TWEEDE BLAD „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 4 November 1022. Plaatselijk Nieuws. No. 44. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Volkshuisvesting. Door het gemeentebestuur van Bloemendaal zijn een tweetal geschriftjes uitgegeven om het standpunt tegen de voorgenomen annexatie uit een' te zetten. Als een der motieven tegen de in de lucht hangende annexatie wijst de Raad op de met hun steun tot stand gekomen arbeiders woningen. Iemand, niet bekend met den gang van za ken in Bloemendaal, zal wellicht uit deze op gave kunnen conciudeeren, dat Bloemendaal de belangen van volkshuisvesting behartigt, zooals dit van een gemeente verlangd wordt. Voor den eenigszins ingewijde staan de zaken echter anders. Volgens bijlage 3 (1922) van het geschrift, werden gedurende 1910 tot begin 1922 383 bouw- verguningen verleend. Van dit aantal is gedurende genoemd tijd vak echter maar een 235-tal met steun van Rijk en Gemeente gebouwd. In de 383 bouwvergunningen zijn een 50-tal woningen begrepen, welke door de provincie Noord-Holland gebouwd zijn voor haar perso neel en voor wie geen woning beschikbaar was in de gemeente. Trekt men deze 50 woningen van het totaal aantal (383) af, dan blijkt dat in deze betrek kelijk groote gemeente gemiddeld van 1910 tot begin 1923 ongeveer 28 arbeiderswoningen zijn gesticht. Wie nu gedacht had, dat de gemeente met het annexatiespook voor oogen alles in het werk zou stellen om aan den arbeiderswoning nood een einde te maken, vergist zich deerlijk. Op het oogenblik (eind 1922) is er te Bloemen daal nog een zeer groot tekort aan arbeiders woningen. De Bouwvereeniging Bloemendaal Noord" heeft op het oogenblik nog een 90 ledert die in Bloemendaal wonen of er werkzaam zijn en die voor eene woning in aanmerking dienen te komen. Praktisch gesproken wordt iederen dag dit aantal grooter. Bij andere bouwvereenigingen, in deze ge meente gevestigd, zal de vraag naar eene wo ning ook wel veel en veel grooter zijn dan het aantal beschikbare. Nu zal van ter zake kundige zijde ons wel toegevoegd worden "Bloemendaal-Noord" heeft toch bouwgrond gekregen van de provincie voor 10 en van de gemeente voor plm. 70 arbeiders woningen. Zeer zeker, dat heeft „Bloemendaal Noord", maar de grond, door den Raad na een talmen van langer dan een jaar afgestaan, ligt aan de Rollandslaan, dus in het voorgenomen annexatiegebied, en zal gaat deze annexatie door aan Haarlem komen. Het beschikbaar stellen van den grond op die plaats maakt zeer sterk den indruk, dat Bloemendaal hoe eer hoe liever weer een gedeelte van zijn arbeidersbe volking kwijt wil zijn. Opgemerkt dient te worden, dat „Bloemen daalNoord" om tot den bouw op deze terrei nen te geraken, de geheele medewerking van den Raad noodig heeft. Of deze medewerking verkregen zal worden, zal dienen te worden af gewacht. Wanneer men zich de moeite getroost op een willekeurigen werkdag 's avonds na afloop van de werkzaamheden, post te vatten op de toe gangswegen welke naar Bloemendaal leiden, zal men versteld staan van het aantal werkkracit- tendat gedwongen wordt in naburige gemeen ten te wonen, als gevolg van een absoluut ge brek aan arbeiderswoongelegenheid, terwijl toch al deze menschen in Bloemendaal hun brood verdienen. Het is een te bekend feit, reeds dateerend van zeer ouden datum, dat het bestuur van Bloemendaal voor een arbeidersbevolking bin nen zijne grenzen niets voelt, en is de aan drang van belanghebbenden te sterk, deze ar beidersbevolking liet liefst zoo ver mogelijk van de villabevolking onderdak brengt. De Raad van Bloemendaal (althans enkele conservatieven) vergeet maar al te dikwijls, dat arbeiders, die in Bloemendaal werken, ook in de gemeente dienen te wonen. Degenen, die verklaren en dit is nog zeer kort ge schied dat de provincie (en dit slaat ook op alle menschen, die buiten Bloemendaal moe ten wonen en in deze gemeente werken) zelf maar voor woningen voor haar personeel moet zorgen, nemen een standpunt in van 100 jaren terug. Tot schade voor de gemeente krijgen deze 100-jarigen in den Raad nog eene meer derheid om alle verbetering van volkshuisves ting om hals te brengen. Het ligt dus voor de hand, dat aan een dergelijken misstand zoo spoedig mogelijk een einde dient gemaakt te worden. Dit kan op tweeërlei manieren geschieden: le. Door dat de gemeente Bloemendaal ten spoedigste de volkhuisvesting grondig ter hand neemt in samenwerking met de alhier geves tigde woningbouwvereenigingen, om ieder, die in Bloemendaal werkt in de gelegenheid te stel len in deze gemeente te wonen, ofen dit is een laatste redmiddel, wanneer de toe stand zoo blijft als het thans is 2e. Door een wet, waarbij de gemeente Bloe mendaal geannexeerd wordt. Naschrift. Toen bovenstaand artikel voor de pers gereed was, las ik het ingezonden stuk van den heer P. in het Bloemendaalsch Week blad van 28 October 1922. Ik kan niet nalaten eenige opmerkingen hiet- over te maken. In den grond der zaak zijn de heer P. en ik het eens, wanneer wij beweren, dat het ge meentebestuur (i. c. de Raad) niet genoeg doet in de richting van volkshuisvesting; alleen komt het m. i .op de uitvoering en den noodigen spoed aan. Als de heer P. weet, dat in de verschillende raadsvergaderingen de volkshuisvesting een zeer ernstig punt van bespreking heeft uitge maakt, en als hij dan weet, dat elke verbete ring van volkshuisvesting ernstig door eene meerderheid wordt bestreden en meestal afge stemd, dan za lhij mij moeten toegpven, dat er voor de twee S. D. raadsleden geen anderen weg open stond dan hun schrijven aan Gede puteerde Staten. Wat geeft het tenslotte of ieder weet, dat er genoeg grond voor arbeiderswoningen be schikbaar is, als de Raad deze gronden niet be schikbaar stelt? Mij is niet bekend, dat de Raad de terreinen tusschen den Hoogen Duin en Daalschenweg en de zee voor woningbouw uitgeeit. Maar te verwonderen is dit ook niet. De door den heer P. genoemde grond ligt in een der mooiste deelen der gemeente. Liever verstrekt de Raad grond aan de Rollandslaan. De woningen liggen dan minder in het gezicht. Als aanvrage voor middenstandsbouw voor dit terrein komt, dan geloof ik wel, dat er niet zooveel omslag mede gemaakt zal wor den en de grond spoedig ter beschikking is, getuige de grond bij het „Huis te Bloemendaal Waar ik den heer P. niet persoonlijk ken (al thans op het oogenblik niet) wil ik hem niet verdenken ook het stelsel te huldigen, dat ar beiders die in Bloemendaal werken, elders maar moeten wonen, zeer tot hun financieele schade en tot groot ongerief van naburige ge meenten, welke maar moeten zorgen dat deze menschen woongelegenheid krijgen en dus Je eigenlijke inwoners dier gemeenten schade be rokkenen. Verder wijst de inzender nog op de ge meente Amsterdam en wil deze gemeente ook maar doen annexeeren, omdat daar ook ar beiders werken, die elders wonen. Deze ver gelijking gaat niet op, want bij nadere beschou wing zal de heer P. het met mij eens moeten zijn dat juist Amsterdam alles in het werk stelt om deze arbeiders binnen hare grenzen te trekken, getuige o. a. het plan Zuid, het Gooiplan, enz. In Amsterdam werken naast de woningbouwvereenigingen, de Raad en1 B. en W. van Amsterdam hard mede om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken. En wat geschiedt hier? Wat wordt er, buiten de bestaande arbeiderswoningbouwvereenigingen, door den Raad en B. en W. van Bloemen daal gedaan? Niet ontkent kan worden, dat de volkshuis vesting voor een gemeente een zeer belang rijk punt is en wanneer men dan ziet, dat door eene meerderheid in den Raad niet voldoende hiermede rekening wordt gehouden en alle an dere middelen gefaald hebben, dan ligt het m. i. voor de hand, dat alles in het werk gesteld wordt om hierin verbetering te brengen. Dat liet door de heeren Schulz en Noorman ge bezigde middel een zeer hardhandig middel is, zal iedereen moeten toegeven, maar als alles gefaald heeft om verbetering te verkrijgen, dient dit middel aangegrepen. Zoo langer blij ven voortsukkelen, gaat niet. Zachte heelmees ters maken stinkende wonden. Juist zij, die het belang der gemeente Bloe mendaal voorop stellen, zullen moeten toe geven, dat het weren der arbeidersbevolking ir. Bloemendaal „een heulen met den vijand is", om de uitdrukking van den heer P. te bezigen. Juist zij drijven, misschien onbewust, op an nexatie aan. T. BLOEMENDAAL. Donderdagmorgen werd door een hevigen rukwind de geheele schutting men steigerpalen en' deuren, geplaatst om de verbouwing van het P.E.N.-gebouw, omver geworpen. Gelukkig bevond zich niemand in de nabijheid, wat wel een wonder genoemd mag worden. Het ge vaarte versperde het grootste gedeelte van de straat en werd spoedig door werklieden opge ruimd. SANTPOORT. Uitgaande van de Gereformeerde Kerken van Velsen en Bloemendaal, zal er alhier een evan gelisatie-samenkomst worden gehouden in ge bouw „Bethel", tegenover de Bewaarschool van mevrouw Wüste, op Donderdag 9 November a.s., 's avonds 8 uur. Als sprekers zullen optre den de heeren ds. Joh. C. Brussaard, van Bloe mendaal, ds. J. D. Boerkoel, van Velsen, en G. B. Wurth, van Santpoort. Iedere belangstel lende is welkom. Den 14den November e.k., 's avonds 8 uur, zal in de Hervormde kerk een concert worden gegeven ten bate van het orgelfonds. Het pro gramma zal nader worden bekend gemaakt. Kaarten a f 1.of f 0,50 zijn reeds nu ver krijgbaar bij den boekhandel P. van Meurs. De Ned. Vereen, tot afschaffing van Alco holhoudende dranken Is voornemens op Zater dag 25, Zondag 26 en Maandag 27 November a.s. een bazar te organiseeren ter meerdere propaganda voor geheelonthouding en tot stij ving der kas. Op deze bazar zal muziek worden gegeven door den kunstenaar Zwanenburg, op zijn har monica, vervolgens zal er een mandolineclub van Haarlem zich laten hooren, terwijl tot slot de bazar zal worden opgeluisterd door pianomuziek. Als attractie woïdt vermeld: grabbelton, sjoelbak, rad van avontuur, worstraden, kroeg deur dichtspijkeren, enz. Ook zal een tentoon stelling worden gehouden van schilderijen. Verder zal gezorgd worden dat er voor billijken prijs consumptie verkrijgbaar zal zijn. De bedoeling is dat voor deze bazar enkele dames zullen rondgaan om te trachten kunst voorwerpen en giften op te halen. Tot slot zij nog vermeld dat een klok en een poppenkamer zullen worden verloot. De melkstrijd. De melkstrijd woedt nog steeds onveranderd. De prijsstabiliteit is en blijft nog immer zoek en varieert thans tus schen 12 en 16 cent per liter. Het publiek, al thans een deel, profiteert van deze concurren tie. Vast staat echter, dat, wanneer de kleine melkhandelaren door de grootere zullen zijn verdrongen, deze laatste de geleden schade zullen inhalen en de prijzen zullen stijgen. Van daar, dat thans bij een groot gedeelte van het publiek de meening heerscht, dat de kleine concurrent geholpen en in stand gehouden moet worden. Woensdag j.l. kreeg ons dorp wederom be zoek van een ouden bekende uit de distributie- dagen. Pirovano, de omropeer, olkte met zijn bel weer velen aan de deur, om namens Bur gemeester en Wethouders van Velsen bekend te maken, dat op 1 November de waterleiding van 1—5 uur zou zijn afgesloten. Aangezien het juist een R.-K, feestdag was en velen juist ter kerke waren, zal het in verschillende gezinnen een onaangename verrassing geweest zijn. Aan het fanfarecorps „Wilhelmina" te Jan Gijzenvaart, schonk j.l. Zondag zijn bescherm vrouwe, mevr. Wüstevon Gotsch, een fraai nieuw vaandel. Na bü Hotel „De Weijman" te zijn opgesteld, vertrok het corps te ruim drie uur onder volle muziek in de richting „Spaarn- berg". Hier aangekomen, deed men een rond gang door het schoone park om vervolgens een serenade te brengen op het plein voor de villa. Mevrouw Wüste bevond zich met vele familie leden en vrienden aan de verschillende vensters en luisterde met zichtbare voldoening naar de ovatie haar gebracht. Hierna had de opstelling plaats in de fraaie voorhal, waar mevrouw Wüste onder vriende lijke woorden voor de tweede maal een nieuw vaandel overhandigde. Zij bracht ln herinnering het oprichtingsjaar 1898, toen zij, naast den haar nu ontvallen echtgenoot het genoegen had, het eerste vaandel te kunnen aanbieden. De heer Wijnoldy Daniels, eerevoorzitter van „Wilhelmina", nam hierna het woord en schetste de levensloop van het corps, bracht dank voor deze tweede schenking en hoopte met het corps nog vele aangename oogenblikken te kunnen verschaffen aan de beschermvrouw en de haren. Mevrouw Wüste bevestigde de eerste zilveren lauwertak, dit jaar door „Wilhelmina" als eerste prijs eerste afdeeling behaald op het Groot Stedelijk Concours te Alkmaar, eigenhandig aan het nieuwe vaandel. Nog bracht de president, namens het corps, dank voor de schenking, waarna de groep op een foto vereeuwigd werd. Vervolgens werd de hoop op een lang leven van de bescherm vrouw door de muziek uitgedrukt. Hierna kre gen de muzikanten in de fraaie plantenzaal een onthaal van gebak, dranken en sigaren. Tot slot deed men een wandeling door het dorp, voorafgegaan door de beide vaandels. Een groote schare belangstellenden had zich bij den uitgang van het buiten geschaard, ten einde het nieuwe vaandel te kunnen bezich tigen. Het vaandel zal eenigen tijd tentoonge steld staan in den winkel van den heer J. Bruinooge, te Jan Gijsenvaart, en vervolgens in een winkel in Santpoort (dorp) BURGERLIJKE STAND Geboren: Zoon van S. J. Kuijper enA. J. van der Molen; zoon van G. Zwarteveen en S. Kuipers. Ondertrouwd: P. A. Goemans en M. C. Rijn beek; V. A. A. Schepens en A. G. J. Schroër; J. van der Aar en A. M. v. Duin. Getrouwd: P. van Eerde en J. C. Fontijne; W. J. Peereboom en R. J. Huizinga. Overleden: A. Metzelaar, 61 j.; A. M. Wee sing, 41 j.; H .Hekker, 63 j. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort: S. Baars, 66 j.; J. Lammens, 72 i.; W. G. de Ruiter, 31 j. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A- Togtema, Zomer- zorgerlaan, Bloemendaal, een rozenkrans; K. Tinholt, Bloemendaalscheweg 9 b, Bloemen daal, een vermoedelijk gouden broche; Gez. van Lierop, Bloemendaalscheweg 93, Bloemen daal, een dames portret; Politiepost Klever laan, Bloemendaal, een oliespuitje; M. Verduin, Zuidertuindorplaan 21, Overveen, een hals band; W. Voerman, Kinheimweg 65, Bloemen daal, ene kokertje aérophen tabletten en een' zakkammetje in étui; H. Douma, Kinheimplein 47, Bloemendaal, een zakmesje; aan het bureau van politie te Overveen, een kindermofje, een kinderhandschjoen, een huissleutel, een boek ten name van Levenkamp, een glacé hand schoen, een haarspeld, een wollen handschoen een biljartmedaille, een koperen bus, een kin derhandschoen. KERKAGENDA. Zondag 5 November. BLOEMENDAAL NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur, Dr. M. J. A. de Vrijer, nam. 5 uur Ds. J. Ph. Eggink, te Velsen. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha" des voormiddags 10 uur, de heer F. G. Beekman, Adj. dir. der Stadszending te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n. m. 5 uur, dezelfde. SANTPOORT. NED. HERVORMDE GEMEENTE, nam. 6V2 u., Dr. A. van den Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE in het gebouw aan den Kerkweg des voormiddags ten 10 ure, Ds. Verwaal, te Alkmaar. GEREFORMEERDE EVANGELISATIE in ge bouw „Bethel", t.o. de bewaarschool, Don derdag 9 Nov.' 's avonds 8 uur, Ds. Joh. C. Brussaard, Bloemendaal; Ds. J. D. Boer koel, te Velsen, en de heer G. B. Wurth, theol. cand. te Santpoort. HAARLEM. VEREEN. VAN VRIJZ. HERVORMDEN, in het gebouw van den Protestantenbond, v.m. 10 uur, Prof. Cannegieter. RELIGIEUS SOC. VERBOND, in het gebouw „de Centrale" Spaame 94, voorm. 10.30 u., sche Schoolvereeniging des v.m. 10.30 uur, de heer W. Drop, te Amsterdam, „Onbe wuste religie, levend idealisme". DAMRUBR1EK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den damredacteur van ons blad, den heer Herm. de Jongh, Valerlusstraat 64 huis, Amsterdam. Het volgende geestige probleempje is van C. PELS, te Wervershof. Stand in cijfers Zwart; zes schijven op 8, 9, 13, 17, 27, en 37 en een dam op 10. Wit: acht schijven op 24, 28, 33, 34, 38, 40, 43 en 48. Wit aan zet, wint als volgt: Wit. Zwart. 1. 34-29 10:32 2. 48-42 37:28 3. 29-231 heel geestig! 3 .32:19 moet drie schij ven slaan. 4. 23:23 en wint op tempo. Vooral deze slag is aardig! Stand in cijfers: Zwart: 6-12, 14, 19-21, 25, 26. Wit: 17, 18, 22, 23, 29, 31, 33, 37, 39, 42, 43,44, 49 en 50. Zwart's laatste zet, 13-19, is niet te verde digen: 21-27 had twee schijven winst gefor ceerd. De afwikkeling vergoedt echter veel. In den diagramstand wint Wit door: 1. 44-40 19:28 2. 40-35 12:34 3. 39-30 28:48 4. 31-27 21:41 5. 30-24 48 30 moet drie schijven 6. 35-2 11:22 slaan. 7. 2-46 gewonnen. Ook deze combinatie is van C. Pels.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5