TWEEDE BLAD „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 22 April 1922 MLI. Plaatselijk Nieuws. No. 16. ten belangrijke dag voor „Haarlem en en Omstreken". Aan alle inwoners! Vergeet niet op Maandag 24 April a.s. ons bloempje te koopen. (jij helpt daardoor U zelf en Uw kinderen beveiligen tegen die ziekte en steunt daarmede tevens de tuberculoselijders van alle gezindten uit de plaats Uwer inwo ning. Met een dubbeltje, kwartje, gulden of meer, dat Uij voor een bloempje wilt geven, doet (jij alleen niets tegen de Tuberculose. Wij kunnen er zéér véél mee doen voor U. 1. Beschermen wij U tegen die algemeen heerschende en besmettelijke ziekte. 2. Sturen wij kinderen naar buiten om ze te sterken tegen die ziekte, die het in het bijzan der op „het Kind" gemunt heelt. 3. Helpen wij de arme tuberculoselijders en hunne gezinnen, zonder te vragen wie of wat ze zijn. 4. Verbeteren wij hunne woningen, hun wijze van leven, enz., enz., te veel om op te noemen, met het doel alle besmettingsgevaren voor de gezonde menschen en kinderen te ver nietigen. Helpt ons krachtig naar vermogen! Laat een stroom van zilver ons toevloeien op Maandag 24 April. Uij trekt er zelf al het profijt van. Ver. t. b. d. t.b.c. te Haarlem e.o. In een Mei-nummer van „Eigen Haard" von den wij de volgende redactioneele bespiegeling: (De redactie was toen in handen van den heer 11. Uannegieter). Het kost moeite over de Mei te schrijven. „Wie sterit nu in de Mei heet het in een Duitsch vers,e. Zoo zou ik willen vragen: „Wie scnrijit nu in de Mei in de Mei moest men niet schrijven. Wan neer jg eenmaal resenschap zal moeten aileg- gen van al mijn euveldaden zal ik met het meeste zeliverwijt de uren biechten, die ik in jviei op de scnoolbanken, in de studeerkamer of in het redactiebureau heb gezeten. Het is roeselooze dieistal, aan het Leven gepleegd. Wie nagaat, dat de Mei gelijk de kermis uit liet liedje maar ééns in 't jaar komt, en dat het menacneliik leven in het allergunstigste geval slecnts zeventig of tachtig jaren duurt, besett, hoe dure plicht hem noopt van Mei proiijt te trekken, voordat zijn kansen ver speeld zijn. Kunnen wij zelfs wel zeventigmaal achter een Mei vieren Mei is zoo jong, zoo pas uit het ei gekropen, dat allen prille jeugd Mei genie ten kan. Het kind, dat argeloos bloempjes plukt aan de sloot, waarin grommende óuweheeren van kikkers elkaar tegen den ooievaar waar- sciiuwen, is van 't zelfde maaksel als de boter bloem en 't kalfje in de wei. Het bloempjes plukkende kind is een stuk van de blauwe zonnelucnt met de witte schortjes van wolken; het ademt met hetzelfde rhythme als de tril lende horizon, die verre boerendaakjes op blaast tot roode tooversloten en van weide slootjes golvende zeeën maakt. De adem van 't bloempjes plukkende kind is even warm en even rein als de lente die 't zoele zuiden windje door de schuchtere knoppen doet rit selen. Mei is voor de kleine meisjes, die, met made lieven bekranst en met pinksterbloemen in 't haar den landweg uitloopen in hun Zondagsche boezels, in den heel vroegen ochtend nog smet teloos wit en zonder kreuk. Ze spelen hun onschuldige spelletjes van „Pater geef je non een zoen", want: „Hei 't is in de Mei!" Ja, dat is het voorrecht van Mei, dat zelfs paters en nonnen elkaar mogen zoenen. Want de zoen van Mei is kuisch en zonder de wreed heid van den hartstocht. Het Meizoentje is een spelletje, een hoffelijk aanminnigheidje als 't bloempje, dat er naar is genoemd. Mei liefjes zijn made-liefjes, met een zonnig hart in maagdelijke ongereptheid. Mei is de maand der oud-vaderlandsche oubolligheid tevens. Wij, moderne menschen, die uit hoofde van onze moderniteit alles zwaarwichtig dienen op te nemen, hebben van 't Meifeest een politieke betooging gemaakt. O, waarom zijn wij beschaafd en oud ge worden voor onzen tijd Waarom niet na tuurlijk en kind gebleven, zoodat ook wij on gedwongen konden neerliggen bij ons w.elge- vuld proviandmandje; ongedwongen konden bokje-springen of ballen of ons door kleine ravotters bij de ooren laten trekken Wij hebben den dans tot een probleem ge maakt; maar wie is zoo vervreemd van het mooiste en beste dat ons is geschonken, dat hij zou durven zuur kijken bij die paartjes, die rondtollen op de maat van muziek zóó primitief, dat zelfs merels er naar luisteren Rondtollen, tot ze even duizelig en dwarrelig zijn geworden als 't veulen in de wei, dat van «lolligheid niet meer weet, wat voor bokke- sprongen te maken. Wie nu zuur kijkt, verdient de Meitak, die de schalksche man met de spade heeft geplant voor de ramen van Mieke en Elza en Kozijn Snijders, die zoo waarlijk aan 't feest nog moesten worden herinnerd. Kan er bij ons, stramme en zwaarwichtige Meivierders, reeds alleen maar meer weemoed in Meimaand wezen Alleen maar herinnering meer aan wat we als kinderen geweest zijn Maar zoo er, na de geweldige stormen, die maatschappij en menschenziel hebben beroerd gelijk Maartsche vlagen, thans kans is op een hernieuwing dan zal allereerst onze Mei- vreugde weer moeten keeren, de Meivreugde, die blijheid en broederschap in zich vereenigt. Het kan ons tegenstrijdige schepselen zoo zwaar te moede worden, als we met onze zorgen en plichten onaangedaan door die weel de loopen, die, argelooze openbaring van onuit puttelijke goedheid, heel de schepping tot bruidspronk dwingt. Is ze geen aanklacht tegen ons en tegen onzen kommer, de bloeiende, stoeiende Mei? Qeen stille beschuldiging om ons volstrekt gebrek aan levenskunst en le vensbekoring? In veel hebben we ons te herzien en er is bijna geen ding, waarin onze maatschappij en onze ziel geen wedergeboorte behoeft, maar 't allernoodzakelijkste is: dat we ons laten be- keeren door Mei. BLOEMENDAAL. De bezorgers van het Alg. Handelsblad zijn al eenigen tijd geleden in staking gegaan, daar zij te weinig verdienen en aan hen loonsver- hooging geweigerd is. Bij het rondbrengen der couranten, hetgeen titans door anderen ge schied, hebben zich in het begin nog al eens incidenten voorgedaan, zoodat politiehulp noo- dig was. uok in onze gemeente worden de cou ranten onder politietoezicht rondgebracht, terwijl een groot aantal stakers hierbij iederett aag aanwezig zijn. Vele afspraken waren gemaakt tot het hou den van fietstochten enz. voor de Paaschdagen. Een groote drukte was te verwachten, zoodat vele caféhouders en kooplieden in de buiten gemeenten er op rekenden een paar goede dagen te hebben en uitgebreide maatregelen namen. Up beide Paaschdagen was het weder eenter van dien aard, dat de meeste menschen tnuis bleven. Vele wielrijders werden door den sterken wind en de groote hoeveehieid stof naar huis gedreven. Beide feestdagen hebben niet veel opgeleverd en velen hebben groote- schade geleden. Uok in onze gemeente is het zeer rustig ge weest en heeft men van groote drukte niets bemerkt. Op den 2den Paaschdag waren hier twee muziekkorpsen, die .door hun goede spel belangstelling trokken en de vrooiijkheid er nog in hielden. De nieuwe Zeeweg trok ook niet. Enkelen waren er, die een ritje of een wandeling naar het Bloemendaalsche strand ondernamen, maar spoedig weder huiswaarts keerden. Daar de bloembollenvelden al zeer mooi zijn, is te verwachten, dat het Zondag zeer druk zal zijn, zoodat deze dag de schade eenigszins kan dekken, die men de beide Paaschdagen ge leden heeft. Als het weer nu maar medewerkt. Het uurwerk van onzen toren, dat eenigen tijd stil heeft gestaan, is weder in orde ge bracht, zoodat een ieder zich weder van den juisten tijd vergewissen kan. De Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Bloemendaal-Veisen, zal een ledenvergadering houden op Dinsdag 25 April 1922, des avonds om 8.15 uur in „Rusthoek" te Bloemendaal. De agenda luidt: 1. Voordracht van den heer C. Sipkes over: „Natuur en Tuinbouw van Tripolis, Tunis en Malta en den beroemden tuin Martola", met ge kleurde lichtbeelden. 2. Notulen. Ingekomen Stukken. 3. Vragenbus. Introductie geoorloofd, mits mededeeling daarvan ter vergadering aan een der bestuurs leden. Bloemendaalsche Amateurfotogralen-Vereenl- ging. Op verzoek van de redactie wil ik de lezers van het B. W. voortaan op de hoogte houden van hetgeen er omgaat in de club der Bloemendaalsche en Haarlemsche fotografen. De amateur-fotografie heeft een dusdanigen omvang gekregen, dat elk blad ongetwijfeld vele en vele lezers heeft, die tot de vrienden en vriendinnen van onze mooie lichtbeeldkunst be- hooren. Weinigen weten echter hoeveel nut en genoegen zij kunnen hebben van een opgewekt clubleven zooals dat in de B. A. F. V. bestaat. Indien ik met de verslagen van onze maande- lijksche bijeenkomsten ook nog zulken weet op te wekken tot kennismaking introductie wordt altijd gaarne verleend dan hebben deze regelen hun plicht gedaan. Het seizoen in de Bloemendaalsche ten minste op vergadergebied is bijna afgeloo- pen. Na de Mei-vergadering begint de „zo- mervacantie", waarin gewoonlijk het hardst ge werkt wordt. Donderdagavond 20 April werd, onder lei ding van den heer Cool, in Rusthoek de April- bijeenkomst gehouden, welke goed bezocht was, hoewel dit keer alleen de heeren hun be langstelling toonden. Onder de ingekomen stukken moet genoemd worden het pas verschenen handige boekje van de Uitgevers-Maatschappij Focus, dat in een zeer kort bestek aan beginners de eerste stap pen op fotografisch terrein wil makkelijk maken, onder den titel: De fotografie in een notendop. Uit het rapport der jury over den onderlingen wedstrijd „Winterlandschappen", bleek, dat de heer Quintus in klasse A een bekroning „met lof" behaalde. Het verslag van een vergadering over de op richting van een Bond van Fotoclubs, te Utrecht gehouden, lokte een uitvoerige discussie uit. De heeren Cool en Gerhard werden benoemd tot afgevaardigden naar de a.s. constitueerende vergadering: daarna zal de B. A. F. V. beslissen of zij wil toetreden. Voor de kunstbeschouwing was aanwezig de collectie van de door Focus het bekende fo tografische weekblad uitgeschreven wed strijd: „Stillevens onder de huiskamerlamp", waarbij veel mooi en interessant werk te zien was. Voorts de mooie inzending van den heer Ouintus voor den winterwedstrijd. Hierna hield de heer Bispinch een causerie over de eerste dagen der kleurenfotografie, waarbij hij de verschillende methoden besprak en toelichtte met eenigc zeer interessante plaatjes. Ten slotte kwam de collectie der Nord- Deutsche Austausch Verein te Hamburg op het doek, waarbij veel mooi werk te zien was, doch ook eenige platen, welke in een dergelijke col lectie niet thuis hooren. Met de projectie van eenige Zwitsersche berggezichten, van den heer Wouters, werd de avond besloten. F. Q. Voor de afd. Bloemendaal der S. D. A. P. trad in Hotel Vreeburg als spreker op de heer A. W. Michels, lid van Ged. Staten, met het onderwerp: „Komende Strijd". Uitgenoodigd voor debat waren de besturen der Kiesvereni gingen van de Vrijheidsbond, Chr.-Hist. en Anti- rev. Partij, van wien geen debaters waren ver schenen. Door den spreker werd uitvoerig be handeld het belang voor de S. D. A. P. van de komende verkiezingen. De vergadering was goed bezocht. In het volgende nummer komen wij uitvoerig op deze vergadering terug. Onze plaatsgenoot, de heer W. Beunder, wo nende aan den Verbindingsweg, heeft aldaar een bloemenzaak geopend. Alhoewel de ruimte niet groot is, is de opstelling der bloemen en planten toen op smaakvolle wijze geschied en ziet de nieuwe zaak er keurig uit. Verschillen de mooie bloemsoorten prijken tusschen een groot aantal iraaie bloemvaasjes, potjes enz. voor de ramen, terwijl de winkel gevuld is met planten, varens enz. Uok een groot aantal rieten bloemenmanden en mandjes zijn in allerlei vormen aanwezig. OVERVEEN. Door den heer Hofischlag, depóthouder der haarlemscue Brood- en Meeltabriek, alhier, is aan net begin van den Zeeweg een houten ge bouwtje geplaatst, waar men des Woensdags, Zaterdags en des zondags niet alleen kan snoepen van heerlijke reepen chocolade of ver schillende soorten koek, die aldaar zijn uitge stald, maar waar ook gelegenheid bestaat tot het drinken van een kopje thee of iets derge lijks. Het houten gebouwtje ziet er van binnen zoowel als van buiten keurig uit. Er naast is een térras aangelegd, waarop eenige nette witte stoeltjes en tafeltjes zijn geplaatst, die den be zoeker uitnoodigen na 'n vermoeide fiets- of wan deltocht uit te rusten. We wenschen den lieer Hoffschlag met zijn nieuwe onderneming geluk er. zijn er zeker van, dat velen van het mooie zitje gebruik zullen maken. SANTPOORT. Woensdagavond zal, zooals reeds eerder is vermeld, in ons blad een kerkconcert worden gegeven in de Ned.-Herv. Kerk alhier, door Mevr. v. Tuyll-Boreel, viool, Mevr. Tienhoven- Kauwling, zang en de heer Vrugt, orgel. Allen dus uw avond vrijgehouden voor dit concert, waarvan de algeheele opbrengst ten dienste van het Nansen-Comité zal worden ge steld. Woensdagavond j.l. reed een auto, waarin 2 personen, in de richting Velsen vanaf ons dorp. Met een flink gangetje reden zij in een opge broken gedeelte en sloeg de auto over den kop. Kreunend kwamen de heeren te voorschijn en bleek het, dat zij er goed afgekomen waren. De auto was tamelijk beschadigd. Voor de heeren een lesje om niet harder te rijden dan mogelijk is zonder eigen en anderer lichaam in gevaar te brengen. TOONEEL. Albert Spalding. Albert Spalding, die in het begin van het seizoen in Nederland zulk een. buitengewoon succes behaalde, zal nog een tweede Tournée door Nederland maken en op Woensdag 3 Mei nog een Concert in den Schouwburg Jansweg te Haarlem geven. De fijne pianist André Benoist zal den kunstenaar wederom begeleiden. ALS JE MAAR 'N VERLEDEN HEBT. J. B. Scnuil in het Haarl. Dagblad: Gelachen is er gisteravond! Wat zeg ik: ge lachen? Geschaterd, gegierd, gebruld is er! Dubbel viel soms het publiek. Jan Musch en Ko van Dijk gaven den toon aan. Frans Netscher in de Opr. Haarl. Crt.: Dat is gisteravond in den scltouwburg een lawaai van lachen geweest, zooals wij het er nog nooit gehoord hebben, 't Was er geen oogenblik stil. Wat-'n stuk en wat 'n spel! De lach om de eene malligheid is nog niet bedaard, of de zaal is alweer aan 't bulderen over een volgende. En alles is even onschuldig. BROCHURES EN TIJDSCHRIFTEN. De Maart-aflevering van het tijdschrift „Uit de Remonstrantsche Broederschap" heeft als inhoud: „Het gebed en de intellectueele mensch", door Dr. J. A. Beyerman, „Friedrich- stadtiana" door Dr. C. D. Sax en N. Blokker, „De Uitbouw van het Protestantisme" door u. J. Sirks en een maandkroniek. Wij ontvingen het Maart-nummer van het tijdschrift „Zij", maandblad voor de vrouw. Behalve de rubrieken welke iedere maand voorkomen is er thans een rubriek aan toege voegd „Vlaamsche Vrouwenleven", welke zal worden verzorgd door mei. Rosa de Guchte- naere, de bekende voorvechtster der Vlaamsche beweging. Zij opent in dit nummer met een reeks „Herinneringen aan mijn gevangeniscel". De April-aflevering van „Het Theosophisch 1 ad" heeit als inhoud: Een Hulde aan Ive son Harris, door Kath. Tingley; Machu Picchu: De Bouwkunst der Inca's en hun Voorgangers door H. T. Edge; Tracht den anderen kant te vinden, door Reïncarnatie, door C. J. Ryan; Bij den Geboortedag van William Quan Judge, door Het April-nummer van „Neerlandia", orgaan van het Algemeen Nederlandsch Verbond, is geheel gewijd aan de herdenking van de inne ming van Den Briel door de Watergeuzen 1572. MUZIEK. Zang en Vriendschap. De Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap" geeft Vrijdag a.s. een vocaal en instrumentaal concert, waar op als solisten zullen medewerken mei. Jo Vin cent (soprahn) van Amsterdam en de heer Doude Draaisma (viool), te Haarlem. Mej. Emmy van Eden, te Haarlem, heeft zich met de begeleiding belast. B. en W. van Haarlem hebben voor deze op voering vrijstelling van belasting gegeven. VOLKSGEZONDHEID. De hygiëne van de woning. De slaapkamers hebben in het dagelijksch leven daarem de grootste beteekenis, wijl de meeste menschen deze ruimten het langst be nuttigen; zij brengen immers een derde deel van den dag met slapen door, zoo lezen wij in het Officieel orgaan der Vereeniging tot be strijding der Tuberculose. Houdt men dit be langrijke feit in het oog, dan verdient al da delijk de bij velen heerschende gewoonte af keuring, voor slaapkamers kleine, afgelegen vertrekken te benuttigen, die meestal daarbij nog uitzien op een donkere, vochtige plaats, terwijl een groote, op straat uitziende kamer vol mooie meubelen staat en als „goeie kamer" is ingericht, hetgeen gelijkwaardig is met het grootste deel van de week ongebruikt laten. En juist de ruimste, droogste, zoo mogelijk niet op het Noorden gelegen kamers moeten voor slaapkamers gebruikt worden. In 't bij zonder geldt dit voor de kinderen, bij wie, zoo als reeds meer gezegd, schadelijkheden in de omgeving steeds ongunstiger werken dan bil volwassenen. Maar ook een volwassene, zal zich 's mor gens bij het opstaan frisscher en krachtiger voelen, als hij geslapen heeft in een ruime ka mer, waar een goede ventilatie is, dan na een nacht in een dompige achterkamer doorge bracht. De vraag, of het gezond is, bij een open venster te slapen, is zoo te beantwoorden, dat het voor een gezonde niets tegen heeft, wan neer ten minste gezorgd wordt, dat door de open vensters de koude buitenlucht niet direct het lichaam van den slapende treffen kan. Houdt men in 't oog, dat 's nachts de buiten lucht bijzonder koel is en de kamerlucht door 't ademen voortdurend verwarmd wordt, dan is 't duidelijk, dat 's nachts van uit het ge opende venster de koude lucht zich met eert sterken stroom naar den vloer bewegen moet. Daar nu de mensch in bed volkomen bewe gingloos ligt en zich dus niet door spierarbeid verwarmt, loopt hij juist in den slaap gemak kelijk gevaar, zich door dien kouden lucht stroom een verkoudheid op den hals te halen. Doelmatiger dan het slapen bij een geopend venster is het, in een nevenvertrek 's nachts een raam open te zetten en de tusschendeur open te laten, zoodat een meer indirecte lucht- verversching plaats heeft. Wat de bedden betreft, deze moeten niet. zooals dat vaak op het platte land geschiedt, bestaan uit bergen, met veêren vol gepropte kussens en dito bedekkingen, daar door zulke veeren bedden het lichaam oververwarmd en de bedden zelf doorzweet worden, waardoor

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5