C. Fris Jr. TWEEDE BLAD HELP U ZELF Bloemendaalsche Stemmen. vanaf heden per exemplaar f 2.- „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 16 September 1922 Plaatselijk Nieuws. Timmerman No. 37. EEN BEROEP OP ONZE LEZERS. Gaarne zou de redactie van dit blad den inhoud van het Bloemendaalsch Weekblad vermeerderen met bijdragen omtrent lectuur, kunst en wetenschap, inzonderheid in verband met het plaatselijke karakter van onze woon- plaatsi De geschiedenis van Bloemendaal, Santpoort en Omstreken; de herinnering aan belangwekkende persoonlijkheden, die in onze omgeving hebben gewoond; de instellingen op het gebied van onderwijs en kunst zoowel hier ter plaatse als in den omtrek; de aanwezig heid van zoovele schildersateliers, particuliere verzamelingen en natuurmonumenten in ons midden, hebben ons tot de overtuiging ge- brach dat er stof genoeg is, om ons week blad aantrekkelijk te maken voor de inwoners en eveneens voor de vele vreemdelingen die in het reisseizoen alhier tijdelijk verblijven. Voor dit doel roepen wij de medewerking van onze lezers in. Tot hen komen wij thans met het vriendelijk verzoek ons in staat te stellen ons plan te verwezenlijken door toezen ding van bijdragen). Mocht U lust gevoelen en gelegenheid bezitten ons af en toe, liefst ge regeld, iets af te staan dat in boven geschetst kader past, dan kunt U op de erkentelijkheid van ons en' onze lezers rekenen. Allicht zult U uit genegenheid voor uwe woonplaats wel een klein offer aan tijd en arbeid voor dit doel willen brengen: In onze rubriek „Bloemendaalsche Stem men" geven wij gaarne het woord aan ver tegenwoordigers van verschillende belangen en geestesrichtingen; ook zal het ons genoe gen doen, zoo men deze rubriek gaat gebrui ken voor gedachtenwisseling. Mits hoffelijk en na deugdelijke voorbereiding gevoerd, kan deze even aantrekkelijk als leerzaam zijn. GODSDIENSTONDERWIJS. Na een tijd van onverschilligheid tegenover dfen godsdienst komt thans in liberale krin gen meer belangstelling voor het religieuze leven. Men gevoelt behoefte zich weer eens tot luisteren te zetten naar een opwekkend woord en in gewijde samenkomsten zich bo ven het allerdaagsche te laten verheffen. Dit is stellig als een vooruitgang aan te merken. Het bewijst voor de zooveelste maal, dat de mensch bij brood alleen niet leven kan, al wordt hem dit nog zoo royaal en smakelijk voorgezet. Menigeen, die zich dit vroeger ver beeldde, kwam tot het inzicht hoezeer hij zonder gestelijk voedsel te kort gekomen is. Er gaan er nu weer naar de kerk, die daar vroeger nooit kwamen). Over het algemeen krijgt men de jeugd niet mee. Voor zeer jonge kinderen is de gewijde samenkomst dan ook eigenlijk niet bestemd. Maar besef van het hoogere moet reeds in kinderen worden gewekt Zal de onverschil ligheid van dertig jaaT geleden niet ander maal als een vloedgolf over de menschen gaan, dan moeten ze al op jeugdigen leeftijd in aanraking gebracht worden met de eeuwige waarheden en waarden, waaraan het leven zijne hoogste beteekenis ontleenen kan. Zal de religie iets meer worden1 ddn) vluchtige stemming en voorbijgaande aandoening, dan moet zij als zielkundig verschijnsel m hare belangrijkste openbaringsvormen reeds vroeg door bevoegden onzen kinderen voorgehouden worden. Dit is een zeer moeilijke taak, die de noodige wijsheid vereischt. Weinig ouders, ook indien zij zeiven belang zijn gaan stellen in deze dingen, gevoelen zich bekwaam om in dezen leiding te geven aan hun eigen kroost. De meesten zijn door gebrekkige ont wikkeling in deze richting jammerlijk onwe tend en' hebben verwarde voorstellingen om trent het wezen van den godsdienst. Nu is de leeftijd van 1216 een, waarop de nuchterheid van het gezond verstand tot uiting komt, dat juist ten opzichte van aller lei vormen van godsdienst vernietigend werkt. Wie het goed meent met de aankomende jeugd zorge er voor, dat juist in die jaren, met volle erkenning van het goed' recht der kritiek, de zin voor het hoogere, die in de kinderen schuilt, 'worde aangekweekt. Voor allerlei waan en dwaling, verbijstering en verdwazing van den dag wordt het kind ge vrijwaard, wanneer het de dingen der religie vroeg leert waardeeren als het beste wat de mensch bezit. In ruimen vrijzinnigen geeslt moet aan de kinderen godsdienstonderwijs worden verstrekt; men moet hen duidelijk doen beseffen, dat de religie niet onafschei delijk vastzit aan eene natuurbeschouwing, die de school niet duldt, dat zij integendeel zeer goed kan samengaan met kritisch denken en onbevooroordeelde wetenschap. Kennis van den Bijbel en van de belangrijkste vreemde godsdiensten, inzicht in de groote vragen van wereld en leven zullen voor het komende geslacht bij den strijd der meeningen en de verwildering der geesten eene weldaad blijken te zijn, die, bezwaarlijk kan worden over schat. G. A. v. d. B. v. E. TOONEEL In ons vorig nummer werd abusievelijk vermeld, dat Louis Bouwmeester op Maan dag 11 dezer zijn 80en verjaardag in den Stadsschouwburg te Haarlem zou komen vie ren. Het is echter op Maandag, 18 dezer, dat deze krasse Nestor der Nederlandsche too- neelspelers zijn „Koopman van Venetie" waar mede hij tot ver over onze landsgrenzen roem en waardeering oogstte, in den Stadsschouw burg zal komen spelen. Men doet verstandig met zich tijdig van kaarten te voorzien, wil men zeker ervan zijn, den geweldigen Shylok te kunnen ge nieten. BLOEMENDAAL Op Zaterdag 30 September a.s., zal in onze gemeente een vlaggetjesdag worden gehouden ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis. Voor dit doel heeft zich een commissie ge vormd bestaande uit de heeren C. W. de Visser, Voorz., de Roo van Alderwerelt, dr. M. J. A. de Vrijer en Pastoor L. J. Willenborg. Ter toelichting het volgende: Nog nooit is de wereld zoo bedreigd door volksziekten ais in deze vreeselijke tijden na tien oorlog. De bescherming der volksgezond heid is een vraagstuk, dat de aandacht van de geheele wereld trekt en aan de Roode Kruizen van de wereld is de eisch gesteld een dringend beroep te doen op samenwerking, niet slechts uit menschlievendheid tegenover andere volken, maar ook in welbegrepen eigenbelang. Ook het Nederlandsche Roode Kruis heeft die taak aanvaard. Het wil in streken van hongersnood en ver arming, die hygiënische en geneeskundige hulp brengen, welke noodig zijn om te voor komen, dat te eeniger tijd ook wij door een vloedgolf van pestilentiën worden overstroomd. Maar daarnaast moet worden erkend, dat in eigen land nog veel te doen valt. Voor de hygiëne, d.w.z. de kunst om oud te worden en tevens gezond en jong te blijven, wordt hier te lande veel te weinig gedaan. Het is de plicht van allen om de juiste begrippen van de hygiëne aan het geheele volk bij te brengen, zoo mogelijk overal voor lichting te verschaffen en bekwame krachten te vormen, die deze noodige maar ontzaglijk groote taak op zich zullen nemen. Dikwijls zullen deze tegelijk met het voorkomen van ziekte ook hulp ter genezing moeten bren gen. Hier zal door het Nederlandsche Roode Kruis aansluiting moeten worden gezocht bij de nationale vereenigingen op dit terrein reeds werkzaam en, waar deze door gebrek aan fondsen hun krachten niet genoeg kunnen ontplooien', zal haar daadwerkelijke steun moeten1 worden gegeven. Niet dus naar con currentie, maar naar samenwerking en ge meenschappelijke ontwikkeling moet door het Nederlandsche Roode Kruis worden gestreefd. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft niet alleen gelden noodig voor de hierboven om schreven vredestaak, maar het wil behalve de Instandhouding der transportcolonnes, de huipverleening bij het uitbreken van rampen en de opleiding der Roode Kruis-zusters en helpsters, zich ook nog met meer kracht wenden tot de Jeugd, teneinde de groote Roode Kruis gedachte, hulp aan de lijdende mensch- heid, bij de jongelingschap sterker ingang te doen vinden. Het Nederlandsche Roode Kruis zal om dit doel te bereiken de medewerking van den onderwijzer buitengewoon op prijs stellen, en wil hem alle materiaal verschaffen om door propaganda op de scholen den leerling te doen verstaan wat hij op zijn jeugdigen leeftijd reeds kan verrichten tot bescherming van zijn eigen gezondheid en die van zijn kame raad. Tuinbouw en Plantkunde. Woensdagavond hield Tuinbouw- en Plant kunde in hotel Vreeburg haar eerste winter vergadering. De voorzitter, dr. Posthumus Meyes sprak in zijn inleidend woord de hoop uit, dat de leden ook in den a.s. winter door een trouwe opkomst uiting zouden geven van hun waardeering voor het streven van het bestuur, de bijeenkomsten zoo aangenaam en leerzaam mogelijk te maken. We zijn hier, zei spr., tezamen met mannen van de praktijk en van de theorie. De theoretici willen gaar ne leeren van de practici. Dat kan, als de laatsten ons van hun praktische kennis wil len mededeelen. Groote, keurig gestyleerde redevoeringen zijn hiervoor niet noodig. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van het H.B., houdende verzoek aan af- deeling en leden, om donatie voor het in 1923 te houden Congres bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Ned. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde. Naar aanleiding van dit schrijven stelt de voorzitter voor, voor dit congres f 25.uit de kas af te staan. Verschillende leden zijn voor een hooger bedrag, 't Bestuur zal daarom bij den pen ningmeester (niet aanwezig) te rade gaan, ten einde aan dit verlangen tegemoet te ko men. In de bestuursvacature E. W. Scholte wordt voorzien door de verkiezing van den heer Van Buren (niet vakman). De tuinbouw-teekencursus, te geven dloor den heer G. Bleeker, en de nieuwe Tuinbouw- wintercursus worden bij de leden door den voorzitter aanbevolen. De Commissie van Voorbereiding voor de te houden onderlinge tentoonstelling onder werpt daarna haar voorsteilen aan de goed keuring der vergadering. Alleen met den datum, den 26sten September a.s. kunnen som migen zich niet vereenigen. De tentoonstel ling blijft evenwel op den 26en bepaald. De voorzitter wekt de leden op, naar hun beste krachten mede tewerken, om de tentoonstel ling goed te doen slagen. in de pauze was er gelegenheid, de reuzen collectie van plm. 50 besdragende heesters op naam, bijeengebracht door den heer G. Bleeker, te bezichtigen en daarover inlichtin gen in te winnen. Was het bijeenbrengen van deze collectie al een heel werk, niet minder was dit het voorzien van de juiste namen. Het compli mentje van den voorzitter was dan ook alles zins verdiend. Na de pauze hield de heer R. Meyen een inleiding over „de vijanden der planten''. De vijanden der planten, aldus de inleider, zijn te verdeelen in plantaardige- en dierlijke vijanden. Onder de laatsten is de mensch zeker wel de voornaamste. Hij toch maakt de planten vaak ziek of vatbaar voor ziekten, door een verkeerde behandeling. Verder zijn er de gewervelde dieren (knaagdieren) en de insecten met hun larven, de oorwormen, dui- zendpooten en spinnen.Verschillende dezer vij anden werden door spreker behandeld, be nevens de manieren van bestrijding. Van de plantaardige vijanden noemde spr. vooral de sporeplanten, de zwammen. Dezen worden verdeeld in saprofieten, welke op doo- de planten leven), en parasieten, welke op en ten koste van andere planten leven. Verder onderscheidt spr. de slijmzwammen, (de z.g.n. knolvoet bij koolplanten wordt door een slijmzwam veroorzaakt), de splijtzwam men of bacteriën, (die ook verschillende men- schelijke ziekten veroorzaken), de draad- zwammen (o.a. 't wit" en de kruisbessen- meeldauw). Ter demonstratie had spr. verschillende door zwammen aangetaste plantendeelen' mee genomen. Verschillende wijzen van bestrijding werden door spreker beliandeld. (Zoo b.v. bij knolvoet werd aangeraden 4 steek omsjhtten en bij meeldauw de wintersnoei en 't verbran den van 't snoeisel). Ook de roestzwammen op appels en pe ren en de moniUia-ziektett bij pruimen, ker sen en morellen kwamen ter sprake. Als bijzonderheid, die misschien niet alge meen bekend is, werd medegedeeld, dat de sporen van roestzwammen van appelen en peren overwinteren op verschillende Juni- perensoorten. Deze hooren dus niet thuis in de buurt van ooftboomen. Met 't oog op 't vergevorderd uur moest spreker zich zeer bekorten. Op e envolgende bijeenkomst zal er gelegenheid gegeven worden, over dit onderwerp verder met spr. van gedachten te wisselen. Ook zullen dan een paar vragen uit de vragenbus besproken worden. (St. Ed.). „Bloemendaal,,H.S.V. 20. Na het suc cesvol begin der Edo-seriewedstrijden, dat ons den eersten prijs in de eerste afdeeling bracht, begon „Bloemendaal" Zondag met frisschen moed met de afwerking van het competitie program. De aloude concurrent H.S.V. uit Haarlem was onze gast. Beide efltallen stel len zich volledig op. Hoewel onze plaatsgenooten wonnen, was de wedstrijd qua spel, een tegenvaller. Het was een traditioneele BloemendaalH.S.V. ontmoeting, d.w.z. weinig fraai, doch te meer fanatiek. Hierdoor kwam het, dat de witten niet een vorm ontwikkelden, zooals we van hen verwacht hadden. Na wederzijdsche aanvallen, welke van H.S.V. talrijker, doch van Bloemen daal gevaarlijker waren, ging de rust in met blanken stand. De doelverwisseling bracht steviger Bloe mendaal aanvallen, waaruit ten slotte Parson en Sunter ieder eens scoorden, zoodat de eind stand 20 werd. A.s. Zondag speelt Bloemendaal I in Amster dam tegen E.D.W. Bloemendaal II 's morgens om 10 uur tegen Schoten Ila. Waar onze re serves dit seizoen over een stevig elftal kun nen beschikken, verwachten we voor hen meer succes, dan we de laatste jaren gewoon waren. Naar we vernemen is de route van den op tocht bij de uitvoering der B.G.V. a.s. Zon dag op verzoek van den Commissaris van po litie gewijzigd en zal gaan langs: Busken Huet- laan, Mollaan, Potgeterweg, Bloemendaalsche- weg en Kennemerweg naar het terrein, waar om 2 uur met het 22 nummers lange program ma zal worden aangevangen. We lazen be halve vrije-, staaf-, knots- en stokoefeningen, een paar nummers athletiek, spel en toestel- turnen, zoodat er wel voor variatie gezorgd is. We gelooven wel dat er velen een wande ling naar 't Duinlustpark zullen maken, wan neer het weer maar mee wil werken. KORTE KLEVERLAAN 40, BLOEMENDAAL DAM RUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den damredacteur van ons blad, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64 huis, Amsterdam. De volgende leerzame variant is uit het werk van „De Haas en Battefeld, Het Dam- spel' Wit. Zwart. 1. 32-28 18^23 2. 34-30 23:32 3. 37-28 12-18 4. 30-25 18-23 5. 42-37 23:32 6. 37:28 7-12 7. 41-37 12-18 8. 46-41 18-23 9. 40-34 23:32 10. 37:28 1-7 11. 44-40 7-12 12. 47-42 12-18 13. 41-37 18-23 14. 38-32? Stand na 14. 38-32. Stand in cijfers: Zwart: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20, 23. Wit: 25, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 39, 40, 42, 43, 45, 48, 49, 50. 14. 23-29 15. 33:24 20:29 16. 34:23 13-18 17. 23:21 16:47 Bij den 14en zet mag Wit evenmin 37-32 spelen, want dan speelt Zwart 23-29, Wit 33:24, Zwart 20:29, Wit. 34:23, Zwart 17:22, Wit 28:17, Zwart 19:26 en Zwart wint twee schijven. Onbekendheid met deze opening is vaak oorzaak, dat men daar dergelijke slag- zetten verliest In dit geval moet Wit bij 14en zet een schijf verliezen. In „Voor de Jeugd", een voor den oorlog door den „Nederlandschen Dambond" uitgege ven tijdschriftje, trof ik onderstaand bijzonder interessant eindspel van den beroemden Hol- landschen problemist, Mr. Zwartenhalm, aan. Stand in cijfers: Zwart een dam op 25 en een schijf op 45. Wit: drie dammen op 1, 41 en 48, en een schijf op 28. Hoewel de oplossing slechts zes zetten diep is, is ze, door de buitengewoon vernuftig aangebrachte varianten, toch zeer moeilijk te vinden. Wit speelt als volgt: 1. 28-22! Zwart kan nu geen tweede dam halen daar Wit dan 1-6 speelt, èn de nieuwe èn de oude dam afneemt door 6:39 enz. Zwart is dus gedwongen tot: 1. 25-3, want los kan hij niet gaan staan door 1-40, waarna schijf en dam in één slag verloren gaan. 2. 41-141! buitengewoon geniaal bedacht! Dit schitterende offer is de eenige voortzet ting die wint. 2. 3:25, gedw.; op 3:20 volgt 1-40 en ■48:14. 3. 22-17! gewonnen. Op 3. 45-50 volgt •4. 1-6, 50:11; 5. 6:39, 25:43 6. 48:39. 3. 25-3, kan niet door Wit 4. 48-26 en 5. 26:17! En los staan beteekent verlies door 1-40 van Wit. Werkelijk iets buitengewoons! Adresboek der gem. Bloemendaal Nog eenige exemplaren voorradig

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5