DE KOSTEN BEHOEVEN HET NIET TE VERHINDEREN OM J. G. W. v. d. POL Jr., BIJ U TE LATEN VERTIMMEREN. Bloemendaalscbeweg 23, Tel. 22315, lende bezoekers teruggestuurd moesten worden. Wel een bewijs hoe deze inrichting in den smaak van het publiek valt. Daar, zooals de heer Stomps ons mededeel de, aan het cabaret nog uitbreiding gegeven kan worden, ten einde meerdere zitplaatsen te verkrijgen, zal de teleurstelling, die verschil lenden ondervonden, vermeden kunnen worden. Buiten de avondvoorstellingen, is er 's mid dags een gezellig theeuurtje, waarvan ook deze week reeds een druk gebruik is gemaakt. De opening 's avonds is een half uur ver vroegd en thans vastgesteld op half acht Het is niet overdreven als wij zeggen, dat de heer Stomps door de opening van een cabaret in een langgevoelde behoefte heeft vorozien. Het beschaafde en met zorg gekozen pro gram noodigt dan ook wel tot een bezoek uit. Zie voor bijzonderheden de advertentie in dit nummer. Dr. LUDWIG WÜLLNER. Voor zijn vele vrienden en bewonderaars zal het een blijde tijding zijn, dat de groote De clamator Ludwig Wiillner op Zondag 7 Januari een enkele Voordracht-Matinée zal geven in den Schouwburg Jansweg te Haarlem. Ludwig Wüllner werd te Munster in West- falen geboren en stamt uit een buitengewoon muzikaal begaafde familie. Zijn vader, de be roemde dirigent en muziek-paedagoog, dr. Franz Wüllner, wenschte echter dat zijn zoon een wetenschappelijke loopbaan koos. Deze promoveerde tot doctor in de philosohie, maar besloot zich verder aan de kunst te wij den en niemand minder dan Johannes Brahms spoorde Ludwig Wüllner krachtig aan zich aan zang en voordracht te wijden en Brahms heeft de groote verwachtingen, die hij van zijn leer ling had, nog ten volle verwezenlijkt mogen zien. Wüllner behaalde succes op succes, niet alleen als zanger maar ook als tooneelspeler en voordrachtkunstenaar. Nog steeds wordt hij dan ook aangezocht in de voornaamste thea ters als gast op te treden, waar hij o.a. Je rollen van Nathan, Faust, Othello, Rosmer, S'hylock en Lear vervult. Als declamator be haalde hij vooral met Byron's Manfred, met de muziek van Rob. Schumann, met Lelie van Berlioz, met de Wallfahrt nach Kevelaer van Hubert Cüypers en het Hexenlied van Wilden- bruch en Das Lied von der Glocke van Schil ler, overal het grootste succes. Zijn declama tie-avonden, waarop hij klassieke en moderne meesterwerken van Goethe, Schiller, Lessing, Shakespeare, O. WildeJ, Andersen enz. met fascineeTende kracht 'voordroeg, verwierven den grooten kunstenaar ook in Nederland tal- looze vrienden en bewonderaars. HERMAN HEUFF. In het Waaggebouw aan het Spaarne houdt onze gewestgenoot Herman Heuff een tentoon stelling van een keurzameling uit zijn werken. Ditmaal ontbreken de etsen op een enkel exem plaar na, een groote, doode reiger, 't Zijn meest landschappen in vroolijke, felle kleuren; gezichten uit de Tiroolsche bergen, Venetië, de Italiaansche kusten, maar ook uit ons Zeeland, in zijn heerlijke door dezen schilder zoo ge liefde pracht. Het meest trof ons een licht en zonnig uitgewerkt hoekje uit des schilders eigen tuin aan de Koediefslaan te Heemstede. Men verzuime niet, deze tentoonstelling, die tot 1 Januari geopend blijft, te bezoeken. Kunstliefhebbers vinden hier allicht iets van hun gading. ALICE NAHON. Misschien is het den lezers van ons hoofd artikel niet bekend, dat de dichteres Alice Nohon, aan wier bundeltjes Op zachte Vooize- kens" en „Vondelingskens" (uitg. de Ned. Boekh. Antwerpen en A. W. Sijthoffs Uitg. Mij. Leiden) ik daarin enkele verzen ontleen, ernstig ziek is. De omstandigheid, dat dit jonge meisje, dat met haar buitengewoon innige en vrome liedjes zoo menig hart troost, door gebrek aan middelen niet in staat is de voor haar her stel noodzakelijke kuur te ondernemen, heeft enkelen genoopt, voor haar genezing den steun van menschen-vrienden in te roepen. Het mocht mij gelukken door middel van het Nieuws van den Dag reeds van verschil lende kanten giften te ontvangen; zijn er on der de lezers van dit blad misschien eveneens, die voor dit doel iets willen afstaan, dan stel ik mij gaarne beschikbaar, bijdragen in ont vangst te nemen. Mijn adres is: H. G. Can- negieter, Wouwermanstraat 96 Haarlem (post rekening 34509). T O O N E E L. De Wijze Kater, onzen lezers reeds van vo rige opvoeringen bekend, heeft op Zaterdag 23 en Zondag 24 December 1.1. een flink opgeko men publiek gepaste feestvreugde verschaft. Het stuk, ofschoon als een „boosaardig sprook je" aangekondigd, is zoo onschuldig, dat men er gerust met zijn hecle familie naar toe kan gaan. De wijsheid uit des katers mond is niet te diepzinnig voor het kinderlijk gehoor. Toch •doet het wel goed, een dier te hooren pleiten voor de viervoetige slachtoffers van de dub bele moraal der tweebeenige heerschers. Allervermakelijkst is de klucht in elkaar gezet en allervermakelijkst is de vertooning; men verwaühte hier geen decadente verfijnd heid, doch eer de boert uit het volbloedig tijd perk van Brederoo. Aankleeding en spel waren in volmaakte harmonie, maar toch groepeerde zich alles om Jan Musch, die in het poesevel zich bewoog als ware hij werkelijk als kater geboren. Bewonderenswaardig is de veelzijdig heid van dezen begaafden acteur. In zijn mede spelers, die zonder uitzondering goed waren, had hij voortreffelijk gezelschap. Het Schouwtooneel', dat met dit stuk van Herman Heyermans reeds zooveel welslagen heeft geoogst, mag met voldoening op deze twee avonden te Haarlem terugzien. C. ONTVANGEN BOEKEN. Een boekje, dat als gezondheidsleer voor de ziel dienst kan doen, wijl het allerlei ernstige raadgevingen en vermaningen bevat, is de Blij de Boodschap voor Zwaarmoedigen door Meister Guntram van Augsburg (Heinrich SchmidtKugelbach) Dr. J. Herderschee ver taalde het: „Editio" te Hillegom gaf het uit. Alweer een roman van H. Rider Haggard verscheen er in Meulenhoff's Boeken van Avontuur (Amst. 1922.) Bij W. J. A. Roldanus Jr., was ook de vertaling van Cleopatra in be kwame handen. Anton Tsjechof is een van de belangrijkste romanschrijvers uit het aan literatuur zoo rijke Rusland. Een van zijn werken, De Steppe, is door Annie van Aller vertaald, zoodat ook onze landgenooten van dit echt Russisch verhaal kunnen genieten. Het verscheen bij de Uitg. Mij. Elsevier te Amsterdam. Nu de theosophie zooveel belangstelling trekt, mag ook het Boeddhisme zich in veler aan dacht verheugen. En, al waarschuwt dr. J. Her derschee terecht, dat wij de theosophie van te genwoordig niet met het oorspronkelijk Boed dhisme mogen vereenzelvigen, toch zal een bun del Boeddhistische Verhalen, zooals hij naar het Engelsch van E. J. Thomas M. A. voor den Hollandschen lezer vertaalde (uitg. W. J. Thie- me Cie Zutphen 1922), in ruimen kring wel kom zijn. Een inleiding over het Boeddhisme als godsdienst, de Boeddhistische geschriften en de verhouding tusschen Christendom en Boed dhisme gaat aan de verhalen vooraf. Een mooi boek voor natuurvrienden is Zo merweelde en Donkere Dagen door Kerst Zwart. De schrijver, te Ruurlo woonachtig, ver haalt op prettigen toon en met veel kennis over de planten en dieren, die in Hameland (graafschap Zutphen) in de verschillende sei zoenen te bespieden zijn. Zulke uitgaven, die van liefde voor het leven getuigen, kunnen er nimmer te veel komen. Ook onze omge ving is rijk aan natuur, en wie zijn lezers leert, dat „elk harer schepselen recht van bestaan heeft en ieders belangstelling en genegenheid waard is," heeft aanspraak op dankbaarheid. Pol Dom versierde dit boek, dat in kloek formaat te Zutphen bij W. J. Thieme Cie is uitgegeven, met tal van platen. Constant van Wessem heeft een keur van stukken uit de brieven en mémoires van toon kunstenaars verzameld en heeft deze, ver meerderd met „geschreven portretten" door hun tijdgenooten en andere fragmenten onder den titel Uren met Musici door de Hollandia Drukkerij te Baam laten uitgeven. Het leer zame en onderhoudende boek houdt zich bezig met Oouperin, Mozart, Beethoven, Grétry, Chopin, Franz Liszt, Gustav Mahler, Claude Debussy en sluit met een aanhangsel over muziek. C. In de Wereldbibliotheek is verschenen: Grimm's sprookjes, vertaald door M. van Vlo ten. Deze keurig verzorgde uitgave bevat een veertigtal sprookjes waaronder zeer bekende, zooals Roodkapje, De Wolf en de zeven geit jes, Hans en Grietje en minder bekende. Op zeer artistieke wijze is dit boek geïl lustreerd door B. en J. Midderigh Bokhorst. De gezellige verhaaltrant maakt het tot een aantrekkelijk boek, dat door velen met graag te zal worden gelezen. Bij J. M. Meulenhoff Amsterdam is versche nen „Kom je luisteren? moeder gaat vertellen" door mevr. E. Kuipers van der Koogh. Dit kos telijke kinderboek, aardig geïllustreerd met prentjes van Jan Wiegeman, zal door onze kleintjes met vreugde worden ontvangen. Het is zeer geschikt voor jongens en meis jes van 6 tot 10 jaar, om onder leiding van moeder te worden gelezen. Het boekje is een deeltje van de Zonne-Bi- bliotheek en behoeven van de afwerking dus niets te zeggen. Het Verzekeringswezen ter Amsterdamsche en Rotterdamsohe Beurze, door A. F. Breeden- beek, Brandassurantie-technicus, is een goed gedocumenteerde brochure, die op grond van tal van praktische bezwaren, de verzekerings plannen van Minister Treub, namelijk het ver zekeringswezen aan den Staat te brengen, be strijdt. De brochure geeft den indruk, dat een deskundige aan 't woord is en zal daarom met belangstelling door belanghebbenden wor den gelezen. Zij is verkrijgbaar in den boekhandel of bij H. G. Schuurman, in de Nis no 15 Koopmans beurs te Amsterdam of bij H. L. J. Kuypers, Sloterdijk bij Amsterdam, Admiraal de Ruyter- weg 337. Wij ontvingen ter beoordeeling de hieronder genoemde boeken: waarvan wij er verschei dene successievelijk hopen te bespreken. Een bundel verzen voor alle inrichtingen van voortgezet onderwijs, verzameld door J. M'. Achet le en 2e deel. Uitgave van J. M. Meulenhoff Amsterdam, Waarheen met onze jonge meisjes? en over de wonderlijke kunst van „lezen" door Annie Sa- lomons, overgedrukt uit leven en werken van Juli-Augustus 1922. Uitgave Wereldbibliotheek. BROCHURES EN TIJDSCHRIFTEN. „De Nieuwe Gids". Het Decembernummer van „De Nieuwe Gids" brengt vervolgen van Jac. van Sooy's „Jaap", van Charles van ler- sel's „Izdubar" en van Willem Zimmerman's „De schoone eenheidsdroom". H. Ch. G. J. van der Mandere schrijft over „de derde Algemeene Vergadering van den Volkenbond". Willem Kloos plaatst een lang, wijsgeerig ge dicht „Mystisch Pantheïsme. Voorts bevat dit nummer verzen van Jan Waloh, G. H. Panne- koek Jr., Jan J. Zeldenthuis en Bduard B. Kos ter. Rosa Spanjaard herdenkt de overleden schil deres Suze Bissohop-Roibertson. Willem Kloos schrijft, naar aanleiding van de bloemlezing, samengesteld door Marnix Gijsen uit Breeroo's verzen, over „Breeroo's Lyriek" en is slecht te spreken over het groote aantal drukfouten in deze bloemlezing. Wijders behelst het Decembernummer van „De Nieuwe Gids" nog een hinnenlandsche staatkundige kroniek, een buitenlandsch over zicht en bibliographie. KERKAGENDA. Zondag 31 December '22 (Oudejaarsdag.) BLOEMENDAAL NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur, Ds. Vundering, te Haarlem, n.m. 7. uur Dr. M. J. A. de Vrijer. J ONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw ..Maranatha" des voormiddags 10 uur, de heer H. Gordeau Jr., Alg. secr. v. h. Ned. Jongel. Verbond te Bussum. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. Bevestiging van Ouderlingen, n.m. 5 uur dezelfde. NED. PROTESTANTENBOND afd. Bloemen- daal in het gebouw van de Bloemendaal- sche Schoolvereenigin.g des n.m. 7 uur Ds. A. Binnerts Jr. te Haarlem. SANTPOORT. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur, Ds. H. O. v. Wijngaarden, voorganger van de vrije gemeente te A'dam. „Oudejaars- gedachten". 's avonds 7 uur, Ds. A. Baljon, Spaarndam. „Oudejaarsavondoverdenking". Beide keeren collecte voor Emeriti. EVANGELISATIE in het gebouw aan den Kerkweg des voormiddags ten 10.15 ure, Ds. M. J. Punselie te Leiden, n.m. 6.30 uur Ds. Erdman te IJmuiden. Nieuwjaarsmorgen geen dienst. GEREFORMEERDE EVANGELISATIE in ge bouw „Bethel", t.o. de bewaarschool, Don derdag 4 Jan. '23 des avonds 8 uur, samenkomst onder leiding van den heer G. B. Wurth, theol. candidaat. HAARLEM. VEREEN. VAN VRIJZ. HERVORMDEN, in het gebouw van den Protestantenbond, n.m. 7 uur Ds. Trouw. BLOEMENDAAL. Nieuwjaarsdag. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur, Dr. M. J. A. de Vrijer. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Brink te Zandvoort. BURGERLIJKE STAND. van Vrijdag 22 tot en met Donderdag 28 Dec. Geboren: z. van D. Paap en H. Oldenhuis; z. van J. G. Duiveman en W. H. Mf. J. Sweijen; z. van Th. R. Bandsma en R. E Greavet. Getrouwd: J. Haitsma en C. Vries. Overleden: J. R. Houtgraaf, 77 j.: W. C. Voet, 53 j. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. Metselaar, Militai- reweg 17 Overveen, een bruin wollen hand schoen; Lucas, Zijlweg 51 Haarlem, een ring van een autolantaarn; P. Verduin, Zuidertuin- dorplaan 21 Overveen, een nikkelen kruk van een auto-portier; H. de Jong, Zandvoort'erweg 34 Aerdenhout, een kinderhandschoen; H. Ver haren, Rampenlaan 69 Overveen, een vernik kelde rozenkrans; Dekker, Zandvoorterweg 35 Aerdenhout, een sleutelring met sleutels; Ded- ding, Vogelenzangscheweg 106 Vogelenzang, een overjas; aan het bureau van politie te Over veen, een sleuteltje, een bril in etui, een kin dersokje. Ktomen aanloopen bij: Flhuren, Korte Kle verlaan 15 Bloemendaal, een poesje; Roel, Tramweg 7 Aerdenhout, een tax-hond. INLICHTINGEN EN BEGROOTING GRATIS VOOR WAARBORG VAN SOLIDITEIT GOEDE RELATIES J. G. W. y. d. POL Jr., Bl'daalscheweg 23. Tel. 22315 DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den damredacteur van ons blad, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64 huis, Amsterdam. Het kampioenschap van Nederland is gewon nen door J. H. Vos, tweede was A. K. W. Damme, derde Herm. de Jongh, I. Milikowski, 1. J. de Jong en J. Noome Mzn., kwamen gelijk aan op de vierde, vijfde en zesde plaats, terwijj Lochtenberg laatste werd. A. Visser trok zich terug. Een interessante partij uit dit tournooi volgt hieronder. H. de Jogh. A. K. W. Damme. Wit. Zwart. 1. 33—28 18—23 2. 38—33 12—18 3. 42—38 7—12 4. 34—30 18—22 5. 47—42 12—18 6. 3d—25 1—7 7. 40—34 7—12 8. 45—40 22—27 9. 31 22 10. 23 11. 28 26 12. 34—29 20—24 13. 14. 40—34 12—18 15. 41—37 11—17 16. 37—32 17—21 17. 36—31 18. 31 6—11 19. 46—41 11—17 20. 41—37 18—22 21. 31—26 8—12 22. 4842 13—18 23. 50—45 3—8 24. 34—30 19—23 25. 28 13 26. 33—29 22—27 27. 39—33 14—19 28. 30—24 29. 24 10—14 30. 45-40 5—10 31. 44—39 10—15 32. 49—44 18—22 33. 29—23 13—19 34. 28 35. 2—31 36. 37—32 31—36 37. 23—19 38. 39. 33—28 Stand na den 39sten zet van Zwart. Stand in cijfers: Zwart: 4, 9, 11, 15, 16, 17, 21 en 36. Wit: 25, 26, 32, 39, 40, 42, 43 en 44. Hier was de Witte stelling gewonnen, het eindspel werd door Wit echter zwak gespeeld. 40. 42—37 9—13 41. 39—33 4—9 42. 40—35 13—18 43. 33—29? 18—22! 44. 43—38 22—27! 45. 21—27 46. 3530? 27—31! Stand na 46 27— Stand incijfers: Zwart: 9, 11, 15, 16, 17, 31, 36. Wit: 23, 25, 26, 29, 30, 37, 38, 44. Hier gaf Wit op, hoewel de partij nog remise was. Kruising electrische tram. Tot lieden rijdt de electrische tram HaarlemBloemendaal bij den spoorwegovergang aan de Kleverlaan over enkel spoor. Ook met het oog op den 6 minu ten dienst zal hier dubbel spoor worden aan gelegd. De afsluitboom wordt dan natuurlijk verbreed en beide overgangen van straat weg en tram zullen dan door een spoorman worden bediend, zoodat het wachthuisje van de tram kan verdwijnen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 6