TWEEDE BLAD TOTALE UITVERKOOP „Bloemeiidaalsch Weekblad'' Zaterdag 6 Januari '23. Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL, OVERVEEN. DRIEHUIZEN, J. G. W. v. d. POL Jr. Timmerman - Metselaar - Aannemer VAN HIER EN DAAR. ALLERLEI. NOGMAALS VERMINDERDE PRIJZEN ABR. MEIJER, Fa. G. W. VON SGHMIT ZN., GR. HOUTSTR. 16 No. 1. De voet- en wandelpaden in het noordelijk gedeelte onzer gemeente worden thans flink onder handen genomen. Na uitgediept te zijn, worden, zij voorzien' van grove compost. De motorwals drukt de scherven en stukken tot een vlak geheel en een laagje gezeefde com post zorgt voor afdekking. Dit is naast produc tieve werkverschaffing ook een' afdoende ver betering. Bloemendaal'Graaf Willem II 30. Bloemendaal benutte Oudejaarszondag tot het spelen van een vriendschappelijke^ wedstrijd tegen Graaf Willem II een der sterkste ver- eeniginigen uit de hoogste afdeeling der Katho lieke Voetbalcompetities. Als geheel is 't spel der Hagenaars ons tegen gevallen. Wel werd meermalen in 't veld aar dig spel vertoond, maar voor 't doel was geen der voorhoedespelers in staat om een dragelijk schot te lossen. Reeds voor de rust verkreeg „Bloemendaal" een 30 voorsprong; 2 doelpunten werden ge maakt door Pauw na actief spel voor de groen zwarte goal, en de laatste door Sunter die op schitterende wijze een voorzet van Kopjes Nie mann inschoot De tweede helft vertoonde een bedenkelijke inzinking vooral van de zijde der gastheeren. Er werd te veel een wij-gelooven,-ihet-spelletje gespeeld. Sunter maakte hierop een gunstige uitzondering. Hij zond; tenmimsten eenige schit terende schoten in, doch de Haagsche doel wachter speelde in grootsehen vorm en hield zijn1 doel verder schoon., zoodat 't einde van dezen aangenaam en prettig gespeelden wed strijd een 30 overwinning bracht. Wij vernamen dat Graaf Willem II met vier invallers uitkwam. Als dat zoo was, een sa luut voor die invallers, daar wij qua spel van het geheele elftal, daarin geen zwakke plek, die 'invalterswerk kon doen. vermoeden, wisten te ontdekken, En nu Zondag gaat het weer uit meenes. Bloemendaal speelt dan haar laatste competitie thuiswedstrijd en wel tegen, „de Kennemers", uit Beverwijk. Hoewel daar met 41 gewonnen werd, dient niemand de tegenstanders te onder schatten! Men denke aan hun 31 overwinning op V. S. V.! „Bloemendaal" I'I is. evenleens op 't goede pad, en wist de kampioen van 't vorig seizoen D. O. A. een 21 nederlaag toe te brengen. Dit 'resultaat wordt te meer geapprecieerd, waar Bloemendaal II op bezoek moest aan de Leidsche Vaart, en dus speelde op een zwaar modderig terrein om in „the running" te blij ven1 dient Zondag gewonnen te worden van Beir- nebroek. Ook dit is een zware uitwedstrijd, maar „if there is a will, there is a way!" „Bloemendaal" III won eveneens uitspelend tegen Haarlem Boys III, alleen het vierde ver loor met 10 van Edo 7, de a.s. kampioen dier afdeelingi! Als succes moge gelden, dat de jongens met 9 man speelden. Dat mag niet meer voorkomen! Enfin ze zinnen' op revanche, waar Zondagochtend Haarlem 7 aan den Brederode- weg 't slachtoffer van wordt! A. C. De ingezetenen van de gemeente Bloemendaal worden er aan herinnerd diat in de maand Januari alle mannelijke personen die in 1904 zijn geboren zich voor den dienstplicht, lich ting 1924 moeten aangeven. Een goede verbetering. De gemeente Bloemendaal is nu in plaats van in 5 in 8 stern- districten verdeeld, waardoor een groote toe loop gedurende den geheelen dag, gelijk dit bij de 2e Kamerverkiezing het geval was, voorko men, zal worden. Volgens berekening zullen 700 personen aan elk stembureau hun stem kun nen uitbrengen. De stembureaux zijn heden nog niet bekend en zullen later in dit blad vermeld worden. Woensdag j.l. herdacht de heer W. Korte van hier den dag waarop hij voor 25 jaar als arbeider bij de Ned. spoorwegen in dienst trad. 's Morgens half 10 haalde het stationspersoneel den jubilaris, af, vervolgens spraken de Ad junct Inspecteur en de stationschef waardeeren- ■dende woorden. Namens de Directie der Ned. spoorwegen werd den jubilaris een enveloppe overhandigd. Van het gezamelijk personeel ont ving hij een fraai, blijvend aandenken. Vrienden en bekenden zonden bloemen en felicitaties. Het verdere deel van den dag, werd in ibuise- lijken kring feestelijk doorgebracht. Aan het Post- en Telegraafkantoor alhier werd gedurende de maand December 1922 in de Rijkspostspaarbank ingebracht f 5538.19 en en bi, M'-ttbetaald f 8859.09; het laatste nummer «Ier ven, zook a-ven boekjes Is 1910. bij, dat hij zba- menschen. Toerei^ erkentelijkheid. Namens het rende welken alle -ter Posterijen en Telegrafie ont landen en de kust sün. Kokkelkorerr naar aanleiding lente werd en de reiznz op Dec. 1.1. een dank.be- men er weer brieven, mar hem aan het Staatsbedrijf zijn nadeel was beslist en Jegrafie en Telefonie be- Zij verkocht dadelijk al t dat pas geweven was, bracn manieren zooveel geld bij elkdO O R T. zond het hem, met toestemmirr0v. Ziekenhuis, joor, hem verzoekende het tereoirectie en personeel vriendschap aan te nemen dat zij met zooveel -trotsch te zijn: het kon helpen otan hunne ongeluk- caat te betalen of andere gewonsjoden. Het gemis lijke uitgaven te dekken. Maar toedke dagen dubbel gevoeld', is door de sympathieke bemoeiingen van het personeel aanmerkelijk verlicht. Reeds eenige dagen vóór Kerstmis begon men met de toebereidselen waarvan de patf- enten ook ijverig deelnamen. Overal werden, er grootere of kleinere versieringen aangebracht, zoodot op Kerstmis het geheel een gezellig aanzien had. Men kon dan ook Kerstmis niet afwachten en men begon reeds Zondagavond een aanvang te maken met de feestviering. Op verschillende afdeelingen was men tot laat in den avond knus bijeen. Muziek en zang ver hoogde de gezelligheid. Op le Kerstdag begon de feestviering reeds vroeg. In de ochtenduren werden de patiënten reeds op gulle wijze onthaald op koek en cho colade. 's Middags wias het Kerstfeestviering met bioscoop voor de kinderen van het personeel. De volle concertzaal, zeer geschikt voor zulke doeleinden bewees de erkentelijkheid van het personeel. Er is werkelijk genoten en de kleine kleuters werden flink onthaald. Dinsdag 2en Kerstdag was de dag voor de patiënten vian alle klassen en afdeelingen voor zoover hun toestand het toeliet aan 't feest deel te nemen. Ook nu was de zaal, waarin een prachtige kerstboom prijkte, stampvol. Naast een bioscoopvoorstelling, werd het feest opge luisterd door zang en muziek. Den solisten voor hun keurig, spel komt een woord van dank toe. De komische films deden de patiënten eens hartelijk lachen. De pauze werd benut om de patiënten te tracteeren. Na afloop werd ieder patiënt nog een sinaas appel gegeven. Uit 'verschillende 'uiTiatuigeni en aan de vele blijde en opgeruimde gezichten kon men zien dat de patiënten hadden genoten. Binnenkort is te verwachten,, diat de spoor overwegen, ,;Duin en Kruidberg" en, „Kruid- bergerweg" alhier, als zoodanig zullen worden opgeheven. De afsluiting van den overweg „Brederodeweg", zal dan 'hoogstwaarschijnlijk door het blokhuis van der Velde bediend wor den. Op den Nieuwjaarsavond hebben eeniige bal dadige jongelui vian hier, zich aan een ergelijk feit schuldig gemaakt. Bij een inwoner van Jan Gijsenvaart hebben zij „spatvuurwerk" aan de knop van de deurschel gehangen, en dit in brand gestoken, met gevolg, dat de deurpost, althans de verf in brand geraakte. Voor den betrokkene een schadepost. Eenige inwoners van hier hebben het plan opgevat, tot oprichting van een, Schietvereeni- ging. De eigenaar van „Stations Koffiehuis" heeft rleeids zijn overdekte; kegelbaan beschikbaar gesteld als oefenlokaal. Het ligt in de bedoeling uitsluitend met buksen te schieten. Heden Za terdagavond wordt in genoemde kegelbaan een 'vergadering gehouden, fenieinde tot officieele oprichting te geraken. Evenals vorige jaren in Bloemendaal en/ elders zal er ook dit jaar alhier, uitgaande van de Evangelische Alliantie een week der gebeden gehouden worden in het Evangetisatiegebouw aan den Kerkweg. 't Programma is als volgt: M'aandag: Ds. Oostrom Soede van IJmuiden, „Algemeene Dankzegging en. verootmoediging". Dinsdag: Ds. Brussaard van Bloemendaal, „Onderwijs en Opvoeding"., Woensdag: De heer Q. B. Wurth, theol. cand. alihier, „De Kerk". Donderdag: Ds. Boerkoel van Velsen, „Zen ding en Evangelisatie". Vrijdag: Ds. Erdman van IJ'muiden, „Volken eni Overheden". De samenkomsten vangen aan telkens des avonds om half acht De plannen van de Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholh. Dranken, afd. Sant poortBloemendaal, om met behulp van meer dere vereendgingen d'e groote zaal van het ge bouw „E.N.O.T." te gaan exploiteeren, zijn niet voor verwezelijkirag vatbaar gebleken. Het is niet mogelijk geweest een sluitende exploitatie rekening te verkrijgen vandaar dat nu van de zoo goed als reed's vaststaande plannen heeft moeten afzien. Thans is een commissie gevormd om te trach ten een nieuw plan aan de verschillende ver eeniigingen aam te bieden doch meer vereen voudigd' en op bescheidener schaal. Er zijn plannen in voorbereiding om in onze plaats een cursus te geven in boekhouden en handelsrekenen. Daar in Santpoort niets van dien aard is, juichen wij dit plan zeer toe en vertrouwen wij dat zich eenige leergierigen zui len aanmelden. De cursus zal 'bij voldoende deelname worden gehouden des Woensdagavond^ van half acht tot half tien uur in het gebouw van den R.K. Volksbond. Crematie H. C. Krauss. Onder zeer veel belangstelling had op Nieuwjaarsdag op Wes- terveld te Velsen de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer H. C. Krauss, die zich op het terrein der armenzorg zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Het woord werd gevoerd door de heeren Schuilenburg en P. H. v. d. Ley. KUNST. Reeds eenige malen hebben wij melding ge maakt van het onlangs geopende intiem Theater „Modern" Raaks 13 Haarlem, zonder echter iets naders te vertellen van de artisten, die hun medewerking verleeneni Een steeds stijgend/ succes van deze nieuwe inrichting heeft ons doen besluiten, thans iets uitvoeriger te zijn. Vian waar de naam intieme kunst? Waarom is een tooneelvoorstelling geen intieme kunst. Het groote verschil is gelegen in het contact van de artisten met het publiek. Bij den too- neelvoorsfelllngi spelen de artisten vóór het pu bliek; in een cabaretvoorstelling, in vereeniging met het publiek. Steeds is er een zekere band. Als eerste van de artisten noemen we 't echtpaar Piet Holman Wish. Holman heeft zich doen kennen als een handig en leuk conféren cier, zijn leiding is uitstekend, zijn verdienste is dat hij steeds den goeden toon weet te be waren, zoodat men zij grappen, zooals 'hij ons leukweg zei, zelfs aan zijn moeder kan ver tellen. Zijh echtgenlootek Engelsöhe van geboorte (door hemzelf zijn toekomstige weduwe ge noemd) zingt Engelsche en) Holliaradsche liedjes. Haiar uitspraak van 't Holland'sch bezit een eigen aardige bekoring. Vaak deed zij ons denken aar» Meggy Morris de vrouw van onzen bekenden Louis Davids. Het liedje Droomen zijn Bedrog zingt zij met veel gevoel. Het verwondert ons niet, dat de directie, ge zien het succes van den heer Holman, zich diens medewerking tot 1 Febr. heeft verzekerd. Voor het programma der eerstvolgende da gen zie men die annonce in ons blad. Haarlemsche Orkest-Vereenlging. Het concert van Donderdagavond met een geheel Beethoven programma wias eeh groot succes. De heer A. de Vogel, directeur van de muziekschool van de Mij. Toonkunst trad als solist op, in het 3e pianoconcert met orkest (cmolt) en oogstte daarmede grooten bijval. Hij had een schoone krans in ntvangst te ne men. Bij dien aanvang hield de voorzitter de heer A. Koolhoven een korte toespraak, waarbij hij allereerst den leden een gelukkig Nieuwjaar wenscht en voorts dank zeide aan de leden van de gemeenteraden vian Haarlem,, Bloemen daal, Heemstede en Schoten voor de verleende subsidiën. Ook bracht hij hulde aan de Haar lemsche pers, die zoo eensgezind de belangen van de H. O. V. had voorgestaan. Ten slotte ook een woord van waard'eering aan de orkestleden en den directeur Nico Ger- harz voor hun onivermoeiden ijver en toewijding. Met een luid applaus onderstreepte het taf rijk opgekomen publiek de woordeni van den voorzitter. Het programma wordt aanstaanden Zondttg in zijn geheel 'herhaald. Bloemend, weg, Tel. 22315. SANTPOORT STATION BROCHURES EN TIJDSCHRIFTEN. Tijdschrift van „Het Schouwtooneel" Het Decembernummer van dit tijdschrift geeft een beschouwing van de hand des heeren Dr. J. L. Waloh over „De wijze kater" van Herman Heijermans en van denzelfden schrijver een artikel over Heijermans. Voorts bevat het een artikel van Paul Kar- sten over „expressionistische experimenten"; een uitstekend geslaagd portret van Jan Muscli en „Mededeelingen van liet Schouwtooneel", die als een antwoord van de directie kunnen gelden op het adres van de „Vereeniging van Nederlandsche Letterkundigen" aan den ge meenteraad van Amsterdam, betreffende sub sidies aan itooneelgezelschappen. HENRI BAKELS. Door de N.V. Haarlemsche Auto Centrale wordt een kalender uitgegeven, die door zijn verzorgde afwerking en zijn praktische bruik baarheid bij velen welkom zat zijn. Bij Joh. P. Koppen Langiendijkstraat 18 is verschenen 't nieuwe adresboek vian Haarlem. Prijs f 7.50. De uitgave in linnen band', is goed verzorgd. Nederlandsch Schoolmuseum te Amsterdam. De instelling noteerde in d'e afgeloopen maand December 277 bezoeken en 19 aanwinsten. Llnksch zijn en stotteren. In de „British Medical Journal" wordt eeni geval medegedeeld van een linksch kind, dat toen men haar leer de met de rechterhand te schrijven, begon te stotteren. Een zesjarig meisje was van geboorte af linksch. De moeder had gehoord, dat als men linksche kinderen, leerde met de rechterband te schrijven, ze gingen stotteren. Ze vroeg daarom toen het kind naar school ginig of men geen pogingen wou doen, om haar te leeren haar rechterhand te gebruiken. De onderwijzeres wou het meisje de in haar oogeni slechte ge woonte echter afleerew eni bracht er het kind toe met haar rechterhand te schrijven. Kort daarop begon het meisje te stotteren. De moe der drong er toen op aan, dat het kind weer met de linkerhand zou werken, waarop het stotteren overging. MOEDERLIEFDE VAN EEN MUIS. Eenige mannen waren onlangs bezig, om een pakhuis schoon te maken en vonden er een nest met negen jonge muisjes, Ze zetten het nest in een kist en lieten het aan den eigenaar van het pakhuis, den heer C. te Gr., zien. „Nu moeten ze zeker maar dood gemaakt worden", zei een der mannen. Maar de heer C., een dierenvriend bij uitne mendheid, riep uit: „Doodmaken? Ik denk er niet over. Kijk eens, wat aardige beestjes het zijn en wat mooie oogjes ze hebben!" Ja, dat was waar. „M'aar in het leven hou den kunt U ze toch niet, meneer. Ze zouden verhongeren", was bet antwoord. „Ik b n er zeker van, dat het moedertje haar kinaeren niet in den steek laat", zei de heer C- vol overtuiging. En zie, terwijl al die groote mannen nog om de kist heen stonden, daar kwam het moeder tje al aan, liep over de voeten van den heer C., sprong in de kist en kwam er met een klein muisje in den bek weer uit. Tot negen maal toe waagde het diertje den gevaarlijken tocht, negenmaal stortte ze zich in den vree- selijken afgrond, dien wij „kist" noemen, negen maal trotseerde ze met haar zwaren doch dierbaren last, de bloeddorstige reuzen, waar langs ze zich een weg moest banen- En al haar krachten spand e ze in, en haar leven zette ze op het spel, totdat ook de laat ste van haar jongen in veiligheid was. EEN GOED VOORBEELD. „Hé, ventje, poets jij m'n schoenen, even, wil je?" Zoo riep een heer een jong kereltje toe, dat met z'n poetsdoos en borstel op de klant stond te wachten. De jongen met zijn diepliggende oogen en bleeke wangen begon zijn taak, maar nauwe lijks was hij er mee bezig, of een groote for- sche knaap met breede schouders schoot den jongen op zij met de woorden: „laat mij Jat doen, ga jij maar zitten". De heer werd erg boos over die brutaliteit en zeide vrij barsch: „maak dat je wegkomt, brutale lummel!" Maar den knaap zag den vreemden mijnheer trouwhartig aan en vertelde hem, dat die klei ne jongen eerst pas kort geleden, uit het zieken huis ontslagen was geworden, waar hij heel wat had doorgemaakt en geleden, „en ziet u, als we nu tijd hebben, dan helpen we hem wat". Nu schonk die heer hem twee kwartjes en zei: „houd er van af wat u toekomt en geef dan de rest aan dien kleine daar". „Dat kan ik niet", antwoordde hij, „u bent geen klant van mij". Hij gaf den kleinen vent de twee kwart jes en als de wind maakte hij, dat hij wegkwam. ZIET ETALAGES GEEN ZICHTZENDINGEN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5