r rterstraat 41 5* x n~" L Jr., Overveen andstoffen TWEEDE BLAD c/3 Ow bakker g 1838 - Cornelissteeg 4 Vrouw in Gezonde Dagen. - - Met 2 dagen thuis Opticien 4 b.d. Gr. Houtstraat GRAAüW's Uitgevers-Mij. TERDAM, SINGEL 80, Postrekening 70310 UMSTREY f 4.75 E. GILES van de Vrouwelijke van de Zwangerschap f2.50 tTENRURG. en en Jonggehuwden Vrouwen en Meisjes. BILJET. „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 14 April '23. Een onovertroffen brood, is FRANKEN'S MELKBROOD MUZIEK EN ZANG. Te Koop te Bloemendaal: PENSION. Plaatselijk Nieuws. AERDENHOUT. SANTPOORT. S C H O T EN CO CD CD CO k co I Sr-'^mazC. ADRES VOOR LEM BIJ DE BOTERMARKT 'NA 5 UUR ALLEEN 22012) ïrs. p- paar f 5.50, f 6.50 f 10—, 2 pers. f 15.— s f 19.2 pers. f 27. FATRAS, PELUW, 2 KUS- is zeldzaam mooi Oude als nieuw opgemaakt, zoo ur Alles garantie tegen model van het vrouwelijk edere vrouw haar eigen con- 10UD: am met zijne verzorging, am i. d. ontwikkelingsjaren, -ouw in het huwelijk, r Vrouw, t kind. g der Vrouw in de Wtsseljaren Uitvoerige lijsten van recepten jestel en aantrekkelijk uiterlijk i van een prachtige uitslaande zwangerschap in 15 stadiën inden tekst. lortplanting van den mensch. :ige waarschuwingen. Belang- skundige bemerkingen. Prac- tot 45e duizendtal. Opnieuw met 20 anatomische afbeeld. moeders.. PRIJS f l-25 Sexueele Hyg. Reeds meer t werk geplaatst. PRIJLti- en wij aan voor den prijs van (IN VERZEGELD PAKKET), rniijnen van f 1.50 of kc° jntv. v. onderst, bestelbiljet. van GEBR. Boekhandel te Amsterdam, d, te ontvangen anbiedingin het bloemend, j 14 april 1923 nco p. post in verzeg, pakkeu -mijnen v. f 1.50 of h contant. No. 15. De openening van het R. K. Lyceum. Donderdag heeft de opening van het R.K. Lyceum aan den Zijlweg te Overveen met veel plechtigheid plaats gehad. De belangstelling was buitengewoon groot en aan het verzoek van den ZeerEerw. heer Pas toor L. ten Brink, om dien dag een feestelijk aanzien te geven door het uitsteken der vlag gen was voornamelijk op den Zijlweg flink gevolg gegeven. Omstreeks half tien was de parochiekerk ook bijna geheel, gevuld. Ver schillende Eerw. heeren geestelijken uit Haar lem en Omstreken waren aanwezig, benevens afgevaardigden uit alle Augustijnen kloosters in den lande. Precies half tien droeg de Bisschop van Haar lem Mgr. A. J. Caiier, een H'. Mis op, met assistentie der eerw. paters, de secretarissen van den Bisschop en den ZeerEerw.beer Dr. N. Vlaar, rector van het Lyceum. De leerlingen van het Lyeum met de ouders en leeraren, archtitect, aannemers, opzichters, kerkmeesters en leden van het armbestuur woonden deze plechtigheid bij. Het zangkoor voerde op ver dienstelijke wijze een drietal latijnsche gezan gen uit. Na de H. Mis begaf inen zich naar het Lyceumgebouw aan den Zijlweg waar zich een uitgelezen sctfare genoodigden en belang stellenden uit de kringen der geestelijkheid1 en de onderwijswereld e.d. verzamelde. Namens Z. Exc. den Minister van Onderwijs, waren vertegenwoordigd de heeren Dr. Vin- kenstein en Balkenstein, resp. Inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, Dr. J. F. M. Sterck, de burgemeester van 'Haarlem de Edelachtbare heer Maarschalk, de wet houder van Bloemendaal de heer E. W. A. van Nederhasselt, de wethouder Dr. Droog, en de secretaris de heer Swolfs van Heem stede, alsmede vertegenwoordigers van het L. O. en het M. O. te Bloemendaal. In totaal ■waren zeker een 300 personen bijeen in de hal en de Wachtkamers. Omstreeks half elf arri veerde Z. D. H. de Bisschop aan het school gebouw. Het zangkoor onder leiding van den directeur, de heer P. Rijnierse was in den gang opgesteld en zong bij het binnenkomen en tijdens de imwijdingsplechtigheden eenige lie deren. Na de inwijding verzamelden allen zich in de gymnastiekzaal waar Mgr. plaats nam tussehen de Jieeren Vinkensteijn en Balken- steijn, omgeven door Mgr. Möllmann, Vicaris in het bisdom Haarlem, den pater provinciaal, den rector en den conrector, de leeraren en den architect. Het Lyceum-orkestje speelde het Wilhelmus en daarna „Aan U o Koning der Eeuwen". Daarna nam de ZeerEerw. Pater rector Dr. Vlaar het woord en sprak ongeveer als volgt: Monseigneur, Hoogedelgestrenge Heeren In specteurs, die wij bij deze plechtigheid mogen begroeten als de vertegenwoordigers van Z.Ex. den Minister van O. K. en W., HoogEerw. Pa ter Provinciaal, en Heer Vicaris van dit Bis dom, ZeerEerw., WelE-d. Heeren, Dames en Heeren, beminde Leerlingen, ■Het Turiniteits-Lyceurn, waarvan ik als Rec tor op dit plechtig uur de officieele opening mag leiden, heeft reeds een stuk geschiedenis. Met vreugde constateer ik, dat de menschen, die deze geschiedenis of maakten of van nabij beleefden hier op dit historisch moment zoo talrijk aanwezig zijn, want de dankbaarheid van de Paters Augustijnen voor zoovele krach tige en treffende medewerking heeft reeds naar een geschikt oogenblik gezocht om zich te openbaren naar buiten. De groene brochure, verspreid door de Ver- eeniging tot stichting en instandhouding van R.K. scholen voor Middelbaar en V.H. onder wijs te Haarlem, en onderteekend door de ZeerEerw. heeren Pastoors, en invloedrijke heeren Leeken, uit stad en omgeving, deze brochure was de eerste stap naar het ideaal, dat de Katholieken hier thans verwezenlijkt zien. ■Hooggeacht bestuur van deze vereenlging, de vruchten van uw werk, en de geldelijke bij dragen van allen, die door uw ijver werden bereikt, maakten voor den' HoogEerw. Pater Provinciaal Dr. Beke, het voorstel aannemelijk. De man met zijn kloek hart, en breeden geest, met zijn gullen lach en kinderlijk be- Cliché welwillend afgestaan door de Oprechte H'aarlemsche Courant. aonplaats: duidelijk aangeven. trouwen op de Voorzienigheid, deinsde niet te rug voor de moeilijkheden en lasten der eerste jaren, en gedreven door de roemrijke traditie van de orde begon hij de onderhandelingen bij de officieele personen en lichamen, om te komen tot de stichting v/h Triniteits-Lyceum. Hooggeacht Bestuur, dat was de bekransing van uw moeitevolle pogingen. In het Trinitas- klooster, dat hiernaast verrijst, zal straks het dagelijiksch gebed gestort worden voor allen, die zoo edelmoedig medewerkten, daar zal de plicht van dankbaarheid dagelijks nieuwe voed sel vinden1, om aan de jeugd door godsdien stige en wetenschappelijke vorming terug te Keven, wat zoovelen hebben geofferd. Ordebroeders, ofschoon, onze levensbeschou wing wars is van personencultus, toch is ook u uit het hart gegrepen de daad van piëteit, die mij bewoog hier in deze feestzaal de beel tenis aan te brengen van Provinciaal Dr. Beke, die, zoo onverwacht uit het leven1 gerukt, nu in het Goddelijk Wezen, de voortzetting van zijn werk beschouwt. R. I. P. Op Dinsdag 5 September nam de Lyceum- cursus een aanvang met 45 leerlingen in de St. Aloysiusschool te Overveen, terwijl dit bouwwerk hier nog was in het eerste stadium. Dankbaar herdenk ik de groote welwillend heid van het kerkbestuur te Overveen, van het gemeentebestuur te Bloemendaal bij het be trekken van de bovenlokalen dier school. Aan de vertegenwoordigers van die beide corporaties mijn oprechten dank. Ook de sympathieke Medewerking van Dr. Sterck, en van den heer v- d. Meij, als hoofd der school, mocht ik s'eeds in ruime mate ondervinden. Treffend v°oral was het feit, dat de 83-jarige Herder van Overveen, Pastoor ter Brink zelf bij de °fficieuse opening tegenwoordig was op dien tedenkwaardigen dag van 5 September. De noodtoestand, die volstrekt dien naam niet verdiende, is nu reeds ten einde, en de cursus Vau het schooljaar 19221923 wordt voortge- Ze' 'n het nieuwe Lyceum. Hooggeachte heer Prinsenberg, uw naam hangt innig samen met de snelle wording van dit gebouw. Wel hadden de kunstzinnige idealen van den architect dikwijls te worstelen met de gebiedende tijdsomstandigheden, rnaar de ern stige opvatting van uw taak, het respecteeren van andere gevoelens, en de correcte afdoening van zaken gaf u steeds milden toegang tot deze afdeeling van het Departement van On derwijs, zoodat u in de gegeven omstandig heden liet hoogst bereikbare heeft bereikt, een gebouw, wat ik reeds noemde, een apolope van het sobere in de kunst. De oprechte verstand houding met uw opzichters, aannemers en ar beiders, aller groote toewijding in eensgezind heid, dit complex van oorzaken moest wel lei den tot die snelle afwerking, die menig voor bijganger en toeschouwer uit de verte een zekere verwondering ontlokte. Deruime, lichte lokalen, de frissche tinten, en de zeer practische inrichting van het technisch gedeelte, zal den leeraar 'stemmen tot opgewektheid bij het geven der lessen, een opgewektheid die een dankbare en heilzame weerklank zal vinden bij de leerlingen. De wisselwerking tussehen mensch en omgeving maakt waar, dat het cachet van een gebouw een niet te onderschatten beteeken-is heeft bij den gang van het onderwijs. Van het gebouw richten zich de gedachten onwillekeurig naar de constante bewoners daarvan, en die zijt gij, heeren leeraren en zijne leerlingen. Heeren, de voortreffelijke samenwerking, en uw ernstige toewijding van de 7 vervlogen maanden, opent een hoopvol perspectief voor den bloei van het onderwijs aan het Lyceum. Verschillende sprekers voerde nog het woord waarna Mgr. Gallier op treffende wijze sprak en met dat rijke gebouw van harte geluk wen- schte. Des avonds «af de heer Felix Rutte een lichtbeeldenvoorstelling en was hiermede de plechtigheid afgeloopen. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Op het j.l. Zondag gehouden ledenconcert, dat-goed bezocht was, trad als soliste op mevr. Maks Verschuur uit Aerdenhout, die Duitsche en Fransche liederen zong, getoonzet door den Nederlandscben componist Gerard von Brucken Fock en door hem speciaal voor de H.O.V. ge ïnstrumenteerd. Men zal mij niet voor een verstokte chauvinist houden, als ik zeg, dat het mij eenigszins pijn lijk aandeed, dat de heer Brucken Fock zijn talent gaf aan Duitsche en Fransche liederen, hoewel zijn kunst een zuiver persoonlijk karak ter draagt. Overigens kan ik niets anders dan lof toebrengen aan den componist. De muzikale illustratie is werkelijk subliem. Mevr. Maks Verschuur, die over een melodieus krachtig orgaan beschikt, had ook groot aandeel in het succes, evenals de H.O.V. wier begeleiding^ schitterend was. H De soliste evenals de componist, -die doorB het publiek op 't podium werd geroepen wer den luide toegejuicht en ontvingen beiden bloe men. i Het orkest vergaste ons op Hymne an B-rah- ma J'. Hal.v-orsen), Prélude du poème b-i-blique Le déluge (C. Saint Saëns) en de Symphonie Pathétique op. 74 (P. Tschaikowsky)|, wier vertolking niets te wenschen overliet. Woensdagavond' was het laatste buitenge wone volksconcert. Honderden moesten wor den teleurgesteld, hetgeen bewijst; hoe populair de volksconcerten zijn. Eensdeels was de groote toeloop ook te danken aan het feit, dat de wakkere dirigent, de heer Nico Gerharz dezen avond zou worden gehuldigd. Er had zich na melijk een commissie gevormd uit de gere gelde bezoekers der volksconcerten, die het plan had opgevat, den heer Gerharz pen stof felijk blijk van hun erkentelijkheid aan te bie den, voor de vele genotvolle avonden en mid dagen hun bezorgd. Een 'aanzienlijk bedrag was bij elkaar gebracht. In de pauze vond de huldiging plaats. Bij monde van den heer de Wit werd de heer Cerharz gecomplimenteerd, die in korte doch kernachtige woorden de verdiensten van den heer Gerharz in 't daglicht plaatste en hem na mens de geregelde bezoekers der volkscon certen hartelijk dank bracht en hem als stoffe lijk blijk van hun erkentelijkheid een schrijf bureau aanbood benevens een bloemenhulde. Tevens bracht spreker dank aan het ijverige bestuur en met name aan den voorzitter den heer Koolhoven, benevens aan het gemeente bestuur van Haarlem, dat 't door zijn subsidie mogelijk maakte, dat de entreeprijzen zoo laag gesteld konden worden. Zichtbaar geroerd aanvaardde de heer Ger harz deze hulde en dankte in een zeer geestige toespraak de commissie voor haar werkzaam heden en het publiek voor den steun, dien hij dikwijls had ondervonden. Hij deed een beroep op de inwoners van Haarlem om hein te blij'- ven steunen, door geregeld de concerten bij te wonen. -Na een eeresaluut aan zijn orkest gegeven te hebben, eindigde hij zijn toespraak, waarna ten stormachtig applaus losbrak. Daarna trad de heer Bosch, hoboist van het orkest naar voren en deelde het publiek mede dat het restant van de verzamelde gelden zijnde f 101 door de commissie gestort was in de kas van 't fonds der musici, welke mededeeling een warm applaus ontlokte. In de solistenkamer, waar de commissie hier na nog een oogenblik vertoefde bedankte de heer Koolhoven nogmaals hartelijk voor de groote diensten, welke de leden individueel en gezamenlijk aan de H.O.V. bewezen hebben. Wat de muziek van dezen avond betreft, ik wensch niets anders te zeggen, dat het ver wonderlijk is dat de heer Gerharz in betrek kelijk korten tijd zoo'n program-ma op een volksconcert kan geven en zulks met groot succes. De vijfde symphonie (c moll) van van Beethoven werd onder ademlooze stilte -aan gehoord. Haarlem en omstreken kan -de groote ver diensten van den heer Gerharz dan ook niet genoeg op prijs stellen. D. Een vrijstaande VILLA, Arnoldslaan No. 1, te aanvaarden 15 Mei a.s. Een vrijstaande VILLA, Noorderstations weg, te aanvaarden 1 Sept. a.s. Een ruim HEERENHUIS aan den De Genestetweg, aanvaarding na overleg. Voor verdere inlichtingen te ver voegen WONINGBUREAU NIEUWEN- HUIS Zn., Bloeniendaaischeweg 48, Telefoon 22427, Bloemendaal. Jongmensch b.b.h.h. zoekt net Brieven No. 9459, Bureau van dit blad. VAN HIER EN DAAR. H Algem. Vergadering van ,het Nederlandsch je Schoolmuseum op Zaterdag 21 April a.'S. 's n.m. 'g3 uur in het MusemnKiebo-uw. ij Agenda: o.-a. Rekening en Verantwoording van den Penningmeester. Ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Juliana op Maandag 30 April a.s., zal de -H.O.V. in de Stadstent in den Hout een avondconcert geven. Maandag 16 April a.s., 's avond 8 uur precies zal de Kon. Li-edertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem een vocaal concert geven in de ge meentelijke Concertzaal aldaar. Toegangskaarten a f 1.25 (plus stedelijke be lasting) te verkrijgen bij -de firma's W. Alphe- naar, Kruisweg 49 en A. Vemout, Warmoes straat, B. Lang-evel-d, Groote Houtstraat 140 en bij den penningmeester den heer W. F. Bremer, Schoterweg 2a rood, allen te Haarlem, bene vens op den concertdag aan het Bureau. KUNST. De tentoonstelling van werken uit Noorwegen door den H-aarlemschen kunstschilder H. van Steenwijk in Damiate v.h. P. v. Thiel, Groote Houtstraat 101 te Haarlem, blijft geopend tot en met Zaterdag 21 A-pril, dagelijks van 106 uur. Victoria-Water -r- Oberlahnstein. Door de Maatschappij tot Exploitatie van de Victoriat-Bron te Oberlahnstein wordt op aan vraag aan- het hoofdkantoor te Amsterdam, Sin gel 512, toegezonden een aardig gedicht in brochure vorm, getiteld „De Reddende Bron". Jihr. A. W. G. van Riemsdijk, is -opnieuw voor den tijd van 3 jaren benoemd tot kringcom missaris van het Ned. 'R-oode Kruis in den kring stelling Amsterdam. Dat de hier opgerichte s-portvereeniging, waarover we in ons vorig nummer schreven ■bij velen sympathie vindt, blijkt uit het feit dat alleen voor de afdeeling „voetbal" reeds drie elftallen zijn samengesteld. Het ledental na dert reeds zeer dicht de vijftig. Een mooi resul taat voor een paar weken. N-aar alle waarschijnlijkheid zal -de veel be sproken Slaperdijk alhier, die reeds jaren in een zeer slechten toestand verkeert, binnen kort eens terdege onderhanden genomen- wor den. Hij zal door den Rijkswaterstaat in on derhoud worden genomen. Deze 'week werden reeds door een opzichter en een arbeider van den Rijkswaterstaat opmetingen gedaan. Deze plannen zullen voor het verkeer en -de bewo ners ze-ker goed nieuws zijn. Door de Rederijkerskamer „St. Bavo" alhier, werd Zondag j.l. in het opnieuw gerestaureerd en gezellig ingerichte iBondsgebouw aan de Ker-klaan voor de derde ma-al met succes op gevoerd: „de Eikeboom" groot sociaal spel in 4 bedrijven van G. Nielen, waarin de strijd tussehen kapitaal en arbeid naast dien van -deugd en ondeugd o-p aangrijpende wijze werd weergegeven. Het stuk speelt in 1921 in een der Noordelijke provincies in de boerenhofstede „de Eikeboom" en stelt aan het meeren-deel der spelers hooge eischen. Dit in aanmerking nemende kunnen we gerust zeggen, dat er zeer goed spel ten -bes-te is gegeven. Als bijzondere uitblinkers noemen we -Geert Bremaos, land bouwer, eigenaar van de hofstede „de Ei-ke- boom", die, zeer vlot speelde. Kees, zijn knecht, -maakte vain zijn rol, wat er van te .maken was. Verheijden, los arbeider, speelde zijn werkelijk beroep overtuigend, terwijl zijn zoon- J'apie, niet van een werkelijk idioten jon gen te onderscheiden was. De bijrollen waren op eenige uitzonderingen na in goede handen. De Nederlandsche taal moest het hier en daar nog wel eens ontgelden, ze-er opvallend was dit wel -bij -een intellctueel persoon als dokt-er Lubbema. Een woord van lof aan de Regie is zeer zeker niet misplaatst. Gecombineerd concert. Op initiatief van de Mannenzangvereeniging „St. Caecilia" te Vel- seroord, directeur de heer Ant. Smit, voorheen te IJtnuiden thans1 fe 's Gravenhage, -werd Zondag j.l. in de concertzaal van hotel „Zomer- lust" alhier een mooi concert gegeven. Het waren de gemengde Zangvereenigingen „Zang- veredelt" te Velsem, waarvan de heer Smit ook directeur is en de Mandolineclub „Santa Luciai" van Haarlem welke gezatnelijk met „St. Caecilia" -hier een avond van kunstgenot boden. De zaal was goed gevuld en het audi torium volgde met spanning de 14 varieërende nummers van het programma, welke allen- zeer goed ten gehoore werden gebracht. Elk num mer 'werd met zeer luid applaus .begroet. Na afloop een zeer geanimeerd bal. Opmerkelijk is wel, dat Santpoort zich, in tegen-stelling met hare plaatselijke vereenigingen, weinig of niet interresseert voor vereenigingen uit andere plaatsen, alt-hans, we merkten maar een enke ling ond-er de vele aanwezigen. Velsen, Velser- oord en Wijkero-o-g waren goed vertegenwoor digd. Dit was niet bemoedigend voor hen -die hunne krachten ten beste gaven. V

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5