C. Fris Jr. Aangename Werkkring BADARTIKELEN in ruime keuze: ,..rh= «na.n.55 MAI80N HETTY Groote Houtstraat 126 Telefoon 1760 c. Plaatselijk Nieuws. Timmerman VICTORIA» WATER t vreugd, begaf zich Soendar naar de kamer van zijn vader en vertelde hem, dat hij Christen geworden was. Niet begrijpend in hoe groote ernst zijn zoon sprak, drong zijn vader er op aan, dat hij zou gaan rusten en in het geloof, dat alles terecht komen zou, sliep hij weer in. Maar in dezen nacht had de doornengekroon- de Jezus Soendar Singh geroepen, hem na te volgen en na dezen nacht zou het kruis zijn blijmoedig thema zijn, totdat dit kruis hem voor eeuwig in het aanwezen van zijn Heiland voe ren zal". Aldus de bekeeringsgeschiedenis van dezen merkwaardigen man, wiens met wonderen omgeven gestalte zoo geheel past in het kader van dezen door de harde en nuchtere werke lijkheid onbevredigden tijd. Een Hindoebegrip, dat niet alleen vrede, maar de gansche voldaanheid der ziel betee- kent. Voor energieke jongeman, die fabri kant wensebt te worden, bestaat een zeer goede gelegenheid een te Haarlem gevestigde onderneming ln de metaal industrie over te nemen. Het bedrijf Is ln volle werking, heeft een uitstekende clientèle over bet geheele land en ls thans nog van zoodanig bescheiden omvang, dat een slechts betrekkelijk klein kapitaal benoodlgd is. De technische en administratieve leiding ls in goede handen en vol ledige onderrichting op ieder gebied wordt gaarne verleend. Brieven No. 4790, Bur. v. d. blad. Bericht van de redactie aan de lezers en inzenders. In verband met de ophanden zijnde verkie zingen voor de Tweede Kamer bereiken ons zoo nu en dan mededeelingen die aanbevelin gen zijn voor een bepaalde politieke partij of richting. Wij achten het gewenscht nog eens mede te deelen dat ons blad noch direct noch indirect is of wil zijn het orgaan van eenige bepaalde politieke partij of richting. Inzendin gen zijn ons steeds welkom, indien zij in al- gemeenen zin voor onze lezers (dezen tellen wij onder alle richtingen) van groot belang kunnen zijn. Wij verzoeken onze inzenders be leefd hiermede rekening te houden. BLOEMENDAAL. De Pinksterdagen zijn in onze gemeente vrij wel kalm voorbij gegaan. Het was druk maar daar is ook alles mee gezegd. De Zeeweg neemt den grooten toevloed op, zoodat men ons dorp meer voorbijgaat. Ter gelegenheid van de onderscheiding, on zen plaatsgenoot dr. Jac. P. Thijsse te beurt gevallen, hebben de vorige week Vrijdag onder geleide van een groot aantal onderwijzers een paar honderd kinderen den heer Thijsse een serenade gebracht. De stoet, die met mu ziek voorop ongeveer half tien van het gebouw van het Kennemer Lyceum vertrok bestond voor het meerendeei uit leerlingen van het Kennemer Lyceum en leerlingen van andere scholen in onze gemeente. De optocht was als volgt samengesteld. Voorop twee politiemannen, die hun paarden hadden vergeten. Vervolgens de Duitsche muzikanten. Hierachter volgde een afzienbaren stoet van leerlingen met lam pions, die nog niet ontstoken waren en vaan dels en schilden waarop verschillende titels stonden van werken, die de heer Thijsse heeft geschreven. Onder vroolijke marschen, gonzen de vuurpijlen, en knallende voetzoekers, trok de stoet naar het huis van den heer Thijsse. Aldaar hadden zich een groot aantal belang stellenden en nieuwsgierigen verzameld, die ge tuige wilde wezen van dit huldebetoon. Voor dat de stoet de plaats van bestemming was ge naderd hield men halt en ontstak men de vele lampions. Toen den heer T. zich aan het hek vertoonde ging er een luid hoera op. De leer ling H. André de la Porte sprak den nieuwbe- noemden doctor met eenige hartelijke woor den toe. Dr. Thijsse vroeg, of hij in den stoet mocht medeloopen hetgeen men met een luid hoera inwilligde. De tuin van Mr. Lioni was er op ingericht, dank zij de goede hulp van de gastvrouw, eenige honderden gasten te ontvangen. Op de vele lange tafels stonden taartjes en limonade, en men had den tuin met gekleurde electrische lampjes tusschen de boomen behangen. Nadat allen zich in den tuin vereenigd hadden, nam Mr. D. C. Lioni het woord en wenschte namens het bestuur van het Kennemer Lyceum den heer Thijsse geluk met zijn onderscheiding. Spreker sprak verder over een artikel in de Nieuwe Rott. Crt. waaraan hij al zijn aandacht had geschonken. Hierin kwam o.a. voor dat „Thijsse het Nederlandsche volk heeft leeren lezen in het boek der natuur". Spreker zei dat de leerlingen, die hier aanwezig waren wel een groot voorrecht hadden zoo'n leermeester in de dier- en plantkunde te bezitten. Toen spreker een schooljongen was, bestond de les in dier en plantkunde hieruit, dat men geen uilen naar Athene moet dragen en dat de ganzen het kapi- tool webben gered. Spreker eindigde met den wensch uit te spreken dat de heer Thijsse nog vele jaren op het Kennemer Lyceum mag werkzaam blijven. Een luid gejuich volgde hierop begeleid van vuurpijlen, knalpotten, voetzoekers en claxons. Nadat de storm was bedaard nam de heer Thijsse het woord,, die waarempel een dier- kunde-lesje ging houden over het feestvarken en ter verduidelijking het beest maar voor de klas had meegebracht. Na het beest tot op zijn spijsverteeringsorganen te hebben ontleed, deelde spreker mede, dat het een groote ver rassing voor hem was geweest, de leerlingen van de Amsterdamsche kweekschool, onder wie hij zooveel jaren had gewerkt en van wie hij met weemoed is heengegaan hedenavond bij zich te zien. Na nog eenige hartelijke woorden tot de leerlingen van de Kopjesschool te heb ben gericht (waarvan de heer T. ook verbon den is,) dankte hij allen nog eens recht harte lijk. Onder vroolijke muziek werd toen gesnoept en gedronken totdat het uur van vertrek was gekomen en de gasten met muziek voorop den tuin verlieten nog een laatste hoera aanheffend voor Dr. J. P. Thijsse. Het bestuur van het Kennemer Lyceum, dat deze huldiging in elkaar heeft gezet, heeft alle eer van zijn werk, want alles is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Ook de heer Thijsse heeft dezen dag ondervon den hoe zijn leerlingen en anderen hem op prijs stellen. Den Tweeden Pinksterdag hebben alhier on geveer 800 jongens uit verschillende plaatsen van ons land op genoegelijke en leerzame wijze doorgebracht. De Jongensbondsdag, georgani seerd door den Ned. Jongelingsbond afdeeling Noordholland is in alle opzichten uitstekend ge slaagd .Des morgens om half elf waren de jon gens aan het Bloemendaalsche station. Nadat het muziekkorps „Kunst na Arbeid" zich voor aan de stoet had opgesteld, werd onder vroolij ke muziek een wandeling gemaakt door onze gemeente. Op 't Kopje aangekomen, rustte men even, en liep toen door naar de plaats van bestemming, Elswout. Op dit mooie buiten kon den de jongens uitrusten van den vermoeienden tocht, en zich te goed doen aan de broodjes en glazen melk. Daar de gymastiekvereeniging Turnlust, die de jongens op eenige nummertjes athletiek zou vergasten, niet kwam, ging men maar een beetje onder elkaar ravotten. Na een rede van Dr. de Vrijer maakte het gezelschap onder toezicht van boschwachter Uijterwijck een rondwandeling door het bulten. Bij terug komst vertelde de heer Gordeau, secretaris der Jongelingsbond, een zeer leerzaam verhaal, en toen was de tijd van vertrek aangebroken. Men ging echter niet uiteen voordat men ge meenschappelijk een luid hoera had geroepen voor de heeren Beekman, van Straaten, Dank baar en Pauw, die veel hebben bijgedragen tot het slagen van dezen dag. Tegen J. J. S. die, toen hij als bleekersknecht in dienst van de firma W. F. van Hooff, kleer- bleekerij alhier, was, gelden voor zijn patroon tot een bedrag van f 140.— had geïnd en niet afgedragen, werd 8 maanden gevangenisstraf geëischt. Beklaagde was reeds vroeger óók wegens diefstal veroordeeld, doch voorwaardelijk. Zijn proeftijd was nog niet om. Die straf zal hij dus ook moeten uitzitten. Mej. de Wed. Scholte heeft Zaterdagavond j.l. haar zaak, bestaande uit melkinrichting en lunchroom in het nieuwe gebouw heropend. Deze nieuwe zaak, die belangrijk vergroot is, ziet er keurig uit. De winkel en lunchroom zijn thans afzonderlijk en gescheiden door een marmeren gang. De lunchroom bestaat uit een groote ruimte waar behalve een buffet, toonbank en leestafel, een groot aantal tafel-; tjes en stoelen staan. Van uit de lunchroom komt men door een serre, die er aan is gebouwd in een groo ten tuin waar ook volop gelegenheid is te rus ten. Achterin bevindt zich een soort prieel, waar men door de lunchroom heen een prachtig gezicht heeft over het weiland. In de lunchroom is het met het warmste weer altijd koel, daar niet alleen de tuindeuren maar ook de groote openslaande deuren aan den voorkant open kun nen .zoodat er altijd frissche lucht is. Winkel, gang en lunchroom zijn afgescheiden door wanden, die voor het grootste gedeelte be staan uit ruitjes in lood. De vloer bestaat door het geheele gebouw uit graniet. In het voor portaal is door middel van kleine tegeltjes, de naam van de inrichting gezet. Ook voor op het terras is gelegenheid om te zitten. Deze nieuwe inrichting dunkt ons, is een groote aanwinst voor ons dorp. De verbouwing is geschied door Gebr. Ver duin. Daar Pinksteren niet ver meer was en Mej. S. gaarne voor de Pinksterdagen wilde openen, moest men hard werken om alles in orde te krijgen. De werklieden van Gebr. Ver duin hebben niet stil gezeten en alles er op gezet om voor den vastgestelden datum gereed te komen, hetgeen hun ook op een paar klei nigheden 11a volkomen gelukt is. Het schilder werk en het aanbrengen van glasruiten is vol bracht door den heer B. Stals van hier; ter wijl voor de electrische installatie zorgde C. J. Cassee die de inrichting van fraaie lampen en kronen heeft voorzien. Na de opening van de melkinrichting Hartelust, kwam een groot aan tal personen Mej. Scholte gelukwenschen. Zoo wel lunchroom als winkel stonden vol met fraaie bloemstukken. ln de Stads-Editie vinden wij het volgende vermakelijke stukje: (historisch) Fijne Badgasten. Lang was de Zeeweg en ver het Bloemen daalsche strand. En zwaar was hun vrachtje en nog maar zwakjes hunne krachten. Als ver moeide koelies hadden ze het laatste gedeelte van den Zeeweg afgesjokt. En steeds pijnlijker had den last hun op de schouders gedrukt, inaar in 't gezicht gekomen van 't paviljoen Dijkstra, hadden ze met hun dorstige droge keelen geprobeerd te zingen van hela, hola, houdt er den moed maar in. Die „ze" waren een drietal 911 jarige dreu- messen, type smerige jochies. En dat vrachtje was een kampeertent. Denk nu niet aan een koket-, wit-, regelmatig-pyramidevormig ten tje, door strak gespannen schoortouwen in den vereischten stand gehouden, maar denk in plaats van een dunne, lichte maar stevige bamboestok een onbehouwen, niet al te rechte boonenstaak en neem voor het hagelwitte tent linnen een samennaaisel (met schorem touw) van aardappelzaktragmenten en afgedankt dekzeil, zoodanig bijgesneden, dat 't geheel eenigszins den punttentzeilvorm nabij komt. Enfin, het beloofde strand was bereikt en, geen vermoeienis meer kennende, trokken ze aan 't opslaan. Makkelijk ging 't niet, want 't mulle zand bood weinig houvast voor den stok en zakkengoed is zwaar. Onder 't ploeteren vraagt de jongste: „Zeg jongens, mag ik er ook es in zitten". „Netuurlijk" geruststellen de anderen, „want jij heb ook hellepe drage (Zeker was dit hellepe drage 't eenige aandeel in de vennootschap). „Zeg Henk", zet 't gebabbel zich voort, „mag jij zwemmen van je moeder?" „Ik niet", antwoordde Henk. „En doe je 't ook niet?" informeert de vra ger verder, waarop Henk onder 't noemen van een onweerverschijnsel informeert naar 's vra gers geestelijke gesteldheid, gevolgd door de vraag: „wie zou d'r nou niet gaan zwemmen", Hardnekkig wordt Henk geprest tot verdere verklaringen door de vraag: „En als je moeder nou ziet, dat je schoone voete heb, wat dan?" Maar Henk blijkt iemand te zijn met koele, nuchtere berekening, iemand die voor diplo maat, koopman, bedrieger, fatsoenlijk mensch of iets dergelijks in de wieg gelegd schijnt te zijn, want triomphantelijk dient hij van be scheid met een: „0, joh, da's niks, daar heb ik op gerekend, 'k Heb een leeg schoensmeer doosie meegenomen. Daar zit nog genog zwart in. Als ik d'r wat water bij doe, kan ik me voete weer smerig make". Strandexploitatie en strandtoezlcht. Wij hebben in de afgeloopen week eens enkele malen kunnen zien hoe het aan ons strand toe gaat. Gedurende beide Pinksterdagen is het verba zend druk geweest en het was te betreuren dat de exploitant niet gereed was. Slechts en kele strandstoelen waren er aanwezig plus de noodige ververschingstenten en een zoetwater- pomp. Van de stoelen werd een druk gebruik gemaakt, de ververschingstenten verkochten uitstekend en de pomp bleek een geldmakerij te zijn. Voor 5 cent kon men een flesch water koopen. Publiek en exploitant, beiden waren met deze pomp gered, vooral de bewoners van kampeertenten maken er in de morgenuren druk gebruik van. De exploitant heeft echter de prijs verhoogd en op 10 cent per flesch gebracht. Dat is schandelijk. Al zal nu het publiek ook wel voor 10 cent een flesch water willen koopen, het gaat toch maar niet aan dat de gemeente dezen exploi tant deze praktijken laat uitoefenen terwijl zij de exploitanten van de personen-auto's aan een door de gemeente vastgesteld tarief onderwerpt. De eenige oplossing zou zijn, dat de gemeen- KORTE KLEVERLAAN 40, BLOEMENDAAL te ook een pomp liet slaan waarvan men kos teloos gebruik zou kunnen maken. Het is te hopen dat ons gemeentebestuur ook eens haar blikken zal laten gaan over het strand. Zij zal dan zien dat het strandtoezicht in 't geheel niet wordt uitgeoefend zooals dat door den raad is bedoeld. Verschillende raads leden hebben zich een vorig jaar geergerd aan de wijze waarop langs het strand werd huis gehouden. Zoo hebben eenigen zich b.v. geër gerd aan de zonnebaden welke werden geno men door degenen die in zee waren geweest en niets dan een zwembroek om hun lichaam hadden. Anderen weer op de wijze waarop werd ontkleed en gekleed terwijl het ook werd afgekeurd dat jongelui in zwembroek gekleed, gingen voetballen, tennissen of wat dan ook. Een der Pinksterdagen zijn wij van 11 tot 4 uur aan het strand geweest en hebben wij ge constateerd dat de toestand nog precies dezelf de is. Het strandtoezicht bepaalde zich tot het be schermen van de rechten van den exploitant. Meer niet. Herhaalde malen werden badende menschen verdreven tot buiten de paal, doch verder toezicht hebben wij niet kunnen consta- teeren. Gedurende die vijf uren had er geen verdere controle plaats en kon men zich kleeden of ont- kleeden zoo men wilde en werd van het nemen van zonnebaden een druk gebruik gemaakt. Veiling. Ten overstaan van notaris Wildervanck de Blécourt werden j.l. Woens dag alhier geveild: een gebouw aan den De Génestetweg, hoogste inzet was f 12.500.een heerenhuis aan den Bloemendaalsche straatweg no. 18, hoogste inzet: f 11.500.een woon- en winkelhuis Bloemendaalscheweg no. 20, hoog ste inzet f 15.600.en een huis met tuintje, hoek De Génestetweg en Bloemendaalschen straat weg waarvan de hoogste inzet f 7.000.was. OVERVEEN. Zondagmorgen j.l. zagen wij een ongewoon schouwspel op het Bloemendaalsche strand. Er stonden n.l. een stuk of 50 badstoelen, een con sumptietent en een pomp. Zonder eenige fees telijkheid is aldus Zondag het Bloemendaalsche strand geopend. De exploitant, die het strand in pacht heeft, was de beide Pinksterdagen best tevreden. Jammer dat nog niet alles aanwezig is. Er moeten nog 50 badstoelen bijkomen; ook zijn de badtenten nog onderweg. Het reddings- bootje ligt reeds op het strand gereed. De toe gang tot het strand is belangrjk verbeterd. Van den weg, die den zeeweg-bezoeker naar het strand voert en die voor het grootste gedeelte bestraat is, is het zand verwijderd, en onder aan de bestrating brengen eenige planken den wandelaar een eind ver op het strand. Boven aan is een waarschuwing geplaatst, dat alle wielrijders moeten afstappen. Verder is er bij het politieposthuis en het Paviljoen De Nieuwe Zeeweg een verbandkist aanwezig; een red dingsgordel volgt. Met de werkzaamheden op den Nieuwen Zee weg schiet men inmiddels rfog niet hard op. De spoorweg is nog lang niet klaar, het rijwiel pad is nog niet af, de middenvakken, bestemd voor staanplaatsen van vrachtauto's zijn nog niet gereed, de eerste rijweg is nog niet hee- iemaal opnieuw geteerd en de tweede weg van Zandvoort af zoo slecht dat velen deze weg mijden en aan den verkeerden kant gaan rijden. Een fietshandelaar alhier, had van iemand van wien hij geld moest hebben in stede van geld een aantal electrische strijkbouten in be taling ontvangen. Natuurlijk diende dat weinig gebruikelijk be taalmiddel in klinkende munt te worden om gezet. De gelegenheid er toe deed zich voor J. C. S. die eens meer wat in commissie van den fietshandelaar had gehad om te verkoopen kwam vragen of hij niet eens wat kon ver koopen. De handelaar kwam met de strijkijzers voor den dag en zeide dat hij daar een prijs van f 6.50 per stuk voor moest hebben, wat S. er meer voor kon bedingen was voor hem zelf. S. nam een strijkijzer mede, keerde terug, legde f6.50 neer en zeide: „Ik heb er een koop man voor,geef ze mij maar alle mede, dan kom ik morgen wel het geld brengen". Hij kreeg de 29 electrische strijkijzers mede. Maar het geld kwam niet in het bezit van den fietsenhandelaar. Later bleek dat S. de ijzers voor f 3.50 per stuk had verkocht en de geïnde gelden had verduisterd. Thans requireerde het O. M. 2 maanden ge vangenisstraf tegen S. die niet verschenen was. OBERLAHNSTEIN is het moderne tafelwater, tot in het kleinste plaatsje van Nederland verkrijgbaar. Het is anders dan sodawater of spuitwater, wie het kent, gebruikt geen ander tafelwater.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2