W.H. van Staveren No» 1 van Lijst 3 R 'I Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje' MM Jacqi Auto-Garage HAAR l ft?; BLOEMENDAAL ■■■■llllliUIlllllnil— IIIIIWI Brandstoffenhandel 1 levert prima: Engelsche Anthraciet f 5.50 p. H.L. W m M. m 'M. M M w. m ADVERTENTIEN. J. LOTTGERING Loopmeisje Gevestigd te Santpooi Duinweg 46: Mej. C. KONING Costuumnaaister Electrische Banket- Luxe Broodbakkerij Ostadestraat 12 E- DE REK Comestibles- en Outis Fijne Vleeschwar Overveen l i I iest: A. 1. DE t E Bakenessergracht 9 Telefoon 497 L: Kantoor: Zakstraat 8 ïtï ,7«v. M BELQ. ANTHRACIET 2%o—^/so m.m. f 3.25 p. H.L. I so/eo -3.50,, s EIERKOLEN -2.80 Franco Bergplaats j Giet- en Breclicokes voor Centr. Verwarming schulden niet gemaakt, want die kosten hier evenveel als elders. Het waterleidingbedrijf is een afzonderlijke begrooting. De ambtenaren hebben wel de acht-urigen arbeidsdag, maar ook in verband met de l-oonsverho-oging krijgen we den index van 1 1.65 daarom maakt s-pr. geen aanmer king op de posten die verdubbeld zijn. De Landmeter, hoewel verplichtend,volgens den heer v. Nederhasselt, komt toch op andere gemeen-tebegr-ootingen niet voor. Wat 't onderhoud der plantsoenen betreft, laat 't gemeentebestuur dat aanbesteden. De concurrentie werkt zeer zeker voordeelig. Ook de 'Opvatting van den heer v. Nederhasselt. dat de Bloemendaal-ers grootsteedsche eischen stellen kan spr. niet deelen. De fout in de annuïteitsberekening in de exploitatierekening heeft spr. wel degelijk ge merkt. Er zaten zelfs 4 cardinale fouten in. Tevens heeft spr. de ontdekking gedaan (hij had reeds lang getwijfeld1) dat er bij aankoop geen exploitatie-rekening bestond. Daar d'e heer van Nederhasselt verder 't woord niet verlangde, werd de vergadering gesloten. Maandagavond vond 'n vergadering plaats van de Ohr. Unie in de Ghr. -M.UjL.O. school al hier, waar als preker optrad den heer H. H'o- genbirk, aftredtend gemeenteraadslid dezer frac tie. De vergadering werd met gebed', door den he-e,r Te-ding) van Berkhout geopend', waarna de heer H'og-enbirk 't woord kreeg. Spr. vertelt ten eerste -dat de afdeeling B'loe- mend'aal -der Chr. Unie eerst van plan was een bekende partijman .uit te noodigen, om dezen avond' de Chr. Hist, bleginselen nog- eens breedvoerig uiteen te zetten. Men Is echter van plan veranderd, omdat de gemeen tepolitiek een bijzonder -karakter heeft en be ter uit-een te zetten is door een inwoner van dte plaats. Vandaar dat de vereeniging mij uitg-enoo-d'ig-di heeft, al-d-us spr. Het -is een algemeen verschijnsel, zoo ver volgt spr. zijn rede, dat men tegenwoordig steeds meer belangstelling gaat. t-oonen voor de gemeentepolitiek. Zij die vroeger wars wa ren van elk -politiek gedoe, volgen thans met groote belangstelling de -dingen betreffende de gemeentehuish-ouding. De oorzaak van -die stij gende belangstelling is volgens spr. te vinden in de malaise en -de nog steeds heerschende onrust. Het gemeentebestuur is niet alleen een wetgevend college maar ook -een regeerings- colleg-e. 't Algemeen luidend beginsel der Chr. Hist. Unie, is hierbij, dat het Goddelijk gebod de gr-ondslag is en blijven moet. De vier voornaamste punten van -het ge meente program 1923 zijn: 1. Handhaving van orde en gezag. 2. 'Be-vestiging der historische rechten van het gemeentelijk zelfbestuur. 3. Rustige ontwikkeling der burgerlijke en- maatschappelijke verhoudingen. 4. Zuinig beheer, ten einde te komen tot vermindering van -belastingen. Hierna geeft spr. een klein stukje geschiede nis van de Chr. Hist, fractie -in den Raad van Bloemend-aal, hoe in 19-19 2 zetels aan haar ten deel vielen. Crit-is-eeren nu, aldus spr. is gemakkelijker als regeeren. Ook ik -dacht, toen ik -in den Raad kwam, -dat er veel te veranderen was, maar moest al -dadelijk de groote moeilijkheden en soms de onmogelijkheid van veranderen con- state-eren. Vete veranderingen zijn weer d-oor verschil lende partijen- aangekondigd maar menige kLacht zal acht-er de groene tafel verstommen. Spr. ontmoette deze week iemand, -die hem vertelde, hetgeen spr. ook beamen kon. Vóór een politieke vergadering en na een jacht wordt er het m-eest gelogen. Spr. -wil niet zeggen dat er niet te veran deren valt. -B. en W. zijn niet altijd' correct geweest -en- 't is zeer moeilijk het ou-d'e systeem te doen veranderen. Laat ik, aldus spr. slechts -een algemeen overzicht geven. Versobering na 1918 was nood zakelijk. Nu omklemmen -ons nog de sociale hervormingen van dien tijd. De Invoering vart den 8 ur-igen werkdag maakte groote uitbrei ding van het ambtenarencorps noodzakelijk, zoo ook van het politiecorps. De critiek hier MAiSON HETTY, GROOTE HOUTSTRAAT 126, TELEF. 1760, DAMES- EN HEEREN MODEARTIKELEN Onze Voorjaarscoilectie in Heeren Mode-artikeien is thans compleet. In overhemden en dassen, ondergoed en sokken brengen wii een uitbreide sorteering voor iedere beurs. AMERIKAANSCH ONDERGOED „VARSITY" op van andere partijen is oppervlakkig be schouwd gegrond, maa-r bezien w-e d'e zaak eens nader, dUn is die groote uitbreiding weer te billijken. Vroeger had-dien we een klein corps plu-s -nachtwakers. Deze laatsten zijn afgeschaft en hebben we d'us nacht en dag politiebewa king. Ook -de 8 urigen -werkdag li-et hier zijn invloed geldten. Daarbij komt dat -Bl-oemen-daal een zeer uitgestrekte gemeente is met 100 K'.-M. w-eg. Onze politieagenten zijn niet alleen flinke kerels, die er netjes uitzien, maar handhaven op goed'e wijze de orde in -de gemeente. Dat 't gemeentebestuur -ook van meening is, dat een gro-otere uitbreiding -ongewenscht is, blijkt ui-t 't feit dat de Burgemeester geen vacatures zal verv-ulllen, alvorens -d'aa-r den Raad in t-e kennen. Ook bij Publieke werken, Re-iniging en.-Plant soenen, heeft zich d'e 8-urige werkdag doen gelden, -daarbij komt, d'at er politieke partijen zijn, die -het in -eigen beheer nemen aanmoedi gen. Hiermede mo-et -men vooral -in onze ge meente erg voorzichtig zijn. Allicht blijven er bij verdwijning van dien tak vian dienst eenige ambtenaren hangen. Ook hier is een, verandering ten goede te bespeu ren. Reeds zijn -er -door B. en W. eenige werk jes publiek aanbesteed. Dit is m.i. de go-ede weg, al-dus spr., want over 't algemeen kan men zeggen, dat staiats en gemeente-exploita tie -duur is. Aan der-gelijke oordeelkundige be zuiniging zal onze fractie gaarne medewerken,. D'e verandering aangebracht in de gemeente- reinig-ing, door motorwagens te gaan gebrui ken, kan in de oogen van spr. geen genade vinden. Wel heeft men minder soesa, maar het zal meer kosten. ,t Waterleidingbedrijf heeft weinig van critiek te lijden gehad. -Dd-t is flink georganiseerd. Hoewel 't verbruik afnam, kon toch -de prijs van f 0.30 op f 0.25 teruggebracht worden, en geeft de exploitatie een batig saldo, z-oodat een afschrijving van f 22.000.mogelijk was. Zelfs is een verdere prijsverlaging van h-et water mogelijk. Thans wil spr. eenige aandacht wijden aan h-et financieel beheer. 1 Jan. 1913 was er f549000 geleend. 1 Jan 1923 f4327000. Op he-den is hiervan -onafgeiost f 3738000. Hiervan is van 1913 nog f30900 -d'us de rest is vian -de jaren 191323. In 1923 moet er betaald worden f 161500 aan aflossing en f 213300 aan rente, d-us f 374860 en niet f 440.000 zooals op vergaderingen be weerd is en hierbij zijn -d-e Zeeweg-kosten be grepen. Dit zijn werkelijk respectable cijfers. De sociale wetten vroegen groote -offers, ook d'e woningbouw, allen opgelegd -d-oor de Rijks wet -dus onvermijdelijk. De middenstia-ndw-oning- bouw vroeg f 550.000 -in 192122, f 140.000 schoolbouw. Maar tegenover al die schulden staan ook groote bezittingen. En in-d'ien het moest hebben wij hier ook remmend gewerkt. In Vogelenzang mo-est-een nieuwe RjK. school komen en wilde men de gemeenteschool over nemen. B. en W. stelde -een nieuwe voor. Maar door de verbouwing v-an -d-e -oude heb ben de heer Laan en -ik f 40.000 bespaiar-d'. De groote bezittingen, waarvan spr. sprak bestaan in: le Groote bouwterreinen. 2. Gasbuizennet, dat niet kon worden uitgesteld en -ook -d-e ex ploitatie daarvan levert voordeel op. 't Geld van den -woningbouw -is niet weg, maar vloeit -weier te-rug, en -dan last not least h-et 'Bloemend'aalsch-e Bosch, dat somigen aan zijn lot wilden overlaten-, waartegen spr. zich ■ten zeerste kant. Het onderhoud der be-d'rijven kostte in 1917 f 43287, in 19i23 f 178000. Dit is veel, maar men moet niet vergeten dat hieraan f 90.000 voor onderhoud wegen is bestemd, waar vroe ger apart geleend g>eld voor noodig was. •Hierna wild'e spr. nog enkele woorden wij den aan den Zeeweg, -den- berucht g-e-word'en Zeeweg. Hij brengt een eeresaluut aan den ont werper en aanlegger. Was ik destijds lid v.d. Raad geweest, ik zou er niet v-oor zijn ge weest, mtaar we zitten er nu eenmaal mee. De Vrijheidsbond1 heeft destijds -krachtig meege werkt. Met 75 stern-men werd het aangeno men. Onder die 5 tegenstemmers was er slechts één eigenlijke tegenstemmer. De heer Otto heeft den aankoop destijds warm verde digd in dé Tweede Kamer. En nu. De lasten van onze gemeente zijn volgens spr. niet zoo zwaar, als ze wel lijken. Gin-gen we -in een zelfde tempo verder, dan zal het spaak lo-open. Voor -de toekomst moeten we -dus erg voor zichtig zijn. 5% belasting is wel hoog, het is geklommen van 2.8 tot 5% en dit cijfer moet omlaag. De Chr. H-ist. Unie is voorstandster van progressie maar voor de gemeente Bloe- men-daal is die progressie niet aan te bevelen •om-dat -d'e hooge belastingen de aantrekkelijk heid van Bl'daal zouden wegnemen. Want bij vertrek van de vermogenden, die hier niet verplicht zijn te wonen,, worden d'e middenstanders en de arbeiders de dupe-. Aan 't eind van zijn re-d'e gekomen, doet spr. nog een verblijdende mededeeling namelijk die van een voorgestelde belastingvermindering en -dit is niet tijdelijk, want ook dit jaar zal -er weer een overschot zijn. Het laatste gedeelte van zijn -rede besteedt spr. aan de behandeling van het Dagelijksch Bestuur. Hij wil hier niet persoonlijk worden, -maar wel wil hij zjeggen -dat -er van B. en W. nooit krachtige argumenten worden geboord en d-e voorbereiding in den R-aad' ook -dikwijls te wenschen overlaat en -B. en W. kunnen veel voorkomen. V-oor de toekomst is er een suggestieve lei ding noodig en een g-ron-dl-ge bestudeering noodzakelijk. Na de vergadering aangespoord te hebben hun stem uit te brengen op -d'e Chr. Hist. Unie, beëindigt spr. zijn kernachtige rede. (Applaus). Van de gelegenheid tot -het stellen van vra gen werd' d-oor -drie -persoenen gebruik ge maakt. 1-e. De heer -d'e Graaf vraagt of in het' alge meen de verbetering van d-e arbeid'erstoesfsan- den alleen te ve-rwachten is van de SD.A.P. Hierop antwoordt de heer H'ogewbirk door voorlezing van art. 12 van het gemeente-pro gram. Art. 12. (ontwerp). Gemeente-ambtenaren en werklieden. De rechtspositie en d'e ar-beidersvoorwaar- den voor -ambtenaren en werklieden -worden geregeld -in overleg met d-e betr-ok-ken personen -of met hunne -organisatiën. De bezoldiging zij zoodanig, -dat rekening worde ge-houden met de behoeften van het ge zin en met behoorlijke loonregelingen in het vrije bedrijf ter plaatse en -dat gelegenheid blijve d-oor bekwaamheid en energie vooruit te komen. Bij de regeling van loonen en pen sioenen be-h-ooren zich aan te sluiten go-ede bepalingen tot het waarborgen eener u-itkeering in geval van ziekte of tijdelijke ongeschiktheid. Tot bevordering -der geestelijke en lichame lijke gezondheid zij de Zaterdagmiddag zooveel mogelijk vrijgegeven en worde, vooral bij in- spannen-den arbeid', -d'e werktijd beperkt. Door instelling van een scheidsgerecht of van arbi'trage-commissiën w-or-de het personeel beschermd tegen willekeur of vergissing van meerderen' en worde, door -het besef van rech-ts-zekerh-eid', dte goede geest bij het Ge meente person-eel bevorde-rd'. Dat in 1919 -d'e salaris- en rechtspositie-re geling niet tot stand -is gekomen, is t-e wijten aan B. en W. -die e-en beet-je angstig waren. De heer -de Groot vraagt of er op 't secre tarie te veel personeel is. Met opzet heeft de heer H'ogenbirk deze aangelegh-eid niet behandeld omdat men' eigenlijk eens 1 maand op 't secretarie moest kunnen kijken- om te oord'eelen. Spr. wil -dan ook geen bevestigend antwoord g-even. 't Ond'erwijs bezorgt ve-el werk. Alleen kan spr. meded'eelen d:at t-ot uitbreiding van 't personeel niet zal worden overgegaan- De heer v. d. Plas vindt 't bevreemdend dat de spr. hier te Bloemen cüaal geen progressie wil, waar-o-p -de hee,r Hogenbi-rk z-ee-r ter-echt op merkte, da-t in het belang van -den- midden stand is, dat geen progressie geheven wordt. Na de beantwoording van de vragen sluit de heer Hogenbirk d-e vergadering met gebed. IETS OVER HET ELECTRISCH STRIJKEN. Onder de vele toepassingen v-an electrici- tc-it in de huishouding is het electrische strijk ijzer wel degene, die zich het snelst een plaats heeft weten te veroveren in de sympathie van de huisvrouw. Het electrische strijkijzer ver schilt in zooverre van het gewone strijkijzer, dat het niet op de kachel of het gasfornuis moet, worden heet gemaakt, doch dat de ver warmingsinrichting in het ijzer zelf aanwezig is. Het levert dus hetzelfde gemak als het pers ijzer van den kleermaker, dat het bekende kooltje vuur in zich bergt, met dit verschil, dat bij dit ou-derwetsche toestel nog een ka chel noodig is, terwijl het electrische ijzer maar even op de huisgeleiding behoeft te worden aangesloten, om in enkele minuten heet te zijn. 'Bij het electrisch strijken vervallen dus alle bezwaren van het aanmaken van een kachel, het wachten tot het ijzer wederom heet is, het warm houden van een 2de ijzer enz. enz., terwijl men geen last van warmte heeft des zomers en het gevaar van het strijkgoed of de -kleeren te besmetten met een roestig ijzer of zwartsel van het fornuis komt te vervallen. Het electrische strijkijzer kan overal ge bruikt worden waar een lamp of een stop contact aanwezig is! 'Het is dus direct toe te passen in de kinderkamer voor het opstrijken van baby's kleeren, zoowel -als bij d'e groote wasch in de huiskamer of keuken, als in de slaapkamer, wanneer de vrouw des huizes voor 't uitgaan nog even haar zomertoilet wil op- frisschen, of mijnheer de vouw in zijn pan talon wil oppersen. De verwarming-elementen der electrische ijzers zijn tegenwoordig zóó solide, dat zij jareniang mee kunnen, terwijl eventueele ver vanging in een oogwenk en met geringe kos ten gepaard gaat. Electrische strijkijzers van prima Neder landsen fabrikaat, die voor een jaar gegaran deerd worden, kosten tegenwoordig slechts ca. f5.—. Da-ar het niet noodig is om bij het strijken steeds het ijzer onder stroom te laten-(de con structie brengt mede, dat het verwarmings element lang de opgenomen warmte behoudt) zijn de stroomkosten van electrisch strijken, zelfs bij het gewone avondtarief, uiterst gering. -Bij het nieuwe Vast recht tarief zijn de kos ten slechts een paar cent per uur, onafhan kelijk van den tijd waarop met het ijzer wenscht te gebruiken; binnen of buiten de lichturen. DE GRONDEN LANGS DEN ZEEWEG. Onze lezers zullen reeds weten, dat er -een voorst-el van -de fam. v. d. Vliet bij den Raad' onzer gemeente is ingekomen, inhoudende, dat zij geneigd is mede te w-erken aan de annu leering van het koopcontract van d;e gromden langs -d'en Zeeweg. Zou -dit het gevolg zijn van de actie van de commissie inaake -aankoop der gronden langs den Zeeweg, -di-e reeds 2000 handteeke- ningen verzameld heeft; waarvan er slechts 130 voor aankoop zijn. Zeer zeker heeft -d'e commissie eeni'gen in vloed uitgeoefend. Nu krijgen w-e dus 't eigen aardige geval, dat de oude R/aad (want -d'eze zal moeten beslissen, daar de familie v. d. Vliet v-oor 22 J-uni antwoord verlangt) op zijn be sluit zal kunnen terugkomen. Bestaiat er nu eenige zekerheid dat dit geschieden zal. De heeren Te-ding v. Berkhout, Hogenbir-k en de R-oo van Ald'erw-erelti zullen wel van den koop afwillen, maar -daartegenover st-aian de heeren Schulz, Noorman Laan en van Kessel, die het besluit -willen handhaven. W|at zullen de heeren Bijvoet, Bornwater en d-e 2 wethou ders doen. Het zou dus best kunnen dat er een meerderheid wordt gevonden die het be sluit wil 'handhaven. Ook is een ander denkbeeld geopperd, waarmee d-e familie v. -dl Vliet -ook wel ac- coor-d schijnt te willen gaan, namelijk met de oprichting van -een N.-V. met een kapitaal van 2 millioen gulden, waarin -d-e gemeente d'en Zee-weg zou inbrengen voor 1 millioen en de familie v. d. Vliet -de -gronden voor eenzelfde bedrag. Het -onderhoud van den weg blijft dan voor de gemeente. We kunnen dus weer met spann-ing de ko mende gebeurtenissen te gemoet zien. Zie 't vervolg van dit bericht in het bijblad. GR. HOUTSTRAAT 5a VERFT MANTELS EN HEERENCOSTUUMS MET BEHOUD VAN MODEL De Heer en Mevrouw JA P. THiJSSE Jr.—Van Niftf berichien de geboorte van hi Zoon PIET HEIN. Bandoeng, 13 Mei 1923. gevraagd bij F. WISBRUN UFFMANN, Bloemendaalsch weg 64, Bloemendaal. Telefoon 1738 Zijlweg No. 22A Telefoon 2095 BLOEMENDAALSCHEl Schuin tegen Ruime gelegenheid v< VERHUUI Benzine, Stock Goodrich Ban Agent Hudson i v'K rr"~" ng^f^'-TiT^fi üfrr^Si

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2