BEZUINIGING I 'I' SPECIALE ETALAGES ^n, Kujp&rgg ÊygubelmakKr~|g Ié RidrtcraLrzsM DAHLIA-WINKELWEEK 10 pCt. KORTING a Contant Haarlemsche Winkelweek VICT0RIA WATER MAISON HETTY, Gr Houtstr 126,Tel.l76ö,Haarlem Dames- en Heeren MODE-ARTIKELEN Plaatselijk Nieuws. Ter g-elegeiilieid. TELEFOON 3017 ADD K/in ICD FIRMA G.W.VONSCHMIT8>Zn. APK. MC-IJC-K GR HOUTSTRAAT 16 I NOlf'S GOEDKOOP|, APOTHEEK SCHOTIRSmctt HS - TtCtr. H7«i HAARttM voor de meesten onzer deze nog langer te bezoldigen, noopte ons, maatregelen te over wegen, die den arbeid van het voormalig per soneel vervangen. De „machinale meid" deed met de schil-machine, den stofzuiger, en al die vernuftige apparaten haar intrede in keuken en huiskamer. De flat-woning ontstond als een monument van samenwerking tusschen de vrouwen. Ve len koesteren nog bezwaar tegen deze nieu wigheid, maar zouden onze grootmoeders ook geen bezwaar hebben gekoesterd tegen de eerste naaimachine, die de naaister overbodig maakte en tegen de eerste stoom-wasscherij, die de waschtobbe naar den zolder verhuizen deed? Om nog een greep te doen uit de nieuwste vormen van samenwerking, wijs ik op de tehuizen voor vrouwen, die noodzakelijk wer den, zoodra de vrouw uit den veiligen schoot van 't gezin werd overgebracht naar het ge bied van het openbare leven. Waar moeten onze winkeljuffrouwen, onze onderwijzeressen, onze studenten en typisten haar vrijen tijd doorbrengen? Waar vinden zij gelegen heid om haar maaltijd te gebruiken' of om ontspanning te zoeken in een gezelligen kring, die het gemis van het gezin eenigszins ver goedt? Tezamen leeft men goedkooper dan alleen. En zoo sticht men zich een gemeenschappelijk tehuis, waar men kan eten, theedrinken en logeeren. Hoe vreemd zouden onze overgrootmoeders toch opkijken, als ze eens plotseling in zoo'n tehuis werden gezet! Van schrik zouden ze misschien zelfs hun kopje thee laten staan! BLOEMENDAAL. De door de afd. Bloemendaal der S.D.A.P. aangekondigde openbare debat-avond had Dinsdagavond plaats in hotel „Vreeburg". De Voorzitter opende de vergadering met een korte uiteenzetting van het doel dezer bij eenkomst, n.l. om eens verantwoording aan partijgenooten en niet-partijgenooten te kun nen doen, van wat onze afgevaardigden in de 4 jaar, die zij in den Raad zitten, hebben ge daan. Daarna kwam de heer Schulz aan het woord. Spreker begon met te constateeren, dat het wel eens noodig is, in 't openbaar uiteen te zetten, wat onze werkzaamheden zijn ge weest, sedert de S.D.A.P.-afgevaardigden in den Raad verschenen. Vervolgens gaf spreker een uitvoerig betoog, waarin hij aantoonde, dat de S.D.A.P.-afge vaardigden steeds op de bres stonden, wan neer arbeidersbelangen op het spel stonden. Vooral den laatsten tijd, nu de z.g.n. bezuini ging schering en inslag is, was dat noodig. Daarna kwam de heer Noorman aan het woord, die zich tot taak gesteld had, het aan deel te bespreken, dat de S.D.A.P.-mannen hebben gehad bij de behandeling van het on derwijs en de volkshuisvesting. Hierbij kwa men ter sprake de vaststelling der verordening op de uitbetaling der onderwijssalarissen bij afwezigheid, de schoolgeldregeling, de toesla gen voor hen, wier kinderen in Haarlem M.O. genieten, de salaris-herziening voor vakonder wijzers enz. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. De opkomst was niet schitterend. De agent van politie C. Braas alhier, slaagde bij hét gehouden examen, ingesteld door den Alg. Ned. Pol. Bond, voor het diploma met aanteekening. rH \n Al. Het Bestuur der Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde afdeeling Bloemendaal-Velsen heeft aan haar leden per circulaire medegedeeld dat de Onderlinge Ten toonstelling een paar dagen verzet is en thans gehouden zal worden op Donderdag 28 Sep tember van 810 uur 's avonds en Vrijdag 29 Sept. voor het publiek van 104 uur in de zaal van Rusthoek. Het Bestuur zou het op hoogen prijs stellen indien het nog de beschikking kreeg over en kele prijzen (Medailles, Kunstvoorwerpen of geldprijzen). De secretaris zal gaarne de toe zegging ontvangen. Leden hebben vrije toegang tot de Tentoon stelling op vertoon van Diploma; niet-leden be talen 25 cent. De Tentoonstelling omvat: a. Afgesneden bloemen en bloemwerken. b. Planten in pot. c. Groenten en fruit. (Fruitmanden enz). d. Eventueele rotspartijen. De beoordeeling heeft plaats volgens punten- stelsel. Inzendingen van beroepskweekers en niet- beroepskweekers worden apart beoor deeld. Zaterdagavond zal in Hotel „Vreeburg" een biljart-match worden gegeven door den prof. Joh. v. Delft tegen den besten amateur-speler. Na deze match zal hij zijn bekwaamheid toonen met kunst- en fantasiestooten. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Bloemendaal der Noordholl. Vereeniging „Het Witte Kruis" in het Wijkgebouw. Onder meer werd besloten op Vrijdag 29 September a.s. een ledenvergadering te houden1 en werd hiervoor de volgende agenda vastgesteld. GEDURENDE DE WORDT TOEGESTAAN OP ALLE ARTIKELEN UITGEZONDERD JAEGERGOED VAN DE FIRMA JANSEN TILANUS EN WOL PER KNOT. 1. Ingekomen stukken. 2. Verkiezing van 3 Bestuursleden wegens periodieke aftreding van de H.H. J. Th. Bornwater, H. L. van Beusekom en A. (De aftredenden zijn herkiesbaar). 3. Benoeming van een Afgevaardigde en een Plaatsvervangend Afgevaardigde ter Alge- meene Vergadering van 6 October 1922. 4. Behandeling van den Beschrijvingsbrief der Algemeene Vergadering. 5. Aanbieding van de Begrooting 1923. 6. Mededeelingen omtrent de tot stand geko men fusie der Wijkverpleging en van de vastgestelde tarieven. 7. Rondvraag. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 28 Sep tember 1922, des namiddags 2 uur op het Raadhuis te Overveen. AGENDA. 1. Ingekomen, stukken. 2. Vaststelling kohieren Hondenbelasting en Recognitiën (dienstjaar 1922). 3. Uitvoering Vleeschkeuringswet. 4. Bespreking ontwerp inzake de grensrege ling. De plasregen van j.L Zondag was er de schuld van dat vele sportfeesten, wedstrijden en openluchtdemonstraties moesten worden afgelast. OVERVEEN. De brievenbesteller M. Kokkelkoren hoopt op 1 October a.s. den1 dag te herdenken dat hij voor 40 jaren terug in dienst kwam bij de posterijen te Overveen. 40 jaren lang, dat wil wat zeggen. Dat wil zeggen dat Kokkelkoren onze ge meente heeft gekend toen het nog met recht gezegd een landelijke gemeente was. Toen er in Bloemendaal nog slechts één brievenbus ,was, n.l. bij Leentje Hessels. Ja, toen waren de menschen veel anders, veel gemoedelijker, toen kwam je in de keu ken, nam je de brieven of postwissels mede welke door de ingezetenen te verzenden wa ren, kortom toen leefde je meer mee met de menschen. Er werd op je gewacht, je was een stuk uit de huishouding. Van lieverlede is dat veranderd, vertelde onze gemoedelijke jubilaris. Er kwam in Bloe mendaal een hulppostkantoor in het huis waar thans de zaak van den heer Staal is geves tigd. De heer P. Heere werd toen brieven gaarder. Deze werd opgevolgd door mejuf frouw Constanze van Oort, welke deze betrek king bekleedde totdat Bloemendaal een post kantoor kreeg en de heer van Rietschoten tot directeur werd benoemd. Toen werd Bloemen daal zelfstandig. Met den heer F. van Twisk, die de opvolger was van den heer J. Buijs heeft Kokkelkoren lief en leed meegemaakt vertelde hij verder. 32 jaar lang was van Twisk postdirecteur en heeft dus met hem Bloemendaal en Overveen zien groeien. In dien tijd werd alles per voet besteld en alles per post bezorgd. Nu gaan b.v. bijna alle bladen per eigen besteldienst en hebben wij daar weinig werk aan, maar dat was toen anders. „De Spaarnebode" was hier het hoofdblad en de stapel welke wij hadden te bezorgen reikte bijna tot aan mijn schou ders. Toen ik 25 jaar besteller was heb ik ook een onvergetelijken dag meegemaakt. Wat een hartelijkheid, wat een felicitaties. Hier ziet U het gouden horloge met inscriptie wat ik van de burgerij ontving en hij toonde ons een zoo op 't oog bijna nieuw horloge. Het vorig jaar, op 31 Augustus, heeft de Koningin mij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dat krijg je niet voor niets mijnheer. Kokkelkoren is thans 62 jaar. Zijn bedoeling is spoedig den dienst te verlaten en niet te wachten tot hij zijn 65ste jaar heeft bereikt. Het publiek van thans is niet zijn publiek, dat moest ik hem maar niet kwalijk nemen, hij is er nu eenmaal een van de oude garde. Wij hopen echter dat het publiek van thans hem nogmaals een' onvergetelijke dag zal be zorgen. T O O N E E L. „De Comedie der Liefde", „Het Schouwtoo- neel". Een gril had' mij doen verlangen de rol van Valk door Jan Musch en die van Zwaanhilde door Kitty Kluppell bezet te zien. Welk een spel zou dat kunnen zijn! Te veel waren mijn gedachten met die rolverdeeling bezig ge weest om een teleurstelling te ontgaan, toen ik op het programma de coquette persoonlijkheid van Pierre Mols voor de rol van Valk en de ietwat weinigvervige van Stine van der Gaag voor die van Zwaanhilde aangekondigd zag. Ik moet echter bekennen, dat mijn voor oordeel allengs plaats maakte voor waardee ring toen deze beide hoofdrollen vorderden. Pierre Molsl mist nu eenmaal gebaar en allure, om helden, zooals Ibsen die schiep, uit te beelden. De gemoedsverscheurdheid, die aan zulke drama's, als „de Comedie der Liefde" gang en bewogenheid geeft, dient in het breede water van een groot en krachtig gemoed uit te klotsen, wil men het door den dichter beleefde herbeleven. Hartstocht en wilskracht moeten, als twee worstelende reu zen in een geweldig hoogen greep der ge spierde armen, een machtig evenwicht gevon den hebben, waarvan de verstoring voortdu rend het ergste kan doen vreezen. Al heeft Pierre Mols dan ook niet de kracht en de macht, waarmede Jan Musch de rol van Valk zou kunnen spelen, zijn goede opvatting van die rol, zijn zuivere dictie en de toewij ding, waarmede hij Dinsdagavond speelde, maakten veel goed en deden ons een groot- sche voorstelling op kleine schaal genieten. Ook Stine van der Gaag was als Zwaan hilde sterker in de passieve dan in de actieve gedeelten van haar rol. Indien zij met meer hartstocht gespeeld zou hebben, waartoe zij zeker in staat is, zou zij Pierre Mols geen dienst bewezen hebben en hem stellig over speeld hebben, doch het scheen, dat zij juist aanvoelde, wat voor een goed samenspel met Mols noodig was en zij legde het accent op de verzwegenheid, waarmede Zwaanhilde haar groote leed verwerkte. Haar welbe- heerscht spel was zeer sympathiek en gaf treffende momenten te genieten. Co Balfoort heeft de rol van Goudstad een beetje te gemakkelijk genomen. Het is waar, dat Goudstad de zelfverzekerdheid van een geslaagd zakenman moet hebben, doch wat meer vurigheid en wat minder gelatenheid zouden zijn uitbeelding tastbaarder gemaakt hebben. De grimeering van Sam de Vries als dominee Strooman was bepaald een hinderlijke mis lukking, die het goede spel van de Vries zelfs niet verbergen kon. Deze grimeering dient voor verdere voorstellingen verbeterd te wor den, wil de heer de Vries de mogelijkheid, verkeerd begrepen te worden, ontgaan, ibsen heeft geenszins met Strooman, datgene bedoelt, wat Sam de Vries ervan maakt, namelijk de caricatuur van een dominee. De uitbeelding van den heer de Vries doet meer aan een stad'huisbode dan aan een dorpspredikant denken. Een mooie typeering van den klerk Stuiver gaf daarentegen P. Balledux. Ook in de overige rollen werd veel goeds gegeven. Ik vermeld nog Mevrouw Halm, de ambtenaarsweduwe van Coba Blankenstein; Lind', den student in de theologie, van Carl Rijken en Juffrouw Ekster van Mevrouw E. Sanders-Hersberg. Waar ik twee weken geleden in dit blad een artikel wijdde aan den inhoud van „de Comedie der Liefde" meen ik met bovenstaande be schouwingen voor dit keer te kunnen volstaan. Alleen wensch ik nog hulde te brengen aan den vertaler, den heer J. K. Rensburg, die een, op het gehoor te oordeelen, zeer vlotte en levendige vertaling van dit drama bezorgd heeft; een vertaling die mij verreweg verkies lijk lijkt boven die van Mevrouw Clant van der Mijll-Piepers, als zijnde de eerste veel soepeler en artistieker. HENRI BAKELS. KUNSTENLETTEREN. De Nieuwe Gedachte. Maandagavond is op een bijeenkomst in de bovenzalen van „De Kroon" opgericht een af deeling „Haarlem en Omstreken" van de Ver eeniging „De Nieuwe Gedachte", waartoe be reids tal van leden toegetreden zijn. Met het oog op verdere toetreding is besloten eerst later een bestuur te kiezen en is slechts een voorloopig comité samengesteld uit bekende ingezetenen, van welk comité mejuffrouw Adele Withof, Emmalaan 5 te Overveen secre taresse is. De bijeenkomsten der afdeeling zullen gehouden worden in het gebouw van den Protestantenbond gedurende de maanden October tot en met April eiken Zondagmiddag van 3 tot 4.30 uur, aanvangende aldus Zondag 1 October. Zij zullen tegen een kleine entrée toegankelijk zijn. Het sprekerslijstje voor de eerste maanden wijst als sprekers aan o.a. Kees Meijer, J. C. Wanneé, de bekende voorganger van de Vrije Gemeente in den Haag, onze stadgenooten Mevr. Boldingh-Goemans, Dr. C. Spoelder, Dr. W. G. N. van der Sleen, terwijl kunstvoordra gen zullen gegeven worden o.a. door Dr. René de Clercq, tezamen met een Vlaamschen zan ger, die de voorgedragen liederen zingt, den bekende declamator Brettani enz. Ook de gewone bijeenkomsten zullen voor zang en muziek van bekende artisten opgeluis terd worden. Kees Meijer houdt 1 October de openingsrede. Men zie verder de advertentie in dit blad de volgende week. OBERLAHNSTEIN is als elk ander zuiver drinkwater, doch fijner, delicater en stimuleerend.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2