Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Fotografisch Atelier „RICHE", Gr. Houtstraat 169, Haarlem DE TIJGER VAN ESCHNAPOER ^<1 ?VTERDAG 18 NOVEMBER 1922 ST. NIC0LAAS GESCHENKEN. Opname bij iedere weersgesteldheid. Gemeentebestuur. CINEMA PALACE VANAF VRIJDAG 17 NOVEMBER DE INDISCHE GRAFTEMPEL P. VAN DER STAD 16e JAARGANG No. 46 BLOEHENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 22003 Abonnement: Voor een half jaar 1.75 Redacteur: H. G. CANNEGIETER. Advertentlën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit drie bladen, waarbij een Kindercourant. Als men ons alles ontnam wat ons pijn doet, wat zou er dan overblijven! Het geluk dat dan ontstond, zou niet voor ons, maar voor een ander zijn. Barbusse. ALS DE WERELD BLIJ WAS Als de wereld blij was kende men geen nood, als de wereld vrij was, vreesde men geen dood, angst zou niet door 't donker sluipen en het moedigst hart bekruipen. Eén reine broederketen, waar zust'ren zijn, waar broeders zijn, brenge ons het nieuwe weten, zóó eindigt nood en pijn. De wijsheid zal ons leiden, zij zoekt een schoon bevrijden. Als de wereld blij is, als men Christus kent, als het menschkind vrij is, nood en droefheid endt, breken alle zware boeien, roode liefderozen bloeien. „Zonnewende". Jo Redding i u s. ZONDAGSVERDRIET. „Zes dagen in de week zult gij arbeiden, maar den zevenden dag zult gij rusten". De wekelijksche rustdag, bij besluite als Sabbat of hij opene als Zondag de week, heeft in de verbeelding iets feestelijks. Men denkt er gaarne aan met gevoelóns van innigheid en zou het een ramp vinden, zoo deze dag uit den kalender verdween. Hoe komt het dan, dat in werkelijkheid deze dag voor menigeen is de dag van verdriet; dat niet weinigen een zucht van verlichting slaken, zoo zij den volgenden morgen ontwa ken, en het is Maandag! Een predikant heeft dezer dagen een onder zoek ingesteld naar den zielstoestand van jeug dige misdadigers en verwaarloosde kinderen, die in opvoedingsgestichten zijn opgesloten, en bij de vragen, die hij hun voorlei, was er ook een over den Zondag. Van de honderd jongens, over wie zijn on derzoek liep, waren er vijf, die zich niet over deze vraag uitlieten. Drie vonden den Zondag „soms" een prettigen dag, vier en veertig ver klaarden rondweg, dat zij hem niet prettig von den. Tegenover deze zeven en veertig stonden slechts acht en veertig, die den wekelijkschen rustdag met opgewekte gevoelens begroetten. Men zou zoo zeggen, dat één enkele dag van verpoozing tusschen de lange rij grauwe werk dagen, één enkele uitzondering op de eento nige regelmaat, inzonderheid in een gesticht welkom moest wezen. Waarom juichen niet alle honderd jongens den Zondag toe? Om dezelfde reden, waarom de jongens die vrij zijn, en de meisjes die vrij zijn en de vol wassenen, die nog ruimer gelegenheid hebben dan de jeugd om hun eigen dag naar welge vallen te besteden, den Zondag een benauwenis vinden. Er bestaat een Zondagsziekte; menschen, die in de week opgewekt hun werk doen, verzin ken op den rustdag in een gemelijke stemming; mensch, die in de week zelfs onder de hardste inspanning niet klagen, lijden des Zondags aan hoofdpijn of aan hun humeur. Hoe toch deze wonderlijke tegenstrijdigheid te verklaren? De gestichtsjongens, onder wie dr. Oberman zijn onderzoek instelde, gevoelden op den vrijen dag hun gemis aan vrijheid. Het heftig verlangen naar het ouderlijke huis bekroop hen: ze wer den verteerd van heimwee. „Ik vind den Zon dag geen prettigen dag", belijdt er een, „omdat ik Zondags veel te veel aan huis denk". En een Rotterdamsch boefje, gewend aan de vroo- lijke drukte van straten en winkels, vervloekte den Zondag, brommende: „Je hebt hier niets, je zit hier maar tegen een groenen' boom op te kijken!" Het refrein van de jongens, die aan Zondags ziekte leden, was telkens: „Ik werk liever!" „Ik werk liever!", dit zeggen veel Zondags lijders ook buiten de gestichten. Hoe vaak hoo- ren wij omtrent den Zondag opmerken: „Je hebt dan te veel tijd om te denken; je kunt beter werken". 't Merkwaardige is, dat het niet steeds de ijverigste ledeit der maatschappij zijn, niet de levenskrachtige naturen, die zich zoo moeilijk bij de rust kunnen neerleggen. Vaak zün 't juist de zwakkeren, de tobbers, de onevenwichtigen, die de ledigheid het moeilijkst verduren. Voor hen is geschreven, dat ledigheid des duivels oorkussen is. Tot hen komt de ziels- arts met het geneesmiddel: arbeid. Want, hoe ongerijmd het klinkt, om te rus ten heeft men meer kracht noodig dan om te werken. Het vieren van Sabbat of Zondag vergt meer van de gezondheid dan de inspan ning tijdens de week. Om den rustdag te ge nieten, heeft men een gaaf gestel noodig, een evenwichtig gemoed, een kalm hart en een helder hoofd. De Zondag is de dag voor de blijmoedigen, voor de heldhaftigen. Het zijn de moedeloozen, die hem vreezen. Stellen wij ons eens even in het geval van de gestichtsjongens, die op Zondag door heim wee worden gekweld. Waarom hebben zij op Maandag geen heimwee en op Zaterdag niet? Omdat de werkdagen afleiding verschaffen; de arbeid neemt den geest in beslag en als de arbeid is afgeloopen, is de geest vermoeid en slaapt in. De rust van den Zondag brengt den mensch tot zichzelf. Dan is de wacht van afleidende daden afgetrokken en de gedachten, die de ziel willen besluipen, hebben vrij spel. Het komt er nu maar op aan, welke gedachte wij in onze nabijheid koesteren. Helaas, vaak vertoo- nen zich de gedachten, die ons leven als een schaduw begeleiden, niet in de gedaante van engelen, maar in duivelsgestalte. Ze komen in 't rouwkleed en 't zorgengewaad, haar stem klinkt somber en haar oogen staan dof. In de week kunnen wij ze niet thuis geven, onze gedachten. Dan zeggen we: „Vandaag heb ik geen tijd u te ontvangen". Maar onze gedachten zijn trouw en zijn geduldig; ze wach ten tot we den tijd wél hebben, en als de Zon dag ons ledig vindt, sluipen de gedachten den drempel van ons bewustzijn over. Hoe graag zouden we ze door harden arbeid verjagen, maar machteloos maakt ons de rustdag. De Zondag is de dag, die den mensch aan zichzelf openbaart. Het Zondagsverdriet is een aanklacht jegens de menschenziel. Moeten we dankbaar zijn, dat we zoo weinig vrij hebben? Maar wij allen haken naar vrij heid. En wij stellen ons in de toekomst een maatschappij voor, waarin meer ontspanning zal zijn naast inspanning, meer verpoozing tus schen den arbeid. Wie deze maatschappij voorbereidt, bereide zichzelf voor om zijn vrijen tijd waardig '.e ontvangen. Hij leere met zijn eigen hart om gaan; hij gewenne zich aan de stilte, waarin hij met zijn ziel alleen is. Hij bouwe in zijn binnenste op een haard van blijheid en ziels kracht, die hij tot een vreugdevuur ontsteken kan zoodra de feestdag is aangebroken. Zorgen en verlangens, droefheid, begeerte en getob, het kan alles omgezet worden in brandstof voor de feestelijke vlammen, die het getijde zullen verlichten, dat thans voor de meesten zulk een triest en somber aanzien bezit, wijl het de schrikgestalten oproept, die in het duister plegen te dwalen. Zoolang de zwakke, onevenwichtige ziel geen meester is van het eigen terrein, geldt voor haar het woord van den ouden Cato: „Wie zijn rust niet kan gebruiken, heeft veel grooter onrust dan Wie voor al zijn bezigheden haast den tijd niet vinden kan." Donderdagmiddag vergaderde de Raad onzer gemeente, des middags te 2 uur. Voorzitter, de Burgemeester, Jhr. A. Bas Backer. Afwezig: de heeren de Roo van Aiderwe- relt en Weth. de Waal Malefijt. De notulen worden na een kleine opmerking goedgekeurd. PUNT. 1. Ingekomen stukken. B. en W. stellen den Raad voor om de aan de daarvoor in aanmerking komende losse ar beiders f 0.20 per dag rijwielvergoeding uit te keeren. Goedgekeurd. B. en W. deelen den Raad mede, dat de toestanden der wegen en voetpaden op meer dere plaatsen in de gemeente te wenschen overlaat blijkens veelvuldige klachten, doch dat het niet mogelijk is met de zeer beperkte geldmiddelen aan alle wenschen tegemoet te komen. Zij geven echter de verzekering, dat zoodra het geld daarvoor beschikbaar is aan de ver schillende verzoeken voldaan zal worden. Deze mededeeling geldt ook voor de bewo ners van het Tuindorp welke een adres aan gaande de voetpaden in het Tuindorp tot den Raad hebben gericht. Onder overlegging van een verzoek van het Gemeentebestuur van Velsen om de tegenwoordige Duinlustlaan te noemen „Vin- kenbaan" stellen B. en W. voor aan dit ver zoek te voldoen, daar dit hun alleszins ge wettigd voorkomt. Goedgekeurd. B. en W. stellen den Raad voor aan de Woningbouwvereniging „Bloemendaal" een subsidie van f 816.96 toe te kennen, ten einde haar in staaf te stellen de nota van haren architect, den heer Prinsenberg ter zake van den niet uitgevoerden bouw van 24 midden standswoningen te voldoen. Goedgekeurd. PUNT 2. Ontheffing van bepalingen der Bouwverordening. B. en W. stellen den Raad voor ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verlee- nen aan de directie der Nederlandsche Spoor wegen voor den bouw van een drievoudige woning aan de Leidschevaart. Goedgekeurd. Naar aanleiding van het in de laatste raads vergadering besprokene deelen B. en W. mede, dat het hun na ingewonnen rechtskundig ad vies wil voorkomen, dat alleen dan de firma C. A. Ruigrok Zn. gelegenheid kan erlan gen om hare fabriek uit te breiden, indien de Raad op gronden van algemeen belang ten aanzien van de vrije ruimte achter de woning dispensatie van het bepaalde bij art. 7 der Bouwverordening verleent, ten behoeve van de perceelen, staande resp. op Sectie D. no. 785 (toebehoorende aan den heer Vas Visser) en 1635 (toebehoorende aan bovengenoemde firma). Na een korte bespreking wordt besloten dispensatie te verleenen van het bepaalde bij art. 7 der Bouwverordening. Met meerderheid van stemmen (de heer de Waal Malefijt tegen) stellen B. en W. den Raad voor aan J. P. Maas geen ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen voor verbouw van perceel Bloemendaalscheweg no. 18—20, daar de gevraagde verbouwing niet op bevredigende wijze geschiedt. De Raad verleent wel haar goedkeuring. B. en W. stellen den Raad voor aan J. F. J. Huijser ontheffing van art. 7 der Bouwveror dening te verleenen voor aanbouw van de autogarage, onder mededeeling dat het be staande perceel van steen is. Goedgevonden. PUNT 3. Beschikking uit den post „On voorziene Uitgaven" ten behoeve van .Ie „Crisiscourant". Uit de opgemaakte exploitatierekening is ge bleken dat door het levensmiddelenbedrijf nog GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 TELEFOON 671 HAARLEM Het allesovertreffende 2e en laatste deel van de enorme film: In de hoofdrol; Ml A MAY. Bij de opvoering Van het eerste deel waren alle voorstellingen uitverkocht. Duizenden zagen het eerste deel. Duizen den zullen het tweede deel komen zien. Bespreekt dus uwe plaatsen. Vanaf VRIJDAG a s. komt het wereld beroemde jochie JACKIE COOGANinons theater, in zijn nieuwe film: „MY BOY". Dit aardige ventje, dat de hoofdrol speelde in de film „THE KID", treedt in de film „MY BOY" meer op den voorgrond. Deze film liep gedurende 5 weken in de Cinema Palace ie Amsterdam. □□□oaaananannDDaononDODonnnDDD POELIER Kleine Houtstraat 136, HAARLEM, Tel. 188 Opgericht 1870 Hazen Poulardes Kapoenen Faisanten Patrijzen Eendvogels Talingen Watersnippen Reevleescli Braaukippen Soepkippen Gemeste Eendvogels Duinkonijnen ooanaaoanoGaonooooaancpoonocon moet worden betaald f 1762.69, zijnde '/s deel van het nadeelig saldo, wat volgens contract voor haar rekening was. Waar genoemd be drijf is opgeheven stellen B. en W. voor ge noemd bedrag beschikbaar te stellen uit den post „Onvoorziene Uitgaven". Goedgevonden. PUNT 4. Op verzoek van de Commissie van Bestuur van het Provinciaal Ziekenhuis wordt een ver ordening vastgesteld waarin worden aangewe zen de terreinen waarop zonder voorafgaande vergunning kunnen worden opgericht inrich tingen bij welke stoom, gassen of dampen van hooge spanning worden gebezigd en gedreven worden door electromotoren, enz., enz. PUNT 5. Adres van v. Maren om inge bruikname van gemeentegrond. B. en W. stellen den Raad voor afwijzend te beschikken op het verzoek van C. van Maren om vergunning tot plaatsing van een benzinepomp op het trottoir voor perceel Bloemendaalscheweg no. 273 op grond, dat dan daar ter plaatse slechts 1.80 M. trottoir breedte overblijft en het de veiligheid van het verkeer vooral voor de voetgangers ernstig bedreigt, daar het gebruik van het trottoir bij het in werking zijn van die benzinepomp voor de voetgangers wordt afgesloten en deze dus zich zullen moeten begeven op den rijweg, die vooral des Zondags geheel in beslag wordt genomen, juist daar ter plaatse tegenover den toegangsweg tot den Zeeweg door automobielen, motorfietsen e.d. De heer B i s p i n c k meent dat het advies van B. en W. moet worden nagekomen. Het is gevaarlijk om aan den verzoeker toe stemming te verleenen. Het is bovendien ook niet noodig. Spreker heeft een paar foto's of afdrukken bij zich en toont daarmee aan dat de heer v. Maren ook een verplaatsbaar toe stel kan koopen, zoodat hij zijn cliënten toch vlug kan bedienen. Uit een oogpunt van re clame wil de aanvrager echter perce deze vaste pomp geplaatst zien. De heer Noorman is het met zijn linkerbuurman niet eens en is er voor het ver zoek wel in te willigen. De heer S c h u 1 z is het niet met zijn linkerbuurman eens, en meent dat straks alle concurrenten van den heer v. Maren om toe stemming zullen komen vragen. De heer B o r n w a t e r is hot ook niet met zijn linkerbuurman eens en vindt de be zwaren welke genoemd zijn ongegrond. De heer B ij v o e t is het nu eens wel

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 1