NATOUR-BBONWATBR MAISON HETTY Mantels, Costumes en Jumpers ft* GROOTE HOUTSTRAAT 126 mmm TELEFOON 1760 Zooeven uit Zwitserland ontvargen: in wol en zijde. Door een achttien-tal dames der B.Q.V., is Zondag j.l. de tweede afstandsmarsch gehou den over 20 K.M. Alle deelneemsters hebben de 20 K.M. binnen den vastgestelden tijd afge legd, en toen zij terugkwamen was van ver moeienis niets te bespeuren. De weg die de dames hebben moeten loo- pen was als volgt: Overveen (Raadhuis), Rampenlaan, Munterslaan, Leidschevaart, Vo gelenzang, Aerdenhout en weder terug naar Overveen. Maandagavond is de B.Q.V. weder begonnen met het houden van openluchtspelen voor le den en adspirantjes. Deze openluchtspelen, die tweemaal in de week worden gehouden op het voetbalterrein van de B. V. V., bestaan uit korfbal, slingerbal, speerwerpen, kogelstooten enz. We vonden dat voor de eerste keer niet veel adspirantjes en leden op het veld aan wezig waren. Zondag zal bij gunstig weer (bij ongunstig weer in de zaal) in den tuin van Café Rust hoek weder het eerste Zomerconcert plaats hebben. De belangstelling voor deze zomercon- certen was het vorige jaar bijzonder groot en we twijfelen dan ook niet of ook dit jaar zal het niet aan belangstelling ontbreken en weder een groot aantal muziekliefhebbers zich des Zondagsavonds naar Rusthoek begeven om on der het genot van de een of ander verfrisschen- de drank te genieten van het voortreffelijke spel, dat het alhier alom bekend geworden strijkje weet voort te brengen. BLOEMENDAALSCHE AMATEURFOTOGRA FEN- VEREENIGINO. F. G. schrijft ons: Donderavond laatste vergadering van dit seizoen, bij afwezigheid van den heer Cool gepresideerd door den heer Bispinck. Ondanks het gevorderde zomertijdperk was deze bijeen komst goed bezocht. Onder de ingekomen stukken was een be richt van de N. A. F. V. ^dat de Nationale Tentoonstelling van fotowerken te houden te Amsterdam in de bovenzalen van het Stedelijk Museum, door onvoorziene omstandigheden een week later gehouden moet worden, dus van 15 tot 26 Juni. Termijn van inzending is 3 Juni. De ingekomen conceptstatuten van den Bond Fotoclubs lokten eenige discussie uit. Voor de kunstbeschouwing was ingekomen de collectie „Bladerlooze Boomen" van de Maart-wedstrijd van het fotoblad Focus, waar bij zeer interessant werk te zien was. De heer Boer, redakteur van Focus, deed vervolgens mededeeling van een- door den heer König, een bekend Duitsch foto-chemiker, gevonden nieuwe desensibilisator, het Pinacry- poolgroen, dat de zelfde eigenschappen bezit als Fenosafranine, doch enkele nadeelen daar van mist. Het is groen, en kleurt noch de vin gers, noch de platen. Het wordt gebruikt in voorbad 1 op 5000 gedurende 60 seconden. Eenige platen werden volmaakt sluiervrij ont wikkeld bij helder geel licht tijdens de ver gadering. De heer Gerhard demonstreerde vervolgens de nieuwe Argentalamp 200 kaars van Philips, welke lamp buitengewoon geschikt is als licht bron in een vergrootingslantaarn. Hierna hadden een serie Zwitsersche platen op het doek moeten komen, doch waren deze door een misverstand niet gearriveerd. De heer J. Huyser, op het laatste moment ter hulpe geroepen, vertoonde in plaats van de alpenfoto's een serie uit de hand gekleurde lantaarnplaatjes. De vaak met veel talent en smaak aangebrachte kleuren maken deze plaatjes, welke op zich zelf reeds first-class zijn, tot een der meest interessante collecties. Terecht sprak de loco-voorzitter dan ook een woord van dank en lof tot den heer Huyser. Tot slot bracht de heer Gerhard een twin tigtal autochrooms op het doek, waarbij enke le zeer goede waren. Onder dankzegging aan de verschillende sprekers, sloot de heer Bispinck de vergade ring, waarbij hij de leden een rijke fotografi sche zomeroogst toewenschte. Tot weerziens in het najaar. EEN PADVINDER-BIJEENKOMST. Wanneer wij over "the Tank" schrijven, moe ten wij beginnen met een bezwaar te overwin nen, dat ons niet ongerechtvaardigd dunkt. Waarom een Engelsche naam voor een ccht- Nederlandsch gezelschap? Zijn onze Blocmen- caqjsche padvinders geen Hollandsche jongens en hebben juist padvinders niet het vaderland HEBT U AL EENS DkACHEN-QUELLE GEPROEFD Raadpleeg Uw Dokter omtrent Tafelwater of Medicinaal. Voor familiegebruik is het Tafelwater verkrijgbaar in lieeie Litersschroefflesschen bi) eiken solieden handelaar. hoog te houden? Jammer, dat op den grond van Busken Huet en de Génestet het Engelsch mooier schijnt te klinken dan het Nederlandsch. Zouden we die liefhebberij voor uitheemsche woorden maar niet overlaten aan den wonder dokter Evens-Barry, die teVelsen blijkt te wonen? Als Bloemendaal geannexeerd moet worden, laat het dan niet door Engeland zijn! Maar overigens niets dan lof voor onze kra nige jongelui. Hun orkestje mocht zich laten hooren; hun levende beelden (alweer op zijn Hollandsch: „tableaux vivants") en de lantaarn plaatjes, die ons, buitenstaanders, zoo'h goed denkbeeld gaven omtrent hun tochten, waren onderhoudend, gelijk hun gymnastiek in de puntjes was. Aardig was de verrassing, waarmee de heer Wessels het program der jongelui afwisselde, en het alleraardigste voor de jongelui zeli zeker nog het. bal, dat den avond besloot. De erkentelijkheid van de padvinders jegens hun hopman, den heer J. B. A. de Vries, die de leider van dezen avond was, is welverdiend. Als de bazar nu maar voldoende heeft opge bracht, om het clubhuis van meubelen te voor zien, zal de avond in het Brongebouw in alle opzichten welgeslaagd mogen heeten. Naar wij vernemen, heeft de opbrengst fbedra gen. Kennemer Lyceum. De Rector van het Lyceum deelde ons naar aanleiding van de in dit nummer voorkomende advertentie het volgende mede. Toen in 1920 het Lyceum werd opgericht, werd begonnen met één zeer kleine tweede klasse en twee niet groote eerste klassen. Deze zijn in den a.s. cursus 4e en 3e klasse, H. B. S. enGymnasiumafdeeling. Het aantal leerlingen is uit den aard der zaak klein. Voor leerlingen, die in de eerste en tweede klasse H. B. S. blijk gegeven hebben meer aan leg voor de taal- en letterkundige vakken te hebben, dan voor de wiskunde, biedt de Lyceum-organisatie gelegenheid dien aanleg te volgen: in de derde lkasse wordt met Latijn en Grieksch begonnen. De Rector betreurde het, dat omtrent het Lyceum nog steeds allerlei verkeerde meenin gen golden: schoolgeld en school-onkosten zouden zeer hoog zijn; de cursus ook voor de H. B. S. afdeeling 6-jarig enz., enz. Op aanvraag wordt het geïllustreerde pros pectus met schoolgeldregeling toegezonden door de Administratie „Aelbertsberg", Kenne- merweg 12. BURGERLIJKE STAND. Van 12 tot en met 18 Mei. Geboren: d. van H. J. Weijers en M. J. A. Koop z. van Th. W. H. van Maris en C. M. Ruigrok van der Werven d. van J. J. Stals en M. E. van Gulik. Ondertrouwd: P. Jansen en A. Koopman. Gebouwd: A. Kranenburg en M. Beutler. Overleden: J. Weijers, 80 jaar M. S. H. van Eeghen, 72 jaar. OVERVEEN. De eerste ouderavond heeft alhier in de O.L.- school plaats gehad. De avond werd geopend door den heer Hoekstra, hoofd der school. Na allen hartelijk welkom te hebben geheeten, ne- sprak hij het belangrijke onderwerp: „De ge wijzigde leerplichtwet", waarvan de bepalingen, die zeer verscherpt zijn, voor verschillende aanwezige ouders nog onbekend waren. In de pauze bezichtigde men het werk van de leer lingen en vroeg de onderwijzers daarover in lichtingen. Dit geschiedde heel gezellig bij een kopje thee en koekje, waarvoor een lid der oudercommissie gezorgd had. Na de pauze hield de heer Hoekstra nog een bespreking over „De voordeelen van kleine scholen" waarnaar men aandachtig luisterde. De avond werd be sloten met het voorlezen van een gedicht door een der aanwezigen, waarin de dichter de liefde der ouders voor hun kinderen verheerlijkt. Onder het spelen geraakte een driejarig vent je in de tamelijk diepe sloot langs den Ram penlaan. Op het hulpgeroep van een vrouw, die het kind in het water zag liggen, kwam v. d. H„ gemeentearbeider toesnellen, sprong zonder zich te bedenken geheel gekleed te wa ter en slaagde er in het kind te redden. Een woord van hulde voor dit flinke optre den is hier wel op zijn plaats. In de op 16 Mei 1.1. gehouden Algemeene Vergadering van aandeelhouders der Haarlem- sche Bankvereeniging, werden de Balans en Winst- en Verliesrekening goedgekeurd. De heer Jhr. Mr. F. W. van Styrum werd als Commissaris herkozen, terwijl verder de heeren J. Simonsz te Overveen. Oud-Voorzitter der Commissie van Admissie van de Crediet- vereeniging van de Twentsche Bank, en Her- bert Cremer te Haarlem, Directeur der Deli- Maatschappij, tot Commissarissen werden be noemd. Openluchtvoorstelling „Kraantje-Lek". Naar wij vernemen, zal de Koninklijke Let terkundige Vereeniging „J. J. Cremer" in begin Juli een openluchtvoorstelling geven bij „Kraan tje-Lek". Alsdan zal worden opgevoerd Pot- gieter's „Hoe het weeuwtje uit het Hof van Holland gevrijd werd", in de bewerking van Dr. G. Nolst Trenité. AERDENHOUT. Blauwe-Week-actie. Vanwege het Perma nent Blauwe Week-comité wordt op Hemel vaartsdag (25 Mei) een groote openlucht-mee ting voor Plaatseljke Keuze georganiseerd op het buitengoed „Boekenrode" te Aerdenhout, 's middags te 3 uur. Verschillende sprekers zullen daar het woord voeren; tevens zullen muziek- en zangvereeni- gingen de meeting opluisteren. Na afloop stelt men zich voor in optocht naar Haarlem te gaan en de stoet te ontbin den bij de Buiten-Sociëteit in den Hout. SANTPOORT. Zondag a.s. zal op de schietbanen van Café „Stations Koffiehuis" een nationale schietwed strijd worden gehouden voor handboogschut ters. Hieraan zullen deelnemen: „Claudius Civi- lus" te Amsterdam, „Concordia" eveneens te Amsterdam, „De jonge Batavieren" te Haarlem, „Willem Teil" te Delft en „Vooruitgang zij ons streven" te Santpoort. Deze kamp zal bestaan uit: Korps-, Personeele- en Vrije baanwedstrij- den. Verschillende wisselprijzen als: twee be kers en zes gouden dasspelden worden ver leend. Voorts zal men om medailles schieten op punten en rozen. In aansluiting met wat wij in het vorige nummer schreven over den onhoudbaren toe stand waarin de openliggende pleinen en vlak ten voor de huizen van de woningbouwvereeni- ging „Bloemendaal Noord" (door sommigen reeds de „Sahara" genoemd) verkeeren, kunnen wij melden hoe wij Zondag getuige waren van een ongeluk, dat betrekkelijk goed afliep. Een dame fietste aldaar langs den Brederodeweg en moest uitwijken voor een haar naderende auto. Bij de wendende beweging bleef echter haar voorwiel in de droge, mulle zandmassa steken, met gevolg, dat de fiets door de auto werd gegrepen en een 20 meter meegesleurd. Wonder boven wonder kwam de dame er zon der letsel af, echter haar bijna fonkelnieuwe fiets werd tot een vormlooze massa. Het is hoog tijd, dat de gemeente Velsen zich aan dezen drukken verkeersweg gaat wijden. Is de berijdbare breedte op vele plaatsen thans niet meer dan 2 meter, dit zal nog min der zijn naarmate het seizoen droger wordt. Ongelukken kunnen zoo niet uitblijven en wel licht zullen zij dan tragischer afloop hebben dan het hier genoemde. Niettegenstaande men op verschillende wij zen waarschuwt tegen 't afplukken van Vogel- kersbloemen, aangezien deze toch als snijbloe men waardeloos zijn en het heestergewas er door ontsierd wordt, toch zondigen nog velen tegen dit gebod, althans j.l. Zondag zag men alhier op de boschwegen geheele trossen .ver voeren. Wanneer zal men het kwaad van deze strooperijen eens inzien. In „den Neethof" alhier, maakte de politie procesverbaal op tegen een Amsterdammer, wegens fietsen in dit bosch. Kerkelijke belasting. Uit een schrijven van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. aan haar leden, bleek ons, dat de kerkeraad zich ge noodzaakt zal zien, den Hoofdelijken Omslag over het jaar 1922 aanzienliik te verhoogen. Als reden wordt opgeven de hooge aanslag, welke de Ned. Herv. Gem. van Santpoort moet betalen aan den Raad van Beheer voor de Pre- dikantstractementen in de Ned. Herv. Kerk en de hooge kosten, welke het onderhoud en be heer der kerk met zich brengen. SCHOTEN. Zondag j.l. had de plechtige inwijding en ope ning plaats van het nieuwe vereenigingsgebouw van de Jozefsgezellen en het Aloysius patro naat aan de Kerklaan. De Zeer Eerw. Heer H. Pieterse, pastoor der St.-Bavoparochie zegende bij de intrede het gebouw en sprak den wensch uit, dat de R. K. jeugd van Jan Gijzen vaart en Schoten hierin zal vinden een tehuis, haar ge loof waardig. Zich tot den heer P. Rings Jr., de aannemer hiervan, wendende, bracht spre ker hem dank voor alles wat deze voor de totstandkoming gedaan had. Eenige voordrachten en muzieknummers brachten de aanwezigen het verdere gedeelte van den avond in een feestelijke stemming. KUNST. Eere-Tentoonstelling Kever. Ter nage dachtenis van den onlangs overleden kunst schilder J. S. H. Kever zal in de kunstzalen van de firma Frans Buffa Zonen, Kalver- straat, Amsterdam, een vijftigtal doeken van den meester tentoongesteld worden. De expo sitie wordt op Maandag 15 dezer geopend. ONTVANGEN TIJDSCHRIFTEN. Wij ontvingen het eerste nummer van „De Naamlooze Vennootschap", maandblad voor den ondernemingsvorm en het bedrijfswezen in Nederland en Nederl. Indië, onder redactie van Prof. J. G. Ch. Volmer, 's Gravenhage en Mr. E. J. J. van der Heyden, Rotterdam. In dit tijdschrift, zal men, naar de inleiding vermeldt, trachten de vraagstukken, die ver band houden met het bedrijfsleven van alle zijden te beschouwen en die vraagstukken tot een wetenschappelijke oplossing te brengen. Van het tijdschrift „Uit de Remonstrantsche Broederschap" bevat de Mei-aflevering de vol gende bijdragen: Van den kansel: Niet bij brood alleen, door N. Blokker. Uit de studeerkamer: Levende wijsbegeerte, door G. J. Sirks. Godsdienst en Maatschappij: Nog eens: „De Kerk als Maatschappelijk Geweten", door G. J. Heering. Ingezonden: Een verzoek, door P. Eldering. Uit het bonte leven: De Invloed der Cate chisatie, door Anna E. Boelen. Maandkro- niekje: Berichten uit de gemeenten, Maart en April, door N. B. Nieuwe Uitgaven, door N. B. Met het Mei-nummer vangt het bekende tijd schrift De Vrouw en haar Huis den 17den jaargang aan. Hierin vond de begaafde Haar- lemsche redactrice, mejuffrouw Elis. M. Rogge, aanleiding een opwekkend voorwoord te schrij ven. Behalve dit voorwoord bevat de aflevering een portret-bijlage door E. L. H. Woutersen1 van Doesburgh bij een waardeerend artikel over Wilhelmina van der Horstvan der Lugt Melsert, onze bekende tooneelspeelster, van de hand van Frank Luns; Elise van Calcar door Johanna W. A. Naber; Van kind tot vrouw door J. Riemens—Reurslag; Cursus aan de koloniale school door Bep van der Harst; Evenredige vertegenwoordiging door N. Mansfeldtde Witt Huberts; Pottenbakken als beroep voor vrouwen door Sophie E Verrijn Stuart; Lente dag door Nora van Duyn; Van vrienden buiten voor buiten-vrienden door Margriet; Vogels van de Mei door A. L. Broer; Bewerking van eternietplaten door Riet Ankersmit; De blijde huisvrouw door J. M. SterckProot; Electri- clteit in de huishouding door H. Coeterier Schroder; Artistiek band door Elis. M. Rogge; benevens de rubrieken zomerkleeding, kinder», kleeding, kruissteekrand en Elck wat wils: eenvoudige schotels, aan belangstellenden, over knippen en naaien, leestafel. Bij de aflevering is gevoegd de bijlage Naaldwerk en Kant, rijk voorzien van afbeel dingen en patronen. DAMRUBR1EK. Alles deze rubriek betreffende, te richten aan: Herman de Jongh, Damredacteur van „Bloemendaalsch Week blad", Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Het is mij aangenaam door de redactie in de gelegenheid te zijn gesteld het aantal damru- brieken in Nederland met een te vermeerderen. Als het mij nu gelukt in Bloemendaal de belangstelling voor het damspel te doen toe nemen en den lezers van dit blad eenige aan gename uren te bezorgen met mijne problemen, enz., dan kan ik, als medewerker van dit blad en als bewonderaar van dit schoone spel op de honderd ruiten tevreden zijn. 4 H. de J. Daar ik natuurlijk nog niet weet hoe het met de damgeleerdheid van mijne lezers gesteld is, wil ik voor deze maal volstaan met twee zeer eenvoudige zetjes. Plaats alle schijven op het bord en speel voor Wit 33-28 en voor zwart 18-22, nu Wit 39-33? Hoe wint zwart thans eenige schijven? Onder de goede inzenders wordt een dia gramboekje verloot! De stand van onderstaand diagram kwam voor tijdens een internationaal tournooi te Marseille. De stand in cijfers is dus: Zwart: 7, 8, 9, 13, 17, 19, 22, 26. Wit: 20, 24, 28, 30, 31, 32, 37, 38. Zwart had als laatsten zet 18-22 gespeeld, waarop de Hollandsche meester B. Springer Jr. met wit won als volgt: Wit 20-14. Zwart 9-29. 30:24. 22:42. 37:48. 26:28. 24:2 Als zwart als eersten zet in plaats van 9:29, onmiddellijk 22:42 had geslagen, dan slaat wit van 14 naar 21 en wint schijf 42. Eenvoudig, maar toch wel geestig.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2