WIJS RKEN TWEEDE BLAD [AN •«JBORG Haarlem FORD de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. 'en EG 6 OVERVEEN Citroen Proefritten Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. „Bioemendaaisch Weekblad" Zaterdag; 17 Maart '23. Plaatselijk Nieuws. EIT I EN PINCENEZ DER CAN OPTICAL CO. 1RTELJORISSTRAAT 21 Deze Fransche wagen velke door de schit- erend geslaagdetocht Joor de Sahara be- vezen heeft een alles- ttns PRIMA wagen e zijn, munt tevens nt door mooie lijn en tuinig gebruik. .vorden gaarne toe gestaan, bij vooruit aanvragen ook des Zondags vóór 12 uur. ïn G.VERWER rerlaan, Telefoon 3028x FFEN, SCHELPEN, GRIND, Beleefd aanbevelend. door de eischen van baar 1. Maar kom wat met nen kon immers goddank al- ielachelijk! ►or: „U heeft misschien een or mij ik vraag niet is maar, dat ik daar bezig de schouders op: r bezigheid! Dat is Zoekt u die? Ais mijn kassier kunt u in zijn plaats komen", er, ditmaal minachtend'. Hij jn leven bezigheid gevraagd, wat hem toevallig in den is er niet voor, om de echt zangeressen bezig te houden, k u voor mijn part betalen", dissc'hien was het kleintje 's em als ze overdag haar man aren zulke dwaze vrouwen, sleepten graag een man met Dot, minnaar of secretaris. In het toch op hetzelfde neer. dtmann. :n beetje heesch en de mond- ar beneden. Het was ook ver- „meegenomen worden". heel beklemd te moede en ard op den met imitatie rood toel. Fuchs nam een formu- den naam der firma droeg: rnationaal gast-t-ooneel-gezel- (wordt vervolgd). No. 11. BLOEMENDAAL. ElcemendaalHongarije. Dinsdag 1.1. zijn onze Hbngaarsche kinderen aangekomen. We hebben er nu- 13, n.l. te Overveen 2, te Bloemend'aal 5 en 6 in het Üuiulustpark nabij het Provinciaal Ziekenhuis. Men huid ons verzocht de kinderen te Utrecht bij aankomst van den trein uit Budapest in ontvangst te nemen. Deze trein zou om 3.06 aankomen en was maar enkele minuten over tijd. Spoedig hadden wij ons getalletje uitgezoclit en bijeen, heerlijk geholpen door mevrouw van Schelven uit Haarlem, die met .de kinderen in hun moedertaal sprak en zoo voor ons zeer belangrijke inlichtingen inwon. 't Was een toer om in den overvollen tre.n te Utrecht naar Amsterdam plaats te vinden, maar het lukte en onze reis was voorspoe dig. De voor Overveen en Bloemendaal bestem de kinderen stapten te Bloemendaal uit om 7.16 waar ze door hun a.s. pleegouders wer den afgehaald en de andere stapten even later uit te Santpoort, waar zij eveneens werden opgewacht. De aanvankelijke indrukken van de kinderen ontvangen zijn meestal bijzonder gunstig. Een meisje spreekt vrij goed Duitsch en was ons een heerlijke hulp als tolk. God geve Zijn vaderlijken zegen op de taak die nu aan deze kinderen wordt vervuld. Zij hebben alle behoefte aart versterking en lijden blijkbaar alle aan bloedarmoede. Over het geheel kunnen ze ook nog niet recht eten. Er zullen zich bij hunne verzorging nog wei moeilijkheden voordoen, doch laat ons maar denken aan den beker koud wla-ter waartoe de Heiland ons hier noodigt! Hartelijk danken wij de vriendelijke gevers der bij den heer Koopman ingekomen gaven voor deze kinderen. V. ROOS. K. KOOPMAN. Ten overstaan en ten kantore van den waar nemend notaris B. M. Serné te Haarlem zal 1 April' a.s. de verloting plaats hebben van de Friesche Poppenkamer, voorzien van alle denkbare benoodigdheden, benevens eenige fraaie handwerken ten behoeve 'van de honge rende Russische kinderen. Deze fraaie poppenkamer is afgestaan door Mevr. T. alhier, met steun van de Rem. Qeref. Oemeente te Haarlem, en is thans geëxposeerd in de Katoenbaai, Warmoesstraat 6 Haarlem. Prijs per lot f 1.Loten verkrijgbaar bij mej. L. de Clercq van Weel, Kenaupark 23 Haarlem, Mevr. Tideman-Eman, Vijverweg 23 Bloemendaal; bij de boekhandelaren P. Stins Pz. te Bloemendaal en J. M. Stap te Haarlem, en waar raambiljetten uithangen. Wie een goed doel wil steunen, koope een lot van deze verloting. De uitslag der verloting zal den dag na de trekking in de nieuwsbladen worden bekend gemaakt. Keuring voor den Dienstplicht. De Bur gemeester van Bloemend'aal maakt bekend, dat de keuringsraad vóór de ingeschrevenen voor den .dienstplicht, dichting 1924, dezer gemeente zitting zia-1 houden te Haarlem, in het gebouw Den Doelen" Gasthuisstraat 32 op Vrijdag 13 April 1923 des voormiddags te 9 uur; voor degenen wier namen aanvangen met de letters A tot en met G, en Ha tot en met He; be nevens voor de tijdelijk ongeschikten van de lichting 1923; Vrijdag 13 April 1923 des namiddlaigs te 1.30 uur voor degenen wier namen aanvangen met Ho tot en met I; Zaterdag 14 April 1923 des voormiddags te 9 uur voor degenen, wier namen aanvangen met de letters K tot en met P en Ria! tot en met Roe; Zaterdag 14 April 1923 des namiddags 1.30 uur voor de overigen. Mollenzoeker. Zaterdagmiddag werd in een der landen aan de Kleverlaan alhier een persoon aangetroffen die aiafn het mollen van gen was. Eenige exemplaren waren reeds in zijn bezit. Om te ontkomen, nam hij de vlucht door een sloot, met achterlating vian zijn fiets, en vluchtte in zijn natte pak naar Haarlem, alwaar hij gearresteerd werd en proces-ver- baal tegen hem werd opgemaakt. Het aantal kiezers in deze gemeente is voor liet jaar 1923 beppiald op 5390. Vorig laar 5263. Naar de firma Backhuys en Zonen te Am sterdam ons mededeelt, zal zij a.s. 1 April een geregelde» dienst op den Zeeweg te Bloemen daal met luxe Char 'a bancs onderhouden. Zij heeft met de gemeente Bloemendaal een overeenkomst aangegaan om gedurende de maand April te rijden, wanneer het weer gun stig is evenzoo in September. Gedurende de maanden Mei, Juni, Juli, Au gustus zal geregeld bij gunstig weder om het kwartier gereden worden. Bij groote drukte wordt geregeld heen en weer gereden. Het tarief bedraagt 30 ets per rit. Verder zijn plannen in voorbereiding om aan het einde van den Zeeweg een Rijwielstalling te doen bouwen alsmede een autogarage ieder van c.a. 300 M2. grootte. Op de Koepellaan is aan den kant van de Kopjesschool over de geheele lengte.een laag rasterwerk aangebracht, hetgeen deze laan niet ontsierd. Aan den Kennemerweg wordt hard gewerkt. Het is te hopen, dat deze arbeid thans niet te vergeefsch zal zijn en de weg nu goed in orde komt. Het grootsche karwei, 'het leggen van het kruispunt voor dubbel spoor op den overweg aan den Korte Kleverlaan is geschied. Alhoe wel 'alles vlug in zijn werk ging, den geheelen nacht is er gewerkt, ondervonden de tram diensten in de morgenuren nogal eenige ver tragingen daar overgestapt moest worden. Door de .Ned. Herv. Gemeente alhier, is be roepen Ds. Ter Haar Romeny, te Ginneken. Van 29 Maart a.s. tot 2 April zal in de bene denzaal van Hotel Vreeburg door den. heer Jan Feders een tentoonstelling worden gehou den van „De Woning". Tijdens deze tentoonstelling zullen het P.E.N. bedrijf en de gasfabriek kookdemonstraties or- -ganiseeren terwijl verschillende firma's op gas- en electriciteitsgebied aldaar gelegenheid zullen hebben hunne artikelen te exposeeren. Donderdag 22 Maart 1923 zal het Bloemen- daalsch Gemengd Koor, directeur L. Pielage in de benedenzaal van Hotel Vreeburg alhier een concert geven met welwillende medewerking van mevr. Baronesse van Tuyll van Seroos- kerken -geb. Boreel van Hogelanden (viool), mevr. Koolhoven Eyre Aslie (zang) en mej. Ré Levie (piano). Gezien de medewerking van de genoemde solisten, rekenen wij op een uitverkocht huis. Het belooft dan ook een avond van muzikaal genot te worden. S. H. alhier is door het kantongerecht te Haarlêm veroordeeld tot een boete van f 3. sub 3 dagen hechtenis voor het rijden met een rijwiel op een voetpad. J. P. alhier we gens overtreding alg. pol. verord. van Bloe mendaal tot f 5.sub 5 dagen hechtenis. De twee borden aanduidende dat de grond aan de Zuidzijde v.d. Verbindingsweg te koop zijn, werden deze week weer weggenomen. Men schijnt dus weer andere plannen met dien grond te overwegen. Het pleit niet voor sta biliteit bij ons Provinciaal bestuur. Die grond ligt nu toch al lang genoeg rente loos. De bestrating van den rijweg van den Ver bindingsweg die nog niet zoo slecht was is nu geheel vernieuwd en het voetpad langs de huizen is van vele zich daarin bevindende baksteenen gezuiverd en wacht nu op verhar ding, waarschijnlijk komt er een tegeltrottoir evenals voor het gebouw der P.E.N. dat daar door een veel netter aanzien heeft verkregen. Het gedeelte van Sparrenheuvel dat blijft, wordt door een ijzeren hek op beton voetstuk afgesloten. De sloot achter de woonhuizen van den Verbindingsweg wordt gedempt. Neutrale kiesvereeniglng opgericht. Een dezer dagen werd ten huize van een onzer inwoners een goed bezochte bijeenkomst ge houden met het doel, een neutrale kiesvereeni glng op te richten. Dit doel is bereikt en een voorloopig bestuur werd' verkozen. Binnenkort zal een openbare vergadering worden belegd en zal een definitief bestuur worden gekozen. Ook zullen dan met het oog op de a.s. ge meenteraadsverkiezingen twee candidaten op de lijst worden geplaatst. Deze neutrale kiesvereeniging is, in het leven geroepen teneinde menschen in den raad te krijgen, die, vrij van partijbelangen, beter dan anderen, op kunnen komen voor de belangen van het algemeen. OVERVEEN. De meubelmakersstaking duurt nog steeds voort. In een Villa aan den de Genestetweg waren twee behangersknechts, die niet staak ten, aan het werk. Spoedig werd dit bekend en werden zij bij het naar huis gaan opge wacht door een 30-tal stakers. De werkwilligen werden daarom gehaald en gebracht per mo tor. Maandag j.l. geraakten 2 stakers, die de motorfiets, waarop een werkwillige zat, volg den, met hun fietsen in elkaar verward met het gevolg, dat zij kwamen te vallen waarbij de eene zich zoo ernstig bezeerde, dat hij bij een bewoner binnen gedragen moest worden alwaar hem de eerste hulp werd verleend. lederen dag waren er eenige politieagenten aanwezig, die zorgden dat alles een kalm en rustig verloop had. Zoover we weten, heeft de politie niet han delend op behoeven te treden. Al meer en meer worden de Wayne benzine pompen in den handel gebracht. De W'ayne benzinepomp bevat een groote hoeveelheid benzine voor het vullen der reservoirs van auto's en motorfietsen. Het vullen geschied op eenvoudige en vlugge wijze. Wil een motor-- rijder benzine hebben, dan moet hij den rij wielhandelaar, alwaar een benzinepomp staat, waarschuwen. Deze komt dan met een slinger en een klein sleuteltje naar voren, maakt het deurtje, dat aan den achterkant van de benzine pomp zit, open en brengt den slinger op zijn plaats. Alvorens hij hieraan gaat draaien, neemt hij uit het kastje een slang, die steeds aan het apparaat is gekoppeld en steekt het uiteinde hiervan in het reservoir van den motor. Nu wordt er gedraaid en de benzine stroomt in het reservoir. Een pennetje wijst de hoeveel heid benzine aan, die er uit gaat. In een oogen- blik is liet reservoir gevuld en kan de motor rijder zonder veel oponthoud weder verder gaan. Door den heer C. van Maren, rijwielhande laar te Overveen, die een benzinepomp voor zijn huis heeft staan, is ons de benzinepomp ,in werking" getoond. Melden we nog, dat de groote witte bal die bovenop de benzinepomp Is aangebracht des avonds electrisch verlicht is. Op 4 April a.s. herdenkt mej. A. Zoethout Jen dag waarop zij voor 25 jaar haar functie als Verloskundige in deze gemeente aan vaardde. Zoowel in deze functie als in haar zorg voor kraamvrouw en jonggeborene, heeft zij het niet bij plichtsbetrachting gelaten, maar zich steeds ingespannen, om alles zoo volmaakt mogelijk te doen. Vooral wa'ar pbilantropie noodig was, sfond zij met haar initiatief en hare voort varendheid gereed deze te steunen. Een comité, uit 'doktoren, patiënten en vrien den bestaande, heeft gemeend dat deze dag niet ongemerkt mocht voorbijgaan en beeft gel den ingezameld om haar een tastbaar blijk van dankbaarheid en genegenheid ter hand te stellen. Ook van andere zijde zal liet haar niet aan belangstelling ontbreken. Zigeuners. Dinsdagavond kwam het de politie ter oore, dat op den Elswoutlaan drie woonwagens met een aantal huisgeinooten wa ren gehuisvest. De politie ging daarheen om dit gezelschap te verwijderen wat echter niet zoo gemakkelijk ging, daar hun trekdieren af gemat en niet meer in staat waren voor ver der transport. De politie besloot dan maar spoedig in over leg met den Commissaris voor gemeentereke ning drie paarden te laten voorspannen, die de gasten over de grenzen der gemeente brach ten. R. K. Volksbond. Donderdagavond hield de R. K. Volksbond een ledenvergadering in de St. Aloysiusschool. De voorzitter opende met gebed en de notulen werden onveranderd goed gekeurd. D evoorzitter memoreerde de hooge onderscheiding van het bondslid den heer W. J. Vader. De installatie werd tot een volgende vergadering uitgesteld, en de ingekomen stuk ken voorgelezen. Van de K. S. A. was bericht ontvangen om den speldjesdag te houden op 18 Mei a.s. en van den beschrijvingsbrief van het C. B. werd besloten twee afgevaardigden op 21 Maart naar den Haag te zenden, waar voor bij acclamatie werd benoemd de heer W. J. Jansen en tot reserve de heer M. Kok kelkoren. Uit het jaarverslag der St. Barbara Vereeni- ging waren de ontvangsten op 1 Januari 1923 106.43 en uitgaven f 131.Zoodat met het saldo van liet vorig jaar in kas was f In liet bestuur werd wegens bedanken van den heer Jac. NieuwpoorlJfeekozen de heer W. v.d. Aardweg. De Secretaris-penningmeester der liefdebeurs gai een keurig jaarverslag en ver meldde onder -goedkeuring der vergadering, dat de gelden waren belegd bij de Hanzebank. Beiden heeren werde dank gebracht en de aftocht naar den Stillen Omgang bepaald des avonds 10.30 uur van af het Raadhuis te Over veen. Daarna kregen wij een lichtbeelden voorstel ling van Hërw'onncn Ltvenskracht, waarbij de heer Verzuu bij elke voorstelling breedvoe rig uiteenzette de gruwel van de Tuberculose, en haar bestrijding. Wij zagen de prachtige Sanatoria op verschillende plaatsen in ons land, en ten slotte eene opwekking om bij den speld jesdag en de verloting voor dit doel, dit schoóue R.K. liefdewerk zoowel moreel als finantteel te steunen. Een daverend applaus beloonde spreker voor dezen leerrijken avond, en de voorzitter bracht hem namens alle aan wezigen hiervoor zijn hartelijken dank. Hoewel overal in den lande, handteekeningen worden ingezameld om het behoudt van den Zomertijd, is het ons niet gelukt in onze ge meente een plaats te vinden, waar men zijn handteekenirig kan zetten, zoodat het zomer tijd-minnend publiek zich de moeite zal moeten getroosten daarom in Haarlem een 'adres te zoeken. Voor den waarnemend politierechter, mr. Pasteur, stond gistermorgen terecht een Duitsch dienstmeisje, L. S., dat in haar dienst te Over veen a.iei'ei voorwerpen gestolen heeft. Ge noemd werden o.a. een reisdeken, lakens, een heerencostuum, ondergoederen, boorden, wijn eti '.Keur, zeep, sigaren en sigaretten en Bei- gils.;h bankpapier. Het grootste gedeelte is op haar kamer te rug gevonden. Zooals ter terechtzitting bleek, heeft hei meisje in Duitschland alle ellende en armoede doorgemaakt, die daar na den oor log heersehen. Tenslotte is zij, omdat zij ver loofd is met een arbeider uit Hannover, naar Holland gekomen om hier wat geld te verdie nen, doch maakte zich hier aan dezen diefstal schuldig. Het O. M. laakte de beklaagde zeer en eischte 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger mr. Molenburg wees er op dat beklaagde behoort tot die menschen die door de geleden ellende hun zelfcontrole zijn kwijt geraakt. De verloofde van bekl. zal het gele den nadeel vergoeden en heeft reeds geld af- gstuurd. Pleiter vroeg clementie. De rechter zal schriftelijk vonnis wijzen. Het meisj'e was zeer onder den indruk en weende voordurend gedurende de behandeling van de zaak. Ingebroken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het Paviljoen van den heer Dijkstra aan den Zeeweg. Vermist wor den eenige flesschen limonade. De politie doet onderzoek. Gemeenteraadsverkiezing. Van den heer J. G. van Kessel, is bij het bestuur der R. K. Kiesvereeniging bericht ontvangen dat hij bij de eerstvolgende verkiezing voor een herbe noeming als gemeenteraadslid niet meer in aanmerking wenscht te komen. Zandvervoer. De terreinen ten Zuiden van de Julianalaan hebben hun portie zand nu bijna te pakken. Na eenige dagen zullen de landerijen ten Noorden van deze laan een beurt krijgen. De weg voor het spoorlijntje is reeds uitgezet. Dit komt van de Zuiderterreinen af, snijdt de Julianalaan, om vervolgens bij den toegangsweg tot de voormalige volkstuintjes, de Noorder- velden te „betreden", 't Lyceumterrein zal dan wel eerst aan de beurt zijn. Of ook het bosch van Bispinck langs dezen weg bewerkt zal worden konden we niet te weten komen. Naar we vernemen zijn door de eigenaars van de tuinen waardoor het spoortje moet komen nog al zware voorwaarden gesteld. SANTPOORT. Een logé bij den heer G. Kok aan den Slaper dijk geraakte Woensdagmorgen door het te dicht bij de kachel komen in brand, zoodat zij zware brandwonden bekwam en overbrenging naar het Gasthuis noodzakelijk was. De juffrouw was voor herstel van gezondheid voor eenigen tijd bij haar familie gelogeerd. Woensdag LI. werd in Hotel „Zomerfust" alhier een vriendschappelijke biljartmatch ge speeld. Een 5-tal spelers van d'e Groentebeurs te Beverwijk waren ditmaal de gasten en wis ten tenslotte ook te overwinnen. De stand der partijen was: „Groentebeurs" 3 gewonnen; „Zomerlust" 2 gewonnen. Stand -der caramboles: „Groentebeurs" 449; „Zomerlust" 337. Op de Donderdagavond gehouden ledenverga dering der Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken werd besloten nog maals een propagiandaavond te beleggen waar als spreker zal optreden de heer M. Duinker van Zaandam. De datum is op 28 Maart ge steld. Medewerking zal worden gevraagd aan Mevr. Smit, declamatrice en aan de Haarlem sche Mandolineclub. Ook zullen op dien avond wederom een paar boeken worden verloot. Door den Volksbond tegen Drankmisbruik afd. Santpoort zal kort na Paschen een bazar worden gehouden waaraan verbonden een ten toonstelling van vervaardigde houtsnijwerken en wat meer door de jongens in den afgeloopen winter op de cursussen is vervaardigd. De Ned. Vereen, tot 'afschaffing van Alcoholhou dende Dranken heeft haar -medewerking toege zegd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5