Emser-Water HOTEL CAFÉ RESTAURANT MAISON HETTY, GROOTE HOUTSTRAAT 126, TELEF. 1760, DAMES- EN HEEREN MODEARTIKELEN Kousen zijn een artikel van vertrouwen. Het pleit voor de kwaliteit van onze wollen, zijden en Fil d'Ecosse-kousen, dat dames die éen proet bij ons namen, geregeld bij ons blijven koopen. dat in bovengenoemde vergadering ook het woord zal worden gevoerd door den voorzit ter der afdeeling, den heer P. Otto. Dientengevolge kan de heer Otto geen ge volg geven aan de uitnoodiging van de afu. BloemendaalSantpoort van de S. D. A. P. tot het bijwonen der vergadering dier afd. op denzeltden avond. Het bestuur van den Vrijheidsbond heeft daarom voorgesteld in gemeenschappelijk over leg een debat-avond te organiseeren. A.s. Zondag zullen in Hotel Café Restaurant Rusthoek de zomeravondconcerten weer eeni aanvang nemen. Het bekende Amsterdamsche trio onder leiding van den heer Hesse is door den heer Reinders weer geëngageerd voor dit seizoen. Mocht het weer meewerken, dan gelooven we dat verschillenden] uit Bloemendaal en den omtrek zich naar Rusthoek zullen begeven om dat li|et toch een der gezelligste zitjes uit Bloemendaal is. Door de jeugd werd Woensdagmiddag op den Bloemendaalscheweg wederom een heerlijk partijtje voetbal gespeeld. In het vuur van hun spel zagen zij niet dat een agent aan kwam peddelen. Eerst toen de politieman afstapte en den bal opeischten staakten zij 't spel en be grepen wat er aan de hand was. Na den bal in ontvangst te hebben genomen, vervolg de de agent zijn weg om een eind verder we derom een bal van eenige voetballers in be slag te nemen. Beteuterd keken de jongens den diender na. die bedaard zijn weg vervolg de. We hebben de jeugd al eens meer ge waarschuwd voor het voetballen op straat. Wie niet luisteren wil, moet dus maar voelen. Bloemendaal' Commando. Deze vereeniging hield Zaterdag en Zondag hare onderlingen eindwedstrijd buks, welke zich in een groote belangstelling mocht verheugen.\ Deze wed strijd welke een nationale wedstrijd zeer nabij kwam en op 6 banen in Hotel Vreeburg ge houden werd, telde niet minder dan 60 af- deelingen, waarvoor totaal ongeveer 80 prij zen beschikbaar waren gesteld. Dat er druk geschoten is blijkt uit het feit dat ialleen op de vrije baan niet minder dan 500 kaarten verschoten zijn. Door den sympathieken voorzitter, den heer A. Koolhoven, die den wedstrijd Zaterdagmid dag met 5 treffers op de personeele baan geopend had, werden Zondagmiddag deze wed strijden gesloten. Met zeer hartelijke woorden riep hij allen, in 't bijzonder de aanwezige da mes het welkom toe en richtte eenige war me woorden van dank aan de verschillende leden voor het uitstekend err gezellig verloop. In het bijzonder werd dank gebracht aan den heer A. Hekking, die als leider een groot aan deel in organisatie heeft gehad. Een hartelijk applaus beloonde spr. waarna aan den leider dezer wedstrijden verzocht werd de prijzen aan de gelukkige winnaars ter hand te stellen. Na eerst dank gebracht te hebben aan den voorzitter voor de groote sympathie en de welgemeende belangstelling, welke hij weder voor Bloemendaal Commando heeft getoond, werd hiertoe overgegaan, waarna allen, jong en oud, voldaan huiswaarts keerden. Bloemendaal Commando kan met genoegen op dezen wedstrijd terug zien. Opr. H. Crt. HET VAST-RECHT-TARIEF VAN HET P.E.N. Door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland (P.E.N,), wordt tegenwoordig veel reclame gemaakt voor het z.g. vast recht-tarief, dat de bedoeling heeft om het gemak dat de electriciteit, ook voor andere doeleinden dan alleen voor verlichting, aan- bieut, meer algemeen te maken. Tot dusver kende men het enkel-tarief, waarbij alle K.W.U. 42 cent kosten en het dubbel'-tarief, waarbij de electriciteit die in je avonduren wordt gebruikt 42 cent per eenheid koster, en op de overige uren 10 cent. Thans is dit nieuwe tarief ingevoerd en wordt slechts een vast bedrag per miaand berekend, dat voor ieder geval afzonderlijk wordt vastgesteld, zoodanig echter dat het vaste recht hoogstens bedraagt de kosten van het normale lichtver- bruik der woning. Voorts worden de K-W.U., hetzij dat deze binnen of buiten de Kchturen worden afgeno men, tegen slechts 10 cents in rekening ge bracht. Bestond er dus vroeger eene belemmering om ook des avonds stroom af te nemen voor koken, verwarmen, strijken e.d., omdat de K.W.U. dan 42 cent kosten, thans worden bij gebruik van het Vast-recht-tarief alle eenhe den slechts tegen 10 cent berekend. PENSION ZEER V00RDEELIGE ARRANGEMENTEN. SPECIALE INRICHTING VOOR LUNCHES, TEA'S, DINNERS, SUPPERS A.S.0. Ook de meterhuur is volgens het Vast-recht- tarief (aanmerkelijk lager, dan volgens het dubbel-tarief. Deze tariefsoortwordt reedsgedurende meer dere jaren o.a. te Amsterdam toegepast en het gebruik van electriciteit in de huishouding is daar enorm toegenomen, zoodat thans ook in de arbeidersgezinnen electrische verwarming op ruimen schaal wordt toegepast. Een volgende maal zullen wij een en ander meedeelen omtrent de verschillende toepas singen van electriciteit in de huishouding en er tevens eenige voorbeelden van geven, op hoe veel het gebruik van electrische huishoud-toe- stellen volgens dit vast recht tarief komen te staan. Het P. E. N. geeft op aanvraag gaarne in lichtingen over dit tarief. Verkeerscijfers Postcheque- en Girodienst, postkantoor te Bloemendaal. Gestort op postrekeningen in de maand April f93922.50, vorige mannd f95703.05. Uittbetaald wegens cheques f 64867.38, vorige maand f79657.87. Op de postrekeningen van dit kantoor werd bijgeschreven wegens stortingen f 190034.81, vorige maand f 104800.21, bijgeschreven wegens overschrijvingen f 342247.34, vorige maand f 366494.84, afgeschreven wegens overschrij vingen f 480252.20, vorige maand f 332172.18, afgeschreven cheques f 76684.43, vorige maand f91676.98. Aantal rekeninghouders op dit kantoor op het einde der maand 226, vorige maand 215. Feestavond O. L. School. Zaterdag boden de leerlingen van de O.L. School aan den De Génestetweg aan ouders, verzorgers en genoo- digden een feestavond aan. De gymnastiekzaal was rijk versierd met groen, vlaggen en tulpen en was geheel gevuld, toen, om 7 uur met het omvangrijke programma werd begonnen. Allereerst werd het Wilhelmus gezongen. Eén der kinderen dirigeerde, een ander bege leidde op. de piano. Vier meisjes brachten een Indisch schermspel ten tooneele en hierop volgde „De geleende koekepan'', een nummer dat geweldig insloeg. Voor de pauze zongen de meisjes nog een aar dig liedje: „Het Vogelnestje". Toen, de pauze afgeloopen was, kwamen allereerst de muzikanten op. Een quintet bracht zeer verdienstelijk een 4-tal nummers op de viool ten gehoore. Hierop volgde het hoofdnummer van het programma, een revue de Leervakken voor- stëllende en hoogst verdienstelijk vervaardigd door Dr. Boissevain. Grootvader is jarig. Hij woont met een huishoudster. Bij hen, in woont een ouderwetsche schoolmeester. De kleinkin deren, elk een leevak voorstellende, komen grootvader felfciteeren. Dit nummer viel al bui tengewoon in den smaak. Er werd vlot ge speeld en de pakjes toepasselijk beschilderd, waren buitengewoon aardig. Bijzonder goed waren ook de rhytmische dansen, die hierbij werden vertoond. Toen nog een Lentelied en hiermede was de feestavond afgeloopen. Op aandringen van de ouders is hetzelfde programma echter nog eens gegeven geworden en wel op Maandagavond 30 April om 7 uur, nu voor alle kinderen, en familieleden, voor zoover de ruimte het toeliet. We willen dit kort verslag van dezen uitste kend geslaagden feestavond niet eindigen zon der een woord van dank aan de beide heeren die door hun goede voorbereiding zooveel tot het succes ervan hebben bijgedragen. H. Dag. Zaterdag a.s,, 5 Mei, 's avonds 8 uur vindt de opening plaats van de nieuwe zaak der fa. Wisbrunn Liftman aan den Bloemendaalsche weg alhier. Het keurige gebouw, gebouwd onder bouw kundige leiding van de architecten Mulder en van Asdonk, is gebouwd door den aannemer B. Hagen te Haarlem en kan als een groote aanwinst voor onze gemeente beschouwd worden. Zoowel inrichting als afwerking laten niets te wenschen over en zijn volkomen in overeen stemming met de eischen des tijds. Het zal de firma, die genoegzame bekend heid heeft, op den openingsdag niet aan be langstelling ontbreken. OVERVEEN. Plotselinge dood. Maandagavond te half vier is op den Zijlweg te Overveen een heer, afkomstig uit Amsterdam, van omstreeks 60- jarigen, leeftijd, plotseling onwel geworden. Dr. Bornwater, die spoedig ter plaatse was, moest den dood constateeren. Per brancard is het lijk naar de alg. begraafplaats te Bloemen daal overgebracht. Op hol. Zaterdagmiddag sloeg een paard, gespannen voor een bakkerswagen op den Zeeweg op hol. Het mocht den leider der Pad vinders van het Leger des H'eils, die daar pas seerde, gelukken het paard tot stilstand te brengen. SANTPOORT. Mej. Tj. Bergenia is deze week benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. Nat. Schooi te Velseroord. Voor de woningen van de Woningbouwver- eeniging „Bloemendaal-Noord'' zijn, zooals be kend is, grasperken aangelegd waardoor de toestand daar terplaatse belangrijk is verbe terd. Om nu te voorkomen dat er al te veel over die grasperken zal worden geloopen ot gereden, heeft de gemeente Velsen borden la ten plaatsen welke heel veel overeenkomst ve'rtoonen met borden welke worden gebruikt bij stallen of landerijen waar mond- en klauw zeer heerscht. Wij willen echter niet ontken nen dat het middel niet geholpen heeft. Inte gendeel. de menschen zijn nu eenmaal bang voir mond- en klauwzeer, zoodat het naboot ser, van die borden zijn goede zijde heeft. Gezien van uit een1 schoonheidsoogpunt zou den wij echter gaarne die borden, weggenomen zien en daarvoor in de plaats wenschen meer' langwerpige bordjes, netjes geschilderd en laag geplaatst, geheel in overeenstemming met de omgeving. De bewoners zullen er het gemeen tebestuur zeer dankbaar voor zijn. Maandagavond 30 April vierden de afdeelin- gen Santpoort en Bloemendaal der S.D. A. P., de afdeeling Bloemendaal van den Bond van Werklieden in Openbare Diensten, en Bedrij ven en van den Centralen Ned. Ambtenaars- bond en de afdeeling Santpoort van Spoor- en Tramwegpersoneel hun 1-Meifeest in de concertzaal ,*Zomerlust'' alhier. Er heerschte een opgewekte stemming toen om circa 8 uur de Voorz. der afd. Santpoort van de S. D. A. P. de bijeenkomst opende en een korte uiteenzetting gaf van de beteekenis van den 1-Meidag van vroeger en thans. Spreker begroette vervolgens twee jongge borenen welke op deze bijeenkomst aanwezig waren, n.l. de sociaal-democratische vrouwen organisatie welke voor het eerst een 1-Mei feest meemaakte en het vaandel van de arbeiderszangvereeniging „Morgenrood''. Na deze opening trad „Morgenrood'1 voor het voetlicht. Het is reeds een oude bekende voor ons geworden daar bij vergaderingen enz. dit zangkoor steeds haar medewerking verleent en daardoor ook aller sympathie heeft verworven. Deze sympathie groeit steeds aan naarmate het zangkoor vorderingen maakt en waarvan ieder die dit koor af en toe hoort getuigt dat deze vorderingen beduidend zijn. Daarna mochten wij hooren de feestrede naar voor dezen avond den heer Ds. van der Heyde van Britswerd met het onderwerp: ,4>e beteekenis van den I-Meidag''. „In alle landen, waar de 1-Meidag gevierd wordt en waar wordt dat Italië en Beieren uitgezonderd niet, aldus de spreker, heerscht en kan ook niet heerschen een geest van op gewektheid, waar de tijden zoo ontzettend donker zijn. Een Duitsch generaal zei eens: ,,De oorlog is een voortzetting van wat in vredestijd gebeurt, maar met andere midde len''. Wij kunnen thans zeggen: „De vrede is een voortzetting van wat in oorlogstijd ge beurt'', en behoeven dan slechts te denken aan de bekende Roer-kwestie. „Waar gaan wij heen'', zoo vraagt spreker zich af. Lord Robert Cecil, de bekende propagandist van den Vol kenbond heeft het zoo juist 'gezegd, dat we slechts te kiezen hebben tusschen twee din gen: Ontwapening en Ondergang. En men is, aldus spreker, hard bezig het laatste te kie zen. En daarvan behoeven we niet alleen Engeland, Frankrijk, België enz. te beschuldi gen neen, daarbij behoort ook ons land; lees slechts het rapport der vlootwetcommissie. In 1914 zei men: „Het onweer is op komst''. Ook thans laten wij weer onze waarschuwen de stem hooren. In plaats van den 8 urendag hebben wij thans oponze 1 Mei dagen de ont- wapeningsleuze. Maar die niet alleen. Wij spreken over Socialisatie. Het kapitalisme geeft geen welvaart aan allen. In het En,gel- sche parlement werd onlangs medegedeeld, dat in 34 jaren tijd de bezittende klasse haar bezittingen 12 maal zag vergrooten, terwijl de loonen der arbeiders slechts 10 pCt. omhoog gingen, Lloyd George heeft voorspeld, dat in Enigeland groote dingen staan te gebeuren, hoe wel men het nog niet wil gelooven. Slechts dan voorzag hij, dat men het socialisme kon stuiten, wanneer men de rotte plekken van het kapitalisme aansmeed. Na de pauze werd opgevoerd het tooneel- stukje „Levendwang'', dramatische schets in één bedrijf van E. C. Lageman. Dit mooie pro pagandastuk werd goed gespeeld, vooral de rol van Jan Colmar werd uitstekend vertolkt. Een geanimeerd bal besloot dezen uitstekend geslaagden, avond. De afdeeling Santpoort van de Vereeniging „Volksonderwijs" hield Woensdagavond in de bewaarschool een ledenvergadering. HoewelDr. G. A. van den Bergh van Ey- singa zijn reisindrukken over Italië zou ver tellen en Mevr. Pruys-Boszhard eenige liede- Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi s. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. ren zou zingen, was de opkomst niet schitte rend te noemen. De agenda, welke niet veel belangrijks be vatte en waarvan wij alleen vermelden dat de heer D. Clay aan het Bestuur is toegevoegd, hetwelk dus thans weer uit 7 leden bestaat, was spoedig afgewerkt. De heer Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga hield daarna een interessante rede over zijn reisindrukken in Italië, waarbij ZEd. in hoofdzaak vertelde over de thans weer voor 2/3 gedeelte opgegraven stad Pompei'. Deze stad is door de werking van den Vesuvius 75 jaar na Chr. geheel onder leem, puimsteen en lava bedolven, zoodat alles wat daar zich be vond door de afsluiting als het ware gecon serveerd is geworden. Aan het slot van zijn rede sprak ZEd. den wensch uit dat hij in den loop van den volgen den winter in een grooter lokaal als de be waarschool nogmaals een/ vertelling hoopt te doen van deze voor hem zoo belangrijke reis en alsdan toegelicht met lichtbeelden. De voorzitter dankte, ook namens de aan wezigen, den spreker voor zijn bijzonder mooie rede en deelde voorts mede dat Mevr. Pruys verhinderd was de bijeenkomst met eenige zangnummers op te luisteren. De Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alcohol houdende dranken, afd. Santpoort, hield j.t. Donderdagavond een kunst- en propaganda- avond in de bewaarschool. De spreker voor dezen avond, de heer J. Duinker van Zaandam gaf een historisch over- zich van den groei van de onthoudersbewe- ging. Tot 1914 is die groei langzaam maar zeker gegaan, echter nadien is er meer schommeling gekomen. De oorlog heeft bij de menschen een anderen geest gebracht, bij sommigen is gekomen een welvaart, bij anderen een terugslag, doch bij allen een verslapping, een onverschilligheid omtrent zijn medemensch. In een gloedvolle rede spoorde spr. aan om terug te keeren, tot de oude paden, om de lauwheid te laten varen en weer met frisschen moed dezen schoonen strijd verder te voeren. De heer Zwanenburg, de kunstenaar op dat ouderwetsche instrument, dat harmonica heet, bracht de aanwezigen zooals altijd, weer in verrukking over zijn mooi spel. Het lokaal was matig bezet, wat den voor zitter in zijn sluitingsrede aanleiding ,gaf den wegblijvers, waaronder een groot aantal leden, een zacht verwijt toe te voegen en de aanwe zigen aanspoorde zich aan te sluiten bij de Ned.. Vereen, tot Afschaffing van Alcoholhou dende Dranken. Zondag j.l. gaf ,,'t Reizend TooneeT' onder artistieke leiding van den heer W. Busch, van hier in „Zomerlust" een uitvoering, welke ge zien het afwisselend en varieerend programma, maar matig bezocht was. De internationale voetbalwedstrijd Holland- België in Amsterdam, zoomede de belangrijke O.D. S.Stormvogels-wedstrijd, waarbij de laatsten tot eerste klussers kond'en promovee- ren, zullen wel eenige afbreuk gedaan heb ben. Met een pittig muzieknummer werd ge opend waarna Mevr. Co. van den Berg eenige komische liedjes zong die een warm applaus kregen. Hierna werd gegeven „Kerstnacht'', een boeiend tooneelspel in één 'bedrijf door A. Hamburger, Hier werd, zoo geen onberispe lijk, dan toch zeer goed spel te zien gegeven. De grime had o.i. wel wat sprekender mogen zijn. Tooneel en décor voldeden zeer goed. De aanwezigen leefden beslist mede in dit treffend levensbeeld. De heer Schrijnemakers gaf hierna eenige humoristische liederen en voordrachten ten beste welke mede zeer in den smaak vielen. ■Na de pauze weer eenige liedjes van Mevr. van den Berg, gevolgd door een éénacter ,De Doodenrit'' door J. A. Everwijn. Dit spel vol zotternij (waarom hartelijk gelachen werd) eischt van de spelers groote inspanning en in sommige gedeelten een niet gering uithoudings vermogen. Toch kunnen we zeggen dat ook hier welbestudeerd spel geleverd werd. Dat 't instemming vond bewees wel het luid ap plaus. Tenslotte nog eenige nummers van de soubrette en dem humorist, die erg in den smaak der aanwezigen vielen. Na afloop een gezellig bal. Er is in alle opzichten ruim geno ten. We hopen dit gezelschap nog eens terug te zien. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Ferdinand Bolschool te Amsterdam komt voor onze plaatsgenoot de heer W. Korte. verwarmd, of met warme melk gedronken, is een heerlijk verzachtend geneesmiddel bij alle katarrhalë aandoeningen der slijmvliezen. Prijs per heele kruik f 0.75.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2