OVERVEEN, VOGELENZANG, SANTPOORT. INGEZONDEN. VAN HIER EN DAAR. Truitjes Jongens-P« Wit fil Baby-Trui Schoolko ABR. ME Qr. Houtsti Plaatselijk BLOEMEN Zeeweg dan ook in het contract zijn vastge legd. Deze transactie is van de zijde der Erve Van der Vliet met zeer veel kennis van -zaken aan gegaan. Opvallend is geweest dat aanvankelijk door ■liet gemeentebestuur werd beweerd dat er geen exploitatierekening aanwezig was terwijl deze later toch te voorschijn kwam en waarin een klein foutje door ons werd ontdekt, n.l. van f 400.000.wat noch door niemand was opge merkt en waardoor het winstcijfer waarover in die rekening werd gesproken, werd veranderd in een groote verliespost. Uit di.s exploitatierekening is echter meer ge bleken zegt spr. De gemeente-architect heeft zijn berekeningen zoo gemaakt dat na 25 jaar de-ze terreinen in exploitatie moeten zijn ge bracht, d.w.z. dat er alsdan 1600 villa's gebouwd en bewoond moeten zijn, dat is ongeveer 8000 zielen, terwijl in de laatste 10 jaren de gemeente met ongeveer. 200 zielen per jaar is vooruitge gaan. Is na 10 jaar alles bebouwd dan is de winst nog grooter. Wil men na 25 jaar allés bebouwd hebben dan moet er vanaf dit oogen- bl'ik U/j villa per week worden afgeleverd. Voorts wordt in die rekening rente en aflos singen voor alle jaren gelijk gesteld terwijl de rente toch steeds afloopend is. iDe Commissie heeft ook eens gerekend en komt tot andere resultaten, n.l. dat het de ge meente jaarlijks 1 ton zal kosten gedurende de eerste 25 jaren, terwijl er nadien 'hoegenaamd geen kans zal zijn dat van al dat geld iets terug te krijgen zal zijn, in welken vorm dan ook. De verkoopsters keeren nu eenmaal in het veel gunstiger geval dan de gemeente, n.l. dat de terreinen tegen Overveen en aan den Zeeboulevard veel gunstiger liggen dan die van de gemeente terwijl die gronden haar minder kosten. De Commissie kan niet anders 'doen dan dezen aankoop 'beschouwen in het liciht der gemeente-fina-ncien en voorspelt dat de geheele Hoofdelijke Omslag zal worden opgeslokt door de Zeeweg-onkosten. J'an 'Bartjes heeft het 'voor jaren terug al uitgerekend dat als de inkomsten dalen en de uitgaven stijgen d'it op een fiasco moet uitloopen. En Jan B'artjes kon goed re kenen. Waar nu in onze gemeente het belast baar inkomen met 1/3 is verlaagd en de uitgaven veel grooter zijn geworden is het met de voor spelling van Jan Bartjes voor oogen, niet erg hoopvol voor onze afdeeling financiën. De eerste strop voorziet de Commissie voor den handeldrijvenden middenstand, als gevolg van de tweede strop doordat de groote belas tingbetalers, die 'het aantrekkelijke wat Bloe mendaal bezit, ongetwijfeld over 'het hoofd zien indien de belastingen hoog zijn. Dat als gevolg van die hooge belastingen er geen vierkante meter zal worden verkocht is voor spr. nog al duidelijk. Dat er, zooa-ls beweerd wordt, in deze dui stere zaak een lichtpunt is doordat het ser vituut op de gronden bij de Joodsche begraaf plaats zal worden opgeheven is de Commissie niet duidelijk, daar h.i. de gemeente verplicht zal zijn ook die gronden aan te koopen, wil zij niet opnieuw een concurrent naast zich zien verrijzen. Spr. is thans aan 'het eind van zijn rede en het applaus na en ook wel tijdens de rede wanneer de spr. weer 'iets verrassends mee deelde, bèwees wel dat de aanwezigen allen instemden met deze belangrijke rede. Na de pauze was er gelegenheid tot debat waarvan door den heer Mr. D. E. Lioni ge bruik werd gemaakt. De heer Lioni bracht in de eerste plaats hulde aan den spreker voor de wijze waarop deze de Zeewe-gkwestie uiteen heeft gezet, gaf vervolgens als zijn meening te kennen dat deze Commissie met haar arbeid niet veel succes zal hebben en spr. er daarom ook niet mee kon instemmen en vreesde ten slotte dat het de gemeente wel eens meer kon kosten in dien de aankoop door Gedeputeerde Staten niet werd goedgekeurd, dan dat de koop wel door ging. Alvorens te eindigen waarschuwt spr. voor een al te strak spannen van den boog en geeft den welgemeenden raad om te trachten tusschen beide partijen een compromis tot stand te brengen. Door den heer Mr. Monnik en daarna door den spreker, den heer Otto werd de heer Lio ni beantwoord waarna deze uitstekend geslaag de vergadering te ongeveer 11 uur werd ge sloten. In den hockeywedstrijd West-Oost, welke eindig-de in een 4—2 overwinning van 't wes telijk elftal, speelden de navolgende Bloemen dalers mee: Kop, Westerman en Lefèbre. Een ieder zal zich herinneren dat gedurende liet vorig badseizoen aan het Noordzeestrand verschillende personen verdronken zijn. Dit feit heeft 'den heer A. J. Meijerink aan leiding gegeven om a.s. Dinsdag 24 April in de gemeentelijke M. U. L. O.-school een voordracht met lichtbeelden te geven over „Het zwemmen en redden van drenkelingen". D'oel d-ezer voordracht is: het verkrijgen van grooter veiligheid voor zwemmers en ba ders aan het Bloemendaalsc'he strand. Donderdagmiddag is bij Getbrs. Beekman, auto en rijwielhandelaars alhier, de nieuwe benzinepomp in gebruik genomen. We hebben al reeds een beschrijving gegeven van deze benzinepompen. Het viel ons echter op, dat bij deze pomp de vulling van een reservoir snel ler gaat dan bij andere. Door den slinger een heel klein eindje vooruit te draaien, is er aT een liter in het reservoir. Nadat door een van de heeren Beekman een demonstratie met de pomp was gegeven en we getractserd waren op een fijne Havana, keerden we huiswaarts. De gemengde arbeiderszangvereeniging „Morgenrood" heeft j.l. Zaterdag een welge slaagd concert gegeven in hotel Vreeburg, al hier. De eerste twee nummers van het pro gramma het Vaandellied „Eens" van Otto de Nobel, de zoo geliefkoosde liederen, werden met de noodige geestdrift gezongen, en werden zeer zuiver ten ge'hoore gebracht. De heer G. J. Ka'lt, de eminente directeur heeft zijn koor reeds op een aanzienlijke hoogte gebracht hetgeen vooral uitkwam in het Tene- brae factae sunt. De solisten mevr. D. BerghuisSchoon, be geleid door den heer H. Berghuis verhoogden niet weinig het succes van den avond en ont vingen een welverdiende bloemenhulde. Het inzicht van sommigen, dat de zaal van hotel Vreeburg ongeschikt is voor zanguitvoe ringen, kunnen wij niet deelen. Deskundigen durven ook het tegendeel te beweren en het feit dat zeer bekende solisten reeds negen maal in deze zaal gezongen 'hebben, bewijst toch wel dat wij in onze beoordeeling juist zijn. Voor koorzang kan soms de zaal, als het koor goed bezet is, te klein zijn. Een oratorium vereeniging hebben we echter in BI'daal niet. In de Stads Editie van Maandag lezen we dat een goede zaal in een dorp als Bl'daal niet verwacht kan worden. Het zou wel kun nen als wij in de omliggende plaatsen subsidie gingen vragen. Maar Bloemendaal is nu een maal in de oogen van dien verslaggever een dorp, hoewel het m.i. niet weinig bijdraagt aan de bekendheid en roem van Haarlem. Wat was Haarlem zonder zijne schitterende omgeving, waarvan Bloemendaal een groot deel uitmaakt. Vrijdagmiddag 'had er een ongeluk plaats, dat nogal tamelijk goed is afgeloopen. Op den ;hoek van de Mollaan en Bloemendaalscheweg de- raakte een meisje dat op de fiets zat onder een auto die aldaar passeerde. Hevig bloe dende werd liet meisje onder den wagen vandaan gehaald en binnen gedragen bij Mevr. Kalfi, waar haar op alle mogelijke wijze hulp werd verleend. Dr. van B'eusekom werd ge- telephoneerd en was spoedig ter plaatse. Bij onderzoek bleek, dat de overredene er tamelijk goed vanaf was -gekomen, alleen 'haar linker hand en arm waren ernstig verwond. Per auto is het meisje naar haar woning vervoerd. Naar we vernemen heeft de bestuurder der auto geen schuld. Over een bestuursvergadering van 'n Zwemclub. Plaats van behandeling „Stoop's Bad" - Boven. De Voorzitter opent de vergadering en tracht z'n mede bestuursleden duidelijk te ma ken dat er belangrijke punten te bespreken zijn. Spr. verzoekt een oogenblikje te willen wachten op 'n bestuurlid dat onderweg is. „A'ls 't maar niet lang duurt" is 't een parig antwoord, 't Duurt werkelijk lang teekenen van ongeduld steelsche blikken naar 't water, beneden, de lui zitten te springen. Voorzitter gaat telefoneeren waar laatkomer blijft komt terug en vindt waarnemend-se cretaris in z'n eentje. De andere zijn zich vast aan "i kleeden komen direct terug voortzetting der be stuursvergaderingin z'wemcostuum. Vijf minuten later: een der aanwezigen wordt ge mist en even later ontdekt als scheidsrechter bij een waterpolopartijtje der dames. Nog een oogenblik en de een voor den ander verdwijnt voor ,,'n oogblikje maar"om niet meer terug te keeren. Stoop's Bad' heeft 't van de bestuursvergadering gewonnen: boven alleen nog voorzitter en secretaris -beneden 't ove rige bestuuraan 't -indeelen voor 'n par tijtje polo. De zitting wordt opgeheven en tot een vol gende week uitgesteldmaar dan ergens anders. Ziekteverlof. Aan mej. Hafstra, onderwij zeres aan de O. L. school alhier, is een ziekte verlof van 6 weken verleend. Behoudens goed keuring van B. en W. en het rijksschooltoe- zicht zal in deze vacature door een tijdelijke eerkracht worden voorzien. Veiling. Woensdagavond had in Hotel Van ouds het Raadhuis, ten overstaan van notaris J. H. Wildervanck de Blécourt, de verkooping plaats bij inzet, van een woonhuis met bloem- bollengrond, gelegen aan den Zijlweg no. 49 te Overveen. No. I. Een woonhuis met bloembollenschuur f 8360.—; J. J. Schretlen. No. II. Een perceel bloembollen-grond f 2610. A. Stevens. No. II. Een perceel bloembollengrond f 2000, C. F. Verkooij. De toeslag en1 combinatiën is bepaald op 25 April a.s. jubileum. De heer H. Nuyen, overweg- wachter bij den overweg Leiduin, was Vrijdag 25 jaar -in dienst der Spoorwegen. 5 Mei a.s. zullen leerlingen van mevrouw Mien Sybrand'i-Halberstadt, onder hare leiding een concert geven in de strafgevangenis te Haar cm. De pianobegeleiding is in handen van mevr. Van Liei te Santpoort. Zondagmorgen werd het huisgezin van het echtpaar Molenkamp Jr., aan d'e Driehuizer- kerweg in diepen- rouw gedompeld, doordat fum 2l/2 jarig zoontje op droevige wijze om liet leven kwam. De vader, d-e heer Molenkamp Sr., bleeker van beroep, heeft voor afvoer van zeepwater in de nabijheid van zijn wasscherij eenige diepe kuilen aanglegd, aangezien rio- leering daar ter plaatse ontbreekt. Terwijl nu de moeder naar de kerk was en de vader dacht dat het kind in het kippenhok aan 't spelen was is dit al spelende in één d'ezer kuilen geraakt,, waaruit de vad'er het even later opdregdie. Tloegeschoten voorbijgangers pasten de kunstmatige ademhaling toe, echter zonder resultaat. Woensdagmiddag is ten nadeele van den 'heer G. J. Slebos alhier, terwijl deze een villa aan 't schilderen was, zijn fiets welke hij in de nabijheid van zijn werk had neerge zet, gestolen. Mfen zij dus voorzichtig. Men zou haast kunnen zeggen, Santpoort wordt tegenwoordig door autobussen „be zocht". Er loopen thans zeer sterke geruchten, dat de Ne-d. Spoorwegen een autobusdienst zullen instellen tusschen IJmuiden en Haarlem via Velsen. Reeds zouden bij de Kon.-fabriek van rijtuigen en spoorwagens der firma Beijnes te Haarlem een negental groote autobussen voor dezen dienst in bewerking zijn. De be doeling moet zijn, de stoomtram Haarlem Velsen—Alkmaar er voor goed uit te drukken. De directie der N.Z.H. tramweg-Mij. wil juist het vak HaarlemVelsen electrificeeren. Er is echter nog geen beslissing genomen betreffen de d'e opheffing der stoomtram, terwijl de Mi nister weigert zijn sancties er aan te geven, alvorens met Velsen's gemeentebestuur te heb ben overlegd. Dit laatste is tot Iheden nog niet geschied. De -heer J. Hoogenwerf heeft Hagelingerweg no. 50 een zaak in coupons voor ja-ponnen, mantels er. jurken, naaistersfournituren, wol voor jumpers in alle kleuren, enz. en'z. geopend, "welke -den -naam draagt van Amsterdamsch Coup-on'huis. Het feit dat gedurende d ma-and April iedere kooperdie voor minstens f 5.— koopt en waardevolle verrassing krijgt, zal ve len aanleiding ge-ven een bezoek te brengen aan deze nieuwe zaak, wier leuze zal zijn La-ge Prijzen en uitstekende kwaliteit. HAARLEM. W'ie het magazijn van Heenk's Ijzerhandel aan de Groote Houtstraat -bezoekt en die straa^ doorloopende komt men vanzelf daartoe, zoo noodigend zijn de uitstalkasten gebouwd, wordt getroffen door wat in Haarlem meer onze aandacht trok, de durf en het doorzicht om in een tijd als de-ze, waarin iedereen de band op de beurs houdt, door ruime sorteering en goede kwaliteit van waren de menscben, die ook m-a-ar even een 'heel klein behoeftetje aan dit of dat hebben tot koopen te dwingen. En nu schrijven wij niet bepaaldelijk over Heenk's IJizerihandel n'iet alleen omdat hij vriende lijk de Friesche poppenkamer herbergt, waar voor wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer, maar omdat Haarlem in Heenk's Ijzerhandel een warenhuis bezit, dat een tocht na-r Amsterdam u'it kan sparen. Het is dan ook den ganschen dag een aanloop van menschen en kinderen om spijkers, om hamers, om har ken ensc'hoffels, om vorken en naaimachines, om -alle benoodigd-heden voor bloembollen-, bijen- en vruchtenteelt; behalve de natuur zelf kan men er alles koopen wat dienen kan om van de natuur iets gedaan te krijgen. Maar nog meer dan dat, sport-, auto- en reisbenoo- digdheden Ibehooren evengoed tot den inventa-- ris als alle mogelijke huishoudelijke artikelen en wait weer een afzonderlijke afdeeling vormt, verzendingsgereedschappen van bascule's kis- tenkrabbers en spijkerstrekkers af tot merklet ters, plom-beertamgen, steekwagens en wagen- rollen toe. De -beredeneerde prijscourant on langs, gelijk de firma ons verzekerde, ie eenige duizenden exemplaren over de streek ver spreid, voorzien van een alphabetisc'he inhouds opgave, in goed H-oliandsch gesteld, is voor treffelijk natuurgetrouw geïllustreerd en stelt ledereen in staat thuis rustig te kiezen te be cijferen en te keuren en wie dan nog eerst met eigen oogen zien wil, zal zich een tocht naar 'de zaak zeelf met het hulpvaardig personeel en flinke c'hefs niet te beklagen. M'et name ra-den iwij onze plaatsgen-ooten, d!ie zich tuinmeubelen willen aanschaffen voor den naderenden zomer aan-, zelf naar Haarlem te gaan, waar zij een heete verdieping vinden vol met dezelfde prachtvolle en stevige zaken, die sommigen wanen alleen echt uit Zeist of Doorn of Lutjebroek te kunnen betrekken. On-ze raad opvolgend zullen zij niet nalaten tevens een lot te koopen in de gemelde loterij, om behalve voor zich zelf ook nog voor ande ren nuttig werk-zaani te zijn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Aan de Redactie v/h Bloemendaalsc-h Weekblad Bloemendaal. Mijne heeren. Uw beridht inzake „raadsverkiezingen" in uw nummer van 14 dezer behoeft dringend recti ficatie. Mag ik voor het onderstaande beleefd plaats verzoeken? Uw berichtgever inzake „Raadsverkiezin gen." in uw nummer van 14 dezer is, wat daar in omtrent de candidatuur van ondergeteeken- de gezegd wordt, wel een weinig bezijden de waarheid. Donderdag 15 Maart werd mij de candida tuur vanwege den Vrijheidsbond aangeboden, wat leidde tot een twee-de bespreking op Maandagavond d.a.v. en voor welke candi datuur ik bedankte Dinsdagmiddag daarop, omdat ik niet besluiten kon mijn onafhankelijke positie die ik tot nog toe innam prijs te geven, wat ik ook schriftelijk te 'kennen gaf. Dinsdagavond daarop kwamen de heeren v. Maren c.s. ten mijnent en boden mij -de candi datuur aan, welke candidatuur door mij Maan dag d.a.v. werd aanvaard, on-der uitdrukkelijk beding van onafhankelijkheid. Dit is de toedracht der zaak. Dat ik de hee ren v. Maren c.s. malcontenten had genoemd is mogelijk ook de Vrijheidsbond -behoort mijn in-ziens -daartoe, maar dat ik beweerde niets met hen te maken willen (hebben, is natuurlijk cnwaar, tijdens het aangehaalde onderhoud had ik niet het minste vermoeden, dat mij van hunne zijde een candidatuur zou worden aan geboden. Bornwater. Aan den -hee: J. W. Roozen te Bloemend-aal. Wel-E'd.heer, In antwoord op uw schrijven deel ik U mede dat liet mij onmogelijk is de vergadering van 19 April bij te wonen, daar ik in liet buitenland l en. Ik stel er echter prijs op nogmaals, ik deed dat mondeling reeds eerder, -te verkla ren, dat de act-ie van uw comité mij niet recht duidelijk is, daar de gronden langs den Zeeweg zijn gekocht en wel met algemeene stemmen door den gemeenteraad genomen, en hangt het alleen nog daarvan af of die gronden in het bezit der gemeente zullen komen, of Ged. Sta ten bovengemeld besluit zullen goedkeuren. Nu komt het mij voor, dat recht, billijkheid en eerlijkheid eischen dat men een eenmaal gedane koop honoreert, zelfs al zou men later tot de conclusie komen, dat men van een der gelijke actie berouw had, eene conclusie die ik absoluut n-iet kan deelen. Ik ben nog steeds de meening toegedaan, dat het een voordeel voor onze gemeente mag heeten, wanneer deze gron de eigendom der gemeente worden, en wel om de volgende redenen: 1. Is de prijs der gronden, gezien de prijzen die hier in onze gemeente worden betaald niet hoog te noemen. 2. Heeft de gemeente zeer weinig gronden meer die zich voor exploitatie van bouwterrei nen leenen, en wanneer de tegenwoordige eigenaars niet tot exploitatie overgaan, is het voor degenen die een tamelijk groot grondbezit wenschen te koopen in onze gemeente moeilijk dit te vin-den, terwijl het juist een groot belang voor onze gemeente is deze inmmers hier te krijgen. 3. Is het m.i. de eenige manier, om nog ooit, de groote sommen die de gemeente voor het maken van den Zeeweg heeft uitgegeven, terug te krijgen. 4. Is het m.i. van groot belang dat de ge meente deze gronden kan exploiteeren op Je wijze zooals dat haar goeddunkt, waardoor het een schoon geheel blijft. 5. Zou ik er mij niet gaarne toe willen lee nen, om een eenmaal gesloten contract, op wel ke wijze dan ook niet te honoreeren, en geloof ik dan ook niet dat Ged. Staten zich daar'oe ooit zullen leenen. 6. Zullen de gronden waarop de weg is aan gelegd, die 6 K.M. lang en 100 M. breed is en die de gemeente nu voor niet krijgt, zullen moeten worden betaald tegen taxatieprijs, wat nog een groote uitgaaf zal vorderen Hét zal mij zeer aangenaam zijn indien U dit schrijven aan de vergadering wilt overleggen. Met hoogachting heb ik- de eer te zijn J. Laan. Naar wij vernemen zal aan de op 27 dezer te houden Algemeene Vergadering van Aan deelhouders der Ha-arlemsche Bankvereeniging worden voorgesteld -om een dividend uit te keeren van 6% op de preferente aandeelen en 4% op de gewone aandeelen. Zondag-avond 15 April is de 3d'e Beurs van de Dameskroniek in het gebouw R.A.I. te Amster dam, gesloten. Het aantal bez-oeksters(ers) ge durende de 10 dagen dat deze tentoonstelling gehouden is, bedroeg 43118. De directie van de Dameskroniek deelt ons mede, dat de ballon welke Zaterdag 1.1. op het terrein -van de 3de Beurs ten 2 ure is opgc- ZOOEVEN ONTVANG1 voor jongens en i mooie kleuren van vanaf f 6.81 met bijpassende 1 Onze zijn de beste, in zwar f 0.90 tot f laten, volgens een telegn kapitein H. de Vries van 1 nedergekomen is te 5.30 stoomen buiten M'arken. Zich aan voorspellingen ondank-baar werk. Komt -de zegt men dat onze voorsp reeds een vaststaand feit i entegen met onze voors] dan staan we bloot aan -c -bliek. Ondanks de-ze feiten, wi 'n voorspelling wagen. Jui die vrijmoedigheid, omdat ling zooveel factoren in li verschillende menschen c schen geheel verschillen: oordeeld. Onze voorspelli stelling van den nieuwen band met den uitslag van verkiezing voor leden va zulks wat betreft den Vri van de laatstgenoemde Bloemendaal. Chr. H-ist. PI. Partij Vrijz. Dem S-oc. Partij Ghr. Dem. S. D. A. P. A. R. Dem. Partij Vrijheidsbond R. K. Staatk. Ger. Chr. Soc. üommun. Geen rekening houdt vers ('di-t waren er ei 1082) zou de kiesdeeler 1 verkiezing 3786 15 De directe zetels zou kregen worden: Chr. E heisband 3, R.K. 5, du teerende zouden aan S.D.A.P. en Vrijheidsbc partijen vallen allen wi keling van den Vrijhei: is het optreden van neutralen wijzigt echtei Nemen we de lijst den vrijheidsbond, dan Roodenburg 3, 3. W. A nius 1 en 7 Laan 173. Zonder bovengenoen de heer Laan dus gek- een aparte lijst verschi; toestand wordt nu als De lijstkiesdeeler is I scheiding van den heer bond nu 875 173 deeler was 252 dus 2 zijn in dit geval 10 dir verdeelen, deze word Ohr. Hist., A.R., SDAF de RJC. nota bene n 1261 252 5 zetels Gaarne geven wij t-i lende factoren geen re Allereerst zooals w thuisblijvers. Voor de dezelfde belangstelling raad. In de tweede plaat: partij toch niet vertes b.v. de vrijzinnig demi izet-el halen of zullei Vrijheidsbond stemme

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 6