WIELRIJDERS JOH. WEZENBEEK 'T KLEVERPARK LAMPEKAPPEN S. WINNUBST n.v. Brandstoffenhandel Laat uw Orgel schoonmaken en stemmen bij v.h. N. VAN BREEMEN Co. Centraal Accountantsbureau Alleen bij ons f 22.50 Origineele Engelsche Rijwielen „Zij zal en moet licht loopen en zal aan de eischen voldoen" ELECTR. WASCH- EN STRIJKINRICHTINC, W. j. a. tussen ker staat het vast dat de Gemeente verplicht is op het strand iets te doen. Men is er niet af door te zeggen: „er is wel eens iemand verdronken, maar er stond een bord". De heer VAN KESSifL brengt ook gaarne hulde aan den heer van Nederhasselt voor diens werk, maar gelooft toch niet uat het aanbevelenswaardig is, om zich op dat terrein te gaan bewegen. De heer Schulz heeft wel betoogd dat de Gemeente er ruimschoots mede uitkomt, maar als dat zoo was zou er toch wel een particulier geweest zijn die zoo'n exploitatie aan durft. De heer Schulz heeft er ook op gedoeld dat er toezicht wezen zou als de Gemeente het strand ging exploiteeren en dat er dan geen politiezicht noodig zou zijn, maar het is toch wel te begrijpen dat de menschen die men als badman of als stoelenman aanneemt hun handen vol hebben aan hun werk, terwijl het heusch wel eens zou gebeuren dat zelfs de onder het toezicht van den badman badende menschen aan diens oog ontsnapten, zoodat de kans op ongelukken nooit uitgesloten is. Men heeft het Zandvoort's Gemeentebestuur verleden jaar te recht verweten dat niet behoorlijk gezorgd is voor reddings middelen. Als men gelegenheid tot baden geeft, behoort men in de eerste plaats voor reddingsmiddelen te zorgen, doch als men die gelegenheid niet schept is het natuurlijk niet noodig te zor gen voor toezicht en reddingsmiddelen. Dat kan men toch niet zeggen en verwachten daar waar men het baden verbiedt. Nu is spreker er ook niet voor om het baden heelemaal te verbieden, men zou het kunnen toestaan op b.v. 2 K.M. afstand ten noor den van den Zeeweg, zoodat op het strand voldoende gelegen heid is om er eens rustig te zitten. Er kan gedurende de zomer maanden ook het noodige toezicht zijn, want spreker heeft juist vernomen dat er momenteel wel 3 a 4 agenten overcom pleet zijn, terwijl er 3 hoofdagenten rondloopen die niets doen en zelfs geen nachtdienst hebben. De heer BISP1NCK is het in groote trekken met den vorigen spreker eens. Als er waarschuwingsborden op het strand ge plaatst worden dan kan men het Gemeentebestuur voor even- tueele ongelukken niet verantwoordelijk stellen als men er toch gaat baden. Niettemin zou spreker het zeer jammer vinden als er aan het strand in 't geheel niet gebaad zou kunnen wor den. Hij is er voor om een gelegenheid, zoo eenvoudig mogelijk ingericht, te maken, dan is er tevens eenig toezicht en zijn er ook reddingsmiddelen aanwezig. De heer SCHULZ wil nog wel even iets zeggen naar aanlei ding van de gemaakte opmerkingen. De heer Laan heeft be weerd dat alles wat de Gemeente exploiteert duur is en dat er altijd geld bij moet. De Gemeente heeft b.v. een waterleiding bedrijf, dat eerder voordeel dan nadeel oplevert, en zoo zul len er wel verschillende voorbeelden te geven zijn. Natuurlijk zijn er wel Gem.-instellingen die niet rendeeren, maar die vindt men onder particulieren ook. Omdat er wel eens een bank springt kan men toch niet zeggen: „de bankinstellingen zijn niet betrouwbaar" of, omdat er wel oneerlijke kooplieden zijn: „er is geen koopman die deugt". Voorts zijn er stemmen opge gaan om het baden langs het geheele strand te verbieden. Dat is natuurlijk onmogelijk, wijl Ged. Staten hunne goedkeuring aan een zoodanige bepaling in de „Verordening op het Noord zeestrand" hebben onthouden. Er bestaat dus gelegenheid tot baden, dat valt niet te ontkennen, en als er gelegenheid is be hoort men te zorgen voor toezicht en reddingsmiddelen. Nu zegt de heer van Kessel wel dat er toch politie-agenten over compleet zijn, maar als dat waar is moet men aansturen op inkrimping van het politie-personeel. Dat wordt een bezuiniging van belang, daar elke agent zeker op f 2500.komt. Als men nu de begrooting van den heer van Nederhasselt eens nagaat dan ziet men dat een exploitatie met tentinrichting niet veel geld kost. Zelfs al zou er geen cent inkomen, wat overigens iedereen wel onbestaanbaar zal achten, dan zou spreker er nog sterk voor zijn. Niemand zal echter in twijfel trekken dat van zoo'n gelegenheid gebruik zou worden gemaakt en laat het dan eens een klein tekort opleveren, dat is het toch wel waard. Men heeft er dan toezicht en reddingsmiddelen en alles wat men op het strand wenschen kan zonder noemenswaardige kosten. De heer VAN KESSEL vindt dat een vergelijking tusschen strandexploitatie en het exploiteeren van een waterleidingbe drijf niet opgaat. Het waterleidingbedrijf is een monopolie, dat kan de Gemeente exploiteeren zonder concurrentie. De heer Schulz heeft het ook gehad over inkrimping van het aantal politie-agenten, maar dat zal zoo gemakkelijk niet gaan. Uit zichzelf zal er, gezien de bevoorrechte positie die zij hier be- kleeden in vergelijking met agenten in andere gemeenten en in vergelijking zelfs met de andere ambtenaren in deze Gemeen te, wel geen enkele agent weggaan en men kan hen ook niet zon der meer ontslaan. Spreker vindt het niet alleen gewenscht dat er toezicht is op de badende menschen, maar vooral dat er toe zicht is op de omgeving. Het strand is al zooveel jaren eigen dom der Gemeente en nooit te voren heeft men gedacht aan strandexploitatie. De heer HOGENBIRK merkt op dat er nog geen toezicht is als het strand geëxploiteerd wordt. De heer VAN NEDERHASSELT wil vooropstellen dat het voor B. en W. niet gaat om ten koste van alles een strand exploitatie te krijgen. B. en W. hebben slechts aangegeven, als men een exploitatie wenscht, hoe het zou kunnen geschieden. Het baden verbieden kan men niet en plaatst men borden dan wil dat zeggen dat de menschen het zelf maar moeten weten. Tot op een afstand van 2 K.M. van de zuidgrens is het verbo den te baden en juist daar op die hoogte is het baden het ge vaarlijkst door de nabijheid van de pieren. B. en W. hebben gedacht dat men nu toch iets zal moeten doen aan het eind van den Zeeweg; waarom werd anders het strand gepacht? De heer van Kessel vindt steun in zijn veronderstelling dat zoo'n exploitatie niet winstgevend zal zijn in het feit dat particulie ren er niet aan willen. Dit wil spreker even toelichten. Er zijn wel particulieren geweest die zich aangemeld hebben, maar het bezwaar voor die menschen was dat zij het strand voor niet langer dan één jaar konden pachten. Een stoelenexploitatie schijnt zeer ucratief te zijn. De VOORZITTER acht de zaak nu van alle kanten bekeken en brengt in stemming het voorstel om alleen borden te plaat sen en niets te exploiteeren. Dit voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen, die van de heeren Schulz, Noorman en van Nederhasselt. Een voorstel om de „Verordening op het Noordzeestrand" zoodanig te wijzigen dat in art. 2 inplaats van „Met boete van ten hoogste f 25.of hechtenis van ten hoogste 6 dagen wordt gestraft ieder, die in zee baadt vanaf de grens der gem. Zand- voort tot U/2 K.M. ten noorden daarvan' gelezen wordt „met boete van ten hoogste f 25.of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft ieder, die zich in zee baadt vanaf de grens der gem. Zandvoort tot 1 K.M. ten noorden daarvan" wordt goedgekeurd. De heer SCHULZ wil geacht worden tegen gestemd te heb ben en zal alsnog gaarne vernemen hoeveel kosten het hand haven van de orde op het strand met zich brengen zal. De VOORZITTER zegt dat er in de volgende vergadering wel nadere mededeelingen zullen worden gedaan. X. BESPREKING VERBOUWING RAADHUIS. De VOORZITTER stelt voor dit punt aan te houden tot de volgende vergadering omdat de Burgemeester, die thans afwe zig is, het op de agenda heeft gebracht. Aldus wordt besloten. Bij de Rondvraag herinnert de heer van Kessel er aan dat hij het in de vorige vergadering gehad heeft over de gasmeters. Hij zou B. en W. alsnog willen verzoeken te bevorderen dat voor de muntmeters gaspenningen in omloop worden gebracht, opdat de menschen hun verbruik beter kunnen controleeren. De VOORZITTER zegt dat er met den Directeur der Haar- lemsche gasfabriek over gesproken is, die meent dat het de knoeierij in de hand werkt. Spreker zal het nogmaals ter sprake brengen. De heer NOORMAN zegt dat de menschen hier voor huur van een muntgasmeter f.50 per maand moeten betalen, wat in verband met de kosten van zoo'n meter veel te duur is. De VOORZITTER zal ook hierop de aandacht vestigen. De heer NOORMAN informeert of B. en W. al de beschik king hebben over gronden voor woningbouw voor „Bloemen- daal-Noord". De VOORZITTER zegt dat B. en W. daarin nog niet geslaagd zijn. De heer DE ROO VAN ALDERWERELT heeft meermalen gezien dat er jongens zijn die in de lantaarnpaal in het plant soentje tegenover Stoop's Bad klimmen om de lampen er uit te draaien. Kan men dat niet voorkomen door er b.v. wat prikkeldraad omheen te spannen. De VOORZITTER zal maatregelen nemen dat het niet meer kan voorkomen. De heer HOGENBIRK geeft in overweging om de ingezete nen van Bloemendaal vrijen toegang te verleenen tot de gron den die de Gemeente gekocht heeft van den heer Hugo Muller. De gelden voor dien grondaankoop worden immers ook 'opge bracht door de ingezetenen, zegt spreker, waarom kunnen de menschen er dan niet van profiteeren, zoolang aan het terrein nog geen bestemming gegeven is. De VOORZITTER zal het ter sprake brengen in een vergade ring van B. en W„ maar gelooft niet dat het aanbeveling ver dient om die gronden voor het publiek toegankelijk te stellen. Niets meer ter openbare zitting te behandelen zijnde, wordt overgegaan tot het vergaderen met gesloten deuren. Daarna sluiting. schap heeft haar verslag uitgebracht over het jaar 1921, het vijfde boekjaar der Naamlooze Vennootschap. Wij ontleenen 'er het volgende aan: In het afgeloopen jaar heeft de economische crisis, welke zich in de tweede helft van 1920 openbaarde, met onverminderde kracht voort geduurd. De Directie meende, toen zij haar vorig jaarverslag schreef, door afschrijving en reserveering in voldoende mate met de verdere kwade kansen, welke die crisis nog zou kun nen opleveren, rekening te hebben gehouden. Deze opvatting is gebleken te optimistisch te zijn geweest. Weliswaar hebben de kantoren der vennoot schap in het algemeen zeer behoorlijke be drijfswinsten opgeleverd, zoodat de netto winst voor afschrijvingen pl.m. 776.000.be draagt, tegen pl.m. 939.000.in het zeer voordeelige boekjaar 1920, terwijl de verliezen bij alle kantoren, behalve bij dat te IJmuiden, binnen de perken van het normale bedrijfs risico bleven. De Directie noemt in dit ver band in het bijzonder de kantoren te Hillegom en Lisse, die, dank zij de gunstige resultaten, door de clientèle in het bollenbedrijf behaald, een bevredigend winstcijfer konden boeken. Echter stond het kantoor te IJmuiden sterk onder den invloed van den zeer ongunstigen gang van zaken in de Noordzeevisscherij en den vischhandel. Deze laatste bleef verstoken van zijn afzet naar valuta-zwakke landen; de sterke daling in den koers der Mark heeft het herwinnen van dat afzetgebied voorshands on mogelijk gemaakt. Daarbij komt, dat de haringvisscherij in 1921 door de zeer geringe vangsten en de bui tengewoon lage prijzen ernstige verliezen heeft geleden. Een en ander heeft de waarde van visschers- vaartuigen, trawlers zoowel als loggers, en van vaste goederen, die te IJmuiden voor de uit oefening van het visscherijbedrijf of den visch handel worden gebruikt, in ernstige mate doen dalen. De Directie heeft op grond daarvan de po sitie van de debiteuren te IJmuiden aan eep ernstige revisie moeten onderwerpen, waarbij zij de ongunstige factoren, die zich in de eert- ste maanden van 1922 hebben voorgedaan, niet buiten aanmerking kon laten. De waarde der onderpanden heeft zij daarbij aangenomen op een bescheiden fractie van hetgeen tot dusver als normale waarde gelden kon. Een en ander heeft tengevolge, dat de Di rectie zich gedwongen ziet den aandeelhouders voor te stellen op debiteuren 1.175.000.af te schrijven, en bovendien tegen posten, waar van de latere afwikkeling moeilijkheden zou kunnen opleveren, 400.000.te reserveeren, waarna zij meent te mogen aannemen, dat alle ongunstige kansen in voldoende mate verdis conteerd zijn. Daartegenover staat de netto bedrijfswinst, groot 784.361.065 (inclusief onverdeeld saldo A. P. ad 9.018.88 waarvan na aftrek van 62.643.285 voor afschrijving op Gebouwen en Effecten en dotatie van het Pensioen en Ondersteuningsfonds, een winstsaldo van 721.717.78 overblijft. De Directie stelt voor een bedrag van 455.000.over te schrijven uit de statuaire Reserve naar de Winst- en Verliesrekening, waarna het saldo dezer rekening stijgt tot 1.176.717.78 en hiervan, zooals reeds gezegd, 1.175.000.te bestemmen voor afschrijving op debiteuren en voorts tegenover de 400.000.aan dubieuse posten eveneens de statuaire reserve aan te spreken, waardoor deze tot 100.000.vermindert en de buiten gewone Reserve gebracht wordt op 1.625.000. Met genoegen vermeldt de Directie, dat de voorloopige uitspraak der Rechtbank te 's Gra- venhage inzake de „Codro" voor de belangen der Bank gunstig is; een definitieve beslissing in dit proces zal echter vermoedelijk eerst over geruimen tijd vallen. Piano- en Orgelhandel LEI DSCHESTRAAT 19-21 - HAARLEM Bakenessergracht 78 Telefoon 70. Schouwtjeslaan 23 Telefoon 848. Laagste Zomerprijzen: ENGELSCHE ANTHRAC1ET, alle afmetingen f 5.25 BELGISCHE middelsoort «Vso m.M. - 3.90 kleinsoort - 3.60 EIERKOLEN- 2.15 Per H.L., franco bergplaats. Directeur: G. M. W. MARGADANT, Lid van de Vereeniging van Ned. Accountants AMSTERDAM OVERVEEN Telefoon C. 3009 Telef. 3222 Emailleeren en Nikkelen van Rijwielen eerste klas met garantie Eischt Uw' garantiebewijs le klas Niet te verwarren met zoogenaamde minderwaardige Engelsche Rijwielen. ONS RIJWIELSYSTEEM IS s Alle rijwielen, onderdeelen en banden tegen Beursprijzen Ook eerste klas rijwielen op gemakkelijke conditiën, aan solide personen. Speciaal adres voor Kinderwagensbanden OLIE CARBID BENZINE Alleen Schoterstraat bij den Schoterweg Technisch Handelsbureau NIJMAN Co. Hartenstr. 2a AMSTERDAM Telef. 696 N. Specialiteit in Elecirische Kachels en Straalkachels, Strijk-en Persbouten, Melkkokers, enz. Levering van alle soorten weerstanden. Elec. materialen in den uitgebreidsten zin. Zwakstroom, Sterkstroom, Radio Artikelen Eerste klas Reparatie-inrichting voor Electrische Verwarmings-Elementen. Aanbevelend, NIJMAN Co. SANTPOORTERSTRAAT 41 HAARLEM Atelier tot het vervaardigen van alle soorten Lampekappen, Volants, enz. Draadvormen in elk gewenscht model Kraalfranje ook per M. verkrijgbaar GERRIT VAN HEESSTRAAT 12 (bij de Velserstraat), HAARLEM.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 9