Gemeentebestuur. het boek Prediker weliswaar om zijn trooste loos pessimisme te kort schiet, maar dat het om zijn onverbloemde oprechtheid waardeerins verdient. Hetzelfde zou men ook van Barbusse's boeken kunnen zeggen. Wij lezen niet graag zulke sombere lectuur. Maar is de angst voor den Prediker en voor Barbusse misschien geen angst voor de eigen stein in ons, wier fluisterend: „IJdelheid der IJdelheden!" wij zoo graag door roezemoes van arbeid en afleiding onderdrukken? Merkwaardig toch, deze gelijkenis tusschen den aller-modernste en het antieke, klassieke boek der eeuwen. Is Prediker modern of is Barbusse antiek? De tegenstelling is valsch. Hun gemeenschap bewijst het algemeen-men- schelijke, dat zichzelf gelijk blijft; steeds im mers heeft de menschenziel gewoond en steeds zal zij blijven wone onder de schaduw van den alles overheerschenden Dood. Moeten wij, gelijk de oude rabbijnen wel hebben' beproefd, Prediker uit den Bijbel schrappen en gelijk de moderne censuur heeft gewild, Barbusse verbieden? Wij zouden het levenslied verminken, zoo wij er de mineur aan ontnamen. Naast Prediker staat het Hoog lied en naast Barbusse Pallieter. Veelzijdig is het leven, veelzijdig zijn de stemmingen der ziel; moet dan ook niet de weerklank van ziel en leven, moet dan ook niet de lectuur veel zijdig zijn? C. Donderdagmiddag kwam de Raad onzer ge meente op het gewone uur in openbare zitting bijeen. Voorzitter de heer A. J. de Waal Malefijt, wethouder. Afwezig Jhr. A. Bas Backer, Burgemeester wegens ongesteldheid, de heeren Tedipg van Berkhout, Hogenbirk en Bispinck met kennis, geving. PUNT 1. Ingekomen stukken. 1. Bericht van Qed. Staten dat zij de be slissing op het besluit inzake overname van wegen van de St. Thomas a Villa Nova Stich ting hebben verdaagd. 2. Accountantsrapport over het le kwartaal 1922 omtrent de woningbouwvereenigingen. 3. Voorstel van B. en W. om ten behoeve van de strandexploitatie een oxigeniumapparaat aan te schaffen, waarvan de kosten ongeveer f 125.— zullen bedragen. Goedgekeurd. 4. B. en W. stellen voor van 1 Augustus 1922 af perceel Zijlweg no. 1 gedurende een half jaar weder aan J. A. de Haas te verhuren. Goedgekeurd. 5. Adres Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst om de samenstelling der Com missie van Overleg te wijzigen. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Op advies der Commissie van bijstand in liet beheer der Gemeentelijke Waterleiding stellen B. en W. voor hen te machtigen tot het sluiten van een contract tot stroomlevering op de door het Prov. Elec. Bedrijf van Noord holland voorgestelde basis. (ioedgekeurd. 7. Onder overlegging van het rapport van den architect geven B. en W. in overweging den post „Onderhoud plantsoenen" met f 5000.— te verhoogen. De Voorzitter ligt dit punt uitvoe rig toe. De heer Laan zegt dat het hem ver schrikkelijk tegenvalt. Wat de plantsoenen be treft meent spr. dat deze niet zoo noodzakelijk zijn als in een stad. De heeren Schulz en Noorman zijn het niet met den heer Laan eens. Zij meenen dat het geen goede gemeentepolitiek is om onze plantsoenen te laten verwaarloozen. De heer Laan verklaart het volmaakt eens te zijn met de heeren Noorman en Schulz dat mooie plantsoentjes mooier zijn dan lee- lijke plantsoentjes doch wij moeten nu een maal gaan bezuinigen, nu wil de een hier niet 'op bezuinigen een ander wil daar niet op be zuinigen terwijl wij, dit voelen we toch allen, bezuinigen moeten. De Voorzitter zegt dat het wel mogelijk is om te bezuinigen, doch dan moeten de losse werklieden ten getale van 7 worden ontslagen. Spreker ontraadt dit echter ten sterkste. De meening van den Raad is dat de gevraag de f 5000.toegestaan moeten worden, mits de zuinigheid betracht worde en dit bedrag niet wordt overschreden. 8. Balans en winst- en verliesrekening over 1921 van het Levensmiddelenbedrijf-notificatie. Voor kennisgeving aangenomen. 9. Verzoek om subsidie voor de politie school van den Ned. R.C. Politiebond „St. Michaël". De Voorzitter stelt voor dit ver zoek af te wijzen daar straks weer andere bonden verrijzen en ook om subsidie komen vragen. De heer Noorman is het daarmee eens docli hoopt dat bij de eerstvolgende begroo ting ook de post subsidie aan de politieschool te Hilversum zal worden geschrapt. Gelijke monniken, gelijke kappen. Voor kennisgeving aangenomen. 10. B. en W. deelen den Raad mede dat de verbouwing van de woning van Zwiersen f 948.zal kosten, indien de achtergevel wordt opgetrokken en stellen voor deze aange legenheid te behandelen bij de begrooting voor 1923. De lieer Van Kessel betreurt het dat op een reeds genomen besluit wordt terug gekomen. Bovendien vindt spreker liet onbillijk dat bij eene verbouwing wel rente moet wor den betaald en bij een andere verbouwing niet. De heer Noorman zegt dat reeds besloten is en ook door den heer Zwiersen is toegestemd om de huur zoodanig te verhoogen als de kosten van verbouwing met zich brengt. De heer Van Neder hasselt zegt dat de agent Smits in Aerdenhout een nog grooter gezin heeft als de agent Zwiersen. Willen we dus gelijke monniken, gelijke kap pen als ons beginsel aannemen dan komt die agent zeer zeker ook in aanmerking voor een verbetering aan zijn woning. De heer Noorman vindt dit geen mo tief om de verbouwing van Zwiersen niet uit te voeren. Besloten wordt met de verbouwing niet te wachten doch deze thans te doen geschieden. 11. B. en W. stellen voor niet over te gaan tot het aanbrengen van een electrisclie klok aan het wachtlokaal van de E.S.M. aan de Korte Kleverlaan, mede met het oog op de daaruit te ontstane verwarring bij verschil van tijdaanwijzing met de klok dier maatschappij aldaar. Goedgekeurd. 12. Verzoek aanplakker der gemeente Bloe- mendaal om zijn salaris te verhoogen. B. en W. stellen voor dit verzoek niet eer der te behandelen dan bij de begrooting voor 1923. Goedgekeurd. 13. Verzoek H. de Vries om bijslag op zijn pensioen. B. en W. stellen den Raad voor bijgaand adres aan te houden, totdat het pensioen van De Vries zal zijn geregeld. Goedgekeurd. 14. Goedkeuring wegenplan tusschen Kin- heimweg en park Hartelust. Na een uitvoerige bespreking wordt dit we genplan, nadat eenige wijzigingen zijn aange bracht, in beginsel aangenomen. 15. Rapport der Commissie van Onderzoek inzake de politieaangelegenheden. De Voorzitter vraagt of voorle zing nog noodig is, daar alle leden er toch kennis van zullen hebben genomen. De heer Noorman vindt voorlezing van het rapport onnoodig, doch wijst er op dat de publiceering zeer ontijdig is geschied. De heer Van Kessel vraagt ot hij op dit rapport aanmerkingen mag maken ja. of neen. De Voorzitter kan dit niet toestaan. De heer Van Kessel zegt dan, waar hij rechteloos staat, op andere wijze recht te zullen zoeken. De heer v. Nederhasselt meent dat de heer v. Kessel op de notulen zeker verbeteringen of veranderingen mag doen aan brengen. De heer Schulz meent te moeten constateeren dat de heer v. Kessel niet de g-e-< legenheid heeft gehad correctie te maken op het rapport voordat het publiek domein is ge worden. De heer Laan meent dat de fout is gemaakt dat aan den lieer v. Kessel geen inza ge is gegeven van het thans publiek gemaakte rapport. De heer De Roo v. Alderwe- r e 1 t erkent volmondig dat deze fout is gemaakt dat aan den heer v. Kessel geen gelegenheid is gegeven zijn bemerkingen te doen hooren. De Voorzitter leest thans de con clusies van de notulen voor: Burgemeester en Wethouders (de heeren Jhr. A. Bas Backer, A. J. de Waal Malefijt en E. W. A. van Nederhasselt) en de Raadsleden (de heeren C F. de Roo van Alderwerelt en W. Noorman), tezamen vormende eene door den Raad ingestelde commissie van Onderzoek inzake politie-aangelegenheden ter vergade ring bijeen op Vrijdag 23 Juni 1922; gehoord den heer J. G. van Kessel, raads lid, en den Commissaris van politie (den heer Hiemstra), ter zake van de door den heer Van Kessel gemaakte aanmerkingen in de raadsver gaderingen van 20 April en 18 Mei j.l. omtrent minder gewenschte toestanden bij de politie; Zijn tot de volgende conclusies gekomen: 1. dat ten opzichte van het overcompleet zijn van 3 a 4 agenten niets is aangetoond; de lieer Van Kessel heeft blijkbaar gedoeld op 3 agenten, die reserve-dienst vervullen; 2. dat ten opzichte van de bewering, dat de hoofdagenten geen nachtdienst doen, de heer Van Kessel in gebreke is gebleven voor deze beschuldiging eenig bewijs aan te voeren; 3. dat ten opzichte van de bewering, dat de agent van politie Wierts uit Leiden zou zijn aangesteld, niettegenstaande hij aldaar wegens gezondheidsredenen geen nachtdienst mocht doen, niets is gebleken hebbende de heer Van Kessel toegegeven te dien aanzien ver keerd te zijn ingelicht. De Voorzitter zegt dat wanneer deze zaak in zijn geheel in den raad zal moe ten worden besproken, de geheele raad dan beter de commissie had kunnen zijn. Dr. Bornwater zegt dat ook z.i. de fout is gemaakt Van Kessel geen gelegenheid te zijn gegeven zijn bemerkingen op de notu len en conclusies te laten hooren. De heer Laan vreest dat het een eindelooze discussie zal worden. Hij zou willen voorstel len dat alsnog aan den heer Van Kessel gele genheid zal worden gegeven om in de commis sie datgene te moeten zeggen wat hij meent te moeten aanvoeren tegen rapport en con clusie. Ook de heer Noorman kan zich met deze zienswijze vereenigen. De heer Van Kessel meent dat het daarvoor te laat is geworden, want nu het rapport publiek domein is geworden heeft het publiek haar oordeel reeds gevormd. Daar komt nog bij dat men te maken heeft met een voorzitter die als hoofd der politie biet onpartijdig is zooals terecht door Bloe- mendaalsch Weekblad is opgemerkt. Besloten wordt alsnog aan den lieer Van Kessel gelegenheid te geven in de Commissie zijn op- en aanmerkingen te doen aanbrengen, opdat de gemaakte fout zooveel mogelijk her steld worde. De heer Schulz heeft wel zooveel vertrouwen in de pers dat als straks de iieer Van Kessel zijn bemerkingen heeft gemaakt zij dan zeer zeker deze bemerkingen zal publi- ceeren. 1b. De lager Onderwijswet schrijft voor, dat de gemeente aan de bijzondere scholen ver goedt de jaarwedde van evenveel onderwij zers als aan de Openbare scholen zijn verbon den boven het aantal, waarvoor door het Rijk vergoeding wordt verleend. In verband hiermede, is op de hierbijgaande verzoeken gunstig te beschikken om de vergoe ding te bepalen op; a. voor de R.K. Meisjesschool te Overveen f350.—; b. voor de Chr. School voor M.U.L.O. f 2301.661/2. Goedgekeurd. 17. Naar aanleiding van het adres van den steenkolenhandelaar A. de Graaf deelen B. en W. het volgende mede: Na nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat de fa. Krul 115 H.L. Hollandsche anthraciet geleverd heeft inplaats van Belgische, zooals de voorwaarde van het bestek luidde. Blijkens een in opdracht van B. en W. door een deskundige uitgebracht rapport is de ge meente door deze levering niet benadeeld. Nochthans is aan de fa. Krul een boete opge legd van f 100.(op straffe van uitsluiting gedurende vier jaren van leverantiën aan de Gemeente), daar hij buiten goedkeuring en voor kennis van het Dag. Bestuur de bepalin gen van het bestek niet heeft nageleefd. De heeren v. Kessel, Schulz, Born water, B ij voet, Noorman, Laan en de Roo van Alderwerelt dienen bij wijze van bezuinigingsmaatregel het volgende voorstel in: Waar, naar wij vernemen de agenten van poli tie Nieuwenhuis, de Vries en Sikkes binenkort den dienst verlaten voor deze personen geen nieuwe funtionarissen meer aan te stellen, maar den dienst zoodanig om te werken en te beper ken dat met het overblijvende personeel kan worden volstaan. De Voorzitter belooft er direct kennis van te zullen geven aan het hoofd der ■politie. De heer Noorman wenscht thans reeds vastgesteld te zien dat niet wordt overgegaan tot aanstelling van nieuwe agenten. De Voorzitter belooft ook deze boodschap te zullen overbrengen. PUNT 2. Ontheffing bepalingen der Bouw verordening. B. en W. stellen voor aan J. H. A. Kruimel Ontheffing van art. lObis der Bouwverorde ning te verleenen voor tijdelijke plaatsing van een houten schuurtje, aan den Noorder Stati onsweg. B. en W. stellen voor dispensatie van ar tikel lübis der Bouwverordening te verleenen aan H. de Vries voor bouw van een houten atelier bij perceel Oosterlaan No. 2. B. en W. stellen den Raad voor aan Mevr. Zimmerman-van Dusseldorp dispensatie van art. lObis der Bouwverordening te verleenen voor bouw van een villa aan den Westerlaan. mits de afstand tot de grens aan de noordzijde wordt gebracht op 9.25 M. B. en W. stellen den Raad voor aan de N.V. Maatschappij tot Expoitatie van Onroe rende goederen „3de Boerhaavekwartier" te Amsterdam ontheffing te verleenen van art. lObis der Bouwverordening voor den bouw van een dubbel landhuis op een terrein gelegen aan de Pentislaan te Bentveld. Allen goedgekeurd. B. en W. stellen voor geen verandering te brengen in het raadsbesluit van 18 Mei 1922, waarbij aan A. M. Joustra dispensatie van art. 11 der Bouwverordening werd geweigerd voor bouw van een winkelhuis c. a. aan de Korte Kleverlaan en den Verbindingsweg daar geen vrije ruimte achter het te stichten gebouw is en met voordracht van dat deel van de Korte Kleverlaan geen achtergevelrooilijn werd vast gesteld. De heer De Roo v. Alderwe relt vraagt of er geen oplossing te vinden is om aan dit verzoek toestemming te geven. Wat niet kan, kan niet, zegt spreker doch er zal toch wel een mouw aan gepast kunnen worden. Bebouwing van dat punt zou zeker bijdragen tot verfraaiing van dat gedeelte. De Voorzitter deelt mede dat de Inspecteur van Volksgezondheid bericht heeft gezonden dat in geen geval toestemming kan worden verleend. De aanvragers zullen echter, als dit wordt geweigerd vanzelf met een nieuw plan aanko men. PUNT 3. Verlcening eervol ontslag aan mej. T. Zwiers als onderwijzeres aan de Openbare Lagere school te Bloemendaal. B. en W. stellen voor het door mej. Zweers gevraagd ontslag als onderwijzeres aan de Openbare Lagere school te Bloemendaal te verleenen met ingang van een door hen te be palen datum. De heer Noorman is niet tegen dit ontslag doch vraagt of de onderwijzeres welke thans overcompleet is in Vogelenzang overge plaatst kan worden naar Bloemendaal. De Voorzitter: er wordt aan gewerkt. PUNT 4. Opgave van 2 dubbeltallen voor benoeming 2 leden voor het College van Zet ters. De volgende dubbeltallen werden opge maakt voor het college van Zetters; 1. A. J. de Waal Malefijt; 2. S. P. Rij- nierse. I. P. Verdegaal; 2. G. Meijer. PUNT 5. Wijziging verordening op het Ver volgonderwijs. B. en W. stellijn voor de verordening op het vervolgonderwijs te wijzigen als verlangd door •Ged. Staten, kenbaar gemaakt bij hun schrij ven d.d. 28 December 1921. Goedgekeurd. PUNT 6. Aankoop sloot achter „St. Bene- dictus". B. en W. stellen voor in te gaan op het aanbod van den heer Hymans en dus in te willigen het verzoek van de woningbouwver- eeniging ,St. Benedictus" om n.l. de sloot achter den Alberdingk Thijmweg voor f 1500.— van eerstgenoemde te koopen en de erfpachts canon met f 98.per jaar te verhoogen, zoo dat de rente van gemelde f 1500.door de vereeniging betaald wordt, terwijl deze tevens op zich neemt de sloot te dempen. Zoodoende wordt tevens tegemoet gekomen aan liet ver zoek der Gezondheidscommissie. Goedgekeurd. PUNT 7. Wijziging stemlokalen. Bij de laatst gehouden stemming voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal is gebleken dat voor de wijken Bloemendaal en Overveen een ver meerdering van het aantal stemdistricten een dringende eisch is. B. en W. stellen den Raad thans voor van de genoemde stemdistricten vijf stemdistric ten te maken en bieden den Raad daartoe een concept-verordening aan. Goedgekeurd. PUNT 8. Wijziging verordening op het Noordzeestrand. Blijkens bekomen inlichtingen zullen door den heer Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kantongerechten te Haarlem eventueele overtredingen van liet bepaalde bij artikel 2 der Verordening op het Noordzeestrand niet worden vervolgd daar de bevoegdheid tot het vaststellen van strafverordeningen der Ge meentebesturen zich niet zou uitstrekken tot de zee. Derhalve wordt voorgesteld artikel 2 dier verordening eenigszins te wijzigen. Goedgekeurd. PUNT 9. Verleenen van machtiging tot aan koop van het schoolgebouw der Bloemendaal- sche Schoolvereeniging. De Voorzitter deelt mede dat ge noemd schoolgebouw door 3 schatters is ge schat op f75.000.De Directie van deze Ven nootschap wenscht echter genoemd gebouw niet af te staan voor dat bedrag en wenscht de koopsom bepaald te zien op f 90.000. De heer Laan houdt een pleidooi vóór aankoop van dit schoolgebouw, wat door den lieer de Roo van Alderwerelt wordt onder steund. Verschillende raadsleden verklaren er zich echter tegen en zien de voordeelen er niet van im om een hooger bedrag te geven dan door de schatters is aangegeven. De Voorzitter stelt voor de dis cussies te sluiten en brengt daarop liet volgen de voorstel in stemming om: behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noordholland van de Naamlooze Vennootschap „Bloemendaalsche Schoolver eeniging" te Bloemendaal voor den som van vijf en zeventig duizend gulden (zegge f 75.000.aan te koopen het aan die Naam looze Vennootschap in eigendom toebehooren- de schoolgebouw met terrein jizeren afschei ding, rijwielbergplaats, verwarming en meubi leering, gelegen aan den Lage Duin en Daal- scheweg nabij het Bloemendaalsche Bosch, onder nader door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden en bepalingen, met dien verstande echter, dat de koop wordt ge acht te zijn gesloten met ingang van 1 Januari 1922. Met de stem van den heer Laan tegen wordt het voorstel aangenomen. PUNT 10. Aanvulling verordening op de heffing van begrafënisrechten. Wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Rondvraag. De heer De Roo van Alder werelt vraagt of er geen mogelijkheid bestaat dat de zandheuvels welke het looppad op den nieuwen zeeweg zoo goed als onbe gaanbaar maken, worden weggenomen door menschen die zand noodig hebben. Zonder kosten worden deze voetpaden dan begaan baar. De Voorzitter zegt dat wij dan over 20 jaar nog niet van die heuvels verlost zouden zijn. De heer Van Kessel vestigt de aandacht op den onhoudbaren toestand in den Aerdenhout. Alles zit in en onder de teer. Als men ziet de ontzettende hoeveelheden teer welke daar worden verwerkt, dan vraagt men zich af hoe komt men uit die teer. Spreker zou wenschen dat die beteering met meer be leid geschiedde. De Voorzitter zegt dat de vele regens de oorzaak zijn dat het teeren niet naar wensch gaat. Daar is nu eenmaal niets aan te doen. Straks als het zonnetje weer gaat schijnen dan zullen alle bewoners ons dank baar zijn voor deze beteering. De rondvraag is hiermede ten einde waarop de openbare vergadering wordt geschorst. Na heropening werd door den heer Noor man voorgesteld: De Raad besluit dat het politiecorps voor- ioopig zal bestaan uit: 1 Commissaris, 4 hoofdagenten en 27 agen ten, ingaande i Augustus e.k. en dat de desbe treffende posten op de begrooting in verhou ding zullen worden teruggebracht. Na een uitvoerige discussie wordt het voor stel aangenomen met de stemmen van Dr. Bornwater Bijvoet, Schulz, Noorman, Van Kessel en Verdegaal voor en die van de hee ren De Waal Malefijt, Van Nederhasselt en De Roo van Alderwerelt tegen. Hierna sluiting.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2