DE VROUW VAN PHARAO Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Eere-promotie Jac. P. Thijsse. Fotografisch Atelier RICHE" Vanaf Vrijdag 20 October Zondag 22 October Gr. Houtstr. 169, Haarlem Gemeentebestuur. CINEMA PALACE in de Gem. Concertzaal, Vereeniging I P. VAN DER STAD I 16e JAARGANG ZATERDAG 21 OCTOBER 1922 No. 42 BLOEHENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 22003 Abonnement: Voor een half jaar 1,75 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.—, elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit Nummer bestaat uit Twee Bladen. De eere-promotie van onzen plaatsgenoot, dr. Jac. P. Thijsse, is Maandagmiddag door tal van belangstellenden bijgewoond. Op de ga lerij van de Aula der Universiteit was, naar de N. R. Ct. meldde, vooral jong-Nederland sterk vertegenwoordigd. Van het gemeentebe stuur waren aanwezig Burgemeester De Vlugt: de gemeentesecretaris, mr. Falkenburg, en wethouder dr. Vos: van het curatorium der universiteit, behalve de president-curator (de burgemeester van Amsterdam q.q.), de leden: mr. Romme, mr. Kruseman en dr. Delprat, benevens de secretaris mr. Boll. Voorts o. a. mr. van Tienhoven, van de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland: dr. Ker- bert, directeur van Artis; verschillende leera ren van het Kennemer Lyceum, waaraan de heer Thijsse als leeraar verbonden is, en vele anderen. Mevrouw Thijsse vergezelde haar echtgenoot. Omtrent de toespraak, waarmee prof. Stomps den nieuwen doctor met deze waar digheid bekleedde, ontleenen wij het volgen de aan de N. R. Ct.: Prof. Stomps begon met een woord van persoonlijke herinnering. Vijf en twintig ja ren zoo zeide hij is het geleden, dat gij een kleinen jongen, eerst korten tijd tevoren op de H. B. S. gekomen, omtrent wien tot uw oor was doorgedrongen, dat hij met be hulp van een ouden Latijnschen Suringar be gonnen was de natuur te bestudeeren, ver- blijddet met het kostelijk geschenk van uw ge- ilUjutreerde schoolflora, ten einde hem den weg naar het eenigermate begrijpen van de natuur te vereffenen. Het verheugt dien jon gen van toenmaals van ganscher harte, dat juist hij het mag zijn, die u heden toespreekt. Vijf en twintig jaren aldus vervolgde prof. Stomps dan zijn het ook die gij thans zonder onderbreking, met al de energie en al het enthousiasme die in u zijn, gewijd hebt aan de beoefening der natuurlijke historie, aan de populariseering van deze schoonste aller wetenschappen, immers de leer van het leven, in het bijzonder in Nederland, en daar mede aan de ontwikkeling en beschaving, ja het levensgeluk van geheel ons volk. In ge dachten hoor ik u hier protesteeren en zeg gen: wel neen ,het zijn er 30. Inderdaad is het reeds in het begin der 90er jaren ge weest, dat gij, tezamen met onzen onver- getelijken Heimans, van u deedt hooren en de alom bekende serie werken van u beider hand over de flora en fauna van ons vader land, geopend met „Van vlinders, vogels en bloemen", waarop „In sloot en plas,, en zoo vele andere zouden volgen, begon te ver schijnen. Maar, gij het mij toestemmen, eerst de geboorte van uw lijftijdschrift „De Leven de Natuur", waar wij onlangs het 25-jarig be staan van herdachten, heeft uw werk, uw streven meer op den voorgrond der alge- meene belangstelling geplaatst. Na een uiteenzetting over het wezen der wetenschappelijke biologie te hebben ge geven, zeide spr. o. a. verder tot dr. Thijsse: „Ik gewaagde zooeven van uw Schoolflora, van de serie werkjes, beginnend] met „Van vlinders, vogels en bloemen", Hoevele bo tanici van vaak wereldreputatie hebben het niet beneden zich geacht zulk een flora voor een kleiner of grooter gebied te ontwerpen, eene biologische beschrijving van een land te geven, zooals gij dat, geheel op grond van eigen observatie, in de bedoelde serie werken doet, dat voor ons land vrijwel het eenige vormt, wat men eene planten-geografie van het land, zou kunnen noemen! Voorwaar, kondt gij op niets anders bogen dan op deze serie, op uwe Flora en uwe artikelen in „De Leven de Natuur", een eere-doctoraat in de natuur wetenschappen zoude u niet mogen onthouden worden. Er is echter meer ten uwen gunste aan te voeren, en ik kom hiermede tot het vermel den van het punt, waar mij uw hoofdverdien ste schijnt te liggen. De bloemenbiologie was het, die vooral uw aandacht vroeg, en naast een reeks van opstellen in „De Levende Na tuur" getuigt daarvan met name uw boek Opnamen bij iedere weersgesteldh. 9 „Omgang met planten". Aan dit werk is wel in de eerste plaats gedacht, toen het gold u een eere-doctoraat te verleenen; ge moogt het om zoo te zeggen, als uwe dissertatie be schouwen. Ik houd mij overtuigd, hiermede iets gezegd te hebben, dat vele aanwezigen met verwondering vervult. Is de heer Thijsse dan niet in de eerste plaats specialiteit op het gebied der vogels, in de ornithologie? zoo hoor ik vragen. Mijn antwoord' luidt, dat aan opstellen in „De Levende Natuur", als dat over Vogelgeluiden, in Band XIX en ovei Schutkleuren in Band XXIV, alsmede aan uwe omvangrijke boeken „Het Vogeljaar", en „Het intieme leven der vogels", een zekere wetenschappelijke beteekenis niet te ontzeg gen valt, maar dat m. i. uit een weten schappelijk oogpunt de botanicus Thijsse toch hooger staat dan de ornitholoog Thijsse. Neen, zou men bijzondere verdiensten op het ge bied der dierkunde van onzen eere-doc- tor willen releveeren, dan zou men veeleer moeten wijzen op zijn werk over de Hyme- noptera van Nederland. Verschillende op stellen van uwe hand, mijnheer Thijsse, vind ik alweer in „De Levende Natuur", hande lende over graafwespen, bijen en wespen. Het komt mij voor, dat gij op dit gebied een specialiteit zijt, zooals anderen dat In ons land zijn voor de Diptera, de Coleoptera, enz. Nog is het mij niet vergund de loftrompet te doen zwijgen. Een eere-doctoraat wordt slechts verleend voor uitnemende weten schappelijke verdiensten. Daarmede is niet ge zegd, dat die verdiensten steeds directe moe ten zijn en wordt de mogelijkheid openge laten, ook indirecte diensten te beloonen. En wie zou ontkennen, waarde doctor, dat gij u in de hoogste mate indirect verdienstelijk hebt gemaakt voor de biologische weten schappen? Door uwe geschriften, door uw be zielend voorbeeld, hebt gij talloos velen op gewekt tot de studie van de natuurlijke his torie, hen gedreven naar onze universiteiten. Enorm is het aantal der studenten in de plant -en dierkunde gestegen .sinds gij vooi het eerst uw werkzaamheid ontplooidet. Dat het tegenwoordig meestal mogelijk is, de be trekkingen van leeraar in de plant- en dier kunde, die vroeger zoo dikwijls door onbe voegden werden vervuld, aan bevoegde krachten toe te vertrouwen: dat werkkrach ten voor onze proefstations in Indië In den regel wel beschikbaar zijn, wij danken het niet in de laatste plaats aan uwe werkkracht. Wel zelden is zoo goed gepopulariseerd als dit door u en Heimans is geschied. Hoezeer het populariseeren u ter harte ging, blijkt wel daaruit het best, dat gij uwe medewerking niet weigerdet, toen de industrie die voor re clame doeleinden kwam inroepen. Wij begrij pen, wat die stap u moet hebben gekost, maar wij begrijpen tevens, dat gij niet kondt wei geren, omdat zich ter nauwer nood een betere gelegenheid laat denken, de studie van de na tuur en daarmede nieuw levensgeluk, te bren gen onder de groote massa des volks. Mij rest, een licht te doen vallen op een laat ste zijde van uwe werkzaamheid. Bladert men de verschillende jaargangen van De Levende Natuur door, dan wordt men getroffen door verschillende artikelen van uwe hand over Na tuurbescherming in Nederland, over het Naar- dermeer, over Griendf, Rottum, Jde Vennen enz. Inderdaad, waar men in andere landen in den regel professoren in de plant- en dierkunde zag optreden als grondvesters van vereeni- gingen tot bescherming van de natuur, daar waart gij, de leek, het, die in ons land den stoot, gaaft tot het oprichten van een ver- eeniging tot behoud van natuurmonumenten. Ontzaggelijk veel goeds heeft deze vereeni- ging reeds gewrocht, en een groot deel van dit goede moet zonder twijfel aan u weer wor den toegeschreven. Waarde doctor zoo besloot prof. Stomps het is u gegeven geweest, zooveel te geven als aan slechts weinigen is gegund. Gij hebt dat mede kunnen doen dank zij eene onver woestbare levensvreugde, welke daaruit blijkt, ARTISTIEKE FOTO S dat, naar men mij verklapte, uw devies heet: Onbekommerd. Moogt gij dus nog vele jaren voortgaan, onbekommerd gelijk tot dusver, ten bate van de natuurhistorische wetenschap, ten bate van het Nederlandsche volk van het he den en van de verre toekomst". Toen de luide toejuichingen, volgende op de toespraak van zijn promotor, prof. Stomps, geëindigd waren, nam dr. Jac. P. Thijsse zelt het woord, om zijn dank te betuigen voor de door hem zeer gewaardeerde onderscheiding. In de eerste plaats herdacht hij daarbij zijn vriend en medewerker, wijlen den heer E. Heimans, die hem nu acht jaar geleden ont vallen is, en zonder wien, naar hij getuigde, het vele goede dat prof. Stomps van hem gezegd heeft, zeker niet tot stand zou zijn gekomen; althans niet zoo goed. Herinnerende aan de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, zeide dr. Thijsse "Als ik het waag thans het eere-doctoraat te aanvaarden, dan doe ik dat omdat ik over tuigd ben, dat wij, door het werk dier ver eeniging, kunnen aanbieden aan de Nederland sche wetenschap een ongerept studieveld, het welk in staat zal stellen hier telande de pliyto- geographische studiën te verrichten op dezelt- de wijze als dat in Engeland en Zwitserland geschiedt. Spr. is er van overtuigd dat aldus ons klein land, dank zij zijne gunstige ligging en merkwaardigen bodem, nog tal van verrassingen zal opleveren. Men denke slechts aan het Naardermeer, dat nog bijna ge heel ondoorzocht is, en waar vele hektaren beschikbaar zijn voor het natuuronderzoek. Spr. hoopt dat de Amsterdamsche scholen daar mogen werken en studeeren en dat hij daarbij als gids zal mogen optreden, voor de aanwij zing van belangrijke stukken. Op deze wijze hoopt hij uitdrukking te kunnen geven aan zijne erkentelijkheid voor de onderscheiding die hem heden is geworden. Tenslotte zich aansluitend bij de gewoonte der promovendi om hun werk aan een familielid op te dragen, verklaart dr. Thijsse zijn levens werk op te dragen aan zijn lieve vrouw, die er 30 jaar lang voor gezorgd heeft dat hij kon werken in den sfeer van onbekommerd heid, welke zoozeer aan zijn arbeid is ten goe de gekomen. (Applaus.) De Raad kwam Donderdagmiddag op het ge wone uur bijeen. Voorzitter, Jhr. A. Bas Backer, Bur gemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. PUNT I. Ingekomen stukken. a. Accountantsrapporten over de Woning- bouwvereenigingen. Voor kennisgeving aangenomen. b. B. en W. stellen den Raad voor om het adres van den Alg. Bond van Politieper soneel in Nederland, waarin verzocht wordt de vakschool van de R. K. politiebond St. Mi chael niet te subsidieeren, voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. c. Verzoek om wijziging in de samenstel ling der Commissie van Overleg. De Commissie adviseert dit verzoek vooi kennisgeving aan te nemen. d. Naar aanleiding van een verzoek om goed keuring der schoolgeldregeling voor de Middel bare Meisjesschool ,,'t Kopje" stellen B. en W. voor aan dat verzoek te voldoen. Door deze goedkeuring komt genoemde school ten aan zien van de schoolgelden voor Bloemendaalsche kinderen in gelijke positie te verkeeren als de Hrfarlemsche Middelbare scholen en het Ken- nemer Lyceum. Wordt aangehouden. e. Uit een oogpunt van billijkheid geven B. en W. den Raad in overweging om de pacht van het strand voor 1923 aan J. Dijkhuis te gunnen voor de som van f 500.doch de beslissing GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 IN ONS THEATER Het enorme, ontzagwekkende filmwerk: Groot monumenteel Egyptisch filmwerk in 0 acten Regie: Ernst Lubitsch In de hoofdrollen HARRY LIEDTKE, Emile Jannings, Albert Basserman, Paul Wegener, Lyda Salmonova. Aangezien dit Duitsche filmwerk vervaar digd werd met behulp van Amerikaansch kapitaal, werden er geen kosten gespaard om iets wonderbaarlijks tot stand te brengen. Enorme paleizen en tempels werden ge bouwd. Meer dan 10.000 personen verleen den hunne medewerking. Gedurende 14 dagen waren de grootste theaters te Amsterdam, Rotterdam en den Haag totaal uitverkocht. Ons theater zal te klein blijken. Dit was voor ons een reden, om er toe te beslui ten deze enorme film Zondag 22 October 's avonds 8 uur ook te vertoonen in de Gem. Concertzaal „Vereeniging". Ons toch al sublieme orchest is belang rijk versterkt. Piaatsbespreken dringend aanbevolen. Gewone prijzen. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□DaaoGaaDaa a POELIER Tel. 188 HAARLEM OPGERICHT 1870 R Hazen Faisanten Patrijzen Eendvogels Talingen Watersnippen Reevleesch Poulardes Kapoenen Braadkippen Soepkippen Gemeste Eendvogels Duinkonijnen □□□□oaannoaaDonDaanoncDDODoaDn omtrent de paclitsom voor 1924 aan te houden. Aldus besloten. f. B. en W. stellen den Raad voor aan den gemeentebode, K. J. van Apeldoorn, ad f 10.per jaar een stukje grond groot 10 bü 40 Meter van het voor raadhuisbouw bestem de terrein te verhuren. Aldus besloten. g. Aanbieding gemeentebegrooting 1923. Wordt in handen gesteld van de Financieele Commissie. h. Verzoek van de Woningbouwvereeni- ging „St. Jozef" om het haar verleende voorschot groot f 18250.met 1 750.te ver- hoogen en mitsdien te brengen op f 19000. Aldus besloten. 1. De Voorzitter stelt voor het resultaat van de zoo zoetjes aan publiek geworden kolen- kwestie in openbare vergadering te behandelen. Daartoe wordt besloten. De Voorzitter leest dan een schrijven voor van de N. V. Blauwhoedenveem betreffende de resultaten van het onderzoek, door twee be- eedigde wegers van bovengenoemde maatschap pij. Het betrof hier n.l. een aanklacht van den steenkolenhandelaar de Graaf, tegen een leve rantie cokes van den stenkolenhandelaar Krul op het terrein der Mulo-school. Uit het schrijven van bovengenoemde maat schappij, blijkt dat niet is te bewijzen dat de fa. Krul te weinig cokes heeft afge leverd, daar eerstens 5% dient te worden af getrokken voor z.g.n. indrogen en vervolgens de Holi. Spoorw. maatschappij te Haarlem een schrijven heeft gezonden betreffende een ver gissing door hen begaan. Zij verklaren n.l. een verkeerde wagen gewogen te hebben. De Voorz. leest daarna een uitvoerig schrij ven voor van den heer de Graaf behelzende de motieven waarom door hem deze klacht bij het gemeentebestuur is Ingediend. F

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 1