HBtGeMDUpSololnmjB Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bioemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort BBBBBBBBBfleSBE^BBBBBBBBBBBBBBB Vacantie-genoegens. Plaatselijk Nieuws. CINEMA PALACE Zijn Eed Gestand Hertogin Satanella ALEXANDRA. 16e Jaargang. ZATERDAG 15 JULI 1922. No. 28. BBH I &1LSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bioemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 22003 Abonnement: Voor een half jaar 1.75 Advertentlën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Z A TJ: RDAG 15 JUL I H ER 0 P E N D onze nieuw ingerichte Toonkamers en Kunsthandel - J. A. BOSKAMP ZONEN. OVERVEEN Meubelmakers, Stoffeerders en Behangers. Dit Nummer bestaat uit Twee Bladen Een groot mensch Is hij die de reinheid van het kindergemoed behoudt. HET WIER. Dat op de dorre steenen groeit, Zich met het zilte water voedt, Het wier dat nimmer levenszat Door alle stormen wordt gebeukt En in den ongenegen schijn Van zon op zon gelaten bloeit, O deemoed, die tot eenig loon Zich de uitverkoren blijdschap won Gods leven aan 't onvruchtbaar strand, Aan d' onvertogen zeewind, die Der boomen stam en blaren krookt, Aan 't onvermurwbare geweld Dat rug aan rug de baren stuwt Op 't vlijmscherp uitgevreten zand, Gods leven aan den blinden dood Met blooden weerglans op te doen En in den nooitverstilden nacht Der ruimte 't nietig al te zijn Dat Godes is en Gode leeft, Om op dees onherbergzame aard Het groenend wier gelijk te zijn Is de een'ge schat in 's Vaders hand Dien ik mij tot een duurzaam goed Van zijne mildheid smeek en bid. FRANK GERICKE. (Onze Eeuw). De prettigste tijd voor de schoolgaande jeugd is weer aangebroken. De pret bestaat in het vooruitzicht, dat zij een tijdje niet-school- gaande zal zijn. Voor de enkelen, die belast zijn met de droe ve gedachte, dat zij niet zijn overgegaan of een her-examen zullen moeten afleggen, ver duisteren weliswaar aan den aanvang van het schoonste der seizoenen al donkere wolken den hemel, maar zelfs deze wolken zullen op trekken, wanneer de slachtoffers gaan besef fen, wat het is zes weken aaneen vrijheid te genieten. En de gelukkigen, die de vacantie mogen aan vaarden als de rechtmatige belooning voor de behaalde overwining! Het is bijna een roes, waarin zij de eerste dagen leven; het paard, dat van dag tot dag den toom gewend is geweest, voelt zich leeg en raar, nu het den druk van den ruiter mist. Het eind-examen achter den rug! Plotseling groot-mensch mede geworden 1 Zoomaar frère compagnon met de leeraren! Het gewichtige middelpunt van beraadslagingen in de huiska mer; het adres voor gelukwenschen en geschen ken. En een tijdperk in 't-jonge leven voorgeod afgesloten; nooit meer schooljongen, nooit meer! Nu is het uitzicht duizelingwekkend; aan de overzijde van den oceaan, die de vacantie is, ligt het onbekende, onbetreden land, waaraan men eigenlijk nu op 't oogenblik nog maar lie ver niet denkt. Want de vacantie is het tijdperk der zorge loosheid. Zoo'n benijdenswaardig tijdperk komt eigenlijk iedereen toe. En steeds meerdere groepen genieten in de volheid van den zo mer dan ook een paar weken, desnoods een paar dagen van dit heerlijk nietsdoen. Nietsdoen? Maar zei Cicero niet, de beroem de Romeinsche rechtsgeleerde en wijsgeer, dat hij nimmer meer te doen had dan juist in zijn vacantie? Neen, niet voor nietsdoen is de va cantie; juist voor veel doen. Wat een lange lijst van plannen hebben onze jongelui opgemaakt! Hoe zullen ze al hun voor nemen in zóó korten tijd volvoeren. Voor deze overmaat van genoegens schiet de zomer te kort. De ouders trekken een bedenkelijk gezicht. Want vacantie kost geld, en waar zal men in deze malaise het geld voor vacantie-genoegens vandaan halen? Het is nu de tijd van versobe ring en van bezuiniging en geen vacantie onder breekt het dagelijks overleg om het budget sluitend te houden. Geen nood! voor waar genot is geld geen vereischte. De echte genoegens zijn voor geld niet te koop en wie de levenskunst verstaat, kan ook op een koopje pret maken. Misschien heeft deze noodzaak tot bezuiniging ten slotte nog wel haar goede zijde. Toen in den pruikentijd de paalworm in 't land kwam, zagen de zedemeesters daarin een straf voor den overdaad, waaraan het door liandelswelslagen weelderig geworden Holland zich had schuldig gemaakt. Ook zonder zede- meester te zijn, kan men erkennen dat de jeugd van lieverlede wel een klein beetje verwend is geraakt. En al is nu de oorlog en de daaruit voortgesproten malaise geen straf voor de zonde, laten wij, nu we eenmaal in de nood zakelijkheid verkeeren om te bezuinigen, deze gelegenheid aangrijpen als een prikkel tot sober vermaak. Sober vermaak vergt meer van den mensch dan duur speelgoed. Zich met weinig kosten vroolijk maken kunnen slechts menschen die over geest en oorspronkelijkheid beschikken, die in zichzelf een ruime voorraad levenslust en een flinke dosis vernuft bezitten. Wie op goedkoope genoegens is aangewezen, is ver plicht van zichzelf een uitvinder en een ontdek ker te maken. Hij moet de ontginner zijn van dat onbegrensde terrein, dat ook voor den allerarmste ter beschikking staat; de gouden zonneschijn en de azuren hemelkoepel en de weiden en bosschen en duinen met hun onuit- puttelijken rijkdom aan schoone en vermakelij ke verrassingen. Voor hem blijft de stad met de straten vol menschen, en ieder mensch is op zichzelf een heele vacantie waard. Toen de dichter Heine eens over straat liep, voelde hij zich plotseling oneindig rijk, schoon hij geen dubbeltje op zak had. Al die menschen, die hij tegenkwam, met hun gezichten en gebaren, met hun geschiedenissen en geheimen, waren de zijne, om over te mij meren en te droomen! Om zóó op een koopje te genieten, moet men een dichter zijn. Kostelooze vacantie-genoegens biedt de om gang met vrienden; biedt het huiselijk verkeer. Wie de eenzaamheid heeft gekend, weet, welk een genot het is, met een medemensch gemeen schappelijk te genieten van dezelfde kleinig heden. Kameraadschap maakt de onbelangrijk ste dingen, die men op zijn levensweg ontmoet, belangrijk. Wie kameraadschap heeft in de vacantie, is rijk gebleven, ook al heeft hij geen geld voor een buitenlandsche reis. Laten we, nu de vacantie begint, eens over lezen wat die uitnemende volksopvoeder A. H. Gerhard onlangs schreef in zijn orgaan „Op voeding en Moraal". „Het is verbazingwek kend", aldus deze zedemeester in den goeden zin des woords, wat het gros onzer jonge mannen en vrouwen, zoowel arbeiders als zoogenoemd hoogere standen, tegenwoordig voor hun levensgeluk onmisbaar vinden. Veel werkelijk goeds ontberen ze inderdaad, doch wordt nog niet als gemis gevoeld, terwijl zeer veel geld en levenskracht wordt verkwist aan minderwaardig gedoe. Ziet, in dien zin beschouw ik „versobering" als een eisch van groot belang en het voorbeeld behoort uit te gaan van hen, die voldoende sociaal gevoelen om te beseffen, dat eigen weelderigheid, al bezit men er de middelen toe, altijd schadelijk werkt op anderen. Doch hoofdzaak is, dat men de innerlijke voosheid leert verstaan van allerlei genoegens, die nagejaagd worden. Natuurlijk is niet be doeld, dat de mensch geen behoefte zou hebben aan jok en spel, aan vroolijkheid en ontspan ning, dat slechts „werken" nuttig voor hem zou zijn. Maar herberg en kaarten, drank en cigaret, opschik en duur sieraad, doen niets aan ons geluk. Het spel en leven in de vrije natuur, gezonde lichaamsoefening, goede lectuur, musea en het goede tooneel of bioscoop kun nen ons leven rijk maken bij sobere middelen. En zoo zijn we weer op het terrein der opvoe ding; want hoe men 't ook wende, het gebruik dat de volwassene van zijn leven maakt, hangt voor een goed deel van de gewoonte af, die hij in zijn jeugd verwierf. Hoe hard het schijn baar klinke, het is toch een goede raad aan ouders: leer uw kind ontberen wat niet strikt noodig is. Leer hem vooral te kunnen aanzien, dat anderen hebben wat hij zelf niet heeft en dat is alleen mogelijk, wanneer hij leert inzien hoevele bronnen van waarachtig genoegen voor ieder zonder geld beschikbaar zijn, die ze weet te vinden. Wie zóó geleerd heeft te woe keren met het goede dat binnen zijn bereik is, zal met juister kennis en vuriger ijver gaan strijden voor de verwerving van veel waar achtig goeds, dat nog verre ligt. Bedenk dus dat „versobering" goed opgevat in geen enkel opzicht „verarming" beteekent". En na mijn instemming te hebben betuigd met deze behartenswaardige woorden, wensch ik alle groote en kleine kinderen een prettige vacantie! C. BLOEMENDAAL. Ruim een maand lang zijn het Bloemendaal- sche strand en de Zeeweg bijna niet bezocht geweest. Het slechte wer was hiervan de oor zaak. Laten we hopen, dat een groot aantal zomersche dagen de neringdoenden aldaar nog in staat zullen stellen de geleden schade nog een weinig in te halen. Eenigen tijd geleden werden in een aantal villa's alhier diefstallen gepleegd, meestal van zilveren voorwerpen. De dief sloop op klaar lichten dag als er niemand in het woonvertrek was, de serre binnen en nam alles mee wat hij maar krijgen kon. In hoofdzaak had hij het gemunt op zilveren vorken. Lepels, theelepeltjes enz. De politie vermoedde wie de dader was, kon hem echter niet te pakken krijgen. Na Bioemendaal kwam Heemstede aan de beurt, waar de brutale indringer er op dezelfde manier te werk ging. Op een van zijn tochten had hij een ontmoeting met een dienstbode, die toe vallig in de kamer kwam. Deze had den dief goed opgenomen en toen ze een paar dagen later op het politiebureau ontboden werd, her kende ze de persoon, die zij voor het buffet gezien had en bezig was een lade leeg te halen. De politie te Bioemendaal werd met de aan houding in kennis gesteld en spoedig bleek het, dat het dezelfde persoon was, die hier de villa's bezocht en op zoo'n brutale manier te werk ging. De man zonder vrees zit thans achter de tralies. Maandag had in het gebouw der Bloemen- daalsche Schoolvereeniging de jaarlijksche ten- GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM TELEFOON 671 Van Vrijdag 14 t/m Maandag 17 Juli Wij stellen een buitengewoon afwisselend programma samen. TWEE HPOFDNUMMERS: Vermakelijke comedie in 4 acten met OSS1 OSWALDA in de hoofdrol. Groot Wild-West Show. In de hoofdrol de onverbeterlijke EDDIE POLO. Van Dinsdag 18 t/m Donderdag 20 Juli Op algemeen verzoek: Groot monumentaal filmspel in 6 acten. In de hoofdrol LUCY DORA1NE. Boeiend verhaal. Schitterende enscenee- ring. Enorme massa-regie. VERWACHT toonstelling plaats van voorwerpen, op de hand werk, teeken- en fröbelcursussen gemaakt door leerlingen dier school. Ook dit jaar is weder hard gewerkt, blijkens het groote aantal voor werpen, in het gymnastieklokaal tentoongesteld. Onder het vele, vervaardigd uit klei, hout, papier en karton, bevonden zich een paar auto's, zeer eenvoudig gemaakt, die door trap- beweging voortbewogen konden worden. De kleintjes van de 1ste en 2de klassen hadden zoowaar op allerleukste wijze uit klei een geheel strand in elkaar weten te flansen. Op kunstige wijze waren vruchten nagemaakt in karton. Ook bij de handwerken was heel veel moois. Was er veel te zien, er was ook gele genheid om te luisteren naar een kinderkoortje dat onder leiding van mej. E. Wille op •voor treffelijke wijze eenige liederen en voordrach ten zong. Helder en frisch klonken de stemme tjes door het lokaal. Het koortje werd begeleid op de piano door mej. M. Dinger. Aan het einde ontving mej. Wille, zangleerares aan deze school, welverdiend eenige bloemstukken, die haar onder een luid applaus werden overhan digd. De belangstelling voor deze tentoonstel ling was weder enorm. Zondag j.l. had in Hotel Duin en Daal een propagandawedstriid op degen plaats van de Haarlemsche Schcrmclub, die kort geleden is opgericht. Over het algemeen werd goed ge schermd en toen de wedstrijd chn ongeveer 4 uur geëindigd was, was de uitslag als volgt: le prijs de heer F. Knoops (Zaal Brassini Haar lem) 2e prijs de heer Brouwer, 3e prijs de heer Gréve (beiden uit Amsterdam Zaal Aerts). De 4c prijs werd gewonnen door den heer de Jong (Zaal Giandomenici Amsterdam). Alvorens de voorzitter der H. S. C. er toe overging de prijzen uit te reiken, werden de heeren Brou wer en Laan, beiden bekende schermliefheb- bers, die ook voor de H. S. C. veel gedaan hebben met een hartelijk woord door hem toe gesproken. Aan het einde zijner rede overhan digde de voorzitter aan deze heeren, uit naam van de H. S. C. een degen. Deze eerste wed strijd is voor den heer Brassini wel een succes geweest, daar zijn leerling, de heer F. Knoops met den len prijs uit het strijdperk trad. Het publiek was gering in aantal. Zeker heeft het weêr hieraan de schuld. Moge de belangstel ling voor de tweede wedstrijd grooter zijn. Het is van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Haarlem, een pracht-idee geweest, om op het Kopje alhier een dagher stellingsoord voor kinderen op te richten. De zwakke kinderen, die dagelijks van Haarlem per auto naar het herstellingsoord worden ge reden en aldaar den geheelen dag vertoeven genietende van bosch- en zeelucht, gaan met den dag vooruit. Vele bleeke gezichtjes krij-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 1