C. Fris Jr. VICTORIA» WATER d. G. W. v. d. POL dr. Plaatselijk Nieuws. „BRONSTEE" Timmerman Voor Burgertimmerwerk Is hetbesteadres: Bloemend, weg, Tel. 22315. SANTPOORT STATION BLOEMENDAAU De heeren Mulder van Asdonk, architec ten, hebben aan het electr. technisch bureau van C. J. Cassee, alhier, opgedragen het aan brengen van electrisch licht enz. in het nieuwe winkelhuis van de firma Wisbrunn en Liffman. In de villa 't Hoekje, die onbewoond staat, zijn inbrekers bezig geweest met het plan een en ander weg te halen, hetgeen echter onze waakzame politie heeft kunnen verijdelen. Na dat de inbrekers het huis waren binnengeslo pen en eenige voorwerpen naar hun gading uitzochten, werd de inbraak ontdekt. Toen de politie de villa onderzocht, vond zij eenige jeugdige knapen, die bezig waren gordijnen, enz. in te pakken om er mee van door te gaan. Groote ontsteltenis natuurlijk, toen de jongens bemerkten, dat ze gesnapt waren. De knapen zijn door de politie naar hun ouderlijke woning te Haarlem teruggebracht, terwijl een procesverbaal niet achterwege bleef. 25 October was het 12J/2 jaar geleden, dat de heer Hellewaard als chauffeur bü de fa milie Van Wessem, alhier, in dienst trad. Daar hij al dien tijd de familie trouw gediend had en zijn plichten steeds was nagekomen, was liet begrijpelijk dat de familie van W. zich op dezen dag niet onbetuigd liet en haat trouwen chaffeur huldigde. Van den heer des huizes ontving hij een enveloppe met inhoud, terwijl bloemstukken niet ontbraken. De heei H. was dezen dag vrij, waardoor hij in de gelegenheid was, het herdenkingsfeest in den huiselijken kring genoeglijk te vieren. Den 4den December 1922 zal alhier een groot kinderfeest gehouden worden, waarop Oom Jacob ook aanwezig zal zijn en wederom de kinderen zal bezighouden met zijn mooie verhalen. Natuurlijk zal de tooverlantaarn er niet bij ontbreken. Ook St.-Nicolaas en Zwarte Piet zullen op dien avond aanwezig zijn om aan de jeugd aardige geschenken uit te rei ken. De groote zaal van Hotel Vreeburg is hiervoor al besproken. Daar het een allerge zelligste avond belooft te wordeh, raden we den ouders aan hun kinderen er naar toe te sturen. Het is gebeurd in onze gemeente. Een be woner had een aantal kippen in een hok, al waar hij erg op gesteld was. lederen dag voor de beestjes op stok gingen, werd gekeken, of het gezelschap nog wel volledig was. Op een dag trokken er eenige woonwagens de woning van den kippenhouder voorbij. Niet lang daar na constateerde de kippenliefhebber, dat een van zijn lieve beestjes verdwenen pas. Dat was me wat. Kip! kip! kip! Maar hoe er ook geroepen werd, kip kwam niet te voorschijn. Eigenaar radeloos. Er valt hem plotseling iets in en zonder meer belt hij de politie op. Spoe dig daarop verschijnt een agent en verneemt dat er een kip zoek is. Hij verneemt ook dat er woonwagens voorbij zijn gegaan. Deze twee gebeurtenissen worden met elkaar in verband gebracht, en de agent weg. Een eind verder ziet hij de woonwagens. Spoedig worden deze tot stilstand gebracht en een nauwkeurig on derzoek, gelijkstaande met huiszoeking, volgt tot groote verwondering van de wagenbewo ners. Na alles onderzocht te hebben, vond men MODELMELK KARNEMELK YOGHURT HEEMSTEDE - TELEF. 28055 VAN 9 - 12 EN 2 - 5.30 UUR MAISON HETTY, Groote Houtstraat 126, Teleï. 1760, HAARLEM DAMES- en HEEREN ONDERGOED Prima kwaliteiten Voordeelige prijzen niets dat op een kip geleek. Agent terug met de mededeeling dat hij niets gevonden heeft, hetgeen de eigenaar zich best begrijpen kan, daar hij tijdens de afwezigheid van den agent de kip in een verborgen hoekje van het kip penhok gevonden heeit. Agent houdt zich voor een volgende keer aanbevolen en verwijdert zich. Zondag jj. werd een afstandsmarch gehou den door 10 dames en 12 heeren der Bloemen- daalsche üymnastiekvereeniging. Men moest loopen 25 KM.. De heeren marcheerden af van de politie post alhier om 8,40, nadat de dames 8,15 van daar vertrokken waren. De tocht ging langs: Kleverlaan, Schoterweg, Vergierdeweg, Sla perdijk, Rijksstraatweg, Velsen, Velseroord, Driehuizerkerkweg, Duin en Kruidbergweg, Brederodeweg, Brederodelaan, Mollaan, Bloe- mendaalscheweg, Korte Kleverlaan eindpunt. Gedurende de marsch heerschte een prettige stemming onder de deelnemers. Deze werd nog verhoogd toen de dames ingehaald wer den en men gezamenlijk verder marscheerde. De leden slaagden er in om de 25 K-M. in den vastgestelden tijd af te leggen, zoodat deze afstandsmarsch wederom voor de B. U. V. een succes is geweest. Met het bouwen van de woningen der woningbouwvereeniging „Duinwyck", achter de boerderij van den heer Uitendaal, is men druk bezig. Van verschillende woningen is de eerste balklaag al gelegd. Het lijken aardige en flinke villatjes. De omgeving is prachtig maar afgelegen. Bravo. Het gedeelte van den Bloemen- daalschenweg in „de voorbuurt", dat bijna niet meer te berijden was, is opnieuw bestraat. Dat is waarlijk een groote verbetering. Nu zal het gedeelte van den Korte Kleverlaan, vlak voor de electrische centrale ook wel spoedig een beurt krijgen. Bloemendaal1T. O. G. 40. Ook deze wedstrijd eindigde in een spreken de „Bloemendaal" overwinning en wat meer zegt, de uitslag is niet geflatteerd, integendeel, vier doelpunten werden door scheidsrechter Hendriks geannuleerd wegens off-side, waar van twee zeker ten onrechte. Het één back systeem, door de Amsterdammers na rust toe gepast, was een te moeilijk vraagstuk voor den referee, die overigens zijn best deed, waar van het gevolg was, dat hij geen scheiding wist te brengen tusschen zuivere en onzuivere doelpunten. T. O. G. zag zich eveneens een goal ontgaan door buitenspel, zoodat in dezen wedstrijd vijf doelpunten niet toegekend wer den! Bloemendaal" heeft thans schijnt het de juiste opstelling gevonden, speciaal wat mid denlinie en voorhoede betreft. Beide linies speel den voortreffelijk, het opstellen en aangeven der half-backs was af, waardoor de voorhoede full speed kon stoomen, een taak, waarvan ze zich uitstekend kweet. De weder opneming van Pauw versterkt in niet geringe mate den aanval, die ons een vlug en vooral open spel liet zien. Vooral dit laatste speelt een voornamis factor in het behalen van succes, en geen ver dediging, hoe sterk ook, kan aan open spel op den duur weerstand bieden. T. O. G. speelde enthousiast en sympathiek. Ze hebben dan ook een goeden indruk achter gelaten. Het tempo, waarin ze voor de rust speelden bleek hun echter te snel, waardoor de tweede speelhelft door een aanhoudend „Bloemendaal" overwicht gekenmerkt werd, wat voldoende geïllustreerd wordt door het feit, dat de stand met rust 1—0 was. Deze goal werd direct na het begin gemaakt door Kopjes Nie mann, die weer geheel de oude is, en eiken wedstrijd beter speelt. De andere goals werden gemaakt door Pauw en Sunter. Vooral het doelpunt van den midden voor dient vermelding. Het was een schitterend staaltje solospel besloten met een geweldig schot. De T. O. G.-keeper heeft er heel wat uitgehouden en heeft aan geen der doelpunten schuld. Beijk in 't „Bloemendaal" doel verwerkte alles met een zekerheid hem eigen. De witte backs konden ons het minst bekoren, vooral Bakker lijkt ons er eenigszins „uit". Kalm spelen is voor hem de beste remedie. Het derde elftal was de gast van R. C. H. 6, en kwam met zwaar bevochten overwinning (32) thuis. We gelooven dat dit elf-tal, nu het ingespeeld is, verdere successen zal behalen Zondag a.s. als het Schoten 4 ontvangt kan het bewijs hiervan geleverd worden. Het vierde elf-tal stelde teleur door den eersten thuiswedstrijd met 34 te verliezen. Onvolledigheid is hier de oorzaak geweest. On ze baby's kunnen zich echter Zondag tegen H. F. C. VI rehabiliteeren, waar we zeker op rekenen. Bloemendaal II had een vrijen dag. Het heeft ongetwijfeld krachten verzameld voor „the big match" tegen Zandvoort 11 waar het op bezoek moet. We verwachten prologantie van de suc- cesflim „Bloemendaal II bovenaan" van Van Lent en consorten. Bloemendaal I, dat grootsche plannen heeft, zal Zondag kunnen toonen, of hen dit ernst is. Het speelt een lastigen uitwedstrijd tegen Kennemers in Beverwijk, het pas gepromo veerde zusje. Zusje is echter geen katje om zonder handschoenen aan te pakken, en vooral op eigen terrein ontpopte ze zich maar al te vaak als „driedekker". Waar de rood-zwarten bekend staan als een enthousiasten, maar fairenploeg, kunnen we een goeden wedstrijd tegemoet zien. Van den uit slag is weinig te voorspellen. Voor supporters diene, dat de plaats van sa menkomst en vertrek gesteld is op half een van hotel Vreeburg. We hopen op veler be langstelling. A. C. Voor een eivolle zaal hield de afdeeling Bloe mendaalVelsen der Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde haar buitengewone ledenvergade ring in hotel „Rusthoek". Na opening door den voorzitter den heer Dr. Posthumus Meyjes verkreeg Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-brugemeester van Haarlem, het woord om met behulp van lichtbeelden iets te vertellen over zijn reis indrukken uit onze Oost. Op een aangename manier vertelde de spre ker van zijn wedervaren in Ned.-lndië, gedu rende de reis die hij in 1919 en 1920 heeft ge maakt. Interessante plaatjes werden achtereen volgens op het doek gebracht over het leven en de gewoonten der Batakkers, hun typische woningen en openbare gebouwen, hun koeien, paarden en andere dieren, kortom de zeden en gewoonten van mensch en dier kwamen ter sprake en verschenen op het doek. Ook van de Balineezen zag enwij prachtige opnamen. De Balineesche tempels bijv. waren wonderen van techniek uit de 10e eeuw. Na de pauze sprak de heer C. Sipkes enkele toelichtende woorden bij plaatjes op botanisch gebied, waarna we nog een drietal prachtige zeegezichten te zien kregen, welke door den weer Boreel waren genomen bü zün vertrek uit Indië. De voorzitter dankte ten slotte den heer Boreel voor den belangwekkenden avond, welpe hij mede den aanwezigen had verschaft en riep hem een tot weerziens toe. Maandagavond j.l. heeft dr. Jac. P. Thüsse alhier, een lezing gehouden over het „Vogel leven" voor de leden der afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Vereen, v. Huisvrou wen, in het gebouw „Zang en Vriendschap". De zaal was geheel gevuld, wel een bewüs hoezeer het streven van dezen vogelvriend gewaardeerd wordt. OVtRVEEN. 50 jaar tuinmansknecht. Den 2en November a.s. is het 50 jaar geleden, dat de heer C. W. Bouma, wonende Rüksstraatweg te Oud-Schoten, in dienst trad bü den heer Wouterbloem en Zonen, bloemisten alhier. Voor den Indischen dienst is bestemd als administratief ambtenaar dr. W. Huender, alhier. In liet voormalige schoenenmagazün van den heer Van Mierlo zal een melkzaak geopend worden door üebrs. Houtgraaf uit Bloemen daal. Een goede melkzaak in het centrum van ons dorp is voor velen een groote uitkomst en kan voor onze plaats een aanwinst genoemd worden. SANTPOORT. De bioscoopcombinatie alhier is zoo geluk kig geweest, de hand te kunnen leggen op een prachtfilm, de meesterlük gespeelde rolprent »»,De Schat des Hemels", een levensroman in vüf acten. Zondag 29 October a.s. zal de vertooning plaats hebben in zaal „Zomerlust". Het Sant- poortsch uitgaand publiek is dus weer in de gelegenheid om in eigen plaats te kunnen ge nieten van cinematografische kunst. Klaagden we eenige weken geleden over de inkrimping van materiaal bü de tooneel- vereeniging „Varia", thans vernemen we van bevoegde zijde, dat de vereeniging met een vüital nieuwe leden versterkt is. In studie Is genomen „De Dochters van Haseman", too- neelspel in vier bedrüven, naar het Duitsch van Adolf L'Arronge, door E. S. Culp. Dit voor dillettanten zware werk, eischt een inspannende studie, geeft echter bü nauwge zette opvoering een groote voldoening aan toe J hoorders en spelers. We wenschen Varia met dit goedgekozen nummer veel succes. Alelkoorlog. De aangekondigde melkoorlog is in vollen gang. Maandag j.l. deed de vee houder K. van 't Veer, van Limmen, hier zün intrede en verkocht zün melk voor 14 cent pei Liter. Dat zün voorraad spoedig uitverkocht was laat zich denken, aangezien de standaard- prüs in dezen omtrek bü alle melkhandelaren 18 cent per L. is. Vermoedelijk zal de melk van dezen nieuwen handelaar 16 cent per Liter worden, dit is echter nog twee cent onder de gewone prüs. De huismoeders lachen en hopen dat deze concurrent in de buurt blüft. Nader vernemen we, dat verschillende an dere handelarne, ook al noodgedwongen, de prijs verminderd hebben. Woensdagmiddag werd het vüfiarig zoontje van den heer De Graaf op den Bloemendaal scheweg aangereden door een motorfiets. Het ventje bekwam hierbü ontvellingen aan hoofd en handen. De motorrüder, die geen schuld trof, reed zeer kalm, waardoor het kind ge lukkig niet ernstig gekwetst werd. ONTVANGEN BOEKEN. Wij ontvingen nog ter recensie de volgen de boeken, die wü later hopen te bespreken: Felix Timmermans, „Het Kindeken Jezus in Vlaanderen", vaerde druk; Herman Heüer- mans „Diamantstad", derde druk; Björnstjerne Björnson „Petra", een roman (vertaald door A. Bienfait) derde druk; Prof. Dr. F. J. J. Buy- tendijk, „De Wüsheid der Mieren"; Arthur van Schendel, vertaling van „Minnebrieven van een Portugeesche Non"; Oscar Wilde, „Salo- mé" (vertaald door Chr. van Balen Jr.) tweede druk; Is. Querido „De Jordaan Manus Peet", tweede druk. KORTE KLEVERLAAN 40, BLOEMENDAAL TOONEEL De Koninkl. Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" gaf verleden Vrijdag een reprise van het oude „Madame Sans-Gijne", dat al tijd jong schijnt te blijven. De bezetting was goed. Een vergelijking met de vroegere opvoe ring, waarin mevrouw MannBouwmeester schitterde, zou onjuist zijn. We hadden ditmaal een Vlaamsche Cathérine en een Vlaamschen Napoleon. Het oubollige van het Zuid-Neder: landsche karakter en het accent van den Zuid- Nederlandschen tongval kwamen Magda Jans- sens in haar rol ten goede, doch schaadden Hubert la Roche, wiens Napoleon, zelfs in huisgewaad en te midden van familie-conflic ten, te gemoedelük aandeed. De groote Louis, dien we ons in deze creatie van een kwart eeuw geleden herinneren, had meer het uiter lijk en ook den innerlüken stijl van den „petit caporal". C. Tweede Abonnements-Concert. Op het tweede Abonnements-Concert van het Concertbureau Hans Augustin, op Donder dag 9 November in den Schouwburg Jansweg te Haarlem, zal optreden de gevierde Austra lische pianist Percy Grainger. „Het Vaderland,, schrijft over den eminenten pianist: „Grainger werd gevierd, zooals hem toekwam, dat is als de groote kunstenaar vol energie en poëzie, rhytmische veerkracht en kleurverfüning. VAN HIER EN DAAR. De verdwijning van het paard. Volgens den correspondent der N. R. Ct. waren er te Parü's den 31sten December 1913 4279 paarden- en 7972 auto-huurrütuigen, den laatsten dag van 1918 onderscheidenlük 601 en 6129. Den 31sten Juli werden er nog maar 362 huurrijtuigen door paarden getrokken, terwijl er 11,119 zichzelf bewogen. Dit totaal, 11,481, blijft nog onder dat van 1913, 12,251. De om zetting van de verhouding in de beweegkracht heeft het verkeer in het algemeen in de war geschopt. De bevolking van het Selne-depar- teinent is intusschen met verscheiden honderd duizenden vermeerderd. Die omgekeerde even redigheid is begrijpelijk, het rendement van een taxi is meer dan viermaal hooger dan van een „vigilant." Wat de sociale wetten Engeland kosten. In Engeland ontvangen nu 28 millioen van de 47 millioen inwoners ondersteuning uit de staatskas, wat het land op 257 millioen (on geveer 3000 millioen gulden) per jaar komt te staan. J. A. R. Mariott, M. P. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. Door het bestuur is het volgende schrijven gericht aan de leden van den Gemeenteraad van Haarlem. Wij hebben de eer U hierdoor mede te dee- len, dat door ons een request aan den Raad van Haarlem is verzonden, inhoudende het verzoek om onze Vereeniging evenals het vorig jaar weder eene subsidie van f 30.000.(Der tig duizend gulden) te willen verleenen. Wij zouden het zeer op prijs stellen, wan neer de Raad op dit verzoek eene goedgun stige beschikking nam, eensdeels omdat naar het oordeel van ons bestuur het voor Haarlem van het grootste belang is, het orkest te kun nen behouden, andersdeels omdat het bestaan van de 45 personen, die bij het Orkest werk zaam zijn, er mede gemoeid is. Wü meenen, dat na de uitgebreide toelich ting, die bü eene vorige aanvraag is gege ven en waarvan de cijfers weinig of niet ver anderd zijn, het thans onnoodig is, U daarmede lastig te vallen, echter willen wij U niet verhe len, dat het bedrag der aangevraagde subsidie meer dan noodig is, om het Orkest in stand te houden. Wij geven U echter de verzekering, dat ons ernstig streven er op gericht zal zijn, de uit gaven zooveel mogelijk te beperken, daaren tegen te trachten de inkomsten van de Ver eeniging te verhoogen, waardoor het mogelük zal worden, om het telken jare terugkeerende nadeelige saldo van de Balans te doen ver dwijnen. Wij verzoeken U daarom Uwe welwillende medewerking, waarbij wij tevens den wensch uitspreken, dat bü eene eventueel gunstige beschikking op ons request wü niet alleen den geldelijken-, maar ook den moreelen steun van geheel Uwen Raad hopen te erlangen, opdat door een gezamenlijke medewerking van Uwen Raad en ons bestuur het mogelijk zal worden in Haarlem een zoo belangrü'k instituut als de Haarlemsche Orkest-Vereenlging te kunnen be houden. OBERLAHNSTEIN is het moderne tafelwater, tot in het kleinste plaatsje van Nederland verkrijgbaar. Het is anders dan sodawater of spuitwater, wie het kent, gebruikt geen ander tafelwater.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2