C. Fris Jr. J. G. W. v.d. POL Jr. (voorheen Bern. J. FAASE) Timmerman - Wagenmaker Het adres voor burgertimmerwerk Bloemend, weg, SANTPOORT (Station) Timmerman VICT0RIA WATER „BRONSTEE" VOORTZETTING DER OPRUIMING! Buitengewone voordeelige aanbieding in Zijden Blouses, Jumpers en Wollen en Zijden Mantels. Overige artikelen beduidend verlaagd in prijs. MAISON HETTY, Groote Houtstraat 126, Telef. 1760, HAARLEM. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: W. Oosterhof, Alb. Thijmweg 31 Bloemendaal, een vulpenhouder en een potlood Postkantoor, Bloemendaal, een rol wit papier G. van Buren, Bosch en Duin laan 28 Bloemendaal, een paar handschoenen A. Pouwer, Lage Duin en Daalscheweg 1 Bloe mendaal, een kinderportemonnaie F. van Alphen, Reitzstraat 68 Schoten, een vulpotlood C. Bakker, Zanderijvaart 1 Overveen, een portemonnaie C. Lelyveld, Molensteeg 25 Haarlem, een lorgnet in etui Lindeman, Schermerstraat 20r Haarlem, een rozenkrans Schooten, caié „Roozendaal" te Overveen, een sleutel Hubers, Cronjéstraat 138 Schoten, een grijs jasje aan het bureau van politie Aerdenhout, een paar kwitanties en een lijst aan het bureau van politie te Overveen, een gymnastiekschoen, een rozenkrans, een kwitan tie en een ring met sleutels. Komen aanloopen bij: J. A. Krijnders, Kas tanjestraat 4 Schoten, een gestroomde herders hond. BURGERLIJKE STAND. Van 11 tot en met 17 Augustus. Geboren: z. van M. Wilson en A. van Gas tele z. van F. H. J. Ludwig en M. "J. G. Roozekrans d. en z. van H. Th. van der Klugt en S. van Amersfoort. Overleden: J. Troost, 44 j. M. Overzeijl, 89 j. P. Warmerdam, 77 j. Overleden in het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort: C. J. Boos, 30 j. C. Huilinga, 72 j. C. B. Klinkmeijer, 85 j. De Zomerzorgerlaan is thans voor het ver keer afgesloten, omdat men druk bezig is de weg te beharden en te teeren. Zooals men weet, wordt het plaveisel precies eender als dat van de Nieuwe Zeeweg. OVERVEEN. 4 September a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer J. Schreur als arbeider-rangeerder aan liet station alhier in dienst trad. Deze dag zal voor „onze Jan" zeer zeker een feestdag zijn. Na !25-jarige plichtsbetrachting heeft hij dit wel verdiend. Dinsdagmiddag reed een vrachtauto van de Fa. Ruyter te Amsterdam op den Nieuwe Zee weg. De vrachtwagen, die beladen was met in boedel, kwain uit Zandvoort. Halverwege bo- vengenoemden weg vloog de wagen eensklaps in brand tot groote schrik van enkele per sonen, die er op zaten en zoo spoedig mogelijk de wagen verlieten. De vlammen hadden spoe dig het houtwerk en den inboedel aangetast en in korten tijd stond alles in lichte laaie. Aan blusschen viel niet te denken, daar men geen water bij de hand had. Toen het vuur zijn prooi had verslonden, was er nog alleen maar een ijzeren onderstel te zien. Naar men ons mededeelt, moet de brand veroorzaakt zijn, doordat de carburateur is gaan lekken. Dinsdagavond j.I. heeft er op den Nieuwe Zeeweg een wedloop plaats gehad tusschen de heeren J. Neeskens, lid van de Gymnastiek- en Schermvereeniging D.O.S. te Heemstede, en A. Alleman, lid van de voetbalvereeniging „De Zwaluwen". Ook de heer P. van Hooydink, eveneens lid van de voetbalvereeniging „De Zwaluwen" nam aan deze wedloop deel, echter buiten mededinging. Er moest geloopen wor den 9 K. M. (heen en terug over den Nieuwe Zeeweg.) De uitslag van de wedloop was als volgt: J. Neeskens 9 K.M. in 30 min. en 10 sec. A. Alleman in 34 min. en 45 sec. en H. Hooy dink in 34 min. en 11 sec. Neeskens was dus no. 1 en heeft zich kranig gehoudten. Ook de anderen hebben, niettegenstaande het drukke verkeer, waarvan de loopers zeer veel last ondervonden, goed geloopen .De jury, die zich voor dezen wedloop had gevormd, heeft zich uitstekend van haar taak gekweten. In het huis, waar eenigen tijd geleden de Fa. Boskamp Zn. hun zaak tijdelijk hadden ondergebracht, zal een filiaal van de Hanzebank te Haarlem worden gevestigd. SANTPOORT. Het tot voor kort opgerichte Symphonieor- kest „Caecilia" breidt zich gestadig uit. Thans zijn reeds 18 instrumenten bezet. De repetitiën worden goed bezocht. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zal het orkest op 5 Septem ber a.s. het eerste officieele concert geven voor leden en donateurs. Het van ouds bekende ringrijden, zal, be houdens goedkeuring van Burgemeester en Wet houders der gemeente Velsen dit jaar wederom herhaald worden en wel op 13 September a.s. De ringpaal komt te staan aan de Rijksstraat weg, tegenover Hotel „De Weijman", terwijl de rit gaat, om de stallen, langs molen en villa „Schoonoord". ris: de dames Wiibbe, secretaresse en v. d. Ham-de Kruijff, commissarisse. Nieuwe leden oi donateurs kunnen zich vervoegen bij ieder der genoemde dames of heeren. Duivensport. Hoewel het weer j.I. Zondag zeer slecht was, is toch door „De Stormvogels" gevlogen. Hoewel de vlucht niet zoo voorspoe dig was als de vorige Zondagen, was er toch geen reden tot klagen. De route was: Schie damSantpoort. Eerstaankomende was N. Ko ning, 2e Th. Kok. Woensdagmorgen, bij prachtig zomerweer, verzamelden zich de kinderen van de ver- eeniging „Kindergenot", om met hun geleiders en geleidsters hun jaarlijksch uitstapje te ma ken. Na een morgenwandeling kwamen ze te Velsen aan, waar een plezieirboot hen wachte om hen langs het Noordzeekanaal naar Am sterdam te brengen. De bekende harmonica- Virtuoos Zwanenburg van Velseroord, bracht met zijn instrument een echte feeststemming onder het volkje. Wat genoten ze, de kleinen, van de prachtige vergezichten over de uitgestrekte polderland schappen. In Amsterdam aangekomen gingen ze langs de minst drukke buitenwijken naar Artis. Er was heel wat stuurmanskunst noo- dig, om in geregeld tempo alles te bezichti gen. Ook brachten de kinderen een bezoek aan het Aquarium. Op den terugtocht raakten zij niet uitgepraat over apen, leeuwen, tijgers, visschen enz. Aan de De Ruyterkade gekomen zijnde, zocht ieder zijn plaats weer in de boot, om naar huis te rug te stoomen. De muziek hield er de stem ming in. Aan eten, drinken en versnaperingen ontbrak het geenszins. De heeren J. Bruinooge, C. v. d. Vooren, Th. Beulink en üiesberg had den hier belangloos voor gezorgd. Na in Vel sen te zijn gearriveerd ging de stoet langs den Rijksweg naar Rozenstein, alwaar het fanfare corps „Wilhelmina" van Jan Gijsenvaart haar wachtte, om de kinderen onder een pittige marsch naar Santpoort te begeleiden. Hier maakten zij een rondgang door het dorp. Hon derden ouders, broers, zusters en belangstel lende slooten zich bij hen aan, zoodat het één dichte menschenmassa werd. Aan de En- schedéstraat hield men halt. Hier nam de voorzitter het woord, herdacht het groote ge noegen van dezen feestdag en sprak den wensch uit, dat nog meerdere ouders lid zouden wor den. „Wij zijn thans met 90 kinderen uitgegaan en thuisgekomen en zie het ze aan", aldus de voorzitter, „allen in blakende welstand, we hopen het volgend jaar op alle kinderen van ons dorp". Verder bracht de voorzitter warmen dank aan de bovengenoemde schenkers, aan de heeren Korte en Zwanenburg voor hun wel willende medewerking en verder aan allen, die aan het welslagen van dezen feestdag hadt» den meegewerkt. Hoewel het reeds 9 uur geworden was, ge- looven we toch, dat de kleinen in huis nog wel eenigen tijd het woord zullen hebben ge had. We brengen gaarne de gelelders(sters) een woord van waardeering voor hunne be- langlooze en moeilijke taak. We hopen, dat hun onderneming meer en meer de symphatie van de ingezetenen mag winnen. De heer H. van der Schoot, onze dorpsge noot, die verleden week in Haarlem met zijn motor in aanrijding kwam met de Electrische tram, heeft Woensdag het Ziekenhuis verlaten. Hij maakt het naar omstandigheden goed. SCHOTEN. Nabij de lighal alhier, had Woensdag een droevig ongeluk plaats. Het 1jarig kind van de heer v. d. Putten ontsnapte uit het tuintje en liep over de rails, juist toen de stoomtram uit de ricthing Santpoort naderde. De kleine werd gegrepen en verpletterd. Zou het geen aanbevelinng verdienen, de reeds vroeger toegepaste methode te herhalen en in de kóm van de dorpen een jongen te voet naast de locomotief te laten gaan? De vaart kan dan niet te groot zijn, en tevens kunnen een oplettend oog en vaardige handen, derge lijke ongelukken voorkomen. Waarom is deze voorzorgsmaatregel indertijd ingetrokken In het Patronaatsgebouw aan de Kerklaan al hier, is een zeer goed geslaagde, driedaagsche Missie-tentoonstelling gehouden. Tallooze voor werpen van Indische kunst, natuurproducten e.a. waren er te bezichtigen. Aan deze ten toonstelling waren tevens verschillende lote rijen verbonden, waarvoor door de Parochi anen zeer vele fraaie prijzen waren bijeen gebracht. De muziek-, zang- en tooneelver- eenigingen van de „St. Bavo parochie" ver leenden welwillende medewerking, zoodat er naast het leerrijke, ook voor amusement was gezorgd. De ververschingstentjes en oliebollen afdee- lingen hadden het zeer druk. De jeugd ver maakte zich zeer goed bij de grabbelton en dergelijke vermaken. Het doel, „de inzameling voor de missie" werd schitterend bereikt. ONTVANGEN BOEKEN. Verschenen is het 34e verslag van het Haar- lemsche Diakonessenhuis. Het is, zooals elk jaar het geval is een opsomming van hetgeen zich in het afgeloopen kalenderjaar heeft afgespeeld, waarbij de opsomming van cijfers een voor name rol spelen. Dat het bestuur dankbaar is kan men begrijpen als men weet dat het na- deelig saldo op 1 Mei 1920 f 42.352.96s en op 1 Mei 1921 f 39.827.84s bedroeg. Er is dus over het laatst verloopen kalenderjaar een voordeelig saldo geweest van f 2.525.12. Voor wie nog iets wenscht bij te dragen om het tekort te verminderen, zij vernield dat L. L. Graaf van Randwijck, penningmeester is. „Op Herten uit", is de titel van een boek voor jongens, hetwelk is uitgekomen bij W. L. cx J. Brusse's Uitgeversmaatschappij te Rot terdam. Dit boekje is met toestemming van den schrij ver William J. Long uit het Engelsch vertaald en wordt opgedragen aan alle jagers met 't hart op de rechte plaats,' die van de najaars- bosschen genieten en voor wie het dooden slechts bijzaak is op den jacht. „Op Herten uit" is bedoeld als leesboek bij de Natuurlijke Historie, door de groote vraag echter van natuurliefhebbers is dit boek voor het publiek gereed gemaakt. Het is de ver telling van een jongen die niets dan zijn eigen oogen en eigen scherpzinnigheid had om zich op te verlaten, weergegeven met de fouten en vergissingen zooals ze door hem opgedaan zijn. De liefde tot het dier zal door het lezen van dit boek ongetwijfeld toenemen. Bij den uitgever J. F. van de Ven te Baarn, is verschenen een practische zakatlas voor Ne derland, met gids van de voornaamste be zienswaardigheden in de Provincies. Het zijn elf kaarten waarop vermeld staan de Rijwielpaden en Wandelwegen, Kilometer- afstanden tusschen alle plaatsen onderling. De prijs van dit handige boekje is f 1. VOLKSGEZONDHEID. Een merkwaardige ontdekking. Prof. Falter te Weenen maakt melding van een merkwaardig geval in zijn praktijk. Hij had een 33-jarig patient, die aan chronische bloed vergiftiging leed. De temperatuur steeg tot 40 gr. en voortdurend had de man rillingen. Prol. Falter meende, dat slechts tandwortels de oor zaak waren. Noch door Röntgenstralen, noch door een tandspecialiteit kon dit echter gecon stateerd worden. Toch liet Falter de wortels trekken. Onmiddellijk werd een verbetering in den toestand waargenomen, de koorts nam af en binnen enkele weken was de patient genezen. Het schijnt, dat vele ziekten aan ont steking der tandwortels moeten toegeschreven worden, zelfs kan dit rheumatiek veroorzaken. De Gezondheid. ALLERLEI. De Automisdadiger en de Oorlog. De Magistraat van de verkeersrechtbank te New- York heeft medegedeeld, dat terwijl Amerika in de achttien maanden van den oorlog in Europa 48.000 mannen had verloren, in precies dezelfde periode 91.000 personen, waaronder 25.000 kinderen, door automobielen op de Ame- rikaansche wegen waren gedood. „Alg. Handelsblad". T O O N E E L. STADSSCHOUWBURG. In de „kermisweek" heeft het Rotterdamsch Tooneel nog gegeven „Het Klachtenboek" „Spoken", „De Bibliothecaris" en „Vriendin netje". Een bijzonder woord van waardeering verdient de knappe weergave van Ibsen's aangrijpend drama. Vooral Jan van Ees, die ons in de overige stukken niet in die mate mocht boeien, gaf inzonderheid in de slot scène subliem spel. Ook mevrouw Alida Tar- taudKlein als Helena Alving wist te ontroe ren en Frits Tartaud had Dominee Manders tot een zeer menschelijk wezen gemaakt, wat voor een tooneel-dominee een heele bijzonder heid is. Jules Verstraete's Engstrand en Mar tha Walden's Regina stonden eveneens op het liooge peil dezer vertooning. Als slot van de feestweek kregen wij een uitvoering van La Bohème door de Italiaansche Opera. De Schouwburg was zoo mogelijk nog meer bezet, het publiek echter minder geest driftig dan bij Rigoletto. Althans uitte het zijn geestdrift op minder spontane en minder luid ruchtige wijze. Of dit aan de omstandigheid heeft gelegen, dat „het nieuwtje" er af was? Of aan den aard van het gehoor? Misschien aan het karakter van het stuk? We weten het niet. Wel weten we, dat het niet aan de uitvoering heeft kunnen liggen. Deze was weer even voortreffelijk als de vorige keer. Bewonde renswaardig boven alles was ook ditmaal stem en voordracht van Gualteri, die als Ro- dolfo goeddeels het stuk droeg. Zijn partner Sigrina M. Polazzi gaf op zuivere wijze Mimi weder; de tweede sopraan, sigrina L. Gianni was Musette. Kostelijk samenspel bracht het ook in uiter lijk goed getypeerde viertal kunstenaars. De partij van Marcello was- toevertrouwd aan Signor E. Conati: als Colline liet signor F. Zac- carini ons zijn vermaarde bas bewonderen. Vooral het afscheidslied aan zijn mantel bood dezen zanger gelegenheid zijn hoedanigheid htuen ten toon te spreiden. Signor Fernando Vincenzi was een vermake- i\k huisheer. De Italiaansche Opera met zijn orkest-direc teur signor Giovanni Fratini heeft ook bij dit bezoek haar roem gehandhaafd. Nog een paar voorstellingen wachten ons eerstdaags in den Stadsschouwburg. Zondag 20 Augustus komt het Ned. Tooneel- Ensemble van Rotterdam met het beroemde blij- spl De Taube van Charley, dat te Rotterdam dertig maal aaneen is opgevoerd. Het is niet onmogelijk dat wij het beroemde Engelsche blijspel dezen winter in de oorspronkelijke taal hooren opvoeren. En Maandag 28 Augustus geeft de Italiaansche Opera de Barbier van Sevilla, waarin de be roemde prima donna Albertini Cassani zal op treden. KORTE KLEVERLAAN 40, BLOEMENDAAL KERKAGENDA. Zondag 20 Augustus. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE voorm. 10 uur, Dr. P. Blaauw, Pred. Dir. v.h. Oiacones- senhuis. Jungelieden-Samenkomst Gebouw „Marana- tha", Donkere Laan, v.m. 10 uur, de heer K. Koopman. GEREFORMEERDE KERK, voorin. 10 uur Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. v. d. Brink, van Zandvoort. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, geen dienst. EVANGELISATIE, voormiddags 10 uur, de heer Brandt, Theol. cand. te Amsterdam. DAM RUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den damredacteur van ons blad, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64 huis, Amsterdam. De Uitslag van den Oplossingswedstrijd' (Vervolg). Oplossing probleem No. 8. Deze stand is zeer natuurlijk en kan een dergelijke afwikkeling in de partij voorkomen. Het bestudeeren er van is uit den aard der zaak dus uiterst nuttig, waarom ik den stand nog eens op diagram geef: Als gezegd speelt wit 1. 27-22 en zwart 1.— 16-21 om schijf 22 te gaan aanvallen. Thans speelt wit echter 2. 38-33! en zwart heeft plotseling belangrijk nadeel. Op 2. - 12-17 volgt wiit A3 29, 32 27 en 10-5, Op 2. 12-18 volgt 3. 32-27 21:23. 4. 33-29 18:27. 5. 29:18 13:22. 6. 34-29 24:33. 7. 39:6 Ook 2. 21-26 helpt zwart niet, want na 3. 22-18, dreigt doorbraak aan beide kanten, terwijl na het offer 2. 24-30, wit 3. 35:24 slaat. Zwart is nu gedwongen tot 3. 12-18, waarna wit door 4. 32-27 21:23. 5. 24-19 18:27 gedw. 6. 19:10 9-14 gedw. 7. 10:28 een schijf wint. Goede oplossing ingezonden door: J. Germeraad en D. Klay, terwijl C. J. Sluiters nog een goede oplossing inzond van No. 7 en No. 6. De stand is thans (na probleem No. 8) D. Klay 22 punten, J. Germeraad 19 en J. Sluiters 17 punten. Zwart wint door 23-29, 20.29, 25:34, 26-31 en 17-22! Uit de damwereld. De Vierkamp op de Koloniale tentoonstelling te Marseiie is geëindigd met de overwinning van Dr. Molimard, Marcel Bonnard was twee de, B. Springers Jr. derde en Herm. de Jongh vierde. In den wedstrijd in het „remise-avantage systeem" te Amsterdam werd Mr. I. J. de Jong eerste,] terwijl A. K. W. Damme en A. D. Querido den tweeden en derden prijs deelden. Damme overwon in een match van twintig partijen J. H. Vos met 23-17. Een match van tien partijen tusschen Damme en I. J. de Jong is in het „V. A. D." begonnen. De eerste drie partijen werden remise. Correspondentie. J. G. de S. als u de oplossing van probleem No. 7 niet gevonden hebt, hoe komt u er dan aan OBERLAHNSTEIN is het moderne tafelwater, tot in het kleinste plaatsje van Nederland verkrijgbaar. Het is anders dan sodawater of spuitwater, wie het kent, gebruikt geen ander tafelwater. MODELMELK KARNEMELK YOGHURT HEEMSTEDE - TELEF. 28055 VAN 9 - 12 EN 2 - 5.30 UUR F

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2