CINEMA PALACE I HET JOCHIE Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort CHARLIE CHAPLIN DE IDIOOT. MAARLEMSCHK BANKVEREENIGING Plaatselijk Nieuws. „THE KID" - „LEGOSSE" DE MILLIOENENFILM Matinee van Woensdag en Zaterdag gewone prijzen. 16e JAARGANG ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1922 No. 37 BLOEHENDAiLSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 22003 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit Nummer bestaat uit Twee Bladen. Als wij in den bloeitijd1 des levens de din gen des geestes zoeken, zullen wij in 's levens herfst en winter niet arm aan vrede en vreugde wezen. LIEFDE IS D' EENIGE KRACHT. Liefde is d' eenige kracht, die de ziel naar boven draagt tot de sfeer van het eeuwige leven van zelf; zij bevleugelt ook 't laagste streven: daarom wil ik haar boven alles loven. Als ontgoochling en twijfel ons ontrooven geloof dat menschheid eens omhoog zal zweven, laat ons dan 't wonder der liefde beleven één oogwenk maar: wij zullen weer gelooven. Al het moeitevolle inwendig schouwen en heel de spanning van de zielekrachten verwerven zwaar, wat liefde spelend wint; daarom moet men op haar uitvloeiing bouwen het nieuwe rijk, en de taak der gedachte is, dat zij alle poorten open vindt. Henriëtte Rolan d-H o 1 s t. Gelijk al wat Russisch is, tegenwoordig de aandacht trekt, verheugt zich ook de Russi sche letterkunde in de bijzondere belangstel ling. Het is vooral de schrijver F. M. Dosto- jefsky, die opgang maakt. Zijn naam is voor velen een evangelie geworden, en het zou van tekort aan smaak en ontwikkeling getuigen, zoo men met Dostojefsky niet dweepte. Nu onder de toonaangevende letterkundigen er eenigen zijn, die niet ophouden Dostojefsky be kend te maken; nu in bepaalde geestelijke kringen deze naam een bijna heiligen klank heeft verkregen, is het niet te vermijden ge weest, dat de Mode zich van dezen geweldige heeft meester gemaakt. Ok ten opzichte van de lectuur is het de Mode, die doodt en weder doet leven, en al moge men betreuren, dat haar wispelturige, wereldsche vingeren zich niet ontzien, zelfs het ernstige en eerbiedwaar digste werk van den geest tot speelgoed te verlagen, anderzijds zij men deze nukkige go din erkentelijk, wijl zij die menschen tot lezen dwingt, die zich zonder haar onweerstaanbaren dwang met een detective-romannetje zouden hebben vergenoegd'. Waarom Dostojefsky in de mode is ondanks zijn ouderwetsche, langdradige manier van vertellen; ondanks de onevenwichtigheid van zijn compositie; ondanks de noodelooze herha lingen en uitweidingen, die een snel levend mensch uit den modernen tijd prikkelen? Het is niet louter omdat hij een Rus is, maar omdat hij, hoe ouderwetsch naar den vorm, om het geen hij behandelt, tot de zeer modernen be hoort. Hij houdt zich, evenals die andere in de mode zijnde schrijvers, Ibsen, Strindberg enz. bezig met de verscheurdheid en de ingewikkeld heid van de menschelijke ziel. En zoo vindt de moderne lezer veel van zijn eigen problemen en hartstochten in Dostojefsky's romanhelden terug. Dostojefsky doet in sommige opzichten aan Dickens denken. Hij overdrijft evenals deze; ook zijn figuren zijn vergrootingen'; ook hun gedragingen zijn aangezet tot het gebaar van reuzen en wildemannen; het gaat in zijn ge schiedenissen hevig en grof toe en er gebeurt zooveel tegelijk in zóó korte spanne tijds, en er zijn zooveel personen in de weer, dat men door de drukte wordt overweldigd. Toch is Dostojefsky evenals Dickens realist in dezen zin, diat al wat hij te zien en te hooren geeft, werkelijkheid is, maar een werkelijkheid van hooger orde, de werkelijkheid van het diepste zieleleven, van welks factoren de boekenhel den symbolische weerspiegeling zijn. BLOEMENDAAL. nENTEVERGrOEDIDNTGr DEPOS1TO, dagelijks opeischbaar 1 Va voor eer. maand vast lU ben. prolongatiekoers. voor 3 maan.den vast 4 voor een jaar vast 4V2 Ve rnet een jaar opzegging 5 SPAARDEPOS1TO (Spaarbankboekjes tot maximum f 2500.—) 4 „Deze heroën", schrijft Dirk Goster, die men ten onzent wel de propagandist voor Dosto jefsky mag noemen, „schrijden voor ons uit ais de mythologische projecties van ons eigen leven, als de reusachtig vergroote moeilijkhe den van ons zeiven. Aan hun groote beweging herkent de moderne ziel het wezen van haar kleine bewegingen, die zwakker zijn waar van denzelfden aard". Een van de beroemsde boeken van den Rus- sischen schrijver „De Idioot", roman in vier deelen, heeft J. Jac. Thomson voor den Neder- landschen lezer uit het Russisch vertaald. (N.V. van Loghum Slaterus Visser, Arnhem MCMXXII). In een brief aan een vriend verklaarde Dos tojefsky, dat zijn bedoeling met dit werk is geweest „een volkomen goed mensch te schet sen". „Volgens mij kan niets moeilijker zijn, vooral in onzen tijd", voegde de schrijver aan zijn verklaring toe. Inderdaad was het een moeilijke opgave. De vraag blijft: wat is „goed"? Naarmate de men schen verschillen, verschilt ook hun voorstel ling van den Idealen Mensch. De verhevenste voorstelling van den Volstrekt Goede vinden1 wij in het Christus-beeld uit den Bijbel. Maar de Christus-figuur, hoezeer ook bedoeld als open baring van het goddelijke in menschelijke ge stalte, blijft toch ook als mensch steeds aller eerst God, en de eerbiedige schroom, waarmee de evangelisten deze verschijning uit den he mel beschouwden, belette hen Hem in volle menschelijkheid te aanvaarden. Het zou heilig schennis ljiken, den Christus ons voor te stel len, in allerlei menschelijke verhoudingen tre dende door het leven, inzonderheid door het leven van den tegenwoordigen tijd. Merkwaardig is, dat ook Dostojefsky zijn „volstrekt goede" niet ten volle mensch heeft durven laten zijn. Vorst Myschkin, de belicha ming van het „volstrekt goede" is al dadelijk gen gezond mensch, maar een zenuwzieke. Hij lijdt aan toevallen, en men noemt hem om zijn eigenaardige zielsgesteldheid „de Idioot". Het is, alsof de schrijver er voor terugschrikt, het gezonde en het goede te vereenzelvigen. Meii vraagt zich af, of hij het goede beschouwt als een abnormaliteit, die alleen door een mensch met een abnormale geestesaanleg kan worden voortgebracht Waarin bestaat de „volstrekte goedheid" van vorst Myschkin? Dostojefsky legt één van de vrienden van den vorst een kenschets in den mond betreffende diens eigenaardigheden. Deze vriend leidt Myschkin's gedragingen af uit zijn aangeboren onervarenheid; zijn buitengewone goedhartigheid; zijn ontstellend gemis aan maatgevoel en ten slotte uit de geweldige mas sa van verstandelijke overtuigingen, die hij, met heel zijn bijzondere eerlijkheid, voor ware, natuurlijke en onmiddellijke overtuigingen houdt. Deze kenschets is in haar beknoptheid volle dig. Wij hebben hier in weinig woorden het beeld van Dostojefsky's „volkomen goed mensch". Ons dunkt deze goedheid nog al negatief. Als positief element blijft louter de „buitengewone goedhartigheid" over. Deze is het die den „Idioot" in zijn kinderlijke stumper achtigheid voor den lezer aantrekkelijk doet zijn. Goedhartigheid en medelijden; oneindig medelijden en buitengewone goedhartigheid, het zijn de hoofdtrekken van deze belichaming. „Het medelijden is de voornaamste en misschien wel de êenige wezenswet van de gansche menschheid", laat Dostojefsky vorst Myschkin zeggen. En er ligt iets uitermate bekoorlijks in het proclameeren van het mede lijden tot levenswet. In den Christus was het immers ook de deernis, die overheerschte. Toch blijft het de vraag, of het medelijden zonder tegenwicht levenswet kan zijn en of het handelen louter uit goedhartigheid den mensch en zijn naaste het bestaan veredelt. In „de Idioot" heeft Dostojefsky, misschien te gen eigen bedoeling in, de noodlottige gevolgen van zulk een levenshouding aangetoond. Door zijn consequent doorgedreven goedhartigheid stuurt „de Idioot" zijn eigen leven en dat van anderen hopeloos in de war; misdaad, dood en verderf zijn de noodwendige uitkomsten van zijn zuiver-medelijdend handelen. De „Idioot" mist het vermogen om hard te zijn. Dit is het verschil tusschen hem en den Christus, die, als het moest, kon toornen en die van zichzelf zeide, niet te zijn gekomen om den vrede te brengen, maar het zwaard. Het on vermogen om hard te zijn is de tekortkoming in Dostojefsky's tragische figuur. De tragiek van den volkomen goedhartige, die uit goedhartigheid zichzelf en anderen ten ondergang doemt, is in dit meesterwerk zoo aangrijpend beschreven; de nevenfiguren, wier karakter en noodlot door hun verhouding tot den hoofdpersoon naar voren treden, getuigen eveneens van een zóó grootschen opzet, dat deze roman van den Russischen schrijver den lezer lang bijblijven zal. C. BLOEMENDAAL. B. H. C. „BLOEMENDAAL". Zaterdag hield de hockeyclub Bloemendaal een algemeene ledenvergadering in café „Neuf". De voorzitter, mr. C. C. Geijl, opende met een korte toespraak en wees er op, dat hoewel Bloemendaal geen kampioen is geworden, het. clubleven zeer aangenaam is gebleven. Hij maande de jongeren aan zich veel te oefenen, daar het oogenblik komen zal dat de oude gar de de club zal moeten verlaten en dan is 't woord aan de reserves. De notulen der vorige algemeene vergade ring werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat de club een goede financieele toekomst tegemoet gaat. De schuld, die het vorig jaar bestond, was nog wel niet geheel ingehaald, doch bij hetzelfde zuinige beheer der financiën kon men ditk jaar den achter stand inhalen. Het verslag vPerd goedgekeurd, evenals dat van den secretaris, die o.a. meer uitvoerig de prestaties van het vorige sei zoen besprak. Bij de bestuursverkiezing bracht de voor zitter hulde aan de aftredenden penningmees ter en commissaris van materiaal. Het nieu we bestuur ziet er als volgt uit: Mr. C. C. Geijl, voorzitter; Chr. de Vries, secretaris; L. C. Bouricius, penningmeester; N. Blanke voort, G. Broese van Groenau, Jhr. N. Mock, commissarissen. De voorgestelde adsp.-leden en leden wer den bij acclamatie aangenomen. Ook de kascommissie werd benoemd. Deze bestaat uit de heeren J. Hin, J. van Beugen Bik en P. Lefébvre. Na eenige discussie werden de beide elftal commissies voor het 1ste en 2de elftal als volgt samengesteld: voor het 1ste elftal: mr. C. C. Geijl en' W. Blankevoort; voor het 2de elftal: J. Hin en .G BToese van Groenau. Van de rondvraag werd ruimschoots ge bruik gemaakt. De voorzitter deelde mede, dat het veld weer gehuurd is. Er schijnt ech ter ontevredenheid te heerschen over den huurprijs, die veel te hoog is. Daar men op het oogenblik geen ander terrein heeft, moest dus deze huurprijs wel aanvaard worden. Ook de slechte toestand van het terrein GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 TELEFOON 671 HAARLEM VANAF VRIJDAG 15 SEPTEMBER Liep gedurende 5 weken in het gebouw voor K. en W. te Den Haag. Wordt mo menteel met enorm succes vertoond bij „Tuschinski", Amsterdam. Het opvoeringsrecht voor Haarlem kostte ons een enorm hooge som geld. We voelden ons echter verplicht deze film in ons theater te vertoonen. We zijn echter genoodzaakt onze prijzen eenigszins te verhoogen. Prijzen der plaatsen: 3e rang t0.50; 2e rang f0.90; le rang f 1.40balcon f 1.40; loge f2.— allss inbegrepen. Plaatsbespreken alléén op den dag dat men de voorstelling wenscht bij te wonen a 10 ct. extra. kwam even ter sprake. Hieruit ontspon zich een belangrijke discussie over het contact dat tusschen de oudere en de jongere leden van de club behoort te bestaan. Er zullen van bestuurswege stappen worden gedaan om dit contact te versterken en het enthousiasme onder de jongere leden daarvoor op te wek ken. Verschillende middelen werden reeds door de leden aangegeven: oprichting van een Haariemschen Hockeybond; organiseeren van onderlinge wedstrijden enz. Het slot der be sprekingen was dat men samenwerking met de „Musschen" zal zoeken. Aan den N. H. B. zal gevraagd worden om verschillende clubs uit de 2de klasse weer te brengen onder de reserve 1ste klasse. In een slotwoord drukte de voorzitter nog eens zijn spijt uit over de geringe opkomst, om dan de vergadering te sluiten. (St.-EA). In overleg met het Bestuur van de Afdee- ling Bloemendaal van den Ned. Protestanten bond heeft Dr. G. A. van den Bergh van Ey- singa (Santpoort) besloten, ook dezen winter te Bloemendaal godsdienstonderwijs in vrij zinnigen geest te geven. Dinsdag 19 dezer ruim 21/2 uur begint reeds de catechisatie voor leerlingen der Lagere Scholen en wei in de School van den heer IJzerman. De overige lesuren worden zoo spoedig mo gelijk vastgesteld. Dr. v .d. Bergh van Eysinga zal voor aan gifte van nieuwe leerlingen en kennismaking met ouders of verzorgers zitting houden in het Schoolgebouw der Bloemendaalsche Schoolvereeniging (Directeurskamer, bjoven) Donderdag 21 Sept. e.k. 4uur. Wie onverhoopt dan niet komen kan, rich- te zich schriftelijk tot Dr. v. d. Bergh v. Eysinga. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Dinsdag 19 Sep tember 1922, des namiddags 2 uur op het Raadhuis te Overveen. AGENDA. 1. Ingekomen stukken. 2. Bespreking Ontwerp inzake de grens regeling. w

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 1