TWEEDE BLAD Pijn SERVETTEN B ran d stoffen han del Wijziging van ons Erfrecht. „Bioemendaalsch Weekblad" Zaterdag 27 Januari '23. Plaatselijk Nieuws. Zijlweg I OVERVEEN Telef. 380 J. A. H. DE HAAS No. 4. De in de Tweede Kamer reeds aangenomen wijzigingsbepalingen van ons erfrecht, die hoogstwaarschijnlijk ook door de Eerste Kamer zalen worden aangenomen, hebben zoo'n ver- strekkenüen invloed en zijn van zulk een al- gemeene beteekenis dat wij meenen goed te doen onze lezers met de voornaamste wijzi gingen op de hoogte te brengen. Ten einde den invloed van die wijzigingen duidelijk te doen uitkomen, vermelden wij bij de wijziging ook den toestand van vóór de wijziging. In het thans geldende recht bestaat er geen ab intestato erfrecht der echtgenooten d.w.z. sterft een der in algeheele gemeenschap of op huwelijksche voorwaarden gehuwde echtge nooten dan ontvangt de overblijvende echtge- noot(e) slechts de helft der gemeenschap of in 't tweede geval namelijk indien zij op huwelijks voorwaarden zijn gehuwd, de goederen welke hij of zij bij 't huwelijk had aangebracht of, gedurende het huwelijk had verkregen. Zijn er kinderen, dan erven deze bij uit sluiting, zijn er geen kinderen dan komen de bloedverwanten van de(n) overleden echtge noot^). Bij de voorgestelde wijziging is echter het ab intestato erfrecht der echtgenooten in 't Sterft nu een der echtgenooten zonder testa ment dan wordt de overblijvende echtgenoot gelijkgesteld met een kind, d.w.z. als er geen kinderen zijn, dan erft hij of zij alles, met uit sluiting van de bloedverwanten van de(n) over leden echtgenoot(e). Men moet hierbij wel in acht nemen, dat die regeling alleen geldt, wanneer er geen testament is. Laat ons nu den nieuwen toestand eens be kijken ingeval er kinderen zijn. Vóór de wijziging traden deze alleen als erf genamen op. Het eenige wat de overgebleven echtgenoot(e) kon verkrijgen, was het zooge naamde beschikbaar gedeelte van de nalaten schap, hetgeen hem of haar bij testament moest worden gemaakt en dat respectievelijk ■/2 7« Kroot was, al naar gelang er een, twee, drie of meer kinderen waren. Was deze testamentaire beschikking gedaan, dan worden de kinderen zoogenaamd in de legitieme ge steld en ontvangen slechts hun wettelijk erf deel, daar algeheele onterving der kinderen bij ons onbekend is. Wordt de voorgestelde wijziging wet, dus wordt de overblijvende echt- genoot(e) ab intestato erfgenaam, gelijk staan de met een kind, dan heeft dit een aanzienlijke vermindering van de erfportie der kinderen tengevolge. Is er één kind dan krijgen ze ieder de helft, zijn er twee kinderen dan ieder Va enz. Een gelijke vermindering ondergaat natuurlijk ook het wettelijk erfdeel der kinderen- Nemen we 't geval dat er twee kinderen zijn. Deze heb ben ieder recht op 1h der nalatenschap. Door de wijziging wordt dit teruggebracht op 7° want de overblijvende echtgenoot wordt ook als kind gerekend dus de 2/s waarover de erf later niet mag beschikken moet thans door de kinderen met de vrouw gedeeld worden, leder krijgt dus 7» van "h Nogmaals wenschen wij er den nadruk op te leggen dat deze regelen slechts toepasselijk zijn wanneer door de(n) overleden echtgeoot(e) geen testament is nagelaten. De overblijvende echtgenoot(e) heeft niet even als de kinderen recht op een wettelijk erfdeel. De erflater (-laatster) kan dus bij testa ment den overblijvend-en echtgenoot geheel uitschakelen. Bij den eersten aanblik lijkt dit zonderling, maar toch is deze bepaling niet ongemotiveerd. Door den heer Oud werd bij de behandeling in de Tweede Kamer voorgesteld, de(n) over- blijvende(n) echtgenoot(e) een wettelijk erfdeel toe te zeggen. De heer v. Rappard merkte echter o.i. terecht op dat de band der echtelieden niet altijd even hecht is, en de toekenning van een wettelijk erfdeel om die reden ontoelaatbaar is. Ter wille der kinderen wordt vaak niet tot echtscheiding overgegaan. Mochten de echtge nooten bij het blijven voortbestaan van het huwelijk een onaantastbaar recht krijgen op el kanders goederen, dan zou de wet tot schei ding verplichten. Volledigheidshalve zij hier nog gemeld, dat verschillende personen bezwaren opperden tegen de voorgestelde wijziging hierboven ge noemd, daar zij er een aantasting van het fa milierecht inzagen. Het erfrecht, een natuur recht, steunt op den band des bloeds, en deze wordt thans gedeeltelijk verdrongen door den band van het huwelijk. Zooals wij reeds boven zeiden, ligt het in de macht van de(n) erflater 'laatster) de bloed verwanten te laten voorgaan, zoodat dit argu ment hierdoor veel van zijn kracht verliest. (Wordt vervolgd). D, GYMNASTIEK Zaterdagavond heeft de 16e lighaluitvoerjng plaats gehad en ook ditmaal mocht deze gym- nastiekavond van den heer Meyerink zich in een druk bezoek verheugen. De Stadsschouw burg was propvol. De in grooten getale opge komen jeugd zorgde voor een prettige stem ming. Het verzorgde programma, wat wel wat overladen was, werd keurig en vlot afgewerkt, zooals wij van den heer Meyerink gewend zijn. Ook een woord van buide aan Mevr. Meye rink, die een groot aandeel heeft gehad in het welslagen van den- avond. Zooals ieder jaar het geval is wordt er een intermezzo gegeven,! dit jaar Electra of de moderne tooverfee, dat goed vertolkt werd en een daverend applaus in onvangst had te nemen. Een strijkje onder de verdienstelijke leiding van den heer Jan Boon, deed zich nu en dan hooren. Voor den aanvang hield de heer Meyerink een rede waarin hij het doel van dezen open baren oefeningsavond uiteenzette en dank bracht aan de gemeentebesturen van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal en aan den inspec teur der lichamelijke opvoeding den heer Warnier. Tevens verzocht hij een „Lang leve meneer IJzerman" te willen uitroepen, waar aan gaarne werd voldaan. Een dansje besloot dezen prettigen avond. Aan den heer en Mevrouw Meyerink werd in den loop van den avond bloemen en een ge schenk aangeboden. Verzuimt de 2de Meyerinkuitvoering niet. Wij willen nog eens even de aandacht ves tigen op de uitvoering, welke Zaterdagavond in den Stadsschouwburg gegeven wordt. Wie van kinderen houdt en van hun druk gedoe, van fleurige jonge meisjes met elegante be wegingen, gekleed in sierlijke costuums; van een avond, waarop de Jeugd, blozend van kracht en opgewektheid, met hart en ziel werkzaam is voor de lijdende menschheid, die verzuime niet de 2de Meyerinkuitvoering te gaan bijwonen, ten bate van het Haarlemsche Lighalfonds, Op verschillende rangen zijn nog kaarten verkrijgbaar bij den heer Meyerink, Kleine Houtweg 2 rood. Om den alleraardigsten avond en in het be lang van het mooie doel, plaatsen wij deze opwekking nog gaarne voor Zaterdagavond. BLOEMENDAAL. Bloemendaalsche Amateur-Fotgrafen-Vereen. Donderdagavond werd de 'jaarvergadering der B. A. F. V. gehouden, die hoofdzakelijk aan huishoudelijke zaken gewijd was. Diverse jaarverslagen werden goedgekeurd terwijl eenige nieuwe bestuursleden gekozen werden. Een warm woord van waardeering werd door den voorzitter gesproken tot de heeren Ni- colaï en Wardering Vinke, die zich niet her kiesbaar hadden gesteld. In den onderlingen lantaarnplaatwedstrijd be haalden de heeren Mol, Smit en Warndering Vinke resp. den lsten, 2en en 3en prijs. De vereenigingscollectie verkreeg te Amsterdam den lsten prijs. Aan den wand hing een zeer mooie kern collectie uit de kunstportefeuille van de N. A. F. V. benevens de inzendingen van den wed strijd, uitgeschreven door den heer Gerhard na zijn cursus over fotografie aan de H.B.S. voor de cursisten. Hierbij was heel aardig en opmerkelijk werk. Op het doek verschenen ten slotte de inzen dingen in den lantaarnplaatwedstrijd te Amster dam, waar de „Bloemendaalsche" glansrijk tusschen uit kwam. Degenen, die als nog een aanvulling op den hun verleenden toeslag wenschen te ontvan gen, of die vermeenen alsnog voor den toe slag in aanmerking te komen, kunnen zich onder overlegging der kwitanties van het be taalde schoolgeld en hun aanslagbiljet in de Rijksinkomstenbelasting vervoegen ten kantore van den Gemeente-Ontvanger te Overveen (ingang Politiebureau). Onze plaatsgenoot de heer H, Roozen Cz. slaagde te Amsterdam voor het arts-examen. Bloemendaalsche Vereeniging voor Volkstui nen. Dinsdagavond had in café „Ruimzicht" de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. De Voorzitter opende de vergadering. De notulen en het jaarverslag van den secretaris werden onder applaus goedgekeurd. De penningmeester gaf een overzicht van zijn beheer, waaruit bleek dat was ontvangen f 2214-30 en uitgegeven f 2225.81, zoodat er een nadeelig saldo was van f 11-51. De vereeniging bestaat thans uit 18 dona teurs en 117 leden. Den heeren J. J. Huizinga en G. G. van Beem werd hartelijk dank ge bracht voor het in exploitatie brengen dei- tuinen. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. In de pauze controleer den de heeren P. Vreeken en J. P. van Bug- genum de bescheiden van den penningmeester en bevonden ze in orde, waarvoor hem dank werd gebracht. Bij de mededeelingen werd het voorstel van het bestuur om de inning der huur in twee termijnen te laten gsechieden en wel op 1 April en 1 Juli, aangenomen, waarna de Voorzitter mededeelde dat de gemeente voor. dit jaar f 300.subsidie toestond. Hierna sloot hij de vergadering. Dr. De Vrijer. Deze week werd in offl- cieele Kerkeraadsvergadering dr. M. de Vrijer losgemaakt van zijn gemeente. De consulent ds. S. A. Baljon van Spaarndam sprak na mens den Kerkeraad woorden van dank. Het archief werd overgedragen en de acte van ontslag overhandigd. De gronden langs den Zeeweg. Naar wij vernemen bestaat het comité, gevormd uit de. groote commissie inzake den aankoop van gronden langs den Zeeweg, door de Gemeente, uit de volgende personen: C. F. Bierens de Haan, Bloemendaal; D. Blankevoort Dz., Bloe mendaal; M. Kokkelkoren, Overveen; A. F. Kremer Jr., Overveen; J. H. Kruse, Overveen; mr. J. Meihuizen, Duinlustpark; G. Meppelink, Bloemendaal; mr. J. H. Monnik, Bloemendaal; P. Otto, voorzitter, Bloemendaal; J. W. Roo zen Hz^.secretaris, Overveen; jhr- A. W. G. van Riemsdijk, Aerdenhout; G. Ruigrok Wz„ Vogelenzang; A. J. Stoel, BI.'daal; P. E. van der Werff, Bloemendaal. Op 11 dezer had voor de Arrondissements Rechtbank te Haarlem de beëediging plaats van Makelaars, volgens de gewijzigde wet op de Makelarij, de volgende plaatsgenooten zijn in de door hen gevraagde vakken benoemd en be- ëedigd: J. Rinse, Zijlweg 93; L. A. I. Hogeman, Zijl- weg 29; A. J. Stoel Jr., Delftkade 2; J. W. H. van Staa, Hoplaan 1; A. H. Hartkamp, Zijlweg 27; T. F. Hendrix, Kleverlaan 117. Schoolgeld Middelbaar Onderwijs. Men meldt ons, dat op de schoolgeldregeling voor Middelbaar onderwijs in de gemeente Haarlem de Kon. goedkeuring is verkregen door het Bestuur dier Gemeente. Aan de ouders van leerlingen, die in het tijdvak van 1 September 19211 September 1922 Haarlemsche Middel bare scholen bezocht hebben worden navorde ringskwitanties ten bedrage van f 100aan geboden. De aandacht wordt gevestigd op het Raadsbesluit van 22 Juni 1922 waarbij een zoodanige toeslag op dat schoolgeld wordt ver leend dat ouders, ouderlooze of meerderjarige leerlingen, bij een zuiver inkomen van f 3000 en daar beneden niet meer aan schoolgeld be talen dan f 60. Bij een zuiver inkomen: van boven f 3000 t/m f 4000 niet meer dan f 100 f4000 f5000 f140 f5000 f6000 f160 f6000 f7000 f180 f7000 f8000 f200 f8000 f9000 f220 f9000 f 10000 f250 met dien verstande, dat de bijlslag nimmer meer zal bedragen dan f240 per leerling en per cursus. Ingeval gelijktijdig meer dan een kind uit hetzelfde gezin middelbaar of gymnasiaal on derwijs geniet op 'n Haarlemsche school, wordt de bijslag ingevolge vorenstaande regeling op zoodanig bedrag bepaald, dat voor het tweede en volgende kind niet meer dan 75% van het in het eerste lid bedoelde bedrag aan school geld wordt betaald. dat Zignea des winters dooroefent en Thetis niet. Scheidsrechter was A. C- v. d. Berg. Een leuke pantomine was 't laatste nummer vóór de pauze. Na de pauze werd begonnen met den heeren- polowedstrijd. Partijen waren H. V. G. B. en H. P. C. (Heemstede). Leider de heer Joh. M. Schmidt. Het einde bracht een kleine doch alleszins verdiende 21 overwinning voor H. V. G. B. De cijfers bewijzen dat de spanning niet ontbrak. Het nummer schoonspringen gaf ons mooie sprongen te zien, die luide toegejuicht werden. Het slotnummer gecostumeerd sprietloopen bracht de lachspieren in beweging. Niemand der deelnemers gelukte het over de geheele spriet te loopen, hetgeen zij allen met een nat pak moesten bekoopen. Voor de fraaiste costuums werden de prijzen toegekend aan 1. Mei. M. v. Ommeren (vlin der); 2. mej. M. Jak (modernd tea cosy); 3. mej. F. Schouw (waterlelie). Voor het loopen op de spriet viel de eerste prijs ten deel aan Jan Bongertman en een troostprijs aan Pum Bongertman en F. Mar- gadant. De prijzen werden uitgereikt door den heer de Roo van Alderwerelt. Zignea kan met voldoening op dezen avond terugzien. Het is een schitterende propaganda voor de watersport geweest. Naar men ons meedeelt organiseert de H. V. G .B. eind Februari een zwemfeest in Stoop's Bad. SANTPOORT. Zondagavond trad dr. G. A. v. d. Berg van Eysinga na zijn Italiaansche reis weer voor het eerst in het kerkgebouw der Ned. Herv. gem. op. Het was naar aanleiding van die reis, dat spr. tot tekstwoord had gekozen: Handelingen 19 21 moet ik ook Rome zien". Dr. v. d. Berg v. Eysinga vond hier door gelegenheid een en ander over zijn reis naar R-ome mee te deelen. Geen „Balvergunning tot 2 uur. In verband met een beschikking van den bur gemeester in bovengenoemden geest, trachtte deze week een commissie, bestaande uit be stuursleden van diverse gevestigde vereeni- gingen hier ter paatse, door een bezoek aan den burgemeester, hierin verandering te krij gen. Deze bleek echter niet geneigd in dezen van houding te veranderen. Zaterdag j.l. had in hotel „Zomerlust" de on- derhandsche aanbesteding plaats tot het bou wen van een woonhuis met drukkerij aan den Terrasweg hoek Kerkpad. Ingekomen waren 9 biljetten. - - Er werd als volgt ingeschreven Fa. Zeil maker Santpoort, f 15917.Fa. Schellinkhout Santpoort, f 12465.N. Perquin Santpoort, f 12221.Jansen Krom Santpoort f 11792. Visser Aris Santpoort, f9694.Fa. E. Pie- ters Sr. Santpoort, f 9470.Fa. v. d. Pol v. Gent Schoten, f 14769.E. C. Servaas Vel- seroord, f 10994.C. Blok Velseroord, f9337.—. OVERVEEN. Zwemfeest Zignea. De Haarlemsche Da mes Zwem- en Poloclub „Zignea" had Dinsdag, avond een zwemfeest georganiseerd in Stoop's Bad alhier. Onder de talrijk opgekomen aan wezigen merkten we op den Haarlemschen Bur gemeester, den heer Maarschalk en Wethouder Mr. A. Bruch. Het geheele programma, dat zeer goed verzorgd was, werd vlot afgewerkt. Mej. ten Broeke opende het feest met een enkel woord, waarin zij allen hartelijk welkom heette, in zonderheid de vertegenwoordigers van 't gemeentebestuur. Het eerste nummer was 50 M. sneizwemmen waarvan de uitslag is: Mej. T. v. Gelderen, 462/s sec; 2. mej. A. v. d. Pol, 48 sec. Volgde 25 M. rugzwemmen. Met veel span ning wachtte men 't resultaat af dat als volgt was. 1. Mej. J. v. Gelderen 253/» sec.; 2. mej. A. v. Abs, 26'k sec. Het daaropvolgend nummer figuurzwemmen, dat plaats had onder leiding van Mej. Mies Jak, mocht zich in een bijzondere belangstel ling verheugen. Alle deelneemsters ontvingen na afloop een bouquet voor hun keurig werk, hetgeen alleszins verdiend was. Daarna beproefden een elftal jongens van 12 tot 14 jaar hun krachten in 't nummer snei zwemmen over 25 M. De snelste van deze flinke knapen was J. Brandenburg in 19 sec. en H. Vettewinkel in 20 sec. was tweede. De damespolowedstrijd tusschen de zestallen van Thetis (Wormerveer) en Zignea, nam hier na een aanvang welke eindigde in een welver diende 40 overwinning van Zignea. Bevreem dend is deze uitslag geenszins als men weet Zondag a.s. geeft de bond voor Staatspen- sioneering afdeeling Santpoort in „Zomerlust" haar jaarlijkschen feestavond voor leden en ge- noodigden. Medewerking wordt verleend door de tooneelvereeniging „Varia" van hier. Op gevoerd zal worden: „Het licht in den nacht", tooneelspel in- vijf bedrijven, door Inte Onsman. Varia zal dan voor het eerst optreden in haar vernieuwden vorm. Hoewel we het een grooten durf noemen voor een eerste opvoering, een zoo omvangrijk en moeilijk werk, als dit te kiezen, zijn we toch optimistisch gestemd. Er wordt hard en veel gestudeerd onder goede regie. Met ingang van 1 Februari is aan den heer J. Stapel, kantoorhouder bij de Posterijen te Santpoort (dorp) (hulpkantoor) als zoodanig eervol ontslag verleend. In zijn plaats wordt als zoodanig aangesteld mej. G. Traan, zoodat de post- en telegraafdienst dan in één locaal gevestigd zullen zijn. Voor werkloozen die bij de werkverschaffing aan 't werk wenschen gesteld te worden, is op Donderdag 1 Februari a.s. des namiddags van 7—9 uur gelegenheid zich aan te melden ten gemeentehuize te Velsen. Voor hen die zich reeds eerder opgaven is heropgave niet noodig. Voorloopig komen alleen in aanmerking om op de lijst geplaatst te worden zij die reeds bij de „arbeidsbemiddeling" zijn ingeschreven en die gehuwd of kostwinner zijn. Inwonende zoons vallen hier buiten. Gegadigden moeten hun bewijs van inschrijving aan de arbeidsbe middeling meebrengen. Alhier zijn plannen in voorbereiding tot op richting van een afdeelng VelsenSantpoort der nieuwe Roomsche-Katholieke-Volkspartij. Beleefd aanbevelend, (crêpe) f 1.10 per 100 ex. Boek handel Eikelenboom Timmer, De Genestetwee 23, Bloemen daal, Telef. 22003.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5