TWEEDE BLAD „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 13 Januari '23. Plaatselijk Nieuws. No. 2. T o o N E E L. Cyrano de Bergerac. Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel". De mensch heeft meer verlangens, meer be geerten dan voedsel voor die neigingen. Wie wijst den gelukkige aan, die zich niet te bekla gen heeft over een te-kort, over iets dat hij zoo graag had willen hebben), doch dat de natuur hem onthouden heeft? Is het niet net alsof opzettelijk het even wicht tusschen ons begeeren en het voor ons bereikbare door eett providentieele hand is verbroken om ons doende en strevende te hou den tot ons levenseinde? Dit onvolmaakte dn den mensch, hetgeen hem steeds naar verder toekomst lokt, doet hem tevens de meest tragische momenten doorleven en er is haast geen groot drama turg te noemen, die niet gegrepen is geworden door dezen tragischen kant van het menisch- zijn. Cyrano de Bergerac paart aan de deugden van den krijgsheld die van den dichter en zou ongetwijfeld een uitverkorene der vrou wen geweest zijn, indien niet de lijn van zijn neus zijn aangezicht dermate afdoend geschon den had, dat hem voor goed de kanis benomen is om zijn teere genegenheid te plaatsen bij een vrouw zijner keuze. Deze opgezamelde genegenheid, die in een kus en een streeling hare ontlading zou kunnen vinden, verbitteren Cyrano en doen hem beha gen scheppen in de uitbreiding van zijn vij- anderïkring; een behagen dat ten slotte oor zaak wordt van zijn ontijdigen, gewelddadigen dood. Rostand's „Cyrano" is een meesterwerk, dat door zijn rijke fantasie, de schoone intrige, vol dramatische spanning, de dichterlijke taal en een rijkdom van geestige vondsten een avond van het hoogste kunstgenot geeft. De opvoering van Vrijdag 5 Januari, in den Stadsschouwburg te Haarlem heeft het uitge lezen publiek, dat in grooten getale opgekomen was, allesizins kunnen bevredigen. Er is in „Cyrano" eigenlijk maar één rol, de titelrol en hoezeer Louis Saalborn als Graaf de Guiche, John Gobau als Ohristiaan en Bart Kreeft als Raguenau ook lof verdienen voor hun uitnemend spel, rollen van eenia belang hebben zij niet te spelen; zij zijn de decoratie vara de groote figuur, van Cyrano, aan wien Rostand geheel zijn dichterlijk hart gegeven heeft. Alleen Mevjouw Jacqueline Royaards-Sand- berg als „Roxane" krijgt een kans voor spei van eereig beteekenis en die kans heeft ze niet voorbij laten gaan. Haar beschaafd en natuur lijk spel, haar lieftalligheid en zonnigheid gaven zeer veel van hetgeen de dichter zijn „Roxane ingeblazen heeft. Overigens was de avond geheel aan Hubert la Roche. Zijn vertolking van Rostand's „Cy rano" is een kunstwerk op zichzelf. La Roche is een van dq zeer weinige Ne- derlandsche acteurs, die verzen zeggen- kunnen. De meesten missen daartoe de soberheid en slaan direct aan 't galmen wanneer ze metrum en rijm te behandelen krijgen. Zij zoeken uiter lijk te rempiaceeren, hetgeen hun innerlijk niet geeft. De leerling werkt met armzwaaien en holle klanken), doch de meester schept eerst de atmosfeer van rust en eenvoud; alleen daarin kunnen de schoonste kunstuitingen zich mani festeeren. In zulk een atmosfeer toefden we Vrijdag avond, toen la Roche „Cyrano" speelde en de soberheid van zijn spel maakte het ons mogelijk het innerlijk te zien van den held, dien Rostand met dichterlijke woorden het on sterfelijke leven heeft ingeblazen. Dat het publiek getroffen en dankbaar was voor dit sublieme kunstgenot bleek uit het geestdriftig en langdurig applaus, waarmede het la Roche huldigde. HENRI BAKELS. Zondagmiddag zal de beroemde Duitsche acteur Max Pallenberg in den Stadsschouwburg optreden in „der Wau-Wau", het blijspel, dat destijds door Royaards is vertoont als „Grom- pie". Zondagavond geeft het Schouwtooneel nog I een opvoering van „Z. B. B. H." Het zal velen zeker een genoegen doen te vernemen, dat Het Schouwtooneel hier nog eens „de Wijze Kater", natuurlijk met Jan Musch in de hoofdrol, zal vertoonen en wel 'pp Dinsdag 16 Jan. a.s. VVoensdag 17 Jan. komt de nieuwe „Nationale Ipera" hier een opvoering geven van Lohen- :rin". Donderdagavond vindt de 10e volksvoorstel- ing plaats. Het Rotterdamsch Tooneel zal rptreden met „Rosmersholm". In den Schouwburg Jansweg geeft het Ope- ette Gezelschap van Max Gabriël tot en met Woensdag opvoeringen van de succes-operette ■die Bajardere". De beroemde Duitsche schrijverHannz Heinz Ewers zal Vrijdagavond in den Schouwburg Jansweg lezen uit zijn eigen werk en- vragen van het publiek beantwoorden. Nieuwe stukken bij „Het Schouwtooneel". Op het oogenblik zijn bij de N. V. „Het Schouwtooneel", directie Adr. van der- Horst en Jan Musch, in studie: „Lachaiquerida" van Jacinto Benavente, den Spaanschen litterator, wien den Nobelprijs voor litteratuur 1922 is toegekend en „The Skin Game" van John Galsworthy, den bekenden Engelschen tooneelschrijver. BLOEMENDAAL. De afdeeling Bloemendaal der 9. D. A. P. hield Woensdagavond in hotel „Vreeburg" een openbare vergadering. De voorzitter, de heer Nloorman, noemde deze de eerste van een reeks openbare vergaderingen welke in dit voorjaar zullen worden gehouden en waarmede dus de campagne werd ingezet voor de op handen zijnde verkiezingen voor Gemeente raad en Provinciale Staten. De eerste spreker, de heer A. H. Gerhard, had tot onderwerp gekozen: „De sociale taak van de Plrovincie". Na eerst behandeld te hebben de rol welke de Eerste Kamer speelt en van welk een beteekenis het is hoe deze is samengesteld de massa let meer op de verhoudingen in de Tweede Kamer zette spr. op bevattelijke wijze uiteen de staats rechtelijke positie van de Provinciale Staten en de taak van het weer daaruit gekozen lichaam Gedeputeerde Staten. Die taak van de Prov. Staten is veelomvat tend. Zij toch hebben wat b,v. Noord-Holland betreft, op plm. 130 gemeenten; toe te zien, of de wetten behoorlijk worden nageleefd, niet aleen of de sociale taak welke hun het regeer- lichaam, Tweede Kamer, heeft opgelegd, vol doende wordt vervuld, zoo b.v. onderwijs, wa tervoorziening, het toezicht op de in den handel gebrachte consumptie-artikelen, waarvan de melk voor een stad als Amsterdam al een zeer voorname plaats inneemt als oud-onderwij zer weet spr. daar van mee te praten en als hij zijn gedachten eens laat gaan over het geen hij zooal heeft gezien, vooral nog 'n 20 jaar terug, dan verwondert het hem thans dat wij hier allen nog zoo gezond en frisch bij elkaar zitten doch ook of de wetten niet worden overschreden, d. w. z. dat de gemeen tebesturen hun boekje niet te buiten gaan en hun sociale taak zoodanig opvatten dat Pro vinciale Staten als rem dienen op te treden. De provinciale instellingen, zooals in Noord- Holland electriciteit, water en het krankzinni genwezen vorderen ook heel veel arbeid en controle voor genoemd college. Spr. noemde het college Gedeputeerde Sta ten het meest onafhankelijke lichaam in ons land. Gekozen- uit de Provinciale Staten van elke Provincie is dit het college waar men, zoo men zich niet kan neerleggen bij de ge nomen besluiten, in beroep kan gaan. Spr. besloot zijn rede met een krachtige opwekking om bij de a;s, verkiezingen de candidaten der S. D. A. P. te steunen en op hen zooveel mogelijk stemmen uit te brengen. Na de pauze kwam ons gemeenteraadslid, de heer Schulz aan het woord en behandelde uitvoerig de gemeentepolitiek. De houding van enkele personen, vooral in den laatsten tijd, in ons gemeentebestuur becritiseerde spreker scherp; hij merkte op dat deze aanmerkelijk verschilt met vroeger. De Vrijheidsbonders noemde de spreker wel de meest reaction- naire elementen in onzen Raad- Van het woord reactionnair wilen zij echter niets weten, zij hooren zich liever bezuinigers noemen. De belastingen vindt spr. in onze gemeente buitengewoon gunstig in verhouding tot de ge meenten om ons heen. Over de arbeiderswoningbouw sprekende kan spreker niet anders dan de houding van de meeste Raadsleden en van het Dagelijksch Be stuur ten zeerste laken. De heeren van Kessel en Bornwater maken hierop een gunstige uit zondering. In de jongste Raadszitting is het zelfs 'zoover gekomen dat door B. en W. de beslissing werd uitgelokt of het wel goed was om nog door te gaan met het verleenen van steun aan woningbouwverenigingen, terwijl in de volgende raadszitting de beslissing van de leden zal worden gevraagd over het voorstel om bijde vaststelling van het aantal te bouwen woningen door een woningbouwvereniging die ambtenaren of werklieden uit te schakelen welke bij één der Provinciale instelingen hier ter plaatse werkzaam zijn en te bepalen dat voor deze menschen de Provincie maar moet zorgen. Ook bij de grondexploitatie staat spr. stil. Hij waarschuwt voor de houding van den Vrij heidsbond in Bloemendaal om de aankoop van de gronden langs den Zeeweg thans als een grove fout te gaan beschouwen en te trachten die aankoop alsnog ongedaan te maken. Dat kon nog wel eens een strop worden voor onze gemeente zégt spr. indien, wat niet onmogelijk is, ons in oostelijke richting grond ontnomen wordt door annexatie van Haarlem en wij ons westelijk moeten gaan uitbreiden. In Amersfoort is het ook ongeveer zoo gegaan. De vertegenwoordiging van de katholieke arbeiders behandelende, haalde spr. aan de kin dersuppletie als een bewijs, dat de katholieken welke niet door de arbeiders zijn afgevaardigd ook niet hun stem eenparig uitbrengen op een voorstel van den katholieken arbeidersafge- vaardi-gde. Spr. wil hiermede te kennen geven dat er voor de katholieke arbeiders een zeker gevaar aan verbonden is om de lijst der katho lieken te steunen omdat, den heer van Kessel uitgezonderd, de katholieke Raadsleden niet aan de zijde der arbeiders, doch aan die van het kapitaal staan. Ook deze spreker spoorde de aanwezigen aan vooral hun stem uit te brengen op de can didaten der Soc. Dem. Arbeiderspartij. Voor het debat gaf zich niemand op, alleen de heer van Kessel wenschte iets te zeggen ter verduidelijking. De voorzitter dankte daarop de beide spre kers en vooral ook de arbeiderszangvereeni- ging „Morgenrood" voor hun medewerking en sloot te 11.15 uur deze goed bezochte ver gadering. OVERVEEN. Jubileum. De heer P. H. van Baasbank, waarnemend directeur van het Post- en Tele graafkantoor alhier, herdenkt op 15 Januari a.s. zijn 25-jarig jubileum als ambtenaar der Posterijen en Telegrafie, standplaats Haar lem. In den rang van Commies-titulair heeft de heer van Baasbank door zijn buitengewoon bezadigd karakter en plichtsbetrachting bij zijne superieuren en collega's een eerste plaats in genomen. Ook bij zijn personeel staat de jubi laris in hoog aanzien en zal het hem dien dag ook niet aan blijken van belangstelling ont breken. De gronden langs den Zeeweg. Dezer dagen is op initiatief van de afdeeling Bloemendaal van den Vrijheidsbond, te Over- veen een vergadering gehouden van belang stellenden in zake den aankoop van de gron den langs den Zeeweg door de Gemeente. Ruim 40 personen uit alle kringen der bur gerij waren aanwezig. Unaniem sprak de vergadering zich uit voor een actie tegen den bedoelden aankoop. Op een enkele na verklaarden alle aanwezigen zich bereid, zitting te nemen in een te vormen groote commissie, die deze zaak verder zal behandelen. Bovendien zullen daartoe nog ver schillende andere ingezetenen worden uitge- noodigd. Een nieuwe vergadering zal a.s. Woensdag in hotel „Van ouds het Raadhuis" te Over- veen worden gehouden tot nader bespreking en tot het verkiezen van een Comité van Actie. SANTPOORT. Alhier is opgericht met aanvankelijk 14 leden een Schietvereeniging, welke den naam draagt „Generaal de Wet". Er zal uitsluitend met buk sen geschoten worden Het doel der vereniging is: het beoefenen der schietsport en het orga- niseeren van, en het deelnemen aan schietwed strijden. De kegelbaan van café „Stations Kof fiehuis" zal als oefenlokaal dienen. Reeds heeft men een voorloopig bestuur gevormd uit de heeren H'. J. Klauwers, L. van Noordt, J. Blom en W. Oorthuizen. Ons dorp begint thans een dorado voor auto- busverkeer te worden. Twee ondernemingen werken hier reeds, terwijl, als men ons goed heeft ingelicht, nog twee andere in voorberei ding zijn voor het verkeer via ons dorp naar Haarlem. Met ingang van 1 Januari is aan den tus- schenpersoon van den Raad van Arbeid, den heer F. J. Bremerkamp, eervol ontslag ver leend. Aan den heer P. P. Pruys is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Schipbroekerlaan alhier. De hoeveelheid steenen welke worden aan gebracht bij de bocht aan den Brederodeweg, in de onmiddellijke nabijheid van den spoor- overgang zeggen ons dat daar een groote ver betering zal plaats vinden. De auto's vernielen den weg daar ter plaatse zoodanig dat alleen een stevige bestrating verbetering kan bren- gen. Door de afdeeling Santpoort der S. D. A. P. zal op Woensdag 17 Januari a.s. een openbare vergadering worden gehouden in hotel „Velser- end", tegenover de Ruïne van Brederode. Als spreker hoopt op te treden de heer W. van der Vall, lid der Prov. Staten van Noord- Holland met het onderwerp „Onze Taak". De arbeiderszangvereeniging „Morgenrood" zal haar medewerking verleenen. Donderdagmiddag zakte een zwaar beladen vrachtauto van de fa. Doyng te Haarlem met de wielen door den Biezenweg alhier. Vrijdag morgen gelukte het met assistentie van een 2e vrachtauto er uit te komen, na eerst den in houd, bouwmaterialen, te hebben gelost. Het geheele gevaarte woog c.a. 9 ton, een gewicht wat op wegen als deze in 't geheel niet thuis behoort. Vrijdag 5 Januari 1.1. heeft het plaatselijke Symphonie-Orkest „Caecilia" zijn tweede con cert gegeven in dit seizoen^ in de zaal van hotel „Zomerlust". Onder het in groote getale opgekomen pu bliek bemerkte men vele notabelen der ge meente o.a. mevr. Cremer, echtgenoote van den oud minister Cremer, mej. Enschedé in hoedanigheid van Beschermvrouwe der ver eeniging, den edelachtbaren heer R. G- Rijkens, burgemeester der gemeente Velsen in die van Eere-voorzitter, den heer Koolhoven uit Bloe mendaal wiens echtgenoote als soliste zou op treden begeleid door mej. R. Levie te Bloe mendaal. Om acht uur, het aanvangsuur, was de zaal geheel bezet, zoo zelfs dat sommigen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. De regeling liet echter niets te wenschen over, al les had een behoorlijk verloop. Het podium was op eenvoudige doch smaak volle wijze versierd, zoodat het vanuit de zaal een prettigen indruk maakte. Voor den aanvang van het concert werden den dames Enschedé, Koolhoven en Levie door eenige damesleden der vereeniging bloemen aangeboden, waarna het concert een aanvang nam met de Hochzeitsmarsch aus Sommer- nachtstraum van Felix Mendelssohn Bartholdy. Deze welbekende marsch werd op verdienste lijke wijze gespeeld, hoewel soms wat zwak, zonder den noodigen geestdrift. De weifeling maakte bij de volgende nummers plaats voor meer zelfbewustzijn en gezien den nog korten oefentijd van het orkest dat bovendien bijna geheel uit dilettanten bestaat, mogen wij zeg gen dat deze avond voor de nog jeugdige ver eeniging eem succes is geweest. Wij brengen den directeur den heer Ant. Pusch gaarne hulde voor zijn flinke prestatie, waardoor hij het or kest in zoo'n korten tijd op zijn tegenwoordige hoogte heeft gebracht en den leden een woord van waardeering voor hun ijver en toewijding. Gaat men op dezelfde wijze voort dan mo gen wij nog heel wat verwachten. Geenszins willen wij de zwakke punten over het hoofd zien. Veel is er nog te verbeteren maar wij hebben volkomen vertrouwen in de kundigheden van den heer Pusch en in den ijver en toewijding der leden. De accoustiek van de zaal is niet erg schit terend en eenige verwarming daarvan in dit jaargetijde zou ook niet overbodig zijn. De clou van den avond was het optreden van de soliste mevr. Koolhoven, de begaafde altzangeres. Wie mevr. Koolhoven reeds meer dere malen gehoord heeft kan zich niet ont veinzen, dat er steeds weer opnieuw een mach tige bekoring uitgaat van haar talent. Men weet niet wat het meest in haar te bewonderen, haar geluid of haar voordracht. Beide zijn uitnemend, evenals de uitspraak van de taal waarin zij zingt. Voor de pauze zong zij eenige Engelsche lie deren Sunshine and Rain en A Summer Night van J. Blumenthal. Met hoeveel warmte en gevoel werden deze liederen van verlangen gezongen. Hierna volgde Waltz Song van Ed ward Terman. Hierin toonde mevr. Koolhoven over welke geoefende stem zij beschikt en op welke schitterende wijze zij daarover mees ter is. Na de pauze zong zij Hollandsche lied jes, waaronder zeer bekende zooals het aar dige versje van René de Clercq. Vóór het Kant Kussen (Muziek van Emile Hellebroek) verder Lentegroet van Cath. van Rennes. Wiegelied van Felix Rutten (muziek van W. Andriessen) en Een lied, van Hëlène Swarth (muziek van B. Zweers). Het spontaan herhaald applaus, dat haar na elk lied ten deel viel, bewijst ten duidelijkste hoe men van haar talent genoten heeft. Ook de begeleiding van mej. Levie komt allen lof toe. Na haar optreden vóór de pauze hield de eere-voorzitter de heer Rijkens, een korte kern achtige toespraak. In goed gekozen bewoordingen deelde hij in 't begin van zijn toespraak de redenen mede waarom mej. Enschedé en hij gaarne voldaan hadden aan den wensch der vereeniging, be schermvrouwe en eere-voorzitter der vereeni ging te worden. Zij waren immers overtuigd van hef edel streven der vereeniging, namelijk verhooging van het kunstgenot, dat niet zou nalaten een weldadigen invloed te hebben op de bevolking. Na den directeur bedankt te hebben voor zijn prestaties, richtte hij 't woord tot mevr. Kool hoven en mej. Levie. Hij dankte mevr. Kool hoven ervoor dat zij de zon van haar talent ook in Santpoort had willen doen schijnen. Na de symphatieke toespraak van den heer Rijkens werden de soliste en haar begeleidster keurige bloemen aangeboden. Wij eindigen onze beschouwing met den wensch dat Caecilia moge groeien en bloeien. Men meldt ons van andere zijde, dat het geheel nieuwe décor ontworpen en vervaardigd is door het orkest-lid G. J. Slebos. Zaterdagnacht omstreeks 1 uur werd de hulp van onzen gemeente-veldwachter ingeroepen door een paar ingezetenen voor 2 personen welke aan den weg lagen en verkozen daar den nacht te willen doorbrengen. Zij bleken niet in staat te zijn zich behoorlijk voort te bewegen en voor zoover uit hun dronkenmanstaal was op te maken hoorden zij in Schoten thuis. Vol gens hun verklaring waren zij in den Volksbond geweest.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5