MA1S0N HETTY, Groote Houtstraat 126, Telef. 1760, HAARLEM HANDSCHOENEN, SOKKEN EN KOUSEN WOLLEN EN ZIJDEN SHAWLS U 1 T V E R KOOP tegen veel verminderde p'ijzen Plaatselijk Nieuws. „BRONSTEE" MODELMELK KARNEMELK YOGHURT mogelijk was, was het o.i. toch een onwaar heid dat „men" genoeg van hem heeft. Hoog stens mag dat „ik" zijn. Echter er wordt wel naar hem geluisterd en zijn adviezen worden meermalen ter harte genomen. Vervolgens was het de Commissie voor he Georganiseerd Overleg die uit den mond van den heer Bispinck moest hoeren dat hij nie* veel waarde hechtte aan de adviezen van die commissie. Ook dat was nogal kras uitgedrukt. Deze commissie staat tusschen het gemeentebestuur en de ambtenaren en werklieden. Zij treden dus op als arbiters. Als zoodanig zullen zij steeds trachten door „geven en nemen" d partijen tot elkaar te brengen of door een tus- schenweg te kiezen beide partijen te bevredi gen. Nu reeds te zeggen dat aan de adviezen van die nog jonge Commissie niet veel waarde word gehecht, is, op zijn zachtst uitgedrukt, onvoor zichtig. j Dat de overgroote meerderheid van de Raads leden plus het Dagelijksch Bestuur niet mee ging met het advies dier Commissie, n.l.: dei vacantietoeslag er voor dit jaar nog niet a| te nemen, behoeft nog niet als bewijs te dienen dat in alle of in de meeste gevallen, hun ad viezen niet zullen worden ter harte genomen, of als leiddraad zullen dienen bij de besprekin gen. Bij de bespreking van de al of niet wen- schelijkheid van verdere steunverleening voor het bouwen van woningen ging men wel wat ver. Voorzichtigheid is geboden en het zou onverantwoordelijk zijn indien de Raad elke aanvraag zonider meer zou toestaan, doch zoo lang er rijkspremie wordt toegekend bij den bouw van woningen mag ons gemeentebestuur toch geen besluit nemen dat daar tegen in druischt. In de volgende zitting hopen wij te vernemen of de grond aan de RollanJslaan werkelijk aan de woningbouwvereniging „Bloemendaal Noord" is toegewezen. De voorzitter en wet houders wisten van niets, terwijl de heeren Schulz en Noorman bovendien schriftelijk de toewijzing van de plaats waar gebouwd kon worden van het Dagelijksch Bestuur hebben ontvangen. Mogelijk krijgen we in die zitting ook iets meer te hooren over de woningbouwvereni ging „Bosch en Duin". Het blijkt volgens een uitlating van een der raadsleden, dat de ar chitect van die gebouwde middenstandswonin gen wel wat eigenaardig heeft gehandeld. Ge lukkig is de laatste termijn nog niet uitbetaald zoodat men nog eenig houvast heeft. OPMERKER. BLOEMENDAAL. Feestavond Bloemendaalsche Schoolvereen. Evenals verleden jaar was ook dit jaar de laatste dag voor de Kerstvacantie op de „Bloe mendaalsche Schoolvereniging" een feestdag. Vrijdag, 21 dezer, waren ouders van leer lingen en eenige belangstellenden uitgenoodigd, des middags om de oud-Hollandsche Jan Klaas- sen in de poppenkast te zien optreden. tfet personeel der school heeft de geestige vertooning, die zoowel bij de kinderen als bij de volwassenen zeer in den smaak viel, bezorgd. Des avorfüs trad een ander soort poppen op, die op gewone dagen de bevolking van de zes de en zevende klasse dier school uitmaken. Eerst zongen de leerlingen der vijfde klasse onder leiding van Mej. Wille en piano-begelei ding van mej. Dinger drie liederen: „Prins Verbeeidings Tooverboot" en „Gouddochtertje" van H. van Tussenbroek en „Aprilletje" van Annie Bonarius, waarbij menig lief stemmetje ons gehoor streelde. Daarna werd door leerlingen der zesde en der zevende klasse een zangspel in drie bedrij ven opgevoerd, „Lentebloemen", van Cath. van Rennes en mevrouw van Hille Gaerthé. In dit poëtische zangspel, heerlijk van taal en muziek en dat in deze kille dagen van een lente deed droomen, werden de hoofdrollen ver vuld door de meisjes Hilda Engelman, de „Len tekoningin", Mien Rutgers v. d. Loeff, de „Page der Koningin", Tine Vinke, het „Fluitekruid" en door Nakkie Bartels, den „Prins Lente". Vooral het ietwat zwakke, doch klokheldere stemmetje van Tine Vinke, dat als een belletje in lente lucht klonk, heeft ons zeer geroerd. Na een korte pauze werd onder leiding van den heer Deuker een tooneelspel in één be drijf, „Een kwast", van Jan Ligthart opgevoerd, door leerlingen der zevende klasse. De rolverdeeling was als volgt: Hein, zoon van een herbergier, Cyril Laan. Jacques, stadsjongeheer, Jaap v. d. Spek, Lou ise, freule van het kasteel, Meta v. Velzen Camphuys. Willem, jongen uit een woonwagen, Max Vinke. Hanna, zijn zusje, Jo de Groot. HEEMSTEDE - TELEF. 28055 VAN 9 - 12 EN 2 - 5.30 UUR Moeder van Hein, Nettie Schmidt. Vader van Hein, Max Vinke. Ie Tooneelmeester, Job Bakels. 2e Tooneel- meester, Evert Cochius. Electrien, Herbert Healey. Er werd vlot en aardig gespeeld; de rollen zaten er goed in. Jaap van der Spek bleek een (echte, welbeheersohte komiek en Meta Camphuys wist haar lange rol goed ten einde te brengen. Wanneer wij nu nog mededeelen, dat het organiseeren van dezen feestavond nauwelijks kosten veroorzaakt heeft; dat al dit aardigs en leerzame, zoo te zeggen, te danken is aan den vasten wil van den heer Wilson, aan het brein van den heer Deuker, aan de handen van den heer Pooters en aan de hulpvaardigheid der overige leerkrachten van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging, dan meen ik in den geest van allen, die Vrijdag aanwezig waren, te spreken, indien ik sluit met een hulde aan het Hoofd en aan de leerkrachten dezer school. HENRI BAKELS. Bloemendaal en de gronden aan den Zeeweg. De afdeeling Bloemendaal van den Vrijheids bond heeft een ledenvergadering gehouden in Vreeburg, waarin besproken werd de aankoop van de gronden langs den Zeeweg en de toe stand der gemeente-financiën. De Voorzitter gaf allereerst een historisch overzicht van de zaak. Op 8 Sept. 1921 heeft de Raad van Bloemen daal het besluit genomen tot aankoop van deze gronden. Deze kwestie is in geheime zitting behandeld, zoodat de burgerij in het duister tast, welke motieven de Raad voor den aan koop heeft gehad. Wel kennen wij het besluit zelf, dat tamelijk uitvoerig is en niet minder dan 10 pag. druks telt en dat den aankoop moti- veert met het oog op de volkshuisvesting, stich ting van sportterreinen en parken, enz. Ged. Staten hebben evenwel tot heden de vereischte goedkeuring niet gegeven. Allicht staat deze vertraging in verband met de be zwaren van de Hiaarlemsche Waterleiding, mis schien ook wel met de annexatieplannen, die een grootere prix d'eau voor de toekomst nood zakelijk zouden kunnen maken. In het contract met de verkoopers der «ron den komen tal van bezwarende bepalingen voor omtrent erfdienstbaarheden, terwijl het beste deel van de terreinen van den verkoop is bui tengesloten. De gemeente heeft eerst den Zeeweg aange legd, waardoor de waarde der gronden bijna tot het tienvoudige is verhoogd, en thans na die waardeverhooging gaat de gemeente die gronden koopen, terwijl zij het in de hand had gehad, zelfs de verkoopbaarheid te blijven behouden. De koopsom zelf van plm. f 1.100.000 moet allicht nog met een rond f 1.000.000 worden verhoogd, vóór de terreinen bouwrijp zullen zijn. Het gevolg zal zijn, dat de schulden van de gemeente, die nu reeds zoo schrikbarend hoog zijn, opnieuw aanmerkelijk toenemen, met als gevolg reeds dadelijk een bedrag van f 100.000 per jaar aan rente en aflossing, en later nog eens een zelfde bedrag voor nieuwe werken. Volgens spr. kan de Raad op het eenmaal genomen besluit moeilijk terugkomen. Tegen over de verkoopers is dit niet goed te verde digen en spr. meent, dat een dergelijke intrek king ook juridisch waarschijnlijk zeer betwist baar zou zijn. Het eenige mogelijke zou zijn, zich tot Ged. Staten te wenden met het verzoek het Raad- besluit niet goed te keuren, en zoo de beslis sing al gevallen mocht zijn, zich te wenden tot de Kroon om vernietiging op grond van het algemeen belang. Een dergelijke handelwijze is tegenover de verkoopers volkomen verde digbaar. De wet vordert juist goedkeuring van raadsbesluiten als het onderhavige, door Ged. Staten ten einde te waken tegen benadeeling der algemeene belangen der burgerij. Na een geanimeerde bespreking, waarin zich alle sprekers tegen den aankoop verklaren, concludeert de voorzitter, dat er twee omstan digheden zijn, die aanleiding geven om alsnog het oordeel der burgerij tot uitdrukking te te doen komen. In de eerste plaats zijn de tijdsomstandig heden sinds het Raadsbesluit nog steeds som berder geworden, zoodat een zuiver specula tieve grondaankoop als deze, die spreker per soonlijk altijd en onder alle omstandigheden principieel verwerpelijk acht, thans zeker min der dan ooit te verdedigen is. Een aanzienlijke verhooging van den schul denlast van Bloemendaal, als hiermede gemoeid is, met als gevolg alleen reeds hierdoor een verhooging van den hoofdelijken omslag met op den duur ongeveer de helft, mag thans gerust ongeoorloofd worden genoemd. In de tweede plaats, omdat bij een eventueele annexatie de last van de overblijvenden zooveel te zwaar der zal wegen. Mocht toch het aanhangige plan wet worden, dan zouden ons 1628 inwoners met een belastbaar inkomen van 1.180.000 gul den ontnomen worden. Met algemeene stemmen besluit hierop Je vergadering, om in verzet te komen tegen den aankoop der gronden, en wel door aan Ged. Staten met een gedocumenteerd adres te ver zoeken, te besluiten tot niet-goedkeuring van het Raadsbesluit. Om tot dit doel te geraken zal een commissie uit de burgerij worden gevormd, wier taak o.a. zal zijn om het request op te maken en de mee- dewerking der burgerij in te roepen, teneinde het verzoek kracht bij te zetten. Aan het einde der bijeenkomst sprak de voor- gitter de hoop uit, dat deze beweging zal groeien en dat zoo'n aandrang zal kunnen worden uitgeoefend bij het College van Ged. Staten, dat dit College gehoor zal willen ge ven aan den dan uitgesproken wil der bur gerij van Bloemendaal. (H. Dbl.). De opening van den autobusdienst Santpoort Overveen had Zaterdagmiddag onder groote belangstelling plaats. Tegen drie uur verzamelden zich in het café- restaurant van den heer Hertier te Santpoort station de ondernemer, de heer W. C. Olie, de heer W. J. Burgersdijk, diercteur van de N. Z. H. T., de heer Jhr. de Jonge van Cam- pens Nieuwland als vertegenwoordigende het bestuur van de vereeniging „Bloemendaai's Bloei", zoomede de bestuursleden van de „Buurtvereeniging Duinlustpark en Omgeving met hunne dames en de pers. Kort daarop reden onder de opwekkende klanken van de muziek de twee autobussen voor, waarmede de onderneming voorloopig aanvangt, en werden deze bestegen door bo vengemelde personen, die een rit maakten langs den te volgen weg Santpoort-station, Prov. Ziekenhuis, Duinlustpark, Brederodeweg, Don- kerelaan, Dorpsstraat, Bloemendaalscheweg tot het raadhuis te Overveen en terug. Om 4 uur, nadat uit een echt kanon een don derend schot was losgeknald, vertrok vanuit Santpoort, onder een hoera van de vele toe schouwers, de eerste autobus, vol met passa giers. En hiermede was de dienst voor het publiek geopend. In het parkhotel Longwood, waar het bestuur en de genoodigden zich na den openingrit ver zameld hadden, nam allereerst de heer van Olst het woord. Hij herinnerde aan het verlan gen, dat reeds zoo lang bij de bewoners van Duinlustpark bestaan had, naar een behoorlijke verbinding met Bloemendaal en de overige wereld. Verder noemde hij de samenwerking met den heer Olie en bracht dezen hulde voor hetgeen door hem tot stand was gebracht. Voor het welslagen der onderneming koesterde de "heer v. Olst, de goede aansluiting met drie tram lijnen naar Haarlem in aanmerking genomen, de beste verwachtingen. Mocht echter een geldelijk tekort ontstaan dan zou de onderneming nog immer in een N V. omgezet kunnen worden. Met een woord van dank aan de medeoprichters besloot de heer Van Olst zijn toespraak. Nadat de heer H. A. van der Velden, eige naar van de auto-stalling, een dronk op de onderneming had uitgebracht, werd door den heer Burgersdijk een korte toespraak gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat, hoewel er bij de meeste autobusdiensten omstandigheden zijn, die Y slagen der onderneming verhinderertt hij dit van deze onderneming niet zeggen kon en hij haar dus het beste toe kon wenschen. De heer Olie bracht daarop dank voor de belangstelling bij de opening van den dienst ondervonden en voor de medewerking van het bestuur. Aan de verdienstelijke dames der bestuurs leden werden als slot bloemen uitgedeeld, waarvoor mevr. Heukels dank uitsprak. Dat deze dienst in een behoefte voorziet is in de afgeloopen week wel gebleken. T. O. G.—„Bloemendaal" 12. De wedstrijd waar door velen tegen op ge zien werd is ten slotte weder in 'n Bloemendaal overwinning, zij 't dan ook een magere, ge ëindigd. Minder zag men op, tegen 't spel, dan wel tegen 't terrein van T. O. G-, en dit laatste overtrof dan ook onze stoutste verwachtingen (natuurlijk in negatieven zin). Waar alle Am- sterdamsohe velden van dezelfde gesteldheid zijn, blijven we dan ook bü onze meening reeds eerder hier neer geschreven, dat niet de Am- sterdamsche elftallen, maar wel hun terreinen „Bloemendaal" in hun strijd om 't kampioen schap een hak kunnen zetten. Een troost is 't dat ook V. S. V. voor hetzelfde feit staat, maar hier mag in geen geval opgerekend worden, en de laatste wedstrijden dienen gespeeld te worden met 't idéé, dat geen puntje verloren mag gaan. Trouwens, daar waren de spelers Zondag ook van doordrongen, en allen zonder onderscheid hebben enorm gezwoegd voor de beide puntjes. Beide elftallen stellen zich om twee uur op onder correcte leiding van scheidsrechter van Brussel. De eerste tien minuten spelen de Am sterdammers een overdonderend spel, en waar geen der Bloemendalers, uitgezonderd Parson zich op de been kan houden, wordt 't een gevaarlijke attaquette-periode der vlugge Am sterdammers, die zich op de klei en modder substantie thuis voelen als een vischje in 't wa ter. Het duurt dan ook niet lang, of Beijk ziet zich met een onhoudbaar schot van den T.O.G. Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en met duurder 1 als taxi s. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588 middenvoor gepasseerd. Dan komt ie „witte ploeg' 'er langzaam maar zeker in, en heeft T.O.G. niets meer in te brengen. Gedoelpunt wordt er evenwel niet, hoewel er prachtkansen geschapen worden, maar 't uitstekende keepen van den blauw-witten doelman, en de meer dan deplorabelen toestand voor 't T.O.G. doel, voor komen den gelijkmaker. Na rust begint „Bloemendaal" direct met eenige onstuimige aanvallen, maar hoe er ge werkt wordt, succes blijft uit. Dan, er is nog een kwartier te spelen, wringt Sunter zich door de verdediging, een enorm schot, en de gelijk maker is er. Vriend en vijand applaudiseeren voor dit werkelijk keurig staaltje voetbal. On middellijk hierop een scrimmage voor 't T.O.G. doel, en wederom is 't Sunter die al wat „Bloe mendaal" gezind is, doet juichen. We zijn bin nen. Wel doet T.O.G. nog eenige energieke pogingen om gelijk te maken, maar onze ver dediging staat pal, zoodat 't einde van deze prettigen wedstrijd een 2-1 overwinning brengt. T. O. G. bevestigde in deze ontmoeting den aangenamen indruk dien we hier van deze Amsterdammers kregen, 't is een enthousiaste, doch fair spelende ploeg, die zich zoowel als gast, als gastheer uitstekend weet te gedragen. De leiding van den heer van Brussel, was zooals gezegd, correct. „Zandvoort"„Bloemendaal" 31. Tweede Kerstdag werd benut door het spe len van een vriendschappelijken wedstrijd te Zandvoort tegen de club van dien naam, een ernstigen candidaat voor den Overgang. Beide partijen tellen twee invallers. Zand voort haar keeper en rechts-half. Bloemendaal links-toinnen en middenhalf, en 't is vooral „Bloemendaal" dat door 't gemis van den emi nent spelenden Parson, zwaar gehandicapt is. Wel deed de invaller van Delden zijn best, inaar hij kon niet in de schaduw staan van zijn collega uit 't eerste elftal. Zandvoort doelpunt 't eerst door Houtkamp met een schitterend schot, waarbij Beijk geen schijn van kans kreeg. Dan vangt van Delden een hoogen bal van een der Zandvoort backs op, en met een mooi, doch houdbaar schot maakt hij gelijk. Nog voor de rust herneemt Zandvoort de leiding, als Keesman hard inschiet en Beijk zich een fractie van een seconde te laat laat vallen. De tweede helft brengt een gelijk opgaand^ spel, met van beide zijden gevaarlijke aanval len. Uit een hiervan doelpunt Keesman nog eens voor Zandvoort, hoewel deze goal o. i. in buitenspel-positie gemaakt werd. De Zand- voortjverdediging houdt den „Bloemendaal"- aanval verder in bedwang, zoodat we een ver diende, maar eervolle 31 nederlaag boeken. Jammer, dat we zelfs na het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd nog tot de con clusie moeten komen, dat en een gedeelte van het publiek en enkele Zandvoort-spelers nog weinig begrip hebben van sportiviteit en juiste opvatting van gastheerplichten. In beide op zichten is door deze jonge vereeniging nog veel te leeren niettegenstaande de harde lessen haar in den laatsten tijd gegeven! We hopen op beterschap! Zondag 31 December recipieert „Bloemen daal" de vereeniging „Graaf Willem II" uit den Haag. Hoewel we persoonlijk deze vereeniging niet kennen is ze volgens de geruchten een kwaden tegenstander, zoodat we ieder aan raden dezen vriendschappelijken wedstrijd te gaan zien. Bloemendaal II speelt 's morgens aan de Leid- sohe Vaart tegen D. O. A. een competitie-wed strijd, welke met hard werken gewonnen kan worden. Wil het reserve-elftal haar kans op de eerste plaats behouden, dan dient ze de beide punten mede te brengen. VERBETERING. In de recensie van „De vertraagde Film", in ons vorig nummer opgenomen, kwam een zetfout voor, die een gansche alinea onbegrij pelijk maakte. Er stond namelijk, dat het tweede bedriji een vertraagden film gaf van de oogenbliken, die aan de „besluiteloosheid" vooraf gaan, ter wijl de heer Bakels schreef; „die aan de be wusteloosheid vooraf gaan"- De lezers, die belangstellen In het kindertoo- neelstuk „Jan Altijd Tevreden" van H. G. Can- negieter kunnen dit ook in boekvorm bekomen. De prijs is per exemplaar 75 ets: per stel van 9 exemplaren f 5Te bevragen; Bureau voor Auteursrecht, Jan Willem Brouwersplein 29 Amsterdam; ook door bemiddeling van de uit gevers van dit blad, die bestellingen aan voor noemd bureau op zich nemen. Een glas VICTORIA-WATER (Oberlahnstein) voor en bij den maaltijd brengt de kalme op geruimdheid, die den mensch zoo heilzaam is. VICTORIA-WATER is lekker, opwekkend en gezond. Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbevolen in heele Litersschroefflesschen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2