Gevestigd te Bloemendaal NIEUWENHUIS ZN. HUIZE DENIJS Emser-Pastille MAI80N HETTY, Gr. Houtstr. 126, Telef. 1760, Dames- en Heeren Modeartikelen. WONINGBUREAU en ALGEMEEN ASSURANTIEKANTOOR Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL. SPECIALITEIT IN KAARS- PALMIERS, ZOUTE KRAKE LINGEN EN PETIT FOUR STRAATWEG 101 - TEL. 22175 BLOEMENDAAL OVERVEEN. SANTPOORT. HAARLEM. EMMABLOEM-COLLECTE. Kousen zijn een anikei van vertrouwen. Het pleit voor de kwaliteit van onze wollen, zijden en Fil d'Ecosse-kousen, dat dames die één proef bij ons namen, geregeld bij ons blijven koopen. BLOEiHENDAALSCHEWEG 48, TEL. 22427 van alleen eerste klas maatschappijen BRAND- EN INBRAAKVERZEKERING OP AMSTER- DAMSCHE BEURSPOLIS TEGEN CONCURREERENDE PRIJZEN Voor Bouwvereen. en Coöperaties speciale offerten Aanbevelend, Geldt dit in het algemeen, in de Nederland- sche gemeentewet is deze rechtsgedachte naulwkeurig uitgewerkt in de hoodstukken over de begrooting en de rekening en ver antwoording van gemeentebesturen. De 'be grooting der inkomsten vermeldt alle ontvang sten der gemeente over een bepaald jaar, met raming (zooveel noodig en) mogelijk van het bedrag van elke post in het bijzonder. Wat de tot dekking der plaatselijke uitgaven te hef. ien belastingen betreft waaronder de school gelden (art. 238 jo. 240 Gemeentewet) zegt t[e wet uitdrukkelijk dat zij alleen kunnen worden geheven naar grondslagen volgens welke van de belastingschuldigen in billijke evenredigheid een bijdrage gevorderd wordt in de kosten ten laste der gemeente volgens gebruik of (naar raming) komende, niet (na achteraf gebleken ondervinding) gekomen zijnde. En een beginsel van ons in den algemcenen zin van het woord Staatsrecht, dat geldt voor de hoogste soort van verordening, wtlke wet heet en bij de Grondwet onschendbaar wordt verklaard, geldt uit den aard der zaak minst- genomen ook voor de laagste soort van wet in den algemeen zin van het woord, welke gemeenteverordening heet. Mr. P. TIDEM'AN. Beknopt verslag der lezing, door den heer A. Kooiman, gehouden op 9 Februari 1923. De Voorzitter opende te ca. 7.30 uur de vergadering en heette alle aanwezigen welkom. Inzonderheid ri'ep hij de Bestuursleden van de afdeelingen Haarlem, Heemstede, Schoten en Zandvoort een welkom toe. Ons Hoofdbe stuurslid begon met de historische ontwik keling, van de vakbeweging uiteen te zetten over het tijdvak van 1799 tot heden. Wij hooren eerst welke vreeselijke toestan den in het Industriegebied, vooral in Engeland in de 19e eeuw nog beerschen. Het misbrui ken van kinderen, die op een leeftijd van 6 tot 12 jaren reeds minstens 12 uren moeten werken. Ook voor nachtarbeid bleven de stumpertjes niet gespaard. Als de eene ploeg met de zweep van den opzichter naar de fa briek was gedreven, kon de andere ploeg in de zoo juist verlaten bedjes hun vermoeide lichaampjes neerleggen. Daar de arbeiders geen stemrecht bezaten en alleen de werkgevers in het Parlement zit ting hadden, bleef die toestand, mede uit vrees voor de straf, die stond op het zidh vereeni gen van de arbeiders, vele jaren voortduren. Toen enkele wakkere mannen den moed be zaten om gezamenlijk wat levensmiddelen te koopen oin die aan de kameraden te verkoo- pen, was er nog moed voor noodig, om de luiken voor het raam weg te halen, waar ach ter iets lag, dat niet aan den fabrikant toe behoorde en men zonder zijn bonnetjes kon koopen. Dit was het begin van de coöperatie en de naam van Robert Owen is daaraan voor altijd verbonden. Op het oogenblik bezit de coöperatie aldaar thee-, koffie- en rijstplanta- ges en heeft stoombooten in de vaart om den weg tussohen producent en consument zoo kort mogelijk te maken. Leed Owen m 1820 nog fiasco met de vakvereeniging en kreeg men daarna eenigen tijd stilstand, het zaad was gestrooid en c(e miooie gedachte moest baan breken. Zwitserland trok zich in 1860 het lot der arbeiders aan. De Bondsraad wilde een arbeidswetgeving, maar de andere industrielanden wilden daaraan nog iet mede werken. In 1880 verwezen de fabrikanten voor verbeteringen nog naar andere landen; en daar Engeland het niet deed omdat Duitschland het niet deed en omgekeerd, bleef de toestand slecht. Toen begonnen de arbeiders in te zien. dat zij niet over het verleden moesten pein zen. noch over de toekomst droomen, maar aanpakken. In 1889 werden de grootste be lemmeringen pas weggenomen en de organi saties eenigszins erkend. Op een conferentie, waar eenige landen waren vertegenwoordigd, werd vastgesteld, dat kinderen beneden 14 jaar en vrouwen geen nachtarbeid' mochten verrichten. Na 1889 kwam de strijd tegen den langen arbeidstijd. De Duitsche Keizer gunde «iet de eer aan Zwitserland en hield in 1890 een Diplomaten conferentie, maar deze leed schipbreuk. Abraham Smit vertelt in zijn werk dat de groot-fabrikanten door fusie echter nog steeds meer macht maakten. Op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 werd onder Millerand een congres gehouden om een Internationale Vereeniging in het le ven te roepen voor wettelijke bescherming van de arbeiders. Te Bazel werd in 1901 het Internationaal Arbeidsbureau gevormd onder leidng van Dr. Bouwer. Hij kreeg subsidie van verschillende landen. Het eerste groote succes werd in 1904 geboekt door het verdratg tussohen Duitsch land en andere mogendheden. Door den oorlog werd de goede gang van zaken in de war gestuurd. in 1916 werd Samuel üomperds door de geallieerden aangezocht een rapport samen te stellen, dat n het Vredesverdrag ten aanzien van de arbeiders zou moeten worden neer gelegd. Te gelijk met de Volkerenbond werd een Commissie voor de arbeidsvoorwaarden ingesteld; 31 Januari 1918 werd die Commissie geïnstalleerd bestaande uit leiders van vak centrales, uit Amerika, Frankrijk, Engeland, Italië, Japan, en eenige kleinere Staten. Het rapport van de Commissie Gomperds werd ongewijzigd in het Vredesverdrag, hoofdstuk 13, opgenomen. Hoewel Duitschland wijzigingen in het Vredesverdrag trachtte te brengen werd het toch verplicht dit ongewijzigd te aanvaarden. Ook Nederland is als lid van de Volkeren bond in dit arbeidsbureau vertegenwoordigd. Bij de Volkerenbond behoort het Internat. Hof van Justitie en het Int. Arbeidsbureau. De er kenning van de organisaties blijkt uit een ar tikel van genoemd hoofdstuk luidende: ,,De Hooge Contracteerenden verbinden zich recht en rechtvaardige voorwaarden voor de werk nemers en de organisaties te kennen in het samenstellen van genoemde voorwaarden". Ook erkennen zij, dat arbeid niet als koop waar beschouwd moest worden. Dr. Kuyper heeit in zijn „Sociale studiën" hierop bijzonder de aandacht gevestigd. Een van zijn uitspraken luidt: „De arbeider heeit reeds niet te veel en van zijn loon inoet hij nog ontzaglijk veel missen in stakingswe- ken. Dat in vele landen en bovenal in Neder land de verstandhouding tusschen patroon en werknemer nog veel te wenschen overlaat be hoeft geen nader betoog, indien wij deze toet sen aan Atneriikaansche verhoudingen waar men veelal met open boekhouding werkt. Patroon en arbeider moeten elkander van beide kanten steunen. Een andere bepaling opgenomen in het Vre desverdrag luidt: het is door klimaat enz. niet direct mogelijk overal dezelfde arbeidstoestan den te verkrijgen'". Dergelijke bepalingen zijn erg mooi, de vraag is echter, hoe ze te ver wezenlijken. De grondgedachte van het arbeids bureau is te trachten, overeenstemming te ver krijgen inzake arbeidsvoorwaarden enz. over de geheele wereld. Er zal echter nog heel wat strijd gevoerd moeten worden, om dit te verwezenlijken. De vernietigingen door den oorlog zijn echter van dien aard, dat de voorgenomen verbeteringen niet zoo gemakkelijk zijn te verwezenlijken. Toch zijn reeds mooie resultaten bereikt, b-v. op de Washingtonsche conferentie waarop de arbeidswetgeving steunt. Vermeldenswaard is het feit, dat Mr. Nolens door zijn krachtdadig optreden op die conferentie de 8 urigen werk dag mede heeit tot stand gebracht. Andere resultaten zijn veiligheidsmaatregelen omtrent het gebruik van loodwit, de bestrijding der geslachtsziekten. Tenslotte rijst de vraaig: op welke wijze dit Arbeidsbureau is samengesteld. De leden van de Volkenbond, leden van het I.A.B. verplich ten zich ens per Jaar te vergaderen. Ze wor den opgeroepen door den Raad van Beheer. Ieder lid van dé Volkenbond vaardigt 4 personen af, tw. 2 van de Regeering, 1 van de arbeiders en 1 van de patroons. Het aanwijzen van een arbeidersafgevaar digde heeft tot nog toe steeds moeilijkheden voor de Regeering opgeleverd, daar de Hol- landsche politiek godsdienstig en individueel is en in dit kikkerland zich op het gebied van de vakbeweging 5 richtingen openbaren. Daar de Regeering een Christelijke afge vaardigde benoemd had en het N.V.V. hierte gen protesteerde heeft het Hof van Justitie hierin moeten beslissen. Zij bepaalde, dat de meest representatictjevakcentrale als afge vaardigde in aanmerking komt. Ieder arbeids- leider mag zich laten bijstaan door een tech- nisch-adviseur, die ter vergadering ook het woord mag voeren, na verkregen toestemming van den afgevaardigde. De gedelegeerden mogen hun landstaal ge bruiken, daar deze onmiddelijk wordt vertolkt. Wordt ter vergadering een besluit genomen, dan wordt dit gestuurd naar de leden van den Volkerenbond, als ontwerp-verdrag of -wet; waarna zij moeten worden geratificeerd. Dit is echter in ons land nog nooit gebeurd, even min ongewijzigd overgenomen. De Volkenbond staat echter nog in de kin derschoenen, zoolang er nog landen zijn als Japan, waar de loonen laag zijn en de arbeids duur 12 tot 14 uur bedraagt, zal het andere landen met hoogere loonen en kortere arbeids duur moeilijk vallen hiertegen te concurreeren. Het eenige middel is, dat de macht der vak beweging grooter moet worden in de verschil lende landen, want dan zullen de Regeeringen de voorstellen van het arbeidsbureau spoedi ger aannemen. Het Hoidbe.->tuur van het I. A. B. heet de Raad van Beheer. Zij bestaat uit 24 personen, waarvan 12 ver tegenwoordigers van de Regeering, 6 van de werkgevers en 6 van de werknemers. Voorts is er een Directeur en een leger van ambtenaren .waaronder1 de knapste juristen. Een vakcentrale kan van liet Bureau alle in lichtingen verkrijgen en als bewijs van prach tige organisatie kan dienen, üa-t men na twee dagen bericht ontving over vragen, betreffende de bezetting van het Roergebied. Directeur van het i. A. B. is thpns Albert Thomas. Het Internationale Hof van Justitie kan echter geen uitspraak doen in arbeidsgeschillen, reden, waarom thans wijzigingen zijn voorgesteld. De groote beteekenis van het I. A. B. is om meer gelijkvormigheid in arbeidsvoorwaarden, rust en vrede voor de arbeiders te brengen. Juist die niet gelijkvormigheid is fnuikend voor de arbeiders daarom moeten de Inter nationale verhoudingen verzacht worden. Ame rika moet zich aansluiten, zooals Wilson in dertijd had voorgesteld. De mogelijkheid, dat het gebeuren zal wordt gelukkig grooter. Vooral de laatste eeuw heeft de organisatie groote vooruitgang gemaakt. Zelfs economen van naam werken mede aan de vakbeweging en achten deze goed. De opkomst van de ar- beidsbeweging is in de laatsten tijd zoo snel gegaan, (b.v. de Commissies van Overleg in de Gemeenten), dat dit eerst nog wat bezin ken moet. De vakorganisatie is echter niet meer weg te cijferen, maar laten wij denken aan de klassieke spreuk „Historia magistra vi- tae", de geschiedenis is de leermeesteres des levens, die men ook zou kunen vertalen met, „De geschiedenis is de meesteres des levens". Want al kunnen de inenschen heel veel uit de geschiedenis leeren, gewoonlijk Ieeren zij echter niets van haar. Wel echter worden de inenschen zonder dat zij het zich daarom altijd bewust zijn, in hun voelen en denken, hun plannen en handelingen door de geschiedenis, het verleden, geregeerd. De spreker eindigde zijn interessante lezing door de aanwezigen op te wekken lid te wor den van een organisatie, daar het een eer is lid te mogen zijn vna een combinatie die vrede, geluk en groote karakterdeugd onder de men- schen tracht te brengen. „Karakter is macht". Van de gelegenheid om vragen te stellen werd geen gebruik gemaakt. De afdeeling „Bloemendaal" is den heer Kooi man zeer dankbaar voor zijn lezing en het applaus bewees, dat de toehoorders met ge noegen naar den eminenten spreker hadden geluisterd. Bloemenaaalsche Amateur Fotografen Vereen. F. G. schrijft ons: De Februarivergaderuig, onder leiding van den heer Cool, Donderdagavond gehouden, was goed bezocht. Ingekomen was de behaalde eerste prijs in den Amsterdamsche lantaarn- plaatwedstrijd, terwijl imeegedeeld werd dat ons lid Warndering Vinke te Amsterdam de persoonlijke eerste prijs behaalde. Aan den wand hing een mooie collectie fo to's van den Oostenrijkschen fotograaf Cohn. De beer Zwartser demonstreerde een pas door de Ica fabrieken in den handel gebracht apparaat voor gewone en epidiascopische pro jectie. Platen, foto's ansichten, voorwerpen werden gewoon in het toestel gelegd en wer den dan op voldoende grootte en zeer helder geprojecteerd. Vooral de lichtsterkte viel hier bij op. Voorts heeft dit apparaat een inrichting voor micro-projectie, waardoor het mogelijk was micro-preparaten eenige honderden malen vergroot en niettemin zeer helder en duidelijk op het doek te brengen. De heer Zwartser had met dit keurige en universeele projectie- toestel een welverdiend succes. De heer Koekoek van de Amalgamated Pho tographic Manufacturers Ltd. vertoonde daar na een serie kleurenfoto's opgenomen volgens het Paget systeem. Verschillende voordeelen boven Autochrooms werden aangeduid, o.a. de kortere belichtingstijd, doch naar onzen smaak hadden geen der overigens vaak zeer mooie foto's dat tintelende, wat een goede autochroom kenmerkt. Tenslotte vertelde de heer Bispinck op de hem eigen, onderhoudende wijze een en ander over een nieuwe verlichtingsmethode in den vergrootingslantaarn, waarbij geen condensor gebruikt wordt Het Kennemer Lyceum naast „Stoop's Bad". De heer A. Stoop te Bloemendaal heeft aan de Vereeniging Kennemer Lyceum ten geschen ke aangeboden een groot terrein bij den Ju- lianaweg, teneide daar het definitieve school- Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi s. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. gebouw te vestigen, onder voorwaarde, dat een schoon geheel verkregen worde met de stichting van den heer Stoop, de bekende Zwem- en Bad-inrictating. Door het Bestuur is dit belangrijk geschenk dankbaar aanvaard. De plannen om het gebouw aan den Zeeweg te stichten, moesten om ver schillende redenen worden opgegeven. Het Bestuur hoopt het nieuwe gebouw met Sep tember 1924 in gebruik te kunnen nemen. Door de stichting van het Lyceum, met lo kaliteit voor lezingen, tentoonstellingen en dgl. en sportvelden, zal aan den Julianaweg, naast Stoop's Bad met zijn tennisbanen, een schoon geheel tot stand kunnen komen. Bevorderd. De agent van politie W. Vleg- hert, is van de 2e klas bevorderd tot agent van politie le klas. „Dennenheuvel". Maandag j.l. heeft plaats gehad de openbare verkooping der buitenplaats „Dennenheuvel", gelegen onder de gemeente Bloemendaal, aan den Dennenweg en Johannes Verhulstweg. No. 1. De buitenplaats „Dennenheuvel" ge legen te Bloemendaal, aan den Dennenweg, Kennemerweg en Johannes Verhulstweg, be staande uit: Heerenhuis, tuinmanswoning, koetshuis, schuren, prachtig bosoh, bouwter rein, moestuin en vijvertjes, te zamen groot 8 H.A., 66 A., 35 cA., en het perceel de Den nenweg. No. 2. Een perceel bosoh en bouwterrein, grenzende aan perceel No. 1, aan den Johan nes Verhulstweg, te zamen groot pl. 5 H.A., No. 3. Een perceel bosch en bouwterrein, grenzende aan perceel No. 2, aan den Johan nes Verhulstweg, te zamen groot 4 H.A-, 37 A., 64 cA. Combinatie. Perceelen Nos. 13, te zamen groot 18 H.A., 3 A„ 99 cA„ f 138310, R. C. A. van Cranenburgh. Onderscheiding. Toegekend de bronzen eere-medaille in de Oranje Nassau Orde, aan W. J. Vader te Overveen, arbeider bij d'e firma J .C. Bonarius te Bloemendaal. „Varia".. Ondanks den sneeuwval en de koude waren velen gekomen om Zondag j.l. in Zomerlust de tweede opvoering van Inte Onsman's tooneelwerk „Het Licht in den Nacht" te aanschouwen. We iiebben thans weer genoten van spel en regie, zóó, dat we er gaarne voor over hadden na middernacht als ware „sneeuwpoppen" thuis te komen. De spelers en speelsters, werden wederom meer malen bij open doek toegejuicht, terwijl hun na 't vierde bedrijf één der aanwezigen een heerlijke taart aanbood, hetgeen den voor zitter aanleiding gaf, voor deze aardige at tentie dank te brengen. Thans neemt „Varia" het niet minder mooie tooneelspel door E. S. Culp, „De Dochters van Haseman" in studie genomen. Bij de bekende firma Ritsema Co., Groote Houtstraat 159 Haarlem, worden in de keurig ingerichte mbnsterzaal een paar Japansohe vazen tentoongesteld. Het zijn Imarivazen en hebben een hoogte van 1.60 M. Alleen de koppen zijn los maar verder zijn de vazen uit één stuk gebakken. De beschildering bestaat uit de gewone Ja- pansche voorstellingen. Japansche vrouwen en landschappen en eenige vogelmotieven. Ze worden te koop aangeboden voor de som van 12500.— Een deskundige verzekerde dat de som van f 2500als laag kan worden aange merkt en dat dergelijke vazen zeer moeilijk zijn te verkrijgen. Dat zij des niettemin in 't bezit van de fa. Ritsema zijn gekomen, bewijst de ondernemingsgeest van die firma, vooral als men in aanmerking neemt, dat de vazen tijdens het vervoer niet verzekerd konden worden. Dank zij echter een uiterst accurate verpak king zijn zij onbeschadigd aangekomen. Ongetwijfeld zullen velen deze mooie voor beelden van Japansch porseleinkunst gaan be wonderen, hetgeen zij ten volle waard zijn. De jaarlijksche Bloemendag, uitgaande van het bekende Consultatie-bureau aan de Ge dempte Oude Gracht 41 te Haarlem, zal dit maal worden gehouden op Woensdag 18 April e. k. Neem 's avonds voor liet naar bed gaan een in den mond, het houdt de slijmvliezen gedu rende den nacht vochtig, waardoor hoesten vermeden en een rustigen slaap verzekerd wordt Prijs per aluminium kokertje f 0.75.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2