M J. C. DE G KEUKENME Nette Juffr Incasseeri Samenwoi ZIT-SLAAPK een flinke par PENS! VRUCHT KOEK, SIPKES, HA Het onzi< Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL. MAISON HETTY, Groote Houtstraat 126, Telef. 1760, HAARLEM HANDSCHOENEN, SOKKEN EN KOUSEN WOLLEN EN ZIJDEN SHAWLS UITVRRKOOP tegen veel verminderde p ijzen INGEZONDEN. 'w... 4 4 ADVF.RTENT J. LOTTGEF Dagmei zijn voortreff kwaliteit aangenaam va FEUI „BRONSTEE" Ui De heer W. Honig Mlz. alhier komt voor op de lijst van candidaten van den Vrijheidsbond in den kieskring Hel'der. Woensdag 10 Januari a.s. houdt de S.D.A.P. afd. Bloemendaal in hotel „Vreeburg" (v. Holst) een openbare vergadering, waar als sprekers zullen optreden de heeren A. H. Gerhard en C. SchuliZ. De eerste zal spreken over „De sociale taak van de Provincie", de tweede over „De aanstaande gemeenteraadsverkiezingen". Er zal vrij debat zijn. De gemengde arbeiderszangvereemgin-g „Mor genrood" zal haar medewerking verleenen. De vergadering vangt aan te half negen. Mei. Buter en den heer J. A. v. d. Hoef, leerkrachten aan de school van den heer Tin- holt, alhier, zij geslaagd voor het examen van Handenarbeid. Hedenavond heeft voor leden, donateurs en genoodigden een uitvoering plaats in hotel Vreeburg, van de Bloe-mendiaalsche Gymniastiek- vereenjging. Het programma is zeer uitgebreid en bevat een groot aantal nummers. Is de zomeruitvoe- ring in het water gevallen, thans zijn de leden van bovengenoemde vereeniging in de gelegen heid te toonen, wat zij weder nia een jaar van flink oefenen gepresteerd hebben,. De leiding is iit handen> van onzen welbekenden gymna- stiekleeraar, de heer P. A. Kok. De volgende week wordt een tweede uitvoe ring gegeven, die een herhaling van de eerste zal zijn, zoodat ook de Bloemendalers in de gelegenheid gesteld worden, het werken der gymnasten te bewonderen. Melden we nog dat op de gehouden wed strijden der K. T. K. 2 leden der B. G. V. een prijs wisten te behalen: mej. Kumteman een 3de en de heer W. Pronk een 1ste prijs. Onze plaatsgenoot, de heer B. N. Stals, slaagde bij een gehouden examen te Den Haag als 1ste telegrafist. Voor de autobus is het nieuwe Jaar goed begonnen. Werd op Nieuwjaarsdag des morgens met één bus gereden, des middags -moest de reservewagen ook dienst doen Beiden zaten tot laat in den avond tjok vol. Op het dak der RJK, kerk alhier, waren eeniga loodgieters bezig te söldeereti. Toen er een agent voorbij kwam en- deze zag hoe zij met materiaal werkten dat niet aan de voor schriften voldeed, maakte hij tegen de lood- ^Sfcicih prOCcó-vcrbaal up. Het was den eersten Januari 1923 een bijzondere dag voor de heeren Gebr. Beek man. Op dien dag was het n.l. 25 jaar geleden, dat bovengenoemde heeren een fietsenzaak openden. Pas was de zaak, die bestond uit een klein winkeltje, geopend of er was werk. Doordat de klanten goed bediend werden kreeg deze zaak een goede reputatie en na verloop van tijd zagen de heeren B. zich genoodzaakt hun zaak uit te breiden. Hier bleef het niet bij, steeds werd de zaak grooter en reeds ge- ruimen tijd geleden was er een reparatiein richting voor motorfietsen en auto's bij geko men. Later is de zaak gesplitst en1 zij bestaat thans uit een groote fietsenzaak met reparatie- inrichting en een autogarage met werkplaats, die nog niet lang geleden vergroot is gewor den. Er kan dus in 25 jaar heel wat gebeuren en veranderen. Door de slechte tijden wilden de heeren Beek man geen ruchtbaarheid aan dit jubileum geven, doch velen kwamen op de hoogte van het 25- jarïg bestaan van de zaak en zoo ontvingen1 de heeren B. buiten verwachting -op den jubileums- dag een groot aantal felicitaties en bloemstuk ken van familie, vrienden, kennissen en klan ten. Ook het personeel bleef niet achter en schonk hun patroons een fraai bloemstuk met plant. Daar al de bloemstukken in de fietsen winkel geplaatst werden kon ieder de bloemen pracht bewonderen en had de winkel veel weg -van een plantentuin. De veranderingen aan het voorplein en de inrijlaan van het Pr-ov. Ziekenhuis alhier nade ren hare voltooing. Het plein is belangrijk ver groot en geschikt gemaakt voor het draaien van de auto's en: andere groote middelen van vervoer. Uit de inrijlaan is de halfronde boent genomen, terwijl de nieuwe laan ook flink ver breed is. De vier zware hekpalen aan den in gang, welke voorheen, én door hun schuinen stand én door hun nauwe doortocht, slechts uit één richting een zeer primitieven toegang "^aven, zijn meer parallel met den Brederodeweg en Tip grooterem afstand van elkaar geplaatst, zoodat N het verkeer hierdoor zeer gediend wordt. DE AANKOOP VAN GRONDEN GELEGEN LANGS DEN ZEEWEG. Eindelijk is het tot vele gemeentenaren on zer gemeente doorgedrongen wat hen te wachten staat, wianneer de bovengenoemde aan koop werkelijkheid zou moeten worden. Of het aantal dat er eenigszins van doordrongen is groot zal zijn, moet nog blijken doch het is al een-igszimds verheugend dat er en-kele zijn, wellicht dat er meerderen zullen volgen. Wat -de oorzaak van deze „herderziendheid" nu is, de thans heerschende malaise, de be zuiniging, ook onder de Heeren Raadsleden, of door de a.s. verkiezingen, waardoor weer eens op gedane arbeid wlordt teruggezien en ge toetst, ik weet het niet, in elk geval is het wel laat dat men nu eerst, zooals men in de bladen heeft kunnen lezen door een actie, daar tegen op komt. Echter nog niet te laat. Optimistisch heb ik nimmer tegenover die grooteohe plannen ge staan en ook wel geuit, vroeger reeds tegen over Raadsleden, welke ik het voorrecht had te spreken. Bij mij komt -het dus niet door de malaise dat ik er een zwaar hoofd in zie, maar wel om verschillende redenen. Allereerst ligt het nar mijne meening niet op den weg van een Gemeentebestuur om gronden aan te koopen z-uiver uit speculatief oogpunt, d.w.z. daarop wegen aan te leggen, te ver kavelen en met winst aan derden te verkoopen, dat is hoe men het ook moge bekijken een speculatie. Daar zit zooveel risico in, van wel slagen of niet-slagen dat een Gemeentebestuur daar zijn Gemeentenaren niet aan bloot mag stellen. En het betreft hier een opzet waar millioenen voor noodlg zijn. De aankoop der gronden aan den Hooge Duin en Daalsche weg door onze Gemeente, be schouw ik niet alleen een zeer ondoordachte daad, maar ook niet op den weg liggen om een Gemeente te besturen. Ondoordacht is deze aankoop ook geweest om rede die gronden een restje waren van een zeer gunstig gedreven particuliere exploitatie, gronden die sinds jaren lang, behoudens enkele n-og wel verkoopbare stukjes, bleken niet in trek te zijn, vanwege te moeilijk bereikbaar, te veraf gelegen enz. En nu heeft de Gemeente dit restje maar tot zich ge nomen en heusch niet voor een „zacht prijsje". Ook daar zal nog wel blijken, dat rente en rente bij moet. En nu zal men misschien aan 'voeren, mag dan een Gemeente geen gronden^ koopen, en andere gemeenten danT" Welzeker, maar met andere doeleinden. Een gemeente kan b.v. uit behoud van een natuur monument een dergelijk monument aankoopen, desnoods als het zoo uitkomt met een stuk grond erbij wat nu niet direkt als zoodanig kan be schouwd worden. En dan kan de Gemeente dit laatste bedoelde sutk weer van de hand doen, zoo mogelijk zelfs met winst, om zoodoende het natuurmonument weer voordeeliger te doen zijn, mits het 't natuurmonument niet schaadt. Zooals door onze Gemeente het Bloemendaal- sche bosüh is gekocht, die gronden nabij het meertje van Caprera en zooals de Gemeente Heemstede met Groenendaal, dat zijn grondige motieven. Verder kan een Gemeente grond koopen voor aanleg of verbreeding eener weg. Ja zelfs, voor een doorbraak van een weg door een huizen complex en het soms daarvan, over blijvende kan ook met winst weer van de hand worden- gedaan. Doch dit is geen speculatie. Ook kan een Gemeente vooruit kijken en gronden aankoopen voor woningbouw, met rijks- en gemeente steun, zooals dat in steden wel is gebeurd, gedeelten die in de toekomst zouden blijken daarvoor als het ware aange wezen te zijn, om dan van een huidigen prijs partij te trekken, kan en mag een Gemeente bestuur die zien machtig te worden om ze dan voor middenstands of arbeiderswoningbouw in erfpacht af te staan. Doch de heeren van den Raad zullen toch niet willen verklaren dat dit laatste van toepassing is op den aankoop der gronden langs den Zeeweg? De -door mij aangehaalde motieven mogen m.i. aanleiding zijn om tot grondaankoop over te gaan maar nimmer mag dat zijn, „omdat er wat in kan zitten". Want de mogelijkheid is dan ook niet uitgesloten dat er niet wat in kan zitten, ja zelfs dat er wat bij moet. Wat zouden onze Gemeentenaren ervan zeg gen als ons Gemeentebestuur eens was gaan speouleeren in de valuta. Schande zou ervan gesproken worden en nu er wordt gespeculeerd in gronden -met de belastingpenningen van ons allen, wordt er tot op heden weinig notitie van genomen. Nu zijn we al een beetje, maar straks ials Gedeputeerden dezen aankoop mochten goed keuren, zijn wij allen gemeen tenaren van Bloemendaal door onze Raad ge promoveerd^) tot aandeelhouders van een zeer, zeer risquante onderneming. Een onder neming waar millioenen guldens voor noodig zijn. Dergelijke ondernemingen moet men overlaten aan het particulier initiatief, aan maatschappij en die daarvan een -bedrijf maken wier vak en bestaan het is, die erin geroutineerd zijn die door er soms -meerdere van dergelijke be drijven op na te houden tegen een tegenvaller eenerzijds kunnen, door gunstig verloop aan an dere zijde. Maar of er een particuliere maat schappij zou zijn die een dergelijk verkoop contract aanvaarden zou, als welke onze Raad heeft gemeend te moeten aanvaarden, betwijfel ik zeer, doch daarover straks. Wat een parti culier grondbedrijf kan, is nog niet mogelijk door een Gemeentelijk grondbedrijf en vooral op een leest geschoeid als hier te Blemendaal. En dit is het tweede punt. Gronden en huizen te verkoopen is niet ieders werk. Dit eisoht veel geduld en niet opzien tegen veel moeite, dikwijls tevergeefs, som-s ook van d-irekt en- snel handelen om tot resultaat te -k-omen, het mo ment te baat nemen aan iemand die in extase is voor een mooi gedeelte. Miaar dat moet bij de gemeente over te veel schijven en te bureau cratisch. Eerst bij den gemeente-architect, dan grondcommissie dieom zekeren tijd vergadert, dan den Raad tot besluit, en wellicht, maar dit weet ik niet zeker, moet het besluit nog wach ten op den termijn van- goedkeuren van Ge deputeerden, de extase is dan al lang verdwe nen en de kians van een stuk verkocht te hebben is allang verdwenen. En dan, dezelfde Raadsleden die in kort gel-eden raadszittingen hebben aangedrongen op vermin dering van personeel, dezelfde zijn de groote voorstanders van dezen aankoop. Maar begrij pen dan deze leden niet dat uitbreiding van een bedrijf of van een zaak, weder vermeer dering van personeel met zich brengt. Begrij pen die Heeren dan niet, dat niet talles op één schouder kan worden geladen. Zien die Heeren dan niet in, dat voor uitvoering en behartiging van een dergelijk plan krachten noodig zijn, ilit uit te werken. Tenmins-te wanneer men het met die kracht aanpakt zooals het behoort. Dit zijn dan weer de indirecte onkosten die weder tot onze lasten komen met al zijn aan kleve van dien. Want alhoewel ik ortzen gemeen te-architect als een zeer hoogstaand ambte naar beschouw, iemand die veel en hard werkt waar hij voor staat, toch kan ook hij niet «alles op zich nemen en al is hij nog zoo'n goed gemeente-architect daarom is hij nog goed grondverkooper. Voor alles moet men de goede krachten- zeken. Maar vóóralles heb ik gemeend, te moeten aantoonen dat wat het particulier grondbedrijf er nog uit kan halen, er door een gemeentebedrijf verloren gaat, er go het risico grooter. En is nu het risico van verkoop van deze gronden groot? Naar m-ijne meenin-g zeer groot. Wanneer) men in onze gemeente eens rond kijkt dan -kan men exploitaties van terreinen Tuagaan, die niettegenstaande veel en veel gun stiger gelegen zijn als de gronden langs- de kilo meters lange Zeeweg, en men ziet dat er nog tientallen van jaren soms noodig zijn -geweest eer er een beetje trek in kwam. Men kan deze gemeente niet gelijkstellen met een stad, waar het als het ware een natuurwet is dat deze zich meer en meer uitbreidt waar het niet tegen te houden is, hier is het een vestiging doorgaans van luxe en vooral op deze terrei nen en een dergelijke vestiging vraa-gt com fort. Gas, licht en water moeten er heen wor- den- gebracht, de verkeersmiddelen zijn nog af wezig, wat vooral voor het houden van per soneel een groot bezwaar is, dit laatste wordt zelfs nog al eens als groot bezwaar geopperd voor de hoogere gedeelten van Duin en Daal dus laat staan voor 't overgroote deel Van den Zeeweg. Tramwegen naar de stad of station zullen nog wel -op zich laten wachten en wat ik voorziede bewoners op de tram. Neen een gunstige blik op een vlotte exploitatie in de eerste tientallen van jaren- heb ik niet. Zeker voor de huidige eigenaren kan -het iets zijn om langs den Zeeweg zoo nu en dan eens aan een zeer rijk man een groote mop te ver koopen- (zooals Koningshof b.v.), die zitten er niet op te wachten, daarvoor behoeft het geen loonende exploitatie te zijn, voor die is het dan medegenomen. Maar voor een geregelde verkoop van gronden in kleine gedeelten langs d-eni geheelen weg, acht ik dlit terreini in -de verre, verre toekomst niet geschikt. En waar men voor het maken van een exploitatierekening voor een veel kleiner oppervlak en veel gunstiger gelegen terreinen als -bassis stel een geheele verkoop in 20 a 25 jaren voor renteberekening, zoo mag men bij het opmaken dezer reken-ing wel 3 maal zooveel tan-geren tijd stellen. En als ik dan goed ben ingelicht dat er geen exploi tatierekening van is gemaakt, vóórdat tot aan koop* werd besloten, iets waar men toch het eerst naar vraagt, dan rijst toch de vraag op, waar is het verantwoordelijkheidsgevoel der Heeren Raadsleden eni hebben zij zich dood- gestaard op het bedrag per M2. en dit als zoo weinig beschouwd, „dat daar wel wat in kon zitten". Nog iets wil ik opmerken over de terreinen zelf. Er is in het verkoopcontract een mini mum van verkoop gesteld van 1000 M2. maar de gesteldheid der gronden is op vele plaatsen van dien aard, door 't boog en laag, dat men vele duizenden meters moet koopen om een stukje er bij te hebben waarop men een -huis kan zetten, of om per 1000 M2. te kunnen verkoopen zou men tot ontzettende grondverplaatsingen moeten kmen, waar veel kosten mede gemoeid zijn, nog daar gelaten of -het juist nu mooie aan zien van den Zeeweg daarmede zou verhoogd Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi's. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinriclj Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 58 worden. Voor het koopen van vele duizenden me' grond heeft men rijke menschen noodig en dezen is maar een- enkeling die dan op Zeeweg wil zitten, terwijl men er honderc len van zulke zou noodig hebben. En nu weert tmen wel dat er reeds aanvragen J maar liet totale oppervlak is zeer groot, één ooievaar maakt nog geen lente. Teil slotte wil ik nog even bespreken koopcontract dier gronden waarop onze R gemeend heeft te moeten ingaan. I Ik voel me genoodzaakt daarover kort te da-ar ik reeds zooveel plaatsruimte van U, m| heer de Redacteur gevraagd -heb, alhoewel een document is waar -wel een artikel all- over te schrijven is. Als men het doorle voelt men direkt dat dit een zeer éénzi; verkoopcontract is, wa-ar tal van rechten de zijde der verkoopers zijn en tal van verpli- tingien» aan die 'van den k-ooper. Enkel wil ik paar bepalingen uitlichten die van verstrel de beteekenis zijn. Ten eerste heeft d- meente zich verplicht een boulevard aan gen binnen 5 jaren een zelfde als die naarj voort, doch gaande in noordelijke richti minstens ter -hoogte van het meest moor, punt van het uitgezonderd terrein", zo- het in. het contract. Het z.g. uitgezonde] rein is een zeer groot terrein langs wat de verkoopers uit de verkoop hebj houden (wat n-.b. nog tot een-ige -kans koop gerekend kan worden in de i maar de gemeente moet ten gerieve vi re-in eeni boulevard' met vrije tbegan-i die terreinen op dien boulevard aanleggeinl der dat de verkoopers in de kosten Vn weg- ook maar een penning r de hebben t- betalen). Commentaar daarop is 1 .1 erbodij Ver-der hebben de verkoopers nog eten bt langrijk stuk grond buiten den verkooi gebai den nabij de Israëlitische begraafplaats, dus oo wel een van de meest gunstige ligging -ten oi zichte van de gekochte terreinen, -inet recht-ej om aa-n den Zeeweg te mogen doen bouw zon-der in dé k-osten van d-ien weg te vervall Verder zijn er tal van erfdienstbaarheden, geheele alphabet vol (dit is geen grap) dienste van de verkoopers. Het heeft op v indruk gemaakt, dat het is -opgesteld in gedachte, we zullen het zóó. zwaar II 1 dat ze het niet nemen zullen. Maar dan hebben ze buiten' den' waard.' Ra-ad gerekend'. Om vele din-gen is gedacht, o.a. ook d-at de Gemeente geen zand mag ver koopen aan derden, natuurlijk met het oog op de Zanderij der eigenaren zelf. En I nu is de prijs vastgesteld op 54 ets. de M2J meen ik, dat eigenlijk zoowat de kostprijs «noest zijn met inbegrip van wegenaanleg, gas, Ivater, licht enz. Wbn-t -bij de'kust en aam het begin van- den Zeeweg zal men misschien wat ifrijs kunnen ma-ken, als het zoover komt, maai in 't mid den lijkt 't mij dat men voor woeste duingron- den als deze geen hooge prijzen kan bedingen. Deze gronden waarop niets geen natuur aan wezig is, en om er iets op te beginnen van beplanting veel geid kostt. De koopsom zal f 1.100.000.bedrag,en m-aar dlaarbii komen- nog de verschillende werken als wegen, water, weg- verlichting, overdracht enz., laat ik maar glo baal taxeeren dat er- een 3 millioen gulden voor noodig is wat ieder jaar zijn rente en aflos sing medebrengt en- dat voor zoo'n gewaiagde onderneming. Ten slotte komen de gronden op f 3.de M2. te staan. En vraagt men mij nu, maar moest de Zeeweg er dan niet gekomen zijn? zeg ik volmondig: Ja, tenminste als men vooruit bekeken had of men zich die weelde kon permiteeren. Want het is een groote aan trekkelijkheid en aanwinst voor onze gemeente dat een doorbraak door deze eigendommen is tot stand gekomen. En het zou ook toe ie juichen zijn als langzamerhand- enkele groote vestig-in-geni plaats vonden langs d-ien weg, -maar laat onze Gemeente die risico niet op zich ne men-. Maar indien de Gemeente die groote kos ten van den weg niet -kan dragen, dan had men ervoor moeten zorgdragen, dat bij eventueele uitbreiding langs dien weg de -koster eruit kwamen. Mijnheer de Redacteur, ten halve g-ekeerd is beter dan ten heele gediwaald en -ik besluit dit artikel met den wensch dat deze kwestie nog eens goed overwogen en- zoo noodig den Gedeputeerden verzcht wordt deze zaak onge daan te maken, ik meen althans dat het voor de financiën onzer Gemeente wenschelijker en zekerder is. Met mijnen hartelijken danv voo uwe wel willendheid, Hooo! te: d v A. Het geregeld gebruik van VICTORIA-WATER (Oberlahnstein) heeft een buitengewoon gunstigen invloed op onze zenuwen en inwendige organen, en- daafc-v door op onze gezindheid en humeur. Hef' zacht-prikkelend, opwekkend en zeer aani naam als dagelijksche drank. Voor huishou lijkgebruik bijzonder aanbevolen in heele tersschroefflesschen. UR. HOUTSTR.' VERFT MANTEL HEERENCOSTU MET BEHOI VAN MODE GEVESTIGD te He Méd. Docts. 155 d Heerem bij de Zandvoorts Telefoon No.2i GEVRAAGD tege een bekwaam [Hollandsch of Duits oon en wascligelü. Br. No. 9249, Bur. middelbaren leeftijd, aan als hulp in de hi v. g.g v. Br. No. 9250, Bur. GEVRAAGD een 15 16 jaar. Zich ea 's avonds van 6—8 plein No. 17 te BI De HAARLEMSC VEREENIGING, afd daal, vraagt voor week een AANGEBODEN t daal of kamers te huur Br. No. 9251, Bur GEVRAAGD of ZIT- en SLAAP? of zonder pension, 2 Heeren. Br. met cond. one Bur. v. d. blad. TE KOOP GEVRA door K. GRIFFIOEI mist, Bloemendaal. Gezocht door h te Bloemendaal of (dorp) gem. Zit-Slar pension tegen 15 Geen beroepspensh Offerien onder Bureau van dit bla- van JAMES 39) en hi, ven, t overeind, n bij, dof door te rijde menschen. 1 oeir-iTnJ rende welken alle landen en de kust lente werd en de r men er weer brieve zijn nadeel was besl Zij verkoclit dad dat pas geweven v manieren zooveel g< zond het hem, met joor, hem verzoeke vriendschap aan -trotsch te zijn: het caat te betalen of lb'ke uitgaven te di MODELMËLK KARNEMlELK YOGHURT HEEMSTEDE - TELEF. 2805,5 VAN 9 - 12 EN 2 - 5.30 UUR

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2