HEID" 41 TWEEDE BLAD 9 de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. gen thuis OON 102a beslemming vloedslaan 49 i'4 {'4 i'4 Y {'4 Y AAL YEN n 28a Haarlem Telefoon 2311 rant - HAARLEM van Orgels. ^bbhühhh akker 0' „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 21 April '23. „De Bloemendag" Plaatselijk Nieuws. Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. >n 1012 H.L. f 0.90 f 1-10 n f 1-40 f 0.90 f2.40 f 1.75 AN Co. tlef. 696 N. chels, Strijk- en tr. materialen in n, Radioartikelen nings-Elemenlen IJMAN Co. -Inrichting 3o. tl* Z. 3167 TEL. 2493 sum komende seizoen :d adres voor so mden prijs is: oorradig '.ffA.f9A.tS/tsfJLife. {AAT 28 jding Y w Y Y j*fr> AVA A?A A?A EG 161 KANTOOR 22089 des tijds iN VOOR HET J No. 16. „De Bloemendag" begon, onder bet vroolijk schijnen van de zon veelbelovend, en wij zijn niet teleurgesteld. In totaal heeft de Emmabloem-collecte op gebracht f 9842.een verschil van f 250. met het vorige jaar toen de opbrengst bedroeg f 10092.10. Het is een schitterend succes, en „Haarlem en Omstreken" heeft wederom eene zeer sprekende overwinning behaald in den lande, gerekend naar het aantal inwoners. Met buitengewone dankbaarheid zijn wij ver vuld jegens alle ingezetenen, die naar mave hunner krachten in deze lang niet gunstigen tijd van veel werkeloosheid en andere malaise zoo royaal geofferd en gehoor hebben gegeven aan onze bede. „Helpt ons de tuberculose be strijden". Het Dames-comité van de Emmabloem-col lecte, waarvan mevr. de Jtosseling de Jong Kappeyne van de Gapelle presidente is ,kan met groote voldoening en vreugde op den dag van 18 April 1923 neerzien, het heeft kranig werk gedaan. Hulde voorts aan de Pers, die zoo krachtig en met zooveel loffelijken ijver onze Propa ganda heeft gesteund, daarbij niet te vergeten den heer Otto van Tussenbroek en de fa. Ernrik en Binger. Aan B. en W. van Haarlem en Omstreken, de Politie, de Hoofden der scholen, de Directie van de E. S. M. voor hunne hoogst aangename en welwillende medewer king, alsmede de fa,s Bern J. van Liemt, Wisbrun en Liffman, Beekman, Gerzon, den heer Rabener, etaleur, zelfs de fa. Michels uit Amsterdam voor hunne vriendelijke hulp aan de étalage bij de fa. van Liemt op het Verwulft, die heel wat belangstelling heeft getrokken. Ook de fa. Droste en de fa. Hus betuigen wij onzen oprechten dank voor de heerlijke cho- coladereepen en botersprits, die gretigen af trek vonden en ons tegen een groote vermin dering van prijs werden aangeboden. Verder aan de Directies van de Sierkan en De Kroon, Ds. van Paassen, en de dames die hare lokalen of woning tot wijkbureau ter beschikking stelden, harteiijken dank, De drie muziekkorpsen, het Tramfanfare-corps van de E. S. M., het Haarlemsche Politie-mu- ziekkorps en Haarlem's Harmonie-Kapel, die Sympathieke muziekgezelschappen maken eveneens aanspraak op onzen welgemeenden ■dank. In dubbele mate hebben zij bijgedragen tot het prachtige welslagen van den Bloemen dag 1923. Zij verhoogden de stemming, de gul heid tot offeren, door hun vroolijke muziek nummers en collecteerden daarbij eventjes de kapitale som van f 316.50, tot wederziens dap pere muzikanten. En nu komen wij aan onze bloemenverkoop- sters, estafette-wielrijders en padvinders, de laatsten onder hun Hopman Bleij hulde bren gen voor hunnen belangrijken en onverfl'auw- den ijver bij den bloemenverkoop, de optocht, en wat zij al verder gepresteerd hebben bij het glansrijke succes van de Haarlemsche Emmabloem-Collecte. Alle gezichten glansden van vreugde en vlijt, kleine bioemenverkoop- ^irHiTtjes, die op hun teenen moesten gaan staan om op de tafel de glimmende geldstukjes te kunnen zien, welke uit hun busje kwamen, keken met schitteroogjes en roode wangen naar de soms meer dan f 8.die zij alleen hadden opgehaald door bloempjes te verkoo- pen. Aardige voorvallen kwamen als ieder jaar ons ter oore. O.a. de mijnheer die van zijn kaasbolletje een dameshoed had laten maken, zoo mooi was het opgemaakt met Emma- bloempjes, 't was een grappige vertooning, A waarin menigeen pleizier had. De grootste gift L van f 25- tvan een dikken' mijnheer, bracht jB 'iet kart van de bloemenverkoopsters aan het kloppen. Als slot, als pakkend slot, willen we nog vermelden de ontvangst aan het Consultatie bureau van een enveloppe van een onbeken den weldoener of weldoenster, waarin o.s. rijmpje was gesloten plus een gouden vijfgul den stukje. Aan de bestrijding van de T. B. C. •Doet vandaag natuurlijk iedereen mee: Het is een dure plicht voor jong en oud, Graag offer ik mijn laatste „Vijfje Goud". Hiermede zijn wij aan het eind gekomen van hetgeen ons op het hart lag en waaraan wij uiting moesten geven om te toonen hoe vol dankbaarheid wij zijn voor allen, die door hun toewijding en menschlievendheid op den Bloe mendag 1923 voor de T. B. C.-bestrijding in „Haarlem en Omstreken" een succes hebben behaald, waarop we trotsch mogen zijn. Tot het volgende jaar, Ver. t. b. d. T. B. C. te Haarlem. dit edele doel. Dezulen raden wij, zendt uw bijdrage direct naar 't bureau, Oude Gracht 41 Haarlem of aan ons adres de Oénestetweg 23 Bloemendaal. Er is geld, heel veel geld noodig. Het Con sultatiebureau doet alles kosteloos. Redactie BTd'aalscTi Weekblad. T O O N E E L, DE HUWELIJKSBAROMETER. Het Schouwtooiieel. Stadsschouwburg. De Avondpost.: De Huwelijksbarometer be hoort tot die stukken, waarbij het lachen den heelen avond niet van de lucht is. Het stuk wordt uitmuntend in den echten kluchttoon gespeeld. Ik heb genoten van het fijn-komische spel van Frits Bouwmeester. Schitterend was zijn samenspel met S't'ine van der Gaag als de vrouw van den vriend. Ik had deze actrice nog nooit in een komische rol gezien, maar ze bleek er den noodigen humor en geest ruimschoots voor te bezitten. Het goed opge komen publiek was zeer enthousiast in zijn applaus. Wie eens onbedaarlijk lachen wil moet er bepaald heen gaan. Het Vaderland: Ieder seizoen brengt wel de noodige premières met een volledige lachsuc ces, maar het is helaas maar zelden, dat er eens een blijspel gaat als De Huwe.lijksbaro- meter. Het is een zalige, gezègenlde inval, een goudmijntje en een heerlijk ding. Het is zoo prachtig ondeugend. Meesterlijk gespeeld' door Frits Bouwmeester, ondersteund door Stina van der Gaag, die op haar manier even prachtig werk deed. Dit spel was niet ailcan dol-koni'isch, liet was verbazend knap bovendien. Alles saamgevat: een schat van een blijspel, waarvan Het Schouwtooneel plezier beleven zal. Nieuwe Courant: Zóó grappig in elkaar ge zet, maar ook zóó goed gespeeld dat het pu bliek aan een stuk giert van het lachen. Het Schouwtooneel heeft voor een goede opvoe ring gezorgd. Frits Bouwmeester en Stina van der Gaag vervulden de rollen waarlijk uitste kend: vooral Stine van d'er Gaag vermeed zorgvuldig iedere overdrijving, waardoor de rol zoo spoedig onsmakelijk zou zijn gewor den. Ook de overige rollen waren in goede handen. Het zou ons niet verwonderen of dit grappige stuk zal zonder twijfel ook hier te lande vele opvoeringen beleven. Anna van Gogh Kaullbaeh vertélt in haar roman „Moeder" van een jongen, nog H. B. S. scholier, die voor liet eerst Cyrano de Bergarac had gezien en daar de schrijfster ons dien jongen teekent als een jeugdige avonturier kan ik begrijpen dat zij hem Cyrano de Bergarac laat zien, want ontegenzeggelijk moet de held haftige en edelmoedige Cyrano op een op avon turen beluste ziel geweldigen indruk maken. Het is werkelijk een pièce héroïqe een der meesterwerken van Rostand. Het feit dat er Donderdag gelegenheid be stond het stuk door een Fransche troep te zien opvoeren verhoogde niet weinig de aan trekkelijkheid van dezen avond. Door de energieke bemoeiingen van den heer M'ax van Gelder, was de troep van het Theatre de la Porte Saint Martin uit de ville de lumière overgekomen om ons Cyrano te laten zien. Alllicht komt men nu in de verleiding ver gelijkingen te gaan maken met H'ollandsche acteurs. Doch dit is zeer gevaarlijk, daar men door het ongewone spoedig tot overschatting komt. Alleen dit zei gezegd, we hebben een pracht van een Cyrano gezien in M. Damores, Madelle Gravil als Roxane kon mij minder be koren alleen in de 2 laatste acten was 'haar spel geestdriftiger. Ook de andere rollen o.m. die van de Cuic'hes en Raguenau waren in goede handen, zoodat er, toen Cyrano de zoo békende woorden „More panache" uitriep, een krachtig applaus van de vrij talrijk aanwezigen los barstte. D. MUZIEK EN ZANG, BUITENGEWOON MIDDAGCONCERT. Zooals ik reeds eerder schreef, mogen de concerten van de H.O.V. zich in een steeds drukker bezoek verheugen en dit bleek ook 1.1. Zondag weer. Hoewel niet overvol, was de zaal toch goed bezet en zulks ondanks het mooie weer en de meldedeeling, da't de heer Miedema, die hier zooveel succes heeft ge had, door vertrek naar het buitenland verhin derd was als solist op te treden. De geheele middag was gewijd aan operamuziek, dus be kende muziek en toch weer niet bekend als men die muziek door de H.O.V. hoort vertol ken want al kennen de meesten de operamuziek, velen zulien die niet gehoord hebben van een orkest en zeker niet van een orkest als dat van de H.O.V. M'en krijgt tian heel wat andere klankeffecten te. hooren. Alle nummers hadden een uitbundig succes. Imponeerend was de muziek uit Puccini's But terfly. Op algemeen verzoek iwerd als slot nummer gegeven de ouverture van de opera Guil'laume Teil, die in een ongeëvenaard tempo en benijdenswaardig enthousiasme ten gehoore werd gebracht. Een speciale vermelding ver dienen de soli voor cello en fluit. Gerharz is toch een veelzijdig ontwikkeld talent. Als soliste trad deze middag op mej. Loulou Thomas, Coloratuurzangeres te 's Gravenhage, die in Haarlem een uitstekenden indruk heeft achtergelaten. Vóór de pauze zong zij Ariette (Valse) uit de opera Roméo et Juliette van Ch. Gounod, waarin zij zich ontpopte ais een zangeres met een toekomst. Als ik zeg met een toekomst, dan bedoel ik niet dat zij nu niet reeds een zangeres van beteekenis is, maar dat haar talent nog niet tot volle rijpheid is gekomen. Ook de klimaatverandering (Loulou Thomas is Indische van geboorte) zal haar nog parten spelen. In Scena ed' Aria uit Tra- viata, bewees zij inderdaad een hooge sopraan te zijn, want met veel gemak, zonder dat klank en zuiverheid daarbij ook maar iets inboetten, zong zij een hooge es. Hoeeer haar kunst door het aanwezig pu bliek werd gewaardeerd, bleek uit het Uitbun dig applaus. Velen verhieven zich van hun zetel. Welverdiend ontving zij dan ook evenals de dirigent fraaie bloemen. D. Internationale Orde van goede Tempelieren. Loge de Schakel no. 95. Concert op Vrijdag 27 April 1923, des avonds 8 uur, in de Gem. Concertzaal, met medewer king van Di Moorlag (sopraan) Amsterdam en B. G. Beths (viool) Schoten en het gemengd koor „Morgenrood" van Bloemendlaial en Sant poort, dir. G. J. Kalt. Aan de vleugel Piet Hal- sema. Toegangsprijzen a f 1.00 en f 0.50 alle rech ten inbegrepen, aan het Concertbureau Alplie- naar, Kruisweg 49 Haarlem, waar tevens ge legenheid is voor plaatsbespreking. BLOEMENDAAL, De Gemeenteraadsverkiezing. Door het Hoofdstembnreau is deze week Dinsdag beslist over de ingediende candidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezing. Van de lijst der neu tralen is afgevoerd de heer J. Koelma, omdat van dezen geen verklaring van bewilligng was ontvangen. Alle lijsten werden overigens goed gekeurd en alle can'd'idaten er op gehandhaafd. Maandagmiddag onstond er brand in het bosch op den Midden Duin en D'aalscheweg, ■waarbij twee groote hoornen verbrandden. De oorzaak is onbekend, doch vermoedelijk is de brand ontstaan door het wegwerpen van een brandende sigaar. Afd. Bloemendaal van den Volksbond tegen Drankmisbruik. De dezen winter op de cur sussen van- de afd'eeling vervaardigde huis- vlijtvoorwerpen worden Zondag 22 April 1923 ter bezichtiging gesteld in de school der Bloe- mendaalsche Schoolvereeniging van 2 tot 3.30 uur. Heel jammer voor de vereeniging dat zij een achteruitgang van i 250.te boeken heeft. Velen, zijn er wellicht, die den 18en April hun gaven nog niet geofferd hebben en toch nog gaarne iets zouden willen bijdragen voor Hogenbirk en dat rond de voorplaats van slager Grootegoed (dat al zeer onpraktisch aandoet en ter afscheiding van zijn terrein met dat van Stins dient) zijn nog geblven. Het zijn sta in den wegs, en tegen liet belang van de betrok ken winkelzaken. Misschien doen ze nog dienst als aanduiding van grondbezit vóór die huizen, maar dan kunnen die eigenaars evenals met dat van vóór het magazijn van Wisbrun en Liffman is ge schied, kwijt raken aan de gemeente tegen een koopsom van één gulden! Voorwaar geen aan trekkelijke prijs, Het feit echter, zooals ons de lieer Grootegoed zelf meedeelde, dat zijn zaak ook nog in te richten is als café of lunchroom en alsdan die ruimte voor zijn huis met om heining van veel gewicht kan zijn, geeft ons op dit prceel een anderen kijk. De verandering die het westelijk deel der winkelbuurt van ons dorp heeft ondergaan is werkelijk opvallend. Het hooge winkelgebouw der firma W'isbrun en Liffmann, dat zijn voltoo'ing en ingebruik neming nadert, valt vooral in het oog en zou in een stadswinkelstraat ook een goed figuur ma ken en daar tegenaan wordt nu een woonhuis gebouwd met ook meer dan een verdieping. Een droevig figuur maakt nu het uitstalraam van de N.V. D. Hogenbirk Zn's smederij, zon der verdieping. Voorbij De Génestetweg is de behangerszaak van v/h de fa. v. Kempen door drie ander soortige winkels verwangen. Op den hoek het filiaal van bakker Slot, daarnaast de zuivel- winkel van Maas en verderop een kunstzaak van Karstens, waar mooie schilderijen, platen en verschillende kunstvoorwerpen staan uitge stald, die de bezichtiging (en aankoop) over waard zijn. De westkant van den Bl'daalscheweg tus- schen ingang Zomenzorgerlaan en De Géne stetweg heeft nog iets dorpsachtig dat gaande weg zal verdwijnen. Dat dorpsachtige werd ook gekenmerkt door de vele ijzeren hekken, waarvan er al eenige zijn verdwenen, doch die voor de smederij van. Door de Commissie inzake den aankoop van gronden langs den Zeeweg werd Donderdag avond in de bovenzaal van hotel Vr,eeburg een openbare vergadering gehouden. De heer Otto, de spreker voor dezen avond en tevens Voorzitter van bovengenoemde Com missie begon met melde te deelen met welk doel deze openbare avond was belegd. Door middel van de pers was het publiek wel op de hoogte van de handelingen der Commissie doch men wilde het nu zelf eens aan 't publiek mede deelen. Om deze vergadering zoo openhaar mogelijk te doen zijn had men uitgenoodigd Burgemeester en Wethouders benevens de le- ■den'den van den Raad. Verder de gemachtigden voor de Erve Van der Vliet, de heeren Luden en Vrijland en ten slotte onzen gemeente-archi tect, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de plannen, het uitwerken wan deze plannen en de verdere voorbereidende handelingen alvorens tot aankoop werd besloten. Door den Secretaris werd1 daarop voorlezing gedaan van de ingekomen brieven als antwoord op de uitnoodigingen. De Voorzitter constateerde uit die berichten van verhindering dat een belangrijk deel van de uitgenoodi'gde personen werkelijk niet aan wezig heeft 'kunnen zijn. Het was de Commissie n.l. niet bekend toen deze avond vastgesteld is geworden dat er juist hedenmiddag een Raads vergadering zou worden gehouden. Daarop memoreert spreker het ontstaan en ■de gevoerde actie. De grootste stoot tot het oprichten van dit Comité heeft gegeven de gemeenteraad, toen door haar 1 millioen op de begrooting werd geplaatst voor den aankoop. De vergadering welke kort daarop werd ge houden en 'bezocht was door een 60-tal perso nen giing direct over tot het benoemen van een Commissie uit alle groepen der bevolking, van elke richting uit alle deelen der gemeente en moest strikt neutraal zijn. Geen andere politiek, geen andere bedoelingen dan te trachten deze groote strop voor de gemeente tradhten te voorkomen. Om zoo eerlijk mogelijk te zijn begon de Commissie met het gemeentebestuur in kennis te stellen van haar voorgenomen actie, zoo ook de andere partij. De gemeenschappeLijke ver gadering welke op verzoek der Commissie werd gehouden met 'het gemeentebestuur gaf, voor de Commissie al direct het bewijs hoe lichtvaardig tot dezen aankoop was besloten doch moet tegelijk ook mededeelen dat de hou ding van het gemeentebestuur tegenover de Commissie alleszins royaal is te noemen. Alle gegevens werden verstrekt behalve dan de in lichtingen welke worden gevraagd voor de bijna 100 kadastrale nummers welke in het koopcon tract waren opgenomen, d'och deze kon men dan ook niet opgeven daar geen kadastrale legger aanwezig was en ook nimmer aanwezig ge weest is. De Commissie heeft zich niet tot taak ge steld, zooals nog al eens beweerd wordt om de Raadsleden te bewegen te trachten op hun besluit terug te komen, 'stet dat zulks mogelijk ware, dit toch zou niet fair zijn. Een andere zaak fis echter of d:e burgerij er zich niet mee mag betmoeien en trachtten door eerlijke mid delen deze zaak ongedaan te maken. •Het is de Commissie ten duidelijkste gebleken dat het hoofdmotief is geweest door aankoop van de gronden langs den Zeeweg en door deze in exploitatie te brengen de groote onkosten van den Zeeweg te verlichten. En men was te goeder trouw. In een volgende vergadering welke wer'd ge houden met de Grondcommissie bleek dat er één lid was welke andere bedoelingen had, n.l. om eindelijk eens door te dringen in die ter reinen waar voorheen nog niemand kon indrin gen, om alzoo verzekerd te zijn van grond voor volkshuisvesting. Door de verschillende be zwarende bepalingen en servituten is het echter al onmogelijk om arbeiderswoningen te bouwen. Het koopcontract 'besprekende word't aan getoond dat er 3 punten zijn welke van groo te beteekenis zijn. Ie. heeft 'de Erve Van der Vliet de belang rijkste punten aan zich gehouden o.a. de gron den langs den Zeeboulevard en die welke tegen Overveen aan liggen. 2e. bevat het contract verschillende bepa lingen welke niet in liet belang der gemeente zijn o.a. het direct aanleggen van een zee- boulevard. 3e dat achter de gronden welke aan de gemeente zijn overgedaan bouwterreinen in exploitatie kunnen worden gebracht en waar voor de onnoemelijk vele uitmondingen op den

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5