TWEEDE BLAD INTEEKENBILJET „Bloemendaalscli Weekblad" Zaterdag 15 April 1022 Belangrijk bericht. Plaatselijk Nieuws. Ondergeteekende wenscht abonné te worden van het „BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD" tot wederop- zeggings toe a f1.75 per halfjaar. (Tot 1 Juli a.s. f 0.50). Naam: Woonplaats: No. 15. Wij hebben voor onze lezers het recht ge kocht tot plaatsing in ons Weekblad van het zoo bekende werk van James Lang Allen: „HET ONZICHTBARE KOOR." Heden beginnen wij dit fijne en interessante werk, dat eiken lezer boeien moet, als feuille ton in ons blad af te drukken, in de overtui ging dat veleabonné's er door zullen gesticht worden. Vul het inteekenbiljet dus thans in en zendt het ons als drukwerk toe. Wij zorgen voor de rest. DE UITGEVERS. BLOEMENDAAL Door een 13-tal leden van de Bloemendaal- sche Gymnastiek-Vereeniging is Zondag j.l., onder begunstiging van goed weer, de eerste afstandsmarsch afgelegd. Geloopen moest worden 30 K.M. in 5'h uur. Om 1 uur vertrok men vanaf het Raadhuis te Overveen. De weg was als volgt: Raadhuis, Julianalaan, door het Kleverpark naar Schoterweg, Rijksstraatweg, Santpoort, Velsen, IJmuiden. Terug: IJmuiden, Velsen, Driehuizen, Duin en Kruidberg, Hotel Velserend, Brederodeweg, Bloemendaal en Overveen, alwaar zij kwart over zessen arri veerden, een kwartier vroeger als de eisch was. Bravo lieeren, een kranige prestatie. Als de uitgeschreven afstandsmarschen in den vastgestelden tijd afgelegd worden, ontvangen de deelnemers niet alleen een draagspeldje van de K. N. G. V., maar krijgen zij ook een di ploma van hun Vereeniging. Dus heeren, voor uit! Hakken teenen, hakken teenen. Een twee, een twee. Aan het Nationaal Muziekconcours, dat op 25 Mei en 3 Juni te Diemen gehouden zal worden, uitgeschreven door de Diemer Har moniekapel, zal ook deelnemen het Fanfare corps „Oefening kweekt Kunst", van hier, di recteur de heer Hofmeester. Bovengenoemd corps zal uitkomen in de eerste afdeeling. De afdeeling Bloemendaal der S. D. A. P. zal op Donderdag 20 April a.s. een openbare ver gadering houden In Hotel „Vreeburg" alhier. Als spreker zal optreden de heer A. W. Michels (niet A. N. Michels zooals op het strooi biljet vermeld staat) met het onderwerp: „De komende strijd". Tot debat voor deze vergadering zijn uitge- noodigd de Anti-rev., de Christ.-Historische en de R.-K. Kiesvereeniging te Bloemendaal. De toegang is kosteloos. Door de jongens-leerlingen van het Kenne- mer Lyceum werd Woensdagavond j.l. een gymnastiek-uitvoering gegeven in de gym nastiekzaal der Tinholtschool, onder leiding van den leeraar, den heer Th. J. H. van 't Lam. Bij het binnenkomen speelde reeds het Ly ceum-orkest, onder leiding van den heer De Nobel, en bracht daardoor al direct onder de binnenkomenden een vrolijke stemming te weeg. Met een kort woord opende de Rector van het Lyceum deze uitvoering, waarvoor genoo- digd waren de ouders der deelnemende leer lingen, dames en heeren-leden van het Be stuur en Curatorium en leeraren met hunne dames. De Burgemeester was verhinderd geworden den avond bil te wonen. Wijzende op het symbool, aangebracht boven den ingang van het lokaal, sprak Dr. De Vlet ter tot de jongens en de ouders eenlge harte lijke woorden. Daarna werd het programma afgewerkt. We kregen achtereenvolgens te zien vrije-, brug-, stok- en paardoefeningen en touwtrekken voor de pauze. Tijdens de pauze een nummer van het Ly ceum-orkest. Na de pauze: laagrek, hooge brug, tremplln- paardspringen en halter-oefeningen. Wie of er het beste werkte? 't Komt er niets op aan. Allen hebben hun beste beentje voorgezet, het orkest al evenzeer als de gymnasten en zij hebben den aanwezigen dan ook een prettlgen avond bezorgd. Dat alles in den smaak viel, bewees wel het gelach en geklap den ganschen avond door. De heer C. W. de Visser sprak tot slot de jongens toe. Spreker wees op het verschil tus- schen de jeugd van vroeger en thans. Vroeger was slootje springen, natte beenen halen en buikpijn krijgen de eenige sport. Thans is dit zoo geheel anders. Vroeger had een jongen niets anders te doen dan ouders en opvoeders onverbiddellljk te gehoorzamen, thans heeft de jeugd ook een stem in het kapittel. Dat vindt spreker nu wel goed, doch hij ziet ook, dat hierin een zeker gevaar ligt. Het „ik mag een woordje mee praten" kan leiden tot individualisme, tot ge brek aan gemeenschapsgevoel en tegen dat vergif wordt nu door den medicijnmeester, in dit geval den heer van 't Lam, een tegengif toegediend, n.l. de gymnastiek en sport. Indien een kind in de oogen van vader iets goeds, iets vleiends wil doen, dan geeft het aan moeder een cadeau en nu wij den medi- cijnmeester willen huldigen, willen da iken voor hetgeen hij voor ons gedaan heeft, geven wij aan zijn vrouw een bloemetje. Daarom overhandigde spreker aan mevrouw Van 't Lam een bouquet. Allen gingen ten slotte op gewekt huiswaarts. OVERVEEN. In het groote zwembassin van Stoop's Bad had Dinsdagavond een propagandazwemfeest plaats waarbij de bekende dameszwem- en poloclub „Zignea", en de zwemclub „Neptunus" hunne medewerking verleenden. Dit zwemfeest stond onder leiding van den heer Joh. M. Schmidt. Voor de wedstrijden waren eenige fraaie prij zen beschikbaar gesteld, die bestonden uit kunstvoorwerpen en medailles. Voor de daines- wedstrijden had zich een jury gevormd uit de dames: M. de Clercq, E. Merens en S. de Roo van Alderwerelt, terwijl voor de wed strijden der heeren de jury gevormd was uit de heeren Joh. M. Schmidt, Dr. E. Merens en Ch. de Roo v. Alderwerelt. Om acht uur begaven de damesleden van „Zignea" zich te water en werden door hen eenige figuren gevormd waarvan de draaiende ster wel het mooiste was. Steeds werd door de dames bij het zwemmen gelijke afstand gehouden en het moet wel een heele toer zijn om het zoo ver te brengen. Het figuurzwem- men trok aller belangstelling en de dames werden aan het eind van hun nummer luide toegejuicht. Hierna kregen we een nummertje snelzwem- men, uitgevoerd door nieuwelingen, die in de maand Januari in Stoop's Bad hun diploma hebhen behaald. Er moest gezwommen worden over een afstand van 25 Meter. Heel wat vlugge zwemmers waren er bij, die onder aanmoediging van het publiek het eerst het eindpunt bereikten. Een kleine dreumes wist het zoowaar tot groot vermaak der kijkers van een grootere te winnen. De polowedstrijd gespeeld door dames was ook lang niet mis. Er werd goed spel geleverd waarbij de dames niet onder deden voor de heeren en elkaar bij vergissing inplaats van den bal flink mepten. Jammer dat de keepers niet gelijk stonden, d.w.z. dat de eene keeper zich al zwemmende boven water moest houden en tevens moest zorgen dat de bal niet door het doel ging terwijl de ander in meer gunstiger omstandig heden verkeerde doordat zij grond onder haar voeten had en de bal dus gemakkelijk tegen kon houden. De rollen werden echter ook om gekeerd, zoodat thans de tegenpartij weer op de gunstigste plaats kwam. Het eindresultaat van deze wedstrijd was, dat Zignea 4 puntjes behaalde terwijl H.D.Z.II een puntje in dé wacht sleepte. Het intermezzo „Zwemmen en Visschen in verboden water", uitgevoerd door het personeel der inrichting en de heer Van Huis, was een succes-nummer tje waar onbedaarlijk om gelachen werd. Niet tegenstaande dat twee bordjes aankondigden dat het verboden was te zwemmen en te visschen, stapte een net gekleed heer met zijn zoontje in een kano en roeide naar het diepe gedeelte waar zij dadelijk visch ontdekten. De hengel en snoer waaraan wel een walvisch kon hangen werden uitgegooid in de hoop dat er „gebeten" zou worden. Aan den kant ver schenen twee jongelingen, die zich ontkleeden en zich gingen verfrisschen in het zilte nat. De walvischvangers waren daar niet erg op gesteld en spoedig was er een groote ruzie ontstaan waarbij de hengelaars door de jon gens met water gegooid werden. Wat doet men echter op een groote watervlakte in een klein bootje. Niets. De walvischvangers moesten zich dan ook alles laten welgevallen. Daar verscheen een politieagent ten tooneele, die de jongens gebood uit het water te komen. Een voldeed aan dat verzoek terwijl de ander zoo slim was aan den kant in het water te bijlven. Nadat de agent van den eerste naam, woonplaats enz. opgeschreven had, kwam de tweede aan de beurt. Gebukt staande om alles goed te kunnen verstaan, schreef de man van de rechterlijke macht alles op, tot plotseling hij een duw kTeeg van het jongmensch aan den kant en voorover het water intuimelde. De walvischvangers schrokken hiervan zoo ver schrikkelijk, dat zij hun evenwicht verloren waardoor het bootje omkantelde en zij ook in het water terecht kwamen. Een badmeester sprong als redder in den nood de anderen ter hulp en het heele gezelschap verdween even later blazende en proestende achter de colis- sen. Het is te begrijpen dat dit intermezzo de lachspieren der toeschouwers in beweging bracht. Thans waren het de heeren die een polo wedstrijd speelden. Door beide partijen H.V.G.B.-Neptunus werd forsch gespeeld. Het gebeurde meermalen, dat de eene die de bal in handen had, de ander die hem wilde grij pen hem zoolang onder water duwde, totdat de bal weggewerkt was. De scheidsrechter zag hiervan niets. Als men bij het gewone voet bal ook eens zijn tegenpartij onder het gras kon duwen, dan zou de strijd niet zoo zwaar zijn. Het eindresultaat van deze goed gespeel de match was H.V.G.B.-Neptunus (1-2). Na een estafettewedstrijd der dames, waar bij de deelneemsters wederom door kennissen, vriendinnen enz. werden aangespoord, volgde een aardig spel en wel „Kat en Muis". Een groot aantal dames gingen geblinddoekt het water in en moesten trachten een heer, die de muis was, te pakken. Door het rammelen met een belletje werden de katjes, de dames liever gezegd, op de hoogte gehouden, waar de muis zich bevond. Na langen tijd zoeken en tasten, was de muls eindelijk gevat. Nadat de heerenleden van H. V. G. B. „Nep tunus" een estafette-wedstrijd hadden ge speeld, kwam het gecostumeerde tobben- varen aan de beurt, uitgevoerd door de dames. Dit nummer was de attractie van dezen avond. Een touw, waaraan eenige reepen cho colade bevestigd waren, werd over het bassin gehangen. Nu moesten de dames, in een tobbe gezeten, onder het touw roeien, in de tobbe gaan staan en een reep zien te bemachtigen. Er Waren niet alleen prijzen uitgeloofd voor degeen, die het eerst aankwamen, maar ook voor de mooiste costuums. Zoo zagen we een Javaansche schoone, een Geisha, een Tiroler juffertje, de Hollandsche maagd, getooid met een gouden helm en nog meer schitterende cos tuums. In een tobbe te zitten valt niet mee, maar om deze met een kanoroeispaan vooruit te krijgen, gaat haast heelemaal niet. Velen kwamen echter al schommelende onder het touw, maar lagen al in het water te spartelen voordat zij een greep hadden gedaan naar het stuk chocolade. Een dame viel al bij de af tocht in het water, terwijl de ander nog rustig voortdobberde. De dame, die in het water ge vallen was, vond dit heelemaal niet goed en dacht: „Ik niet, dus jij ook niet" en gaf de tobbe van de voortdobberende dame een duw, waardoor zij even later ook in het water lag te spartelen. Mevr. Margadant slaagde er in om met een reuzensprong een reep te bemach tigen, hetgeen natuurlijk een uitbundig applaus veroorzaakte. Daarna kwam het nummer hinderniszwem- men voor dames. 4 groote hoepels werden aan een touw in het water gelegd. In de twee eer ste bevonden zich twee balletjes en een lepel, terwijl in de laatste twee een cigaret lag. Nu moesten de dames eerst naar de twee eerste hoepels toezwemmen, de lepel nemen en het balletje er op leggen, al zwemmende naar de andere hoepels gaan, lepel en balletje er in leg gen, waarna de moeilijkste taak pas kwam om de cigaret, zonder deze met de handen aan te raken, in den mond te krijgen. Het eerste viel nogal mee, maar het tweede was zeer moei- lijk en er werd heel wat gehapt voordat de cigaret tusschen de lippen was. Tot slot kregen we een nummertje schoon- sprlngen, waarbij we heel wat mooie sprongen te zien kregen. in het gymnastieklokaal werden door den Directeur der inrichting aan de prijswinnaars- (sters) de prijzen uitgereikt. De uitslag was als volgt: Nieuwelingenwedstrijd: C. M. W. Bernhardt, 1ste prijs, zilveren medaille: W. Teding van Berkhout, 2de prijs. Polowedstrijd dameszwemclub „Zignea", 1 zilveren medaille, uitgeloofd door N. V. Stoop's Bad. Polowedstrijd (heeren) „Neptunus": I zilve ren medaille. Estafettewedstrijd „Zignea"-„H. D. Z. II" on beslist. (Prijzen zijn onder de Vereenigingen ver deeld.) Estafettewedstrijd (heeren) „H. V. G. B."- „Neptunus". „Neptunus" eerste prijs. Gecostumeerd tobbevaren (dames): Voor het eerst aankomen, mevr. Margadant, 1ste prijs; mej. Schouw, 2de prijs. Voor het mooiste costuum: Mej. Jah, 1ste prijs: mej. Van Zetten, 2de prijs. Deze prijzen waren uitgeloofd door Dr. Merens. Kat- en Muisspel: Mej. T. van Gelderen, 1ste prijs, uitgeloofd door den heer H. Franken Jr. Hinderniszwemmen: Mej. Pothoff, 1ste prijs; mej. Boesmans, 2de prijs. De aanwezigen hebben in Stoop's Bad weer eens volop genoten en we brengen de Directie van deze inrichting gaarne een woordje van hulde voor hun uitstekende organisatie. Dat de belangstelling voor de zwemsport hoe langer hoe grooter wordt, bewijst wel, dat de zaal totaal uitverkocht was. Onder de aanwezigen zagen we Jhr. A. Bas Backer en de heer A. Stoop, die we altijd dankbaar zullen blijven voor zijn mooi en nuttig geschenk. Het strijkorkestje, onder leiding van den heer W. Versteeg, was weer voortreffelijk en zorgde voor opgewekte muziek. BLOEMENDAAL. De firma Koopman en Keereweer, alhier, de eenigste firma in onze gemeente welke in eigen werkplaats meubels fabriceeren, heeft hare zaken uitgebreid, door aaii hare meubel makerij te verbinden een stoffeerderij, ma- trassen- en beddenmakerij, enz. Zie verder de advertentie, voorkomende in dit blad. AERDENHOUT. Van een paar inwoners alhier, zijn een gioot aantal kippen gestolen. De diefstal werd dadelijk ontdekt en de eigenaars hebben nog getracht hun kostbare beestjes terug te krij gen. Door de duisternis konden zij de dieven echter niet meer pakken. SANTPOORT. In de Zondag 1.1. te Delft gehouden verga dering van den Ned. Bond van Handboog schutterijen, werd besloten voor het aanko mend seizoen 2 wisselbekers beschikbaar te stellen als le en 2e prijs. Een der bekers is :en geschenk van den voorzitter van ge- loetnden Bond, den heer F. Haafkens. Beide bekers zullen 3 jaar achtereen of 3- inaal in de 5 jaar gewonnen moeten worden, wil de beker het eigendom eener Vereeniging worden. Besloten werd dit jaar wederom 3 concour sen te houden, en wel op 21 Mei a.s. te Sant poort „V. Z. O. S.", 2 Juli te Amsterdam „Con cordia" en 13 Aug. te Haarlem „Jonge Bata vieren". Daar laatstgenoemde Vereeniging niet in het bezit van een baan is, zoo zal deze verder be slissen waar dit concours zal gegeven worden. Schutters van „V. Z. O. S.", zorgt, dat gij dit jaar de wisselprijs (6 gouden speldjes) wint, welke reeds 2 ajar door u gewonnen is, ook dit jaar behouden blijft, aangezien zij 3 jaar achtereen gewonnen moet worden. Oefen u krachtig, dan zal de overwinning ook dit jaar niet uitblijven en hebt gij tevens veel kans op den wisselbeker. Het kerkconcert, hetwelk zal worden ge geven in de Ned. Herv. Kerk alhier, ten Date van hongerend Rusland, is één week uitge steld en zal worden gegeven op 26 April. Medewerkenden zijn Mevr. Bar.esse v. Tuyll-Boreel, viool, Mevr. Tienhoven-Kauw- ling, zang en de heer Vrugt, orgel. Op een ledenvergadering van de Santpoort- sclie Vrouwenclub werden als bestuursleden herkozen de dames: Dr. J. van den Bergh van Eysinga en Dekker, terwijl in de plaats van Mevr. de Clercq, mej. Runnard gekozen werd. MUZIEK. Vierde Abonnements-Concert. In de plaats van den heer Huberman, die het geheele sei zoen in Amerika blijft, zal het 4e Abonne ments-Concert van het Concertbureau Hans Augustin Donderdag 20 April in den Schouw burg Jansweg twee kunstenaars van wereld beroemdheid naar Haarlem voeren, den ons reeds bekenden pianist Josef Pembaur en den jongen Hongaarschen violist Joseph Szigeti, professor aan de Muziek-Academie te Genève. Het schitterend samenspel van deze groote kunstenaars, die veel samen concerteeren, baart overal groot opzien. Op het programma staat o.a. de Sonate van Brahms op. 108 voor Piano en Viool, de Chaconne van Bach voor Viool-solo, Schubert, de groote Wanderer- Fantasie en ook hun glansnummer, het groote Rondo op. 70 voor Viool en Piano. TOONEEL. Prins „Varkenshoeder". Maandag 17 April a.s., den tweeden Paaschdag, zal des middags ten twee uur een buitengewone matinée plaats hebben in den Stadsschouwburg te Haarlem, onder leiding van Mevr. N. C. Hopman-Kwast. Opgevoerd zal worden haar nieuwste Sprook jes-operette „Prins Varkenshoeder". Aan de instudeering van soli, koren en dansen, zoo wel feeërische als stijldansen, en aan de cos- tumeering, Is weer veel zorg besteed. Mevr- Henny Poelman is accompagnatrice. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: H. Aartsen, Zomer- zorgerlaan 14a Bloemendaal, een handwerk- taschje; Boorsma, Stolberglaan 7 Aerden- hout, een broche; C. van Roode, Middentuin- dorplaan 9b Overveen, een heeren stropdas: aan het bureau van politie te Overveen, een sleutel, een kinderportemonnaie, een paar kin derhandschoenen, een kinderschopje, een kin derhandschoen, een paar glacé dames-hand schoenen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5