LAAN. H. SUNK Jr. - Anegang 10 NOUVEAUTÉS HUIZE DENIJS H. A. SLOT - BLOEMENDAAL A. VAN DER HAM j. C. Laan C. F. de Roo van Alderwerelt Aanbesteding. Plaatselijk Nieuws. Banketbakkerij en Kokerij Levering van Diners met en zonder Servies STRAATWEG 101-103 BLOEMENDAAL TELEF.22175 tBU/ÊUammemam Brood-, Koek-, Banketbakkerij De verbouwing van het Bloemendaalsche Schoolvereenigings- gebouw. Luxe Brood, Koek en Banket Fijne Bonbons en Dessertwerken Bloemendaalscheweg Parfumerieën Byouterieën in Oorbellen, Broches, Armban den, Beugels, glad en met dessins, Haargarnituren - Diadeems, Gespen - Colliers - Tasschen HOTEL CAFÉ RESTAURANT PENSION ZEER VOORDEELIGE ARRANGEMENTEN. SPECIALE INRICHTING VOOR LUNCHES, TEA'S DINNERS, SUPPERS A.S.O. OVERVEEN, Gisteren treeft er te Overveen- een vrij ernstig motorongeluk plaats gahadi. Een zekere L. R. uit Amsterdam was naar Overveen over gekomen' om 't motorrijden te leeren,namelijk het snelrijden. Toen hij van uit 't Ro-omhuis per motor ver trok en zich vervolgens naiar den Tetterode- weg begaf, werdi hij plotseling van de motor 'geslingerd. Oorzaak hiervan was dat hij door een verkeerd openzetten der gaskraan plot seling een groote snelheid 'kreeg, waarop hij niet verdacht was. Ernstig inwendig gekneusd- en met een ingescheurden duim werd hij bij den rijwielhandelaar v. Maren binnengedragen, waar Dr. Borwater die eerste geneeskundige 'hulp verleende. Later werd hij per auto naar 't Binnengast huis vervoerd, waar hij nota bene circa een- half uur moest wachten- alv-orens, te worden opgenomen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) EEN LAATSTE WOORD. De stemming welke thians in onze gemeen te heerscht, de ontstemming welke zich van een groote groep ingezetenen heeft meester gemaakt inzake d'en aankoop van de gronden langs den Zeeweg, hebben mij doen besluiten nog een laats-te woord te richten tot de in gezetenen alvorens zij ter stembus -opgaan. Ik toch zou zoo gaarne gezien hebben dat de actie welke is gevoerd door den heer Otto c.s. buiten den poMtieken strijd wia-s gebleven -en steeds m-eer wint bij mij de overtuiging veld -d'at dit niet het geval is. De wijze waarop de toelichting o-p het adres aan Gedeputeerde Staten is samengesteld, de wijze d'us waarop aan de ingezetenen van Bloemen,daal is medegedeeld hoe door -onze Raadsleden is gehandeld door aankoop vian die gronden is zóó verkeerd, zóó onjuist, zóó (mis schien onwetend) donkerder vo-ogest-eld dan in werkelijkheid het geval is, dat v-o-or mij vast staat, dat hier iets meer achter zit -dan bet publiek zonder meer voorlichten hoe de toe stand met onze gemeen-te-financiën thans is en hoe deze door laamkoop van de Zeeweg- gronden worden zal. Enkele punten, welke zo-o voor 't grijpen liggen wil ik hier m-omoreeren. Er staat op pag. 3: „Uit nauwkeurige bestudeering van de be palingen van het Raadsbesluit heeft de Com missie o.m. ervaren dat aan de Gemeente ver plichtingen -worden -opgelegd, met name het onderhoud van d'en -grooten boulevard' op Zan-d- vo-o-rts gebied". Dat die bestudeering niet zoo erg nauwkeurig is geschied blijkt uit hetgeen bekend was en nog eens door wefch. v, Ned-erh-ass-elt is gezegd op een vergadering de vorige week in Over veen gehouden, n.l. dat die weg aan de ge meente Zandvoort voor -een paar jaar terug is overgedragen en dei gemeente Bloe-men-daal dus daarvoor geen- 5 cent meer behoeft uit te geven- Op pagina 4 lezen wij: „Voor wegenaanleg wordt Slechts 15 H.A. bestemd. Dit is veel te -weinig. De -ervaring leert, dat voor wegenaanleg in bouwterreinen als de onderhavige één zevende tot één vijfde van de oppervlakte moet worden gereserveerd-, soms bij dichte bebouwing zelfs belang rijk meer". De gehe-ele oppervlakte met inbegrip van den Zeieweg is pl-m. 200 H'-A. De Zeeweg is 25 H.A. groot, 15 H.A. zijn reeds geprojec teerd zo-odat toch in elk geval 40 H.A. voor wegenaanleg is bestemd, en aangezien 40 op 200 gedeeld een vijfde tot uitkomst geeft, blijkt dat volgens de ervaring is gehandeld en niet anders. Op pagina 28 is door de Commissie Otto c.s. een exploitatierekening opgemaakt welke kant nog wal raakt en waarvan slechts één post ni. d-e koopsom zuiver is. Wij lezen -dan: koopsom fJ 963.000 direct te maken boulevard 20.000 direct te maken wegen 265.000 subsidie voor tramaanleg 40.000 d'irec-t te maken extra grondwerk 1-2.000 direct te maken beplanting 2.500 -onvoorzien (o-ngev. 1%) 12.500 Totaal fl 1-315.000 Waarom moet die boulevard direct gemaakt worden? In het koopcontract lezen wij: Als eigenaar van het lijdend erf, is de Ge meente voor -de uitoefening van het sub 1 om schreven recht verplicht te haren koste den wan Zandvoort komenden, en langs -de kust loopenden boulevard, binnen vijf ja-ren na he den te verlengen tot -minst-ens ter ho-o-gte van het meest -noordelijke punt van „het uit gezonderd terrein", en langs de noordweste lijke grens daarvan, -we-lk-e verlenging moet geschieden in -dier voege, dat de aan te leggen Boulevard in afmeting, hoedanigheid en -onder houd' m-instens overeenstemt met bedoelden uit -den Gem-een-te Zandvoort -komenden Boule vard. Men mag er dus 5 jaar -over doen. Als men nu i'n aanmerking neemt dat 'door -onze ge meente alleen dézen winter is uitbetaald' aan werkloozen e-en- bedrag van f 12304.88 dan be grijpt ieder, dat zoowel de aanleg vian een boulevard als de noodzakelijk uit te voeren grondwerken (zoo deze er direct zijn) over een-ige jaren verdeeld zullen worden. Welis waar -drukken die uitgaven -dan -op -de Zeeweg- gronden, d'ocli -per slot, al aal die -koop niet doorgaan, moeten de gelden er toch zijn om de werkloozen te steunen. Dat kan door geen tien Commissies worden tegengehoudem. Direct te maken wegen- f 265.000. Men denkt er niet aan direct een 10de gedeelte daarvoor te bestemmen. De gronden welke ne-t eerste ver kocht zullen worden, zullen, op een enkele uitzondering -na, laan den Zeeweg liggen en success,i-eveii-j'k zal men dan achteruit gaan bouwen. Subsidie voor triamaanleg f40.000.,W-elke maatschappij aal het aandurven direct een tram aan t-e l-eggen-? En z-oo er lal 'n maatschap pij d'en moed' heeft dit wel te doen staat de gemeente dan bij voorbaat al f40.000 toe? Het zal voorlO'O'pig wel bij een paar autobussen blijven en -daar deze bussen thans geld moeten toegeven, zal, zoolang deze Raad zitting heeft wan subsidie wel 'ge,en spr-ake zijn. Mogelijk is de nieuwe Raad waarin de heer Otto zitting zal h-ebben r'oyialer, doch dan vrees ik d'at wij nog duurder uit zijn dan -thans -het geval is. Direct te maken extra grondwerk f 12.000. De toelichting welke- déze directe -uitgaaf mo tiveert is niet te vinden en zal -o-o-k niet ge geven kun-n-en worden. In-dien men -de vorige post van f 265000 in zijn geheel weglaat -dan zeg i-k: ja die post mag er zeker zijn. (Voor werkverschaffing). Direct te maken beplanting f 2500.Men is het nog niet eens -o-ver dé vraiag of er wel een plant te vinden- is w-elk-e het niet aflegt tegen de zeewinden, Zo-olang die vraag niet -is ■opgelost zal men h-eusch niet gaan beplant-en en in elk geval het eerste jiaar niet Dus Onvoorzien f 12.500. Waar-om dit bedrag? Om een sluitende rekening te krijgen. Dit bedrag zegt dus -niets. Het volgende staatje'op dezelfde pagina is al evenmin betrouwbaar. Wij lezen: Ben-oodigd bedrag (in den loop van 75 jaar te besteden v-o-or w-erken en onkosten): wegen enzfl 1.378.125 subs, tram 150.000 grondwerk 28.800 beplanting 7200 onderhoud 774.000 personeel 60.000 onvoorzien 114.375 Totaal f 2.512.500 Wegen enz. 1.378.125. Zijn dé bewcmer-s aan die wegen vrij wan belasting betalen-? Zoo ja, laat d,an die post voor mijn pa-rt staan, of, z-oo men wil, halveert hem Subsidié tram f 150.000.Alweer die tram. Laat de nieuwe Raad toch vooral v-oorziohtig zijn met die s-ubsid'ies, -of laat ons anders -d'en ■ouden maar behou-den. Grondwerk f 28.800.Valt niet veel -op af te -dingen. Beplanting f 7200.Is vrij -onzeker. Onderhoud' f 774.000.Deze post kan ge schrapt worden. De afd'eeling Publieke Werken is te hoog opgedreven, laat men, het dus -met liet aantal wat men thans h-eeft, zien te redden-. Dat kan heusch wel. Personeel f 60.000. Schrappen. Zie mijn vo rige bemerking. Onvoorzien' f 114.375. 'Deze post is uit den aard' der zaak moeilijk vast te stellen, en ook moeilijk te betwisten. Ziehier een overzicht van staat A. Staat B. is op denzeilfden- leest geschoeid. Staat C. id'em. Ik wil het hiérbij laten. Misschien vindt -men mij een misdadiger te genover de gemeenschap indien ik mij alsnog uitspreek als voorstander tot aankoop van de Zeeweggrondten. Ik wil er echt-er aan toevoegen- dat i,k er vóór ben zo-olang deze 'Riaad zitting heeft. Ge-zien -de royale wijze waarop de nieuwe Rand; -de exploitatie wil ter hand' nemen meen ik een gereserveerde -houding te moeten aan nemen, tenzij er bet-ere financiers bij zullen zijn d'an degene die -d-e 'hierboven -genoemde rekensommetjes heeft gemaakt. Bij mij heeft voorgezeten vrij van al-Ie kleine partijpolitiek -de ingezetenen' te waar schuwen zich ni-et t-e laten verblinden' door het werken rn-et groote 'getallen, -en het beloven van bezuinigingen, doch zelf -eerst deze cijfers t-e controle eren. Uw abonné X. Alle kiezers en kiezeressen zullen evenals steller dezes een circulaire ontvangen hebben inhoudende eene aanbeveling voor de candidatuur Laan. Daarop komen voor plm. 205 namen. Hebt gij allen, die destijds deze candidaatstelling steundet, wel geweten dat juist uw candidaat de gene is geweest, die den aankoop van gronden langs den Zeeweg grooten- deels heelt voorbereid en dat hij nu nog met klem dezen aankoop voor, staat? Het antwoord moet hierop wel NEEN zijn. Want volgens cou ranten berichten (en deze berichten zijn waar, volgens informatie), zijn er slechts 130 betuigingen ingekomen van personen die voor aankoopl zijn, terwijl toch zeker wel minstens een 1000-tal politieke aanhangers' van de heeren Schulz en van Kessel in de gemeente wonen, welke beide heeren zoo hun best doen om tegen het request te waarschuwen. Kunt gij dus met groote zekerheid deze candidatuur aanbevelen? En wat doet gij op dezelfde lijst met de candidatuur van den heer de Roo, die naar men zegt in de questie van de Zeeweggronden van meening veranderd is. Het zal straks een merkwaardig moment worden, wanneer die beide heeren in den gemeenteraad den brief van de Erven Van der Vliet moeten behandelen! Een dergelijke beginselloosheid zou in alle andere omstandigheden scherp worden veroordeeld. Nu leenen velen daarvoor hun naam. Is dat soms te verklaren uit persoonlijke vriendschapsverhoudingen met een der heeren candidaten of comité-leden, of omdat zij hun leveranciers of ondergeschikten waren, die niet hebben durven weigeren? 'N BLOEMENDAALSCH INGEZETENE. van Tel. 22146 FILIAAL t Bloemendaalscheweg hoek Genestetweg Kinheimweg hoek Verbindingsweg Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal zijn voorne mens op 29 Mei a.s. publiek te besteden: Bestek en teekening zijn van af heden a f 1.— verkrijgbaar aan het bureau van Publieke Werken te Overveen, waar verdere inlichtingen zijn te be komen. Aanwijzing op Maandag 21 Mei des namiddags 2 uur. tegenover het Postkantoor AS» AV. AV A*A AV -f t i. Namens de onderteekenaren van de aanbevelingscirculaire van de candidaten en verklaren wij dat hunne namen daarop zijn geplaatst in de vaste over-; tuiging dat de beide candidaten, die de gemeente door en door kennen, de belangen der gemeente naar hun beste krachten zullen behartigen. Inzake aankoop van de gronden langs den Zeeweg vestigen wij de aandacht erop dat het besluit tot aankoop met op een na algemeene stemmen is genomen. Motieven in verband met de HANGENDE ANNEXATIEPLANNEN hebben hierzeker den doorslag gegeven en zijn voor openbaarmaking^ blijkbaar niet geschikt. Wij blijven dus onze candidaten ten zeerste aanbevelen en verzoeken U te stemmen op LIJST 2. Namens het Comité, A. KOOLHOVEN. P. W. WALLER. C. D. v, d. VLIET. igC CT w w v/v

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 6