TWEEDE BLAD Politieke Vergaderingen. J. BALM Zn. Nieuwe Holl. Haring Versche Zalm „Bloemendaalsch Weekblad" Woensdag- 16 Mei '23. No. 19a. DE GRONDEN LANGS DEN ZEEWEG. Hieronder volgt 't schrijven van den advo caat van de Erven v. d. Vliet aan het gemeen tebestuur: Nnmens de Erven Van der Vliet, met wie uwe gemeente die overeenkomst sloot, welke is verwat in het besluit van den Gemeente raad d.d. 8 September 1921, heb Ik de eer uw college het volgende te berichten. De goedkeuring van Gedeputeerde Staten op voormeld besluit is nos steeds niet afgekomen en inmiddels is de toestand deze: ie. dat aan de Erven' v.d. Vliet reeds se dert 17 October 19>18 de grond, benoodigd voor deni Zeeweg, is ontnomen; 2e. dat de Erven Van der Vliet als ver goeding voor deze inbezitneming door de ge meente niets hoegenaamd hebben ontvangen; 3e. dat zij zich tengevolge van den aanleg van den Zeeweg zeer belangrijke uitgaven, o.a. tot instandhouding van het du!n, hebben moe ten getroosten. Onder deze omstandigheden, wenschen de Erven Van der Vliet aian uw college mede te deelen, dat zij bereid zijn de gesloten overeen komst zonder meer te ontbinden, voor het geval althans utwe gemeente mocht verklaren zulks te wenschen. Indien een desbetreffende verklaring van uw gemeente de Erven Van der Vliet niet heeft bereikt uiterlijk Vrijdag 22 Juni aanstaande (26 Juni 1923 zal het deskundigen-rapport in de hangende onteigeningsprocedure gedeponeerd worden) zullen zij het ervoor houden, dat uw gemeente de gesloten overeenkomst wenscht te handhaven en de bovengegeven beleidsver klaring zal alsdan vervallen zijn. De Kiesvereeniging Bloemendaal" afdeeiing v.d. Vrijheidsbond, hield Maandagavond in het kunstzaaltje op Rockaertsduin een, bijeenkomst ter besprekingGemeentebeleid en finanoieële toestand der gemeente. Na een kort openings woord door den heer Otto, die de groote waar deering van het bestuur uitsprak over de groote opkomst kreeg de heer M'ollerus als eerste spreker het woord. Spr. betoogt, dat felle politieke strijd bij de Gemeenteraadsver kiezing uitgesloten moet zijn,. Hij zal wei cri- tiek leveren miaar tegelijkertijd trachten op te bouwen. Met afbreken alleen komen wij niet verder. Samenwerking is noodig tot heil van onze gemeente. Spr. weidt dan uit over ver schillende maatregelen die door de bezuini ging» commissie uit de Mij» voor Nijverheid zijn canbevolen. Bloemendaal is d'en verkeerden weg ingeslagen. Er werd hieT niet gevraagd wat zal het kosten, doch alleen geredeneerd1 doet men eiders dan moeten wij het ook doen. Alleen hoogstaande menschen die den moed hebben, om het kwaad in den wortel aan te tasten kunnen de menschheid vooruitihelpen» Alleen moeten zij daarbij bedenken dat zij daar bij niet feilloos zijn. De behandeling van het vraagstuk van ,den 8-urigen werkdag in den gemeenteraad was beneden critiek. De spreker die daar het Liberale standpunt had te ver dedigen, beeft er blijkbaar niets meer wan ge weten dan. dat er in 1919 'n wet op den 8-urigen arbeidsdag is ingevoerd. Dien ten gevolge kwam er van het debat niets terecht. Men moet gedocumenteerd zijn wanneer men zulke onderwerpen behandelt. Op dezelfde treurige wijze is in onzen Raad de herclassificatie be handeld. Die behandeling was een parodie. B. en W'. maakte zich er van .af door oude folio's van den dag te halen, en die als de wel over wogen meening van Bloemendaalsch Gemeente bestuur door te geven. De gemeente Bloemen daal gaat als zoovele andere veel te veel den weg van overheidsbemoeiing op. Hoevele stroppen, geleden uit het geld der openbare kcs„en zijn in de laatste jaren dn ons. land niet voorgekomen. Het particulier initiatief moet hoog gehouden worden en -het eerst noo- dige voor Bloemendaal is, dat het personen in den Raad' brengt die tegen. d,e bestaande sleur en slapheid durven ingaan. 'Den heer Otto dankt den heer Mollerus voor ziin warm betoog. Hij zal- al is het wat droog, slechts cijfermateriaal bijdragen. De financieële Positie der gemeente is precair. Tenminste 25 Jaar zullen wij nog, moeten zuchten onder de gevolgen der leeningswoede die in de laatste 4 laar onze schuld' van f 8.000.000.tot f36.000.000.heeft opgevoerd. Wel blijkt er nu een overschot op de belastingopbrengst te z'in, zoodiat allicht dat percentage belangrijk kunnen worden verlaagd, maar het is, een zuur voorrecht een spaarpotje te hebben ge maakt uit gelden waarvoor de burgerij zoo "eeft moeten bloeden. Bovendien geeft dit slechts voor een enkel jaar verlichting. Zelfs dit jaar zijn de kosten der gemeentehuis,hou- nog weer f 126.000 hooger dan het vorig Jaar. Opgebracht moet dit worden. Spreker wijst op de uitbreiding van bureaux en diensten m de gemeente en vergelijkt daarbij de be- gfootingscijfers van 1918 en 1922. 9c kosten van het Algemeen Bestuur zijn in die 4 jaar verdrievoudigd, die van de Publieke werken .vervijfvoudigd, die van de Openbare veiligheid verviervoudigd, de politie verdrie voudigd, de gezondheidsdienst verdrievou digd, pensioenen en wachtgelden ver drievoudigd. De post voor rente en aflos sing is in die 4 jaar van f 83.000 gestegen tot f 501.000, terwijl de gewone uitgaven van de geheele gemeentehuishouding verviervoudigd zijn. Da politie enz. breidde zich uit van 20 tot 38 man, de secretarie van 8 tot 13 man, de publieke werken van 13 werlieden, 2 'amb tenaren, tot 14 werklieden en 8 ambtenaren (■let op de verhouding). De heele dienst van hoofdstuk 3, van 26 werklieden met 2 amb tenaren tot 43 werklieden met 11 ambtenaren. Er is geen enkele andere gemeente waar een dergelijke toename te constateeren valt. Wa ren de kosten verdubbeld dan zou spreker er geen aanmerking op maken. Het, Rijk draagt de gemeenten steeds meerdere werkzaamhe den op. Het is bekend dat de index we'I onge veer tot 1.7 is. gestegen. In alle gemeenten ziet men aan ook een toename die dikwijls de verdubbeling bereikt, maar waarom vraagt spreker moet het hier steeds een ver- 3 of 4- zelis 6-voud'iging zijn? Is het hier nu zooveel veiliger dan in 1918? Zijn onze Publieke Wer ken nu zooveel beter of mooier onderhouden dan toen? Loopen de diensten zooveel vlotter dan 4 jaar geleden? Zijn. de toestanden in onze gemeente thans ideaal. Als sprekend voor beeld wordt gewezen op de 'diensit van het onderwijs, Deze dienst 'die setteel door de Rijkswet wordt beheerscht, eisoht in Bloemen daal niet veel meer dan in de meeste andere gelijksoortige gemeenten. Delfzijl bijv. en Tiel, geven er belangrijk meer voor uit. Wildervank hetzelfde. Waarom moeten dan alle andere diensten die. niet door de Rijkswet beheerscht worden, hier veelal 5 maal zoo hoog zijn als in d'e meeste andere gemeenten. Een schrik barende toename van den ambtelijken omslag is daarvan het gevolg. Spreker noemt daarvan verscheidene staaltjes. Voor rijwiieltoelage wordt in onze gemeente f 6.600 betaald, n.l. f 125,f 100,per rijwiel (sic.) Voor toeslag op womnghuiren f 2000. Het is of de gemeente behept is met een manie om alles zelf to willen doen, alles zeli in banden te nemen. Een sprekend voorbeeld' daarvan is die aankoop van de gronden langs den Zeeweg, een zuivere grond'speculatie, waarbij elk begrip vian goede koopmanschap zoek schijnt te zijn. De houding van den Raad bij behandeling van verschil lende dezer vraagstukken wordt door der. spreker nader toegelicht. De heele begrooting werd in een achtermiddag afgehandeld', nadat de leden Let lijvige boekdeel nog geen 10 dagen in huis hadden gehad en daarbij werd over de finacieële positie der gemeente en over den toestand in het algemeen zoo goed' als geen woord gerept, terwijl over allerlei kleine belangetjes halve uren werd vol gesproken. Tot den aanleg van den beruchten Zandvoort- schen boulevard, die ons zeker f 150.000 heeft gekost, werd bijwijze van intermezzo besloten, op een kladje dat de voorzitter uit z'n porte feuille haalde, betreffende zijn bespreking met het Zandvoortsch gemeentebestuur. De Haar lems,che annexatie-plannen heeft men weer legd met talrijke geschriften', die men zelf niet heeft kunnen samenstellen en voor w'elke op stelling men de hulp van rechtsgeleerden zelfs van een Leidsich professor ingeroepen heeft, welke aardigheid ons op een' uitgaaf van meer dian tien duizend gulden laan honorarium komt te staan. Maar om eens met tooogere autori teiten die het aanging te gaan praten, oi het dezen te gaan toelichten, daaraan heeft men niet gedacht. Ten slotte hebben enkele ver tegenwoordigers van de besturen der vier kiesvereemgingen, dlaartoe door ons uitge4 noodigd, dieze taak moeten overnemen. Voor- l'oopig niet zonder succes, maar nu het noo dig blijkt, d'at het Gemeentebestuur zelf zich bij de hoogste autoriteit moet doen gelden, nu blijkt het roerloozer dan ooit, hoezeer wij nu ook reeds twee maanden' lang hiertoe hebben aangespoord. Spreker eindigt zijn zeer toege juicht betoog met een beroep op .d'e eensge zindheid van de kiezers. Elke versplintering van stemmen is een verzwakking en brengt het doel verder buiten ons bereik. Elke. par tijpolitiek moet worden vermeaen, nauw eni aangesloten samenwerking van alle goedwil lende elementen ook over de grenzen van alle politieke groepen 'heen is gebiedend noodza kelijk. Van de gelegenheid tot gediachtenwisseling werd eerst gebruik gemaakt door den heer de Clercq, die vroeg waaraan ai dat door dë gemeente 'geleende geld' was gebleven em die nadere inlichtingen wenschte over de actie van de liberale partij, die een circulaire ver- spreidt, onderteekend met een groot aantal namen ten behoeve van de heeren de Roo van Alderwerelt en Lalan. Hij betreurt deze verbrokkeling ten zeer ste en vraagt of dit geeu gevaar meebrengt voor den groep in den Raad. De heer Otto, deze vraag direct beantwoor dende deelt mede dat uit de begrooting niet nauwkeurig is op te maken, waaraan de lee- ningsgelden van de jaren 19191921 in totaal f 2.720.000 zijn besteed'. Onder de inkomsten komt voor huur van huizen en landerijen be nevens voor erfpacht een som van ongeveer i 30.000 voor, die voorkomen uit bezittingen, welke te zamen zeker niet meer dan f 500.000 waarde vertegenwoordigen. Voorts komen er aflossingen van woningbouwvereeniigingem voor tot een bedrag van ongeveer f 100.000.— De rest zal wel zitten in de Zeeweg, gasbui zen, enz. enz., maar waarin dat enz. enz. pre cies zit is niet na te gaian. De tweede vraag van den lieer de Clercq beantwoordende, wijst d'e heer Otto er op, dat het Bestuur v. d. kiesvereeniging deze ver brokkeling eveneens betreurt. De aianlidimg is geweest dat de heer Laan sterk op zijn stand punt bleef staan ten aanzien van d'en aankoop van de gronden langs den Zeeweg in welker voorbereiding hij een groot aandeel heeft ge had, terwijl de houding wan de beide heeren in den Raad ondanks hun ijver toch te. weinig instemming vond om hen een hoagere plaats op de lijst te verzekeren. Ook de herhaalde verzekering van den heer Laan dat de ge meente er in financieel opzicht naar zijn zeg gen magnifiek voorstond, veronrustte vele le der». Zij achtten bovendien het door elkaar van voor- en tegenstanders van den aankoop van dë gronden langs den Zeeweg op de can- d'idatenlijst een principieële verzwakking Van .deze lijst, die het zuiver doorvoeren van het beginsel en het standpunt der kiesvereeniging bij de Raadsverkiezing onmogelijk kon maken. Bij de stemming in een zeer druk bezochte vergadering bleek d'e heer Laan slechts twee stemmen te krijgen terwijl de heer de Roo van Alderwerelt eveneens maar weinig stem men op zich vereenigde. Dientengevolge be dankten' de heeren de Roo van Alderwerelt en Laan er voor geplaatst te worden op de 6e en 8ste plaats van de iijsit, welke 12 namen be vatte. Er heeft zich toen een comité opge worpen, dat van den loop dezer historie niets afwist, voor een laparte candidatuur der beide heeren. Met dit comité heeft het bestuur her haaldelijk besprekingen gevoerd en zeer royale aanbiedingen gedaan. De heeren Otto en Blankevoort hebben hun plaatsen beschik baar gesteld ten einde een accoord gemakke lijk te maken. Er is aangeboden de stemming voor dë verschillende Candida,ten van de lijst zuiver uaar voorkeur mogelijk te maken waardoor dë kansen, van de beide heeren bij de verkiezing veel grooter zou zijn ge weest dan op een aparte lijst, doch alles is afgestuit op den onwil' van den heer Laan ter wijl het Bestuur overtuigd is d'at het comité gaarne tot een accoord had willen meewer ken. Het eind van deze droevige historie is thans de circulaire waarover de heer de Clercq sprak, die slechts tegenstanders met name S. D. A. P.ers en Katholieken blijde heeft ge stemd en waarvan nu reeds is gebleken .dat vele 'ondertè'ekeriaars even weinig vian den loop der zaken' afwisten als oorspronkelijk het comité zelf in de meening werkeer.de dat hun instemming gevraagd werd voor het stellen van die candidate» voor de lijst van den Vrij heidsbond. De lieer de Clercq dankt den heer Otto voor zijne objectieve toelichting en verklaart nog maals dat hij de veroorzaakte scheuring be treurt en eindigt met de hoop uit te spreken dat de kiezers de noodzakelijke éénheid zul len trachten te herstellen. Voor alles is thans ■een krachtigen aaneengesloten groep in den Raad noodig die het schip een andere koers weet te geven. (Applaus). Verschillende aanwezigen stelden nog na der vragen» Door een der aanwezige dames werd er op gewezen dat dë onstellende fei ten die in de laatste weken ten aanzien van het beleid van ons gemeentebestuur zijn ge bleken', de burgerij, zoowel de vrouwen als de mannen in hooge mate hebben verontrust en vraagt wie daarvaneigenlijk de schuld draagt. De heer Otto herhaalt dat natuurlijk' in eer sten aanleg het hoofd van het Gemeentebe stuur en de wethouders en in het bijzonder ook de gemeenteraad de verantwoordelijkheid dragen. Maiar in de laatste instantie is het de burgerij zelf, die de schuld' heeft. Ook hier past de bekende uitspraak dat zij de vertegen woordiging heeft, die ze verdient. Spreker wekt nogmaals alle aanwezigen op om zich aan te gorden en ook zooveel mede standers daartoe op te wekken tot een eens gezinde, 'Onversnipperde demonstratie bij de stembus, door als één man te stemmen op lijst no. 7. Met een hartelijk woord' van dank aan de gastvrouw en een woord van warme waar deering voor -de mooie vergadering- en de groote opkomst wordt deze vergadering daar na door den voorzitter gesloten. Debatavond belegd door de kiesvereeniging Bloemendaal afdeeiing van den Vrijheidsbond en de afdeeiing Bloemendaal van de S. D. A. P. Voor een stampvolle zaal opende de heer Noorman om acht uur de vergadering en deel de mede dat aan de sprekers, ieder 35 minuten spreektijd zou worden gegeven, en daarna 20 minuten in de 2e ronde voor re- en dupliek. De eerste spreker was de heer Otto, die daar toe door het lot was aangewezen. Van de regeling van den spreektijd is echter niet veel terecht gekomen, want met een 'onderbreking van 1 kwartier isi er van 8 uur tot ruim half twaalf gesproken, zoodat bet ondoenlijk is hiervan een' woordgetrouw verslag te geven. Daarbij komt dat wij reeds eerder in staat waren, vergaderingen bij te wonen waar d'e Bloemendaaischeweg4 Telefoon 22007 f 2.50 per pond bovengenoemde sprekers hunne meening heb ben uiteengezet. Ook 't feit, dat 't d'ebat eerst begonpiadat beide sprekers eerst hunne meenigen hadden uiteengezet, was oorzaak d'at 't laat geworden is. Niet dat er niet vele aanknoopingspunten voor debat waren. Dat kon niet anders, want er spraken, twee menschen, met een geheel verschillende maatschappijbeschouwing. Zweeft bij den een het ideaal steeds voor oogen, die under ziet meer de werkelijkheid. Ziet dë een' een verdrukte massa voor wier welzijn hij alleen ijvert, de ander bekijkt meer 'het alge meen, daarbij de eigen klasse niet over het hoofd ziende. Brengt de een moreele overwegingen in 't sipel, de ander blijft strikt zakelijk. Ziet de een de verdrukking van 't proletariaat, de ander vreest diens dictatuur. Het kon dus niet anders of 't debat moest soms verward zijne Ook 't onderwerp was te omvangrijk voor een avond. Het gemeentebe leid, en we geven gaarne toe, een gemeente beleid, waarin fouten schuilen, in één avond te behandelen, is ondoenlijk. Daardoor kwam het voor, dat de eene spreker aen ander vroeg waarom hij dat of dat onderdeel niet aange roerd had, waarop d'e ander beweere het over 't hoofd gezien te hebben. Gaarne brengen wij echter hulde aan de beide sprekers, die op keurige en kiesche wijze hun standpunt hebben uiteengezet. Nu kunnen wij' een lange beschouwing gaan geven van de gevallen waarin de een gelijk had, de ander ongelijk, waarin de een sterker stond dan de ander. Maar waarom? Is, dit van belang voor de gemeentenaren, inzonder heid voor onze labonné's OJ. niet. Is het niet van meer belang de gevallen aan te wijzen, waarin sprekers het eens waren. Beide sprekers hadden niet veel respect voor 't DageLijksch Bestuur onzer gemeente. Ook de afhandeling van verschillende zaken ge schiedt vaak te haastig en daarom niet gron dig. Dit is een ernstige fout. En dan de bezuini ging. Beide sprekers zijn voor bezuiniging, maar willen op verschillende manier bezuini gen. Laat ons nu 't voorbeeld nemen van de sprekers, die de gemeenitehuishouding vergelij ken met een gewone huishouding. Moet in een huishouden bezuinigd worden, dan wordt eerst bezuinigd op de niet noodzakelijke 'uitgaven. Wat al of niet noodzakelijke uitgaven, zijn, berust op een kwestie van appreciatie» Deze appreciatie is niet bij allen dezelfde, dus ook de bezuiniging niet. En da.n die gronden, langs den Zeeweg, want deze zijn het die laanleiding gegeven' hebben tot 't houden van dezen debat avond. Op de vergadering in de commissie in zake aankoop waren talie raadsleden uitgenioo- digd .d'us ook' de heeren Schulz en Noorman. De heer Roozen, legde de pertinente verklaring af, dat de uitnoodiging ook gedaan was laan de heeren Schulz en Noorman, en deze ver klaren weer pertinent dat ze haar niet ont vangen hebben. Dus de post maar de schuld geven, lijkt ons het beste. En wat zeggen nu d'e beide heeren over die gronden. Zeer verschillende dingen» Het is voor iemand die geheel objectief de zaak beschouwt, zeer moeilijk en soms ook weer niet moeilijk den aankoop te rechtvaardigen» Zeer zeker heeft de heer Schulz gelijk, als hij zegt, dat het rapport voor velen të moeilijk is opgesteld, hetgeen duidelijk blijkt uit het feit, dat zich eenigen de moeite en kosten hebben getroost hebben zich tot een accountant (naam onbe kend) te wenden die het voor een politiek pamflet uitschold, en de cijfers als onwaar en onjuist kwalificeerde en het commercieele in zicht van de opstellers niet hoog schatte. Gaan we n.u de lijst na van hen, die hun sympa thie betuigden met 't streven van de commis sie, dan komt hierop als forens voor Mr. Vis sering, directeur v. d» Ned. Bank, dus iemand' wiens adviezen men wel kan opvolgen. Zou het nu toch waiar zijn, dat van de questie een politieke zaak is gemaakt? Uit de geschie denis van de samenstelling van de commissie moeten we opmaken' d'at dit niet mogelijk Is. Het is om wanhopig vian te worden. Iemand, die den laatstem tijd geregeld alle politieke vergadering bijgewoond heeft, zei: Ik ben nu juist zoo ver, dat ik niet weet wie ik stem men moet. En toch moet er gestemd worden. Want bij na alle politieke sprekers hebben veranderin gen noodig geoordeeld, of de mogelijkheid daarvan bepleit. En we zouden hier dë laatste zinsneden van ons hoofdartikel willen herha len» 'I'S' fïlH En al is onze keus derhalve geen verdien ste, als zij in alle oprechtheid en te goeder trouw geschiedt, is zij altijd beter dan geen keus.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5