TWEEDE BLAD „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 24 Juni 1922 Gemeentebestuur. No. 25. De Raad onzer gemeente vergaderde Donder dagmiddag op het gewone uur. Voorzitter: Jhr. A. Bas Backer, Burgemees ter. Afwezig de heeren Bornwater en Bijvoet. De notulen van de vorige vergadering wor den onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, naar aanleiding van een vraag van den heer Hogen- birk In een vorige vergadering gedaan dat het Kon. Besluit is vernietigd, hetwelk aanvan kelijk was genomen om de snelheid van de vrachtauto's te beperken op wegen buiten de bebouwde kommen. Wel echter is er een Kon. Besluit genomen om vrachtauto's met aan hangwagens aan een maximum snelheid van 12 K.M. te onderwerpen. Naar aanleiding van hetgeen in de vorige raadszitting door den heer Van Kessel is ge zegd over de bewaking van het Noordzee strand, over het niet keuren van ambtenaren welke in gemeente-dienst komen enz., deelt de Voorzitter mede dat door hem een nauwkeurig onderzoek is ingesteld en wordt het rapport daaromtrent voorgelezen. De heer Van Kessel vraagt het woord naar aanleiding van het voorgelezene. Spreker blijft bij zijn bewering dat de feiten welke door hem genoemd zijn, juist zijn en dat deze dan ook voor drievierde gedeelte door de betrokken autoriteiten worden er kend. Een onaangenaam debat tusschen den Voor zitter en den heer Van Kessel bracht de meeningen niet bij elkaar. De heer S c h u I z meent zich niet te moeten mengen in een debat tusschen den Voorz. en den heer Van Kessel. Echter wil spreker wel zeggen dat het ook hem zeer wenschelijk voorkomt, dat personen welke in gemeentedienst komen, worden gekeurd. Wij zijn dan verantwoordt. De Voorzitter blijft bij zijn bewe ring dat de agenten welke hier aangesteld zijn geworden toch reeds in een andere gemeente een of meermalen gekeurd zijn en dit hem vol doende lijkt. Spreker stelt voor het debat maar te sluiten en daar het voor hem persoonlijk van zeer groot belang is of hetgeen de heer Van Kes sel heeft gezegd waarheid bevat acht spreker het gewenscht dat het Dagelijksch Bestuur deze kwestie nauwkeurig onderzoekt, daarin bijgestaan door twee raadsleden. De heeren De Roo van Aider- werelt en Noorman worden hier- <Woor aangewezen. Punt 1. Ingekomen stukken. a. Verslag van den schoolarts van de Open bare schlool voor M.U.L.O., hoofd de lieer IJzerman en van de Openbare lagere school, hoofd de heer Tinholt, bevattende de mede- deeling dat de gezondheidstoestand aan die school uitstekend is. b. Procesverbaal van opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Alles in orde bevonden. c. Bericht van Ged. Staten, inhoudende dat het genomen besluit van den gemeenteraad n.l. grondaankoop van M. J. Doemen nog niet is bekrachtigd, doch verdaagd. d. B. en W. deelen mede, dat zij ingevolge het advies van den heer Jongepier den direc teur der Gasfabriek verzocht hebben in den vervolge slechts tegen afgifte van kwitantie met de muntgasverbruikers af te rekenen. e. Onder overlegging van een schrijven van den directeur der Gasfabriek geven B. en W. in overweging om: 1. geen gaspenningen in te voeren; 2. meterliuur en gasprijs gescheiden te houden, daar anders vermeerdering van het verbruik stijging der meterhuur met zich zou brengen, hetgeen B. en W. ongewenscht voor komt. f. B. en W. vinden geen vrijheid om den Raad te adviseeren gunstig te beschikken op het voorstel der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten om de contributie van 1 cent per inwoner te verhoogen tot lx/2 per inwoner, hetgeen voor deze gemeente van 1923 af een meerdere uitgave van f50.zou vorderen. g. Bij besluit van 16 Februari 1922 werd naar aanleiding van de door de gemeente Haarlem voorgenomen regeling van het schoolgeld der H. B. S. en Gymnasium voor buitenleerlingen, van wie het maximum (f 300.zou worden geheven, door den Raad een verordening vastgesteld op het toekennen van een bijslag daarop. Inmiddels werd ons door Gedeputeerde Sta ten bericht, dat die door Haarlem vastgestelde regeling nog niet de Kon. goedkeuring heeft erlangd en wellicht ook niet verkrijgen zal. In afwachting daarvan heft Haarlem voor- l'oopig een schoolgeld van f 200.per leerling, wat voor vele inwoners zeer bezwaarlijk is op te brengen. Daar evenwel indien deze bijslagregeling ten uitvoer gebracht wordt eene onbillijk heid geschapen wordt ten aanzien van de leer lingen der hier gevestigde Middelbare scholen, te weten ,,'t Kopje" en het Kennemer Lyceum, geven B. en W. in overweging om voor alle leerlingen uit deze gemeente, die een Middel bare school of een Gymnasium bezoeken, een bijslag op het schoolgeld te verleenen en wel naar den maatstaf gelijk deze werd bepaald in art. 4 der op 16 Februari j.l. vastgestelde verordening, zoodat hij, die een zuiver inko men geniet van: f3000.slechts f60.—, van f3000.tot en met f 4000.f 100.en van f 4000.tot en met f 5000.f 140.heeft te betalen; en tevens te bepalen, dat deze bijslag niet meer zal bedragen dan 240. per leerling. De heer Hogenbirk vraagt of Haar lem het recht heeft dit schoolgeld te heffen terwijl de gemeente nog geen besluit heeft genomen. De heer De Roo van Alderwe- r e 1 t meent dat het vechten tegen de bierkaai is, daar de kinderen, waarvoor geen schoolgeld is betaald, gewoonweg uit de school geweerd worden. De heer Noorman deelt mede dat de gemeente Schoten op dezelfde wijze protes teert. De Voorzitter zegt dat alle buiten gemeenten geprotesteerd hebben. De heer Laan zou voor de school 't Kopje en het Kennemer Lyceum deze uitzonde ring niet wenschen te maken. Dit zijn toch particuliere inrichtingen, welke bezocht kun nen worden door degenen die dat betalen kun nen, doch het onderwijs op die inrichtingen sluit toch niet aan op H. B. S. of Gymnasium. Zelfs meent spreker van de directie van de school 't Kopje vernomen te hebben dat zij het niet wenschelijk zouden achten indien de toeslag ook voor leerlingen van hun school toegestaan zou worden. De heeren De Roo van Aider- werelt, Noorman en Teding van Berkhout bestrijden hetgeen door den heer Laan wordt beweerd. Door den heer De Roo van Aider- werelt wordt daarna uitvoerig uiteen gezet hoe 't onderwijs, hetwelk aan het Lyceum wordt gegeven, wordt bedoeld in aansluiting aan andere inrichtingen van onderwijs. Wat de meisjesschool 't Kopje betreft stemde spreker toe dat dit onderwijs thans nog niet aansluit aan H. B. S. of Gymnasium. De heer Noorman ,zou het zeer onbil lijk vinden on de inrichtingen van Onderwijs in onze gemeente niet te laten vallen onder die bepaling. Door dit wel te doen wordt het gemeentebelang bevorderd, en is de gelegen heid voor de ingezetenen geopend om ter plaatse Middelbaar Onderwijs te genieten. Conform het voorstel wordt besloten. h. De Haarlemsche Orkestvereeniging wenscht te voldoen aan de haar bij de toeken ning van het subsidie opgelegde verplichting tot het geven van vijf concerten in deze ge meente. De muziekuitvoeringen evenwel kun nen slechts plaats hebben in een muziektent en niet op een planchier, daar het orkest groo- tendeels uit strijkinstrumenten bestaat. Aangezien nu het aanschaffen van een mu ziektent minstens f 2000.zou moeten kosten (nog daargelaten waar zij zou moeten geplaatst worden of 's winters worden opgeborgen) vinden B. en W. en de Financieele Commissie geen vrijheid een voorstel tot aankoop te doen, mede in verband met het feit, dat de geldelijke toestand der gemeente zulk een uitgave niet wettigt. Zij geven derhalve in overweging om onder dankzegging voor de betoonde bereid willigheid de Haarlemsche Orkestvereeniging te ontslaan van hare verplichting om in 1922 in deze gemeente vijf concerten te geven. De heer S c h u 1 z deelt mede dat hij als minderheid in de Financieele Commissie een ander standpunt heeft ingenomen. Spreker noemt f 2000.een bedrag hetwelk niet zoo onoverkomelijk is als dit wel op het gezicht lijkt. Die tent is niet voor één jaar, doch gaat jaren mede. Hebben wij een tent dan zouden eventueel meerdere uivoeringen kun nen worden gegeven. De heer De Roo van Aider- werelt spreekt nog over een tent welke destijds door de gemeente Bussum is aangebo den, mogelijk is deze tent alsnog verkrijgbaar. De heer B i s p i n c k richt eenige waar- deerende woorden aan het adres der Haarl. Orkest Vereeniging en voelt de moeilijkheid voor dit uitnemende gezelschap om in de open lucht een concert te geven. Volgens spreker moet die tent zeer zeker aan de gestelde ei- schen voldoen. De heeren Hogenbirk, Laan en Van Kessel vinden het beter, dit punt niet verder te bespreken. Het finan cieele bezwaar weegt voor hen te zwaar, dan dat zij er momenteel hun stem aan zouden kunnen geven. De heeren Van Nederhasselt en Van Kessel herinneren den Raad aan het bij de behandeling van de begrooting genomen besluit. Toen reeds was al te zien dat zoo'n orkest zich maar niet kon neerzetten om een concert te geven. Ten slotte wordt besloten.de Haarlemsche Orkest Vereeniging van de verplichting tot het geven van de zomerconcerten te ontslaan en zullen wij dus geen muziek krijgen tenzij er iemand ter elfder ure komt opdagen met de noodige gelden voor een muziektent zooals door de H. O. V. wordt bedoeld. i. Naar aanleiding van een ingekomen adres van den heer C. van Maren, rijwielhandel te Overveen, deelen B. en W. mede, dat het h.i. nooit in de bedoeling heeft gelegen, dat van Maren eenig exploitant van een fietsenberg plaats aan den Zeeweg zou zijn, een feit, dat door adressant in een mondeling gesprek is' toegegeven. Zij wijzen er bovendien op, dat de wijze, waarop de berging van rijwielen plaats heeft, verre van goed is. Op grond van een en ander geven zij in overweging om afwijzend op het adres te be schikken. De heer Van Kessel zegt dat er toch ook nog zoo iets is als goede trouw. De heer Van Maren heeft een goede tent in de maak en hij zou toch te veel gedupeerd wor den indien door B. en W. aan een tweede of derde een standplaats zou worden verleend. De heer Laan meent dat thans moet worden uitgemaakt of B. en W. het recht zul len hebben aan een tweede een standplaats te verhuren. Van goede trouw is hier geen sprake. De Zeeweg is zoo duur dat het toch wel ge wenscht is dat als de gemeentekas gesteund kan worden dit niet nagelaten mag worden. De heer Van Nederhasselt deelt mede dat hij de toestand eens heeft opgeno men en hem is gebleken dat de heer v. Maren op sommige dagen lang niet alle fietsen kan bergen. Het aantal stallingen steeg op één dag zelfs tot 800, d.w.z. op één dag f 120.ontvangst. Van dupeeren kan dus hier allerminst sprake zijn. De heer de Waal Malefijt zegt dat B. en W. hebben aangeboden aan den heer Van Maren om het contract te verbreken en hem schadeloos te stellen. Adressant wil daar echter niets van weten. j. Ingekomen is een bezwaarschrift der hoofd-agenten van politie wegens de door den heer Van Kessel in de laatste raadsvergade ring gesproken woorden. Door den Voorzitter wordt dit stuk voorgelezen. Na voorlezing vraagt de heer Van K e s- s e 1 het woord hetwelk door den Voorz. on gaarne wordt gegeven daar spreker meent dat zoo maar in 't wilde wegspreken, in 't bijzijn der pers, het publiek den indruk geeft alsof ons politiecorps niet deugt en het deugt wel, het is zelfs zeer goed. Na een opmerking dat aan de raadsleden het woord behoort te worden verleend na voorle zing van een adres verkrijgt de heer Van Kes sel het woord. De heer Van Kessel verklaart daar op dat in de notulen van 20 April iets staat vermeld dat hij zoo niet gezegd, doch zeer zeker zoo niet bedoeld heeft. Of die drie agenten niets doen dan rondloo- pen of dat zij niets doen dan controleeren is voor spreker een groot verschil en natuurlijk heeft hij het laatste bedoeld. Daar zit toch niets in wat compromitteerend is voor die hoofd agenten. De heer S c h u 1 z begrijpt niet goed waarom die hoofdagenten zich zoo veront waardigd kunnen gevoelen. Voor spreker stond het vast dat de heer Van Kessel bedoeld heeft controleeren wat trouwens wel blijkt uit de notulen van 18 Mei. Na nog eenig wikken en wegen stelt de Voorzitter voor de discussie te sluiten. De Commissie hiervoor benoemd zal dit wel verder uitzoeken. k. B. en W. refereeren zich aan het advies ten aanzien van de terreinen bij ,,'t Huis te Bloemendaal" door hen in overeenstemming met de Grondcommissie aan den Raad uitge bracht, om deze gronden voor middenstands- woningbouw te bestemmen en geven in over weging aan de vereeniging „Bloemendaal Noord" te berichten, dat de Gemeente voor arbeiderswoningbouw voorloopig slechts ter rein op Rolland beschikbaar heeft, daar Ged. Staten hunne goedkeuring nog niet gehecht hebben aan het besluit tot aankoop van grond langs den Zeeweg. De heer Noorman zegt dat de Ver eeniging dit advies betreurt en hij had gehoopt dat de Grondcommissie nog wel een ander ad vies zou hebben gegeven. Spreker zegt dat het daarom betreurd wordt omdat er nog 90 leden wachten op een woning in onze gemeente, ter wijl die menschen allen meer dan 2 jaar in onze gemeente werken. Spreker deelt verder mede dat de Vereeni ging bij particulieren heeft getracht grond te krijgen doch tevergeefs. Grond aanvragen in naburige gemeenten acht spreker zeer onge wenscht en niet in het belang van de goede naam der gemeente. De heer S c h u 1 z zegt dat bij de behan deling in de Raadscommissie aangewezen voor het onderzoek voor te bouwen middenstands woningen in Overveen het hem gebleken is dat er in onze gemeente reeds middenstands woningen voldoende zijn maar dat er arbei derswoningen te kort zijn. Meent het Dag. Be tuur en de Grondcommissie nu dat de gronden bij 't Huis te Bloemendaal bestemd moeten blijven voor middenstandswoningen, dan wil dat zeggen dat zij daar in 't geheel geen woningen wenschen. De heer De Waal Malefijt zegt dat aan de Rampenlaan grond beschikbaar is voor Bloemendaal Noord, doch daar willen de heeren niet aan. Spreker merkt verder op dat in het Tuindorp plantsoentjes vernield worden en gebouwen beschadigd waardoor de omge ving ontsierd wordt. Bovendien vindt spreker het de plaats niet om arbeiderswoningen te bouwen. De heer Noorman stelt als voorbeeld de gemeente Haarlem, aan de Kloppersingel aldaar komen toch arbeiderswoningen te staan tegenover de villa's, zijn wij hier dan 100 jaar ten achter bij Haarlem? Spreker wijst ook op de woningen van Bloe mendaal Nooi;d in Bosch en Duin. Zijn die daar misplaatst? De heer Laan protesteert tegen de woor den van den heer Schulz. De gemeente heeft gronden aan de Rampenlaan, doch de heeren wenschen dat niet. Spreker wijst bovendien op het groote verschil van den grondprijs, wel ke door 't Huis te Bloemendaal op f5.be paald zijn en die aan de Rampenlaan voor ruim f2. De heer Noorman zegt, dat dit laatste niet juist is. De prijs van den grond aan 't Huis te Bloemendaal is ook ruim f 2.per vierk. Meter. De heer Schulz wenscht er de nadruk op te leggen dat de toestand geheel anders is dan de heer Laan voorstelt. Amsterdam met zijn uitgebreid tramnet is niet te vergelijken met onze gemeente. Indertijd, toen wij over de tramplannen spraken was het ook de heer Laan die tegen deze tramplannen stemde. De Voorzitter brengt het advies van B. en W. in stemming, waarop besloten wordt met tegenstemming van de heeren Van Kessel, Noorman en Schulz om op deze terrei nen geen arbeiderswoningen te bouwen. Punt 2. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening. B. en W. stellen den Raad voor aan I. Tier- sen en N. Perquin geen ontheffing van art. lübis der Bouwverordening te verleenen ten behoeve van den bouw van een villa aan den Parkweg, daar geheel geen redên bestaat om het verzoek in te willigen. Aldus besloten. B. en W. stellen den Raad voor aan M. J. Meijer ontheffing van art. lObis der Bouwver ordening te verleenen voor verbouw van per ceel Zandvoorterweg 53, daar door dezen ver bouw het perceel verbeterd en het uiterlijk der omgeving verfraaid wordt. Aldus besloten. B. en W. stellen voor ontheffing van artt. lübis en 16 alinea 1 der Bouwverordening te verleenen aan A. de Graaf voor verbouw van perceel Bloemendaalscheweg 42. Aldus besloten. Punt 3. Benoeming leden Stembureaux. In de plaats van de heeren A. F. Bijvoet (Stemdistrict I) en E. J. Langelaan (Stemdis- trict 111), die hunne benoeming tot lid van het Stembureau niet hebben aangenomen, waren als zoodanig te benoemen: de heer S. P. Rij- nierse in Stemdistrict 1, en de heer Jhr. J. C. Mollerus in Stemdistrict III. Met algemeene stemmen worden bovenge noemde heeren gekozen. Punt 4. Aanbeveling benoeming twee leden College van Zetters (wegens uitbreiding van het zielenaantal). B. en W. stellen voor de volgende personen op de in te zenden opgave te plaatsen. Voor de eene vacature de heeren: 1. E. W. A. van Nederhasselt en 2. Ch. F. de Roo van Alderwerelt. Voor de andere vacature de heeren: 1. H. Hogenbirk en 2. W. Noorman. Aldus besloten. Punt 5. Vaststelling der Bouwverordening. De Raad gaat met de voorgestelde wijziging accoord. Punt 6. Aankoop van terrein aan den Prof. van Vlotenweg. B. en W. stellen voor van den heer J. H. Wildervanck de Blécourt aan te koopen een perceeltje grond en water gelegen aan den Prov. van Vlotenweg voor den prijs van f 1. De heer de Roo van Alderwe relt vraagt of het thans ook mogelijk is om eens onder de oogen te zien de toestand aan dien weg. De modderpoel die daar is heeft absoluut geen zin, daar het water van de wasscherij van Bijvoet wordt geloosd in het gemeente-riool. De Voorzitter belooft zijn aandacht aan deze opmerking te zullen schenken. Punt 7. Vaststelling tijdvakken, waarin landbouw verlof zal worden gegeven in ver band met de Leerplichtwet. Het volgende besluit wordt genomen: Artikel 1. Vergunningen als bovenbedoeld, ten behoeve van landbouw, tuinbouw, of veehouderij kun nen slechts worden verleend in het tijdvak van 16 Juni13 Juli van ieder jaar. Punt 8. a. Vaststelling percentage van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1922-'23. b. Bepaling aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud. B. en W. bieden den raad de volgende ver ordening aan: Verordening tot wijziging van de „Verorde ning op de heffing eener plaatselijke belasting naar het inkomen in de gemeente Bloemendaal". Artikel 1. Artikel 1, eerste zinsnede, van opgemelde verordening wordt gelezen: „Ten behoeve van deze Gemeente zal een plaastelijke belasting geheven worden na het inkomen tot een maximum van 5% van

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5