Politieke Vergaderingen. "J.A.bOJKAMRJN Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Fotografisch Atelier RTPflr" Gr. Houtstraat 169 Drogisterij Fa. Haaks BEtlANGEM MEUBELMAKER! ONZE KEUZE. Telef. 3824 Telef. 3824 MEERDE© I7e JAARGANG WOENSDAG 16 MEI 1923. No. 19a. DAALSCI Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 00 3- Voor een half jaar Dit nummer bestaat uit twee bladen. „De meening van den liberaal A. en de meening van den bolsjevist B. zijn geestelijke waarden. Het is mogelijk, dat zij die meeningen, zooals zij in hen zijn, eenvoudig hebben overgenomen. Aan de vorming der waarden, die zij dragen, hebben zij dan geen aandeel gehad, en zij hebben daarvan geen ver dienste. Maar hun meeningen kunnen de aan neming van wetten tot gevolg hebben, die den aard van het menschheidsleven wijzigen. Daarin o.a. bestaat de waarde hunner meeningen; onder andere, want verder hebben zij nog waardie zooals munten die hebben in ieder-een's zak". Aldus L. van Deyssel in zijn pas bij Meuleiihofi te Amsterdam uitgekomen ,,Werk der Laatste Jaren. Deze „losse gedachte" is als voor een motto boven een verkiezingscourant geschreven. Maar al te weinig beschouwen en behandelen wij de meeningen van de candidaten voor den gemeenteraad of voor andere openbare lichamen als „geestelijke waarden". In onze oogen zijn ze dit maar zeer ten deele. De li beraal A. zal ongetwijfeld overtuigd zijn, dat zijn meening een geestelijke waarde is en wel een geestelijke waar de van de beste soort. Misschien is het „de" geestelijke waarde bij uitstek. Maar is de meening van den bolsje vist B. voor den liberaal A. eveneens een geestelijke waarde? Wat is er geestelijks aan het bolsjevisme? Het bolsjevisme is, althans in de oogen van den liberaal A. den geestelijk heid in den meest volstrekten zin. Hij spreekt er tegen; hij schrijft er tegen; hij preekt er tegen. Hij slaat er op, hij scheldt er op en het is hem ten volle meenens, wanneer hij een overwinning op zijn tegen-candidaat beschouwt als de zegepraal van het ware, schoone en goede op leugen, leelijkheid en gemeen heid. Doch nu de bolsjevist B. Natuurlijk is deze overtuigd, dat zijn meening een geestelijke waarde is. Praat hem intus- schen niet over de meening van den li beraal A. Zoo iemand deze ook maar met eenigerlei geestelijke waarde in verband zou willen brengen, bolsje vist B. zou dezen beoordeelaar hoonen in de meest giftige termen die te beden ken zijn. Wat is er ongeestelijker dan het liberalisme?! Het liberalisme is het verstokte kwaad; het is onnoozelheid, koppigheid, hangen aan eigen verleden en aan eigen hachje als een dwingerig kind. En daarom spreekt en preekt bol sjevist B. er tegen, hij scheldt er op, hij spuwt er op, en als hij zijn tegen- candidaat buiten den Raad heeft gehou den, is hij heilig overtuigd, de wereld te hebben beschermd tegen het aller- ongeestelijkste dat er bestaat. Dus, zeggen sommige kiezers het is één pot nat; wanneer de kok met de keukenmeid kijft, weet men waar de boter blijft en we doen het besfe maar door ons aan een bekeuring wegens ver- grijp jegens den stemplicht te wagen. De boven aangehaalde schrijver denkt anders. Misschien geeft hij toe, dat het ,,één pot nat" is, maar verder komt hij lot de omgekeerde slotsom als de kie zers van daarstraks. Beide meeningen eerbiedigt hij als geestelijke waarden. En hiermee doet hij verstandig. Maar, om de kern van de levensbeschouwing, het maatschappe lijke inzicht, de economische opvatting, om in één woord, het blijvende en kostbare onder de verkiezingsleuzen en vergaderingen frazen te ontdekken, dient men over meer ernst en kennis te beschikken dan voor den gemiddel den kiezer mogelijk is. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. FF.N OOFDF FOTO jjilXUllAi verhoogt uw huwelijksgeluk Bloemendaalschew. 301 Overveen. Is men echter met de alzijdige waar deering, die uit een beschouwing als die van den aangehaalden schrijver spreekt, wel in staat een keuze te doen? Al erkennen wij de geestelijke waar de ook in de meening van den tegen stander, toch zijn voor ons niet alle geestelijke waarden gelijk. Zelden genieten wij het voorrecht, op grond van eigen onderzoek een zelf standige keuze te kunnen doen. Wat Van Deyssel zegt van de candidaten, geldt ook van de kiezers. Meestal ne men wij onze meening eenvoudig over. En al is onze keus derhalve geen ver dienste, als zij in alle oprechtheid en te goeder trouw geschiedt, is zij altijd beter dan geen keus. C. Vrijdag 1.1. heeft in café Jongkees te Over veen die vergadering plaats gevondten, belegd door de Kiesvereendging Bloemendaal, afdee- ling van d'en Vrijheidsbond, waar als sprekers zouden optreden d'e heeren P. Otto, Jhr. J. C. Mollerus A. F. Kremer, .allen candidaten van den Vrijheidsbond voor d'en gemeenteraad. De vergadering werid geopend door den heer P. Otto die de verhindering wegens drukke werkzaamheden van den tweeden spreker aan de vergadering mededeelde. Spr. sprak voorts zijn voldoening uit over de groote opkomst en hoopte dat het debat, dat eventueel mocht volgen, vrij zou blijven van persoonlijken tendens. Besproken zal worden het algemeen beleid van het gemeentebestuur, aldus spr. Hierna wordt 't woord' gegeven aan den heer Kremer die zijn re-dle begint met een be kentenis, de bekentenis namelijk, hoe hij er Hoe gekomen is om dezen avond als candidaat- gemeenteraadslid te spreken. Bij een vergadering van de commissie in zake den aankoop van de zeegronden had spr. enorme dingen gehoord, welke hem aanleiding gaven te trachten verandering in den gang van zaken te brengen. Verder vertelt spr. hoe gemoedelijk het vroeger in de gemeente Bloemendaal toe ging. De burgerij had' volkomen vertrouwen in het gemeentebestuur en deze heeft haar houding nog niet gewijzigd1. M'aa'r het gemeen tebestuur daarentegen heeft zoo gaandeweg grootsteed'sche allures aangenomen. Dit blijkt volgens spr. wel duidelijk uit de navolgende cijfers.. In 1917 kostte d'e geheele gemeente- huishouding f 303.000 in 1923 nota bene 6 jaar later f 1.368.000 dhs 4 maal zooveel. Dit 'is te veel, veel te veel. Hoe komen wij nu aan die cijfers, aldus spr. in 1913 kostte de secretarie met 8 man per soneel f 22.000, in 1923 f 67.000 met 13 man Vergelijken we hiermede andere plaatsen (en deze vergelijking gaat op, want de werkzaam heden zijn dezelfde) met 't zelfde aantal in woners, b.v. Beverwijk dat f 39000, Hillegom met f 30.000, We esp me# f36.000, Berg bij- Nijmegen' 1 33.000, dan zi'en we dat Bloemendaal het dubbele noodig heeft. Openbare werken vordert een corps vare OVERVEEN TELEFOON 956 54 ambtenaren en steeg, van f 44.000 op f 178.000. De pbli'tie van f20400 op 97000. Beverwijk, Hillegom, Delfzijl, (zelfs een ha venplaats waar sterker politietoezicht noodig is) .hebben voor dezen tak van dienst respec tievelijk 23, 10 en 22 duizend 'gulden noodig. Bloemendaal heeft e'chter een commissaris, •hoofdagenten, rechercheurs, agenten met 2 ban den, met één band, en zonder banden. Waarom aldus spr.? Het onderwijs dat onder de rijkswetgeving valt, en dus niet vatbaar is voor opschroeving, kost ongeveer evenveel als in andere plaatsen met hetzelfde aantal inwoners. •Dit alles moet tot belasting verhooging lei den te meer, omdat het belastbaar inkomen in 1922 met 35% daalde. Zoo e'r verplichte uit gaven zijn, laat men dan op de andere be snoeien. Maar integendeel. De begrooting is in 1923 f 126.000 hooger. 'En, alzoo spr. de belastingverhooging levert in verband met de hoogst eigenaardige bevol king v.an Bloemendaal groot gevaar op. De bevolking namelijk bestaat zoo te zeggen uit vijf groepen. 1 d'e zeer vermogenden. 2 de forensen. 3 ge- pensionneerde ambtenaren, de rustzoekenden. 4 de neringdoenden en 5 de werklieden. Alleen nummers 4 en 5 zijn verplicht in Bloemend'aial te wonen maar de eerste drie categoriën kunnen naar hun eigen goeddunken handelen. En hoe noodlottig 'die kan worden, moge blijken, uit een analoog gieval te 'Benne- broe-k, waar het vertrek v,an een zeer vermo gende een belastingverhooging van 1% tenge volge had. De heer Schulz heeft gezegd dat het te Bloe mendaal goedkoop is, in Amsterdam betaalt men 8%, maar ik zeg, u, ald'us spr. als we den kant uitgaan die de heer Schulz aanwijst, dan gaan we verkeerd. Diat in Bloemendaal een inwoner die f 1600 verdient vrij van belasting is, vindt spr. onbil lijk. Ook voor zulk een inwoner i» er de po litie, worden de wegen onderhouden en brandt de straatverlichting. Dit alles geeft ons een beeld voor het ver keerde beleid van het gemeentebestuur en spr. legt aan het einde van zijn rede de verklaring ,a.f, dat, zoo hij gekozen mocht worden, hij zijn best zal doen het gemeentebestuur weer in goed'e banen te leiden. 'De heer Otto dankt den spreker voor de zakelijke uiteenzetting van eenige ond'erdeelen. De groote zorg van den heer Otto, die thans aan 't woord blijft, is het mogelijk verlies van liet landelijk karakter en de aantrekkelijkheid van Bloemendaal. Wie zijn hiervan de dupe. Natuurlijk degenen die verplicht zijn in 'Bloe mendaal achter te blijven, dus vooral d'e nering doenden. En al wil ik, aldus spr. hier geen ongeluks profeet zijn, ik heb dit op de vorige vergade ring ook al gezegd, het gevaar is niet denk beeldig. Ik weet dat bij belastingverhooging vermogende personen de gemeente zullen ver ia,ten. En geen enkel raadslid heeft het recht •met dit gevaar lichtvaardig te spelen. Verder gaat spr. over tot een opsomming van verschillende uitgaven, die ook in ons vorig nummer vermeld staan. Alleen vraagt spr. ook nog wat toch die landmeter doet, die eiken dag op Bl'daial's we gen rondd'aast. Ook de mogelijke verambtena- ring van Bloemendaal becritiseert spr. heftig en geeft zelfs een voorbeeld dat de burgemeester van het bestaan van een ambtenaar niets af wist. Ook de wijze van behandeling d'er begrooting in den gemeenteraad, is een onderwerp van critiek, een critiek d'ie o.i. alleszins gerecht vaardigd is. De aankoop van de gronden langs den Zee weg behoort volgens spr. geheel buiten elke politiek te blijven. Ook hier echter, plaats voor gerechtvaardigde critiek. Een raadslid beweert zelfs, dat ze er eigenlijk nooit 't fijne van hebben geweten. Het huidig beleid van ons gemeentebestuur beeft er onze vereeniging toe gebracht 't roer om te gooien. Wie zijn eigenlijk die verantwoor delijken. Het is d'e burgerij, dat ',t gemeente bestuur krijgt dat ze verdient. De kiezers zijn verantwoordelijk. Een anderen geest moet er komen. De kiezers moeten de koe bij d'e -horens vatten. Die moeten trachten een groepje in d'en raad te brengen, die aan het drijven van den heer van Kessel (misschien nog gevaar lijker d'an de S.D.A.P.ers) plus de S.D.A.P. plus misschien één wilde, paal en perk stellen. Geen groepen, geen klasse, maar algemeen belang, dit moet voorzitten. (Applaus). Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer v. Nederhasselt, die volgens zijn zeggen niet wil d'ebatteeren, maat slechts eenige med'edeetingen wil doen. Ten eerste. Heeft de heer Otto beweerd, w,a,t hebben we nu in ruil van al die schulden. De heer Nederhasselt antwoordt daarop: ■Groote bezittingen. Gronden, huizen, 't Bloe- mendaalsche Bosch, scholen, rendabele bezit tingen zelfs, b.v. de -waterleiding, die een batig saldo geeft, een gasbuizennet e.d'. Het antwoord op de vraag van d'en heer Otto, waarom er zooveel ambtenaren zijn, is dat d'e crisistijd 'dat aantal noodig heeft ge maakt. Wat betreft de vraag van den heer Otto of de landmeter zoo noodzakelijk is, antwoordt de •heer Nederhasselt, dat deze landmeterij ver plichtend gesteld is d'oor de Prov. Staten. Waarom d'e post Plantsoenen zoo hoog is, 'Hierop is het antwoord, omdat Bloemendaal 102 K.M. weg heeft, die met boomen beplant zijn, veder plantsoenen en bet Blbemendaalsche Bosch. Bovendien moeten de plantsoenarbei- ders deze wegen mede onderhouden. De vergelijking van Bloemendaal met andere gemeenten gaat volgens den heer Nederhasselt geheel niet op. Bloemendaal is wel een lande lijke gemeente maar d'e inwoners hebben de e.ischen van de bewoners van de groote stad, namelijk goed onderwijs, goede wegen, goede verlichting. Een l'ichtpaal kost plm. f 175.en dit wordt al spoedig aangevraagd', wanneer er een nieuwe villa gebouwd wordt De heer 'N'oë wenschte te weten of er door den gemeentearchit-ect in de exploitatiereke ning van d'e gronden langs den Zeeweg wer kelijk een fout is gemaakt van f 400.000, welke fout door geen der raadsleden, 'allen illustre mannen, is opgemerkt. De heer v. Nederhasselt' antwoordt hierop dat de exploitatierekening v.d. gemeente-ar chitect nooit als grondslag gediend heeft voor een exploitatie. De begrooting van d'en ge meentearchitect is na aankoop gemaakt, utt eigen, beweging. Maar de lieer Otto, die toch een goed' re kenmeester 'is, heeft zelf een fout over 'it hoofd gezien, namelijk een fout van f 360.000 -die de fout van f 400.000.reduceert tot f 40.000. De heer Otto dankt d'en heer van Nederhas selt voor d'e waarlijk keurige wijze waarop deze met hem tot nadere preci'seering van de zaken wenscht te komen. Ondanks 't gesprokene van den heer van Ned'erha-sselt, vraagt spr. toch nog-, waarom is d'e Bloemendaalsche schuld' 15 maal zoo groot als 10 jaar geleden. De productieve uitgaven bedragen slechts f750.000 dus nog 131/., ton ■onproductieve. Voor het onderwijs zijn de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1