C. Fris Jr. VICT0RI A WATER „BRONSTEE" Plaatselijk Nieuws. Timmerman genoemde redenen, zonder voorkennis daar ter plaatse was gebracht Het Dagelijks Bestuur is echter van meening dat de weg, wil deze nog eenigen tijd behou den blijven zeer zeker met basaltslag dient te worden bewerkt en noemt als voorbeeld de Kennemerweg. De heer die Roo van Alderwe- r e 1 t gaat er wel mede accoord doch herin nert nogmaals aan hetgeen door hem in een vorige zitting is gezegd over de kolken, welke moeten worden aangebracht om het water spoedig kwijt te worden. De heer Noorman spreekt in den zelfden geest. Spreker is er van overtuigd dat indien de weg niet rond is, zoodat het water er niet spoedig af is, de behandeling met teer en basalt niet is aan te bevelen. De Kennemer weg noemt spreker mooi, doch de Zandvoor- terlaan is eenvoudig slecht te noemen. De heer .v K e s s e 1 waarschuwt tegen het aanbrengen van teerbasalt op verschillende wegen. Voor het verkeer zal op den duur die asphalteering niet meevallen, spreker is daar dan ook in het algemeen niet voor te vinden. De heer de Roo van Alderwe- r e 1 t wijst op de afsluiting van den Kenne merweg en zou wenschen dat dit met deze weg eens wat beter gebeurde. Spreker is er zelfs getuige van geweest dat op den Kenne merweg door een politieagent de afscheiding werd' terzijde gezet om iemand te laten pas- seeren. Dat is geen afsluiting. Men moet er voor zorgen dat de te behandelen wegen werkelijk afgesloten worden en blijven tot de weg ge heel gereed is. Op voorstel van het Dag. Bestuur werd daarna besloten de Donkere Laan te asphal- teeren, met de stem van den heer v. Kessel tegen. De heer de Roo van Alderwe- r e 1 t vestigt de aandacht op eenige doode boomen in het park en op de steeds ergernis gevende fonteintjes. De Voorzitter zal er zijn aan dacht aan schenken. De heer Noorman vraagt of het re sultaat bekend is van het wegen der brand stoffen in de MiU.L.O.-school. Er wordt aan gewerkt zegt de V oo r.z i t- t e r. De heer Bornwater acht het wen- schelijk dat de weg achter de „Nachtegaal" voor het rijverkeer wordt gesloten. Zal in studie genomen worden. Daarna gaat de Raad over tot behandeling van het kardinale punt: Bespreking ontwerp inzake de grensregeling, echter met gesloten deuren. Na de besloten zitting wordt het ontwerp- rapport door den raad vastgesteld. Hierover de volgende week. ONTVANGEN BOEKEN. Henriette Roland Holst-van der Schalk: De Kinderen, Feestelijk spel in verzen. Uitgave van W. L. J. Brusse's Uitgeversmaatschappij te Rotterdam. In het „Zwarte Land" strijden de arbeiders tegen de heeren: ,,Qij moet nog dapper wezen, kameraden: de kracht der meesters staat nog overend, hun hoogmoed staat, een sterke toren. Zij zeggen neen, en wille' in 't eind ons zien kruipen aan hun knie om genade." Er wordt dus geen loon uitgekeerd en de arbeiders lijden gebrek en honger. De kinderen vermageren en kunnen hun deel aan den strijd bijna niet meer blijven behouden: de moeders daardoor tot vertwijfeling gebracht eischen van de leiders der beweging, dat de arbeiders om der kinderen wille zullen toegeven, welke eisch door enkele vreesachtige arbeiders onder steund wordt. Marcellus, de onbuigzame leider wil echter van geen wijken weten' en houdt standvastig- lijk vol tot er hulp komt dagen. Die hulp bieden de arbeiders uit de „Lichte Steden": hun afgezanten Ranulf en Roxana komen de hongerende kinderen halen, om ze te voeden en te koesteren in de „Lichte Ste den". Nu zetten de arbeiders van het Zwarte Land" den strijd onverdroten voort tot de over winning behaald is: '-.J 1 En nu sloeg de strijd öm; een' dreigend gegrom steeg over de wijde landen; de lucht werd vol van rumoer dat aanzwol en van dreigend-geheven handen. Vandaag hier morgen daar rees een nieuwe schaar overeind met onstuimigen moed, zooals d' oceaan stuwt zijn brekers aan: rij na rij schuimbedekt strijdverwoed MODELMELK KARNEMELK YOGHURT HEEMSTEDE - TELEF. 28055 VAN 9 - 12 EN 2 - 5.30 UUR MAISON HETTY, Groote Houtstraat 126, Telef. 1760, HAARLEM Wederom uit Parijs ontvangen: Schitterende collectie WOLLEN en ZIJDEN BLOUSES en JUMPERS, geheel handwerk. werpt hij bulderend omhoog: verschrikt ziet het oog d' oneindigheid barnen en kolken: zoo steeg kracht zonder trenzen zonder toom zonder grenzen uit d' oneindigen afgrond der volken. En nu stierve' onze heeren haast van vrees. Zij leeren als het moet hun lessen snel! Toen1 ze zagen o zeker mondde wranger nooit beker dat was verloren het spel riepe z' ons, om te komen. De vreugde betoomen had geleerd ons lange tucht, maar met zingend hart schreden w' en dansende leden te garen de goudene vrucht van 't lang donkre en droeve, het bittre doorproeven van honger en kwellinge' en dood, van de uren doorvochten in de sombere krochten der wanhoop, vóór het morgenrood. In de trotsche verblijven onze schamele lijven1, honger-geschonden' en vaal, onze hoofde' opgeheven vol begeerte-leven naar de stralende wereldzaal. En de eischen klonken. „Niets minder?" Niets." Dronken zij toen geen bitteren drank? „Laat het zijn." Het was vrede. «Tot u, makkers, gleden gedachtenstralen van dank. De kinderen worden teruggevoerd naar het „Zwarte Land", waar zij hun ouders weervin den en waar de arbeiders uit beide gewesten met de kinderen het feest van den vrede vie ren. Dit is de inhoud van „De Kinderen." Wanneer een groot dichter als Vondel, Shakespeare, of Qezelle dit onderwerp als stof voor een spel in verzen gekozen zoude heb ben, dan zou hij stellig elk der personen recht hebben doen wedervaren en zoodanig getee- kend hebben, dat zelfs de meest onsympa thieke karaktertrekken verklaard en begrijpe lijk werden. Hij zoude ons een inzicht gegeven hebben, hoe de slechte neigingen, in elk mensch latent aanwezig, zich ontwikkelen en ten slotte zichzelve straffen. Hij zou ons ge voerd hebben naar de diepste diepte der men- schelijke ziel om ons de roerselen te doen kennen, die een mensch tot het schijnbaar on- menschelijke voeren. Wij zouden den strijd meemaken van den onderdrukker, die zelf een onderdrukte is van zijn eigen hartstochten en wij zouden het poëem, na lezing, sluiten met de verzuchting: „laten wij ons wachten voor het lot van deze, want ook wij zijn niet rein tot in het diepste van ons gemoed." Mevrouw Roland Holst maakt er zich ech ter gemakkelijk af. Zij verklaart niets: zij is een partijgangster tot in haar literairen arbeid toe. Wanneer ge haar „De Kinderen" wilt le zen, dan dient ge even de stelling te slikken, dat er twee soorten menschen zijn, te weten, bloeddorstige, meedoogenlooze kapitalisten en opofferende arbeiders. Zelfs indien deze stelling juist ware, dan diende de dichter ons nog die bloeddorstigheid en meedoogenloosheid te verklaren en ons de ontwikkeling daarvan te doen beleven. Het is niet genoeg indien een schrijver tot zijn lezers zegt: „ziet, deze is edelmoedig en die is een lafaard"; het moet ons klaar gemaakt wor den en dichter bij gebracht worden. Het boek van Mevrouw Roland Holst is daardoor niet meer geworden dan een me trisch propagandastuk. Het spreekt vanzelf dat deze misstelling zich ook aan de plasticiteit zou wreken. Er is geen enkel treffend beeld; alles is vlak, vormloos en bedacht inplaats van beeldend. Eenige aanhalingen als bewijs: (bladz. 14) „O bittre wateren, waardoor wij waden (bladz. 32) „Onze wil zonk weg van ons, als een schip dat wreede riffen doodlijk openreten, een afgrond ging open onder onzen moed", (bladz. 44) „Kom hier kleine man; wacht, ben je moe? Klim op mijn rug, daar zit je als een koning, (bladz. 48) „Heil de trouwe harten, de moedigen die vreet geen zwakheid aan". (bladz. 51 „En de heeren in hun sterke burchten lach ten, wanende de zege zeker, en dichtbij" Het is alles zuivere rhetoriek zonder een grijntje van het onmisbare artistieke element, zooals in de volgende uitnoodiging: „Komt, om uit één bron saam geluk te drinken, komt d' Eenheid zien uit strijdgewoel op blinken en oude zwakheid aan de kim verzinken." Hoe kan men nu zwakheid aan de kim zien wegzinken? Zulke beelden kunnen er mee door in een vergadering, maar in een literair werk zijn ze onduldbaar en, helaas, zijn de meeste beelden van dit gehalte. HENRI BAKELS. BLOEMENDAAL. Rectificatie. In ons vorig nummer staat in de advertentie Zangclubjes een onderteekening welke verkeerd is. De leerares heet niet Elze Witte, doch Elze Wille. Daar deze dame reeds drie jaren leerares is aan de Bloemendaalsche Schoolvereeniging zal de aandachtige lezeres of lezer zelf de fout wel hebben bemerkt. Roode-Kruis-dag (30 September) BLOEMENDAAL, toont medewerking Aan de groote Vredestaak. Doet de Roode-Kruisdag slagen. Steunt de groote, hooge zaak. Mannen, vrouwen, dames, heeren; Jongens, meisjes aan den slag. Beurt den dertigsten September Eens een duizenden-bedrag. Vrede, vreugde en gezondheid Brengt en houdt ge in uw huis Door de zorgen en den arbeid Van het wakend Roode Kruis. Zusters, helpsters en verplegers Worden ernstig opgeleid. Die bij rampen en ellende Klaar staan voor uw veiligheid. Heel wat lijden kan verholpen Kan voorkomen en geweerd. Door de Roode-Kruisgedachte Wordt menschlievendheid geleerd. Helpt ons onderwijzeressen, Onderwijzers geeft uw kracht. Door uw woorden op de scholen Wordt er veel bijeen gebracht. Met uw sterke propaganda Bij de Nederlandsche jeugd. Leert ge hygiëne kennen Als een plicht, een hooge deugd. BLOEMENDAAL, helpt ons leden werven, Steunt die overschoone zaak. BLOEMENDAAL, toont uw medewerking Aan de groote Vredestaak. J. H. SPEENHOFF. De levering van zoete melk en karnemelk over het tijdvak van 1 Oct. 1922 tot 1 April 1923, ten behoeve van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort, is opgedragen aan de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek en Melkin richting „Assumburg" te Uitgeest. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer T. Popma, heeft te Amsterdam met gunstig gevolg het candidaats-examen afgelegd in de Germaansche letteren. Op 29 October herdenkt de heer J. F. van Gulick den dag waarop hij voor 40 jaar als gemeente werkmanin onze gemeente werd aangesteld. Ds. B. van Schelven. Ds. B. van Schel ven, die thans hier woont en wien emeritaat is verleend als predikant van de Gereformeerde kerk van Amsterdam, predikte aldaar in de Keizersgrachtkerk Woensdagavond zijn afscheid met een leerrede naar aanleiding van Hebreeën XIII, vers 7, 8 en 9, (le gedeelte). Aan het einde van de godsdienstoefening werd den predikant toegezongen Psalm 134 3. Wijziging leerplan. Het leerplan van de Openb. M. U. L. O. aan den Vijverweg is zoodanig gewijzigd, dat in het 7de leerjaar de beginselen worden onderwezen van algebra en Duitsch. H. Dagbl. Het Vraagstuk van de Donkere Laan is op gelost. Donderdag is in de gehouden Raads zitting besloten tot asphalteering van deze laan, zoodat het bazaltslag dat reeds in de teer was gezet, gebruikt kan worden en geen noodeloos werk is verricht gelijk velen vrees den. Het is thans ten duidelijkste gebleken dat de inwoners onzer gemeente terdege letten op hetgeen het gemeentebestuur doet of laat. SANTPOORT. De afdeeling Santpoort is alweer de dupe van de bezuiniging bij gemeentewerken. Werd er het vorig jaar zoo af en toe nog iets ge daan aan den weg vanaf de spoorboomen tot aan het Provinciaal Ziekenhuis in den Ruigen- hoek, thans is dit niet zoo. De weg iigt totaal plat, hier en daar zelfs hol, zoodat hij in dezen regentijd spoedig onbegaanbaar zal zijn. KORTE KLEVERLAAN 40, BLOEMENDAAL Meer en meer wordt hier de Westlandsche methode van groenten kweeken onder glas toegepast. Zoo heeft nu de tuinder J. G. Kuil aan den Bloemendaalscheweg, hiervoor een heelen akker ingericht. 600 zoogenaamde „één- ruiters" vullen de helft der kistingen, zoodat deze om en om beteelbaar en oogstbaar zijn. In de tusschenliggende ruimten worden rabat ten aangelegd, mede om te vervroegen. De hoofdteelt zal zijn: komkommers, augurken en meloenen voor den zomertijd en spinazie, posteljjn e.a. voor het koude jaargetij. Eenige door broeimest verwarmde pittenbakken, zor gen voor de benoodigde jonge planten. Het geheel doet voor deze plaats nog wat onge woon aan en trekt veel belangstelling. H o e o n s P o s t k a n t o or functioneert. Aan het Postkantoor te Santpoort vervoeg den zich twee ingezetenen, teneinde terugbe taling te erlangen van gestorte gelden op de Rijkspostspaarbank. Hoewel door de Directeur van de Rijkspostspaarbank een schriftelijk or der van betaling was afgegeven op 27/9, moes te de personen in kwestie er zich mede tevre den stellen dat op 29/9 d.a.v. het vereischte bedrag momenteel (in kantoortijd 12 uur v.m.) niet kon worden uitbetaald, zoodat een tweede reis naar het postkantoor moest gemaakt worden. Vrijheidsbond. Dinsdagavond ver gaderde de kiesvereèniging „Burgerplicht", alhier, aangesloten bij den „Vrijheidsbond". Bij de bestuursverkiezing, in plaats van den secre taris C. Slinger, die bedankt had, slaagde men er niet in een opvolger te verkrijgen, zoodat de heer Slinger zich bereid verklaarde voor- loopig tot 1 Januari a.s. aan te blijven. Tot bestuurslid werd gekozen de heer C. H. B, Lonbar Petri, inplaats van den periodiek af tredende J. P. van Brussel. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te 's-Graven- hage op 30 Sept. a.s., van den Vrijheidsbond, wed gekozen de heer H. Groenewout. Door dwingende omstandigheden, heeft de heer Niemandsverdriet, eertijds oprichter en directeur van de Meisjes-gymnastiekvereen. te Santpoort, als zoodanig moeten bedanken. In zijn plaats treedt thans onze plaatsgenoot, de heer Duvergé. VAN HIER EN DAAR. Haarlemsche Orchest-Vereeniging. In de laatste gehouden bestuursvergadering is het bestuur thans samengesteld als volgt: A. Kool hoven voorzitter, Mr. Mi. van Toulon van der Koog 2e voorzitter, E. L. Baron van Heekeren van Walien le secretaris, M. C. van Zanten (Eerelid) 2e secretaris, J. A. J. Sybrandi pen ningmeester, W. Alphenaar, Dr. H. van den Berg, Mevrouw B. Frensel Wegener-Koopman, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., A. H. Wey- burg, terwijl als administrateur is aangesteld de heer Ph. K. Schouw, Verlengde Wouwer- manstraat 82. Den 6en October a.s. zal het eerste leden concert plaats hebben, waarvoor het program ma binnenkort den leden zal worden toegezon den. Zij, die nog als leden wenschen toe te tre den, kunnen zich bij een der bestuursleden, of bij den administrateur aanmelden. Op de 18 leden-concerten zullen zich steeds solisten doen hooren, wat ook het geval zal zijn op de verschillende buitengewone concer ten, welke gegeven zullen worden Verder staan 14 populaire concerten op het programma, en wordt de eerste matinée gege ven Zondag 1 October. Wij vertrouwen, dat weder evenals vorige jaren een druk gebruik gemaakt zal worden van deze uitvoeringen, waaruit dan ook zal blijken, hoe het bezit van onze uitstekende Orchest-Vereeniging door de ingezetenen van Haarlem en Omstreken op prijs wordt gesteld. BROCHURE'S EN TIJDSCHRIFTEN. Van de fa. Scheltens Giltay te Amsterdam ontvingen wij het le en 2e stukje van „Jong en Vroolijk", leesboekjes voor het voortgezet leesonderwijs (lagere klassen) door L. Dors man Czn., Hoofd eener school te Amsterdam. Deze leesboekjes bevatten geen versjes. De schrijver is van meening dat hiervoor bij kin deren uit het 3e en 4e leerjaar de technische vaardigheid nog niet genoeg is. De schrijver heeft getracht te werken op de fantasie der jeugdige lezers en is daarmede zeer zeker geslaagd. De boekjes zijn aardig geillustreerd door Jan Wiegman. OBERLAHNSTEIN is het moderne tafelwater, tot in het kleinste plaatsje van Nederland verkrijgbaar. Het is anders dan sodawater of spuitwater, wie het kent, gebruikt geen ander tafelwater.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2