DENNENAPPELS MAISON HfcTlY Plaatselijk Nieuws. A k, middellijk verband houdt met de Werkloos- heiasverzekering, werd deze dan ook tevens aan den genoemden correspondent opge dragen. De daarmee belaste ambtenaar (inmiddels naar elders vertrokken), de hem opgedragen taak onaerscnattende, meende bij het neer leggen van zijn ambt, dat dit zeer gemakkelijk tijdens de uren, voor secretarie-werkzaam heden bestemd, kon geschieden. Op grond daarvan gai hij, desgevraagd, aan de rinancieele Oommissie, die op sterke bezui niging aandrong, te kennen, dat de post hier voor op de begrooting voor 1922 gevoegelijk geschrapt kon worden, hetgeen ook ge schiedde. Ook de ambtenaar, die daarop met de Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling belast werd, verkeerde in de meening, dat dit werk van weinig belang was en liet het aan een ondergeschikte over. Deze, die reeds vroeger het grootste deel van de Arbeidsbemiddeling en Werkloosheids verzekering voor hare rekening nam, achtte, nu de volle verantwoordelijkheid op haar ging drukken, zich verplicht, zich op de hoogte te stellen van hetgeen tot goede uitoefening der taak noodig was en stelde zich daartoe in ver binding met de desbetreffende afdeeling te Haarlem, die haar de gewenschte inlichtingen verschafte. Door die inlichtingen bleek, dat een en ander van niet geringen omvang is en onmogelijk tijdens de zeer drukke werkzaam heden ter secretarie kan geschieden, zoodat noodwendig overwerk moet verricht worden. B. en W. achten het daarom billijk, dat hier voor een belooning wordt toegekend en zou den die evenals vroeger bepaald willen zien op f 150.per jaar, waarvan blijkens de cir culaire van den Minister van Arbeid d.d. 29 Juli 1920, door het Rijk 40 pCt. wordt vergoed. Zij merken daarbij op, dat door een betere controle der werkloozenkassen voor de Ge meente een grootere som bespaard wordt dan thans wordt uitgegeven. Het is daarom, dat zij den Raad ernstig in overweging geven, hun voorstel aan te nemen en hun daartoe een crediet van f 150.te verleenen. De heer Hogenbirk kan hiermede niet accoord gaan. Spr. meent, dat hierdoor een scheve toestand wordt geschapen. Er zijn hier wel meer ambtenaren, die eens een uurtje langer moeten werken. Bovendien heeft de vorige ambtenaar, de heer Groen, aan de Fi- nancieele Commissie te kennen gegeven, dat met een beetje goeden wil deze arbeid wel in de secretarie-uren kan geschieden. De Raad gaat met den heer Hogenbirk mede, zoodat het voorstel van de hand wordt ge wezen. d. Machtiging tot aanstelling van een op zichter bij Publieke Werken. De V o o r z. deelt mede, dat na ampele be spreking met den gemeente-architect, door hem is besloten zijn verzoek in te trekken. Niet dat hij daarmee te kennen wil geven, dat zijn ver zoek ongegrond was, doch indien B. en W. en de Raad wil meewerken en er desnoods wat kan worden uitgesteld, wat al reeds op het pro gramma voor uitvoering staat, dan wil hij trachten het klaar te spelen zonder meerdere hulp. De heer Hogenbirk richt daarop woor den van waardeering aan het adres van den gemeente-architect. e. B. en W. stellen voor de Hospusbrug over de Brouwersvaart, welke eigendom is van de gemeente Haarlem, eenigszins te verbree- den, door er een voetpad bij aan te brengen. De onkosten zullen hoogstens f 400.bedra gen. De toestand is daar, wat door den heer Bornwater wordt beaamd, levensgevaarlijk. De vraag wordt geopperd door eenige leden of hiermede genoegen wordt genomen door Haarlem. De V o o r z. deelt mede, dat Haarlem zelf zal herstellen, mits Bloemendaal de onkosten betaald. De Raad gaat hiermede accoord, mits de on kosten niet meer zullen bedragen dan f 400. f. B. en W. deelen den Raad mede, dat het besluit tot aankoop van grond van het Kerkbe stuur der O. L. Vrouwe Ontvangenis te Over- veen en gelegen langs het Zandvoorterpad, kan worden vernietigd, daar thans is gebleken, dat deze grond reeds eigendom der gemeente was. Het betrof een stuk grond van 118 M2. a f 7. per MA, zoodat dit een meevallertje is van ruim f 800.—. Daarentegen vragen B. en W. toestemming van den Raad tot aankoop van een hoek grond van hetzelfde kerkbestuur voor den totalen prijs van f 1. De heer De Roo v. Alderwerelt vraagt, hoe het mogelijk is' dat zooiets kan ge beuren. Spr. geeft hierover zijn verontwaardi ging te kennen. De V o o r z. geeft er een oplossing voor, die spr. wel niet bevredigd, doch waar hij zich toch bij neer moet leggen. De Raad geeft toestemming tot aankoop van genoemden grond voor f 1.—. INGEZONDEN MEDEDF.ELINGEN de beste, gemakkelijkste en zindelijkste brandstof, om de kachel aan te maken. Prils per H.L. slechts f0.80 vrij thuis. N.V. Hoenderdos' Brandstoffenhandel Leidscheplein 15-19 Telefoon 773 ürtOOTei HOUTSTBAAT 126 - Tt-LtiFDGls ,760 RUIME COLLECTIE VOUKJ AARS-N AU VEAUTEb IN DAMES- EN HEEREN jVIUDE-AR 1 IKELEiX Punt 2. Ontheffing bepalingen der Bouw verordening. B. en W. stellen voor aan W. P. Kruyer, te Aerdenhout, ontheffing van art. lObis der Bouwverordening te verleenen voor den bouw eener half-ondergrondsche garage aan den Zwarteweg op sectie B. No. 2987 ged. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan P. J. J. Roose- gaarde Bisschop, te Bloemendaal, ontheffing van de artt. 26 en lObis der Bouwverordening te verleenen ten behoeve van den bouw eener houten bergplaats op steenen voeting, afgedekt met onbrandbaar riet, op een terrein gelegen aan den Ter Hoffsteedeweg, kad. bekend ge meente Bloemendaal Sectie A. No. 5197. Toestemming wordt verleend voor art. lObis, doch niet voor art. 26. B. en W. stellen voor aan P. Rutte, te Bloe mendaal, ontheffing van art. lObis der Bouw verordening te verleenen voor het vergrooten van een keuken en het bijbouwen van een kantoor, op een terrein gelegen aan den Bloe- mendaalscheweg, kad. bekend gemeente Bloe mendaal, Sectie A. 4863. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan de Woningbouw vereniging „Bloemendaal" alhier, ontheffing van de artt. 13 en lObis der Bouwverordening te verleenen ten'behoeve van den bouw van 24 middenstandswoningen nabij de Rampen laan te Overveen. Goedgekeurd. Punt 3. Vaststelling der Bouwverordening. Naar aanleiding van tie opmerkingen, te dien aanzien gemaakt door den Voorzitter van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland, stellen B. en W. voor, om de Bouwverordening, vast gesteld in de Raadsvergadering van 23 Juni 1921, eenigszins te wijzigen en daarna opnieuw vast te stellen. Na eenige bespreking wordt de Bouwveror dening opnieuw vastgesteld. Punt 4. Vaststelling der flerzieningsveror- dening Art. 176 Gemeentewet e.a. Wordt vastgesteld zonder opmerkingen. Punt 5. Vaststelling van de voorschotten voor de bijzondere lagere scholen. Krachtens art. 101 der Lager-Onderwijswet 1920 heeft de gemeente aan de Besturen der bijzondere scholen de kosten van instandhou ding, met uitzondering van de jaarwedden en wedden der onderwijzers, te vergoeden, met dien verstande, dat de Gemeenteraad ieder jaar in afwachting van de eindbeslissing omtrent het bedrag over dat jaar verschuldigd aan de voornoemde besturen, indien zij dit verzoeken, een voorschot daarop geeft tot ten hoogste tachtig ten honderd van hetgeen terzelider zake voor de overeenkomstige openbare scholen in de gemeente is uitgegeven over het laatste dienstjaar, waarover de rekening is gesloten. Deze uitgaven nu bedragen voor de openbare lagere scholen f31.31 (afgerond f30.—) per leerling en voor de openbare school voor M.U.L.O. f 45.42 (afgerond f 45.—) per leerling. Overeenkomstig artikel 18 van het desbetref fend Koninklijk Besluit van 31 December 1920 Stbl. 952 zijn aanvragen om voorschotten inge komen ten behoeve van: a. de R.-K. Meisjesschool te Overveen; b. de R.-K- Jongensschool te Overveen (beiden uitgaande van het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur aldaar); c. de school van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging, en d. de Christelijke School voor M.U.L.O. (uitgaande van de Ned. Hervormde Gemeente te Bloemendaal). Het voorschot zal in verband met het boven staande zijn te bepalen voor de sub a., b. en c. genoemde (lagere) scholen respectievelijk op: a. 0.80 X 96 X f 30.— of f 2304.—; b. 0.80 X 79 X f 30.— of f 1896.—; c. 0.80 X 117 X f30.— of f2808.—; en voor sub d. genoemde (M.U.L.O.) school op: d. 0.80 X 204 X f45.— of f7344.—. De heer Bornwater vraagt waarom bo vengenoemde cijfers zooveel afwijken van die, welke bij de begrooting zijn genoemd. De V o o r z. zegt, dat de uitkomsten heel an ders zijn dan die, welke destijds zijn genoemd. Daar is nu eenmaal niets aan te doen. De gevraagde bedragen worden toegestaan. Punt 6. Aankoop grond van M. J. Doemen. B. en W. stellen voor aan te koopen van M. J. Doemen een strook grond langs den Tette- rodeweg ter grootte van 315 M2. en langs den Militairenweg een dito van 225 M2. a f 2.per M2., zulks ter verbreeding van beide wegen, hetwelk zeer in het belang is van den toegang tot den Zeeweg. De heer Laan is wel voor grondaankoop, doch zou toch willen wachten om die wegen te verbreeden. Spr. zou er eerst eens een begroo ting van willen zien. De Voorz. zegt: als wij die grond aan- koopen, dan moeten wij ook verbreeden. De heeren Bornwater en Bispinck zijn er sterk voor het voorstel van B. en W. wel aan te nemen. Bij stemming blijken de heeren Laan en Ver- degaal er tegen te zijn en wordt het voorstel dus aangenomen. Punt 7. Intrekking bijslagregeling en raads besluit van 16 Februari 1922 inzake schoolgeld Middelbaar en Hooger Onderwijs. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt geadviseerd tot intrek king der bijslagregeling en van het raadsbe sluit van 15 Febr. j.l., stellen B. en W. voor dienovereenkomstig te handelen. De heer De Roo v Alderwerelt stelt voor dit raadsbesluit niet in te trekken, doch te laten rusten totdat de tijd er is waarin dit besluit wei van toepassing zal zijn. Besloten wordt het besluit op te schorten. Punt 8. Herziening contract P. E. N. inzake de straatverlicuting. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland betreffende de straatverlichting in onze gemeente, deelen B. en W. mede, dat herziening van het contract tussclien genoemd bedrijf en de gemeente noodzakelijk is. Zij bieden derhalve den raad een concept contract aan en stellen voor dit contract met 1 Mei 1922 in werking te doen treden. De heer De Roo v Alderwerelt stelt voor een contract voor korten tijd, b.v. één jaar, aan te gaan. De heer Bispinck is daar niet voor. Hij vindt dit onvoorzichtig. Na eenige bespreking wordt besloten het ont- werp-contract aan te nemen en voor vijf jaar vast te stellen. De heer Bispinck vestigt de aandacht op de nachtlampen, daar kan z. i. nog een belang rijk bedrag mee bespaard worden. De Voorz. belooft onderzoek. Punt 9. Strandexploitatie. Het komt B. en W. gewenscht voor, ten einde misstanden aan het strand nabij den nieuwen Zeeweg te voorkomen en tevens deskundig toezicht te hebben over de badenden, aldaar een toestand te scheppen eenigszins in den geest zooals die op (andere) badplaatsen be staat. B. en W. meenen namelijk, dat, indien de gelegenheid geschapen wordt, om op de ge bruikelijke wijze te baden en in strandstoelen plaats te nemen, de misstanden, waarover het vorig jaar werd geklaagd, evenmin zullen voor komen als b.v. te Zandvoort. Tevens schijnt het hun allernoodzakelijkst, dat ter voorkoming van ongelukken bij het baden, een grondig met de zeestroomingen be kend en van een zwemdiploma voorzien bad man toezicht houdt. Eene oproep p'fer advertentie van gegadigden tot het exploiteeren van het zeestrand leidde tot geen resultaat. Burgemeester en Wethouders meenen daar om goed te doen, den Raad een overzicht te geven van de verschillende wijzen, waarop het mogelijk zou zijn van gemeentewege eene voorziening te treffen, opdat de Raad beslissen kunne, of hij daaruit eene keuze wenscht te doen, en, zoo ja, welke. De "V o o r z. stelt voor de bespreking over dit punt zooveel mogelijk te bekorten. Spr. wil eerst den Raad voorstellen in stemming te biengen of men een strandexploitatie wenscht, ja dan neen. Is de meerderheid tegen een strand exploitatie, dan kunnen we even vaststellen of wij borden zullen plaatsen tot waarschuwing en de rest kan achterwege blijven. De heer Hogenbirk apprecieert het werk van weth. v. Nederhasselt, doch hij zou ten zeerste ontraden nog dit jaar een strand exploitatie ter hand te nemen. De heer S c h u 1 z zou het ten zeerste be treuren indien niet tot exploitatie van ons strand werd overgegaan. De begrooting, zooals deze voor ons ligt, is zoo zuinig mogelijk ge steld en spr. is de meening toegedaan, dat er nog wel een voordeeltje in kan steken voor de gemeente. In elk geval kan het risico niet zoo heel groot zijn. De heer Laan laat zijn waarschuwende stem hooren in verband met de gemeente-fi- nanciën. Spr. voorziet een strop, althans dit jaar. 't Is bovendien toch niet gewenscht, dat de gemeente het strand exploiteert. Al die gemen- te-, provincie- en rijksinstellingen kosten de ge meenschap kapitalen. Het particulier initiatief verkiest spr. verre boven gemeente-exploitatie. De heer Noorman zegt: Wij zijn er niet af met een bord te plaatsen. Spr. wijst op Zandvoort, waar in een vorig jaar een ongeluk heeft plaats gehad en de gehieente verantwoor delijk werd gesteld. De heer v. Kessbl is er niet voor den toe stand te laten voortduren, zooals dat in een vorig jaar is geschied doch spr. is er nog veel minder voor te vinden ons strand te gaan ex ploiteeren. Er zijn per advertentie gegadigden opgeroepen en er is er niet een op afgekomen. Waar dus particulieren er geen kansje mee willen wagen, is het voor de gemeente zeer zeker gevaarlijk hiermede te beginnen. Echter hoopt spr., dat er dezen zomer poli tietoezicht zal zijn en dat kan z. i. ook wel, daar door een reorganisatie drie agenten uit den gewonen dienst onttrokken kunnen worden. Deze drie agenten kunnen nog wel dienst doen, doch in elk geval kunnen zij dezen zomer voor Zeeweg en strand gereserveerd worden. De heer S c h u 1 z meent, dat de heer Laan toch minstens had moeten aantoonen welke ge meentebedrijven niet goed functioneeren in onze gemeente. Kan dat b.v. van onze Water leiding worden gezegd? Er zijn bewijzen te over om aan te toonen, dat wat de heer Laan daar juist heeft gezegd, niet juist is. Door aan stelling van drie agenten aan het strand, zijn wij al evenveel kwijt, zegt spr., als dat wij een bad- en hulpbadmeester aanstellen. Zelfs al zou er geen stoel verhuurd worden, is de on- kostenrekening niet hooger. De heer v. K e s s e 1 meent, dat de heer Schulz een vergelijking maakt welke niet op gaat. Het waterleidingbedrijf in onze gemeente is absoluut niet te vergelijken bij een strand exploitatie. Het waterbedrijf is een noodzakelijk bedrijf, de menschen moeten water hebben en er is geen concurrentie, dat kan toch allerminst van ons strand worden gezegd. De heer Hogenbirk zou toch in elk geval po litietoezicht noodig achten, ook al zullen wij het strand gaan exploiteeren. De heer v. Nederhasselt antwoordt in het kort de verschillende sprekers. Spr. meent, dat er ook een moreele kant aan deze zaak vastzit. We kunnen wel een bord plaatsen met: „gevaarlijk zwemmen", doch daar zijn wij niet mee verantwoord. 't Is spr. vrijwel 't zelfde hoe of de Raad zal besluiten, doch hij acht het toch wel gewenscht indien er iets wordt gedaan. Worden de voor gestelde plannen te riskeerend geacht, dan kun nen we toch in ieder geval wat stoelen koopen, daar is heelemaal geen risico meer aan ver bonden. De V o o r z. brengt thans in stemming borden plaatsen of strandexploitatie. De meerderheid is voor borden plaatsen, de heeren v. Nederhasselt, Schulz en Noorman voor strandexploitatie. De Voorz. zou nu willen vernemen van den Raad hoever men het baden wil verbieden. 1 K.M. zegt de Raad, vanaf de grens der ge meente Zandvoort. De heer Schulz protesteert ten sterkste tegen hetgeen thans geschiedt. Deskundigen hebben beweerd: hoe meer naar de pieren, hoe gevaarlijker; nu wil de Raad op het strand vóór den Zeeweg borden plaatsen met: „ge vaarlijk te zwemmen", terwijl verderop, waar het toch gevaarlijker wordt, geen borden zullen komen. In de volgende zitting hierover meer, belooft de Voorzitter. Rondvraag. De heer v. K e s s e 1 houdt een peidooi voor gaspenningen. De Voorzitter moet dit ontraden, doch zal nog eens bij deskundigen onderzoeken. De heer Bispinck vraagt of er al iets be kend is omtrent een eventueel te plaatsen klok aan de Kleverlaan. Nog niets van bekend, zegt de Voorz. De heer Noorman vraagt naar de huur voor de gasmeters. De huur der muntgasmeters is f 0.50 per maand. Dit vindt spr. veel te hoog. De V o o r z. zegt een onderzoek toe. Voorts vraagt de heer Noorman: Hoe staat het met den toegezegden grond voor „Bloe mendaalNoord"? Is in bewerking, zegt de V o o r z. De heer de Roov. Alderwerelt vestigt de aandacht op de straatjeugd, welke aan den Julianaweg lampen stukgooit. De heer Hogenbirk bepleit de mogelijk heid tot openstelling voor de ingezetenen van de duingronden aan den Hooge Duin en Daal- sche weg. De Voorz. zegt overweging toe. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten en gaat de Raad in geheime zitting. BLOEMENDAAL. Het slootje, dat langs de villa van de dames Bierens de Haan loopt en verder zijn weg ver volgt langs de L. Duin en Daalscheweg tot aan de Zotnerzorgerlaan, is het gesprek van den dag. De bewoners, die om en nabij dit slootje wenen, klagen steen en been over den onhoud- baicn toestand. Het water van het vroegere beekje staat stil en wordt verontreinigd door verschillend soort afval. Begrijpelijk is het, dat bij zacht weer zich een onaangename geur ont wikkelt. Hier komt nog bij, dat deze stinksloot des zomers een broedplaats wordt van muggen en andere insecten. We hopen, dat de bewoners van die buurt spoedig van dezen modderpoel, die ziekten en andere ongevallen met zich mede kan brengen, verlost zullen worden. Door onvoorziene omstandigheden is het jaar feest der Bloemendaalsche Voetbalvereeniging een week uitgesteld en zal thans plaats hebben Zaterdag 22 April, dus hedenavond, in de gioote zaal van Hotel Vreeburg alhier. Door een feestcommissie, die uit leden van de club is gevormd, is een goed verzorgd programma samengesteld, dat zeker in den smaak zal vallen van de donateurs van bovengenoemde Ver- eeniging. Behalve voordrachten en 1-acters, - taan er nog een zang- en een vioolnummer op liet programma, waarvan muziekliefhebbers kunnen genieten. Later op den avond bestaat er gelegenheid tot dansen. Het belooft dus een echt gezellige avond te worden. Haarlem's muzikale vrienden kring heeft voor dezen avond haar welwillende medewerking toegezegd. De drinkfonteintjes zijn weder in onze ge meente op de plaats van hun bestemming gezet.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2