VICTORIA-WATER Voor Burgertimmerwerk Is betbeste adres: J. G. W. v. d. POL Jr. MA1S0N HETTY, Groote Houtstraat 126, Telef. 1760, HAARLEM Schitterende collectie WOLLEN en ZIJDEN BLOUSES en JUMPERS, geheel handwerk. Bloemend, weg, Tel. 22315. SANTPOORT STATION Zaterdag 1 October was de heer C. van Uoor, aangesteld door het Ned. Herv. Kerk bestuur, 25 jaar werkzaam op de oude Bloe- mendaalsche begraafplaats. Deze dag werd door van Goor op eenvoudige en kalme wijze her dacht. Daar van Uoor al die jaren zijn plicht trouw had vervuld en het kerkbestuur dit waardeert, kwam de heer Bierens de Haan van Uoor een bezoek brengen en overhandigde hem namens het kerkbestuur een enveloppe met inhoud en bijgaande schriftelijke dankbe tuiging. Vrienden en kennissen toonden hun belang stelling door het zenden van kaartjes enz. Van den koster der NecL Herv. Kerk ontving van Goor een taart. Van Goor deelde ons nog mede, dat zijn vader 27 jaar op den doodenakker werkzaam is geweest en toen deze siierf, volgde hij hem op. Maandag 9 October zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer G. Fris in dienst trad bij de stoomwasscherij van de Fa. Van Dieren Bij voet alhier. 40 lange jaren heeft Fris de direc tie trouw ter zijde gestaan. Nadat F. 25 jaar op de stoomwasscherij werkzaam was, werd hij aangesteld tot meesterknectit, hetgeen hij tot nu toe is gebleven. Het is te verwachten dat 9 October voor den heer Fris tot een dag wordt gemaakt, dien hij niet licht vergeten zal. Na zulk een langen diensttijd is dit welver diend. De heer C. Broos van hier, behaalde bij een gehouden examen van den Ned. R.K. Politie bond „St. Michaël", het diploma met aantee- kening. Op de j.l. gehouden examens, uitgeschreven door de Pitmanschool, slaagde voor Stenografie en Machineschrijven onze plaatsgenoote, Mej. Ie Roy. De Vlaggetjesdag. De Commissie voor de vlaggetjesdag d.i. de dag die jaarlijks van wege de vereeniging „Het Roode Kruis" wordt gehouden, heeft eer van haar werk gehad. Eigenlijk werd de dag hier reeds op Vrij dagavond geopend doordat in Hotel „Duin en Daal een concert werd gegeven. Voor een goed bezette zaal traden dien avond op de dames: Baronnesse van TuyllBoreel (viool), C. Breitenstein (viool), Koolhoven Eyre Ashe (alt), Cor Igesz en de heer Jac. van Kempen(zang), P. Veltman, Van Vloten— Brevet en Ré Levie (piano). De twee laatstge noemde dames zorgden voor de begeleiding van zang en viool. Het was een avond waarop veel genoten werd van vioolspel en zang en pianospel. In de pauze trad de heer C. W. de Visser naar voren en bracht woorden van dank aan de personen, die zoo welwillend waren ge weest dit concert te geven. Spreker maakte een verontschuldiging, dat er geen bloemen overhandigd konden worden. De netto opbrengst van dit concert bedroeg f 99.40. Den volgenden dag waren de verkoopsters en verkoopers al vroeg in de weer om de vlaggetjes aan den man te brengen. Elkeen werd aangehouden, auto's zoowel als groen- tenkarren en men rustte niet alvorens een kleinigheid werd geofferd. Het is voor een flink gedeelte aan die jongelui te danken dat men een bedrag van f 1000.kon bereiken. Wij meenen te schrijven in den geest van de Commissie, indien wij de ingezetenen van Bloemendaal hartelijk dank zeggen voor hun gaven, de meisjes en jongens die met vlagget jes hebben geloopen voor hun ijver en toe wijding en verder ieder die heeft bijgedra gen tot het welslagen van dezen dag. De Commissie willen wij namens de ingeze tenen dank zeggen voor hun moeite en op offering voor dezen welgeslaagden dag. De opbrengst te Bloemendaal was f 536.95 Overveen 200. Aerdenhout 172.75 Vogelenzang 98. Totaal f 1000.70 De gemaakte onkosten bedragen f 27.50 Netto opbrengst f 980.20 Voeg hierbij de f 99.40 van het concert dan vormt dit tesamen een bedrag van f 1079.60, hetwelk aan het Hoofdbestuur kan worden afgedragen. Het korte eindje Brederodeweg, voor de be graafplaats van het Provinciaal Ziekenhuis is nu eens niet met teer doch met klei en basalt slag bewerkt. Wij vertrouwen wel dat dit een mooi stukje weg zal worden, doch merken op dat het thans een glibberige massa is welke niet bepaald aan genaam is te noemen. Naar wij vernemen heeft onze plaatsgenoot de heer G. Bleeker op de Internationale Land-en Tuinbouwtentoonstelling te Tilburg een lsten -prij§ behaald voor teekeningen van boomea en heesters. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling BloemendaalVelsen, zal op Dinsdag 10 October a.s. des avonds om 8 uur, in Hotel „Rusthoek" een ledenverga dering houden. De agenda luidt: 1. Notulen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een afgevaardigde en plaatsvervanger voor de Algemeene Vergade ring der Maatschappij. 3. Behandeling van den beschrijvingsbrief der Algemeene Vergadering. 4. Onkruidbestrijding in den Tuinbouw. Inleider de heer C. Molenaar. 5. Ontijdige bladafval. Inleider de heer E. A. W. Hirschfeld. 6. a. Vergroening en aftakeling, b. Een merkwaardige boom. Inleider de heer Dr. W. Posthumus Meijjes. 7. Vervolg van de inleiding van den heer R. Muyen over: De vijanden der planten. 8. Vragenbus. Rondvraag. OVERVEEN. De leesbibliotheek in de Openbare lagere schoot zal 7 October weder geopend worden, zoodat de lezers met een mooi boek de lange avonden weder zoek kunnen brengen. 1 October 1922 was het 40 jaar geleden, dat de heer M. Kokkelkoren als brievenbe steller bij het postkantoor alhier in dienst trad. Helaas kon deze dag geen feestdag voor den heer K. wezen, daar hij zijn echtgenoote en zijn schoonmoeder kort voor zijn jubileum had verloren. Na een 40-jarigen trouwen diensttijd was het echter onmogelijk dezen dag onopge merkt te laten voorbij gaan en wilde men toch den trouwen brievenbesteller een kleine hulde brengen. Zijn collega's en het kantoorperso neel kwamen den jubilaris in zijn woning ge- lukwenschen. De waarnemende postdirecteur, de heer Baasbank sprak waardeerende woorden en bood hem een rijksgratificatie aan. De oud ste besteller, de heer v. d. Berg kon niet na laten eenige welgemeende woorden tot zijn jubileerende collega te richten. Hij had de taak op zich genomen den jubilaris namens zijn col lega's en kantoorpersoneel een prachtige elec- trische lamp aan te bieden. Een huldigings commissie bestaande uit de heeren Dr. Born- water, A. Bijvoet en C. D. v.d. Vliet bood den jubilaris namens de ingezetenen een enveloppe met inhoud en een mand met fleurige bloemen aan. Dr. Bornwater overhandigde deze geschen ken met eenige toepasselijke woorden. Ook de postdirecteur, de heer J. S. Kniphorst, zond den heer K. een fraai geschenk. Het verdere gedeelte van den dag kwamen een groot aan tal personen den jubilaris gelukwenschen. Deze had geen handen genoeg om de felici taties in ontvangst te nemen terwijl op som mige momenten de kamer te klein bleek voor al de gasten. Onder de bezoekers bevonden zich ook af gevaardigden van den R. K.Volksbond en van de Kiesvereeniging „Recht en Plicht" terwijl ook de wethouder, de heer Van Nederhasselt, even aan kwam wippen. Begrijpelijk is het, dat vele gelukwenschen gepaard gingen met ge schenken. Aan telegrammen, kaartjes enz. ont brak het evenmin. De heer Kokkelkoren was zeer onder den indruk van de bewijzen van sympathie en har telijkheid die hij van velen ondervonden heeft. Onnoodig te zeggen, dat hij dezen dag niet licht vergeten zal. Als hij met Januari den dienst met pensioen heeft verlaten, zal hij nog dikwijls met genoegen terug denken aan den dag, die voor hem tot een onvergetelijke is ge maakt. T O O N E E L. Tournee Henri de Vries. Brand „In de Jonge Jan". Om den avond te vullen ging Dinsdag vooraf een blijspel in drie bedrijven van A. A. Milne „Meneer Pim geheeten. Over dit blijspelletje valt niet veel te zeggen. Het gegeven is nog zoo kwaad niet. Een man die al te gevoelig is voor de publieke opinie en deze opinie zoowat uitsluitend tot richtsnoer van zijn handelingen bezigt; een man dus, die geen eigen stijl en levenshouding heeft en daar om slaafs gehoorzaamt aan de conventioneele voorschriften om fatsoenlijk te leven. Deze man wordt de echtgenoot van een vrouw, die hem onwillens en onwetens in conflict brengt met het monster conventie. Op dit stuk zou zeker iets goeds te leveren zijn, doch Milne is er niet in geslaagd iets goeds te bereiken. De psychologische draad door het stuk is telkens totaal verbroken en de eene toevalligheid volgt op de andere. Ook de spelers hebben er niets uitgehaald. Zij hadden tenminste kunnen bereiken, dat er eenige overtuiging van hun spel uitging, doch zij waren zelf nog niet uitgelachen over de dwaze situaties, waarin de rollen hen plaat sten. Zelfs Mevrouw Erf manSasbach, die overi gens zeer sympathiek en petillant spel gaf kon de gewenschte gelaatsstrakheid, waar die noo- dig was, niet bereiken, omdat ze zelf nog te veel van het komische in haar rol genoot. Vooral Fred. Nielsen, die als den jongen kunst schilder, Brian Strange, naar de hand' dong van Dinah Marden, het nichtje van den land eigenaar Marden, vooral Nielsen misplaatste voortdurend een half onderdrukten lach, waar hij den ernst van zijn karakter had te toonen. Het viel mij dan ook moeilijk bij zijn spel niet aan een dilettanten-opvoering te denken. Alex Frank, die de hoofdrol van George Marden, den landeigenaar, speelde, was er be ter in en gaf hier en daar goed speL Ook Minnie Bléoourt was als Nichtje Dinah niet on verdienstelijk. Henri de Vries, als Meneer Pim, speelde met zijn rolletje. Hij steunde geheel op den souf fleur en trachtte dit voor het publiek te ver bergen, door een aarzelende, hakkelende ma nier van spreken, aan te nemen. Zijn creatie van Meneer Pim was overigens heel aardig, liet stuk zelf is vrij moppig en we waren aan de pauze toe voor we het vermoedden. Daarna kwam de beroemde vertolking van „Brand in de Jonge Jan" door Henri de Vries. Hetgeen Henri de Vries in dit stuk van Herman Heijermans bereikt heeft in den loop der jaren, dat grenst aan het volmaakte. Zeker het is een kunststuk om zeven zoo ver schillenden creaties in zulk een snel tempo door te spelen, dat men niet begrijpt, hoe hij, de eenle deur verlatend om de andere binnen te komen, nog tijd gevonden heeft voor zijn verkleeding. Doch mijn bewondering geldt veel meer het knappe spel en de schitterende ty peering en grimeering. Hoeveel fijne, typeerende trekjes en gebaar tjes moet Henri de Vries van zijn medemen- schen gesnapt hebben om zoo juist en treffend met zijn houding en gebaar te kunen teekenen. Inderdaad, dit is op het gebied van typeering liet beste, dat ik ooit gezien heb. Wanneer Henri de Vries nogmaals in den stadsschouwburg te Haarlem mocht komen met „Brand in de Jonge Jan", dan ga men daar heen; ten1 eerste om zichzelf het genot van deze zeven creaties te schenken, doch ten tweede 'om Henri die Vries, want zulke kunst dient met onze belangstelling beloond te worden. Henri Bakels. Over de opvoering van Droomspel door het Nederlandsch Tooneel heeft ons blad reeds een uitvoerige beschouwing gegeven, toen dr. Willem Royaards dit meesterwerk van Strind- berg te Amsterdam voor het eerst vertoonde. Wij kunnen, ons daarbij aansluitend, thans vol staan met nogmaals onze bewondering uit te spreken voor dit grobtsche gewrocht, dat, ook nu de Hollandsche bewerker zijn décors voor den Haarlemschen Stadsschouwburg heeft pasklaar gemaakt, in deze opvoering zoo prach tig tot zijn recht komt. Het publiek, dat den schouwburg tot het laatste plaatsje vulde, was begrijpelijkerwijs zeer onder dén indruk van dit sterke doch sombere spel, dat, hoewel de dichter aan het slot nog een poging tot verzoening tusschqn den mensch en de hem ten ondergang doemende levensmachten heeft beproefd, den toeschouwer in een gedrukte stemming naar huis doet gaan. Verkade's Hamlet en Royaard's Droomspel in één week, Haarlem blijft toch geenszins van kunst verstoken. C. KUNST. Op 4 November zal de jaarlijksche Uitvoe ring van Leerlingen van Mevrouw Sybrandi Halberstadt in den Stadsschouwburg plaats hebben en ook ditmaal weer voor het Stads- Editie Kleedingsfonds. Door de zangleerlingen zullen ten gehoore gebracht worden solo's met piano en ook met fluit en vioolbegeleiding; verschillende koortjes; speelliedjes door de kinderzangklassen en ook zullen eenige spreekleerlingen gedichten met en zonder pianobegeleiding voordragen. In de kunstzalen van de firma Frans Buffa Zonen, Kalverstraat 29 te Amsterdam is een tentoonstelling ingericht van schilderijen en aquarellen door Jan Voerman en van tee keningen en portretten door J. Teixeira de Mattos. De tentoonstelling duurt van 18—30 Sepember en is dagelijks geopend van 10 tot 4 uur. Woningbouw vereeniging Rosehaghe". Aan den Zijlweg op het terrein vroeger be- hoorende aan de familie v.d. Poll is gesticht het woning complex „Rosehaghe" onder ar chitectuur van W. J. B. v. Lochem. In dit com plex is een vereenigingsgebouw opgenomen, waarin behalve een concierge woning, een re creatie-zaal en bestuurskamer ten behoeve van de woningbouwvereeniging „Rosehaghe" be schikbaar is. Het bestuur dat naar algemeen genoegen van de leden de moeilijke zaken ledde, heeft gemeend aan de opening van het vereenigingsgebouw een kunstzinnig cachet te moeten geven. Het bestuur heeft daarom aan „de Kennemer Kunsthandel" te Bloemendaal opdracht gegeven tot het organiseeren van een tentoonstelling van Schilderijen, bajtik^- en beeldhouwwerken. Deze tentoonstelling zal op Zaterdagmiddag 7 dezer in tegenwoordig heid van vele genoodigden worden geopend, tevens zal er een gedenksteen worden ont huld. De zaal heeft bij proefneming bewezen een prachtige accoustiek te bevatten en om dit te bewijzen zullen op nader te bepalen dagen jonge kunstenaars van hun kunnen doen blij ken. Op de tentoonstelling zullen werken zijn van de schilders H. F. Boot, N. Neuf, A. Mio- lée, P. v. Egmond, H. J. Wesseling, H. van Riet, W. Stem en van den batikker Louis Bagt- man. De zaal wordt als Kunstzaal ingericht door de woninginrichting Joh. Nederkoorn Zn., een vleugelpiano zal wjorden geplaatst door den pianohandel Koot. Teneinde het zaaltje ook bij het publiek be kend te maken, zal de toegang kosteloos zijn en wel van af 9 dezer 's avonds. De tentoon stelling is geopend des middags van 25 en 's avonds van 810 uur. ZANG EN MUZIEK. OUATUOR POULET. Het Ouatuor Poulet, hetwelk geengageerd was voor 'n Kamermuziek-Avond van het Fran- sche Muziekfeest te Amsterdam, heeft een schitterend succes behaald, zoodat de bladen der Hoofdstad vol zijn van de hoogste lof. Zoo schrijft o. a. Het Handelsblad: „Nog in dit jaar speelde het Pouletkwartet hier De- bussy's werk en ik schreef toen, dat ik mij geen zóó volmaakte, meesleepende voordracht ervan kon herinneren. En dien indruk kreeg ik ook thans weer: nimmer is ons de schoon heid van het werk zóó overtuigend geopen baard als door dit viertal. En ook Ravel's Kwartet speelden zij met een gloeiend tempe rament, waarbij zij toch immer een verruk kelijk achevé bewaarden, en met een rijkdom van teere, droomerige nuanceeringen. Het was een ware feestavond. Het publiek tot op het podium dat heeft men sinds jaren niet gezien. Het OuatuorPoulet zal in Haarlem optreden op een der Abonnements-Concerten van het Concertbureau Hans Augustin. Eerste Abonnements-Concert. Op het eerste der door het Concertbureau Hans Augustin in Haarlem sedert 7 jaren ge organiseerde Abonnements-Concerten, Donder dag 12 October in den Schouwburg Jansweg wacht het muzieklievend publiek een eigen aardig genot door het optreden van den be roemden Finschen zanger Olli Buolahti met zijn prachtig 36-snarig instrument de Cantele. Het programma bevat liederen van Merikanto, Suolahti en' Volksliederen uit Karelie, van de Alands-eilanden en uit Noord- en Zuid-Finland, verder werken voor Cantele van Suolahti. De kunstenaar komt juist terug van een Concertreis door Spanje, waar hij o.a. ook aan het Hof werd uitgenoodigd te concerteeren. KERKAGENDA. Zondag 8 October 1922. BLOEMENDAAL. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur, Dr. M. J. A. de Vrijer. J ONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha" des voormiddags 10 uur, de heer D. Tromp, theol. cand. te Utrecht. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n. m. 5 uur, dezelfde. SANTPOORT. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur, de heer J. F. Kruijt, theol. cad. te Leiden. EVANGELISATIE in het gebouw aan den Kerkweg des voormiddags ten 10 ure, Ds. E. Vinke te Alkmaar, n.m. 6.30 ure, Ds. Westenburg te Beverwijk. HAARLEM. VEREEN. VAN VRIJZ. HERVORMDEN, in het gebouw van den Protestantenbond, v.m. 10 ure, Prof. Dr. L. Knappert, te Leiden. BURGERLIJKE STAND. van Vrijdag 29 Sept. tot en met Donderdag 5 October. Geboren: z. van H. J. Hijmans en Th. R. F. E. M. L. S. Romberg; d. van R. N. Bol- leman en J. C. M. van der Horst; d. van P. G. Th. van der Putten en A. Persoon. Ondertrouwd: W. J. Kars en M. M. Schar- roo; J. F. A. de Graaff en C. C. Claij. Getrouwd: M. Tanis en M. F. Leers. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort: D. Baart, 54 j.; G. Verkerk, 39 j. OBERLAHNSTEIN Is als elk ander zuiver drinkwater, doch fijner, delicater en stimuleerend.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2