„RICHE" cwerk B0Ö.P.VAN AKKEREN ke Kunst Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Rothuizen 6, Haarlem NDAAL - Anno 1674 Blijmoedige Ouderdom. Fotografisch Atelier Gr. Houtstraat 169 Kees en Janus naar Berlijn Wat niet te koop is P. van der Stad - Poelier 1 IT Jr. Co. n lessen in naaaaannaannaoaonnan Kunsthandel SMEDESTR. 13, HAARLEM VERSCHENEN CATALOGUS htingen speciale tarieven. No. 6. Aardige Kinder-opnamen bij iedere weersgesteldheid c. Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL. CINEMA PALACE Van Vrijdag 9 t/m Maandag 12 Febr. Van Dinsdag 13 t/m Donderdag 15 Febr. Onder Twee Vlaggen □□□□□□□□nDaannnnnnannaaDnannna AULA AN 16 ELECTRISCHE WASCH- EN INRICHTING ino 1893 'OOR HET ALS NIEUW LLE FIJNE GOEDEREN □□□□□□□□aannaaaDDoan Meubelmakerij, Stof- D feerderij en Reparatie-in- S richting. Buffetten vanaf S f85.— tot f450.— Alles n beslist eiken. Vraagt tee- Q kening en prijzen bij J. H. H KLINKHAMER,PaulKruger- D kade 35, Haarlem. Brief- B kaarten worden vergoed. LIJSTENMAKERS Etsen Platen Gravures Telefoon 2072. No. 16 Socialisme No. 17 Sensatie Romans No. 18 Astronomie No. 19 Kinderboeken Voor belangstellenden GRATIS verkrijgbaar fa. M. LOBO Mzn. Zijlstraat 91, Haarlem inds misschien niet heel ver meer t mij de groote wisseling des levens, ;hter bij komt, al sneller. Naarmate zij et ik minder op mijn kaarsen, zie meer ,n vuurtorens die verwijderde, die lerlijke bakens, die uit den kalmen van liet Oneindige hun stralen werpen stormachtige levenszee. Dit weet ik: een oud man mocht worden mijn geëindigd zijn en mijn kaarsen opge- - dan zullen zij voor mij schijnen in e duister. En ik heb dit geloof: dat, als k hen slechts goed wist te onderschei- i zouden deze idealen aan het eind van en één worden met de idealen onzer V\i verloren ze toen wij onze sterfelijke chter ons lieten; wij herwinnen ze als lan tot de onsterfelijke jeugd, ik tot het einde trouw blijf aan de an dank ik het u. En God!" EINDE. 17e JAARGANG Zaterdag 10 Februari 1923. Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 00 3- Abonnement: Voor een half jaar 1.75 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit twee bladen, waarbij een Kindercourant. De moraal is niets dan een gezond heidsleer voor den geest en het hart. Romain Rolland. DIEPER LEVENSINKIJK. (SLOTVERZEN). Glorie daarom aan al het on-dervondhie, Glorie aan lach als smart, aan vreugde als [pijn, Glorie aan heel het duizendvoud doorvondne Deeltje van 't Alzijn, 'dat ik noem het mijn" (Zjooiane een ctepi-in legend mensch [mag zijn) En noemen blijf zoo, daar ons diepste [voelen Eén is met de' opz.waai die door alles gaa.t En met haar nooit benaderbaar bedoelen Zonnen, heelallen, om heelalzon draait 'En als een vreemde geestesstorm door [óns ook waait. Nu gij dit zongt, o dichter, buig u neder Diep in u zelf voor 't' innigste deel Uws [Zijns 't is aller Zijn, niet 't uwe alleen, maar feeder Noemt elk 't het Zijne, in kinderlijk gepeins. Alles is één, een golfje des gedeins .ieder, in 't vloeien aller -dingen wiegend, Een weerglimp in den glans des eeuwgen [Schijns Maar uit dien Schijn toch, (die weer wijkt, [bedriegend), Naar 't eeuw-ge Zijn, naar de eenge Waarheid [opwaarts vli-egena. (Nieuwe Gids) Willem K I o o s. Een ion-ge man of een jong meisje, in geest drift over de mooie roeping die wacht; ver vuld van idealen.; den blijden blik op -oneindige verschieten gericht. En -daar tegenover de oude man of vrouw, die met een medelijdend lachje toeziet en niets durft zeggen, omdat het zoo wreed is -de illusies der jeugd te verstoren Het is de algemeene tegenstelling, niet waar? Och, we weten het wel, dat, zoo-dra de er varing begint te rijpen, ook de naïeve blik -op het leven verdwijnt. Het leven is mooi voor kinde ren, die het nog niet kennen, maar wie kennis heeft gemaakt met de reeks van bots-ingen, teleurstellingen en verdrietelijkheden, die wij het leven noemen, kan niet anders dan scham per lachen over den waan, of, zoo zijn bitter heid hem nog zooveel gevoel heeft laten be houden, op zijn best droevig gestemd raken over zoo pijnlijke ontgoocheling. Is het noodzakelijk, dat levenservaring le vensverachting beteekent? Dat oud worden tevens is bitter worden? D-at met de lichaams kracht ook de blijheid der ziel verslijt? Nevens den stereotiepen mensch, dien erva ring het leven verzuurd beeft, staat -de helaas minder bekende maar toch goddank veelvul dig voorkomende levenservaren-e, die door zijn ondervindingen niet is terneer gedrukt maar orn-hooiggestuw-d. En- het optimisme van den ouden -dag is zooveel meer w-aard dan het optimisme der jeugd omdat het op het gezag der ervaring berust. Den jeugdigen optimist kan men toevoe gen: Wacht maar, totdat ge met het leven hebt kennis gemaakt! Maar de bejaarde optimist brengt de bedillers to-t zwijgen met een be roep op hetgeen -het lange leven hem heeft geleerd. Hierom zijn blijmoedige oude menschen zulke heerlijke troosters. Welk een kracht gaat er uit van die zonnige oogen, die toch zooveei leed hebben gezien; van dat rustige gelaat, dat toch zooveel stormen -heeft -getrotseerd'; van die vroolijke, schertsende stem, die zoo dik wijls -woorden, van ernst en vertwijfeling zat hebben gesproken. Blijmoedige ouderdom is het moedgevend voorbeeld van overwinning op de duistere 'nachten van 't leven en de duistere machten Van den dood.. Het is' een voorrecht, een van die frissche idealisten van over de zeventig in zijn nabijhei-d te hebben en- item te h-ooren vertellen van zijn leven. Een kerk, een beweging, een parti), die door een geestdriftig gebleven veteraar: wordt aangevoerd, heeft in hem grooter steun dan in duizend jeugdige driftkoppen. Zij hebben den vuurdoop nog niet doorstaan en misschien is de eerste ontgoocheling in staat hen te ver anderen in zure, cynische twijfelaars. Maar het geloof van den grijsaard is beproefd ge bleken; het goud van zijn geestdrift is in de smeltkroes van 't leven gelouterd. Zou liet hierom niet zijn, dat men zich den zieleherder, hij zij predikant of arts, het liefst voorstelt als een vriendelijk -oud' man- met grijzen baard en zou liet hierom niet zijn, dat er van een beminnelijk grootmoede-r zulk een wel-dadigen invloed uitgaat? Dezer dagen gewaagden de kranten van een blijmoedig grijsaard, die een reeks van opwek kende woorden aan een feestmaal ten beste gaf. fjet was een Amerikaan, een man van negen en tachtig jaar, en zijn loopbaan had nu juist niet tot de meest moedgevende bt- iroord. Want deze Chauncey M. Depew was diplo maat geweest en wie huivert juist op dit oogen- blik niet van hetgeen een diplomaat -te zien etr te liooren krijgt omtrent de duistere mach ten, waarvan voor oningewijde stervelingen zich slechts de noodlottige Uitwerkingen openba ren. Deze man had, wat men noemt: achter de schermen gezien. Wie leert het leven in al zijn verschrikkingen onverbloemder kennen dan een diplomaat? Moet zoo iemand, aan 't eind van zijn loop-baan gekomen, niet uit het leven schei den met een verbitterd cynisme, dat alle ver trouwen in medemenschen, alle geloof in goed heid en welgezindheid heelt -opgegeven? Me dunkt, als een levenservarene als deze neigen-en-tachtigjarige de slotsom opmaakt van zijn veelvuldige indrukken, d-at we -hem wei op gezag mogen gelooven. Laat ik daarom een paar uitspraken, aan hem ontleend, den lezer voorleggen, allen pessimisten ter over weging. „H-oe ouder wij worden", aldus onze Ame rikaan, „hoe meer beseffen wij dat het leven de moeite van het leven waard is. Wij schen ken te weinig aandacht aan de pret die het meebrengt. Wij zijn te karig met lachen „Wij kunnen aan het verleden niets meer doen, en de mensch die in het verleden leeft, is een dwaas. Vandaag is een betere dag dan gisteren „Laat ons nooit ons vertrouwen i-n de menschheid prijsgeven, onverschillig hoe vaak wij ontgoocheld worden. Laat onze teleurstel lingen niet ons vertrouwen vernietigen in de werkelijke rechtschapen goedheid-, welwillend heid, menschlievendheid en vriendschap, die er in de wereld zijn. Zij maken de overwel digende meerderheid uit". Men schrijft ons: In de Zondagsbode voor Zandvoort etc. van de vorige week schreef Ds. Padt van Zand voort over liet door prof. d-r. Kóllay Kalman uit Budapest in de godsdienst-oefening te Zand voort van- Zondag 28 Januari 1.1. medegedeelde omtrent den no-g altijd voortdurenden, ja toe- nemenüen nood van het volk, vooral van de kinderen, in Hongarije. Het zal zeker velen, die het lazen, ook in BloemendaaL getroffen heb ben. Het is alles zoo aangrijpend. Geen wonder dat Ds. Padt schreef: „Dien Zondagmorgen zullen we in Zandvoort nooit vergeten". Wie het daar medegedeelde werke lijk door zijn ziel laat gaan zou dat ook kun nen! Zoo innig gaarne zouden onder.getee-kenden ook te Bloemendaal iets doen voor deze zoo ontroerende zaak. Er is behoefte aan wat geld maar vooral is er behoefte aan een zeker ge tal gezinnen, bereid om als straks in Maart een trein met Protes-tantsche Hongaarsche kinderen komt, deze kinderen voor drie maan den (langer niet!) te herbergen. Reeds hebben zich enkele gezinnen bereid verklaard, maar stellig zijn er verscheidene, die het ook gaarne zouden doen. Vriendelijk noodi'gen wij hen uit, zich aan ons bekend te willen maken. Men kan opgeven of men een jongen of een meisje begeert te ontvangen en van welken leeftijd en stand ongeveer. Zekerheid hebben we nog niet, maar we leven -in de hoop, dat prof. Kallay Kalman nog een spreekbeurt te Bloemendaal zal kunnen vervullen. Dan zal men ook uit zijn mond den schrikkelijken n-ood van het Hongaarscih-e kind kun-nen vernemen. Intusschen is er haast bij de zaak. O,ver een viertal weken kan d-e trein hier zijn en dan moeten we gereed zijn. De Katholieken in ons land doen op dit ge bied een heerlijk werk. Zij kunnen alle zes weken -een trein met kinderen- uit Hongarije laten komen. De Pr-o-testanten slechts drie per JAAR. Het zou bedroevend zijn als het laat ste geval verkleind moest wordem Vriendelijk en met een bewogen hart ver zoeken wij claaróm allen, die eenige hulp kun nen bieden-, zich bij ons bekend te willen ma ken zoo spoedig dit maar mogelijk is. De bijzonderheden zullen we dan mondeling nader reg-elen. Men leze liet stuk van Ds. P!adt in de Zondagsbod,e van de vorige week zoo mo gelijk nog eens over en doe, om 's Heeren wil, wat rn-en kan. V. Roos K. Koopman 42 Brederodeweg. 18 Noord-erstationsweg. De Kennemerweg en nog wat. Wat w-e verwachtten is al geschied. We zagen de Bloemendaalsche politie eenige over treders verbaliseeren, die zich schuldig had den gemaakt aan het! rijden op een rijwiel, op de voetpaden langs de „Kennemer rutscbbaanweg". En het is geen moeilijke taak o-m bij eeniig-e oplettendheid een boekje vol overtredingen als deze, plus die van karvervoerders, te maken, want he-t is niet een enkeling die zondigt, neen, wel drie vierde van d-e w-ielrijders.(sters). Doch -ie-der fietser, die. de Kennemerweg passeert en zijn lic'haam en zadelveeren respecteert, stappe af en wandele een halve kilometer. Dit zal voor- loopig het beste zijn, want de golvingen in den weg worden steeds grooter -d-oor het zware vervoer. De rimpels van 'de Delft tijdens stormweer halen het Ian-g niet bij die van den Kennemer weg. Rest nog de zuiging aan de wielen, welke van dien aard is, dat men zelfs helling- afrijden'd stevig moet du-wen en trappen. Dit alles is voldoende om te -doen zien, dat de -overtredingen hoewel n-iet toelaatbaar, dan toch zeer begrijpelijk zijn. De oplossing is aan de gemeente Bloemen daal. Dinsdag j.l. hield de heer Grim, Reissecre- taris der Nederlandsche Arbeiders Kiesver- eeniging te den Haag, een causerie ten huize van den heer J. van R'aalten, aan de Schroder van der Kolkweg 26 alhier. Spreker gaf een aangename uiteenzetting over reiservaringen en plannen, -gemakkelijke voorwaarden (waar onder het spaarsysteem) voorlichting, mede door middel van het gratis maandblad der Ned. Vereen, over goede samenwerking der bij de Ned. Vereen, aangesloten afdeelin-gen, het amusante van reizen oo-k voor de arbei dersklasse, het opvoedkundige ervan enz. Ook het pas- en visumvraagstuk werd behan deld, waarbij de heer Grimm aanmerkte, d-at het hoofdbestuur dit zonder de minste moeite kon regelen. Na bespreking van verschillende voordeelen van de Ned. Vereen, werd hier ook een- ondfe-r-afdeeling BloemendaalSantpoort opgericht, waartoe zich reeds een 20-tal aan wezigen als lid opgaven. Ook werd een bestuur GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 TELEFOON 671 HAARLEM en tevens Zondagavond in de GEMEENT. CONCERTZAAL De groote Succesfilm Dolle valuta-klucht in 4 acten. In de hoofdrollen ADRIENNE SOLSER en KEES PRUIS. Eer. schitterende film uit onze Paramount- productie Dramatisch levensbeeld in 6 acten. VERWACHT: Spannend Oostersch filmbeeld. In de hoofdrol: PRISCILLA DEAN. 8 Kleine Houtstraat 136, HAARLEM, Tel. 188 q Opgericht 1870 Opgericht 1870 O Hazen Poulardes p Faisanten Kapoenen D j-jj Patrijzen Braadkippen p d Eendvogels Soepkippen Talingen Gemeste O Watersnippen Eendvogels g q Reevleesch Duinkonijnen q aaananQDoaaoDonDooaaDcnnooQQOo gekozen, bestaande uit de dames H. van Raal- ten-v. -d. Bosch, presidente; M. R. Stappers- hoef, penn.inigmees-teresse en -den heer W. Kremers, secretaris, die zich to-t het verstrek ken van nadere inlichtingen aan belangheb benden bereid verklaren. WatergraafsmeerBloemendaal op Zondag 11 Februari a.s. De gro-ote -d-aig! Zal „Bloemendaal" Zon dagmiddag om 4 uur kampioen zijn of zalV.S.V. de eerepa-lm wegdragen. Dit is een vraag, die al heel wat tongen in beroering heeft ge bracht, en hoemeer de Zondag nadert, hoe grooter de spanning wordt. Toch lijkt mij de kans voor „Bloemendaal" al heel gunstig, daar slechts een gelijk spel, het verlangde resultaat zal brengen. Dan zal er feest zijn in ons dorp, waar zoo velen meeleven met de aloude club, die weldra haar 20-jarig bestaan zal herdenken, en, er -is geen mooier cadeau vo-or d-e vereeniging -denkbaar dan in het jubileum-jaar het kampioenschap van liet eerste elftal. We verwachten dat heel wat supporters van de partij zullen zijn. Voor deze liefhebbers dien-e dat het elftal met den trein van 12.03 ulit Haarlem vertrekt, terwijl voor supporters het terrein nog bijtijdis te bereiken- is na vertrek rn-et den trein van 12.55 uit Haarlem. Er wordt gespeeld in- de Watergraafsmeer (Middenweg) te bereiken van het Centraal station rn-et lijn 9. Dus ieder, die er voor in d-e gelegenheid is, Zondag naar Amsterdam te ga-an-, v-erzuime zulks niet. Men bedenke, dat een wedstrijd op vreemd terrein heel wat makkelijker gespeeld wordt tusschen eigen publiek! Cabaretavond Holman Wish. Toen wij in ons vorig nummer den -heer en mevrouw Hol man een „spoedig tot weerziens" toeriepen, bedoelden wij rn-et dat spoedig over een half jaar of op zijn vroegst over eenige maanden. Maar de vele vereerders-, -dS-e zij zich tijdens hun verblijf h-ier in -den -om-trek hebben ver worven hebben anders gewild. En n-iet alleen hun vereerders, maar ook zij, die thans berouw toonen over hun wegblijven op hun vorigen avond, hebben zich tot den heer Reinders ge wend-, met het verzoek nogmaals te trachten h-et echtpaar Holman-Wish een avond in Bloe- menidaal te krijige-n. En dit is gelukt. Vrijdag a.s. 16 Februari hopen zij in hun

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1