Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer voor particuliere en vereenigingsdrukwerken santpoort rrt atiddo bloemendaal De heer DE ROO VAN ALDERWERELT zou in verband met de mededeelingen in een vorige besloten zitting gedaan omtrent de gemeente-tinanciën willen voorstellen om niet tot de gevraagde verbeteringen over te gaan. De VOORZITTER wil niet ontkennen dat het belastbaar inkomen achteruit gegaan is en gelooft ook stellig dat het nog meer dalen zal. Daarom kan men liet werk nog beter dit jaar dan een volgend jaar ter hand nemen, want gebeuren moet het toch. in den oorlogstijd zijn de wegen al verwaarloosd en als men nu uit vrees voor vermindering van inkomsten alles nog langer verwaarloost, raakt men heelemaal achterop. De Zandvoorterweg heett de Gemeente indertijd overgenomen omdat de Commissie van Beheer over dien weg niet zorgde voor een behoorlijk onderhoud. Ais men telkens maar dingen die dringend noodig zijn tot een volgend jaar opschort dan komt men niet uit de impasse. Dat is een verkeerde methode en geen goede financieele politiek. De heer bCHULZ vraagt of het niet mogelijk is om de kosten van die wegverbetering te bestrijden uit den post „Onderhoud wegen". Als liet in orde maken van den Zandvoorterweg wer kelijk zoo dringend is, dan moeten andere dingen die minder noodzakelijk zijn maar blijven liggen. Als eenmaal de begroo ting opgemaakt en vastgesteld is moet men niet telkens weer met nieuwe uitgaven komen. De VOORZIT I ER zegt dat B. en W. er bij het opmaken van de begrooting wel aan hebben gedacht, maar de Raad heeft het geschrapt. De heer SCHULZ herinnert zich zeer goed dat in den Raad gezegd is dat het meest noodige moest gebeuren voor het bei drag dat voor „Onderhoud wegen" uitgetrokken is. B. en W. moeten dan zelt maar weten hoe zij die gelden besteden willen. Dat is ook de manier, als men niet geregeld voor verrassingen wil komen te staan. De VOORZITTER zegt dat het voor B. en W. heel moeilijk is. Op de begrooting worden de posten gezet die noodzakelijk zijn en de Raad besnoeit of schrapt er posten van. De heer VAN KESSEL wil alleen maar zeggen dat het blij ken zal dat de zuinigheid de wijsheid bedriegt als men niets aan dien weg doet. Het geregeld oplappen van den weg kost ook schatten geld. Het is z.i. beter om het in eens en dan goed aan te pakken. De heer DE WAAL MALEE1JT zegt dat het in orde maken van dat weggedeelte zeker f 25.001).kost, wat natuurlijk uit den post „Onderhoud wegen" niet kan worden bestreden. Spre ker is er niet voor om het werk nu nog aan te pakken midden in het zomerseizoen. Hij zou de gaten dezen zomer nog gere geld willen stoppen om het volgend voorjaar, als er een post voor op de begrooting wordt gezet, de'zaak aan te pakken. De heer VAN KESSEL vindt dat niet practisch. Het zal het volgend jaar evengoed f 25.000.kosten. Nu komt er zooveel bij voor het geregeld oplappen van den weg. De heer B1SP1NCK zegt dat de heer van Kessel niet vergeten moet dat men in het midden van liet zomerseizoen aan zoo'n drukken weg niet'goedkoop werkt, daargelaten de last die men er van ondervindt. De heer LAAN vindt dat men maar geen begrooting meer moet maken, want er is geen raadsvergadering of er komt een voorstel van B. en W., die doen alsof men zich van een begroo ting niets heeft aan te trekken. Onlangs, toen voorgesteld werd om de Hospesbrug te verbeteren, deelde de heer de Waal Male- fijt nog mede dat de kosten gemakkelijk te bestrijden waren uit den post „Onderhoud wegen", een post van f 70.000.B. en W. moesten toch begrijpen dat het toch niet gaat om tus- schentijds maar met voorstellen te komen die zulke enorme kosten met zich brengen. De heer DE WAAL MALEEIJT merkt op dat die verandering aan de Hospesbrug op een bedrag van f 200.komt. De heer BORNWATER is er ook niet voor om nog dit jaar met bedoelde werkzaamheden te beginnen. Zoolang er nog geen beperkende bepalingen zijn voor vrachtauto's is zoo'n weg toch weer spoedig stuk gereden, vooral in het drukke' seizoen. Laat men een beetje meer methodisch werken. De heer NOORMAN kan zich wel indenken dat B. en W. nu en dan bij den Raad komen. De Raad heeft f 50.000.op de begrooting geschrapt en de ingezetenen wenden zich in de eerste plaats tot B. en W. Aan den anderen kant is hij het toch met de raadsleden eens die zeggen dat men zoo weinig mogelijk moet uitgeven buiten de begrooting om. Ook om de andere naar voren gebrachte argumenten zou spreker het werk willen uitstellen tot het volgend jaar. Men zou er dan desnoods in Januari of Eebruari al mede kunnen beginnen. De heer VAN NEDERHASSELT wil naar aanleiding van het verwijt aan het adres van B. en W. even opmerken dat het hier gaat om een adres, gericht aan den Raad, waaromtrent B. en W. natuurlijk, zooals dat behoort, advies geven. Adressanten, die de noodige belasting opbrengen, vinden het hoog noodig dat men dat gedeelte van den Zandvoorterweg ook eens in orde maakt en B. en W. adviseeren, in het belang van de gemeente- financiën, om nu eindelijk eens op te houden met al die lapmid delen en de zaak flink aan te pakken. Wil de Raad er niet op ingaan dan moet hij dat zelf weten, maar de heer Laan moet er B. en W. geen verwijt van maken dat zij hunne meening aan den Raad kenbaar maken. De heer LAAN wil even opmerken dat men er nog niet af is als men dat weggedeelte opnieuw gaat bestraten. Na een jaar moet er weer verstraat worden. Als het f25.000.kost dan komt het wel op f 35.000.want men moet niet vergeten de rente en de aflossing. Als men den weg oplapt kost het aan rente en aflossing tenminste niets. De heer VAN NEDERHASSELTzoo voortredeneerende zou men kunnen zeggen: „laten wij den weg altijd maar op blijven lappen en dien nooit goed in orde maken". De heer LAAN vindt dat de wegen hier zoo slecht nog niet zijn. Men moet maar eens zien in die gemeenten waar alles al opgemaakt is. De heer VAN NEDERHASSELT zegt dat B. en W. afgegaan zijn op het advies van den gem.-architect. De heer BORNWATER zegt dat, als hij goed ingelicht is, publieke werken in de verste verte niet gereed kan komen met het werk voordat de zomer om is, terwijl het werk in den zomer door het drukke verkeer zeer bemoeilijkt zal worden en omge keerd het verkeer door de werkzaamheden. Daarom begrijpt spreker de porteé van de zaak niet. De heer DE ROO VAN ALDERWERELT had op hetzelfde willen wijzen, niettegenstaande hij overigens wel wat voelt voor hetgeen de heer van Nederhasselt in het midden heeft gebracht. De heer VAN NEDERHASSELT heeft voornamelijk gedoeld op het ongemotiveerde van een verwijt aan B. en W. Het gaat niet om een voorstel van B. en W„ maar er is een advies op de ingekomen adressen. De heer LAAN zou willen dat B. en W. het ook inzagen dat men alles niet kan doordrijven. Besloten wordt tenslotte in deze nog niets tedoen, doch de zaak bij de behandeling der begrooting opnieuw onder de oogen tc zien. Bij de Rondvraag deelt de VOORZITTER mede dat door de Vereeniging „Bloemendaal" aanbesteed zijn 24 middenstands woningen, welke men voornemens is met steun van Rijk en Gemeente te stichten. Nu verzoekt de Vereeniging uit de ge meentekas een voorschot te verstrekken, af te lossen in vijftig jaren bij wijze van annuïteiten ad 6% in plaats van ad 7%. Bij een berekening van de bouwkosten, zooals de Vereeniging „Bloemendaal" aangeeft, komt men tot het volgende resultaat: a. Bouwkosten 24 woningen a 6109.f 146626. b. Renteverlies en erfpacht tijdens den bouw 5000. c. Salaris opzichter2750. d. Onvoorziene uitgaven1822.30 e. Honorarium architect en kosten détails 5,03% X 96000 45%7001.70 f 163200.— Bouwkosten 1914 24 X f 4000.f 96000. en 70% „67200.— 163200.— f (Het onder c. vermelde bedrag zal misschien wat meer en de onder e. uitgetrokken som zal waarschijnlijk wat minder moe ten worden). Uit het bovenstaande blijkt, dat, als door de gemeente een voorschot wordt verstrekt ad 170% van de bouwkostenl914, de bouwkosten en alles wat daarbij komt ongeveer bestreden kan worden uit dat voorschot, in welk geval dan geen bijdrage noodig zou zijn. Dit zal vermoedelijk niet de bedoeling van de Vereeniging „Bloemendaal" wezen en de Minister van Arbeid zal, nu de bouwkosten zooveel minder zijn dan voorheen, wellicht zijne berekening maken op een anderen grondslag, zoo, dat er nog eenig verschil blijft, dat in den vorm van een bijdrage voor 75% door het Rijk en voor 25% door de gemeente wordt ge dragen. Den Raad thans een voorstel te doen nopens het percentage van de annuïteiten is daarom, nu nog niet vaststaat op welke wijze en in welke mate het Rijk den bouw van de 24 midden standswoningen steunen zal, zeer prematuur te noemen. Nu is een andere vraag of er wel gegadigden zijn voor die 24 woningen. B. en W. hebben de lijst opge vraagd, doch kregen ten antwoord dat er geen lijst aange houden is. Als men de Vereeniging „Bloemendaal" nu nog in de gelegenheid wil stellen om een lijst over te leggen, dan ver strijkt intusschen de termijn van aanbesteding voordat de Raad weer bijeen komt. Daarom zou spreker in overweging willen geven om aan B. en W. en de Financieele Commissie machtiging te geven in deze naar bevind van zaken te handelen. De heer BORNWATER zegt dat er inderdaad geen lijst aan gehouden is door de Vereeniging „Bloemendaal" omdat de zaak al zoo lang is vertraagd. Blijkens de proefaanbesteding zijn de bouwkosten f6109.per woning, zoodat de Vereeniging het waarschijnlijk zonder een bijdrage redden kan. Nu is het ver zoek om een voorschot te verleenen tegen 6%, omdat de rente standaard zooveel lager is geworden. Spreker is er van over tuigd dat er gegadigden genoeg zijn voor die 24 woningen. Het wordt de Vereeniging „Bloemendaal" in alle opzichten moeilijk gemaakt. De heer DE ROO VAN ALDERWERELT vindt het principi eel absoluut verkeerd dat Bestuursleden van Woningbouwver- eenigingen Lid van den Raad zijn, al bestaat er wettelijk nog geen bezwaar tegen. Meestal spreken zij in den Raad niet als raadslid maar als Bestuurslid van zoo'n vereeniging als het over woningbouw gaat. De Raad verleent daarop machtiging aan B. en W. en de Financieele Commissie om naar bevind van zaken te handelen. De heer VAN KESSEL zou gaarne zien dat er wat meer gesproeid werd. De VOORZITTER zegt dat een proef is genomen met het sproeien met teer, welke proef goed voldoet. De heer HOGENBIRK klaagt over de zware vrachtauto's, die niet alleen de wegen vernielen maar ook de winkeliers du peeren. Het gebeurt wel dat de boel in de étalages naar bene den komt. Kan men voor vrachtauto's geen maximum snelheid voorschrijven. De VOORZITTER zegt dat het ook al onder de aandacht van Ged. Staten is gebracht. Hij zal eens onderzoeken of het niet tegen te gaan is. De VOORZITTER deelt vervolgens mede dat een gedeelte van het strand is verpacht aan een zekere Dijkhuis, die er 100 stoelen, 30 badtentjes en een ververschingstent zal exploiteeren. Zaterdag voor Pinksteren hoopt hij met de exploitatie te begin nen. De heer NOORMAN vraagt of er bij de verpachting gedacht is aan reddingsmiddelen enz. De VOORZITTER: ja, zeker. De heer DE ROO VAN ALDERWERELT geeft de heer van Nederhasselt, die zich speciaal belast heeft met de strandexploi- tatie, in overweging de proeven met de reddingslijn bij te wonen welke binnenkort te Zandvoort gedemonstreerd worden. De heer NOORMAN vraagt hoe het staat met den grond voor de Vereeniging „Bloemendaal-Noord", ten behoeve van arbei derswoningbouw. De heer DE WAAL MALEFIJT zegt dat B. en W. over de terreinen van Rouwens en Van Hooff onderhandeld hebben, maar dat wordt allemaal te duur. Er is nog terrein over aan de Rampenlaan. De heer NOORMAN zegt dat „Bloemendaal-Noord" niets heeft aan terrein te Overveen. Zij heeft grond noodig te Bloe mendaal. Niets meer te behandelen zijnde, wordt overgegaan tot een zitting met gesloten deuren. Daarna sluiting. Rijksstraatweg 9 |H A 11 n r.A De Genestetweg 23 Telefoon 22324 vl U r\U ItUKJ Telefoon 22003 VAN HIER EN DAAR. HET VACANTIE-KINDERFEEST. De langgewachte regen is eindelijk gekomen en heeft de smachtende aarde lafenis gebracht. Wat een heerlijk geluid was dat, den regen te hooren neersuizen op het bladerendak der hoo rnen in het bosch. De regen valt, één triller Door 't ruischend loover. Den gansclien nacht regende het; wij hoorden de regendroppelen tikken tegen het venster der slaapkamer, een zoet geluid. Nu is het ochtend en de zon schijnt, weer. Witte wolken drijven in de helblauwe lucht. Ik zit in den tuin en lees een paar coupletten uit de „Zonnige mor gen" van den dichter Zeldenthuis: Het was een morgen van de zon, Van de zon en zomergoud, Een zwerver zong daarbij de bron, Weer met den dag vertrouwd. In de kastanje speelde 't groen Met schuin-gevallen straal, Als kon de zon geen afstand doen Van de ochtendlijke praal. De kind'ren gingen over 't grint, Zoo frisch in 't licht der zon; En door de boomen zong de wind. En dieper zong de bron. De kinderen, de buitenkinderen, ik zie ze op klossende klompjes langs de zon-overgoten landwegen naar de scholen gaan. En dan denk ik op eenmaal aan die andere kinderen: de kin deren der achterbuurten van de groote stad, die van al 'dat heerlijks niets, zoo heelemaal niets genieten Weet ge, trouwe lezer, dat vele duizenden stadskinderen weer uitzien, met hopend verlan gen uitzien naar den dag van het Vacantie- kinderfeest? Naar dien éénen, heerlijken dag, waarop de onderwijzers met hen naar buiten zullen gaan om ze te laten genieten, één langen zomerdag, van groen en bloemen en zonne schijn? Weet ge, dat het Comité reeds weer in volle actie is, bezig met de voorbereidende maatregelen, die zooveel moeite en zorgen en tijd kosten? Als 't geld nu maar binnen komt! „Zooals wel eenigszins te vermoeden was, gaat het dit jaar niet zoo schitterend", schrijft de Penningmeester me. „Toch willen we dit maal zoo gaarne de volle tienduizend kinderen uitzenden Niet schitterend, gelijk te vermoeden was. Natuurlijk; de tijden zijn slecht, en er wordt gevraagd van allen kant. Als men daaraan denkt, wordt het vragen haast moeilijker dan het geven. En tochAls ge eenigszins kunt, lezer, stelt de kinderen dan niet te leur! Zij rekenen op U. O, zoet en zuiver zomer-hout Van wilde vlier in vloeiend goud, Van streelend, spelend vuur. Het is al geur, al zomer-zoet, Al overdaad, al overvloed In ongekenden duur Och, laat daar de stadskinderen ook eens van genieten. Eén enkelen dag slechts! Het adres van het Comité voor het Amster- damsche Vacantie-kinderfeest is le Constantijn Huygensstraat 118. Qemeente-giro V 6589, post giro 27648. Ook ik zal gaarne Uwe bijdragen ontvangen. Bilthoven, 10 Juni 1922. (Postrekening 34813). J. Stamperius, Schoolopziener. Warmte en prijzen. Merkwaardig is de invloed der warmte op den prijs van sommige verbruiksartikelen, speciaal die, welke om de warmte veel worden begeerd. De warmte schijnt haar bekende wetten van uitzetting ook op de prijzen toe te passen. Kostte een citroen vóór een week 2l/2 cent, reeds Maandag stegen ze tot 5 en zelfs 6 cent. Doch stel u onze ver ontwaardiging voor, toen op de helft van de week ons 10, zegge tien cent voor een citroen werd gevraagd! Hetzelfde verschijnsel deed zich ook elders voor, getuige het volgende gesprek door een student afgeluisterd van zijn hospita en groen- tenboer en oververteld aan het „N. v. d. D." „Kosten ze?" „Twintig cent per krop". „Wat zeg ie! En gisteren 121/,!" „Ja gisteren. Vorige week 10 cent". „Maar man, kunnen jullie daar op de veiling niks aan doen? 't Is schandelijk!" „Och mensch, daar redeneeren ze: „de vrouwen betalen toch welWant iedereen houdt van sla, met dit warme weer, zie je..." Prachtig hé? Logisch doorredeneerend staat de sla morgen op 221/J, overmorgen op 25, enz. Ik denk er in te gaan speculeeren. Intusschen is m'n hospita kwaad en als 't niet zoo warm was zou ik 't ook worden. Ge lukkig is er toch een voordeel aan verbonden; we hebben hier twee-hoog toch geen water om de sla te wasschen! Dus waarom zouen we ons druk maken, juffrouw? Jammer dat 't te laat is, anders had ik me nog gauw candidaat gesteld voor de „Goed- koope Sla-partij". Alle huisvrouwen achter me

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 12