Plaatselijk Nieuws. worden dan 45 uur per week, ook niet in den zomer. Zooals het op het oogenblik geregeld is kan het de goedkeuring van de organisaties nog niet eens wegdragen. De heer DE KOO VAN ALDERWbRELT zegt dat zulks op hem weinig indruk maakt. De Commissie vaii Uverleg is toch geen orakel. De heer VAN KESSEL merkt op dat de gent. werklieden in den winter al zoo lang werken als mogelijk is. De Minister heeft nu de maximum arbeidsduur bepaald op 48 uur per week, maar laat men langer werken, dan heeft men daarvoor ver gunning noodig en moet men aantoonen dat het beslist nood zakelijk is. blijkt de noodzakelijkheid niet, dan wordt geen vergunning verleend. Spreker acht het uitgesloten dat aan bloe- mendaal vergunning zal worden verleend om s zomers 54 a 55 uur te laten werken. De Raad zal daarom verstandig doen als hij de regeling der werktijden onveranderd laat. De VOORZITTER brengt.daarna het voorstel van B. en W. in stemming, dat aangenomen wordt met 7 tegen 4 stemmen, 'legen stemmen de heeren Laan, ue i<oo van Alderwerelt, bij voet en Verdegaal. f. Een voorstel van B. en W. om ten behoeve van de door de Woningbouwver. „bloemendaal-Noord" aan de Bosch en Duinlaan en den Lage Duin en Daalscheweg gebouwde wo ningen een crediet van f 3ÜU.te verleenen voor aansluiting van die woningen op de rioleering. De heer DE KÜO VAN ALDERWERELT vindt het een ver keerd principe om ten behoeve van woningen van Woning- bouwvereenigingen gelden uit te geven. Die vereenigingen moe ten zichzeh weten te redden en men moet de levensduur van zulke Vereenigingen niet kunstmatig verlengen. Er is nog een zoodanig voorstel in porteieuille. Vandaag is het voor de rio leering, morgen voor schilderwerk en zoo biijit er altiiri wat. De heer LAAN vindt het ook vreemd dat de gemeente zich de zorg voor de rioleering van de woningen van „Bloemen' daal-Noord" wil gaan aantrekken. Bovendien begrijpt spreker niet waarom aansluiting op het gemeente-riool noodig is, want er is een septic-tank en wanneer die goed gemaakt is dan moet het goed werken. De heer NOORMAN zegt dat de zaak zich als volgt heeft toegedragen. Toen de plannen voor de woningen in- en nabij het bloemendaalscheboscli gemaakt waren is er overleg gepleegd met den gem. architect over de wijze van rioleering. Deze heelt toen in overweging gegeven een septic-tank te doen aanbren gen. Nu is het gebrek van zoo n septic-tank altijd dat de zand bodem na verloop van tijd verzadigd geraakt en dan wil de vloeistof niet meer weg. Men heeft niet kunnen voorzien dat dit al zoo gauw zou plaats hebben en had de Vereeniging ge weten dat op zoo'n korten afstand het gemeente-riool te vin den was, dan had men er natuurlijk dadelijk op aangesloten. Moet de Vereeniging de kosten van aansluiting voor eigen re kening nemen, dan zal dat tengevolge hebben dat de huur prijzen, die toch al hoog zijn, verhoogd moeten worden. De heer DE RÜU VAN ALDERWERELT is door de woorden van den heer Noorman nog volstrekt niet veranderd in zijn opvatting. Als morgen een ander komt met een dergelijk ver zoek, dan zegt men toch ook niet dat de gemeente het wel zal betalen. De heer NOORMAN: had men indertijd de Vereeniging vol ledig en juist ingelicht dan was zij klaar geweest zonder meer dere kosten. Nu is er een septic-tank gemaakt waar men niets aan heeft. De VOORZITTER stelt dan voor de benoodigde gelden aan „Bloemendaal-Noord te leenen. De heer DE ROO VAN ALDERWERELT heeft daar geen bezwaar tegen Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt daar na zonder hoofdelijke stemming besloten. g. Een verzoek van A. Reuter om in huur te bekomen een stuk teelgrond aan de Rollandslaan, deel uitmakende van het kad. perceel Sectie B. no. 3454. Wordt goedgekeurd. h. Een verzoek van de Woningbouwver. „Bloemendaal' om van gemeentewege aan te brengen 5 putten tusschen de rioleering in Tuindorp. B. en W. geven den Raad in overweging aan de wensch van de Woningbouwver. „Bloemendaal" tegemoet te komen, wijl de oorzaak het weinige gebruik der waterspoeling en het te nauwe buizennet moeilijk is weg te nemen, en vragen daar toe een crediet van f 500. Besloten wordt de voor het aanbrengen van 5 putten be noodigde gelden zoo noodig aan de Vereeniging „Bloemendaal" te leenen. i. Een schrijven van C. van Maren, waarin hij bezwaar maakt tegen het betalen van eene recognitie van f 150.voor een benzinepomp op het trottoir en waarin hij zich beroept op de verordening d.d. 19 Eebr. 1920 vastgesteld. B. en W. merken op dat de Verordening d.d. 19 Febr. 1920 de tegen geldelijke vergoeding tijdelijke inbeslagneming van gemeentegrond regelt, hetgeen moge blijken uit de woorden van art. 1 ,waar gesproken wordt van elke week of gedeelte eener week. Bovendien is op 18 November 1922 aan van Maren 's Raads besluit d.d. 16 November 1922 medegedeeld en toen is hem verzocht te berichten of hij onder de gestelde voorwaarden (recognitie f 150. - per jaar en groen geverfde pomp) bereid was van de vergunning gebruik te maken. De heer VAN KESSEL weet nog niet zoo heel zeker of van Maren ongelijk heeft. Hij heeft van B. en W. vergunning gekre gen tot het maken van een benzinebewaarplaats met aftapin richting buitenshuis en dat kan men niet van elkander scheiden. Zijn aanvraag betrof een tank met pomp zooals op teekening nader stond aangegeven. De VOORZITTER zegt dat die vergunning is verleend krach tens de Hinderwet, doch dat heeft niets te maken met het in nemen van gemeentegrond, daar kan van Maren zich niet op beroepen. Het eene is van publiekrechte lijken en het andere van zuiver privaatrechtelijken aard. Het schrijven van van Maren wordt daarna voor kennis geving aangenomen. j. Een voorstel van B. en W. om te besluiten niet tot in voering van een belastingspaarfonds c.a. over te gaan. De .VOORZITTER deelt mede dat eene desbetreffend rap port van den gemeente-ontvanger ter inzage heeft gelegen. In dien men de groote uitgestrektheid van de gemeente in aan merking neemt (waardoor het brengen der spaarpenningen voor de betrokkenen bezwaarlijk wordt), terwijl het bijna zeker is dat slechts een zeer gering percentage van de bevolking van zoo'n spaarfonds gebruik zal maken, dan vraagt men zich toch af, aldus spreker, of het wel verantwoord is in deze tijden van geboden versobering extra personeel aan te Stellen voor zoo'n instelling, die toch niet opneemt. De heer SCHULZ heeft met belangstelling kennis genomen van de stukken, inzonderheid van het rapport van den gemeente ontvanger. Spreker begrijpt niet waarom B. en W. het voor stel van üen heer de Jonge niet opgevolgd hebben. Als men dat gedaan had dan zou men nu de zaak geheel objectief kun nen oekijken, want spreker zou toen eerst wel eens willen weten oi er al of niet betioerte aan bestaat eli dat kan men pas met zekerheid zeggen als een onderzoek is ingesteld. De heer VAN KcSSll geeit toe dat de uitgestrektheid van de gemeente een bezwaar is, doch dat bezwaar is wel te on dervangen door b.v. de gelden te doen ophalen door Douwma ot 1 weehuizen, die toen altijd langs aen weg zijn, of door op verschillende plaatsen een uur per week zitting te houden. Spreker had wel gedacht dat B. en W. ook eens geinformeerd zouden hebben in plaatsen ais Apeldoorn, Zwolle, Zaandam enz., waar reeds een belastingspaarlonds bestaat. Hij geeft in overweging uoor middel van advertenties de aandacht van de ingezetenen op de zaak te vestigen en de gelegenneid open te stellen om zich als deelnemer op te geven. De menschen krij gen meestal hunne belastingpapieren in üen winterdag, (laatst ook twee kwartalen schoolgeluaanslagenj voorts hebben zij dan te betalen hooge brandstol- en lichtrekeningen, zoodat er velen zijn die in zoo n periode niet aan hunne verplichtingen kunnen voldoen. Een belastingspaarlonds zou voor die menschen een uitkomst zijn. De VOORZITTER zegt dat de zaak in het College van B. en W. ampel besproken is, doch men verwacht er niet veel van, want al geven de menschen zich op dan is het nog zeer de vraag of zij wel geregeld zullen blijven bijdragen. In plaatsen als Zwolle en Zaandam zijn de toestanden heel anders dan hier. Echter, b. en W. willen wel een onderzoek instellen. De heer bORNWATER vraagt oi het niet het gemakkelijkst zou zijn ais de menschen hun bijdragen storten op de post-giro- rekening van den Ontvanger. De heer BIJVOET verzoekt aan B. en W. om het nog eens in studie te nemen. Men moet zoo n zaak eerst eens opzetten om te zien hoe het gaat. De heer SCHULZ merkt op dat het ook een finane^el be lang van de gemeente kan zijn, omdat de gemeente de be schikking krijgt over contanten met zoo n belastingspaarfonds, waardoor zooveel minder kasgeld behoeft te worden opgeno men. De VOORZITTER doet de toezegging dat B. en W. het nog eens in ernstige overweging zullen nemen. k. Naar aanleiding van het in handen van B. en W. om advies gesteld amendement op de woninghuurregeling voor het per soneel der gemeente, hetwelk in de laatst gehouden raadsver gadering door den heer van Kessel werd ingediend, deelen B en W. mede dat zij zich met de voorgestelde wijziging niet kunnen vereenigen. bij de taxatie van de huurwaarde van huizen toch zal in het algemeen nimmer in de eerste plaats rekening worden gehou den met de bouwkosten daarvan. Ware dat het geval, dan zou den zeker alle huizen, die in de laatste jaren zijn gebouwd, niet te verhuren zijn geweest. Schrijft men voor dat de huurcommissie c.q. de commissie van deskundigen de huurwaarde zal bepalen naar de bouwkos ten van het huis en ingeval van z.g. premiebouw met aftrek van de genoten bouwpremie, dan zou men niet alleen aan die commissien een ongewenschte beperking opleggen ten aanzien van de wijze waarop zij gewoon zijn de huurwaarde te bepalen, maar bovendien zou men een schromelijke ongelijkheid in huur waarde tot stand brengen. Immers zou men voor twee huizen van denzelfden omvang en dezelfde constructie en dezelfde qualiteit, gebouwd door iemand, die het uitsluitend uit eigen mid delen heett bekostigd of gebouwd door iemand, die de bouw kosten met bouwpremie of hooge hypotheek heeft bestreden, geheel verschillende huurwaarden moeten vaststellen. Dit gaat natuurlijk niet op. De vraag, hoe de bouw van een huis is be kostigd mag van geen invloed zijn op de huurwaarde. De heer VAN KESSEL betreurt het dat aan de Raadsleden niet toegezonden werd het amendement zelve. Hij gelooft dat B. en W. er iets anders achter gezocht hebben dan zijne be doeling was. Hij heeft heelemaal niet op het oog gehad de deskundigen bij hunne taxatie eenige beperking op te leggen, maar wel wil hij eventueel genoten bouwpremie aftrekken. Niet de Huurcommissie of deskundigen, maar B. en W. trekken dat af. Het is toch 'te mal dat men ook nog toeslag gaat geven op datgene wat men van het Rijk gekregen heeft. Daarom be grijpt hij B. en W. niet. Het is doodeenvoudig. Als men weet op welk bedrag de huurwaarde is vastgesteld dan trekt men er de bouwpremie af. De heer SCHULZ vindt het vanzelfsprekend dat op genoten bouwpremie geen toeslag moet worden gegeven. De bedoeling van de Commissie van Overleg is slechts om de menschen niet in ongunstiger conditie te doen komen. De heer NOORMAN vreest dat de heeren van Kessel en Schulz de zaak niet begrijpen. Als er twee gelijksoortige wo ningen zijn, dan hebben die natuurlijk dezelfde huurwaarde. Nu kan de een bouwpremie genoten hebben en de ander niet, ter wijl de bouwkosten ook geheel verschillend kunnen zijn. De VOORZITTER gelooft ook dat de heeren de quintessens van de zaak niet snappen. Men moet zich om te beginnen afvragen, waarom het Rijk bouwpremie geeft. Er wordt premie verleend om het bouwen ondanks de abnormaal hooge bouwkosten te bevorderen. Bij het bepalen van de huurwaarde wordt geen rekening gehou den met de uitgaven, dus is het onbillijk om wel rekening te houden met de inkomsten inzake zoo'n woning. Veronderstel nu eens dat iemand een huis deed bouwen voor b.v. f 12ÜÜ0. en zich een bouwpremie toegekend zag van f 2000.terwijl een ander een jaar later een zelfde woning liet stichten voor f 9000.nadat de premieregeling ingetrokken was, dan heeft de een f 10000.en de ander dus f 9000.voor zijn huis betaald. Het amendement van den heer Van Kessel heeft tot gevolg dat degene die voor zijn woning f 10000.heeft moeten neerleggen geen woningtoeslag, en degene die slechts f 9000. betaalde voor zijn huis wel woningtoeslag krijgt. Dat is meten met twee maten. De heer SCHULZ is het met deze redeneering niet eens, omdat uit het oog verloren wordt dat de een wel een jaar eerder zijn nieuwe huis heeft kunnen betrekken dan de ander. Ook bestaat de mogelijkheid dat een ambtenaar nog vóór de premieregeling in den duren tijd een huis heeft doen bouwen. De VOORZITTER merkt op dat die mogelijkheid misschien wel heeft bestaan, maar dat er natuurlijk nooit sprake van is geweest. De heer DE WAAL MALEFIJT wil elk geval op zichzelf beschouwen. De heer VAN KESSEL vindt dat de geheele regeling niet deugt, men zal er niet veel pleizier van hebben. De VOORZITTER merkt op dat de bouwpremie successie- BLOEMENDAAL. Donderdagavond hield de afd. Bloemendaal der S. D. A. P. een openbare vergadering in Motel „Vreeburg" alhier. De lieer M. A. Reinaldia, lid van de Prov. Staten en van den gemeenteraad van Haarlem, de spreker van dezen avond, had tot onderwerp „Waarom is de a.s. Statenverkiezing zoo bij zonder belangrijk?" Met gezellige bovenzaaltje was niet best be zet toen de Voorzitter te 8.30 de vergadering opende en in enkele woorden zijn leedwezen uitsprak over d|e opkomst, d,och niettegen staande den spreker uitnoodigde te zeggen wat hij meende te moeten zeggen. De spreker begon met als zijn vermoeden uit te spreken dat het mogelijk laan de geogra fische ligging der gemeente Bloemendaal zal liggen, dat het misschien niet best mogelijk is een centrum te kiezen om een voldoend aantal menschen bij elkaar te krijgen en het wellicht gewenscht is, al was het alleen daarom, dat er eenige verandering in dien toestand komt. Als Haarlemmer wenschte spreker hiervan niet meer te zeggen. (Wat ook maar het veiligste was. Red.) Het verwonderde spreker dat wij hier allen nog zoo rustig bij elkaar zitten terwijl een weinig verder n.l. in het Roergebied, zich ont zettende dingen afspelen. Scherp becritiseert spr. de houding van dezen roofoorlog, welke is een roofpolitiek door de Fransche imperialisten. Binnen enkele maanden voorziet spreker echter nog iets anders. Dan zullen wij waarschijnlijk meemaken dat de Fransche en de Duitsche im perialisten onder één hoedje spelen om een drachtig de Duitsche arbeiders onder de knie te houden, zooals dat steeds geweest is. De ar beider is steeds weer „de man die de klap pen krijgt". Dat dit ook in het Roergebied het geval is kunnen wij allen constateeren. De kapitalist in het Roergebied heeft het niet zoo slecht, lijdt niet onder den opgelegden dwang van de Franschen en Belgen. Het zijn daar weer de arbeiders, de arbeidersvrouwen en kinderen welke de dupe zijn, althans in aller eerste plaats van de tooneelen welke zich daar afspelen. Dergelijke toestanden spelen zich ook in ons landje af op politiek gebied. Zoo b.v. de te kortkomingen der vrouw kunnen wij hiermede tamelijk -gelijk stellen. Nu ja, het vrouwen kiesrecht is er, doch daarmede is niet goedge maakt wat zij tekort komen. Spr. bespreekt verder den invloed van het stembiljet. Een zeer duidelijk bewijs is wel de L'ager Onderwijswet. Niet zoodra was de be slissing gevallen en wees het stembiljet aan welke houding men in den Haag moest nemen of men was er bij om op een brutale wijze een aanslag te doen op het onderwijs. In een minimum van tijd, werd teniet gedaan wat in jaren en jaren was opgebouwd. De arbeider, althans een groot gedeelte daar van begrijpt echter niet wat de gevolgen zullen zijn vian deze verslechtering en hun houding straks bij het stembiljet zal niet anders zijn dan bij vorige verkiezingen. Een even duidelijk voorbeeld is wel de ma nier waarop de regeering met de werkelooze arbeiders solt. In Drenthe gaan de werklieden bij een 48-urige werkweek, niaar huis met een loon van f8.64, hetwelk de regeering hen uit keert. Dat heet daar productieve werkverschaf fing. In Haarlem ontvangen de werklooze uit getrokken arbeiders f 17.40, terwijl als zij aan het werk gesteld worden door de gemeente f 18ontvangen bij een 45-urige werkweek. Dergelijke toestanden veranderen echter evenmin de houding der arbeiders en arbei dersvrouwen bij de verkiezingen^ Scherp bekritiseert spreker de houding der verschillende politieke partijen, niet alleen de kerkelijke partijen doch evenzeer den Vrijheids bond eja. Uitvoerig staat spreker stil bij de taak der Provinciale Staten, n.l. wat betreft het toezicht op en de verpleging van krankzinnigen, het provinciaal electriciteitsbedrijf, het provinciaal waterleidingsbedrijf, enz. Dat deze voor het oog onbelangrijke, on- beteekende Provinciale Staten nog zoo heel belangrijk, beteekend is voor de economische toestanden der arbeiders, dat vermoeden de meesten niet, thians niet, doch ook straks niet. Men staat verbaasd over hetgeen men hoort b.v. het verschil van N.-Holland, en Limburg om maar de twee uitersten te nemen, is wat de krankzinnigenverzorging betreft ontzettend groot We kunnen echter korter bij huis blij ven en staan even stil bij ons Provinciaal Wa terleidingbedrijf. Niemand minder dan de heer Bomans is het die tracht aan te toonen dat het verstrekken van zuiver water aan de Haar lemmermeer nog niet zoo noodzakelijk, is en in elk geval om financieëele redenen moet worden uitgesteld, alhoewel de heele Haarlem mermeer om water schreeuwt Na een korte opmerking tot het lezen van de socialistische pers beëindigt spreker zijn rede. De Voorzitter dankte den spreker ten slotte voor zijn gloedvolle rede. Er was geen debat. Elke tijd laat in de overlevering meer sporen na van zijn leed dan van zijn geluk. Het zijn de rampen, die historie worden. P r of. J. H u i z i n g a. velijk gedaald is n liet oogenblik wor lieel geen bouwpre Raad zich niet bei ambtenaar het bou de benoodigde geld kregen hebben, doe dan moet men ook voor de menschen tijd te laten bouw menschen zijn gew tevens het hunne strijden. De heer VAN Kt kelijk waren gedaa gebouwd. De VOORZITTE was gegaan, dan bouwpremie had t< De heer BORNN op tweeërlei wijze er daarom op aan te aanvaarden. Het amendement notulen d.d. 18 Jan der hoofdelijke ste Nadat de VOOR2 plaats van „1 Jant maand' zijn ingel; vastgesteld. I. Een verzoek tuinen om voor hel gronden ten Noord De VOORZITTEl vereen. „Bloemend gronden ten Noord doch dat de planne terwijl het B. en braak te laten ligge onkruid dat het te dalen. De heer SCHUL2 omdat daarmede wc met den bouw van rein aan de Rollan twijfel onderhevig i daar niets tegen in scheidene menschel een huis geholpen B. en W. in over\ die gronden niet t< veeren. De heer DE RO woningbouw toch tc nog overgaat tot h zal het wel 1924 w< De heer VAN Ki beide partijen te b< mendaal-Noord" te tergedeelte van dat ligt renteloos. De VOORZITTE: Er bestaat dus geei landslaan aan de V De heer NOORMj dan een andere toe De VOORZITTEl als bouwterrein zee voor arbeiderswonii volle teelgrond en De heer BIJVOE de omgeving is als baas blijft. Voormeld besluit stemmen (de heer m. Accountantsr; W. Margadant betr Woningbouwvereeni Voor kennisgevin Aldus wordt besk II. ONTHEFFINi Ingekomen zijn c het bepaalde in art a. Van de firma bouw van een kant perceel Sectie B no. Wordt verleend. b. Van C. A. Tii de Vondellaan, op li Wordt verleend. c. Van de Binne de goederen, voor conciërgewoning in kad. perceel Sectie Wordt verleend. d. Van Mevr. de een woning aan der A no. 5509. Wordt verleend. e. Van O. Kempi Julianalaan, op het B. en W. stellen mits worde zorg ge den weg minstens 4 Onder deze voorv leend. III. VASTSTELL DER STEMLOKAL LEDEN DER TWE! TEN EN VAN DET Met algemeene si IV. BENOEMIN( STEMBUREAUX. B. en W. deelen candidaten en de da kiezing van de leder Woensdag 11 April Donderdag 17 Mei 1 DE VOORZITTEl De heer SCHUL2 ■■B

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 10