„De Zonzij" P. CHAUDRON o> b/) cd u G U Belangrijke Prijsvermindering Puikbeste Kleiaardappelen Puikbeste Kleiaardappelen Dansschool Micgielse en Van Ake BITSE1A Go. Koffie- iti Expositie van Handbeschilderde Artikelen met dahlia versiering Om voor de aanstaanden winter Appelen en Peren op te doen is uw adres Inmaakglazen merk „Rex" Van Dijk Okker Behangerij, Stoffeerderij, Beddenmakerij Ritsema's Koffie en Ritsema's Thee Ritsema's Koffie en Ritsema's Thee Firma J. H. KRUL Jr. Gebr. Van Riessan. Kleverlaan8,T el. 22053, Bloemendaal Frans Halsstraat 25 Zeer voordeellge prijzen. Tot bezoek beleefd uitnoodigend Tempelierstr. 50, Haarlem 0J G PH» O C/5 u U C/5 G CQ C/5 G OJ forensen slechts zeer bescheiden inkomens genieten, zelfs tot de finantieel zwakken behooren, doch tengevolge van den woningnood bij toeval en tijdeüjk in Bloemendaal huizen. Anders ware niet te verklaren waarom een gemeentebode van Haarlem, een portier van een gasthuis aldaar, velen die in loondienst zijn, zóó ver van de plaats waar zij arbeiden zou den wonen. Tot voormeld aantal behooren ook vele Rijksambtenaren, wien, in afwijking van wettelijke bepalingen, vergund is tijdelijk te wonen buiten de plaats van hun werkkring. En al zouden deze cijiers en beschouwingen minder sterk spreken dan nog zou van grenswijziging op grond van finantieele overwegingen de rede niet mogen zijn. Reeds langen tijd geleden werd dit door* de beste kenners van ons Staats- en Gemeenterecht, de professoren BUYS en OPPENflElM ge leerd, en laatstelijk uitvoerig betoogd door prof. STRUYCKEN, in zijn bekend werk „de gemeenten en haar gebied", waaruit geciteerd worde „dat grensveranderingen niet behooren te worden ingewilligd zoo dik wijls het motief, waarom ze worden begeerd in den grond geen ander „is dan het finantieel belang van één der gemeenten, verband houdende „hetzij met hare speculatie in bouwgrond, hetzij met hare belastingheffing. „In beide opzichten hebben de gemeenten zich, met eerbiediging van be staande toestanden, te houden aan het gemeene recht, dat op de verdee- „ling van het land in gemeenten is gebouwd, en daarom de gevolgen „daarvan voor de finantieele belangen der gemeenten heeft aanvaard. Dat „de finantieele toestand der verschilende gemeenten zoo verschillend is, „dat de belastingdruk in de eene gemeente zooveel zwaarder is dan in de „andere, en dit somtijds zonder evenredig verband met de voordeelen, „die de bewoning der verschillende gemeenten biedt, dat ook zij die niet „in eene gemeente wonen, en niet of niet geheel in hare lasten mededragen, „niettemin mede genot kunnen hebben van wat die gemeente ten behoeve „van hare inwoners ten koste legt, is een even noodzakelijk als gewenscht „gevolg der decentralisatie. De „Entgeltlichkeits"-gedachte moge een „plaats hebben in de gemeentelijke belastingpolitiek, de wetgever moge „met haar bij de regeling van het gemeentelijk belastingstelsel rekening „houden, een annexatiepolitiek, alleen op die gedachte gebouwd, zou in- „druischen tegen de allereerste beginselen eener gezonde decentralisatie". Even te voren in zijn werk had de Hoogleeraar geleerd: „De „gemeenten zijn geen producten van Grondwet of Wet, zijn niet staats rechterlijke districten, van staatswege gevormd, maar historisch gegroei- „de plaatselijke corporatiën die zich, niettegenstaande alle tegenwerking „sinds het einde der 18de eeuw van op centralisatie beluste geslachten en „regeeringen, als zoodanig hebben weten te handhaven, en vooral sinds „1848, toen men haar in 't algemeen de juiste plaats wist te geven in onze „staatkundige organisatie, een behoorlijk evenwicht in onzen staat hebben „weten te ontwikkelen". Kort maar krachtig ondergraaft de geleerde schrijver den grond waarop het onderwerpelijk plan en nog zooveel andere, door Haarlem gekoesterd, rusten. De juistheid van het door prof. STRUYCKEN betoogde, de nood zakelijkheid van zijne waarschuwing, bleek onlangs onverwacht. In eene Raads- of Commissievergadering te Velsen, dat mede in de geprojecteerde grenswijziging is betrokken, werd aangedrongen op annexatie van geheel Bloemendaal bij Haarlem, opdat ook de inwoners van Velsen de voordeelen zouden genieten van een finantieel krachtiger Haarlem. Van zulk een theorie zouden piraten nog iets kunnen leeren „Daarbij komt nog" vervolgt prof. STRUYCKEN ,',dat an nexaties om fiscale motieven altijd min of meer zijn speculatief. Het „staatkundig bedrijf heeft niet getoond, dat het met het economisch be- „drijf gemeen heeft, dat de betrekkelijke kosten van het bedrijf geringer „worden, naarmate zijn omvang zich uitbreidt. Zeker is dat er een grens „bestaat, waar de uitbreiding van het grondgebied der gemeente meer „dan evenredige kostenvermeerdering met zich brengt. Zoo is de kans „dus zeker niet uitgesloten, dat üe groote gemeente, begeerig de bewoners „der onmiddellijk aanliggende gemeenten mede te doen betalen in de door „naar geheven hooge belastingen, omdat deze bewoners in zoo menig „opzicht mede genieten van hetgeen uit die belastingen wordt bekostigd, „door de annexatie wèl die bewoners benadeelt, maar niet zich zelve „Bevoordeelt. Regeering en Wetgever mogen tegenover zulke speculatieve „annexatieplannen op hunne hoede zijn". Bestond voor deze ernstige waarschuwing, in 1912 gedaan, eenige reden, thans bij de sedert zoozeer gewijzigde omstandigheden, is zij dringend noodig geworden. Bij eene grenswijziging als de onderwerpe- lijke, zijn nu niet alleen plaatselijke en individueele belangen betrouten, een groot landsbelang is er tevens mede gemoeid. Van de vermogenden, vooral van de zeer vermogenden, die geheel vrij zijn in de keuze van hunne woonplaats, zullen vele het geannexeeru gebied verlaten, onwillig om zich aan nog grooter belastingdruk te onderwerpen. In vroegere tijden zouden zij een andere woonplaats bin nen de landspalen betrokken hebben, tegenwoordig is de kans groot dat valuta-verhoudingen en veel lagere belastingen dan hier te lande, hen over onze grenzen brengen, tot groote schade van het nationaal vermogen en van de overbüjvenden. De motieven voor uittocht van groote kapitalen naar het buitenland worde niet met nog een vermeerderd. Caveant con- sules Waarom dan Bloemendaal in zijn grondgebied aangetast Grenswijziging tusschen Haarlem en de omliggende gemeenten is onvermijdelijk, zoo wordt beweerd. Schoten, voornamelijk door werk lieden bewoond is hulpbehoevend, moet door Haarlem geannexeerd wor den, en voor het groot finantieel nadeel dat Haarlem door deze annexatie lijdt, moet het compensatie vinden in eene grensuitbreiding, o.a. aan de zijde van Bloemendaal. Reeds de praemisse. waarop deze stelüng is gebouwd, staat aller minst vast. Of Schoten inderdaad hulpbehoevend is kan uit de tegenstrij dige berichten, die hieromtrent worden verluid, niet met zekerheid worden atgeleid. In het huidig tijdsgewricht mag zelfs met grond worden betwij feld dat een gemeente, die een groot aantal tot den werkenden stand behoorende inwoners omvat, finantieele zorgen moeilijker zou te boven komen dan menig andere welke voornamelijk middenstanders, kleine kapitalisten en intellectueelen tot woonplaats strekt. Doch voor een oogenblik aannemende, dat Schoten inderdaad hulpbehoevend, zelfs armlastig is, dan ligt het op den weg van het overige Nederland, dus van den Staat, om in den nood te voorzien. Niet op Haar- lam mag die last worden gelegd, stellig niet middellijk op zijn omliggende gemeenten. Nederland is gelukkig een rechtsstaat, waarin de macht ondergeschikt is aan het recht, dat op de billijkheid is gegrondvest. Geen annexaties tegen den wil der inwoners, zoo klinkt het door heel de wereld sedert het kanon niet meer dreunt; de Volkenbond en zijne organen hebben tot taak de menschelijke zucht tot machts- en gebieds uitbreiding buiten de bestaande Staatsgrenzen te breidelen. Die zelfde taak rust op de Overheid binnen de landsgrenzen. Steunend op haar goed recht legt de Commissie van ingezetenen te BLOEMENDAAL, als één van hare organen, de belangen van die gemeente in Uwe handen, overtuigd van eene even onpartijdige als bil lijke beslissing. NAMENS DE COMMISSIE, De Voorzitter, (get.) A. Bas Backer. De Commissie bestond uit de Heeren: J. A. van Asdonk, C. F. Bierens de Haan, J. W. Bijvoet, Th. Goemans, A. H. M. C. Lindner, Mr. D. E. Lioni, Jhr. J. C. Mollerus, Mr. J. H. Monnik, R. van de Pol, J. Rood nat, S. P. Rijnierse, Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout en J. S. M. Vrijland (EIGENHEIMERS), geschikt voor Winterprovisie, per H.L. (70 K.G.) f 2.50. (BRAVO'S), voor Winterprovisie, per H.L. f 3.50. Monsters aan onderstaand adres verkrijgbaar. De aflevering volgt dan voor Winterprovisie begin Oct. NOG VOORRADIG kleine partij 3/i Liter glazen a 25 en 30 ct. Vraagt prijsopgaaf gesteriliseerde groenten. Hoogachtend, OVERVEEN. Tel. 388. BLOEMENDAAL. Tel. 22192 Aanvang der Cursus 1 October a.s. Inschrijving dagelijks. Privaatles in alle Mode- en Gezel schapsdansen. Nog eenige avonden disponibel tot het vormen van clubs. Prospectus wordt op aanvrage gaarne toegezonden. Privé-adressenKAMPERSTRAAT 15 en SCHERMER STRAAT 12, Haarlem. Wetttg Gedeponeerd1 Hoort men van OUDS her steeds noemen zijn dan ook PRIMA te noemen 'n Huisvrouw die waariijk iets lekkers verlangt Zal dan ook Ritsema's kiezen Omdat in geur en uitmuntende smaak ANDERE SOORTEN 'T VERLIEZEN. BLOEMENDAAL TEL. 22012 OVERVEEN TEL. 1617 - 3831 BELGISCHE ANTHRACIET II f4.10 perH.L. 1 en lil - 3.80 ENGELSCHE -6.- EIERKOLEN -2.30 TELEF. 2168 TELEF. 2168 M. M. TELEF. 2168 TELEF. 2168

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 14