van de jaarwedde onzer Koningin. Spreker beantwoordde de vragen, waarna de Voorz. de vergadering sloot. Alle aanwezigen ontvingen tevens een ex. van het blad van genoemden bond, „De Vrij heid", waarin als bijlage een spotprent was ge voegd over de dictatuur in Rusland en o. i. schromelijk overdreven was. Wij kunnen ons niet- voorstellen dat de heer Smeenge, royaal man van opvatting als hij toont te zijn, wist, wat hier zijn toehoorders werd aangeboden. De aideeling Bloemendaal-Santpoort der S. D. A. P. hield verleden week Vrijdag een bij eenkomst, alwaar als sprekers het woord zou den voeren de heeren Thomassen en Schilling. De belangstelling was echter zoo gering, dat de voorzitter besloot de vergadering niet te laten doorgaan. VAN HIER EN DAAR. Algemeene Vergadering van het Ned. School museum op Zaterdag 18 Maart a s. des nam. 3 uur in het Museumgebouw. Agenda: o.a. Rekening en Verantwoording van den Penningmeester. MAISON HETTY GROOTE HOUTSTRAAT 126 TELEFOON 1760 ZOOEVEN ONTVANGEN: RUIME COLLECTIE VOORJAARS-NAUVEAUTÉ'S IN DAMES- EN HEEREN MODE-ARTIKELEN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2