Gevestigd te Bloemendaal NIEUWENHUIS ZN. it WONINGBUREAU en ALGEMEEN ASSURANTIEKANTOOR MAISON HETTY, Gr. Houtstr. 126, Telef. 1760, Dames- en Heeren Modeartikelen. HOTEL CAFÉ RESTAURANT OVERVEEN. SANTPOORT. VAN HIER EN DAAR. Zit-Slaapk ZITKAIV Boekhandel P. Boekhandel P. BLOEMENDAALSCHEWEG 48, TEL. 22427 van alleen eerste klas maatschappijen BRAND- EN INBRAAKVERZEKERING OP AMSTER- DAMSCHE BEURSPOLIS TEGEN CONCURREERENDE PRIJZEN Voor Bouwvereen. en Coöperaties speciale offerten Aanbevelend, deels op tafels gespreid, belangstellenden ge legenheid gaven een in-zicht te krijgen van den tuinaanleg in de 16de en 17de eeuw, waarbij vele interessante bijzonderheden door den spre ker werden medegedeeld. Vervolgens werd liet Jaarverslag over 1922 door den secretaris uitgebracht, waaruit te hooren viel, welke verscheidenheid van voor drachten, waarvan sommigen door lantaarn- platen opgeluisterd, den leden in den loop van het jaar werd geboden. Verder kwam ter sprake het collectief in zenden door de afdeeling op de groote ten toonstelling der Ned- Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde in September a.s. te Amsterdam te houden. Ook werd het houden van eene onderlinge tentoonstelling in het voorjaar besproken; den kelijk zal deze plaats vinden in Juni. De voorzitter geeft dan eene klorte ver handeling over het Jacobs-kruiskruid (Sinecie Jacobae) waaruit vernomen werd hoe deze plant bij groote uitbreiding door haar vrucht- pluis aanleiding kan zijn tot ziekteverschijn selen bij paarden en vee en zelfs bij men- schen eene ziekte veroorzaakt die veel heeft van asthma en hoe de Natuur hier als tegen wicht daarover stelt de tygerrups die voor deze plant eene bijzondere voorliefde heeft en hare al te groote verspreiding tegenhoudt. De vragenbus bevatte eene vraag betreffen de liet kweeken van rozen door liefhebbers,, welke vraag in eene volgend# vergadering door eeen deskundige beantwoord zal worden en tot eene leerrijke causerie aanleiding kan geven. Kousen zijn een artikel van vertrouwen. Het pleit voor de kwaliteit van onze wollen, zijden en Fil d'Ecosse-kousen, dat dames die één proef bij ons namen, geregeld bij ons blijven koopen. HollandiaBloemendaal 33. Waar het zaak is, dat Bloemendaal met het oog op de a.s. promotiewedstrijden in training blijft, werd Zondag de verre reis naar Hoorn aanvaard, tot eene ontmoeting met de plaat selijke vereenigimg aldaar, de sterke 2e kiasser Hollandia, die dit seizoen voor de competitie op eigen terrein niet geslagen werd. We mo gen! met het behaalde resultaat dus alleszins tevreden zijn. Beide partijen tellen een invaller: bij Bloe mendaal ontbreekt Sunter, terwijl de gasthee- ren hun rechtsbuiten Poliman missen, die ech ter verdienstelijk vervangen werd door Blok ker. Bloemendaal probeerde ditmaal Bakker als middenvoor, en' al kon deze ons Sunter niet doen vergetejü heeft hij zicth verdienstelijk door de moeilijkheden heengeslagen. Meermalen bracht hij verwarring in d,e Hollandiaverdedi- ging door zijn1 enthousiast en snel spel, jammer was het daarentegen dat hij menigen goeden aanval te niet deed door te zondigen tegen den buitenspelregel. De eerste aanvallen zijn voor Hollandia. Zij loopen echter dood op onze verdediging, waar in vooral Kroon uitblinkt. Deze speler kan weer op een uitstekenden wedstrijd terug zien: zijn opstellen en trappen was af. Als onze voorhoede dan ingespeeld, is, gaat het spel gelijk op, en weldra blijkt, dat onze aanval de Hoornsclhe verdediging tot gedurige actie dwingt. Vooral onze rechtervleugel Kop jes Niemann. Strik heeft er het oog in, en pas seert keer op keer den halfback. Het duurt dati ook niet lang, of O. Strik opent met een goed .geplaatst schot de score. De vreugde is echter van korten duur, want ontmiddeilljik hierop maakt Wollan-gia gelijk, als Beijk zich in de terrein-substantie heeft vergist. Fel golft de strijd dan heen en weer, en de wedstrijd is ihet aanzien volkomen! waard. Het eene oogen- tolik moeten Mooy, Parson en Kroon alle zeilen bijzetten, terwijl een volgend moment onze rechtsbuiten langs de lijn rent. Nog voor de rust neemt Bloemendaal weer de leiding als M. Jansen een rush besluit met een iprachtvoor- zet, waaruit C. Bakker den bal langs Smit schiet. Kort hierop is het rusten. Als er weer begonnen wordt blijkt, dat Hol landia onder aanmoediging van het talrijke ptt- liek er alles op zet den wedstrijd te winnen. Toch duurt het vrij lang eer de middenvoor een schitterend, absoluut onhoudbaar schot in zendt, en gelijk maakt, terwijl vlak hierop de linksbuiten Freese uit een corner prachtig in kopt, en den stand op 32 brengt. Intussühen zit de Bloemendaal voorhoede niet stil, en valt, uitstekend gevoed door de balf-backlinie geregeld aan. Voor 't doel echter is 't steeds mis, vooral Paauw mist eenige op gelegde kansen. Als er nog tien miniuten te spelen is belandt de ba! na een hoekschop bij Jan Mooy, die een goed schot lost, dat door actief werk van Bakker en Paauw niet door den keeper gestopt kan worden. De restceren- de tijd spannen beide partijen zich nog eens extra in voor het winnende punt, maar door goed werk der verdedigingen blijft de stand verder ongewijzigd. Vermelding verdient nog liet (dubieus) toekennen van een penalty aan Hollandia, dat echter den strafschop niet wenschte te benutten. Bloemendaal heeft een goeden wedstrijd ge speeld, en stink voor stuk hebben de spelers hard gewerkt. Uitblinkers waren Kroon, Jan sen, Q. Strik en Kopjes Niemann. Parson speel de na rust beter dan er voor, Mooy in omge keerde volgorde. Bij Hollandia speelde de voorhoede een vlot sluitend spel, met linksbuiten, middenvoor en linksbinnen als de besten. De verdediging leek ons het zwakste gedeelte van 't elftal. De keeper was onzeker. Zondag a.s. wederom tegen een tweede kias ser. Edo zal ons ontvangen aan de Kleverlaan. Zeer zeker zal de oude club der Pigges ons een harden noot te kraken geven, maar als met hetzelfde vuur gespeeld wordt als in Hoorn, zal het resultaat bevredigend zijn. H'e-t tweede elftal vergooide haar laatste kan sen), door in een onaangenam-en wedstrijd van Haarlem lila te verliezen. Willen onze reser ves kans maken op een behoorlijke plaats in den eindstand, dan dient er Zondag weer eens gewonnen te worden van d'e hekkensluiters der afdeeling Schoten Ha. Hoewel deze wed strijd gespeeld wordt aan den Vergierdevveg, gelooven we toch aan een Bloemendaal over winning. Het vierde elftal, dat langen tijd rust gehad heeft, krijgt gelegenheid de stramme leden weer eens uit te strekken en speelt eveneens aan den Vergierdeweg tegen Schoten V. Resultaat wegens de grillige allures der baby's niet te voorspellen. In de etalage van den heer Ouwejan is te «bezichtigen den prachtige zilveren beker, een cadeau van eenige supporters, als bewijs van appreciatie van het behaalde kampioenschap. Zoodra de goedkeuring van den N- V. B.Jn ons. bezit is, wordt begonnen' aan de nederlaag wedstrijden, die zullen beslissen, wie eigenares wege de bazaltslag. De Kemicmerweg. Deze weg verkeert bij •nat weder in zulk een desoldten toestand dat zelfs de gemeente-architect liet niet langer kon aanzien en bevel heeft gegeven groote hoe veelheden grove bazaltslag naar dezen weg te vervoeren zoodat, als we ons niet vergissen, de weg letterlijk onder de bazaltslag begraven zal worden. Algemeen wordt gevreesd dat we mi weer te veel van het goede krijgen, zoodat de weg mogelijk onbegaanbaar zal worden van wege de 'bazalslag. Woensdagavond had in hotel Van Ouds 'het Raadhuis, ten overstaan van notaris Wilder- vanck de Rlécourt d'e toeslag plaats van de verkooping van bouwterrein en bloembollen- grond, gelegen aan den- Korte Zijlweg en Ram- penlaan. De perceelen 1 tot en met VIII, inge zet op f 20400,werden gehoogd met f 2730. totaal f 23130.Kooper werd de lieerR. Koop- mams. Perceel IX. ingezet op f 3110.gehoogd met f 500.dus totaal f 3610.kooper H. J. Peper. Perceel X, ingezet op f 4325.- gehoogd met f550.totaal f4825.Kooper A. Hoogeveen. Perceel XI, ingezet op f 2400.gehoogd me.t i 450.totaal f 2850.kooper H. J. Pepor. tlërtteni werd hulpverleend; de beï-de zuster.-, legden 3948 bezoeken1 af, waaronder 23 bezoe ken aan t.b.c. patiënten in 3 verschillende ge zinnen1. Het verplaghiESimateriaal verkeerde steeds, dank zij de bemoeiingen Van de dames-leden der commissie, in goeden toestand en was ook sJteedl-: in- vold-oende mate voorradig. De rekening 'en veranitlwoord-inig van d'en pen ningmeester, den lieer S. P. Rein-ierse, werd door de heeren Van Beusekom era Hansen nage zien en in' orde bevonden. De ihcer Hansen bracht idlaarna verslag uit van de aligeimeene vergadering, onlangs te Utrecht 'gehouden. In- de vacature voor lid van de wijkverple ging, omstaan door het vertrek van dr. De Vrijer, -werd voorzien door de verkiezing van nievro-uiw Teding van BerkhoutKamerling He-knorat. Bij de rondvraag ontving de penningmeester uit de bandon, van den heer IJzerman een enve loppe met inhoud, zijnde het batig saldo van Jen Criso-avond af f 67.80. Met -groote erkentelijkheid werd dit geschenk van de kranige jongelui aanvaard. Met een -woord van- dank van 'den voorzitter dr. J. Th. Bbrmv ater, werd daarna de vergade ring gesloten. PENSION ZEER V00RDEELIGE ARRANGEMENTEN. SPECIALE INRICHTING VOOR LUNCHES, TEA'S, DINERS, SUPPERS A. S. 0. „Witte Kruis". In Hbtel „Van Ouds het Raadhuis" te O'ver- veen, .werd een vergadering gehouden. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van dr. M. J. A. .de Vrijer, «waarin deze kennis gaf van zijn' aft-reden als lid van de commissie voor die wijkverpleging. De secretaris, de heer A. IJ'zermhn, bracht 't jaarverslag over 1922 uit. Daa-ri'n werd gewag gemaakt van de nieuwe organisatie, ontstaan door de samenvoeging van de Overveensche en Bloemendaalsohe verpleging. Woorden van grootem lof werdlen gewijd aam het werk der beide verpleegsters. Zuster Koopm'an en Zuster Van -der Werff. Het aantal leden ging in 1922 eenfes-zins voor uit. Hiertegenover staat, dat door vertrek, over lijden en -bazuiiiiigirig bij verschillende leden de inkomsten er niet ruimer dloor vloeien .De fi- nancieele toestand der vereenfighiig 'blijft dus zorg baren, reden waarom propaganda maken voor de af-deeünig den ladten tem zeerste werd op het hart 'gedrukt. Uit het jaarverslag van de commissie voor de wijkverpleging bleek, dat het nieuwe tariet voor de verpleging goed voldoet. Aan 157 pa- De opvoedkundige avond welke georganiseerd was dioor de afdeeling Santpoort van „Volks onderwijs" op j.l. Maandagavond in -de Ned. Hervormde kierk, is uitstekend geslaagd. De Voorzitter opende te 7.45 uur de bijeen komst, memoreerde in korte trekken waarvoor deze avond was belegd en gaf mevr. Pruys de gelegenheid zich te laten hooren. Mevr. Pruys Liet orns daarop genieten van een drietal liederen- n.l. „Die al'te Mutter", „Die Prtiiuzesisiinen „Du bist die Rub", begeleid door den heer Vincent. Daarna vergastte mej. Diiny Rijbroek ons op een pian'osolo, n.-l. „Nocturne" van Fr. Ohopi-n. Hierna kreeg de heer KI. de Vries liet woord. Spreker had tot onderwerp gekozen: „De ze delijke en godsdienstige vorming van de Jeugd". De zangeres, begint spr., heeft ons zoo mooi voorgezongen, hoe 't kind tegen de moeder zegt: „Zoo strooide jij 't zaad in- mij dat vrucht in 't laven draagt, daarom moeder zal ik je liefhebben met mij-n heele ziel zoolang -mijn hart klopt". Voortgaande behandelt spr. hat uiterst moeie- Iijke vraagstuk: „Hoe mioet ik mijn kinderen •opvoeden. Dat dit een moeilijke taak is, be wijst wel de uitspraak van den bekenden pae- dagoog Fröbel. „Eer gaat een kemel door liet oog van een naald, dan d'at eeni 'opvoeder in gaat in' het koninkrijk Gods". Uitvoerig blijft spr. stilstaan bij d-e vraag van Jan Ligthart: „Welke -opvoeder zou heden ten dage het voorbeeld van den vader uit de -gelijkenis van den Verloren Zoon durven' volgen?" Waarmee hij bedoelde: Wie heeft zijn zoom zóó 'lief, dat hij hem kan zien verongelukken, wetende, -dat a'lleeni ondervinding hem kan leeren? Haast is bij de opvoeding- uit den booze. Alle opvoeding m'oet tenslotte leiden tot zelf opvoeding. Als typisch staaltje hoe moeilijk opvoeden is, noemt de spr. het verhaal van- eem jongetje, dat dwingt om zijn- witte pak aan te hebben, hetgeen vader -hem v-erbledlt. Moeder brengt tenslotte den knaap naar bed en belooft' hem, dat hij na zijn slaap z'n- witte pak aan mag. Als hij wakker wordt, d'winlg-t hij direct weer om het begeerde, waarvan oom en grootmoeder hem door allerlei beloften trachten af te bren gen. Daar trekt een troep soldaten voorbij en 'weg is alle leed. Als echter de troep voorbij is, dan- staan er we,er tranen in zijn blauwe kijkers en) vraagt hij om zijn witte pak, dat vader hem nm maar geeft. Hlier wenden twee fouten gemaakt. Door moeder, die iets beloofde, wat ze -niet gestand m-ocht doen' en door vader, die iets verbood, welk verbod hij later introk. Op geestige wijze doet spreker dan zien, hoe we in „De eeuw van liet kind" leven en hoe zij, die thans vader of moeder zijn, eigenlijk liet verkeerde moment ge-kozen hebben: Vroe ger, kiimld zijnde, ging het beste hun-, neus voor bij, omdat zulks voor vader of moe-der was, thans, ouders zijnde, geschiedt dat weer, om dat dit nu het beste voor liet kind is. Tenslotte bouldt spr. een prachtig betoog voor de openbare school, die niet scheidt, doch opleidt tot Christelijke en maatschappelijke deugden, als daar zijn: den naaste liefhebben, lankmoedigheid, blijdschap, enz. Tus'sch-en deze zeer belangrijke, met bijzon dere aandacht gevolgde rede in speelde de be kende violist H. van Velsera, d-e Sonate no. 8 van Arcaii'gelo Corelli met begeleiding van ds. Baljon te Spaardam. Na de rede zong mevr. Duvergé, alt, een viertal liederen^ „Verborgenheid", Über Nacht", „Des Klnd'es1 Gebet" eni „Maria Wiegenlied", begeleid door mej. Diny Rijbroek. Nogmaals gaf mej. D. Rijbroek een pianosolo: „sonatine" v-a-ni M. Ratvel, waarna de voorzit ter in warme bewoordingen -dezen opvoedkun digen avond sloot. In dlie slotwoorden stelde de Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi's. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. voorzitter den aaniwezd'ge-n voor, door opstaan den/ wensch te kennen te geven, of beter ge zegd, door opstaan liet verzoek aan den lieer van Velsen te doen. om nog een nummertje na te geven-, waaraan deze gaarne voldeed. Woensdag j.l. werd door de afd. Santpoort Bl-oemendaal van de S. D. Vrouwenorganisatie in hotel Velserend een openbare vergadering sehouden, welke slechts matig bezocht is. Mevr. M-iedema—Zondervan, -van Amsterdam trad als spreekster op mot het onderwerp „Tegen de Reactie". Spr. wierp een- terugblik op den strijd der sociaal-democraten vanaf 1895 tot 1918, het jaar waarin na langen en> taaien arbeid de sociale hervormingen haar toppunt berei'k- tent Spr. verheugde zich dat ook na moeilijken strijd het vrouwenkiesrecht verkregen was, dat ook de vrouwen medezegig-ingschap hadden in- en- buiten parlement en dat 't nu ook de taak ■der vrouw -was, om naast deni -man voort te -gaan met strijden' tegen' de komende reactie. Wat -men onder den drang der omstandig heden aan de arbeidersklasse gegeven had, moest niet alleen behouden 'blijven, maar zelfs vergroot worden. Dit is mogelijk, aldus spr. ais de -vrouwen- zich scharen aan de zijde der S.D.A.P. en moderne vakbeweging. Spr. oefen de critiek uit op de verhoogde salarissen- van de vorstelijke personen', op de mil-lioenen ver kwisting aan -liet -militarisme e.a. hetgeen- ge schiedde ten koste van onze ver-kregen sociale voorzieningen', waarop bezuinigd -moest wor den. Deze twee punten rechtvaardigden reeds den strijd der S.D.A.P.ers. De strijd tegen de reactie was -mede de plicht -van de vrouwen, eni niiet het minst bij de a.s. verkiezingen der provinciale staten-, omdat ook van deze ver- kielzin'g afhangen zal, hoe in de komende peri ode, de Eerster kamer samengesteld zal zijn. Vallen' deze ten gunste van de recbtsche par tijen n.it, dan zal de kapitalistische reactie hoog tij vieren en de arbeiders zullen terugvallen in den ar-moedigen. en' rec-bteloozen toestand van voorheem Daarom zal het afhangen -van de houding der grootste en- machtigste klasse der bevolking, de arbeiders. Spr. spoorde aan zich achter het roode vaan te scharen. -De voorzit ster bracht dank voor deze -mooie rede. Door verhindering van mej. Boszhard, werden door mevr. Pruys eenige mooie liederen' gezongen, begeleid door mej. Sen-nef. Beiden; ontvingen luid applaus der aanwezigen en dankwoörden van de voorzitster. In ihaar slotwoord herin nerde. deze aan de in. Haarlem te -houden vrou wen-dag op 11 Maart a.s., en hoopt dat vele arbeidersvrouwen hieraan zouden deelnemen. Aan den heer J. B. van Hamburg te Sant poort is vergunning verleend tot het bou-wen van een dubbel woonhuis aan de Ensohedélaan alhier. Naar ons wordt medegedeeld heeft de Ge meente Hille-gom een leeniinig van f 560.000. ten behoeve der Waterleiding aangegaan door tusschemko-mst van de Haarle-msche Bankver- eentg-inig te Hillegom. Nederlandsch Schoolmuseum te Amsterdam. In d-e afgeloopen maand Februari noteerde deze instelling 193 'bezoeken en 25 aanwinsten. 1 Maart vond de opening plaats van het ge heel volgens- de eischen des tijds gerestau reerde Parkhotel voorheen Minerva. Uit het be zoek dat wij brachten, blijkt ten duidelijkste dat de directie kosten- nog moeite gespaard heeft' het tot een- eerste rangs -hotel te maken. Hetgeen dadelijk in 't oog loopt is de warme en 'gezellige aankleeding van net geheel, maar in 't bijzonder van de pta. 30 katners, die het koude en ongezellige, hotelkamers eigen, missen. Ook de -goede smaak valt te roemen. Niet al leen' echter is op stijl gelet, ook voor het com fort is gezorgd. De badkamers zijn schitterend ingericht. De salons zijn ruim en gezellig. Be neden bevindt zich de ontvangkamer, waar de loge's zich ook kunnen verpoozen. Er be vindt zich ook een piano. Achter de ontvang kamer door een serre daarvan gescheiden, be vindt in de ruime eetzaal die een prettigen en vroolijken indruk maakt. De keuken van Minerva behoeft geen verdere aanbeveling. 't Parkhotel kan zonder overdrijving ihet meest modern ingerichte hotel van Haarlem ge noemd worden. Ook als familiepension behoort het tot de eersten. Zonder 'twijfel zal het zich o.i. in een druk bezoek mogen verheugen. De wetenschappelijke onderzoekingen van den laatsten tijd hebben uitgemaakt, dat de geneeskrachtige uitwerking van vele bronnen voor een groot deel geweten moet worden aan haar radiumgehalte. Het tafelwater uit de VICTORI A-BRON (Oberlahnstein) staat daarin bovenaan. Het is aangenaam en verfrisschend en door zijn hoog radiumgehalte buitengewoon heilzaam en gezond. DANKBET Bloemendaal, Ma: welke Maandagmo 10.38 per trein 1 vertrok, te Bloeinei 2e klasse niet rook wordt beleefd vi adres op te geve 9398, Bur. van dit oud 20 iaar, P.G., April, als hulp in de liefst waar kinder zijn. Br. No. 9399, Bu 20 jaar, P. G-, bie met 1 Mei a.s., als 1 of 2e Meisje. Br. left. I. D., Bi te huur voor hee b. b. h. h., in stil ge De Genestetweg Pro 1 Maart te 1 gezocht een voor heer b. b. h. 1 voudig degelijk pei Brieven te adress ietter K, Bureau va AANGEBODEN: met Slaapkamertje dame met of zonde Br. No. 9400, Bu BURGERWO' te Haarlem of oms Br. No. 9401, Bui vroege en late soor kleigrond. Prijzen Vraagt prijscourant RIJK, Teleph. 590, Telefoon 2! Telefoon 2ï in de jongste Raa bepalen van den to ambtenaren die een met rijks-premie, d'ie men' bij d'e schattin; 'iaar aanleiding van heer v-an K'essel. Ons inziens is dit Weliswaar betreft h van de ambtenaren, en- door deze regi doch dit neemt de vermindert ze niet. Om onzen lezers °P d-e lioogt-e zijn, maken moeten wij e Vroeger, dat wil

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2